ERPNext VERSION - en to fr translation catalogue (8978 entries)

en: "Customer Provided Item" cannot be Purchase Item also
fr: Un "article fourni par un client" ne peut pas être également un article d'achat

en: "Customer Provided Item" cannot have Valuation Rate
fr: Un "article fourni par un client" ne peut pas avoir de taux de valorisation

en: "Is Fixed Asset" cannot be unchecked, as Asset record exists against the item
fr: 'Est un Actif Immobilisé’ doit être coché car il existe une entrée d’Actif pour cet article

en: 'Account' in the Accounting section of Customer {0}
fr: 'Compte' dans la section comptabilité du client {0}

en: 'Based On' and 'Group By' can not be same
fr: 'Basé sur' et 'Groupé par' ne peuvent pas être identiques

en: 'Date' is required
fr: La 'date' est obligatoire

en: 'Days Since Last Order' must be greater than or equal to zero
fr: 'Jours Depuis La Dernière Commande' doit être supérieur ou égal à zéro

en: 'Default {0} Account' in Company {1}
fr: 'Compte {0} par défaut' dans la société {1}

en: 'Entries' cannot be empty
fr: 'Entrées' ne peuvent pas être vides

en: 'From Date' is required
fr: 'Date début' est requise

en: 'From Date' must be after 'To Date'
fr: La ‘Date de Début’ doit être antérieure à la ‘Date de Fin’

en: 'Has Serial No' can not be 'Yes' for non-stock item
fr: 'A un Numéro de Série' ne peut pas être 'Oui' pour un article hors-stock

en: 'Opening'
fr: 'Ouverture'

en: 'To Date' is required
fr: 'Date de Fin' est requise

en: 'Update Stock' can not be checked because items are not delivered via {0}
fr: 'Mettre à Jour le Stock' ne peut pas être coché car les articles ne sont pas livrés par {0}

en: 'Update Stock' cannot be checked for fixed asset sale
fr: 'Mettre à Jour Le Stock’ ne peut pas être coché pour la vente d'actifs immobilisés

en: (Forecast)
fr: (Prévoir)

[ctx: Work Order Operation]
note: Description of the 'Actual Operating Cost' (Currency) field in DocType 'Work Order Operation'
en: (Hour Rate / 60) * Actual Operation Time
fr: (Tarif Horaire / 60) * Temps Réel d’Opération

[ctx: Share Transfer]
note: Description of the 'From No' (Int) field in DocType 'Share Transfer' Description of the 'To No' (Int) field in DocType 'Share Transfer'
en: (including)
fr: (compris)

[ctx: Sales Taxes and Charges Template]
note: Description of the 'Sales Taxes and Charges' (Table) field in DocType 'Sales Taxes and Charges Template'
en: * Will be calculated in the transaction.
fr: * Sera calculé lors de la transaction.

[ctx: Loyalty Program]
note: Description of the 'Conversion Factor' (Float) field in DocType 'Loyalty Program'
en: 1 Loyalty Points = How much base currency?
fr: 1 point de fidélité = Quel montant en devise de base ?

[ctx: Video Settings]
note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Video Settings'
en: 1 hr
fr: 1 heure

[ctx: Asset Maintenance Task]
note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: 2 Yearly
fr: 2 ans

[ctx: Video Settings]
note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Video Settings'
en: 30 mins
fr: 30 min

[ctx: Video Settings]
note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Video Settings'
en: 6 hrs
fr: 6 heures

en: <b>From Time</b> cannot be later than <b>To Time</b> for {0}
fr: <b>From Time</b> ne peut pas être postérieur à <b>To Time</b> pour {0}

en: A BOM with name {0} already exists for item {1}.
fr: Une nomenclature portant le nom {0} existe déjà pour l'article {1}.

en: A Customer Group exists with same name please change the Customer name or rename the Customer Group
fr: Un Groupe de Clients existe avec le même nom, veuillez changer le nom du Client ou renommer le Groupe de Clients

en: A Lead requires either a person's name or an organization's name
fr: Un responsable requiert le nom d'une personne ou le nom d'une organisation

en: A customer with the same name already exists
fr: Un client avec un nom identique existe déjà

en: A new appointment has been created for you with {0}
fr: Un nouveau rendez-vous a été créé pour vous avec {0}

[ctx: Employee]
note: Option for the 'Blood Group' (Select) field in DocType 'Employee'
en: A+
fr: A +

[ctx: Asset Repair]
note: Option for the 'Series' (Select) field in DocType 'Asset Repair'
en: ACC-ASR-.YYYY.-
fr: ACC-ASR-.AAAA.-

[ctx: Asset]
note: Option for the 'Naming Series' (Select) field in DocType 'Asset'
en: ACC-ASS-.YYYY.-
fr: ACC-ASS-YYYY.-

[ctx: Payment Entry]
note: Option for the 'Series' (Select) field in DocType 'Payment Entry'
en: ACC-PAY-.YYYY.-
fr: ACC-PAY-YYYY.-

[ctx: Import Supplier Invoice]
note: Option for the 'Invoice Series' (Select) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: ACC-PINV-.YYYY.-
fr: ACC-PINV-YYYY.-

[ctx: Purchase Invoice]
note: Option for the 'Series' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: ACC-PINV-.YYYY.-
fr: ACC-PINV-YYYY.-

[ctx: Payment Request]
note: Option for the 'Series' (Select) field in DocType 'Payment Request'
en: ACC-PRQ-.YYYY.-
fr: ACC-PRQ-.AAAA.-

[ctx: Serial No]
note: Label of a Date field in DocType 'Serial No'
en: AMC Expiry Date
fr: Date d'Expiration CMA

[ctx: Warranty Claim]
note: Label of a Date field in DocType 'Warranty Claim'
en: AMC Expiry Date
fr: Date d'Expiration CMA

[ctx: Company]
note: Label of a Data field in DocType 'Company'
en: Abbr
fr: Abré

[ctx: Item Attribute Value]
note: Label of a Data field in DocType 'Item Attribute Value'
en: Abbreviation
fr: Abréviation

en: Abbreviation already used for another company
fr: Abréviation déjà utilisée pour une autre société

en: Abbreviation is mandatory
fr: Abréviation est obligatoire

en: Above
fr: Au-dessus

note: Name of a role
en: Academics User
fr: Utilisateur académique

[ctx: Quality Inspection]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Accepted
fr: Accepté

[ctx: Quality Inspection Reading]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Accepted
fr: Accepté

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Accepted Qty
fr: Quantité acceptée

en: Accepted Quantity
fr: Quantité Acceptée

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Accepted Quantity
fr: Quantité Acceptée

[ctx: Subcontracting Receipt Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Accepted Quantity
fr: Quantité Acceptée

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Accepted Warehouse
fr: Entrepôt Accepté

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Accepted Warehouse
fr: Entrepôt Accepté

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Accepted Warehouse
fr: Entrepôt Accepté

[ctx: Subcontracting Receipt]
note: Label of a Link field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Accepted Warehouse
fr: Entrepôt Accepté

[ctx: Subcontracting Receipt Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Accepted Warehouse
fr: Entrepôt Accepté

note: Name of a report
en: Account Balance
fr: Solde du Compte

[ctx: Journal Entry Account]
note: Label of a Currency field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Account Balance
fr: Solde du Compte

[ctx: Account Closing Balance]
note: Label of a Link field in DocType 'Account Closing Balance'
en: Account Currency
fr: Compte Devise

[ctx: Advance Taxes and Charges]
note: Label of a Link field in DocType 'Advance Taxes and Charges'
en: Account Currency
fr: Compte Devise

[ctx: Bank Clearance]
note: Label of a Link field in DocType 'Bank Clearance'
en: Account Currency
fr: Compte Devise

[ctx: Bank Reconciliation Tool]
note: Label of a Link field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: Account Currency
fr: Compte Devise

[ctx: Exchange Rate Revaluation Account]
note: Label of a Link field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: Account Currency
fr: Compte Devise

[ctx: GL Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'GL Entry'
en: Account Currency
fr: Compte Devise

[ctx: Journal Entry Account]
note: Label of a Link field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Account Currency
fr: Compte Devise

[ctx: Landed Cost Taxes and Charges]
note: Label of a Link field in DocType 'Landed Cost Taxes and Charges'
en: Account Currency
fr: Compte Devise

[ctx: Purchase Taxes and Charges]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Account Currency
fr: Compte Devise

[ctx: Sales Taxes and Charges]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Account Currency
fr: Compte Devise

[ctx: Unreconcile Payment Entries]
note: Label of a Link field in DocType 'Unreconcile Payment Entries'
en: Account Currency
fr: Compte Devise

[ctx: Bank Account]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Bank Account'
en: Account Details
fr: Détails du compte

[ctx: Tax Withholding Category]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Account Details
fr: Détails du compte

[ctx: Advance Tax]
note: Label of a Link field in DocType 'Advance Tax'
en: Account Head
fr: Compte Principal

[ctx: Advance Taxes and Charges]
note: Label of a Link field in DocType 'Advance Taxes and Charges'
en: Account Head
fr: Compte Principal

[ctx: POS Closing Entry Taxes]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Closing Entry Taxes'
en: Account Head
fr: Compte Principal

[ctx: Purchase Taxes and Charges]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Account Head
fr: Compte Principal

[ctx: Sales Taxes and Charges]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Account Head
fr: Compte Principal

[ctx: Customer]
note: Label of a Link field in DocType 'Customer'
en: Account Manager
fr: Gestionnaire de compte

en: Account Missing
fr: Compte manquant

[ctx: Account]
note: Label of a Data field in DocType 'Account'
en: Account Name
fr: Nom du Compte

[ctx: Bank Account]
note: Label of a Data field in DocType 'Bank Account'
en: Account Name
fr: Nom du Compte

[ctx: Ledger Merge]
note: Label of a Data field in DocType 'Ledger Merge'
en: Account Name
fr: Nom du Compte

[ctx: Ledger Merge Accounts]
note: Label of a Data field in DocType 'Ledger Merge Accounts'
en: Account Name
fr: Nom du Compte

en: Account Not Found
fr: Compte non trouvé

en: Account Number
fr: Numéro de compte

[ctx: Account]
note: Label of a Data field in DocType 'Account'
en: Account Number
fr: Numéro de compte

en: Account Number {0} already used in account {1}
fr: Numéro de compte {0} déjà utilisé dans le compte {1}

[ctx: Payment Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Payment Entry'
en: Account Paid From
fr: Compte Payé Du

[ctx: Payment Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Payment Entry'
en: Account Paid To
fr: Compte Payé Au

en: Account Pay Only
fr: Compte Bénéficiaire Seulement

[ctx: Bank Account]
note: Label of a Link field in DocType 'Bank Account'
en: Account Subtype
fr: Sous-type de compte

[ctx: Bank Account Subtype]
note: Label of a Data field in DocType 'Bank Account Subtype'
en: Account Subtype
fr: Sous-type de compte

en: Account Type
fr: Type de compte

[ctx: Account]
note: Label of a Select field in DocType 'Account'
en: Account Type
fr: Type de compte

[ctx: Bank Account]
note: Label of a Link field in DocType 'Bank Account'
en: Account Type
fr: Type de compte

[ctx: Bank Account Type]
note: Label of a Data field in DocType 'Bank Account Type'
en: Account Type
fr: Type de compte

[ctx: Journal Entry Account]
note: Label of a Data field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Account Type
fr: Type de compte

[ctx: Party Type]
note: Label of a Select field in DocType 'Party Type'
en: Account Type
fr: Type de compte

[ctx: Payment Ledger Entry]
note: Label of a Select field in DocType 'Payment Ledger Entry'
en: Account Type
fr: Type de compte

en: Account Value
fr: Valeur du compte

en: Account balance already in Credit, you are not allowed to set 'Balance Must Be' as 'Debit'
fr: Le solde du compte est déjà Créditeur, vous n'êtes pas autorisé à mettre en 'Solde Doit Être' comme 'Débiteur'

en: Account balance already in Debit, you are not allowed to set 'Balance Must Be' as 'Credit'
fr: Le solde du compte est déjà débiteur, vous n'êtes pas autorisé à définir 'Solde Doit Être' comme 'Créditeur'

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Invoice'
en: Account for Change Amount
fr: Compte pour le Rendu de Monnaie

[ctx: POS Profile]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Profile'
en: Account for Change Amount
fr: Compte pour le Rendu de Monnaie

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Invoice'
en: Account for Change Amount
fr: Compte pour le Rendu de Monnaie

en: Account is mandatory to get payment entries
fr: Le compte est obligatoire pour obtenir les entrées de paiement

en: Account is not set for the dashboard chart {0}
fr: Le compte n'est pas défini pour le graphique du tableau de bord {0}

en: Account with child nodes cannot be converted to ledger
fr: Un compte avec des enfants ne peut pas être converti en grand livre

en: Account with child nodes cannot be set as ledger
fr: Les comptes avec des nœuds enfants ne peuvent pas être défini comme grand livre

en: Account with existing transaction can not be converted to group.
fr: Un compte contenant une transaction ne peut pas être converti en groupe

en: Account with existing transaction can not be deleted
fr: Un compte contenant une transaction ne peut pas être supprimé

en: Account with existing transaction cannot be converted to ledger
fr: Un compte contenant une transaction ne peut pas être converti en grand livre

en: Account {0} does not belong to company: {1}
fr: Le compte {0} n'appartient pas à la société : {1}

en: Account {0} does not belongs to company {1}
fr: Le compte {0} n'appartient pas à la société {1}

en: Account {0} does not exist
fr: Compte {0} n'existe pas

en: Account {0} does not exists
fr: Le compte {0} n'existe pas

en: Account {0} does not exists in the dashboard chart {1}
fr: Le compte {0} n'existe pas dans le graphique du tableau de bord {1}

en: Account {0} does not match with Company {1} in Mode of Account: {2}
fr: Le Compte {0} ne correspond pas à la Société {1} dans le Mode de Compte : {2}

en: Account {0} exists in parent company {1}.
fr: Le compte {0} existe dans la société mère {1}.

en: Account {0} has been entered multiple times
fr: Le compte {0} a été entré plusieurs fois

en: Account {0} is added in the child company {1}
fr: Le compte {0} est ajouté dans la société enfant {1}.

en: Account {0} is frozen
fr: Le compte {0} est gelé

en: Account {0} is invalid. Account Currency must be {1}
fr: Le compte {0} est invalide. La Devise du Compte doit être {1}

en: Account {0}: Parent account {1} can not be a ledger
fr: Compte {0}: Le Compte parent {1} ne peut pas être un grand livre

en: Account {0}: Parent account {1} does not belong to company: {2}
fr: Compte {0}: Le Compte parent {1} n'appartient pas à l'entreprise: {2}

en: Account {0}: Parent account {1} does not exist
fr: Compte {0}: Le Compte parent {1} n'existe pas

en: Account {0}: You can not assign itself as parent account
fr: Compte {0}: Vous ne pouvez pas assigner un compte comme son propre parent

en: Account: <b>{0}</b> is capital Work in progress and can not be updated by Journal Entry
fr: Compte: <b>{0}</b> est un travail capital et ne peut pas être mis à jour par une écriture au journal.

en: Account: {0} can only be updated via Stock Transactions
fr: Compte : {0} peut uniquement être mis à jour via les Mouvements de Stock

en: Account: {0} is not permitted under Payment Entry
fr: Compte: {0} n'est pas autorisé sous Saisie du paiement.

en: Account: {0} with currency: {1} can not be selected
fr: Compte : {0} avec la devise : {1} ne peut pas être sélectionné

note: Name of a Workspace Label of a Card Break in the Home Workspace
en: Accounting
fr: Comptabilité

[ctx: Customer]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Customer'
en: Accounting
fr: Comptabilité

[ctx: Item]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Item'
en: Accounting
fr: Comptabilité

[ctx: POS Profile]
note: Label of a Section Break field in DocType 'POS Profile'
en: Accounting
fr: Comptabilité

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Accounting
fr: Comptabilité

[ctx: Shipping Rule]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Shipping Rule'
en: Accounting
fr: Comptabilité

[ctx: Stock Entry Detail]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Accounting
fr: Comptabilité

[ctx: Supplier]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Supplier'
en: Accounting
fr: Comptabilité

[ctx: Asset Repair]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Asset Repair'
en: Accounting Details
fr: Détails Comptable

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Accounting Details
fr: Détails Comptable

[ctx: Dunning]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Dunning'
en: Accounting Details
fr: Détails Comptable

[ctx: Dunning Type]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Dunning Type'
en: Accounting Details
fr: Détails Comptable

[ctx: Material Request Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Material Request Item'
en: Accounting Details
fr: Détails Comptable

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'POS Invoice'
en: Accounting Details
fr: Détails Comptable

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Accounting Details
fr: Détails Comptable

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Accounting Details
fr: Détails Comptable

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Accounting Details
fr: Détails Comptable

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Accounting Details
fr: Détails Comptable

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Sales Invoice'
en: Accounting Details
fr: Détails Comptable

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Accounting Details
fr: Détails Comptable

[ctx: Subcontracting Order Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Subcontracting Order Item'
en: Accounting Details
fr: Détails Comptable

[ctx: Subcontracting Receipt Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Accounting Details
fr: Détails Comptable

note: Name of a DocType
en: Accounting Dimension
fr: Dimension comptable

[ctx: Accounting Dimension]
note: Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Accounting Dimension
fr: Dimension comptable

[ctx: Accounting Dimension Filter]
note: Label of a Select field in DocType 'Accounting Dimension Filter'
en: Accounting Dimension
fr: Dimension comptable

[ctx: Allowed Dimension]
note: Label of a Link field in DocType 'Allowed Dimension'
en: Accounting Dimension
fr: Dimension comptable

en: Accounting Dimension <b>{0}</b> is required for 'Balance Sheet' account {1}.
fr: La dimension de comptabilité <b>{0}</b> est requise pour le compte &quot;Bilan&quot; {1}.

en: Accounting Dimension <b>{0}</b> is required for 'Profit and Loss' account {1}.
fr: La dimension de comptabilité <b>{0}</b> est requise pour le compte 'Bénéfices et pertes' {1}.

note: Name of a DocType
en: Accounting Dimension Detail
fr: Détail de la dimension comptable

en: Accounting Dimensions
fr: Dimensions comptables

[ctx: Advance Taxes and Charges]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Advance Taxes and Charges'
en: Accounting Dimensions
fr: Dimensions comptables

[ctx: Asset]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Asset'
en: Accounting Dimensions
fr: Dimensions comptables

[ctx: Asset Capitalization]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Accounting Dimensions
fr: Dimensions comptables

[ctx: Asset Capitalization Asset Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item'
en: Accounting Dimensions
fr: Dimensions comptables

[ctx: Asset Capitalization Service Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Asset Capitalization Service Item'
en: Accounting Dimensions
fr: Dimensions comptables

[ctx: Asset Capitalization Stock Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item'
en: Accounting Dimensions
fr: Dimensions comptables

[ctx: Asset Repair]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Asset Repair'
en: Accounting Dimensions
fr: Dimensions comptables

[ctx: Asset Value Adjustment]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Asset Value Adjustment'
en: Accounting Dimensions
fr: Dimensions comptables

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Delivery Note'
en: Accounting Dimensions
fr: Dimensions comptables

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Accounting Dimensions
fr: Dimensions comptables

[ctx: Journal Entry Account]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Accounting Dimensions
fr: Dimensions comptables

[ctx: Landed Cost Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Landed Cost Item'
en: Accounting Dimensions
fr: Dimensions comptables

[ctx: Loyalty Program]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Loyalty Program'
en: Accounting Dimensions
fr: Dimensions comptables

[ctx: Material Request Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Material Request Item'
en: Accounting Dimensions
fr: Dimensions comptables

[ctx: Opening Invoice Creation Tool]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool'
en: Accounting Dimensions
fr: Dimensions comptables

[ctx: Opening Invoice Creation Tool Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item'
en: Accounting Dimensions
fr: Dimensions comptables

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'POS Invoice'
en: Accounting Dimensions
fr: Dimensions comptables

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Accounting Dimensions
fr: Dimensions comptables

[ctx: POS Profile]
note: Label of a Section Break field in DocType 'POS Profile'
en: Accounting Dimensions
fr: Dimensions comptables

[ctx: Payment Entry]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Payment Entry'
en: Accounting Dimensions
fr: Dimensions comptables

[ctx: Payment Request]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Payment Request'
en: Accounting Dimensions
fr: Dimensions comptables

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Accounting Dimensions
fr: Dimensions comptables

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Accounting Dimensions
fr: Dimensions comptables

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Accounting Dimensions
fr: Dimensions comptables

[ctx: Purchase Taxes and Charges]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Accounting Dimensions
fr: Dimensions comptables

[ctx: Request for Quotation Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Request for Quotation Item'
en: Accounting Dimensions
fr: Dimensions comptables

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Sales Invoice'
en: Accounting Dimensions
fr: Dimensions comptables

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Accounting Dimensions
fr: Dimensions comptables

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Sales Order'
en: Accounting Dimensions
fr: Dimensions comptables

[ctx: Sales Taxes and Charges]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Accounting Dimensions
fr: Dimensions comptables

[ctx: Shipping Rule]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Shipping Rule'
en: Accounting Dimensions
fr: Dimensions comptables

[ctx: Stock Entry]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Stock Entry'
en: Accounting Dimensions
fr: Dimensions comptables

[ctx: Stock Entry Detail]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Accounting Dimensions
fr: Dimensions comptables

[ctx: Stock Reconciliation]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Stock Reconciliation'
en: Accounting Dimensions
fr: Dimensions comptables

[ctx: Subcontracting Order]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Accounting Dimensions
fr: Dimensions comptables

[ctx: Subcontracting Order Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Subcontracting Order Item'
en: Accounting Dimensions
fr: Dimensions comptables

[ctx: Subcontracting Receipt Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Accounting Dimensions
fr: Dimensions comptables

[ctx: Subscription]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Subscription'
en: Accounting Dimensions
fr: Dimensions comptables

[ctx: Subscription Plan]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Subscription Plan'
en: Accounting Dimensions
fr: Dimensions comptables

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Accounting Dimensions
fr: Dimensions comptables

[ctx: Supplier Quotation Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Accounting Dimensions
fr: Dimensions comptables

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Accounting Dimensions
fr: Dimensions comptables

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Order'
en: Accounting Dimensions
fr: Dimensions comptables

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Accounting Dimensions
fr: Dimensions comptables

[ctx: Subcontracting Receipt]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Accounting Dimensions
fr: Dimensions comptables

[ctx: Journal Entry]
note: Label of a Table field in DocType 'Journal Entry'
en: Accounting Entries
fr: Écritures Comptables

[ctx: Journal Entry Template]
note: Label of a Table field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Accounting Entries
fr: Écritures Comptables

en: Accounting Entry for Asset
fr: Ecriture comptable pour l'actif

en: Accounting Entry for Service
fr: Écriture comptable pour le service

en: Accounting Entry for Stock
fr: Ecriture comptable pour stock

en: Accounting Entry for {0}: {1} can only be made in currency: {2}
fr: Écriture Comptable pour {0}: {1} ne peut être effectuée qu'en devise: {2}

en: Accounting Ledger
fr: Grand livre

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Accounting Masters
fr: Données de base

note: Name of a DocType
en: Accounting Period
fr: Période comptable

[ctx: Accounting Period]
note: Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Accounting Period
fr: Période comptable

en: Accounting Period overlaps with {0}
fr: La période comptable chevauche avec {0}

[ctx: Accounts Settings]
note: Description of the 'Accounts Frozen Till Date' (Date) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Accounting entries are frozen up to this date. Nobody can create or modify entries except users with the role specified below
fr: Les écritures comptables sont gelées jusqu'à cette date. Personne ne peut créer ou modifier des entrées sauf les utilisateurs avec le rôle spécifié ci-dessous

en: Accounts
fr: Comptes

[ctx: Applicable On Account]
note: Label of a Link field in DocType 'Applicable On Account'
en: Accounts
fr: Comptes

[ctx: Asset Category]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Asset Category' Label of a Table field in DocType 'Asset Category'
en: Accounts
fr: Comptes

[ctx: Company]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Company'
en: Accounts
fr: Comptes

[ctx: Customer]
note: Label of a Table field in DocType 'Customer'
en: Accounts
fr: Comptes

[ctx: Customer Group]
note: Label of a Table field in DocType 'Customer Group'
en: Accounts
fr: Comptes

[ctx: Email Digest]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Email Digest'
en: Accounts
fr: Comptes

[ctx: Incoterm]
note: Group in Incoterm's connections
en: Accounts
fr: Comptes

[ctx: Mode of Payment]
note: Label of a Table field in DocType 'Mode of Payment'
en: Accounts
fr: Comptes

[ctx: Payment Entry]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Payment Entry'
en: Accounts
fr: Comptes

[ctx: Supplier]
note: Label of a Table field in DocType 'Supplier'
en: Accounts
fr: Comptes

[ctx: Supplier Group]
note: Label of a Table field in DocType 'Supplier Group'
en: Accounts
fr: Comptes

[ctx: Tally Migration]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Tally Migration'
en: Accounts
fr: Comptes

[ctx: Tax Withholding Category]
note: Label of a Table field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Accounts
fr: Comptes

[ctx: Accounts Settings]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Accounts Settings'
en: Accounts Closing
fr: Clôture

[ctx: Accounts Settings]
note: Label of a Date field in DocType 'Accounts Settings'
en: Accounts Frozen Till Date
fr: Comptes gelés jusqu'au

note: Name of a role
en: Accounts Manager
fr: Responsable comptable

note: Name of a report Label of a Card Break in the Accounting Workspace Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Accounts Payable
fr: Comptes Créditeurs

[ctx: Journal Entry]
note: Option for the 'Write Off Based On' (Select) field in DocType 'Journal Entry'
en: Accounts Payable
fr: Comptes Créditeurs

note: Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Accounts Payable Summary
fr: Résumé des Comptes Créditeurs

note: Name of a report Label of a Card Break in the Accounting Workspace Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a shortcut in the Accounting Workspace
en: Accounts Receivable
fr: Comptes débiteurs

[ctx: Journal Entry]
note: Option for the 'Write Off Based On' (Select) field in DocType 'Journal Entry'
en: Accounts Receivable
fr: Comptes débiteurs

[ctx: Process Statement Of Accounts]
note: Option for the 'Report' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Accounts Receivable
fr: Comptes débiteurs

[ctx: Invoice Discounting]
note: Label of a Link field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Accounts Receivable Credit Account
fr: Compte de crédit débiteur

[ctx: Invoice Discounting]
note: Label of a Link field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Accounts Receivable Discounted Account
fr: Compte escompté des comptes débiteurs

note: Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Accounts Receivable Summary
fr: Résumé des Comptes Débiteurs

[ctx: Invoice Discounting]
note: Label of a Link field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Accounts Receivable Unpaid Account
fr: Comptes débiteurs non payés

note: Name of a DocType Title of an Onboarding Step
en: Accounts Settings
fr: Paramètres de comptabilité

[ctx: Accounts Settings]
note: Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace
en: Accounts Settings
fr: Paramètres de comptabilité

[ctx: Company]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Company'
en: Accounts Settings
fr: Paramètres de comptabilité

en: Accounts table cannot be blank.
fr: Le tableau de comptes ne peut être vide.

en: Accumulated Depreciation
fr: Amortissement Cumulé

[ctx: Account]
note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Accumulated Depreciation
fr: Amortissement Cumulé

[ctx: Asset Category Account]
note: Label of a Link field in DocType 'Asset Category Account'
en: Accumulated Depreciation Account
fr: Compte d'Amortissement Cumulé

[ctx: Company]
note: Label of a Link field in DocType 'Company'
en: Accumulated Depreciation Account
fr: Compte d'Amortissement Cumulé

en: Accumulated Depreciation Amount
fr: Montant d'Amortissement Cumulé

[ctx: Depreciation Schedule]
note: Label of a Currency field in DocType 'Depreciation Schedule'
en: Accumulated Depreciation Amount
fr: Montant d'Amortissement Cumulé

en: Accumulated Depreciation as on
fr: Amortissement Cumulé depuis

en: Accumulated Monthly
fr: Cumul mensuel

en: Accumulated Values
fr: Valeurs accumulées

en: Accumulated Values in Group Company
fr: Valeurs accumulées dans la société mère

en: Achieved ({})
fr: Atteint ({})

[ctx: Vehicle]
note: Label of a Date field in DocType 'Vehicle'
en: Acquisition Date
fr: Date d'Aquisition

[ctx: Stock Settings]
note: Label of a Select field in DocType 'Stock Settings'
en: Action If Quality Inspection Is Not Submitted
fr: Action si l'inspection qualité n'est pas soumise

[ctx: Stock Settings]
note: Label of a Select field in DocType 'Stock Settings'
en: Action If Quality Inspection Is Rejected
fr: Action si l'inspection qualité est rejetée

en: Action Initialised
fr: Action initialisée

[ctx: Budget]
note: Label of a Select field in DocType 'Budget'
en: Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on Actual
fr: Mesure à prendre si le budget mensuel accumulé est dépassé

[ctx: Budget]
note: Label of a Select field in DocType 'Budget'
en: Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on MR
fr: Mesure à prendre si le budget mensuel accumulé est dépassé avec les requêtes de matériel

[ctx: Budget]
note: Label of a Select field in DocType 'Budget'
en: Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on PO
fr: Mesure à prendre si le budget mensuel accumulé a été dépassé avec les bons de commande d'achat

[ctx: Budget]
note: Label of a Select field in DocType 'Budget'
en: Action if Annual Budget Exceeded on Actual
fr: Action si le budget annuel est dépassé par rapport aux dépenses réelles

[ctx: Budget]
note: Label of a Select field in DocType 'Budget'
en: Action if Annual Budget Exceeded on MR
fr: Action si le budget annuel est dépassé avec les requêtes de matériel

[ctx: Budget]
note: Label of a Select field in DocType 'Budget'
en: Action if Annual Budget Exceeded on PO
fr: Action si le budget annuel a été dépassé avec les bons de commande d'achat

[ctx: Asset Maintenance Log]
note: Label of a Text Editor field in DocType 'Asset Maintenance Log'
en: Actions performed
fr: Actions réalisées

[ctx: Asset Repair]
note: Label of a Long Text field in DocType 'Asset Repair'
en: Actions performed
fr: Actions réalisées

en: Active Leads
fr: Leads actifs

[ctx: Lead]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Lead'
en: Activities
fr: Activités

[ctx: Opportunity]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Opportunity'
en: Activities
fr: Activités

[ctx: Prospect]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Prospect'
en: Activities
fr: Activités

note: Name of a DocType
en: Activity Cost
fr: Coût de l'Activité

[ctx: Activity Cost]
note: Label of a Link in the Projects Workspace
en: Activity Cost
fr: Coût de l'Activité

en: Activity Cost exists for Employee {0} against Activity Type - {1}
fr: Des Coûts d'Activité existent pour l'Employé {0} pour le Type d'Activité - {1}

en: Activity Cost per Employee
fr: Coût de l'Activité par Employé

note: Name of a DocType
en: Activity Type
fr: Type d'activité

[ctx: Activity Cost]
note: Label of a Link field in DocType 'Activity Cost'
en: Activity Type
fr: Type d'activité

[ctx: Activity Type]
note: Label of a Data field in DocType 'Activity Type' Label of a Link in the Projects Workspace
en: Activity Type
fr: Type d'activité

[ctx: Sales Invoice Timesheet]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Invoice Timesheet'
en: Activity Type
fr: Type d'activité

[ctx: Timesheet Detail]
note: Label of a Link field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Activity Type
fr: Type d'activité

en: Actual
fr: Réel

[ctx: Advance Taxes and Charges]
note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges'
en: Actual
fr: Réel

[ctx: Purchase Taxes and Charges]
note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Actual
fr: Réel

[ctx: Sales Taxes and Charges]
note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Actual
fr: Réel

[ctx: Packed Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Packed Item'
en: Actual Batch Quantity
fr: Quantité réelle de lot

en: Actual Cost
fr: Prix actuel

[ctx: Maintenance Schedule Detail]
note: Label of a Date field in DocType 'Maintenance Schedule Detail'
en: Actual Date
fr: Date Réelle

en: Actual Delivery Date
fr: Date de livraison réelle

en: Actual End Date
fr: Date de Fin Réelle

[ctx: Job Card]
note: Label of a Datetime field in DocType 'Job Card'
en: Actual End Date
fr: Date de Fin Réelle

[ctx: Work Order]
note: Label of a Datetime field in DocType 'Work Order'
en: Actual End Date
fr: Date de Fin Réelle

[ctx: Project]
note: Label of a Date field in DocType 'Project'
en: Actual End Date (via Timesheet)
fr: Date de Fin Réelle (via la Feuille de Temps)

[ctx: Task]
note: Label of a Date field in DocType 'Task'
en: Actual End Date (via Timesheet)
fr: Date de Fin Réelle (via la Feuille de Temps)

[ctx: Work Order Operation]
note: Label of a Datetime field in DocType 'Work Order Operation'
en: Actual End Time
fr: Heure de Fin Réelle

[ctx: Work Order]
note: Label of a Currency field in DocType 'Work Order'
en: Actual Operating Cost
fr: Coût d'Exploitation Réel

[ctx: Work Order Operation]
note: Label of a Currency field in DocType 'Work Order Operation'
en: Actual Operating Cost
fr: Coût d'Exploitation Réel

[ctx: Work Order Operation]
note: Label of a Float field in DocType 'Work Order Operation'
en: Actual Operation Time
fr: Temps d'Exploitation Réel

en: Actual Qty
fr: Quantité Réelle

[ctx: Bin]
note: Label of a Float field in DocType 'Bin'
en: Actual Qty
fr: Quantité Réelle

[ctx: Material Request Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Material Request Item'
en: Actual Qty
fr: Quantité Réelle

[ctx: Packed Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Packed Item'
en: Actual Qty
fr: Quantité Réelle

[ctx: Production Plan Sub Assembly Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Actual Qty
fr: Quantité Réelle

[ctx: Quotation Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Quotation Item'
en: Actual Qty
fr: Quantité Réelle

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Sales Order Item'
en: Actual Qty
fr: Quantité Réelle

[ctx: Stock Entry Detail]
note: Label of a Float field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Actual Qty (at source/target)
fr: Qté Réelle (à la source/cible)

en: Actual Qty is mandatory
fr: Qté Réelle est obligatoire

en: Actual Quantity
fr: Quantité Réelle

en: Actual Start Date
fr: Date de Début Réelle

[ctx: Job Card]
note: Label of a Datetime field in DocType 'Job Card'
en: Actual Start Date
fr: Date de Début Réelle

[ctx: Work Order]
note: Label of a Datetime field in DocType 'Work Order'
en: Actual Start Date
fr: Date de Début Réelle

[ctx: Project]
note: Label of a Date field in DocType 'Project'
en: Actual Start Date (via Timesheet)
fr: Date de Début Réelle (via la feuille de temps)

[ctx: Task]
note: Label of a Date field in DocType 'Task'
en: Actual Start Date (via Timesheet)
fr: Date de Début Réelle (via la feuille de temps)

[ctx: Work Order Operation]
note: Label of a Datetime field in DocType 'Work Order Operation'
en: Actual Start Time
fr: Heure de Début Réelle

[ctx: Work Order Operation]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Work Order Operation'
en: Actual Time and Cost
fr: Temps et Coût Réels

[ctx: Project]
note: Label of a Float field in DocType 'Project'
en: Actual Time in Hours (via Timesheet)
fr: Temps Réel (en Heures)

[ctx: Task]
note: Label of a Float field in DocType 'Task'
en: Actual Time in Hours (via Timesheet)
fr: Temps Réel (en Heures)

en: Actual qty in stock
fr: Qté réelle en stock

en: Actual type tax cannot be included in Item rate in row {0}
fr: Le type de taxe réel ne peut pas être inclus dans le prix de l'Article à la ligne {0}

en: Add / Edit Prices
fr: Ajouter / Modifier Prix

[ctx: Manufacturing Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Add Corrective Operation Cost in Finished Good Valuation
fr: Ajouter des opérations de correction de coût pour la valorisation des produits finis

en: Add Customers
fr: Ajouter des clients

en: Add Employees
fr: Ajouter des employés

en: Add Item
fr: Ajouter un Article

en: Add Items
fr: Ajouter des articles

en: Add Leads
fr: Créer des Leads

en: Add Multiple Tasks
fr: Ajouter plusieurs tâches

en: Add Order Discount
fr: Ajouter une remise de commande

[ctx: Email Digest]
note: Label of a Check field in DocType 'Email Digest'
en: Add Quote
fr: Ajouter une Citation

en: Add Sales Partners
fr: Ajouter des partenaires commerciaux

en: Add Serial No
fr: Ajouter un numéro de série

en: Add Suppliers
fr: Ajouter des fournisseurs

en: Add Timesheets
fr: Ajouter des feuilles de temps

[ctx: Holiday List]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Holiday List'
en: Add Weekly Holidays
fr: Ajouter des vacances hebdomadaires

en: Add items in the Item Locations table
fr: Ajouter des articles dans le tableau Emplacements des articles

[ctx: Purchase Taxes and Charges]
note: Label of a Select field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Add or Deduct
fr: Ajouter ou Déduire

en: Add the rest of your organization as your users. You can also add invite Customers to your portal by adding them from Contacts
fr: Ajouter le reste de votre organisation en tant qu'utilisateurs. Vous pouvez aussi inviter des Clients sur votre portail en les ajoutant depuis les Contacts

[ctx: Holiday List]
note: Label of a Button field in DocType 'Holiday List'
en: Add to Holidays
fr: Ajouter aux vacances

[ctx: Stock Entry]
note: Label of a Check field in DocType 'Stock Entry'
en: Add to Transit
fr: Ajouter à Transit

[ctx: Stock Entry Type]
note: Label of a Check field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Add to Transit
fr: Ajouter à Transit

en: Add/Edit Coupon Conditions
fr: Ajouter / Modifier les conditions du coupon

[ctx: Stock Entry Detail]
note: Label of a Currency field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Additional Cost
fr: Frais Supplémentaire

[ctx: Stock Entry]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Stock Entry' Label of a Table field in DocType 'Stock Entry'
en: Additional Costs
fr: Frais Supplémentaires

[ctx: Subcontracting Order]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Subcontracting Order' Label of a Table field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Additional Costs
fr: Frais Supplémentaires

[ctx: Subcontracting Receipt]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Subcontracting Receipt' Label of a Table field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Additional Costs
fr: Frais Supplémentaires

[ctx: Vehicle]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Vehicle'
en: Additional Details
fr: Détails Supplémentaires

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Delivery Note'
en: Additional Discount
fr: Remise Supplémentaire

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'POS Invoice'
en: Additional Discount
fr: Remise Supplémentaire

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Additional Discount
fr: Remise Supplémentaire

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Order'
en: Additional Discount
fr: Remise Supplémentaire

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Additional Discount
fr: Remise Supplémentaire

[ctx: Quotation]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Quotation'
en: Additional Discount
fr: Remise Supplémentaire

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Sales Invoice'
en: Additional Discount
fr: Remise Supplémentaire

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Sales Order'
en: Additional Discount
fr: Remise Supplémentaire

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Additional Discount
fr: Remise Supplémentaire

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Currency field in DocType 'Delivery Note'
en: Additional Discount Amount
fr: Montant de la remise supplémentaire

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'POS Invoice'
en: Additional Discount Amount
fr: Montant de la remise supplémentaire

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Additional Discount Amount
fr: Montant de la remise supplémentaire

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Order'
en: Additional Discount Amount
fr: Montant de la remise supplémentaire

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Additional Discount Amount
fr: Montant de la remise supplémentaire

[ctx: Quotation]
note: Label of a Currency field in DocType 'Quotation'
en: Additional Discount Amount
fr: Montant de la remise supplémentaire

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Invoice'
en: Additional Discount Amount
fr: Montant de la remise supplémentaire

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Order'
en: Additional Discount Amount
fr: Montant de la remise supplémentaire

[ctx: Subscription]
note: Label of a Currency field in DocType 'Subscription'
en: Additional Discount Amount
fr: Montant de la remise supplémentaire

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Currency field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Additional Discount Amount
fr: Montant de la remise supplémentaire

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Currency field in DocType 'Delivery Note'
en: Additional Discount Amount (Company Currency)
fr: Montant de la Remise Supplémentaire (Devise de la Société)

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'POS Invoice'
en: Additional Discount Amount (Company Currency)
fr: Montant de la Remise Supplémentaire (Devise de la Société)

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Additional Discount Amount (Company Currency)
fr: Montant de la Remise Supplémentaire (Devise de la Société)

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Order'
en: Additional Discount Amount (Company Currency)
fr: Montant de la Remise Supplémentaire (Devise de la Société)

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Additional Discount Amount (Company Currency)
fr: Montant de la Remise Supplémentaire (Devise de la Société)

[ctx: Quotation]
note: Label of a Currency field in DocType 'Quotation'
en: Additional Discount Amount (Company Currency)
fr: Montant de la Remise Supplémentaire (Devise de la Société)

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Invoice'
en: Additional Discount Amount (Company Currency)
fr: Montant de la Remise Supplémentaire (Devise de la Société)

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Order'
en: Additional Discount Amount (Company Currency)
fr: Montant de la Remise Supplémentaire (Devise de la Société)

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Currency field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Additional Discount Amount (Company Currency)
fr: Montant de la Remise Supplémentaire (Devise de la Société)

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Float field in DocType 'Delivery Note'
en: Additional Discount Percentage
fr: Pourcentage de remise supplémentaire

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Float field in DocType 'POS Invoice'
en: Additional Discount Percentage
fr: Pourcentage de remise supplémentaire

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Float field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Additional Discount Percentage
fr: Pourcentage de remise supplémentaire

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Float field in DocType 'Purchase Order'
en: Additional Discount Percentage
fr: Pourcentage de remise supplémentaire

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Float field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Additional Discount Percentage
fr: Pourcentage de remise supplémentaire

[ctx: Quotation]
note: Label of a Float field in DocType 'Quotation'
en: Additional Discount Percentage
fr: Pourcentage de remise supplémentaire

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Float field in DocType 'Sales Invoice'
en: Additional Discount Percentage
fr: Pourcentage de remise supplémentaire

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Float field in DocType 'Sales Order'
en: Additional Discount Percentage
fr: Pourcentage de remise supplémentaire

[ctx: Subscription]
note: Label of a Percent field in DocType 'Subscription'
en: Additional Discount Percentage
fr: Pourcentage de remise supplémentaire

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Float field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Additional Discount Percentage
fr: Pourcentage de remise supplémentaire

[ctx: Lead]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Lead'
en: Additional Information
fr: Information additionnelle

[ctx: Quality Review]
note: Label of a Text field in DocType 'Quality Review'
en: Additional Information
fr: Information additionnelle

[ctx: Quotation Item]
note: Label of a Text field in DocType 'Quotation Item'
en: Additional Notes
fr: Notes complémentaires

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Text field in DocType 'Sales Order Item'
en: Additional Notes
fr: Notes complémentaires

[ctx: Work Order]
note: Label of a Currency field in DocType 'Work Order'
en: Additional Operating Cost
fr: Coût d'Exploitation Supplémentaires

[ctx: Customer]
note: Description of the 'Customer Details' (Text) field in DocType 'Customer'
en: Additional information regarding the customer.
fr: Informations supplémentaires concernant le client.

[ctx: Company]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Company'
en: Address & Contact
fr: Adresse &amp; Contact

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Delivery Note'
en: Address & Contact
fr: Adresse &amp; Contact

[ctx: Opportunity]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Opportunity'
en: Address & Contact
fr: Adresse &amp; Contact

[ctx: Prospect]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Prospect'
en: Address & Contact
fr: Adresse &amp; Contact

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Address & Contact
fr: Adresse &amp; Contact

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Purchase Order'
en: Address & Contact
fr: Adresse &amp; Contact

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Address & Contact
fr: Adresse &amp; Contact

[ctx: Quotation]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Quotation'
en: Address & Contact
fr: Adresse &amp; Contact

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Sales Order'
en: Address & Contact
fr: Adresse &amp; Contact

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Address & Contact
fr: Adresse &amp; Contact

[ctx: Employee]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Employee'
en: Address & Contacts
fr: Adresse &amp; Contacts

[ctx: Lead]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Lead'
en: Address & Contacts
fr: Adresse &amp; Contacts

[ctx: Sales Partner]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Sales Partner'
en: Address & Contacts
fr: Adresse &amp; Contacts

[ctx: Sales Partner]
note: Label of a HTML field in DocType 'Sales Partner'
en: Address Desc
fr: Adresse Desc

[ctx: Bank]
note: Label of a HTML field in DocType 'Bank'
en: Address HTML
fr: Adresse HTML

[ctx: Bank Account]
note: Label of a HTML field in DocType 'Bank Account'
en: Address HTML
fr: Adresse HTML

[ctx: Customer]
note: Label of a HTML field in DocType 'Customer'
en: Address HTML
fr: Adresse HTML

[ctx: Lead]
note: Label of a HTML field in DocType 'Lead'
en: Address HTML
fr: Adresse HTML

[ctx: Manufacturer]
note: Label of a HTML field in DocType 'Manufacturer'
en: Address HTML
fr: Adresse HTML

[ctx: Opportunity]
note: Label of a HTML field in DocType 'Opportunity'
en: Address HTML
fr: Adresse HTML

[ctx: Prospect]
note: Label of a HTML field in DocType 'Prospect'
en: Address HTML
fr: Adresse HTML

[ctx: Sales Partner]
note: Label of a HTML field in DocType 'Sales Partner'
en: Address HTML
fr: Adresse HTML

[ctx: Shareholder]
note: Label of a HTML field in DocType 'Shareholder'
en: Address HTML
fr: Adresse HTML

[ctx: Supplier]
note: Label of a HTML field in DocType 'Supplier'
en: Address HTML
fr: Adresse HTML

[ctx: Warehouse]
note: Label of a HTML field in DocType 'Warehouse'
en: Address HTML
fr: Adresse HTML

[ctx: Delivery Stop]
note: Label of a Link field in DocType 'Delivery Stop'
en: Address Name
fr: Nom de l'Adresse

[ctx: Bank]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Bank'
en: Address and Contact
fr: Adresse et Contact

[ctx: Bank Account]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Bank Account'
en: Address and Contact
fr: Adresse et Contact

[ctx: Customer]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Customer'
en: Address and Contact
fr: Adresse et Contact

[ctx: Dunning]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Dunning'
en: Address and Contact
fr: Adresse et Contact

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'POS Invoice'
en: Address and Contact
fr: Adresse et Contact

[ctx: Subcontracting Order]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Address and Contact
fr: Adresse et Contact

[ctx: Subcontracting Receipt]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Address and Contact
fr: Adresse et Contact

[ctx: Warehouse]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Warehouse'
en: Address and Contact
fr: Adresse et Contact

en: Address needs to be linked to a Company. Please add a row for Company in the Links table.
fr: L'adresse doit être liée à une entreprise. Veuillez ajouter une ligne pour Entreprise dans le tableau Liens.

[ctx: Accounts Settings]
note: Description of the 'Determine Address Tax Category From' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Address used to determine Tax Category in transactions
fr: Adresse utilisée pour déterminer la catégorie de taxe dans les transactions

en: Administrative Expenses
fr: Charges Administratives

[ctx: Party Account]
note: Label of a Link field in DocType 'Party Account'
en: Advance Account
fr: Compte d'avances

en: Advance Amount
fr: Montant de l'Avance

[ctx: Purchase Invoice Advance]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Invoice Advance'
en: Advance Amount
fr: Montant de l'Avance

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Order'
en: Advance Paid
fr: Avance Payée

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Order'
en: Advance Paid
fr: Avance Payée

en: Advance Payments
fr: Paiements Anticipés

[ctx: Company]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Company'
en: Advance Payments
fr: Paiements Anticipés

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'POS Invoice'
en: Advance Payments
fr: Paiements Anticipés

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Advance Payments
fr: Paiements Anticipés

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Sales Invoice'
en: Advance Payments
fr: Paiements Anticipés

[ctx: Sales Invoice Advance]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Invoice Advance'
en: Advance amount
fr: Montant de l'Avance

en: Advance amount cannot be greater than {0} {1}
fr: Montant de l'avance ne peut être supérieur à {0} {1}

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Table field in DocType 'POS Invoice'
en: Advances
fr: Avances

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Table field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Advances
fr: Avances

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Table field in DocType 'Sales Invoice'
en: Advances
fr: Avances

[ctx: GL Entry]
note: Label of a Text field in DocType 'GL Entry' Label of a Dynamic Link field in DocType 'GL Entry'
en: Against
fr: Contre

en: Against Account
fr: Contrepartie

[ctx: Bank Clearance Detail]
note: Label of a Data field in DocType 'Bank Clearance Detail'
en: Against Account
fr: Contrepartie

[ctx: Journal Entry Account]
note: Label of a Text field in DocType 'Journal Entry Account' Label of a Dynamic Link field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Against Account
fr: Contrepartie

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Against Blanket Order
fr: Contre une ordonnance générale

[ctx: Quotation Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Quotation Item'
en: Against Blanket Order
fr: Contre une ordonnance générale

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Sales Order Item'
en: Against Blanket Order
fr: Contre une ordonnance générale

en: Against Default Supplier
fr: Contre le fournisseur par défaut

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Against Delivery Note Item
fr: Contre l'article du bon de livraison

[ctx: Quotation Item]
note: Label of a Dynamic Link field in DocType 'Quotation Item'
en: Against Docname
fr: Pour le docName

[ctx: Quotation Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Quotation Item'
en: Against Doctype
fr: Contre Doctype

[ctx: Installation Note Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Installation Note Item'
en: Against Document Detail No
fr: Pour le Détail du Document N°

[ctx: Installation Note Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Installation Note Item'
en: Against Document No
fr: Pour le Document N°

[ctx: Maintenance Visit Purpose]
note: Label of a Dynamic Link field in DocType 'Maintenance Visit Purpose'
en: Against Document No
fr: Pour le Document N°

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Against Expense Account
fr: Pour le Compte de Charges

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Small Text field in DocType 'POS Invoice'
en: Against Income Account
fr: Pour le Compte de Produits

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Sales Invoice'
en: Against Income Account
fr: Pour le Compte de Produits

en: Against Journal Entry {0} does not have any unmatched {1} entry
fr: L'Écriture de Journal {0} n'a pas d'entrée non associée {1}

en: Against Journal Entry {0} is already adjusted against some other voucher
fr: L'Écriture de Journal {0} est déjà ajustée par un autre bon

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Against Sales Invoice
fr: Pour la Facture de Vente

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Against Sales Invoice Item
fr: Pour l'Article de la Facture de Vente

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Against Sales Order
fr: Pour la Commande Client

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Against Sales Order Item
fr: Pour l'Article de la Commande Client

[ctx: Stock Entry Detail]
note: Label of a Link field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Against Stock Entry
fr: Contre entrée de stock

en: Against Supplier Invoice {0} dated {1}
fr: Pour la Facture Fournisseur {0} datée {1}

en: Against Voucher
fr: Pour le Bon

[ctx: GL Entry]
note: Label of a Dynamic Link field in DocType 'GL Entry'
en: Against Voucher
fr: Pour le Bon

en: Against Voucher Type
fr: Pour le Type de Bon

[ctx: GL Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'GL Entry'
en: Against Voucher Type
fr: Pour le Type de Bon

[ctx: Payment Ledger Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Payment Ledger Entry'
en: Against Voucher Type
fr: Pour le Type de Bon

en: Age
fr: Âge

en: Age (Days)
fr: Age (jours)

en: Ageing Based On
fr: Basé Sur le Vieillissement

[ctx: Process Statement Of Accounts]
note: Label of a Select field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Ageing Based On
fr: Basé Sur le Vieillissement

en: Ageing Range 1
fr: Balance Agée 1

en: Ageing Range 2
fr: Balance Agée 2

en: Ageing Range 3
fr: Balance Agée 3

en: Ageing Range 4
fr: Gamme de vieillissement 4

[ctx: Quality Meeting]
note: Label of a Table field in DocType 'Quality Meeting'
en: Agenda
fr: Ordre du jour

[ctx: Quality Meeting Agenda]
note: Label of a Text Editor field in DocType 'Quality Meeting Agenda'
en: Agenda
fr: Ordre du jour

[ctx: Appointment Booking Settings]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Agent Details
fr: Détails de l'agent

note: Name of a role
en: Agriculture Manager
fr: Directeur de l'agriculture

note: Name of a role
en: Agriculture User
fr: Agriculteur

en: All Accounts
fr: Tous les comptes

en: All BOMs
fr: Toutes les nomenclatures

[ctx: SMS Center]
note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Contact
fr: Tout Contact

[ctx: SMS Center]
note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Customer Contact
fr: Tout Contact Client

en: All Customer Groups
fr: Tous les Groupes Client

en: All Departments
fr: Tous les départements

[ctx: SMS Center]
note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Employee (Active)
fr: Tous les Employés (Actifs)

en: All Item Groups
fr: Tous les Groupes d'Articles

[ctx: SMS Center]
note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Lead (Open)
fr: Toutes les pistes (Ouvertes)

[ctx: SMS Center]
note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Sales Partner Contact
fr: Tous les Contacts de Partenaires Commerciaux

[ctx: SMS Center]
note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Sales Person
fr: Tous les Commerciaux

[ctx: SMS Center]
note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Supplier Contact
fr: Tous les Contacts Fournisseurs

en: All Supplier Groups
fr: Tous les groupes de fournisseurs

en: All Territories
fr: Tous les territoires

en: All Warehouses
fr: Tous les entrepôts

en: All communications including and above this shall be moved into the new Issue
fr: Toutes les communications, celle-ci et celles au dessus de celle-ci incluses, doivent être transférées dans le nouveau ticket.

en: All items have already been Invoiced/Returned
fr: Tous les articles ont déjà été facturés / retournés

en: All items have already been transferred for this Work Order.
fr: Tous les articles ont déjà été transférés pour cet ordre de fabrication.

[ctx: CRM Settings]
note: Description of the 'Carry Forward Communication and Comments' (Check) field in DocType 'CRM Settings'
en: All the Comments and Emails will be copied from one document to another newly created document(Lead -> Opportunity -> Quotation) throughout the CRM documents.
fr: Tous les commentaires et les courriels seront copiés d'un document à un autre document nouvellement créé (Lead -> Opportunité -> Devis) dans l'ensemble des documents CRM.

en: All these items have already been Invoiced/Returned
fr: Tous ces articles ont déjà été facturés / retournés

en: Allocate
fr: Allouer

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Check field in DocType 'POS Invoice'
en: Allocate Advances Automatically (FIFO)
fr: Allouer automatiquement les avances (FIFO)

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Check field in DocType 'Sales Invoice'
en: Allocate Advances Automatically (FIFO)
fr: Allouer automatiquement les avances (FIFO)

en: Allocate Payment Amount
fr: Allouer le montant du paiement

[ctx: Payment Terms Template]
note: Label of a Check field in DocType 'Payment Terms Template'
en: Allocate Payment Based On Payment Terms
fr: Attribuer le paiement en fonction des conditions de paiement

[ctx: Payment Entry Reference]
note: Label of a Float field in DocType 'Payment Entry Reference'
en: Allocated
fr: Alloué

[ctx: Process Payment Reconciliation Log]
note: Label of a Check field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log'
en: Allocated
fr: Alloué

en: Allocated Amount
fr: Montant alloué

[ctx: Advance Tax]
note: Label of a Currency field in DocType 'Advance Tax'
en: Allocated Amount
fr: Montant alloué

[ctx: Advance Taxes and Charges]
note: Label of a Currency field in DocType 'Advance Taxes and Charges'
en: Allocated Amount
fr: Montant alloué

[ctx: Bank Transaction]
note: Label of a Currency field in DocType 'Bank Transaction'
en: Allocated Amount
fr: Montant alloué

[ctx: Bank Transaction Payments]
note: Label of a Currency field in DocType 'Bank Transaction Payments'
en: Allocated Amount
fr: Montant alloué

[ctx: Payment Reconciliation Allocation]
note: Label of a Currency field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation'
en: Allocated Amount
fr: Montant alloué

[ctx: Process Payment Reconciliation Log Allocations]
note: Label of a Currency field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations'
en: Allocated Amount
fr: Montant alloué

[ctx: Purchase Invoice Advance]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Invoice Advance'
en: Allocated Amount
fr: Montant alloué

[ctx: Unreconcile Payment Entries]
note: Label of a Currency field in DocType 'Unreconcile Payment Entries'
en: Allocated Amount
fr: Montant alloué

[ctx: Sales Invoice Advance]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Invoice Advance'
en: Allocated amount
fr: Montant alloué

en: Allocated amount cannot be greater than unadjusted amount
fr: Le montant alloué ne peut être supérieur au montant non ajusté

en: Allocated amount cannot be negative
fr: Le montant alloué ne peut être négatif

en: Allotted Qty
fr: Qté allouée

en: Allow Account Creation Against Child Company
fr: Autoriser la création de compte contre une entreprise enfant

[ctx: Company]
note: Label of a Check field in DocType 'Company'
en: Allow Account Creation Against Child Company
fr: Autoriser la création de compte contre une entreprise enfant

[ctx: BOM]
note: Label of a Check field in DocType 'BOM'
en: Allow Alternative Item
fr: Autoriser un article alternatif

[ctx: BOM Item]
note: Label of a Check field in DocType 'BOM Item'
en: Allow Alternative Item
fr: Autoriser un article alternatif

[ctx: Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Item'
en: Allow Alternative Item
fr: Autoriser un article alternatif

[ctx: Job Card Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Job Card Item'
en: Allow Alternative Item
fr: Autoriser un article alternatif

[ctx: Stock Entry Detail]
note: Label of a Check field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Allow Alternative Item
fr: Autoriser un article alternatif

[ctx: Work Order]
note: Label of a Check field in DocType 'Work Order'
en: Allow Alternative Item
fr: Autoriser un article alternatif

[ctx: Work Order Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Work Order Item'
en: Allow Alternative Item
fr: Autoriser un article alternatif

[ctx: Manufacturing Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow Continuous Material Consumption
fr: Autoriser la consommation continue de matériel

[ctx: Manufacturing Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow Excess Material Transfer
fr: Autoriser les transfert de stock supérieurs à l'attendue

[ctx: POS Payment Method]
note: Label of a Check field in DocType 'POS Payment Method'
en: Allow In Returns
fr: Autoriser les retours

[ctx: Buying Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Buying Settings'
en: Allow Item To Be Added Multiple Times in a Transaction
fr: Autoriser l'ajout d'un article plusieurs fois dans une transaction

[ctx: CRM Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'CRM Settings'
en: Allow Lead Duplication based on Emails
fr: Autoriser la duplication des pistes sur la base des courriels

[ctx: Stock Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow Material Transfer from Delivery Note to Sales Invoice
fr: Autoriser le transfert d'articles du bon de livraison à la facture de vente

[ctx: Stock Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow Material Transfer from Purchase Receipt to Purchase Invoice
fr: Autoriser le transfert de matériel du reçu d'achat à la facture d'achat

en: Allow Multiple Material Consumption
fr: Autoriser la consommation de plusieurs matériaux

[ctx: Selling Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Selling Settings'
en: Allow Multiple Sales Orders Against a Customer's Purchase Order
fr: Autoriser plusieurs commandes client par rapport à la commande d'achat d'un client

[ctx: Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Item'
en: Allow Negative Stock
fr: Autoriser un Stock Négatif

[ctx: Repost Item Valuation]
note: Label of a Check field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Allow Negative Stock
fr: Autoriser un Stock Négatif

[ctx: Stock Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow Negative Stock
fr: Autoriser un Stock Négatif

[ctx: Manufacturing Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow Overtime
fr: Autoriser les Heures Supplémentaires

[ctx: Manufacturing Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow Production on Holidays
fr: Autoriser la Fabrication pendant les Vacances

[ctx: Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Item'
en: Allow Purchase
fr: Autoriser à l'achat

[ctx: Supplier]
note: Label of a Check field in DocType 'Supplier'
en: Allow Purchase Invoice Creation Without Purchase Order
fr: Autoriser la création de factures d'achat sans Commande d'Achat

[ctx: Supplier]
note: Label of a Check field in DocType 'Supplier'
en: Allow Purchase Invoice Creation Without Purchase Receipt
fr: Autoriser la création de factures d'achat sans Reçu d'Achat

[ctx: Item Variant Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Allow Rename Attribute Value
fr: Autoriser le renommage de la valeur de l'attribut

[ctx: Support Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Support Settings'
en: Allow Resetting Service Level Agreement
fr: Autoriser la réinitialisation de l'accord de niveau de service

en: Allow Resetting Service Level Agreement from Support Settings.
fr: Autoriser la réinitialisation du contrat de niveau de service à partir des paramètres de support.

[ctx: Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Item'
en: Allow Sales
fr: Autoriser à la vente

[ctx: Customer]
note: Label of a Check field in DocType 'Customer'
en: Allow Sales Invoice Creation Without Delivery Note
fr: Autoriser la création de factures de vente sans bon de livraison

[ctx: Customer]
note: Label of a Check field in DocType 'Customer'
en: Allow Sales Invoice Creation Without Sales Order
fr: Autoriser la création de factures de vente sans commande client

[ctx: Selling Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Selling Settings'
en: Allow Sales Order Creation For Expired Quotation
fr: Autoriser la création de commandes client pour les devis expirés

[ctx: Accounts Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Accounts Settings'
en: Allow Stale Exchange Rates
fr: Autoriser les Taux de Change Existants

[ctx: Selling Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Selling Settings'
en: Allow User to Edit Price List Rate in Transactions
fr: Autoriser l'utilisateur à modifier le prix de la liste prix dans les transactions

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Allow Zero Valuation Rate
fr: Autoriser un Taux de Valorisation Égal à Zéro

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Check field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Allow Zero Valuation Rate
fr: Autoriser un Taux de Valorisation Égal à Zéro

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Allow Zero Valuation Rate
fr: Autoriser un Taux de Valorisation Égal à Zéro

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Allow Zero Valuation Rate
fr: Autoriser un Taux de Valorisation Égal à Zéro

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Allow Zero Valuation Rate
fr: Autoriser un Taux de Valorisation Égal à Zéro

[ctx: Stock Entry Detail]
note: Label of a Check field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Allow Zero Valuation Rate
fr: Autoriser un Taux de Valorisation Égal à Zéro

[ctx: Stock Reconciliation Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Allow Zero Valuation Rate
fr: Autoriser un Taux de Valorisation Égal à Zéro

[ctx: Manufacturing Settings]
note: Description of the 'Allow Continuous Material Consumption' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow material consumptions without immediately manufacturing finished goods against a Work Order
fr: Autoriser la consommation sans immédiatement fabriqué les produit fini dans les ordres de fabrication

[ctx: Accounts Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Accounts Settings'
en: Allow multi-currency invoices against single party account
fr: Autoriser les factures multi-devises en contrepartie d'un seul compte de tiers

[ctx: Manufacturing Settings]
note: Description of the 'Allow Excess Material Transfer' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow transferring raw materials even after the Required Quantity is fulfilled
fr: Autoriser les transfert  de matiéres premiére mais si la quantité requise est atteinte

[ctx: Customer]
note: Group in Customer's connections
en: Allowed Items
fr: Articles autorisés

[ctx: Supplier]
note: Group in Supplier's connections
en: Allowed Items
fr: Articles autorisés

note: Name of a DocType
en: Allowed To Transact With
fr: Autorisé à faire affaire avec

[ctx: Customer]
note: Label of a Table field in DocType 'Customer'
en: Allowed To Transact With
fr: Autorisé à faire affaire avec

[ctx: Supplier]
note: Label of a Table field in DocType 'Supplier'
en: Allowed To Transact With
fr: Autorisé à faire affaire avec

en: Already record exists for the item {0}
fr: L'enregistrement existe déjà pour l'article {0}

en: Already set default in pos profile {0} for user {1}, kindly disabled default
fr: Déjà défini par défaut dans le profil pdv {0} pour l'utilisateur {1}, veuillez désactiver la valeur par défaut

en: Alternate Item
fr: Article alternatif

[ctx: Item Alternative]
note: Label of a Link field in DocType 'Item Alternative'
en: Alternative Item Code
fr: Code de l'article alternatif

[ctx: Item Alternative]
note: Label of a Read Only field in DocType 'Item Alternative'
en: Alternative Item Name
fr: Nom de l'article alternatif

en: Alternative item must not be same as item code
fr: L'article alternatif ne doit pas être le même que le code article

[ctx: Advance Taxes and Charges]
note: Label of a Currency field in DocType 'Advance Taxes and Charges'
en: Amount (Company Currency)
fr: Montant (Devise de la Société)

[ctx: BOM Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'BOM Item'
en: Amount (Company Currency)
fr: Montant (Devise de la Société)

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Amount (Company Currency)
fr: Montant (Devise de la Société)

[ctx: Landed Cost Taxes and Charges]
note: Label of a Currency field in DocType 'Landed Cost Taxes and Charges'
en: Amount (Company Currency)
fr: Montant (Devise de la Société)

[ctx: Opportunity Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Opportunity Item'
en: Amount (Company Currency)
fr: Montant (Devise de la Société)

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Amount (Company Currency)
fr: Montant (Devise de la Société)

[ctx: Payment Entry Deduction]
note: Label of a Currency field in DocType 'Payment Entry Deduction'
en: Amount (Company Currency)
fr: Montant (Devise de la Société)

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Amount (Company Currency)
fr: Montant (Devise de la Société)

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Amount (Company Currency)
fr: Montant (Devise de la Société)

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Amount (Company Currency)
fr: Montant (Devise de la Société)

[ctx: Purchase Taxes and Charges]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Amount (Company Currency)
fr: Montant (Devise de la Société)

[ctx: Quotation Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Quotation Item'
en: Amount (Company Currency)
fr: Montant (Devise de la Société)

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Amount (Company Currency)
fr: Montant (Devise de la Société)

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Order Item'
en: Amount (Company Currency)
fr: Montant (Devise de la Société)

[ctx: Sales Taxes and Charges]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Amount (Company Currency)
fr: Montant (Devise de la Société)

[ctx: Supplier Quotation Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Amount (Company Currency)
fr: Montant (Devise de la Société)

en: Amount Delivered
fr: Montant livré

[ctx: Stock Reconciliation Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Amount Difference
fr: Différence de Montant

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Currency field in DocType 'Delivery Note'
en: Amount Eligible for Commission
fr: Montant éligible à comission

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'POS Invoice'
en: Amount Eligible for Commission
fr: Montant éligible à comission

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Invoice'
en: Amount Eligible for Commission
fr: Montant éligible à comission

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Order'
en: Amount Eligible for Commission
fr: Montant éligible à comission

[ctx: Cheque Print Template]
note: Label of a Column Break field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Amount In Figure
fr: Montant En Chiffre

[ctx: Payment Request]
note: Description of the 'Amount' (Currency) field in DocType 'Payment Request'
en: Amount in customer's currency
fr: Montant dans la devise du client

en: Amount {0} {1} against {2} {3}
fr: Montant {0} {1} pour {2} {3}

en: Amount {0} {1} deducted against {2}
fr: Montant {0} {1} déduit de {2}

en: Amount {0} {1} transferred from {2} to {3}
fr: Montant {0} {1} transféré de {2} à {3}

en: Amount {0} {1} {2} {3}
fr: Montant {0} {1} {2} {3}

en: Amt
fr: Nb

en: An error occurred during the update process
fr: Une erreur s'est produite lors du processus de mise à jour

en: Annual Billing: {0}
fr: Facturation Annuelle : {0}

[ctx: Email Digest]
note: Label of a Check field in DocType 'Email Digest'
en: Annual Expenses
fr: Charges Annuelles

[ctx: Email Digest]
note: Label of a Check field in DocType 'Email Digest'
en: Annual Income
fr: Revenu Annuel

[ctx: Lead]
note: Label of a Currency field in DocType 'Lead'
en: Annual Revenue
fr: CA annuel

[ctx: Opportunity]
note: Label of a Currency field in DocType 'Opportunity'
en: Annual Revenue
fr: CA annuel

[ctx: Prospect]
note: Label of a Currency field in DocType 'Prospect'
en: Annual Revenue
fr: CA annuel

en: Another Budget record '{0}' already exists against {1} '{2}' and account '{3}' for fiscal year {4}
fr: Un autre enregistrement Budget '{0}' existe déjà pour {1} '{2}' et pour le compte '{3}' pour l'exercice {4}.

en: Another Period Closing Entry {0} has been made after {1}
fr: Une autre Entrée de Clôture de Période {0} a été faite après {1}

en: Another Sales Person {0} exists with the same Employee id
fr: Un autre Commercial {0} existe avec le même ID d'Employé

[ctx: Landed Cost Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Landed Cost Item'
en: Applicable Charges
fr: Frais Applicables

[ctx: Landed Cost Voucher]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Applicable Charges
fr: Frais Applicables

[ctx: Employee]
note: Description of the 'Holiday List' (Link) field in DocType 'Employee'
en: Applicable Holiday List
fr: Liste de Vacances Valable

[ctx: Terms and Conditions]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Terms and Conditions'
en: Applicable Modules
fr: Modules Applicables

[ctx: Authorization Rule]
note: Label of a Link field in DocType 'Authorization Rule'
en: Applicable To (Designation)
fr: Applicable À (Désignation)

[ctx: Authorization Rule]
note: Label of a Link field in DocType 'Authorization Rule'
en: Applicable To (Employee)
fr: Applicable À (Employé)

[ctx: Authorization Rule]
note: Label of a Link field in DocType 'Authorization Rule'
en: Applicable To (Role)
fr: Applicable À (Rôle)

[ctx: Authorization Rule]
note: Label of a Link field in DocType 'Authorization Rule'
en: Applicable To (User)
fr: Applicable À (Utilisateur)

[ctx: Price List]
note: Label of a Table field in DocType 'Price List'
en: Applicable for Countries
fr: Applicable pour les Pays

[ctx: POS Profile]
note: Label of a Section Break field in DocType 'POS Profile' Label of a Table field in DocType 'POS Profile'
en: Applicable for Users
fr: Applicable aux Utilisateurs

[ctx: Driver]
note: Description of the 'Transporter' (Link) field in DocType 'Driver'
en: Applicable for external driver
fr: Applicable pour pilote externe

en: Applicable if the company is SpA, SApA or SRL
fr: Applicable si la société est SpA, SApA ou SRL

en: Applicable if the company is a limited liability company
fr: Applicable si la société est une société à responsabilité limitée

en: Applicable if the company is an Individual or a Proprietorship
fr: Applicable si la société est un particulier ou une entreprise

[ctx: Budget]
note: Label of a Check field in DocType 'Budget'
en: Applicable on Material Request
fr: Applicable sur la base des requêtes de matériel

[ctx: Budget]
note: Label of a Check field in DocType 'Budget'
en: Applicable on Purchase Order
fr: Applicable sur la base des bons de commande d'achat

[ctx: Budget]
note: Label of a Check field in DocType 'Budget'
en: Applicable on booking actual expenses
fr: Applicable sur la base de l'enregistrement des dépenses réelles

[ctx: QuickBooks Migrator]
note: Label of a Section Break field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Application Settings
fr: Paramètres de l'application

en: Application of Funds (Assets)
fr: Emplois des Ressources (Actifs)

en: Applied Coupon Code
fr: Code de coupon appliqué

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Select field in DocType 'Delivery Note'
en: Apply Additional Discount On
fr: Appliquer une Remise Supplémentaire Sur

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Select field in DocType 'POS Invoice'
en: Apply Additional Discount On
fr: Appliquer une Remise Supplémentaire Sur

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Select field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Apply Additional Discount On
fr: Appliquer une Remise Supplémentaire Sur

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Select field in DocType 'Purchase Order'
en: Apply Additional Discount On
fr: Appliquer une Remise Supplémentaire Sur

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Select field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Apply Additional Discount On
fr: Appliquer une Remise Supplémentaire Sur

[ctx: Quotation]
note: Label of a Select field in DocType 'Quotation'
en: Apply Additional Discount On
fr: Appliquer une Remise Supplémentaire Sur

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Select field in DocType 'Sales Invoice'
en: Apply Additional Discount On
fr: Appliquer une Remise Supplémentaire Sur

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Select field in DocType 'Sales Order'
en: Apply Additional Discount On
fr: Appliquer une Remise Supplémentaire Sur

[ctx: Subscription]
note: Label of a Select field in DocType 'Subscription'
en: Apply Additional Discount On
fr: Appliquer une Remise Supplémentaire Sur

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Select field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Apply Additional Discount On
fr: Appliquer une Remise Supplémentaire Sur

[ctx: POS Profile]
note: Label of a Select field in DocType 'POS Profile'
en: Apply Discount On
fr: Appliquer Réduction Sur

[ctx: Pricing Rule]
note: Label of a Select field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Discount On
fr: Appliquer Réduction Sur

[ctx: Pricing Rule]
note: Label of a Check field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Discount on Discounted Rate
fr: Appliquer une remise sur un prix réduit

[ctx: Promotional Scheme Price Discount]
note: Label of a Check field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount'
en: Apply Discount on Rate
fr: Appliquer une réduction sur le prix

[ctx: Pricing Rule]
note: Label of a Check field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Multiple Pricing Rules
fr: Appliquer plusieurs règles de tarification

[ctx: Promotional Scheme Price Discount]
note: Label of a Check field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount'
en: Apply Multiple Pricing Rules
fr: Appliquer plusieurs règles de tarification

[ctx: Promotional Scheme Product Discount]
note: Label of a Check field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Apply Multiple Pricing Rules
fr: Appliquer plusieurs règles de tarification

[ctx: Pricing Rule]
note: Label of a Select field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply On
fr: Appliquer Sur

[ctx: Promotional Scheme]
note: Label of a Select field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Apply On
fr: Appliquer Sur

[ctx: Service Level Agreement]
note: Label of a Link field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Apply On
fr: Appliquer Sur

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Check field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Apply Putaway Rule
fr: Appliquer la régle de routage d'entrepot

[ctx: Stock Entry]
note: Label of a Check field in DocType 'Stock Entry'
en: Apply Putaway Rule
fr: Appliquer la régle de routage d'entrepot

[ctx: Pricing Rule]
note: Label of a Table field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Rule On Brand
fr: Appliquer la règle sur la marque

[ctx: Pricing Rule]
note: Label of a Table field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Rule On Item Code
fr: Appliquer la règle sur le code d'article

[ctx: Pricing Rule]
note: Label of a Table field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Rule On Item Group
fr: Appliquer une règle sur un groupe d'articles

[ctx: Pricing Rule]
note: Label of a Select field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Rule On Other
fr: Appliquer la règle sur autre

[ctx: Promotional Scheme]
note: Label of a Select field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Apply Rule On Other
fr: Appliquer la règle sur autre

[ctx: Payment Entry]
note: Label of a Check field in DocType 'Payment Entry'
en: Apply Tax Withholding Amount
fr: Appliquer le montant de la retenue d'impôt

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Check field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Apply Tax Withholding Amount
fr: Appliquer le montant de la retenue d'impôt

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Check field in DocType 'Purchase Order'
en: Apply Tax Withholding Amount
fr: Appliquer le montant de la retenue d'impôt

note: Name of a DocType
en: Appointment
fr: Rendez-Vous

[ctx: Appointment]
note: Label of a Link in the CRM Workspace
en: Appointment
fr: Rendez-Vous

note: Name of a DocType
en: Appointment Booking Settings
fr: Paramètres de réservation de rendez-vous

note: Name of a DocType
en: Appointment Booking Slots
fr: Horaires de prise de rendez-vous

en: Appointment Confirmation
fr: Confirmation de rendez-vous

[ctx: Appointment Booking Settings]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Appointment Details
fr: Détails du rendez-vous

[ctx: Appointment Booking Settings]
note: Label of a Int field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Appointment Duration (In Minutes)
fr: Durée du rendez-vous (en minutes)

[ctx: Appointment]
note: Label of a Link field in DocType 'Appointment'
en: Appointment With
fr: Rendez-vous avec

[ctx: Authorization Rule]
note: Label of a Link field in DocType 'Authorization Rule'
en: Approving Role (above authorized value)
fr: Rôle Approbateur (valeurs autorisées ci-dessus)

en: Approving Role cannot be same as role the rule is Applicable To
fr: Le Rôle Approbateur ne peut pas être identique au rôle dont la règle est Applicable

[ctx: Authorization Rule]
note: Label of a Link field in DocType 'Authorization Rule'
en: Approving User  (above authorized value)
fr: Utilisateur Approbateur (valeurs autorisées ci-dessus)

en: Approving User cannot be same as user the rule is Applicable To
fr: L'Utilisateur Approbateur ne peut pas être identique à l'utilisateur dont la règle est Applicable

[ctx: Location]
note: Label of a Float field in DocType 'Location'
en: Area
fr: Région

[ctx: Location]
note: Label of a Link field in DocType 'Location'
en: Area UOM
fr: Unité de mesure de la surface

en: Arrival Quantity
fr: Quantité d'arrivée

en: As On Date
fr: Comme à la date

[ctx: Stock Entry]
note: Description of the 'Finished Good Quantity ' (Float) field in DocType 'Stock Entry'
en: As per Stock UOM
fr: Selon UdM du Stock

en: As the field {0} is enabled, the field {1} is mandatory.
fr: Comme le champ {0} est activé, le champ {1} est obligatoire.

en: As the field {0} is enabled, the value of the field {1} should be more than 1.
fr: Lorsque le champ {0} est activé, la valeur du champ {1} doit être supérieure à 1.

en: As there are sufficient raw materials, Material Request is not required for Warehouse {0}.
fr: Comme il y a suffisamment de matières premières, la demande de matériel n'est pas requise pour l'entrepôt {0}.

note: Name of a DocType
en: Asset
fr: Actif - Immo.

[ctx: Account]
note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Asset
fr: Actif - Immo.

[ctx: Asset]
note: Label of a Link in the Assets Workspace Label of a shortcut in the Assets Workspace
en: Asset
fr: Actif - Immo.

[ctx: Asset Activity]
note: Label of a Link field in DocType 'Asset Activity'
en: Asset
fr: Actif - Immo.

[ctx: Asset Capitalization Asset Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item'
en: Asset
fr: Actif - Immo.

[ctx: Asset Depreciation Schedule]
note: Label of a Link field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: Asset
fr: Actif - Immo.

[ctx: Asset Movement Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Asset Movement Item'
en: Asset
fr: Actif - Immo.

[ctx: Asset Repair]
note: Label of a Link field in DocType 'Asset Repair'
en: Asset
fr: Actif - Immo.

[ctx: Asset Shift Allocation]
note: Label of a Link field in DocType 'Asset Shift Allocation'
en: Asset
fr: Actif - Immo.

[ctx: Asset Value Adjustment]
note: Label of a Link field in DocType 'Asset Value Adjustment'
en: Asset
fr: Actif - Immo.

[ctx: Journal Entry Account]
note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Asset
fr: Actif - Immo.

[ctx: Ledger Merge]
note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Asset
fr: Actif - Immo.

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Asset
fr: Actif - Immo.

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Asset
fr: Actif - Immo.

[ctx: Serial No]
note: Label of a Link field in DocType 'Serial No'
en: Asset
fr: Actif - Immo.

[ctx: Share Transfer]
note: Label of a Link field in DocType 'Share Transfer'
en: Asset Account
fr: Compte d'actif

note: Name of a DocType
en: Asset Category
fr: Catégorie d'Actif

[ctx: Asset]
note: Label of a Link field in DocType 'Asset'
en: Asset Category
fr: Catégorie d'Actif

[ctx: Asset Category]
note: Label of a Link in the Assets Workspace Label of a shortcut in the Assets Workspace
en: Asset Category
fr: Catégorie d'Actif

[ctx: Asset Maintenance]
note: Label of a Read Only field in DocType 'Asset Maintenance'
en: Asset Category
fr: Catégorie d'Actif

[ctx: Asset Value Adjustment]
note: Label of a Read Only field in DocType 'Asset Value Adjustment'
en: Asset Category
fr: Catégorie d'Actif

[ctx: Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Item'
en: Asset Category
fr: Catégorie d'Actif

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Asset Category
fr: Catégorie d'Actif

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Asset Category
fr: Catégorie d'Actif

note: Name of a DocType
en: Asset Category Account
fr: Compte de Catégorie d'Actif

[ctx: Asset Category]
note: Label of a Data field in DocType 'Asset Category'
en: Asset Category Name
fr: Nom de Catégorie d'Actif

en: Asset Category is mandatory for Fixed Asset item
fr: Catégorie d'Actif est obligatoire pour l'article Immobilisé

[ctx: Company]
note: Label of a Link field in DocType 'Company'
en: Asset Depreciation Cost Center
fr: Centre de Coûts de l'Amortissement d'Actifs

note: Name of a report Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Depreciation Ledger
fr: Livre d'Amortissements d'Actifs

note: Name of a report Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Depreciations and Balances
fr: Amortissements et Soldes d'Actif

[ctx: Serial No]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Serial No'
en: Asset Details
fr: Détails de l'actif

note: Name of a DocType
en: Asset Finance Book
fr: Livre comptable d'actifs

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Asset Location
fr: Localisation de l'actif

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Asset Location
fr: Localisation de l'actif

note: Name of a DocType Name of a report Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Maintenance
fr: Maintenance des actifs

[ctx: Asset]
note: Linked DocType in Asset's connections
en: Asset Maintenance
fr: Maintenance des actifs

[ctx: Asset Maintenance]
note: Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Maintenance
fr: Maintenance des actifs

[ctx: Asset Maintenance Log]
note: Label of a Link field in DocType 'Asset Maintenance Log'
en: Asset Maintenance
fr: Maintenance des actifs

note: Name of a DocType
en: Asset Maintenance Log
fr: Journal de Maintenance des Actifs

[ctx: Asset Maintenance Log]
note: Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Maintenance Log
fr: Journal de Maintenance des Actifs

note: Name of a DocType
en: Asset Maintenance Task
fr: Tâche de Maintenance des Actifs

note: Name of a DocType
en: Asset Maintenance Team
fr: Équipe de Maintenance des Actifs

[ctx: Asset Maintenance Team]
note: Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Maintenance Team
fr: Équipe de Maintenance des Actifs

note: Name of a DocType
en: Asset Movement
fr: Mouvement d'Actif

[ctx: Asset Movement]
note: Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Movement
fr: Mouvement d'Actif

note: Name of a DocType
en: Asset Movement Item
fr: Élément de mouvement d'actif

en: Asset Movement record {0} created
fr: Registre de Mouvement de l'Actif {0} créé

en: Asset Name
fr: Nom de l'Actif

[ctx: Asset]
note: Label of a Data field in DocType 'Asset'
en: Asset Name
fr: Nom de l'Actif

[ctx: Asset Capitalization]
note: Label of a Data field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Asset Name
fr: Nom de l'Actif

[ctx: Asset Capitalization Asset Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item'
en: Asset Name
fr: Nom de l'Actif

[ctx: Asset Maintenance]
note: Label of a Link field in DocType 'Asset Maintenance'
en: Asset Name
fr: Nom de l'Actif

[ctx: Asset Maintenance Log]
note: Label of a Read Only field in DocType 'Asset Maintenance Log'
en: Asset Name
fr: Nom de l'Actif

[ctx: Asset Movement Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Asset Movement Item'
en: Asset Name
fr: Nom de l'Actif

[ctx: Asset Repair]
note: Label of a Read Only field in DocType 'Asset Repair'
en: Asset Name
fr: Nom de l'Actif

[ctx: Item]
note: Label of a Select field in DocType 'Item'
en: Asset Naming Series
fr: Masque de numérotation de l'actif

[ctx: Asset]
note: Label of a Select field in DocType 'Asset'
en: Asset Owner
fr: Propriétaire de l'Actif

[ctx: Asset]
note: Label of a Link field in DocType 'Asset'
en: Asset Owner Company
fr: Société Propriétaire de l'Actif

en: Asset Received But Not Billed
fr: Actif reçu mais non facturé

[ctx: Account]
note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Asset Received But Not Billed
fr: Actif reçu mais non facturé

[ctx: Company]
note: Label of a Link field in DocType 'Company'
en: Asset Received But Not Billed
fr: Actif reçu mais non facturé

note: Name of a DocType
en: Asset Repair
fr: Réparation d'Actif

[ctx: Asset]
note: Linked DocType in Asset's connections
en: Asset Repair
fr: Réparation d'Actif

[ctx: Asset Repair]
note: Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Repair
fr: Réparation d'Actif

[ctx: Serial and Batch Bundle]
note: Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Asset Repair
fr: Réparation d'Actif

[ctx: Accounts Settings]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Accounts Settings'
en: Asset Settings
fr: Paramètres des actifs

[ctx: Serial No]
note: Label of a Select field in DocType 'Serial No'
en: Asset Status
fr: Statut de l'actif

en: Asset Value
fr: Valeur d'actif

[ctx: Asset Capitalization Asset Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item'
en: Asset Value
fr: Valeur d'actif

note: Name of a DocType
en: Asset Value Adjustment
fr: Ajustement de la valeur des actifs

[ctx: Asset]
note: Linked DocType in Asset's connections
en: Asset Value Adjustment
fr: Ajustement de la valeur des actifs

[ctx: Asset Value Adjustment]
note: Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Value Adjustment
fr: Ajustement de la valeur des actifs

en: Asset Value Adjustment cannot be posted before Asset's purchase date <b>{0}</b>.
fr: L'ajustement de la valeur de l'actif ne peut pas être enregistré avant la date d'achat de l'actif <b>{0}</b> .

note: Label of a chart in the Assets Workspace
en: Asset Value Analytics
fr: Analyse de la valeur des actifs

en: Asset cannot be cancelled, as it is already {0}
fr: L'actif ne peut être annulé, car il est déjà {0}

en: Asset scrapped via Journal Entry {0}
fr: Actif mis au rebut via Écriture de Journal {0}

en: Asset {0} cannot be scrapped, as it is already {1}
fr: L'actif {0} ne peut pas être mis au rebut, car il est déjà {1}

en: Asset {0} does not belong to company {1}
fr: L'actif {0} ne fait pas partie à la société {1}

en: Asset {0} does not belongs to the custodian {1}
fr: L'élément {0} n'appartient pas au dépositaire {1}

en: Asset {0} does not belongs to the location {1}
fr: L'élément {0} n'appartient pas à l'emplacement {1}

en: Asset {0} must be submitted
fr: L'actif {0} doit être soumis

note: Name of a Workspace Label of a Card Break in the Assets Workspace
en: Assets
fr: Actifs - Immo.

[ctx: Accounts Settings]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Accounts Settings'
en: Assets
fr: Actifs - Immo.

[ctx: Asset Capitalization]
note: Label of a Table field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Assets
fr: Actifs - Immo.

[ctx: Asset Movement]
note: Label of a Table field in DocType 'Asset Movement'
en: Assets
fr: Actifs - Immo.

en: Assets not created for {0}. You will have to create asset manually.
fr: Éléments non créés pour {0}. Vous devrez créer un actif manuellement.

en: Asset{} {assets_link} created for {}
fr: Élément {} {assets_link} créé pour {}

[ctx: Asset Maintenance Task]
note: Label of a Read Only field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Assign to Name
fr: Attribuer au nom

en: At least one mode of payment is required for POS invoice.
fr: Au moins un mode de paiement est nécessaire pour une facture de PDV

en: At least one of the Applicable Modules should be selected
fr: Au moins un des modules applicables doit être sélectionné

en: At row #{0}: the sequence id {1} cannot be less than previous row sequence id {2}
fr: À la ligne n ° {0}: l'ID de séquence {1} ne peut pas être inférieur à l'ID de séquence de ligne précédent {2}

en: Atleast one asset has to be selected.
fr: Au moins un actif doit être sélectionné.

en: Atleast one invoice has to be selected.
fr: Au moins une facture doit être sélectionnée.

en: Atleast one item should be entered with negative quantity in return document
fr: Au moins un article doit être saisi avec quantité négative dans le document de retour

en: Atleast one of the Selling or Buying must be selected
fr: Au moins Vente ou Achat doit être sélectionné

en: Atleast one warehouse is mandatory
fr: Au moins un entrepôt est obligatoire

[ctx: Rename Tool]
note: Description of the 'File to Rename' (Attach) field in DocType 'Rename Tool'
en: Attach .csv file with two columns, one for the old name and one for the new name
fr: Attacher un fichier .csv avec deux colonnes, une pour l'ancien nom et une pour le nouveau nom

[ctx: Chart of Accounts Importer]
note: Label of a Attach field in DocType 'Chart of Accounts Importer'
en: Attach custom Chart of Accounts file
fr: Joindre un fichier de plan comptable personnalisé

[ctx: Employee]
note: Label of a Data field in DocType 'Employee'
en: Attendance Device ID (Biometric/RF tag ID)
fr: Périphérique d'assistance (identifiant d'étiquette biométrique / RF)

[ctx: Item Variant Attribute]
note: Label of a Link field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: Attribute
fr: Attribut

[ctx: Website Attribute]
note: Label of a Link field in DocType 'Website Attribute'
en: Attribute
fr: Attribut

[ctx: Item Attribute]
note: Label of a Data field in DocType 'Item Attribute'
en: Attribute Name
fr: Nom de l'Attribut

[ctx: Item Attribute Value]
note: Label of a Data field in DocType 'Item Attribute Value'
en: Attribute Value
fr: Valeur de l'Attribut

[ctx: Item Variant Attribute]
note: Label of a Data field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: Attribute Value
fr: Valeur de l'Attribut

en: Attribute table is mandatory
fr: Table d'Attribut est obligatoire

en: Attribute {0} selected multiple times in Attributes Table
fr: Attribut {0} sélectionné à plusieurs reprises dans le Tableau des Attributs

en: Attributes
fr: Attributs

note: Name of a role
en: Auditor
fr: Auditeur

en: Authentication Failed
fr: Authentification échouée

[ctx: Contract]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Contract'
en: Authorised By
fr: Autorisé par

note: Name of a DocType
en: Authorization Control
fr: Contrôle d'Autorisation

[ctx: QuickBooks Migrator]
note: Label of a Data field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Authorization Endpoint
fr: Autorisation Endpoint

note: Name of a DocType
en: Authorization Rule
fr: Règle d'Autorisation

[ctx: QuickBooks Migrator]
note: Label of a Section Break field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Authorization Settings
fr: Paramètres d'autorisation

[ctx: QuickBooks Migrator]
note: Label of a Data field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Authorization URL
fr: URL d'autorisation

en: Authorized Signatory
fr: Signataire Autorisé

[ctx: Authorization Rule]
note: Label of a Float field in DocType 'Authorization Rule'
en: Authorized Value
fr: Valeur Autorisée

[ctx: Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Item'
en: Auto Create Assets on Purchase
fr: Création automatique d'actifs à l'achat

[ctx: Fiscal Year]
note: Label of a Check field in DocType 'Fiscal Year'
en: Auto Created
fr: Créé automatiquement

[ctx: CRM Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'CRM Settings'
en: Auto Creation of Contact
fr: Création automatique d'un contact

en: Auto Fetch
fr: Récupération automatique

[ctx: Stock Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Stock Settings'
en: Auto Insert Item Price If Missing
fr: Création du prix de l'article dans les listes de prix si abscent

[ctx: Stock Settings]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Stock Settings'
en: Auto Material Request
fr: Demande de Matériel Automatique

en: Auto Material Requests Generated
fr: Demandes de Matériel Générées Automatiquement

[ctx: Loyalty Program]
note: Label of a Check field in DocType 'Loyalty Program'
en: Auto Opt In (For all customers)
fr: Adhésion automatique (pour tous les clients)

[ctx: Subcontracting Receipt]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Auto Repeat Detail
fr: Détail de la Répétition Automatique

[ctx: CRM Settings]
note: Description of the 'Close Replied Opportunity After Days' (Int) field in DocType 'CRM Settings'
en: Auto close Opportunity Replied after the no. of days mentioned above
fr: Fermeture automatique de l'opportunité de réponse après le nombre de jours mentionné ci-dessus.

[ctx: Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Item'
en: Auto re-order
fr: Re-commande auto

en: Auto repeat document updated
fr: Document de répétition automatique mis à jour

[ctx: Accounts Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Accounts Settings'
en: Automatically Add Taxes and Charges from Item Tax Template
fr: Ajouter automatiquement des taxes et des frais à partir du modèle de taxe à la pièce

[ctx: Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Item'
en: Automatically Create New Batch
fr: Créer un Nouveau Lot Automatiquement

[ctx: Accounts Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Accounts Settings'
en: Automatically Fetch Payment Terms from Order
fr: Récupération automatique des conditions de paiement de la commande

[ctx: Accounts Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Accounts Settings'
en: Automatically Process Deferred Accounting Entry
fr: Traiter automatiquement l'écriture comptable différée

note: Name of a DocType
en: Availability Of Slots
fr: Disponibilité des emplacements

[ctx: Appointment Booking Settings]
note: Label of a Table field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Availability Of Slots
fr: Disponibilité des emplacements

en: Available
fr: Disponible

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Available Batch Qty at From Warehouse
fr: Qté de Lot Disponible Depuis l'Entrepôt

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Float field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Available Batch Qty at Warehouse
fr: Qté de lot disponible à l'Entrepôt

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Available Batch Qty at Warehouse
fr: Qté de lot disponible à l'Entrepôt

en: Available For Use Date
fr: Date d'utilisation disponible

en: Available Qty
fr: Qté disponible

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Available Qty
fr: Qté disponible

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Available Qty at From Warehouse
fr: Qté Disponible Depuis l'Entrepôt

[ctx: Work Order Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Work Order Item'
en: Available Qty at Source Warehouse
fr: Qté Disponible à l'Entrepôt Source

[ctx: Work Order Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Work Order Item'
en: Available Qty at WIP Warehouse
fr: Qté disponible à l'Entrepôt de Travaux en Cours

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Float field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Available Qty at Warehouse
fr: Qté Disponible à l'Entrepôt

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Available Qty at Warehouse
fr: Qté Disponible à l'Entrepôt

[ctx: Quick Stock Balance]
note: Label of a Float field in DocType 'Quick Stock Balance'
en: Available Quantity
fr: quantité disponible

en: Available Stock
fr: Stock disponible

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Available Stock for Packing Items
fr: Stock Disponible pour les Articles d'Emballage

en: Available for use date is required
fr: La date de mise en service est nécessaire

en: Available quantity is {0}, you need {1}
fr: La quantité disponible est {0}. Vous avez besoin de {1}.

en: Available {0}
fr: Disponible {0}

[ctx: Asset]
note: Label of a Date field in DocType 'Asset'
en: Available-for-use Date
fr: Date de mise en service

en: Available-for-use Date should be after purchase date
fr: La date de disponibilité devrait être postérieure à la date d'achat

en: Average Age
fr: Âge moyen

[ctx: Authorization Rule]
note: Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Average Discount
fr: Remise Moyenne

en: Average Rate
fr: Prix moyen

[ctx: Issue]
note: Label of a Duration field in DocType 'Issue'
en: Average Response Time
fr: Temps de réponse moyen

[ctx: Item]
note: Description of the 'Lead Time in days' (Int) field in DocType 'Item'
en: Average time taken by the supplier to deliver
fr: Délai moyen de livraison par le fournisseur

en: Avg Daily Outgoing
fr: Moy Quotidienne Sortante

en: Avg. Buying Price List Rate
fr: Moyenne de la liste de prix d'achat

en: Avg. Selling Price List Rate
fr: Prix moyen de la liste de prix de vente

en: Avg. Selling Rate
fr: Moy. prix de vente

[ctx: Employee]
note: Option for the 'Blood Group' (Select) field in DocType 'Employee'
en: B+
fr: B +

note: Name of a DocType
en: BOM
fr: Nomenclature

[ctx: BOM]
note: Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace
en: BOM
fr: Nomenclature

[ctx: BOM Creator]
note: Linked DocType in BOM Creator's connections
en: BOM
fr: Nomenclature

[ctx: Buying Settings]
note: Option for the 'Backflush Raw Materials of Subcontract Based On' (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: BOM
fr: Nomenclature

[ctx: Manufacturing Settings]
note: Option for the 'Backflush Raw Materials Based On' (Select) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: BOM
fr: Nomenclature

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: BOM
fr: Nomenclature

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Order Item'
en: BOM
fr: Nomenclature

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: BOM
fr: Nomenclature

[ctx: Subcontracting Order Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Subcontracting Order Item'
en: BOM
fr: Nomenclature

[ctx: Subcontracting Receipt Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: BOM
fr: Nomenclature

[ctx: Work Order Operation]
note: Label of a Link field in DocType 'Work Order Operation'
en: BOM
fr: Nomenclature

en: BOM 1 {0} and BOM 2 {1} should not be same
fr: La nomenclature 1 {0} et la nomenclature 2 {1} ne doivent pas être identiques

note: Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: BOM Comparison Tool
fr: Outil de comparaison de nomenclature

[ctx: Purchase Order Item Supplied]
note: Label of a Data field in DocType 'Purchase Order Item Supplied'
en: BOM Detail No
fr: N° de Détail de la nomenclature

[ctx: Purchase Receipt Item Supplied]
note: Label of a Data field in DocType 'Purchase Receipt Item Supplied'
en: BOM Detail No
fr: N° de Détail de la nomenclature

[ctx: Subcontracting Order Supplied Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item'
en: BOM Detail No
fr: N° de Détail de la nomenclature

[ctx: Subcontracting Receipt Supplied Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Subcontracting Receipt Supplied Item'
en: BOM Detail No
fr: N° de Détail de la nomenclature

note: Name of a report
en: BOM Explorer
fr: Explorateur de nomenclature

note: Name of a DocType
en: BOM Explosion Item
fr: Article Eclaté en nomenclature

en: BOM ID
fr: ID de nomenclature

note: Name of a DocType
en: BOM Item
fr: Article de la nomenclature

en: BOM No
fr: N° Nomenclature

[ctx: BOM Item]
note: Label of a Link field in DocType 'BOM Item'
en: BOM No
fr: N° Nomenclature

[ctx: Job Card]
note: Label of a Link field in DocType 'Job Card'
en: BOM No
fr: N° Nomenclature

[ctx: Material Request Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Material Request Item'
en: BOM No
fr: N° Nomenclature

[ctx: Production Plan Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Production Plan Item'
en: BOM No
fr: N° Nomenclature

[ctx: Quality Inspection]
note: Label of a Link field in DocType 'Quality Inspection'
en: BOM No
fr: N° Nomenclature

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Order Item'
en: BOM No
fr: N° Nomenclature

[ctx: Stock Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Stock Entry'
en: BOM No
fr: N° Nomenclature

[ctx: Stock Entry Detail]
note: Label of a Link field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: BOM No
fr: N° Nomenclature

[ctx: Work Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Work Order'
en: BOM No
fr: N° Nomenclature

[ctx: Stock Entry Detail]
note: Description of the 'BOM No' (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: BOM No. for a Finished Good Item
fr: N° de nomenclature pour un d’Article (Produit Fini)

note: Name of a DocType
en: BOM Operation
fr: Opération de la nomenclature (gamme)

[ctx: Routing]
note: Label of a Table field in DocType 'Routing'
en: BOM Operation
fr: Opération de la nomenclature (gamme)

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: BOM Operations Time
fr: Temps de fonctionnement de la nomenclature

en: BOM Qty
fr: Quantité de nomenclature

en: BOM Rate
fr: Cout nomenclature

note: Name of a DocType
en: BOM Scrap Item
fr: Article Mis au Rebut dans la nomenclature

note: Label of a Link in the Manufacturing Workspace Name of a report
en: BOM Search
fr: Recherche nomenclature

note: Name of a report
en: BOM Stock Calculated
fr: Stock calculé par nomenclature

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace
en: BOM Stock Report
fr: Rapport de Stock des nomenclatures

note: Name of a DocType
en: BOM Update Tool
fr: Outil de mise à jour des Nomenclatures

[ctx: BOM Update Tool]
note: Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: BOM Update Tool
fr: Outil de mise à jour des Nomenclatures

note: Name of a report
en: BOM Variance Report
fr: Rapport de variance par nomenclature

note: Name of a DocType
en: BOM Website Item
fr: Article de nomenclature du Site Internet

note: Name of a DocType
en: BOM Website Operation
fr: Opération de nomenclature du Site Internet

en: BOM and Manufacturing Quantity are required
fr: Nomenclature et quantité de production sont nécessaires

en: BOM does not contain any stock item
fr: Nomenclature ne contient aucun article en stock

en: BOM recursion: {0} cannot be child of {1}
fr: Récursion de nomenclature: {0} ne peut pas être enfant de {1}

en: BOM {0} does not belong to Item {1}
fr: Nomenclature {0} n’appartient pas à l'article {1}

en: BOM {0} must be active
fr: Nomenclature {0} doit être active

en: BOM {0} must be submitted
fr: Nomenclature {0} doit être soumise

en: Backdated Stock Entry
fr: Entrée de stock antidatée

en: Backflush Raw Materials
fr: Matières premières de backflush

[ctx: Manufacturing Settings]
note: Label of a Select field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Backflush Raw Materials Based On
fr: Enregistrer les Matières Premières sur la Base de

[ctx: Work Order]
note: Label of a Check field in DocType 'Work Order'
en: Backflush Raw Materials From Work-in-Progress Warehouse
fr: Rembourrage des matières premières dans l'entrepôt de travaux en cours

[ctx: Buying Settings]
note: Label of a Select field in DocType 'Buying Settings'
en: Backflush Raw Materials of Subcontract Based On
fr: Sortir rétroactivement les matières premières d'un contrat de sous-traitance sur la base de

en: Balance
fr: Solde

en: Balance ({0})
fr: Solde ({0})

[ctx: Exchange Rate Revaluation Account]
note: Label of a Currency field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: Balance In Account Currency
fr: Solde dans la devise du compte

[ctx: Exchange Rate Revaluation Account]
note: Label of a Currency field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: Balance In Base Currency
fr: Solde en devise de base

en: Balance Qty
fr: Solde de la Qté

en: Balance Serial No
fr: Numéro de série de la balance

note: Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Balance Sheet
fr: Bilan

[ctx: Account]
note: Option for the 'Report Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Balance Sheet
fr: Bilan

[ctx: Email Digest]
note: Label of a Column Break field in DocType 'Email Digest'
en: Balance Sheet
fr: Bilan

en: Balance Value
fr: Valeur du solde

en: Balance for Account {0} must always be {1}
fr: Solde pour le compte {0} doit toujours être {1}

[ctx: Account]
note: Label of a Select field in DocType 'Account'
en: Balance must be
fr: Solde doit être

note: Name of a DocType
en: Bank
fr: Banque

[ctx: Account]
note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Bank
fr: Banque

[ctx: Bank]
note: Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Bank
fr: Banque

[ctx: Bank Account]
note: Label of a Link field in DocType 'Bank Account'
en: Bank
fr: Banque

[ctx: Bank Guarantee]
note: Label of a Link field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Bank
fr: Banque

[ctx: Bank Statement Import]
note: Label of a Link field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Bank
fr: Banque

[ctx: Employee]
note: Option for the 'Salary Mode' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Bank
fr: Banque

[ctx: Mode of Payment]
note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Mode of Payment'
en: Bank
fr: Banque

[ctx: Payment Entry]
note: Label of a Read Only field in DocType 'Payment Entry'
en: Bank
fr: Banque

[ctx: Payment Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Payment Order'
en: Bank
fr: Banque

[ctx: Payment Request]
note: Label of a Link field in DocType 'Payment Request'
en: Bank
fr: Banque

[ctx: Payment Reconciliation]
note: Label of a Link field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Bank / Cash Account
fr: Compte Bancaire / de Caisse

[ctx: Employee]
note: Label of a Data field in DocType 'Employee'
en: Bank A/C No.
fr: N° de Compte Bancaire

note: Name of a DocType
en: Bank Account
fr: Compte bancaire

[ctx: Bank Account]
note: Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Bank Account
fr: Compte bancaire

[ctx: Bank Clearance]
note: Label of a Link field in DocType 'Bank Clearance'
en: Bank Account
fr: Compte bancaire

[ctx: Bank Guarantee]
note: Label of a Link field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Bank Account
fr: Compte bancaire

[ctx: Bank Reconciliation Tool]
note: Label of a Link field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: Bank Account
fr: Compte bancaire

[ctx: Bank Statement Import]
note: Label of a Link field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Bank Account
fr: Compte bancaire

[ctx: Bank Transaction]
note: Label of a Link field in DocType 'Bank Transaction'
en: Bank Account
fr: Compte bancaire

[ctx: Invoice Discounting]
note: Label of a Link field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Bank Account
fr: Compte bancaire

[ctx: Journal Entry Account]
note: Label of a Link field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Bank Account
fr: Compte bancaire

[ctx: Payment Order Reference]
note: Label of a Link field in DocType 'Payment Order Reference'
en: Bank Account
fr: Compte bancaire

[ctx: Payment Request]
note: Label of a Link field in DocType 'Payment Request'
en: Bank Account
fr: Compte bancaire

[ctx: Payment Order Reference]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Payment Order Reference'
en: Bank Account Details
fr: Détails de compte en banque

[ctx: Payment Request]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Payment Request'
en: Bank Account Details
fr: Détails de compte en banque

[ctx: Bank Guarantee]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Bank Account Info
fr: Informations sur le compte bancaire

[ctx: Bank Account]
note: Label of a Data field in DocType 'Bank Account'
en: Bank Account No
fr: No de compte bancaire

[ctx: Bank Guarantee]
note: Label of a Data field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Bank Account No
fr: No de compte bancaire

[ctx: Payment Entry]
note: Label of a Read Only field in DocType 'Payment Entry'
en: Bank Account No
fr: No de compte bancaire

[ctx: Payment Request]
note: Label of a Read Only field in DocType 'Payment Request'
en: Bank Account No
fr: No de compte bancaire

note: Name of a DocType
en: Bank Account Subtype
fr: Sous-type de compte bancaire

note: Name of a DocType
en: Bank Account Type
fr: Type de compte bancaire

en: Bank Accounts
fr: Comptes bancaires

[ctx: Email Digest]
note: Label of a Check field in DocType 'Email Digest'
en: Bank Balance
fr: Solde Bancaire

[ctx: Invoice Discounting]
note: Label of a Currency field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Bank Charges
fr: Frais bancaires

[ctx: Invoice Discounting]
note: Label of a Link field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Bank Charges Account
fr: Compte de frais bancaires

note: Name of a DocType
en: Bank Clearance
fr: Liquidation bancaire

[ctx: Bank Clearance]
note: Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Bank Clearance
fr: Liquidation bancaire

note: Name of a DocType
en: Bank Clearance Detail
fr: Détail de l'apurement bancaire

note: Name of a report
en: Bank Clearance Summary
fr: Bilan des Compensations Bancaires

[ctx: Email Digest]
note: Label of a Check field in DocType 'Email Digest'
en: Bank Credit Balance
fr: Solde bancaire

en: Bank Details
fr: Coordonnées bancaires

[ctx: Bank]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Bank'
en: Bank Details
fr: Coordonnées bancaires

[ctx: Employee]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Employee'
en: Bank Details
fr: Coordonnées bancaires

en: Bank Draft
fr: Traite bancaire

[ctx: Journal Entry]
note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry'
en: Bank Entry
fr: Écriture Bancaire

[ctx: Journal Entry Template]
note: Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Bank Entry
fr: Écriture Bancaire

note: Name of a DocType
en: Bank Guarantee
fr: Garantie Bancaire

[ctx: Bank Guarantee]
note: Label of a Data field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Bank Guarantee Number
fr: Numéro de Garantie Bancaire

[ctx: Bank Guarantee]
note: Label of a Select field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Bank Guarantee Type
fr: Type de garantie bancaire

[ctx: Bank]
note: Label of a Data field in DocType 'Bank'
en: Bank Name
fr: Nom de la Banque

[ctx: Cheque Print Template]
note: Label of a Data field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Bank Name
fr: Nom de la Banque

[ctx: Employee]
note: Label of a Data field in DocType 'Employee'
en: Bank Name
fr: Nom de la Banque

en: Bank Overdraft Account
fr: Compte de découvert bancaire

note: Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Bank Reconciliation Statement
fr: Relevé de Réconciliation Bancaire

note: Name of a DocType
en: Bank Reconciliation Tool
fr: Outil de réconcialiation d'écritures bancaires

[ctx: Bank Reconciliation Tool]
note: Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Bank Reconciliation Tool
fr: Outil de réconcialiation d'écritures bancaires

en: Bank Statement balance as per General Ledger
fr: Solde du Relevé Bancaire d’après le Grand Livre

note: Name of a DocType
en: Bank Transaction
fr: Transaction bancaire

note: Name of a DocType
en: Bank Transaction Mapping
fr: Cartographie des transactions bancaires

[ctx: Bank]
note: Label of a Table field in DocType 'Bank'
en: Bank Transaction Mapping
fr: Cartographie des transactions bancaires

note: Name of a DocType
en: Bank Transaction Payments
fr: Paiements bancaires

[ctx: Journal Entry]
note: Linked DocType in Journal Entry's connections
en: Bank Transaction Payments
fr: Paiements bancaires

[ctx: Payment Entry]
note: Linked DocType in Payment Entry's connections
en: Bank Transaction Payments
fr: Paiements bancaires

en: Bank account cannot be named as {0}
fr: Compte Bancaire ne peut pas être nommé {0}

en: Bank account {0} already exists and could not be created again
fr: Le compte bancaire {0} existe déjà et n'a pas pu être créé à nouveau.

en: Bank accounts added
fr: Comptes bancaires ajoutés

en: Bank transaction creation error
fr: Erreur de création de transaction bancaire

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Banking
fr: Banque

[ctx: Accounts Settings]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Accounts Settings'
en: Banking
fr: Banque

[ctx: Item Barcode]
note: Label of a Select field in DocType 'Item Barcode'
en: Barcode Type
fr: Type de code-barres

en: Barcode {0} already used in Item {1}
fr: Le Code Barre {0} est déjà utilisé dans l'article {1}

en: Barcode {0} is not a valid {1} code
fr: Le code-barres {0} n'est pas un code {1} valide

[ctx: Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Item' Label of a Table field in DocType 'Item'
en: Barcodes
fr: Codes-barres

[ctx: Sales Invoice Payment]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Invoice Payment'
en: Base Amount (Company Currency)
fr: Montant de Base (Devise de la Société)

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'POS Invoice'
en: Base Change Amount (Company Currency)
fr: Montant de Base à Rendre (Devise de la Société)

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Invoice'
en: Base Change Amount (Company Currency)
fr: Montant de Base à Rendre (Devise de la Société)

[ctx: BOM Operation]
note: Label of a Currency field in DocType 'BOM Operation'
en: Base Hour Rate(Company Currency)
fr: Taux Horaire de Base (Devise de la Société)

en: Based On Data ( in years )
fr: Basé sur les données (en années)

en: Based On Document
fr: Basé sur le document

en: Based On Payment Terms
fr: Basé sur les conditions de paiement

[ctx: Process Statement Of Accounts]
note: Label of a Check field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Based On Payment Terms
fr: Basé sur les conditions de paiement

[ctx: Subscription Plan]
note: Option for the 'Subscription Price Based On' (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Based On Price List
fr: Basé sur la liste de prix

[ctx: Party Specific Item]
note: Label of a Dynamic Link field in DocType 'Party Specific Item'
en: Based On Value
fr: critére de restriction

[ctx: Stock Entry Detail]
note: Label of a Currency field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Basic Amount
fr: Montant de Base

[ctx: BOM Scrap Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'BOM Scrap Item'
en: Basic Amount (Company Currency)
fr: Montant de Base (Devise de la Société)

[ctx: BOM Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'BOM Item'
en: Basic Rate (Company Currency)
fr: Prix de Base (Devise de la Société )

[ctx: BOM Scrap Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'BOM Scrap Item'
en: Basic Rate (Company Currency)
fr: Prix de Base (Devise de la Société )

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Order Item'
en: Basic Rate (Company Currency)
fr: Prix de Base (Devise de la Société )

[ctx: Stock Entry Detail]
note: Label of a Currency field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Basic Rate (as per Stock UOM)
fr: Prix de base (comme l’UdM du Stock)

note: Name of a DocType
en: Batch
fr: Lot

[ctx: Batch]
note: Label of a Link in the Stock Workspace
en: Batch
fr: Lot

[ctx: Batch]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Batch'
en: Batch Description
fr: Description du Lot

[ctx: Batch]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Batch'
en: Batch Details
fr: Détails du lot

[ctx: Batch]
note: Label of a Data field in DocType 'Batch'
en: Batch ID
fr: ID du Lot

en: Batch ID is mandatory
fr: Le N° du lot est obligatoire

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Batch Item Expiry Status
fr: Statut d'Expiration d'Article du Lot

en: Batch No
fr: N° du Lot

[ctx: Asset Capitalization Stock Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item'
en: Batch No
fr: N° du Lot

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Batch No
fr: N° du Lot

[ctx: Item Price]
note: Label of a Link field in DocType 'Item Price'
en: Batch No
fr: N° du Lot

[ctx: Job Card]
note: Label of a Link field in DocType 'Job Card'
en: Batch No
fr: N° du Lot

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Batch No
fr: N° du Lot

[ctx: Packed Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Packed Item'
en: Batch No
fr: N° du Lot

[ctx: Packing Slip Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Packing Slip Item'
en: Batch No
fr: N° du Lot

[ctx: Pick List Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Pick List Item'
en: Batch No
fr: N° du Lot

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Batch No
fr: N° du Lot

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Batch No
fr: N° du Lot

[ctx: Purchase Receipt Item Supplied]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Receipt Item Supplied'
en: Batch No
fr: N° du Lot

[ctx: Quality Inspection]
note: Label of a Link field in DocType 'Quality Inspection'
en: Batch No
fr: N° du Lot

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Batch No
fr: N° du Lot

[ctx: Serial No]
note: Label of a Link field in DocType 'Serial No'
en: Batch No
fr: N° du Lot

[ctx: Serial and Batch Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Serial and Batch Entry'
en: Batch No
fr: N° du Lot

[ctx: Stock Entry Detail]
note: Label of a Link field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Batch No
fr: N° du Lot

[ctx: Stock Ledger Entry]
note: Label of a Data field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Batch No
fr: N° du Lot

[ctx: Stock Reconciliation Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Batch No
fr: N° du Lot

[ctx: Subcontracting Receipt Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Batch No
fr: N° du Lot

[ctx: Subcontracting Receipt Supplied Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Subcontracting Receipt Supplied Item'
en: Batch No
fr: N° du Lot

[ctx: Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Item'
en: Batch Number Series
fr: Série de numéros de lots

[ctx: Batch]
note: Label of a Float field in DocType 'Batch'
en: Batch Quantity
fr: Quantité par lots

en: Batch Size
fr: Taille du lot

[ctx: BOM Operation]
note: Label of a Int field in DocType 'BOM Operation'
en: Batch Size
fr: Taille du lot

[ctx: Operation]
note: Label of a Int field in DocType 'Operation'
en: Batch Size
fr: Taille du lot

[ctx: Work Order]
note: Label of a Float field in DocType 'Work Order'
en: Batch Size
fr: Taille du lot

[ctx: Work Order Operation]
note: Label of a Float field in DocType 'Work Order Operation'
en: Batch Size
fr: Taille du lot

[ctx: Batch]
note: Label of a Link field in DocType 'Batch'
en: Batch UOM
fr: UdM par lots

en: Batch {0} of Item {1} has expired.
fr: Lot {0} de l'Article {1} a expiré.

en: Batch {0} of Item {1} is disabled.
fr: Le lot {0} de l'élément {1} est désactivé.

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Batch-Wise Balance History
fr: Historique de Balance des Lots

[ctx: Stock Reconciliation Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Before reconciliation
fr: Avant la réconciliation

[ctx: Task]
note: Label of a Int field in DocType 'Task'
en: Begin On (Days)
fr: Commencer sur (jours)

en: Bill Date
fr: Date de la Facture

[ctx: Journal Entry]
note: Label of a Date field in DocType 'Journal Entry'
en: Bill Date
fr: Date de la Facture

[ctx: Subcontracting Receipt]
note: Label of a Date field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Bill Date
fr: Date de la Facture

en: Bill No
fr: Numéro de facture

[ctx: Journal Entry]
note: Label of a Data field in DocType 'Journal Entry'
en: Bill No
fr: Numéro de facture

[ctx: Subcontracting Receipt]
note: Label of a Data field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Bill No
fr: Numéro de facture

[ctx: Buying Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Buying Settings'
en: Bill for Rejected Quantity in Purchase Invoice
fr: Facturation de la quantité rejetée dans la facture d'achat

note: Title of an Onboarding Step Label of a Card Break in the Manufacturing Workspace
en: Bill of Materials
fr: Nomenclatures

[ctx: BOM]
note: Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Bill of Materials
fr: Nomenclatures

en: Billed
fr: Facturé

[ctx: Timesheet]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Timesheet'
en: Billed
fr: Facturé

en: Billed Amount
fr: Montant facturé

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Billed Amount
fr: Montant facturé

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Billed Amt
fr: Mnt Facturé

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Billed Amt
fr: Mnt Facturé

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Order Item'
en: Billed Amt
fr: Mnt Facturé

en: Billed Qty
fr: Quantité facturée

[ctx: Accounts Settings]
note: Option for the 'Determine Address Tax Category From' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Billing Address
fr: Adresse de facturation

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Delivery Note' Label of a Small Text field in DocType 'Delivery Note'
en: Billing Address
fr: Adresse de facturation

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Billing Address
fr: Adresse de facturation

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Receipt' Label of a Small Text field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Billing Address
fr: Adresse de facturation

[ctx: Quotation]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Quotation'
en: Billing Address
fr: Adresse de facturation

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Sales Invoice'
en: Billing Address
fr: Adresse de facturation

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Sales Order'
en: Billing Address
fr: Adresse de facturation

[ctx: Subcontracting Receipt]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Billing Address
fr: Adresse de facturation

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Purchase Order'
en: Billing Address Details
fr: Adresse de facturation (détails)

[ctx: Request for Quotation]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Request for Quotation'
en: Billing Address Details
fr: Adresse de facturation (détails)

[ctx: Subcontracting Order]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Billing Address Details
fr: Adresse de facturation (détails)

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Billing Address Details
fr: Adresse de facturation (détails)

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Link field in DocType 'Delivery Note'
en: Billing Address Name
fr: Nom de l'Adresse de Facturation

en: Billing Amount
fr: Montant de Facturation

[ctx: Sales Invoice Timesheet]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Invoice Timesheet'
en: Billing Amount
fr: Montant de Facturation

[ctx: Timesheet Detail]
note: Label of a Currency field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Billing Amount
fr: Montant de Facturation

[ctx: Tax Rule]
note: Label of a Data field in DocType 'Tax Rule'
en: Billing City
fr: Ville de Facturation

[ctx: Tax Rule]
note: Label of a Link field in DocType 'Tax Rule'
en: Billing Country
fr: Pays de Facturation

[ctx: Tax Rule]
note: Label of a Data field in DocType 'Tax Rule'
en: Billing County
fr: Département de Facturation

[ctx: Customer]
note: Label of a Link field in DocType 'Customer'
en: Billing Currency
fr: Devise de Facturation

[ctx: Supplier]
note: Label of a Link field in DocType 'Supplier'
en: Billing Currency
fr: Devise de Facturation

en: Billing Date
fr: Date de facturation

[ctx: Timesheet]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Timesheet'
en: Billing Details
fr: Détails de la Facturation

[ctx: Process Statement Of Accounts Customer]
note: Label of a Data field in DocType 'Process Statement Of Accounts Customer'
en: Billing Email
fr: E-mail de facturation

en: Billing Hours
fr: Heures Facturées

[ctx: Sales Invoice Timesheet]
note: Label of a Float field in DocType 'Sales Invoice Timesheet'
en: Billing Hours
fr: Heures Facturées

[ctx: Timesheet Detail]
note: Label of a Float field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Billing Hours
fr: Heures Facturées

[ctx: Subscription Plan]
note: Label of a Select field in DocType 'Subscription Plan'
en: Billing Interval
fr: Intervalle de facturation

[ctx: Subscription Plan]
note: Label of a Int field in DocType 'Subscription Plan'
en: Billing Interval Count
fr: Nombre d'intervalles de facturation

en: Billing Interval Count cannot be less than 1
fr: Le nombre d'intervalles de facturation ne peut pas être inférieur à 1

[ctx: Activity Cost]
note: Label of a Currency field in DocType 'Activity Cost'
en: Billing Rate
fr: Prix de Facturation

[ctx: Timesheet Detail]
note: Label of a Currency field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Billing Rate
fr: Prix de Facturation

[ctx: Tax Rule]
note: Label of a Data field in DocType 'Tax Rule'
en: Billing State
fr: État de la Facturation

en: Billing Status
fr: Statut de la Facturation

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Select field in DocType 'Sales Order'
en: Billing Status
fr: Statut de la Facturation

[ctx: Tax Rule]
note: Label of a Data field in DocType 'Tax Rule'
en: Billing Zipcode
fr: Code postal de facturation

en: Billing currency must be equal to either default company's currency or party account currency
fr: La devise de facturation doit être égale à la devise de la société par défaut ou à la devise du compte du partenaire

note: Name of a DocType
en: Bin
fr: Boîte

[ctx: Employee]
note: Label of a Text Editor field in DocType 'Employee'
en: Bio / Cover Letter
fr: Bio / Lettre de motivation

en: Black
fr: Noir

note: Name of a DocType
en: Blanket Order
fr: Commande avec limites

[ctx: Blanket Order]
note: Label of a Link in the Selling Workspace
en: Blanket Order
fr: Commande avec limites

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Blanket Order
fr: Commande avec limites

[ctx: Quotation Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Quotation Item'
en: Blanket Order
fr: Commande avec limites

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Order Item'
en: Blanket Order
fr: Commande avec limites

note: Name of a DocType
en: Blanket Order Item
fr: Article de commande avec limites

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Blanket Order Rate
fr: Prix unitaire de commande avec limites

[ctx: Quotation Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Quotation Item'
en: Blanket Order Rate
fr: Prix unitaire de commande avec limites

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Order Item'
en: Blanket Order Rate
fr: Prix unitaire de commande avec limites

en: Block Invoice
fr: Bloquer la facture

[ctx: Supplier]
note: Label of a Check field in DocType 'Supplier' Label of a Section Break field in DocType 'Supplier'
en: Block Supplier
fr: Bloquer le fournisseur

[ctx: Lead]
note: Label of a Check field in DocType 'Lead'
en: Blog Subscriber
fr: Abonné au Blog

[ctx: Employee]
note: Label of a Select field in DocType 'Employee'
en: Blood Group
fr: Groupe Sanguin

[ctx: Process Statement Of Accounts]
note: Label of a Text Editor field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Body
fr: Corps

[ctx: Dunning]
note: Label of a Text Editor field in DocType 'Dunning'
en: Body Text
fr: Le corps du texte

[ctx: Dunning Letter Text]
note: Label of a Text Editor field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Body Text
fr: Le corps du texte

[ctx: Dunning Letter Text]
note: Label of a HTML field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Body and Closing Text Help
fr: Aide sur le corps et le texte de clôture

en: Book Appointment
fr: Prendre rendez-vous

[ctx: Accounts Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Accounts Settings'
en: Book Asset Depreciation Entry Automatically
fr: Comptabiliser les Entrées de Dépréciation d'Actifs Automatiquement

[ctx: Accounts Settings]
note: Label of a Select field in DocType 'Accounts Settings'
en: Book Deferred Entries Based On
fr: Enregistrer les entrées différées en fonction de

[ctx: Accounts Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Accounts Settings'
en: Book Deferred Entries Via Journal Entry
fr: Enregistrer les écritures différées via l'écriture au journal

en: Booked
fr: Réservé

[ctx: Shipment]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Booked
fr: Réservé

[ctx: Asset]
note: Label of a Check field in DocType 'Asset'
en: Booked Fixed Asset
fr: Actif immobilisé comptabilisé

[ctx: Inventory Dimension]
note: Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Both
fr: Tous les deux

en: Both Trial Period Start Date and Trial Period End Date must be set
fr: La date de début de la période d'essai et la date de fin de la période d'essai doivent être définies

note: Name of a DocType
en: Branch
fr: Branche

[ctx: Branch]
note: Label of a Data field in DocType 'Branch'
en: Branch
fr: Branche

[ctx: Employee]
note: Label of a Link field in DocType 'Employee'
en: Branch
fr: Branche

[ctx: Employee Internal Work History]
note: Label of a Link field in DocType 'Employee Internal Work History'
en: Branch
fr: Branche

[ctx: SMS Center]
note: Label of a Link field in DocType 'SMS Center'
en: Branch
fr: Branche

[ctx: Bank Account]
note: Label of a Data field in DocType 'Bank Account'
en: Branch Code
fr: Code de la branche

[ctx: Bank Guarantee]
note: Label of a Data field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Branch Code
fr: Code de la branche

[ctx: Payment Request]
note: Label of a Read Only field in DocType 'Payment Request'
en: Branch Code
fr: Code de la branche

[ctx: Brand]
note: Label of a Table field in DocType 'Brand'
en: Brand Defaults
fr: Valeurs par défaut de la marque

[ctx: Brand]
note: Label of a Data field in DocType 'Brand'
en: Brand Name
fr: Nom de la Marque

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Brand Name
fr: Nom de la Marque

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Data field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Brand Name
fr: Nom de la Marque

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Brand Name
fr: Nom de la Marque

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Order Item'
en: Brand Name
fr: Nom de la Marque

[ctx: Maintenance Visit]
note: Option for the 'Maintenance Type' (Select) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Breakdown
fr: Panne

en: Browse BOM
fr: Parcourir la nomenclature

note: Name of a DocType
en: Budget Account
fr: Compte de Budget

[ctx: Budget]
note: Label of a Table field in DocType 'Budget'
en: Budget Accounts
fr: Comptes de Budgets

en: Budget Against
fr: Budget Pour

[ctx: Budget]
note: Label of a Select field in DocType 'Budget'
en: Budget Against
fr: Budget Pour

[ctx: Budget Account]
note: Label of a Currency field in DocType 'Budget Account'
en: Budget Amount
fr: Montant Budgétaire

[ctx: Company]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Company'
en: Budget Detail
fr: Détail du budget

en: Budget List
fr: Liste budgétaire

note: Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Budget Variance Report
fr: Rapport d’Écarts de Budget

en: Budget cannot be assigned against Group Account {0}
fr: Budget ne peut pas être attribué pour le Compte de Groupe {0}

en: Budget cannot be assigned against {0}, as it's not an Income or Expense account
fr: Budget ne peut pas être affecté pour {0}, car ce n’est pas un compte de produits ou de charges

en: Buildings
fr: Bâtiments

en: Bundle Qty
fr: Quantité de paquet

[ctx: Call Log]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: Busy
fr: Occupé

en: Buy
fr: Acheter

note: Name of a Workspace Label of a Card Break in the Buying Workspace
en: Buying
fr: Achat

[ctx: Incoterm]
note: Group in Incoterm's connections
en: Buying
fr: Achat

[ctx: Item Price]
note: Label of a Check field in DocType 'Item Price'
en: Buying
fr: Achat

[ctx: Price List]
note: Label of a Check field in DocType 'Price List'
en: Buying
fr: Achat

[ctx: Pricing Rule]
note: Label of a Check field in DocType 'Pricing Rule'
en: Buying
fr: Achat

[ctx: Promotional Scheme]
note: Label of a Check field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Buying
fr: Achat

[ctx: Shipping Rule]
note: Option for the 'Shipping Rule Type' (Select) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Buying
fr: Achat

[ctx: Subscription]
note: Group in Subscription's connections
en: Buying
fr: Achat

[ctx: Terms and Conditions]
note: Label of a Check field in DocType 'Terms and Conditions'
en: Buying
fr: Achat

en: Buying Amount
fr: Montant d'Achat

en: Buying Price List
fr: Liste de prix d'achat

en: Buying Rate
fr: Prix d'achat

note: Name of a DocType Title of an Onboarding Step
en: Buying Settings
fr: Paramètres d'Achat

[ctx: Buying Settings]
note: Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace
en: Buying Settings
fr: Paramètres d'Achat

en: Buying must be checked, if Applicable For is selected as {0}
fr: Achat doit être vérifié, si Applicable Pour {0} est sélectionné

en: By {0}
fr: Par {0}

[ctx: Customer Credit Limit]
note: Label of a Check field in DocType 'Customer Credit Limit'
en: Bypass Credit Limit Check at Sales Order
fr: Éviter le contrôle de limite de crédit à la commande client

[ctx: Process Statement Of Accounts]
note: Label of a Link field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: CC To
fr: CC à

note: Name of a DocType Title of an Onboarding Step
en: CRM Settings
fr: Paramètres CRM

[ctx: CRM Settings]
note: Label of a Link in the CRM Workspace Label of a Link in the Settings Workspace
en: CRM Settings
fr: Paramètres CRM

[ctx: Opportunity]
note: Option for the 'Series' (Select) field in DocType 'Opportunity'
en: CRM-OPP-.YYYY.-
fr: CRM-OPP-YYYY.-

en: CWIP Account
fr: Compte CWIP

[ctx: Shipping Rule]
note: Label of a Select field in DocType 'Shipping Rule'
en: Calculate Based On
fr: Calculer en fonction de

[ctx: Asset]
note: Label of a Check field in DocType 'Asset'
en: Calculate Depreciation
fr: Calculer la dépréciation

[ctx: Delivery Trip]
note: Label of a Button field in DocType 'Delivery Trip'
en: Calculate Estimated Arrival Times
fr: Calculer les heures d'arrivée estimées

[ctx: Selling Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Selling Settings'
en: Calculate Product Bundle Price based on Child Items' Rates
fr: Calculer le prix des ensembles de produits en fonction des tarifs des articles enfants

en: Calculated Bank Statement balance
fr: Solde Calculé du Relevé Bancaire

[ctx: Supplier Scorecard Period]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Supplier Scorecard Period'
en: Calculations
fr: Calculs

[ctx: Appointment]
note: Label of a Link field in DocType 'Appointment'
en: Calendar Event
fr: Événement de calendrier

[ctx: Asset Maintenance Task]
note: Option for the 'Maintenance Type' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Calibration
fr: Étalonnage

en: Call Connected
fr: Appel connecté

[ctx: Call Log]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Call Log'
en: Call Details
fr: Détails de l'appel

[ctx: Call Log]
note: Description of the 'Duration' (Duration) field in DocType 'Call Log'
en: Call Duration in seconds
fr: Durée d'appel en secondes

note: Name of a DocType
en: Call Log
fr: Journal d'appel

en: Call Missed
fr: Appel manqué

en: Call Summary
fr: Résumé d'appel

[ctx: Call Log]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Call Log'
en: Call Summary
fr: Résumé d'appel

note: Name of a DocType Label of a Card Break in the CRM Workspace
en: Campaign
fr: Campagne

[ctx: Campaign]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Campaign' Label of a Link in the CRM Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Campaign
fr: Campagne

[ctx: Campaign Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Campaign Item'
en: Campaign
fr: Campagne

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Link field in DocType 'Delivery Note'
en: Campaign
fr: Campagne

[ctx: Email Campaign]
note: Label of a Link field in DocType 'Email Campaign'
en: Campaign
fr: Campagne

[ctx: Opportunity]
note: Label of a Link field in DocType 'Opportunity'
en: Campaign
fr: Campagne

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Invoice'
en: Campaign
fr: Campagne

[ctx: POS Profile]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Profile'
en: Campaign
fr: Campagne

[ctx: Pricing Rule]
note: Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of a Link field in DocType 'Pricing Rule'
en: Campaign
fr: Campagne

[ctx: Promotional Scheme]
note: Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of a Table MultiSelect field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Campaign
fr: Campagne

[ctx: Quotation]
note: Label of a Link field in DocType 'Quotation'
en: Campaign
fr: Campagne

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Invoice'
en: Campaign
fr: Campagne

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Order'
en: Campaign
fr: Campagne

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: Campaign Efficiency
fr: Efficacité des Campagnes

note: Name of a DocType
en: Campaign Email Schedule
fr: Calendrier des e-mails de campagne

[ctx: CRM Settings]
note: Option for the 'Campaign Naming By' (Select) field in DocType 'CRM Settings'
en: Campaign Name
fr: Nom de la Campagne

[ctx: Campaign]
note: Label of a Data field in DocType 'Campaign'
en: Campaign Name
fr: Nom de la Campagne

[ctx: Lead]
note: Label of a Link field in DocType 'Lead'
en: Campaign Name
fr: Nom de la Campagne

[ctx: CRM Settings]
note: Label of a Select field in DocType 'CRM Settings'
en: Campaign Naming By
fr: Campagne Nommée Par

[ctx: Campaign]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Campaign' Label of a Table field in DocType 'Campaign'
en: Campaign Schedules
fr: Horaires de campagne

en: Can be approved by {0}
fr: Peut être approuvé par {0}

en: Can not filter based on Cashier, if grouped by Cashier
fr: Impossible de filtrer en fonction du caissier, s'il est regroupé par caissier

en: Can not filter based on Customer, if grouped by Customer
fr: Impossible de filtrer en fonction du client, s'il est regroupé par client

en: Can not filter based on POS Profile, if grouped by POS Profile
fr: Impossible de filtrer en fonction du profil de point de vente, s'il est regroupé par profil de point de vente

en: Can not filter based on Payment Method, if grouped by Payment Method
fr: Impossible de filtrer en fonction du mode de paiement, s'il est regroupé par mode de paiement

en: Can not filter based on Voucher No, if grouped by Voucher
fr: Impossible de filtrer sur la base du N° de Coupon, si les lignes sont regroupées par Coupon

en: Can only make payment against unbilled {0}
fr: Le paiement n'est possible qu'avec les {0} non facturés

en: Can refer row only if the charge type is 'On Previous Row Amount' or 'Previous Row Total'
fr: Peut se référer à ligne seulement si le type de charge est 'Montant de la ligne précedente' ou 'Total des lignes précedente'

[ctx: Subscription]
note: Label of a Check field in DocType 'Subscription'
en: Cancel At End Of Period
fr: Annuler à la fin de la période

en: Cancel Material Visit {0} before cancelling this Warranty Claim
fr: Annuler la Visite Matérielle {0} avant d'annuler cette Réclamation de Garantie

en: Cancel Material Visits {0} before cancelling this Maintenance Visit
fr: Annuler les Visites Matérielles {0} avant d'annuler cette Visite de Maintenance

en: Cancel Subscription
fr: Annuler l'abonnement

[ctx: Subscription Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Subscription Settings'
en: Cancel Subscription After Grace Period
fr: Annuler l'abonnement après la période de grâce

[ctx: Subscription]
note: Label of a Date field in DocType 'Subscription'
en: Cancelation Date
fr: Date d'annulation

en: Canceled
fr: Annulé

[ctx: Call Log]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: Canceled
fr: Annulé

[ctx: Closing Stock Balance]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Closing Stock Balance'
en: Canceled
fr: Annulé

[ctx: docstatus,=,2]
en: Cancelled
fr: Annulé

en: Cannot Calculate Arrival Time as Driver Address is Missing.
fr: Impossible de calculer l'heure d'arrivée car l'adresse du conducteur est manquante.

en: Cannot Optimize Route as Driver Address is Missing.
fr: Impossible d'optimiser l'itinéraire car l'adresse du pilote est manquante.

en: Cannot Relieve Employee
fr: Ne peut pas soulager l'employé

en: Cannot be a fixed asset item as Stock Ledger is created.
fr: Ne peut pas être un article immobilisé car un Journal de Stock a été créé.

en: Cannot cancel because submitted Stock Entry {0} exists
fr: Impossible d'annuler car l'Écriture de Stock soumise {0} existe

en: Cannot cancel this document as it is linked with submitted asset {0}. Please cancel it to continue.
fr: Impossible d'annuler ce document car il est associé à l'élément soumis {0}. Veuillez l'annuler pour continuer.

en: Cannot cancel transaction for Completed Work Order.
fr: Impossible d'annuler la transaction lorsque l'ordre de fabrication est terminé.

en: Cannot change Attributes after stock transaction. Make a new Item and transfer stock to the new Item
fr: Impossible de modifier les attributs après des mouvements de stock. Faites un nouvel article et transférez la quantité en stock au nouvel article

en: Cannot change Fiscal Year Start Date and Fiscal Year End Date once the Fiscal Year is saved.
fr: Impossible de modifier les dates de début et de fin d'exercice une fois que l'exercice est enregistré.

en: Cannot change Service Stop Date for item in row {0}
fr: Impossible de modifier la date d'arrêt du service pour l'élément de la ligne {0}

en: Cannot change Variant properties after stock transaction. You will have to make a new Item to do this.
fr: Impossible de modifier les propriétés de variante après une transaction de stock. Vous devrez créer un nouvel article pour pouvoir le faire.

en: Cannot change company's default currency, because there are existing transactions. Transactions must be cancelled to change the default currency.
fr: Impossible de changer la devise par défaut de la société, parce qu'il y a des opérations existantes. Les transactions doivent être annulées pour changer la devise par défaut.

en: Cannot convert Cost Center to ledger as it has child nodes
fr: Conversion impossible du Centre de Coûts en livre car il possède des nœuds enfants

en: Cannot covert to Group because Account Type is selected.
fr: Conversion impossible en Groupe car le Type de Compte est sélectionné.

en: Cannot create a Delivery Trip from Draft documents.
fr: Impossible de créer un voyage de livraison à partir de documents brouillons.

en: Cannot deactivate or cancel BOM as it is linked with other BOMs
fr: Désactivation ou annulation de la nomenclature impossible car elle est liée avec d'autres nomenclatures

en: Cannot declare as lost, because Quotation has been made.
fr: Impossible de déclarer comme perdu, parce que le Devis a été fait.

en: Cannot deduct when category is for 'Valuation' or 'Valuation and Total'
fr: Déduction impossible lorsque la catégorie est pour 'Évaluation' ou 'Vaulation et Total'

en: Cannot delete Serial No {0}, as it is used in stock transactions
fr: Impossible de supprimer les N° de série {0}, s'ils sont dans les mouvements de stock

en: Cannot ensure delivery by Serial No as Item {0} is added with and without Ensure Delivery by Serial No.
fr: Impossible de garantir la livraison par numéro de série car l'article {0} est ajouté avec et sans Assurer la livraison par numéro de série

en: Cannot find Item with this Barcode
fr: Impossible de trouver l'article avec ce code-barres

en: Cannot find {} for item {}. Please set the same in Item Master or Stock Settings.
fr: Impossible de trouver {} pour l'élément {}. Veuillez définir la même chose dans le fichier principal ou les paramètres de stock.

en: Cannot overbill for Item {0} in row {1} more than {2}. To allow over-billing, please set allowance in Accounts Settings
fr: La surfacturation pour le poste {0} dans la ligne {1} ne peut pas dépasser {2}. Pour autoriser la surfacturation, définissez la provision dans les paramètres du compte.

en: Cannot produce more Item {0} than Sales Order quantity {1}
fr: Impossible de produire plus d'Article {0} que la quantité {1} du de la Commande client

en: Cannot refer row number greater than or equal to current row number for this Charge type
fr: Impossible de se référer au numéro de la ligne supérieure ou égale au numéro de la ligne courante pour ce type de Charge

en: Cannot select charge type as 'On Previous Row Amount' or 'On Previous Row Total' for first row
fr: Impossible de sélectionner le type de charge comme étant «Le Montant de la Ligne Précédente» ou «Montant Total de la Ligne Précédente» pour la première ligne

en: Cannot set as Lost as Sales Order is made.
fr: Impossible de définir comme perdu alors qu'une Commande client a été créé.

en: Cannot set authorization on basis of Discount for {0}
fr: Impossible de définir l'autorisation sur la base des Prix Réduits pour {0}

en: Cannot set multiple Item Defaults for a company.
fr: Impossible de définir plusieurs valeurs par défaut pour une entreprise.

en: Cannot set quantity less than delivered quantity
fr: Impossible de définir une quantité inférieure à la quantité livrée

en: Cannot set quantity less than received quantity
fr: Impossible de définir une quantité inférieure à la quantité reçue

en: Cannot set the field <b>{0}</b> for copying in variants
fr: Impossible de définir le champ <b>{0}</b> pour la copie dans les variantes

en: Cannot {0} {1} {2} without any negative outstanding invoice
fr: Can not {0} {1} {2} sans aucune facture impayée négative

[ctx: Putaway Rule]
note: Label of a Float field in DocType 'Putaway Rule'
en: Capacity
fr: Capacité

[ctx: Manufacturing Settings]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Capacity Planning
fr: Planification de Capacité

en: Capacity Planning Error, planned start time can not be same as end time
fr: Erreur de planification de capacité, l'heure de début prévue ne peut pas être identique à l'heure de fin

[ctx: Manufacturing Settings]
note: Label of a Int field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Capacity Planning For (Days)
fr: Planification de Capacité Pendant (Jours)

en: Capital Equipments
fr: Capitaux Immobilisés

en: Capital Stock
fr: Capital Social

[ctx: Asset Category Account]
note: Label of a Link field in DocType 'Asset Category Account'
en: Capital Work In Progress Account
fr: Compte d'immobilisation en cours

[ctx: Company]
note: Label of a Link field in DocType 'Company'
en: Capital Work In Progress Account
fr: Compte d'immobilisation en cours

en: Capital Work in Progress
fr: Immobilisation en cours

[ctx: Account]
note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Capital Work in Progress
fr: Immobilisation en cours

[ctx: CRM Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'CRM Settings'
en: Carry Forward Communication and Comments
fr: Reprendre les communications et commentaires

en: Cash
fr: Espèces

[ctx: Account]
note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Cash
fr: Espèces

[ctx: Employee]
note: Option for the 'Salary Mode' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Cash
fr: Espèces

[ctx: Mode of Payment]
note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Mode of Payment'
en: Cash
fr: Espèces

[ctx: Journal Entry]
note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry'
en: Cash Entry
fr: Écriture de Caisse

[ctx: Journal Entry Template]
note: Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Cash Entry
fr: Écriture de Caisse

note: Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Cash Flow
fr: Flux de Trésorerie

en: Cash Flow Statement
fr: États des Flux de Trésorerie

en: Cash Flow from Financing
fr: Flux de Trésorerie du Financement

en: Cash Flow from Investing
fr: Flux de Trésorerie des Investissements

en: Cash Flow from Operations
fr: Flux de trésorerie provenant des opérations

en: Cash In Hand
fr: Liquidités

en: Cash or Bank Account is mandatory for making payment entry
fr: Espèces ou Compte Bancaire est obligatoire pour réaliser une écriture de paiement

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Invoice'
en: Cash/Bank Account
fr: Compte Caisse/Banque

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Cash/Bank Account
fr: Compte Caisse/Banque

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Invoice'
en: Cash/Bank Account
fr: Compte Caisse/Banque

en: Cashier
fr: Caissier

[ctx: POS Closing Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Closing Entry'
en: Cashier
fr: Caissier

[ctx: POS Opening Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Opening Entry'
en: Cashier
fr: Caissier

note: Name of a DocType
en: Cashier Closing
fr: Fermeture de la caisse

note: Name of a DocType
en: Cashier Closing Payments
fr: Paiements de clôture du caissier

[ctx: Communication Medium]
note: Label of a Link field in DocType 'Communication Medium'
en: Catch All
fr: Attraper tout

en: Category-wise Asset Value
fr: Valeur de l'actif par catégorie

en: Caution
fr: Mise en garde

[ctx: Driver]
note: Label of a Data field in DocType 'Driver'
en: Cellphone Number
fr: Numéro de téléphone portable

[ctx: Asset Maintenance Log]
note: Label of a Attach field in DocType 'Asset Maintenance Log'
en: Certificate
fr: Certificat

[ctx: Lower Deduction Certificate]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Certificate Details
fr: Détails du certificat

[ctx: Lower Deduction Certificate]
note: Label of a Currency field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Certificate Limit
fr: Limite de certificat

[ctx: Lower Deduction Certificate]
note: Label of a Data field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Certificate No
fr: Certificat No

[ctx: Asset Maintenance Task]
note: Label of a Check field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Certificate Required
fr: Certificat requis

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'POS Invoice'
en: Change Amount
fr: Changer le montant

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Invoice'
en: Change Amount
fr: Changer le montant

en: Change Release Date
fr: Modifier la date de fin de mise en attente

en: Change the account type to Receivable or select a different account.
fr: Changez le type de compte en recevable ou sélectionnez un autre compte.

[ctx: Bank Account]
note: Description of the 'Last Integration Date' (Date) field in DocType 'Bank Account'
en: Change this date manually to setup the next synchronization start date
fr: Modifiez cette date manuellement pour définir la prochaine date de début de la synchronisation.

en: Changing Customer Group for the selected Customer is not allowed.
fr: Le changement de Groupe de Clients n'est pas autorisé pour le Client sélectionné.

[ctx: Lead]
note: Option for the 'Lead Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Channel Partner
fr: Partenaire de Canal

[ctx: Account]
note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Chargeable
fr: Facturable

[ctx: Bank Guarantee]
note: Label of a Currency field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Charges Incurred
fr: Frais Afférents

[ctx: Company]
note: Label of a Select field in DocType 'Company'
en: Chart Of Accounts Template
fr: Modèle de Plan Comptable

[ctx: Chart of Accounts Importer]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Chart of Accounts Importer'
en: Chart Preview
fr: Aperçu du graphique

[ctx: Chart of Accounts Importer]
note: Label of a HTML field in DocType 'Chart of Accounts Importer'
en: Chart Tree
fr: Arbre à cartes

en: Chart of Accounts
fr: Plan comptable

[ctx: Account]
note: Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of a Link in the Home Workspace
en: Chart of Accounts
fr: Plan comptable

[ctx: Company]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Company'
en: Chart of Accounts
fr: Plan comptable

[ctx: Tally Migration]
note: Label of a Attach field in DocType 'Tally Migration'
en: Chart of Accounts
fr: Plan comptable

note: Name of a DocType
en: Chart of Accounts Importer
fr: Importateur de plans de comptes

[ctx: Chart of Accounts Importer]
note: Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a Link in the Home Workspace
en: Chart of Accounts Importer
fr: Importateur de plans de comptes

en: Chart of Cost Centers
fr: Tableau des centres de coûts

[ctx: Cost Center]
note: Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Chart of Cost Centers
fr: Tableau des centres de coûts

en: Charts Based On
fr: Graphiques basés sur

[ctx: Vehicle]
note: Label of a Data field in DocType 'Vehicle'
en: Chassis No
fr: N ° de Châssis

[ctx: Accounts Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Accounts Settings'
en: Check Supplier Invoice Number Uniqueness
fr: Vérifiez l'Unicité du Numéro de Facture du Fournisseur

[ctx: Asset]
note: Description of the 'Maintenance Required' (Check) field in DocType 'Asset'
en: Check if Asset requires Preventive Maintenance or Calibration
fr: Vérifier si l'actif nécessite une maintenance préventive ou un étalonnage

[ctx: Location]
note: Description of the 'Is Container' (Check) field in DocType 'Location'
en: Check if it is a hydroponic unit
fr: Vérifiez s'il s'agit d'une unité hydroponique

[ctx: Work Order]
note: Description of the 'Skip Material Transfer to WIP Warehouse' (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Check if material transfer entry is not required
fr: Vérifiez si une un transfert de matériel n'est pas requis

[ctx: Item Reorder]
note: Label of a Link field in DocType 'Item Reorder'
en: Check in (group)
fr: Enregistrement (groupe)

[ctx: UOM]
note: Description of the 'Must be Whole Number' (Check) field in DocType 'UOM'
en: Check this to disallow fractions. (for Nos)
fr: Cochez cette case pour interdire les fractions. (Pour les numéros)

en: Checkout Order / Submit Order / New Order
fr: Commander la commande / Valider la commande / Nouvelle commande

en: Cheque
fr: Chèque

[ctx: Employee]
note: Option for the 'Salary Mode' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Cheque
fr: Chèque

[ctx: Bank Clearance Detail]
note: Label of a Date field in DocType 'Bank Clearance Detail'
en: Cheque Date
fr: Date du Chèque

[ctx: Cheque Print Template]
note: Label of a Float field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Cheque Height
fr: Hauteur du Chèque

[ctx: Bank Clearance Detail]
note: Label of a Data field in DocType 'Bank Clearance Detail'
en: Cheque Number
fr: Numéro de Chèque

note: Name of a DocType
en: Cheque Print Template
fr: Modèles d'Impression de Chèques

[ctx: Cheque Print Template]
note: Label of a Select field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Cheque Size
fr: Taille du Chèque

[ctx: Cheque Print Template]
note: Label of a Float field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Cheque Width
fr: Largeur du Chèque

en: Cheque/Reference Date
fr: Chèque/Date de Référence

[ctx: Payment Entry]
note: Label of a Date field in DocType 'Payment Entry'
en: Cheque/Reference Date
fr: Chèque/Date de Référence

en: Cheque/Reference No
fr: Chèque/N° de Référence

[ctx: Payment Entry]
note: Label of a Data field in DocType 'Payment Entry'
en: Cheque/Reference No
fr: Chèque/N° de Référence

en: Cheques Required
fr: Chèques requis

en: Cheques and Deposits incorrectly cleared
fr: Chèques et Dépôts incorrectement compensés

[ctx: Pricing Rule Detail]
note: Label of a Data field in DocType 'Pricing Rule Detail'
en: Child Docname
fr: Nom de l'enfant

en: Child Task exists for this Task. You can not delete this Task.
fr: Une tâche enfant existe pour cette tâche. Vous ne pouvez pas supprimer cette tâche.

en: Child nodes can be only created under 'Group' type nodes
fr: Les noeuds enfants peuvent être créés uniquement dans les nœuds de type 'Groupe'

en: Child warehouse exists for this warehouse. You can not delete this warehouse.
fr: Un entrepôt enfant existe pour cet entrepôt. Vous ne pouvez pas supprimer cet entrepôt.

en: Circular Reference Error
fr: Erreur de référence circulaire

[ctx: Employee Education]
note: Label of a Data field in DocType 'Employee Education'
en: Class / Percentage
fr: Classe / Pourcentage

[ctx: Bank Guarantee]
note: Label of a Text Editor field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Clauses and Conditions
fr: Clauses et conditions

[ctx: Holiday List]
note: Label of a Button field in DocType 'Holiday List'
en: Clear Table
fr: Effacer le tableau

en: Clearance Date
fr: Date de Compensation

[ctx: Bank Clearance Detail]
note: Label of a Date field in DocType 'Bank Clearance Detail'
en: Clearance Date
fr: Date de Compensation

[ctx: Bank Transaction Payments]
note: Label of a Date field in DocType 'Bank Transaction Payments'
en: Clearance Date
fr: Date de Compensation

[ctx: Journal Entry]
note: Label of a Date field in DocType 'Journal Entry'
en: Clearance Date
fr: Date de Compensation

[ctx: Payment Entry]
note: Label of a Date field in DocType 'Payment Entry'
en: Clearance Date
fr: Date de Compensation

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Date field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Clearance Date
fr: Date de Compensation

[ctx: Sales Invoice Payment]
note: Label of a Date field in DocType 'Sales Invoice Payment'
en: Clearance Date
fr: Date de Compensation

en: Clearance Date not mentioned
fr: Date de Compensation non indiquée

en: Clearance Date updated
fr: Date de Compensation mise à jour

[ctx: Import Supplier Invoice]
note: Description of the 'Import Invoices' (Button) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Click on Import Invoices button once the zip file has been attached to the document. Any errors related to processing will be shown in the Error Log.
fr: Cliquez sur le bouton Importer les factures une fois le fichier zip joint au document. Toutes les erreurs liées au traitement seront affichées dans le journal des erreurs.

en: Click on the link below to verify your email and confirm the appointment
fr: Cliquez sur le lien ci-dessous pour vérifier votre email et confirmer le rendez-vous

[ctx: Support Settings]
note: Label of a Int field in DocType 'Support Settings'
en: Close Issue After Days
fr: Nbre de jours avant de fermer le ticket

en: Close Loan
fr: Prêt proche

[ctx: CRM Settings]
note: Label of a Int field in DocType 'CRM Settings'
en: Close Replied Opportunity After Days
fr: Fermer l'opportunité répliquée après des jours

en: Close the POS
fr: Clôturer le point de vente

note: Name of a DocType
en: Closed Document
fr: Document fermé

[ctx: Accounting Period]
note: Label of a Table field in DocType 'Accounting Period'
en: Closed Documents
fr: Documents fermés

en: Closed order cannot be cancelled. Unclose to cancel.
fr: Les commandes fermées ne peuvent être annulées. Réouvrir pour annuler.

[ctx: Prospect Opportunity]
note: Label of a Date field in DocType 'Prospect Opportunity'
en: Closing
fr: Clôture

en: Closing (Cr)
fr: Fermeture (Cr)

en: Closing (Dr)
fr: Fermeture (Dr)

en: Closing (Opening + Total)
fr: Fermeture (ouverture + total)

[ctx: Period Closing Voucher]
note: Label of a Link field in DocType 'Period Closing Voucher'
en: Closing Account Head
fr: Compte de clôture

en: Closing Account {0} must be of type Liability / Equity
fr: Le Compte Clôturé {0} doit être de type Passif / Capitaux Propres

[ctx: POS Closing Entry Detail]
note: Label of a Currency field in DocType 'POS Closing Entry Detail'
en: Closing Amount
fr: Montant de clôture

en: Closing Balance
fr: Solde de clôture

[ctx: Bank Reconciliation Tool]
note: Label of a Currency field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: Closing Balance
fr: Solde de clôture

[ctx: Account Closing Balance]
note: Label of a Date field in DocType 'Account Closing Balance'
en: Closing Date
fr: Date de Clôture

[ctx: Task]
note: Label of a Date field in DocType 'Task'
en: Closing Date
fr: Date de Clôture

[ctx: Period Closing Voucher]
note: Label of a Link field in DocType 'Period Closing Voucher'
en: Closing Fiscal Year
fr: Clôture de l'Exercice

[ctx: Dunning]
note: Label of a Text Editor field in DocType 'Dunning'
en: Closing Text
fr: Texte de clôture

[ctx: Dunning Letter Text]
note: Label of a Text Editor field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Closing Text
fr: Texte de clôture

[ctx: Project]
note: Label of a Check field in DocType 'Project'
en: Collect Progress
fr: Envoyer des emails de suivi d'avancement

[ctx: Loyalty Program Collection]
note: Label of a Currency field in DocType 'Loyalty Program Collection'
en: Collection Factor (=1 LP)
fr: Facteur de collection (= 1 PF)

[ctx: Loyalty Program]
note: Label of a Table field in DocType 'Loyalty Program'
en: Collection Rules
fr: Règles de collecte

[ctx: Loyalty Program]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Loyalty Program'
en: Collection Tier
fr: Echelon de collecte

en: Colour
fr: Couleur

[ctx: Bank Transaction Mapping]
note: Label of a Data field in DocType 'Bank Transaction Mapping'
en: Column in Bank File
fr: Colonne dans le fichier bancaire

[ctx: Customer]
note: Label of a Float field in DocType 'Customer'
en: Commission Rate
fr: Taux de Commission

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Float field in DocType 'Sales Order'
en: Commission Rate
fr: Taux de Commission

[ctx: Sales Partner]
note: Label of a Float field in DocType 'Sales Partner'
en: Commission Rate
fr: Taux de Commission

[ctx: Sales Person]
note: Label of a Data field in DocType 'Sales Person'
en: Commission Rate
fr: Taux de Commission

[ctx: Sales Team]
note: Label of a Data field in DocType 'Sales Team'
en: Commission Rate
fr: Taux de Commission

en: Commission on Sales
fr: Commission sur les ventes

note: Name of a DocType
en: Communication Medium
fr: Moyen de Communication

note: Name of a DocType
en: Communication Medium Timeslot
fr: Période de communication moyenne

[ctx: Communication Medium]
note: Label of a Select field in DocType 'Communication Medium'
en: Communication Medium Type
fr: Type de support de communication

en: Compact Item Print
fr: Impression de l'Article Compacté

[ctx: Fiscal Year]
note: Label of a Table field in DocType 'Fiscal Year'
en: Companies
fr: Sociétés

en: Company Abbreviation
fr: Abréviation de la Société

en: Company Abbreviation cannot have more than 5 characters
fr: L'abréviation de l'entreprise ne peut pas comporter plus de 5 caractères

[ctx: Bank Account]
note: Label of a Link field in DocType 'Bank Account'
en: Company Account
fr: Compte d'entreprise

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Delivery Note' Label of a Section Break field in DocType 'Delivery Note'
en: Company Address
fr: Adresse de la Société

[ctx: Dunning]
note: Label of a Link field in DocType 'Dunning'
en: Company Address
fr: Adresse de la Société

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Small Text field in DocType 'POS Invoice'
en: Company Address
fr: Adresse de la Société

[ctx: POS Profile]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Profile'
en: Company Address
fr: Adresse de la Société

[ctx: Quotation]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Quotation' Label of a Section Break field in DocType 'Quotation'
en: Company Address
fr: Adresse de la Société

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Sales Invoice' Label of a Section Break field in DocType 'Sales Invoice'
en: Company Address
fr: Adresse de la Société

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Sales Order' Label of a Section Break field in DocType 'Sales Order'
en: Company Address
fr: Adresse de la Société

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Link field in DocType 'Delivery Note'
en: Company Address Name
fr: Nom de l'Adresse de la Société

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Invoice'
en: Company Address Name
fr: Nom de l'Adresse de la Société

[ctx: Quotation]
note: Label of a Link field in DocType 'Quotation'
en: Company Address Name
fr: Nom de l'Adresse de la Société

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Invoice'
en: Company Address Name
fr: Nom de l'Adresse de la Société

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Order'
en: Company Address Name
fr: Nom de l'Adresse de la Société

[ctx: Payment Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Payment Entry'
en: Company Bank Account
fr: Compte bancaire de l'entreprise

[ctx: Payment Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Payment Order'
en: Company Bank Account
fr: Compte bancaire de l'entreprise

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Company Billing Address
fr: Adresse de la société de facturation

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Order' Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Order'
en: Company Billing Address
fr: Adresse de la société de facturation

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Company Billing Address
fr: Adresse de la société de facturation

[ctx: Request for Quotation]
note: Label of a Link field in DocType 'Request for Quotation'
en: Company Billing Address
fr: Adresse de la société de facturation

[ctx: Subcontracting Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Company Billing Address
fr: Adresse de la société de facturation

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Supplier Quotation' Label of a Link field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Company Billing Address
fr: Adresse de la société de facturation

[ctx: Company]
note: Label of a Text Editor field in DocType 'Company'
en: Company Description
fr: Description de l'entreprise

[ctx: Homepage]
note: Description of the 'Description' (Text) field in DocType 'Homepage'
en: Company Description for website homepage
fr: Description de la Société pour la page d'accueil du site web

[ctx: Employee]
note: Option for the 'Prefered Contact Email' (Select) field in DocType 'Employee' Label of a Data field in DocType 'Employee'
en: Company Email
fr: E-mail de la Société

[ctx: Company]
note: Label of a Attach Image field in DocType 'Company'
en: Company Logo
fr: Logo de la société

[ctx: Tally Migration]
note: Description of the 'Tally Company' (Data) field in DocType 'Tally Migration'
en: Company Name as per Imported Tally Data
fr: Nom de l'entreprise selon les données de pointage importées

en: Company Name cannot be Company
fr: Nom de la Société ne peut pas être Company

en: Company Not Linked
fr: Entreprise non liée

[ctx: QuickBooks Migrator]
note: Label of a Section Break field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Company Settings
fr: des paramètres de l'entreprise

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Company Shipping Address
fr: Adresse d'expédition

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Company Shipping Address
fr: Adresse d'expédition

[ctx: Subcontracting Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Company Shipping Address
fr: Adresse d'expédition

[ctx: Homepage]
note: Description of the 'Tag Line' (Data) field in DocType 'Homepage'
en: Company Tagline for website homepage
fr: Slogan de la Société pour la page d'accueil du site web

en: Company currencies of both the companies should match for Inter Company Transactions.
fr: Les devises des deux sociétés doivent correspondre pour les transactions inter-sociétés.

en: Company field is required
fr: Le champ de l'entreprise est obligatoire

en: Company is manadatory for company account
fr: La société est le maître d'œuvre du compte d'entreprise

en: Company name not same
fr: Le nom de la société n'est pas identique

en: Company of asset {0} and purchase document {1} doesn't matches.
fr: La société de l'actif {0} et le document d'achat {1} ne correspondent pas.

[ctx: Company]
note: Description of the 'Registration Details' (Code) field in DocType 'Company'
en: Company registration numbers for your reference. Tax numbers etc.
fr: Numéro d'immatriculation de la Société pour votre référence. Numéros de taxes, etc.

en: Company {0} already exists. Continuing will overwrite the Company and Chart of Accounts
fr: La société {0} existe déjà. Continuer écrasera la société et le plan comptable

en: Company {0} does not exist
fr: Société {0} n'existe pas

[ctx: Task]
note: Label of a Link field in DocType 'Task'
en: Completed By
fr: Effectué par

en: Completed Operation
fr: Opération terminée

[ctx: Job Card Operation]
note: Label of a Float field in DocType 'Job Card Operation'
en: Completed Qty
fr: Quantité Terminée

[ctx: Job Card Time Log]
note: Label of a Float field in DocType 'Job Card Time Log'
en: Completed Qty
fr: Quantité Terminée

[ctx: Material Request Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Material Request Item'
en: Completed Qty
fr: Quantité Terminée

[ctx: Work Order Operation]
note: Label of a Float field in DocType 'Work Order Operation'
en: Completed Qty
fr: Quantité Terminée

en: Completed Qty cannot be greater than 'Qty to Manufacture'
fr: La quantité terminée ne peut pas être supérieure à la `` quantité à fabriquer ''

en: Completed Quantity
fr: Quantité terminée

note: Name of a report
en: Completed Work Orders
fr: Ordres de travail terminés

en: Completion
fr: Achèvement

[ctx: Quality Action Resolution]
note: Label of a Date field in DocType 'Quality Action Resolution'
en: Completion By
fr: Achèvement par

en: Completion Date
fr: Date d'Achèvement

[ctx: Asset Maintenance Log]
note: Label of a Date field in DocType 'Asset Maintenance Log'
en: Completion Date
fr: Date d'Achèvement

[ctx: Asset Repair]
note: Label of a Datetime field in DocType 'Asset Repair'
en: Completion Date
fr: Date d'Achèvement

[ctx: Maintenance Schedule Detail]
note: Label of a Select field in DocType 'Maintenance Schedule Detail'
en: Completion Status
fr: État d'Achèvement

[ctx: Maintenance Visit]
note: Label of a Select field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Completion Status
fr: État d'Achèvement

[ctx: Asset]
note: Label of a Data field in DocType 'Asset'
en: Comprehensive Insurance
fr: Assurance complète

[ctx: Voice Call Settings]
note: Option for the 'Call Receiving Device' (Select) field in DocType 'Voice Call Settings'
en: Computer
fr: Ordinateur

[ctx: Pricing Rule]
note: Description of the 'Mixed Conditions' (Check) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Conditions will be applied on all the selected items combined.
fr: Des conditions seront appliquées sur tous les éléments sélectionnés combinés.

[ctx: Buying Settings]
note: Description of the 'Action If Same Rate is Not Maintained' (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Configure the action to stop the transaction or just warn if the same rate is not maintained.
fr: Configurez une action pour stopper la transaction ou alertez simplement su le prix unitaie n'est pas maintenu.

en: Configure the default Price List when creating a new Purchase transaction. Item prices will be fetched from this Price List.
fr: Configurez la liste de prix par défaut lors de la création d'une nouvelle transaction d'achat. Les prix des articles seront extraits de cette liste de prix.

[ctx: Employee]
note: Label of a Date field in DocType 'Employee'
en: Confirmation Date
fr: Date de Confirmation

en: Connect to Quickbooks
fr: Se connecter à Quickbooks

en: Connected to QuickBooks
fr: Connecté à QuickBooks

[ctx: QuickBooks Migrator]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Connected to QuickBooks
fr: Connecté à QuickBooks

en: Connecting to QuickBooks
fr: Connexion à QuickBooks

[ctx: QuickBooks Migrator]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Connecting to QuickBooks
fr: Connexion à QuickBooks

en: Consider Accounting Dimensions
fr: Tenez compte des dimensions comptables

[ctx: Purchase Taxes and Charges]
note: Label of a Select field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Consider Tax or Charge for
fr: Tenir Compte de la Taxe et des Frais pour

[ctx: POS Invoice]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice'
en: Consolidated
fr: Consolidée

[ctx: POS Invoice Merge Log]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Invoice Merge Log'
en: Consolidated Credit Note
fr: Note de crédit consolidée

note: Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Consolidated Financial Statement
fr: État financier consolidé

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Invoice'
en: Consolidated Sales Invoice
fr: Facture de vente consolidée

[ctx: POS Invoice Merge Log]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Invoice Merge Log'
en: Consolidated Sales Invoice
fr: Facture de vente consolidée

en: Consumable
fr: Consommable

[ctx: Workstation]
note: Label of a Currency field in DocType 'Workstation'
en: Consumable Cost
fr: Coût de Consommable

[ctx: Workstation Type]
note: Label of a Currency field in DocType 'Workstation Type'
en: Consumable Cost
fr: Coût de Consommable

en: Consumed
fr: Consommé

en: Consumed Amount
fr: Montant Consommé

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Table field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Consumed Items
fr: Articles consommés

[ctx: Subcontracting Receipt]
note: Label of a Table field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Consumed Items
fr: Articles consommés

en: Consumed Qty
fr: Qté Consommée

[ctx: Purchase Order Item Supplied]
note: Label of a Float field in DocType 'Purchase Order Item Supplied'
en: Consumed Qty
fr: Qté Consommée

[ctx: Subcontracting Order Supplied Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item'
en: Consumed Qty
fr: Qté Consommée

[ctx: Subcontracting Receipt Supplied Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Subcontracting Receipt Supplied Item'
en: Consumed Qty
fr: Qté Consommée

[ctx: Work Order Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Work Order Item'
en: Consumed Qty
fr: Qté Consommée

[ctx: Customer]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Customer'
en: Contact & Address
fr: Contact et Adresse

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Sales Invoice'
en: Contact & Address
fr: Contact et Adresse

[ctx: Supplier]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Supplier'
en: Contact & Address
fr: Contact et Adresse

[ctx: Sales Partner]
note: Label of a HTML field in DocType 'Sales Partner'
en: Contact Desc
fr: Desc. du Contact

[ctx: Bank]
note: Label of a HTML field in DocType 'Bank'
en: Contact HTML
fr: HTML du Contact

[ctx: Bank Account]
note: Label of a HTML field in DocType 'Bank Account'
en: Contact HTML
fr: HTML du Contact

[ctx: Customer]
note: Label of a HTML field in DocType 'Customer'
en: Contact HTML
fr: HTML du Contact

[ctx: Lead]
note: Label of a HTML field in DocType 'Lead'
en: Contact HTML
fr: HTML du Contact

[ctx: Manufacturer]
note: Label of a HTML field in DocType 'Manufacturer'
en: Contact HTML
fr: HTML du Contact

[ctx: Opportunity]
note: Label of a HTML field in DocType 'Opportunity'
en: Contact HTML
fr: HTML du Contact

[ctx: Prospect]
note: Label of a HTML field in DocType 'Prospect'
en: Contact HTML
fr: HTML du Contact

[ctx: Sales Partner]
note: Label of a HTML field in DocType 'Sales Partner'
en: Contact HTML
fr: HTML du Contact

[ctx: Shareholder]
note: Label of a HTML field in DocType 'Shareholder'
en: Contact HTML
fr: HTML du Contact

[ctx: Supplier]
note: Label of a HTML field in DocType 'Supplier'
en: Contact HTML
fr: HTML du Contact

[ctx: Warehouse]
note: Label of a HTML field in DocType 'Warehouse'
en: Contact HTML
fr: HTML du Contact

[ctx: Lead]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Lead'
en: Contact Info
fr: Information du Contact

[ctx: Maintenance Schedule]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Maintenance Schedule'
en: Contact Info
fr: Information du Contact

[ctx: Maintenance Visit]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Contact Info
fr: Information du Contact

[ctx: Delivery Stop]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Delivery Stop'
en: Contact Information
fr: Informations de contact

[ctx: Shareholder]
note: Label of a Code field in DocType 'Shareholder'
en: Contact List
fr: Liste de contacts

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Purchase Order'
en: Contact Mobile No
fr: N° de Portable du Contact

[ctx: Subcontracting Order]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Contact Mobile No
fr: N° de Portable du Contact

[ctx: Delivery Stop]
note: Label of a Link field in DocType 'Delivery Stop'
en: Contact Name
fr: Nom du Contact

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Purchase Order'
en: Contact Name
fr: Nom du Contact

[ctx: Subcontracting Order]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Contact Name
fr: Nom du Contact

[ctx: Sales Team]
note: Label of a Data field in DocType 'Sales Team'
en: Contact No.
fr: N° du Contact

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Link field in DocType 'Delivery Note'
en: Contact Person
fr: Personne à Contacter

[ctx: Dunning]
note: Label of a Link field in DocType 'Dunning'
en: Contact Person
fr: Personne à Contacter

[ctx: Installation Note]
note: Label of a Link field in DocType 'Installation Note'
en: Contact Person
fr: Personne à Contacter

[ctx: Maintenance Schedule]
note: Label of a Link field in DocType 'Maintenance Schedule'
en: Contact Person
fr: Personne à Contacter

[ctx: Maintenance Visit]
note: Label of a Link field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Contact Person
fr: Personne à Contacter

[ctx: Opportunity]
note: Label of a Link field in DocType 'Opportunity'
en: Contact Person
fr: Personne à Contacter

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Invoice'
en: Contact Person
fr: Personne à Contacter

[ctx: Prospect Opportunity]
note: Label of a Link field in DocType 'Prospect Opportunity'
en: Contact Person
fr: Personne à Contacter

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Contact Person
fr: Personne à Contacter

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Contact Person
fr: Personne à Contacter

[ctx: Quotation]
note: Label of a Link field in DocType 'Quotation'
en: Contact Person
fr: Personne à Contacter

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Invoice'
en: Contact Person
fr: Personne à Contacter

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Order'
en: Contact Person
fr: Personne à Contacter

[ctx: Subcontracting Receipt]
note: Label of a Link field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Contact Person
fr: Personne à Contacter

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Link field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Contact Person
fr: Personne à Contacter

[ctx: Warranty Claim]
note: Label of a Link field in DocType 'Warranty Claim'
en: Contact Person
fr: Personne à Contacter

[ctx: Journal Entry]
note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry'
en: Contra Entry
fr: Contre-passation

[ctx: Journal Entry Template]
note: Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Contra Entry
fr: Contre-passation

note: Name of a DocType
en: Contract
fr: Contrat

[ctx: Contract]
note: Label of a Link in the CRM Workspace
en: Contract
fr: Contrat

[ctx: Contract]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Contract'
en: Contract Details
fr: Détails du contrat

[ctx: Employee]
note: Label of a Date field in DocType 'Employee'
en: Contract End Date
fr: Date de Fin de Contrat

note: Name of a DocType
en: Contract Fulfilment Checklist
fr: Liste de vérification de l'exécution des contrats

[ctx: Contract]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Contract'
en: Contract Period
fr: Période du contrat

note: Name of a DocType
en: Contract Template
fr: Modèle de contrat

[ctx: Contract]
note: Label of a Link field in DocType 'Contract'
en: Contract Template
fr: Modèle de contrat

note: Name of a DocType
en: Contract Template Fulfilment Terms
fr: Conditions d'exécution du modèle de contrat

[ctx: Contract]
note: Label of a Text Editor field in DocType 'Contract'
en: Contract Terms
fr: Termes du contrat

[ctx: Contract Template]
note: Label of a Text Editor field in DocType 'Contract Template'
en: Contract Terms and Conditions
fr: Termes et conditions du contrat

en: Contribution Amount
fr: Montant de la contribution

[ctx: Sales Team]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Team'
en: Contribution to Net Total
fr: Contribution au Total Net

[ctx: Budget]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Budget'
en: Control Action
fr: Action de contrôle

[ctx: Stock Settings]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Stock Settings'
en: Control Historical Stock Transactions
fr: Controle de l'historique des stransaction de stock

en: Conversion Factor
fr: Facteur de Conversion

[ctx: BOM Creator Item]
note: Label of a Float field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Conversion Factor
fr: Facteur de Conversion

[ctx: BOM Item]
note: Label of a Float field in DocType 'BOM Item'
en: Conversion Factor
fr: Facteur de Conversion

[ctx: Loyalty Program]
note: Label of a Float field in DocType 'Loyalty Program'
en: Conversion Factor
fr: Facteur de Conversion

[ctx: Material Request Plan Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Material Request Plan Item'
en: Conversion Factor
fr: Facteur de Conversion

[ctx: Packed Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Packed Item'
en: Conversion Factor
fr: Facteur de Conversion

[ctx: Purchase Order Item Supplied]
note: Label of a Float field in DocType 'Purchase Order Item Supplied'
en: Conversion Factor
fr: Facteur de Conversion

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Conversion Factor
fr: Facteur de Conversion

[ctx: Purchase Receipt Item Supplied]
note: Label of a Float field in DocType 'Purchase Receipt Item Supplied'
en: Conversion Factor
fr: Facteur de Conversion

[ctx: Putaway Rule]
note: Label of a Float field in DocType 'Putaway Rule'
en: Conversion Factor
fr: Facteur de Conversion

[ctx: Stock Entry Detail]
note: Label of a Float field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Conversion Factor
fr: Facteur de Conversion

[ctx: Subcontracting BOM]
note: Label of a Float field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Conversion Factor
fr: Facteur de Conversion

[ctx: Subcontracting Order Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Subcontracting Order Item'
en: Conversion Factor
fr: Facteur de Conversion

[ctx: Subcontracting Order Supplied Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item'
en: Conversion Factor
fr: Facteur de Conversion

[ctx: Subcontracting Receipt Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Conversion Factor
fr: Facteur de Conversion

[ctx: Subcontracting Receipt Supplied Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Subcontracting Receipt Supplied Item'
en: Conversion Factor
fr: Facteur de Conversion

[ctx: UOM Conversion Detail]
note: Label of a Float field in DocType 'UOM Conversion Detail'
en: Conversion Factor
fr: Facteur de Conversion

en: Conversion Rate
fr: Taux de Conversion

[ctx: BOM]
note: Label of a Float field in DocType 'BOM'
en: Conversion Rate
fr: Taux de Conversion

[ctx: BOM Creator]
note: Label of a Float field in DocType 'BOM Creator'
en: Conversion Rate
fr: Taux de Conversion

[ctx: Dunning]
note: Label of a Float field in DocType 'Dunning'
en: Conversion Rate
fr: Taux de Conversion

en: Conversion factor for default Unit of Measure must be 1 in row {0}
fr: Facteur de conversion de l'Unité de Mesure par défaut doit être 1 dans la ligne {0}

en: Conversion rate cannot be 0 or 1
fr: Le taux de conversion ne peut pas être égal à 0 ou 1

[ctx: Stock Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Stock Settings'
en: Convert Item Description to Clean HTML in Transactions
fr: Convertir les descriptions d'articles en HTML valide lors des transactions

en: Convert to Group
fr: Convertir en groupe

[ctx: Warehouse]
en: Convert to Group
fr: Convertir en groupe

en: Convert to Non-Group
fr: Convertir en non-groupe

en: Converted
fr: Converti

[ctx: Lead]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Converted
fr: Converti

[ctx: Opportunity]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Opportunity'
en: Converted
fr: Converti

[ctx: Project]
note: Label of a Data field in DocType 'Project'
en: Copied From
fr: Copié Depuis

[ctx: Item Variant Settings]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Copy Fields to Variant
fr: Copier les Champs dans une Variante

[ctx: Quality Action]
note: Option for the 'Corrective/Preventive' (Select) field in DocType 'Quality Action'
en: Corrective
fr: Correctif

[ctx: Non Conformance]
note: Label of a Text Editor field in DocType 'Non Conformance'
en: Corrective Action
fr: Action corrective

[ctx: Quality Action]
note: Label of a Select field in DocType 'Quality Action'
en: Corrective/Preventive
fr: Correctif / Préventif

[ctx: Subscription Plan]
note: Label of a Currency field in DocType 'Subscription Plan'
en: Cost
fr: Coût

note: Name of a DocType
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: Account Closing Balance]
note: Label of a Link field in DocType 'Account Closing Balance'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: Advance Taxes and Charges]
note: Label of a Link field in DocType 'Advance Taxes and Charges'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: Asset]
note: Label of a Link field in DocType 'Asset'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: Asset Capitalization]
note: Label of a Link field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: Asset Capitalization Asset Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: Asset Capitalization Service Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Asset Capitalization Service Item'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: Asset Capitalization Stock Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: Asset Repair]
note: Label of a Link field in DocType 'Asset Repair'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: Asset Value Adjustment]
note: Label of a Link field in DocType 'Asset Value Adjustment'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: Budget]
note: Option for the 'Budget Against' (Select) field in DocType 'Budget' Label of a Link field in DocType 'Budget'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: Cost Center Allocation Percentage]
note: Label of a Link field in DocType 'Cost Center Allocation Percentage'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Link field in DocType 'Delivery Note'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: Dunning]
note: Label of a Link field in DocType 'Dunning'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: Dunning Type]
note: Label of a Link field in DocType 'Dunning Type'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: GL Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'GL Entry'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: Journal Entry Account]
note: Label of a Link field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: Landed Cost Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Landed Cost Item'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: Loyalty Program]
note: Label of a Link field in DocType 'Loyalty Program'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: Material Request Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Material Request Item'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: Opening Invoice Creation Tool]
note: Label of a Link field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: Opening Invoice Creation Tool Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Invoice'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: POS Profile]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Profile'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: PSOA Cost Center]
note: Label of a Link field in DocType 'PSOA Cost Center'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: Payment Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Payment Entry'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: Payment Entry Deduction]
note: Label of a Link field in DocType 'Payment Entry Deduction'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: Payment Ledger Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Payment Ledger Entry'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: Payment Reconciliation]
note: Label of a Link field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: Payment Reconciliation Allocation]
note: Label of a Link field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: Payment Reconciliation Payment]
note: Label of a Link field in DocType 'Payment Reconciliation Payment'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: Payment Request]
note: Label of a Link field in DocType 'Payment Request'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: Process Payment Reconciliation]
note: Label of a Link field in DocType 'Process Payment Reconciliation'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: Process Statement Of Accounts]
note: Label of a Table MultiSelect field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Order'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: Purchase Taxes and Charges]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Invoice'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Order'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: Sales Taxes and Charges]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: Shipping Rule]
note: Label of a Link field in DocType 'Shipping Rule'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: Stock Entry Detail]
note: Label of a Link field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: Stock Reconciliation]
note: Label of a Link field in DocType 'Stock Reconciliation'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: Subcontracting Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: Subcontracting Order Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Subcontracting Order Item'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: Subcontracting Receipt]
note: Label of a Link field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: Subcontracting Receipt Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: Subscription]
note: Label of a Link field in DocType 'Subscription'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: Subscription Plan]
note: Label of a Link field in DocType 'Subscription Plan'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Link field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: Supplier Quotation Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Cost Center
fr: Centre de coûts

[ctx: Cost Center]
note: Label of a Data field in DocType 'Cost Center'
en: Cost Center Name
fr: Nom du centre de coûts

en: Cost Center Number
fr: Numéro du centre de coûts

[ctx: Cost Center]
note: Label of a Data field in DocType 'Cost Center'
en: Cost Center Number
fr: Numéro du centre de coûts

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Cost Center and Budgeting
fr: Centre de coûts et budgétisation

en: Cost Center is required in row {0} in Taxes table for type {1}
fr: Le Centre de Coûts est requis à la ligne {0} dans le tableau des Taxes pour le type {1}

en: Cost Center with existing transactions can not be converted to group
fr: Un Centre de Coûts avec des transactions existantes ne peut pas être converti en groupe

en: Cost Center with existing transactions can not be converted to ledger
fr: Un Centre de Coûts avec des transactions existantes ne peut pas être converti en grand livre

en: Cost Center: {0} does not exist
fr: Centre de coûts: {0} n'existe pas

en: Cost Centers
fr: Centres de coûts

en: Cost as on
fr: Coût à partir de

en: Cost of Delivered Items
fr: Coût des articles livrés

en: Cost of Goods Sold
fr: Coût des marchandises vendues

[ctx: Account]
note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Cost of Goods Sold
fr: Coût des marchandises vendues

en: Cost of Issued Items
fr: Coût des Marchandises Vendues

en: Cost of New Purchase
fr: Coût du Nouvel Achat

en: Cost of Purchased Items
fr: Coût des articles achetés

en: Cost of Scrapped Asset
fr: Coût des Immobilisations Mises au Rebut

en: Cost of Sold Asset
fr: Coût des Immobilisations Vendus

en: Cost of various activities
fr: Coût des différents types d'activités.

[ctx: BOM]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'BOM'
en: Costing
fr: Coût

[ctx: BOM Creator]
note: Label of a Section Break field in DocType 'BOM Creator'
en: Costing
fr: Coût

[ctx: BOM Operation]
note: Label of a Section Break field in DocType 'BOM Operation'
en: Costing
fr: Coût

[ctx: Task]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Task'
en: Costing
fr: Coût

[ctx: Timesheet Detail]
note: Label of a Currency field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Costing Amount
fr: Montant des Coûts

[ctx: Activity Cost]
note: Label of a Currency field in DocType 'Activity Cost'
en: Costing Rate
fr: Tarifs des Coûts

[ctx: Timesheet Detail]
note: Label of a Currency field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Costing Rate
fr: Tarifs des Coûts

[ctx: Project]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Project'
en: Costing and Billing
fr: Coûts et Facturation

en: Could not auto create Customer due to the following missing mandatory field(s):
fr: Impossible de créer automatiquement le client en raison du ou des champs obligatoires manquants suivants:

en: Could not create Credit Note automatically, please uncheck 'Issue Credit Note' and submit again
fr: Impossible de créer une note de crédit automatiquement, décochez la case &quot;Emettre une note de crédit&quot; et soumettez à nouveau

en: Could not retrieve information for {0}.
fr: Impossible de récupérer les informations pour {0}.

en: Could not solve criteria score function for {0}. Make sure the formula is valid.
fr: Impossible de résoudre la fonction de score de critères pour {0}. Assurez-vous que la formule est valide.

en: Could not solve weighted score function. Make sure the formula is valid.
fr: Impossible de résoudre la fonction de score pondéré. Assurez-vous que la formule est valide.

en: Could not update stock, invoice contains drop shipping item.
fr: Impossible de mettre à jour de stock, facture contient un élément en livraison directe.

en: Country Code in File does not match with country code set up in the system
fr: Le code de pays dans le fichier ne correspond pas au code de pays configuré dans le système

[ctx: Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Item'
en: Country of Origin
fr: Pays d'Origine

note: Name of a DocType
en: Coupon Code
fr: Code de coupon

[ctx: Coupon Code]
note: Label of a Data field in DocType 'Coupon Code' Label of a Link in the Selling Workspace
en: Coupon Code
fr: Code de coupon

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Invoice'
en: Coupon Code
fr: Code de coupon

[ctx: Quotation]
note: Label of a Link field in DocType 'Quotation'
en: Coupon Code
fr: Code de coupon

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Order'
en: Coupon Code
fr: Code de coupon

[ctx: Pricing Rule]
note: Label of a Check field in DocType 'Pricing Rule'
en: Coupon Code Based
fr: Code de coupon basé

[ctx: Coupon Code]
note: Label of a Text Editor field in DocType 'Coupon Code'
en: Coupon Description
fr: Description du coupon

[ctx: Coupon Code]
note: Label of a Data field in DocType 'Coupon Code'
en: Coupon Name
fr: Nom du coupon

[ctx: Coupon Code]
note: Label of a Select field in DocType 'Coupon Code'
en: Coupon Type
fr: Type de coupon

en: Create BOM
fr: Créer une nomenclature

[ctx: Company]
note: Label of a Select field in DocType 'Company'
en: Create Chart Of Accounts Based On
fr: Créer un Plan Comptable Basé Sur

en: Create Delivery Trip
fr: Créer un voyage de livraison

en: Create Employee
fr: Créer un employé

en: Create Employee Records
fr: Créer les Dossiers des Employés

en: Create Inter Company Journal Entry
fr: Créer une entrée de journal inter-entreprises

en: Create Invoices
fr: Créer des factures

en: Create Job Card
fr: Créer une carte de travail

en: Create Journal Entry
fr: Créer une entrée de journal

note: Title of an Onboarding Step
en: Create Lead
fr: Créer un Lead

en: Create Leads
fr: Créer des Lead

[ctx: Accounts Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Accounts Settings'
en: Create Ledger Entries for Change Amount
fr: Créer des écritures de grand livre pour modifier le montant

[ctx: Opening Invoice Creation Tool]
note: Label of a Check field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool'
en: Create Missing Party
fr: Créer les tiers manquants

en: Create New Contact
fr: Créer un nouveau contact

en: Create New Lead
fr: Créer une nouvelle lead

en: Create POS Opening Entry
fr: Créer une entrée d'ouverture de PDV

en: Create Payment Entries
fr: Créer des entrées de paiement

en: Create Payment Entry
fr: Créer une entrée de paiement

en: Create Pick List
fr: Créer une liste de choix

en: Create Print Format
fr: Créer Format d'Impression

en: Create Purchase Order
fr: Créer une Commande d'Achat

en: Create Purchase Orders
fr: Créer des Commandes d'Achat

en: Create Quotation
fr: créer offre

[ctx: SMS Center]
note: Label of a Button field in DocType 'SMS Center'
en: Create Receiver List
fr: Créer une Liste de Réception

en: Create Sales Invoice
fr: Créer une facture de vente

note: Label of an action in the Onboarding Step 'Create a Sales Order'
en: Create Sales Order
fr: Créer une commande client

en: Create Sales Orders to help you plan your work and deliver on-time
fr: Créez des commandes pour vous aider à planifier votre travail et à livrer à temps

en: Create Sample Retention Stock Entry
fr: Créer un échantillon de stock de rétention

en: Create Supplier Quotation
fr: Créer une offre fournisseur

en: Create Tax Template
fr: Créer un modèle de taxe

en: Create Timesheet
fr: Créer une feuille de temps

en: Create User
fr: Créer un utilisateur

[ctx: Employee]
note: Label of a Button field in DocType 'Employee'
en: Create User
fr: Créer un utilisateur

[ctx: Employee]
note: Label of a Check field in DocType 'Employee'
en: Create User Permission
fr: Créer une autorisation utilisateur

en: Create Users
fr: Créer des utilisateurs

en: Create Variant
fr: Créer une variante

en: Create Variants
fr: Créer des variantes

en: Create an incoming stock transaction for the Item.
fr: Créez une transaction de stock entrante pour l'article.

en: Create customer quotes
fr: Créer les devis client

[ctx: Opening Invoice Creation Tool]
note: Description of the 'Create Missing Party' (Check) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool'
en: Create missing customer or supplier.
fr: Créer les clients ou les fournisseurs manquant

en: Creating Accounts...
fr: Création de comptes ...

en: Creating Company and Importing Chart of Accounts
fr: Création d'une société et importation d'un plan comptable

en: Creating Dimensions...
fr: Créer des dimensions ...

en: Creating Purchase Order ...
fr: Création d'une commande d'achat ...

en: Creating {0} Invoice
fr: Création de {0} facture

en: Creating {} out of {} {}
fr: Création de {} sur {} {}

[ctx: Serial No]
note: Label of a Data field in DocType 'Serial No'
en: Creation Document No
fr: N° du Document de Création

en: Credit
fr: Crédit

[ctx: Account]
note: Option for the 'Balance must be' (Select) field in DocType 'Account'
en: Credit
fr: Crédit

[ctx: Journal Entry Account]
note: Label of a Currency field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Credit
fr: Crédit

en: Credit ({0})
fr: Crédit ({0})

en: Credit Account
fr: Compte créditeur

[ctx: Account Closing Balance]
note: Label of a Currency field in DocType 'Account Closing Balance'
en: Credit Amount
fr: Montant du Crédit

[ctx: GL Entry]
note: Label of a Currency field in DocType 'GL Entry'
en: Credit Amount
fr: Montant du Crédit

[ctx: Account Closing Balance]
note: Label of a Currency field in DocType 'Account Closing Balance'
en: Credit Amount in Account Currency
fr: Montant du Crédit dans la Devise du Compte

[ctx: GL Entry]
note: Label of a Currency field in DocType 'GL Entry'
en: Credit Amount in Account Currency
fr: Montant du Crédit dans la Devise du Compte

en: Credit Balance
fr: Solde du Crédit

en: Credit Card
fr: Carte de crédit

[ctx: Journal Entry]
note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry'
en: Credit Card Entry
fr: Écriture de Carte de Crédit

[ctx: Journal Entry Template]
note: Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Credit Card Entry
fr: Écriture de Carte de Crédit

[ctx: Payment Term]
note: Label of a Int field in DocType 'Payment Term'
en: Credit Days
fr: Jours de Crédit

[ctx: Payment Terms Template Detail]
note: Label of a Int field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Credit Days
fr: Jours de Crédit

en: Credit Limit
fr: Limite de crédit

[ctx: Company]
note: Label of a Currency field in DocType 'Company'
en: Credit Limit
fr: Limite de crédit

[ctx: Customer]
note: Label of a Table field in DocType 'Customer'
en: Credit Limit
fr: Limite de crédit

[ctx: Customer Credit Limit]
note: Label of a Currency field in DocType 'Customer Credit Limit'
en: Credit Limit
fr: Limite de crédit

[ctx: Customer Group]
note: Label of a Table field in DocType 'Customer Group'
en: Credit Limit
fr: Limite de crédit

[ctx: Supplier Group]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Supplier Group'
en: Credit Limit
fr: Limite de crédit

[ctx: Accounts Settings]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Accounts Settings'
en: Credit Limit Settings
fr: Paramètres de la limite de crédit

[ctx: Customer]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Customer'
en: Credit Limit and Payment Terms
fr: Limite de crédit et conditions de paiement

[ctx: Accounts Settings]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Accounts Settings'
en: Credit Limits
fr: Limites de crédit

[ctx: Customer Group]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Customer Group'
en: Credit Limits
fr: Limites de crédit

[ctx: Payment Term]
note: Label of a Int field in DocType 'Payment Term'
en: Credit Months
fr: Mois de crédit

[ctx: Payment Terms Template Detail]
note: Label of a Int field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Credit Months
fr: Mois de crédit

en: Credit Note
fr: Note de crédit

[ctx: Journal Entry]
note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry'
en: Credit Note
fr: Note de crédit

[ctx: Journal Entry Template]
note: Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Credit Note
fr: Note de crédit

[ctx: Stock Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Stock Entry'
en: Credit Note
fr: Note de crédit

en: Credit Note Amount
fr: Montant de la note de crédit

en: Credit Note Issued
fr: Note de crédit émise

[ctx: POS Invoice]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice'
en: Credit Note Issued
fr: Note de crédit émise

[ctx: Sales Invoice]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Credit Note Issued
fr: Note de crédit émise

en: Credit Note {0} has been created automatically
fr: La note de crédit {0} a été créée automatiquement

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Credit To
fr: À Créditer

[ctx: Journal Entry Account]
note: Label of a Currency field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Credit in Company Currency
fr: Crédit dans la Devise de la Société

en: Credit limit has been crossed for customer {0} ({1}/{2})
fr: La limite de crédit a été dépassée pour le client {0} ({1} / {2})

en: Credit limit is already defined for the Company {0}
fr: La limite de crédit est déjà définie pour la société {0}.

en: Credit limit reached for customer {0}
fr: Limite de crédit atteinte pour le client {0}

en: Creditors
fr: Créditeurs

[ctx: Tally Migration]
note: Description of the 'Tally Creditors Account' (Data) field in DocType 'Tally Migration'
en: Creditors Account set in Tally
fr: Compte créancier défini dans Tally

[ctx: Supplier Scorecard Period]
note: Label of a Table field in DocType 'Supplier Scorecard Period'
en: Criteria
fr: Critère

[ctx: Supplier Scorecard Criteria]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Supplier Scorecard Criteria'
en: Criteria Formula
fr: Formule du Critère

[ctx: Supplier Scorecard Scoring Criteria]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Criteria'
en: Criteria Formula
fr: Formule du Critère

[ctx: Supplier Scorecard Criteria]
note: Label of a Data field in DocType 'Supplier Scorecard Criteria'
en: Criteria Name
fr: Nom du Critère

[ctx: Supplier Scorecard Scoring Criteria]
note: Label of a Link field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Criteria'
en: Criteria Name
fr: Nom du Critère

[ctx: Supplier Scorecard]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Criteria Setup
fr: Configuration du Critère

[ctx: Supplier Scorecard Criteria]
note: Label of a Percent field in DocType 'Supplier Scorecard Criteria'
en: Criteria Weight
fr: Pondération du Critère

[ctx: Supplier Scorecard Scoring Criteria]
note: Label of a Percent field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Criteria'
en: Criteria Weight
fr: Pondération du Critère

[ctx: Tax Withholding Rate]
note: Label of a Float field in DocType 'Tax Withholding Rate'
en: Cumulative Transaction Threshold
fr: Seuil de transaction cumulatif

note: Name of a DocType
en: Currency Exchange
fr: Change de Devise

[ctx: Currency Exchange]
note: Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Currency Exchange
fr: Change de Devise

note: Name of a DocType
en: Currency Exchange Settings
fr: Paramètres d'échange de devises

[ctx: Accounts Settings]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Accounts Settings'
en: Currency Exchange Settings
fr: Paramètres d'échange de devises

en: Currency Exchange must be applicable for Buying or for Selling.
fr: Le taux de change doit être applicable à l'achat ou la vente.

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Delivery Note'
en: Currency and Price List
fr: Devise et liste de prix

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'POS Invoice'
en: Currency and Price List
fr: Devise et liste de prix

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Currency and Price List
fr: Devise et liste de prix

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Order'
en: Currency and Price List
fr: Devise et liste de prix

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Currency and Price List
fr: Devise et liste de prix

[ctx: Quotation]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Quotation'
en: Currency and Price List
fr: Devise et liste de prix

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Sales Invoice'
en: Currency and Price List
fr: Devise et liste de prix

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Sales Order'
en: Currency and Price List
fr: Devise et liste de prix

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Currency and Price List
fr: Devise et liste de prix

en: Currency can not be changed after making entries using some other currency
fr: Devise ne peut être modifiée après avoir fait des entrées en utilisant une autre devise

en: Currency for {0} must be {1}
fr: Devise pour {0} doit être {1}

en: Currency of the Closing Account must be {0}
fr: La devise du Compte Cloturé doit être {0}

en: Currency of the price list {0} must be {1} or {2}
fr: La devise de la liste de prix {0} doit être {1} ou {2}

en: Currency should be same as Price List Currency: {0}
fr: La devise doit être la même que la devise de la liste de prix: {0}

[ctx: Employee]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Employee'
en: Current Address
fr: Adresse Actuelle

[ctx: Employee]
note: Label of a Select field in DocType 'Employee'
en: Current Address Is
fr: L'Adresse Actuelle est

[ctx: Stock Reconciliation Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Current Amount
fr: Montant Actuel

[ctx: Asset Capitalization Asset Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item'
en: Current Asset Value
fr: Valeur actuelle de l'actif

[ctx: Asset Value Adjustment]
note: Label of a Currency field in DocType 'Asset Value Adjustment'
en: Current Asset Value
fr: Valeur actuelle de l'actif

en: Current Assets
fr: Actifs Actuels

[ctx: BOM Update Log]
note: Label of a Link field in DocType 'BOM Update Log'
en: Current BOM
fr: nomenclature Actuelle

[ctx: BOM Update Tool]
note: Label of a Link field in DocType 'BOM Update Tool'
en: Current BOM
fr: nomenclature Actuelle

en: Current BOM and New BOM can not be same
fr: La nomenclature actuelle et la nouvelle nomenclature ne peuvent être pareilles

[ctx: Exchange Rate Revaluation Account]
note: Label of a Float field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: Current Exchange Rate
fr: Taux de change actuel

[ctx: Subscription]
note: Label of a Date field in DocType 'Subscription'
en: Current Invoice End Date
fr: Date de fin de la facture en cours

[ctx: Subscription]
note: Label of a Date field in DocType 'Subscription'
en: Current Invoice Start Date
fr: Date de début de la facture en cours

en: Current Liabilities
fr: Dettes Actuelles

en: Current Qty
fr: Qté actuelle

[ctx: Stock Reconciliation Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Current Qty
fr: Qté actuelle

[ctx: Stock Reconciliation Item]
note: Label of a Long Text field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Current Serial No
fr: Numéro de série actuel

[ctx: Share Balance]
note: Label of a Select field in DocType 'Share Balance'
en: Current State
fr: État actuel

en: Current Stock
fr: Stock Actuel

[ctx: Purchase Receipt Item Supplied]
note: Label of a Float field in DocType 'Purchase Receipt Item Supplied'
en: Current Stock
fr: Stock Actuel

[ctx: Subcontracting Receipt Supplied Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Subcontracting Receipt Supplied Item'
en: Current Stock
fr: Stock Actuel

[ctx: Job Card]
note: Label of a Int field in DocType 'Job Card'
en: Current Time
fr: Heure actuelle

[ctx: Stock Reconciliation Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Current Valuation Rate
fr: Taux de Valorisation Actuel

[ctx: Asset]
note: Label of a Link field in DocType 'Asset'
en: Custodian
fr: Responsable

[ctx: Cashier Closing]
note: Label of a Float field in DocType 'Cashier Closing'
en: Custody
fr: Garde

[ctx: Payment Entry]
note: Label of a Check field in DocType 'Payment Entry'
en: Custom Remarks
fr: Remarques personnalisées

note: Name of a DocType Name of a role
en: Customer
fr: Client

[ctx: Asset]
note: Option for the 'Asset Owner' (Select) field in DocType 'Asset' Label of a Link field in DocType 'Asset'
en: Customer
fr: Client

[ctx: Authorization Rule]
note: Option for the 'Customer or Item' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Customer
fr: Client

[ctx: Bank Guarantee]
note: Label of a Link field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Customer
fr: Client

[ctx: Blanket Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Blanket Order'
en: Customer
fr: Client

[ctx: Call Log]
note: Label of a Link field in DocType 'Call Log'
en: Customer
fr: Client

[ctx: Contract]
note: Option for the 'Party Type' (Select) field in DocType 'Contract'
en: Customer
fr: Client

[ctx: Coupon Code]
note: Label of a Link field in DocType 'Coupon Code'
en: Customer
fr: Client

[ctx: Customer]
note: Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a Link in the CRM Workspace Label of a shortcut in the CRM Workspace Label of a Link in the Selling Workspace Label of a Link in the Home Workspace Label of a shortcut in the Home Workspace
en: Customer
fr: Client

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Link field in DocType 'Delivery Note'
en: Customer
fr: Client

[ctx: Delivery Stop]
note: Label of a Link field in DocType 'Delivery Stop'
en: Customer
fr: Client

[ctx: Discounted Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Discounted Invoice'
en: Customer
fr: Client

[ctx: Dunning]
note: Label of a Link field in DocType 'Dunning'
en: Customer
fr: Client

[ctx: Installation Note]
note: Label of a Link field in DocType 'Installation Note'
en: Customer
fr: Client

[ctx: Issue]
note: Label of a Link field in DocType 'Issue'
en: Customer
fr: Client

[ctx: Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Item'
en: Customer
fr: Client

[ctx: Item Price]
note: Label of a Link field in DocType 'Item Price'
en: Customer
fr: Client

[ctx: Loyalty Point Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Loyalty Point Entry'
en: Customer
fr: Client

[ctx: Maintenance Schedule]
note: Label of a Link field in DocType 'Maintenance Schedule'
en: Customer
fr: Client

[ctx: Maintenance Visit]
note: Label of a Link field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Customer
fr: Client

[ctx: Material Request]
note: Label of a Link field in DocType 'Material Request'
en: Customer
fr: Client

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Invoice'
en: Customer
fr: Client

[ctx: POS Invoice Merge Log]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Invoice Merge Log' Option for the 'Merge Invoices Based On' (Select) field in DocType 'POS Invoice Merge Log'
en: Customer
fr: Client

[ctx: POS Invoice Reference]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Invoice Reference'
en: Customer
fr: Client

[ctx: POS Profile]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Profile'
en: Customer
fr: Client

[ctx: Party Specific Item]
note: Option for the 'Party Type' (Select) field in DocType 'Party Specific Item'
en: Customer
fr: Client

[ctx: Pick List]
note: Label of a Link field in DocType 'Pick List'
en: Customer
fr: Client

[ctx: Pricing Rule]
note: Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of a Link field in DocType 'Pricing Rule'
en: Customer
fr: Client

[ctx: Process Statement Of Accounts Customer]
note: Label of a Link field in DocType 'Process Statement Of Accounts Customer'
en: Customer
fr: Client

[ctx: Production Plan]
note: Label of a Link field in DocType 'Production Plan'
en: Customer
fr: Client

[ctx: Production Plan Sales Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Production Plan Sales Order'
en: Customer
fr: Client

[ctx: Project]
note: Label of a Link field in DocType 'Project'
en: Customer
fr: Client

[ctx: Promotional Scheme]
note: Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of a Table MultiSelect field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Customer
fr: Client

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Order'
en: Customer
fr: Client

[ctx: Quality Feedback]
note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Quality Feedback'
en: Customer
fr: Client

[ctx: SMS Center]
note: Label of a Link field in DocType 'SMS Center'
en: Customer
fr: Client

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Invoice'
en: Customer
fr: Client

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Order'
en: Customer
fr: Client

[ctx: Service Level Agreement]
note: Option for the 'Entity Type' (Select) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Customer
fr: Client

[ctx: Shipment]
note: Option for the 'Pickup from' (Select) field in DocType 'Shipment' Label of a Link field in DocType 'Shipment' Option for the 'Delivery to' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Customer
fr: Client

[ctx: Tax Rule]
note: Label of a Link field in DocType 'Tax Rule'
en: Customer
fr: Client

[ctx: Timesheet]
note: Label of a Link field in DocType 'Timesheet'
en: Customer
fr: Client

[ctx: Warranty Claim]
note: Label of a Link field in DocType 'Warranty Claim'
en: Customer
fr: Client

[ctx: Opportunity]
note: Label of a Link field in DocType 'Opportunity'
en: Customer / Lead Address
fr: Adresse du Lead / Prospect

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Customer Acquisition and Loyalty
fr: Acquisition et Fidélisation des Clients

[ctx: Delivery Stop]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Delivery Stop'
en: Customer Address
fr: Adresse du Client

[ctx: Dunning]
note: Label of a Link field in DocType 'Dunning'
en: Customer Address
fr: Adresse du Client

[ctx: Installation Note]
note: Label of a Link field in DocType 'Installation Note'
en: Customer Address
fr: Adresse du Client

[ctx: Maintenance Schedule]
note: Label of a Link field in DocType 'Maintenance Schedule'
en: Customer Address
fr: Adresse du Client

[ctx: Maintenance Visit]
note: Label of a Link field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Customer Address
fr: Adresse du Client

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Invoice'
en: Customer Address
fr: Adresse du Client

[ctx: Quotation]
note: Label of a Link field in DocType 'Quotation'
en: Customer Address
fr: Adresse du Client

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Invoice'
en: Customer Address
fr: Adresse du Client

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Order'
en: Customer Address
fr: Adresse du Client

[ctx: Warranty Claim]
note: Label of a Link field in DocType 'Warranty Claim'
en: Customer Address
fr: Adresse du Client

note: Label of a Link in the Selling Workspace
en: Customer Addresses And Contacts
fr: Adresses et Contacts des Clients

[ctx: Item]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Item'
en: Customer Code
fr: Code Client

en: Customer Contact
fr: Contact client

[ctx: Delivery Stop]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Delivery Stop'
en: Customer Contact
fr: Contact client

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Order' Label of a Small Text field in DocType 'Purchase Order'
en: Customer Contact
fr: Contact client

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Code field in DocType 'Purchase Order'
en: Customer Contact Email
fr: Email Contact Client

note: Label of a Link in the Accounting Workspace Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Customer Credit Balance
fr: Solde de Crédit des Clients

note: Name of a DocType
en: Customer Credit Limit
fr: Limite de crédit client

[ctx: Selling Settings]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Selling Settings'
en: Customer Defaults
fr: Valeurs par défaut des clients

[ctx: Appointment]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Appointment'
en: Customer Details
fr: Détails du client

[ctx: Customer]
note: Label of a Text field in DocType 'Customer'
en: Customer Details
fr: Détails du client

[ctx: Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Item'
en: Customer Details
fr: Détails du client

[ctx: Project]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Project'
en: Customer Details
fr: Détails du client

[ctx: Warranty Claim]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Warranty Claim'
en: Customer Details
fr: Détails du client

[ctx: Maintenance Visit]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Customer Feedback
fr: Retour d'Expérience Client

note: Name of a DocType
en: Customer Group
fr: Groupe de clients

[ctx: Customer]
note: Label of a Link field in DocType 'Customer'
en: Customer Group
fr: Groupe de clients

[ctx: Customer Group]
note: Label of a Link in the CRM Workspace Label of a Link in the Selling Workspace Label of a Link in the Home Workspace
en: Customer Group
fr: Groupe de clients

[ctx: Customer Group Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Customer Group Item'
en: Customer Group
fr: Groupe de clients

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Link field in DocType 'Delivery Note'
en: Customer Group
fr: Groupe de clients

[ctx: Installation Note]
note: Label of a Link field in DocType 'Installation Note'
en: Customer Group
fr: Groupe de clients

[ctx: Item Customer Detail]
note: Label of a Link field in DocType 'Item Customer Detail'
en: Customer Group
fr: Groupe de clients

[ctx: Loyalty Program]
note: Label of a Link field in DocType 'Loyalty Program'
en: Customer Group
fr: Groupe de clients

[ctx: Maintenance Schedule]
note: Label of a Link field in DocType 'Maintenance Schedule'
en: Customer Group
fr: Groupe de clients

[ctx: Maintenance Visit]
note: Label of a Link field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Customer Group
fr: Groupe de clients

[ctx: Opportunity]
note: Label of a Link field in DocType 'Opportunity'
en: Customer Group
fr: Groupe de clients

[ctx: POS Customer Group]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Customer Group'
en: Customer Group
fr: Groupe de clients

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Invoice'
en: Customer Group
fr: Groupe de clients

[ctx: POS Invoice Merge Log]
note: Option for the 'Merge Invoices Based On' (Select) field in DocType 'POS Invoice Merge Log' Label of a Link field in DocType 'POS Invoice Merge Log'
en: Customer Group
fr: Groupe de clients

[ctx: Pricing Rule]
note: Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of a Link field in DocType 'Pricing Rule'
en: Customer Group
fr: Groupe de clients

[ctx: Process Statement Of Accounts]
note: Option for the 'Select Customers By' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Customer Group
fr: Groupe de clients

[ctx: Promotional Scheme]
note: Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of a Table MultiSelect field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Customer Group
fr: Groupe de clients

[ctx: Prospect]
note: Label of a Link field in DocType 'Prospect'
en: Customer Group
fr: Groupe de clients

[ctx: Quotation]
note: Label of a Link field in DocType 'Quotation'
en: Customer Group
fr: Groupe de clients

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Invoice'
en: Customer Group
fr: Groupe de clients

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Order'
en: Customer Group
fr: Groupe de clients

[ctx: Service Level Agreement]
note: Option for the 'Entity Type' (Select) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Customer Group
fr: Groupe de clients

[ctx: Tax Rule]
note: Label of a Link field in DocType 'Tax Rule'
en: Customer Group
fr: Groupe de clients

[ctx: Warranty Claim]
note: Label of a Link field in DocType 'Warranty Claim'
en: Customer Group
fr: Groupe de clients

[ctx: Customer Group]
note: Label of a Data field in DocType 'Customer Group'
en: Customer Group Name
fr: Nom du Groupe Client

[ctx: POS Profile]
note: Label of a Table field in DocType 'POS Profile'
en: Customer Groups
fr: Groupes de Clients

[ctx: Item]
note: Label of a Table field in DocType 'Item'
en: Customer Items
fr: Articles du clients

en: Customer LPO
fr: Commande client locale

en: Customer LPO No.
fr: N° de commande client locale

note: Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Customer Ledger Summary
fr: Récapitulatif client

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Purchase Order'
en: Customer Mobile No
fr: N° de Portable du Client

en: Customer Name
fr: Nom du client

[ctx: Blanket Order]
note: Label of a Data field in DocType 'Blanket Order'
en: Customer Name
fr: Nom du client

[ctx: Customer]
note: Label of a Data field in DocType 'Customer'
en: Customer Name
fr: Nom du client

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Data field in DocType 'Delivery Note'
en: Customer Name
fr: Nom du client

[ctx: Dunning]
note: Label of a Data field in DocType 'Dunning'
en: Customer Name
fr: Nom du client

[ctx: Issue]
note: Label of a Data field in DocType 'Issue'
en: Customer Name
fr: Nom du client

[ctx: Item Customer Detail]
note: Label of a Link field in DocType 'Item Customer Detail'
en: Customer Name
fr: Nom du client

[ctx: Maintenance Schedule]
note: Label of a Data field in DocType 'Maintenance Schedule'
en: Customer Name
fr: Nom du client

[ctx: Maintenance Visit]
note: Label of a Data field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Customer Name
fr: Nom du client

[ctx: Opportunity]
note: Label of a Data field in DocType 'Opportunity'
en: Customer Name
fr: Nom du client

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Data field in DocType 'POS Invoice'
en: Customer Name
fr: Nom du client

[ctx: Pick List]
note: Label of a Data field in DocType 'Pick List'
en: Customer Name
fr: Nom du client

[ctx: Process Statement Of Accounts Customer]
note: Label of a Data field in DocType 'Process Statement Of Accounts Customer'
en: Customer Name
fr: Nom du client

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Data field in DocType 'Purchase Order'
en: Customer Name
fr: Nom du client

[ctx: Quotation]
note: Label of a Data field in DocType 'Quotation'
en: Customer Name
fr: Nom du client

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Sales Invoice'
en: Customer Name
fr: Nom du client

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Data field in DocType 'Sales Order'
en: Customer Name
fr: Nom du client

[ctx: Selling Settings]
note: Option for the 'Customer Naming By' (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Customer Name
fr: Nom du client

[ctx: Warranty Claim]
note: Label of a Data field in DocType 'Warranty Claim'
en: Customer Name
fr: Nom du client

[ctx: Selling Settings]
note: Label of a Select field in DocType 'Selling Settings'
en: Customer Naming By
fr: Client Nommé par

en: Customer PO
fr: Commande d'Achat client

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Delivery Note'
en: Customer PO Details
fr: Détails de la Commande d'Achat client

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'POS Invoice'
en: Customer PO Details
fr: Détails de la Commande d'Achat client

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Sales Invoice'
en: Customer PO Details
fr: Détails de la Commande d'Achat client

en: Customer POS Id
fr: ID PDV du Client

[ctx: Customer]
note: Label of a Data field in DocType 'Customer'
en: Customer POS id
fr: Identifiant de point de vente client

[ctx: Customer]
note: Label of a Link field in DocType 'Customer'
en: Customer Primary Address
fr: Adresse principale du client

[ctx: Customer]
note: Label of a Link field in DocType 'Customer'
en: Customer Primary Contact
fr: Contact principal du client

[ctx: Item]
note: Option for the 'Default Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item'
en: Customer Provided
fr: Client fourni

[ctx: Material Request]
note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Customer Provided
fr: Client fourni

[ctx: Material Request Plan Item]
note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item'
en: Customer Provided
fr: Client fourni

en: Customer Service
fr: Service Client

[ctx: Loyalty Program]
note: Label of a Link field in DocType 'Loyalty Program'
en: Customer Territory
fr: Territoire du client

[ctx: Customer]
note: Label of a Select field in DocType 'Customer'
en: Customer Type
fr: Type de client

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Customer Warehouse (Optional)
fr: Entrepôt des Clients (Facultatif)

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Order Item'
en: Customer Warehouse (Optional)
fr: Entrepôt des Clients (Facultatif)

en: Customer contact updated successfully.
fr: Contact client mis à jour avec succès.

en: Customer is required
fr: Client est requis

en: Customer isn't enrolled in any Loyalty Program
fr: Le client n'est inscrit à aucun programme de fidélité

[ctx: Authorization Rule]
note: Label of a Select field in DocType 'Authorization Rule'
en: Customer or Item
fr: Client ou Article

en: Customer required for 'Customerwise Discount'
fr: Client requis pour appliquer une 'Remise en fonction du Client'

en: Customer {0} does not belong to project {1}
fr: Le Client {0} ne fait pas parti du projet {1}

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Customer's Item Code
fr: Code de l'Article du Client

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Data field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Customer's Item Code
fr: Code de l'Article du Client

[ctx: Quotation Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Quotation Item'
en: Customer's Item Code
fr: Code de l'Article du Client

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Customer's Item Code
fr: Code de l'Article du Client

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Sales Order Item'
en: Customer's Item Code
fr: Code de l'Article du Client

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Data field in DocType 'POS Invoice'
en: Customer's Purchase Order
fr: N° de la Commande d'Achat du Client

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Data field in DocType 'Sales Invoice'
en: Customer's Purchase Order
fr: N° de la Commande d'Achat du Client

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Data field in DocType 'Sales Order'
en: Customer's Purchase Order
fr: N° de la Commande d'Achat du Client

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Date field in DocType 'Delivery Note'
en: Customer's Purchase Order Date
fr: Date de la Commande d'Achat du Client

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Date field in DocType 'POS Invoice'
en: Customer's Purchase Order Date
fr: Date de la Commande d'Achat du Client

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Date field in DocType 'Sales Invoice'
en: Customer's Purchase Order Date
fr: Date de la Commande d'Achat du Client

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Date field in DocType 'Sales Order'
en: Customer's Purchase Order Date
fr: Date de la Commande d'Achat du Client

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Delivery Note'
en: Customer's Purchase Order No
fr: Numéro de Commande d'Achat du client

note: Name of a report
en: Customer-wise Item Price
fr: Prix de l'article par client

en: Customer/Lead Name
fr: Nom du client / lead

[ctx: Process Statement Of Accounts]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of a Table field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Customers
fr: Les clients

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Customers Without Any Sales Transactions
fr: Clients sans transactions de vente

en: Customers not selected.
fr: Clients non sélectionnés.

[ctx: Authorization Rule]
note: Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Customerwise Discount
fr: Remise en fonction du Client

en: Customize Homepage Sections
fr: Personnaliser les sections de la page d'accueil

note: Name of a DocType
en: Customs Tariff Number
fr: Tarifs Personnalisés

[ctx: Customs Tariff Number]
note: Label of a Link in the Stock Workspace
en: Customs Tariff Number
fr: Tarifs Personnalisés

[ctx: Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Item'
en: Customs Tariff Number
fr: Tarifs Personnalisés

[ctx: Dunning]
note: Option for the 'Series' (Select) field in DocType 'Dunning'
en: DUNN-.MM.-.YY.-
fr: DUNN-.MM .-. AA.-

en: Daily Project Summary for {0}
fr: Récapitulatif quotidien du projet pour {0}

en: Daily Reminders
fr: Rappels quotidiens

note: Name of a report Label of a Link in the Projects Workspace
en: Daily Timesheet Summary
fr: Récapitulatif Quotidien des Feuilles de Présence

[ctx: Bank]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Bank'
en: Data Import Configuration
fr: Configuration de l'importation de données

note: Label of a Card Break in the Home Workspace
en: Data Import and Settings
fr: Importation de données et paramètres

[ctx: Tally Migration]
note: Description of the 'Master Data' (Attach) field in DocType 'Tally Migration'
en: Data exported from Tally that consists of the Chart of Accounts, Customers, Suppliers, Addresses, Items and UOMs
fr: Données exportées à partir de Tally comprenant le plan comptable, les clients, les fournisseurs, les adresses, les articles et les UdM

en: Date Based On
fr: Date basée sur

[ctx: Employee]
note: Label of a Date field in DocType 'Employee'
en: Date Of Retirement
fr: Date de Départ à la Retraite

[ctx: Cheque Print Template]
note: Label of a HTML field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Date Settings
fr: Paramètres de Date

[ctx: Employee]
note: Label of a Date field in DocType 'Employee'
en: Date of Birth
fr: Date de naissance

en: Date of Birth cannot be greater than today.
fr: Date de Naissance ne peut être après la Date du Jour.

[ctx: Company]
note: Label of a Date field in DocType 'Company'
en: Date of Commencement
fr: Date de démarrage

en: Date of Commencement should be greater than Date of Incorporation
fr: La date de démarrage doit être postérieure à la date de constitution

[ctx: Company]
note: Label of a Date field in DocType 'Company'
en: Date of Establishment
fr: Date de création

[ctx: Company]
note: Label of a Date field in DocType 'Company'
en: Date of Incorporation
fr: Date de constitution

[ctx: Employee]
note: Label of a Date field in DocType 'Employee'
en: Date of Issue
fr: Date d'Émission

[ctx: Employee]
note: Label of a Date field in DocType 'Employee'
en: Date of Joining
fr: Date d'Embauche

en: Date of Transaction
fr: Date de transaction

[ctx: Tally Migration]
note: Label of a Attach field in DocType 'Tally Migration'
en: Day Book Data
fr: Livre de données

[ctx: Tally Migration]
note: Description of the 'Day Book Data' (Attach) field in DocType 'Tally Migration'
en: Day Book Data exported from Tally that consists of all historic transactions
fr: Données du livre journalier exportées depuis Tally, qui comprennent toutes les transactions historiques

[ctx: Project]
note: Label of a Select field in DocType 'Project'
en: Day to Send
fr: Jour d'envoi

[ctx: Payment Term]
note: Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Discount Validity Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term'
en: Day(s) after invoice date
fr: Jour (s) après la date de la facture

[ctx: Payment Terms Template Detail]
note: Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail' Option for the 'Discount Validity Based On' (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Day(s) after invoice date
fr: Jour (s) après la date de la facture

[ctx: Payment Term]
note: Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Discount Validity Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term'
en: Day(s) after the end of the invoice month
fr: Jour (s) après la fin du mois de facture

[ctx: Payment Terms Template Detail]
note: Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail' Option for the 'Discount Validity Based On' (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Day(s) after the end of the invoice month
fr: Jour (s) après la fin du mois de facture

[ctx: Accounts Settings]
note: Option for the 'Book Deferred Entries Based On' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Days
fr: Journées

en: Days Since Last Order
fr: Jours depuis la dernière commande

en: Days Since Last order
fr: Jours depuis la dernière commande

[ctx: Subscription]
note: Label of a Int field in DocType 'Subscription'
en: Days Until Due
fr: Jours avant échéance

[ctx: Prospect Opportunity]
note: Label of a Data field in DocType 'Prospect Opportunity'
en: Deal Owner
fr: Resp. de l'opportunité

en: Debit
fr: Débit

[ctx: Account]
note: Option for the 'Balance must be' (Select) field in DocType 'Account'
en: Debit
fr: Débit

[ctx: Journal Entry Account]
note: Label of a Currency field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Debit
fr: Débit

en: Debit ({0})
fr: Débit ({0})

en: Debit Account
fr: Compte de débit

[ctx: Account Closing Balance]
note: Label of a Currency field in DocType 'Account Closing Balance'
en: Debit Amount
fr: Montant du Débit

[ctx: GL Entry]
note: Label of a Currency field in DocType 'GL Entry'
en: Debit Amount
fr: Montant du Débit

[ctx: Account Closing Balance]
note: Label of a Currency field in DocType 'Account Closing Balance'
en: Debit Amount in Account Currency
fr: Montant Débiteur en Devise du Compte

[ctx: GL Entry]
note: Label of a Currency field in DocType 'GL Entry'
en: Debit Amount in Account Currency
fr: Montant Débiteur en Devise du Compte

en: Debit Note
fr: Note de débit

[ctx: Journal Entry]
note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry'
en: Debit Note
fr: Note de débit

[ctx: Journal Entry Template]
note: Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Debit Note
fr: Note de débit

en: Debit Note Amount
fr: Montant de la note de débit

[ctx: Purchase Invoice]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Debit Note Issued
fr: Notes de Débit Émises

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Invoice'
en: Debit To
fr: Débit Pour

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Invoice'
en: Debit To
fr: Débit Pour

en: Debit To is required
fr: Compte de Débit Requis

en: Debit and Credit not equal for {0} #{1}. Difference is {2}.
fr: Débit et Crédit non égaux pour {0} # {1}. La différence est de {2}.

[ctx: Journal Entry Account]
note: Label of a Currency field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Debit in Company Currency
fr: Débit en Devise Société

[ctx: Discounted Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Discounted Invoice'
en: Debit to
fr: Débit à

en: Debtors
fr: Débiteurs

[ctx: Tally Migration]
note: Description of the 'Tally Debtors Account' (Data) field in DocType 'Tally Migration'
en: Debtors Account set in Tally
fr: Compte débiteur défini dans Tally

en: Declare Lost
fr: Déclarer perdu

[ctx: Advance Taxes and Charges]
note: Option for the 'Add Or Deduct' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges'
en: Deduct
fr: Déduire

[ctx: Purchase Taxes and Charges]
note: Option for the 'Add or Deduct' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Deduct
fr: Déduire

[ctx: Lower Deduction Certificate]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Deductee Details
fr: Détails de la franchise

[ctx: Payment Entry]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Payment Entry'
en: Deductions or Loss
fr: Déductions ou Perte

[ctx: Mode of Payment Account]
note: Label of a Link field in DocType 'Mode of Payment Account'
en: Default Account
fr: Compte par Défaut

[ctx: Party Account]
note: Label of a Link field in DocType 'Party Account'
en: Default Account
fr: Compte par Défaut

[ctx: Customer]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Customer'
en: Default Accounts
fr: Comptes par défaut

[ctx: Customer Group]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Customer Group'
en: Default Accounts
fr: Comptes par défaut

[ctx: Supplier]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Supplier'
en: Default Accounts
fr: Comptes par défaut

en: Default Activity Cost exists for Activity Type - {0}
fr: Un Coût d’Activité par défault existe pour le Type d’Activité {0}

[ctx: Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Item'
en: Default BOM
fr: Nomenclature par Défaut

en: Default BOM ({0}) must be active for this item or its template
fr: Nomenclature par défaut ({0}) doit être actif pour ce produit ou son modèle

en: Default BOM for {0} not found
fr: Nomenclature par défaut {0} introuvable

en: Default BOM not found for Item {0} and Project {1}
fr: La nomenclature par défaut n'a pas été trouvée pour l'Article {0} et le Projet {1}

[ctx: Company]
note: Label of a Link field in DocType 'Company'
en: Default Bank Account
fr: Compte Bancaire par Défaut

[ctx: Activity Type]
note: Label of a Currency field in DocType 'Activity Type'
en: Default Billing Rate
fr: Prix de Facturation par Défaut

[ctx: Item Default]
note: Label of a Link field in DocType 'Item Default'
en: Default Buying Cost Center
fr: Centre de Coûts d'Achat par Défaut

[ctx: Buying Settings]
note: Label of a Link field in DocType 'Buying Settings'
en: Default Buying Price List
fr: Liste des Prix d'Achat par Défaut

[ctx: Import Supplier Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Default Buying Price List
fr: Liste des Prix d'Achat par Défaut

[ctx: Company]
note: Label of a Link field in DocType 'Company'
en: Default Buying Terms
fr: Conditions d'achat par défaut

[ctx: Company]
note: Label of a Link field in DocType 'Company'
en: Default Cash Account
fr: Compte de Caisse par Défaut

[ctx: Global Defaults]
note: Label of a Link field in DocType 'Global Defaults'
en: Default Company
fr: Société par Défaut

[ctx: Customer]
note: Label of a Link field in DocType 'Customer'
en: Default Company Bank Account
fr: Compte bancaire d'entreprise par défaut

[ctx: Supplier]
note: Label of a Link field in DocType 'Supplier'
en: Default Company Bank Account
fr: Compte bancaire d'entreprise par défaut

[ctx: Company]
note: Label of a Link field in DocType 'Company'
en: Default Cost Center
fr: Centre de Coûts par Défaut

[ctx: Project]
note: Label of a Link field in DocType 'Project'
en: Default Cost Center
fr: Centre de Coûts par Défaut

[ctx: QuickBooks Migrator]
note: Label of a Link field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Default Cost Center
fr: Centre de Coûts par Défaut

[ctx: Tally Migration]
note: Label of a Link field in DocType 'Tally Migration'
en: Default Cost Center
fr: Centre de Coûts par Défaut

[ctx: Company]
note: Label of a Link field in DocType 'Company'
en: Default Cost of Goods Sold Account
fr: Compte de Coûts des Marchandises Vendues par Défaut

[ctx: Activity Type]
note: Label of a Currency field in DocType 'Activity Type'
en: Default Costing Rate
fr: Coût de Revient par Défaut

[ctx: Company]
note: Label of a Link field in DocType 'Company'
en: Default Currency
fr: Devise par Défaut

[ctx: Global Defaults]
note: Label of a Link field in DocType 'Global Defaults'
en: Default Currency
fr: Devise par Défaut

[ctx: Selling Settings]
note: Label of a Link field in DocType 'Selling Settings'
en: Default Customer Group
fr: Groupe de Clients par Défaut

[ctx: Company]
note: Label of a Link field in DocType 'Company'
en: Default Deferred Expense Account
fr: Compte de dépenses différées par défaut

[ctx: Company]
note: Label of a Link field in DocType 'Company'
en: Default Deferred Revenue Account
fr: Compte de produits comptabilisés d'avance par défaut

[ctx: Accounting Dimension Detail]
note: Label of a Dynamic Link field in DocType 'Accounting Dimension Detail'
en: Default Dimension
fr: Dimension par défaut

[ctx: Global Defaults]
note: Label of a Link field in DocType 'Global Defaults'
en: Default Distance Unit
fr: Unité de distance par défaut

[ctx: Item Default]
note: Label of a Link field in DocType 'Item Default'
en: Default Expense Account
fr: Compte de Charges par Défaut

[ctx: Asset]
note: Label of a Link field in DocType 'Asset'
en: Default Finance Book
fr: Livre comptable par défaut

[ctx: Company]
note: Label of a Link field in DocType 'Company'
en: Default Finance Book
fr: Livre comptable par défaut

[ctx: Manufacturing Settings]
note: Label of a Link field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Default Finished Goods Warehouse
fr: Entrepôt de Produits Finis par Défaut

[ctx: Company]
note: Label of a Link field in DocType 'Company'
en: Default Holiday List
fr: Liste de Vacances par Défaut

[ctx: Company]
note: Label of a Link field in DocType 'Company'
en: Default Income Account
fr: Compte de Produits par Défaut

[ctx: Item Default]
note: Label of a Link field in DocType 'Item Default'
en: Default Income Account
fr: Compte de Produits par Défaut

[ctx: Company]
note: Label of a Link field in DocType 'Company'
en: Default Inventory Account
fr: Compte d'Inventaire par Défaut

[ctx: Stock Settings]
note: Label of a Link field in DocType 'Stock Settings'
en: Default Item Group
fr: Groupe d'Éléments par Défaut

[ctx: Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Item'
en: Default Item Manufacturer
fr: Fabricant de l'article par défaut

[ctx: Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Item'
en: Default Manufacturer Part No
fr: Référence fabricant par défaut

[ctx: Item]
note: Label of a Select field in DocType 'Item'
en: Default Material Request Type
fr: Type de Requête de Matériaux par Défaut

[ctx: Company]
note: Label of a Link field in DocType 'Company'
en: Default Payable Account
fr: Compte Créditeur par Défaut

[ctx: Supplier Group]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Supplier Group'
en: Default Payable Account
fr: Compte Créditeur par Défaut

[ctx: Company]
note: Label of a Link field in DocType 'Company'
en: Default Payment Discount Account
fr: Compte par défaut des paiements de remise

[ctx: Payment Gateway Account]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Payment Gateway Account'
en: Default Payment Request Message
fr: Message de Demande de Paiement par Défaut

[ctx: Company]
note: Label of a Link field in DocType 'Company'
en: Default Payment Terms Template
fr: Modèle de termes de paiement par défaut

[ctx: Customer]
note: Label of a Link field in DocType 'Customer'
en: Default Payment Terms Template
fr: Modèle de termes de paiement par défaut

[ctx: Customer Group]
note: Label of a Link field in DocType 'Customer Group'
en: Default Payment Terms Template
fr: Modèle de termes de paiement par défaut

[ctx: Supplier]
note: Label of a Link field in DocType 'Supplier'
en: Default Payment Terms Template
fr: Modèle de termes de paiement par défaut

[ctx: Supplier Group]
note: Label of a Link field in DocType 'Supplier Group'
en: Default Payment Terms Template
fr: Modèle de termes de paiement par défaut

[ctx: Customer]
note: Label of a Link field in DocType 'Customer'
en: Default Price List
fr: Liste des Prix par Défaut

[ctx: Customer Group]
note: Label of a Link field in DocType 'Customer Group'
en: Default Price List
fr: Liste des Prix par Défaut

[ctx: Item Default]
note: Label of a Link field in DocType 'Item Default'
en: Default Price List
fr: Liste des Prix par Défaut

[ctx: Selling Settings]
note: Label of a Link field in DocType 'Selling Settings'
en: Default Price List
fr: Liste des Prix par Défaut

[ctx: Service Level Agreement]
note: Label of a Link field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Default Priority
fr: Priorité par défaut

[ctx: Service Level Priority]
note: Label of a Check field in DocType 'Service Level Priority'
en: Default Priority
fr: Priorité par défaut

[ctx: Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Item'
en: Default Purchase Unit of Measure
fr: Unité de Mesure par défaut à l'Achat

[ctx: CRM Settings]
note: Label of a Data field in DocType 'CRM Settings'
en: Default Quotation Validity Days
fr: Jours de validité par défaut pour les devis

[ctx: Company]
note: Label of a Link field in DocType 'Company'
en: Default Receivable Account
fr: Compte Client par Défaut

[ctx: Tally Migration]
note: Label of a Link field in DocType 'Tally Migration'
en: Default Round Off Account
fr: Compte d'arrondi par défaut

[ctx: Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Item'
en: Default Sales Unit of Measure
fr: Unité de Mesure par défaut à la Vente

[ctx: Manufacturing Settings]
note: Label of a Link field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Default Scrap Warehouse
fr: Entrepôt de rebut par défaut

[ctx: Item Default]
note: Label of a Link field in DocType 'Item Default'
en: Default Selling Cost Center
fr: Centre de Coût Vendeur par Défaut

[ctx: Company]
note: Label of a Link field in DocType 'Company'
en: Default Selling Terms
fr: Conditions de vente par défaut

[ctx: Service Level Agreement]
note: Label of a Check field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Default Service Level Agreement
fr: Contrat de niveau de service par défaut

[ctx: QuickBooks Migrator]
note: Label of a Link field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Default Shipping Account
fr: Compte d'expédition par défaut

[ctx: BOM Creator]
note: Label of a Link field in DocType 'BOM Creator'
en: Default Source Warehouse
fr: Entrepôt Source par Défaut

[ctx: Stock Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Stock Entry'
en: Default Source Warehouse
fr: Entrepôt Source par Défaut

[ctx: Stock Settings]
note: Label of a Link field in DocType 'Stock Settings'
en: Default Stock UOM
fr: UdM par Défaut des Articles

[ctx: Item Default]
note: Label of a Link field in DocType 'Item Default'
en: Default Supplier
fr: Fournisseur par Défaut

[ctx: Buying Settings]
note: Label of a Link field in DocType 'Buying Settings'
en: Default Supplier Group
fr: Groupe de fournisseurs par défaut

[ctx: Stock Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Stock Entry'
en: Default Target Warehouse
fr: Entrepôt Cible par Défaut

[ctx: Selling Settings]
note: Label of a Link field in DocType 'Selling Settings'
en: Default Territory
fr: Région par Défaut

[ctx: Tally Migration]
note: Label of a Link field in DocType 'Tally Migration'
en: Default UOM
fr: UdM par défaut

[ctx: Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Item'
en: Default Unit of Measure
fr: Unité de Mesure par Défaut

en: Default Unit of Measure for Item {0} cannot be changed directly because you have already made some transaction(s) with another UOM. You will need to create a new Item to use a different Default UOM.
fr: L’Unité de Mesure par Défaut pour l’Article {0} ne peut pas être modifiée directement parce que vous avez déjà fait une (des) transaction (s) avec une autre unité de mesure. Vous devez créer un nouvel article pour utiliser une UdM par défaut différente.

en: Default Unit of Measure for Variant '{0}' must be same as in Template '{1}'
fr: L’Unité de mesure par défaut pour la variante '{0}' doit être la même que dans le Modèle '{1}'

[ctx: Stock Settings]
note: Label of a Select field in DocType 'Stock Settings'
en: Default Valuation Method
fr: Méthode de Valorisation par Défaut

[ctx: Item Default]
note: Label of a Link field in DocType 'Item Default'
en: Default Warehouse
fr: Entrepôt par Défaut

[ctx: QuickBooks Migrator]
note: Label of a Link field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Default Warehouse
fr: Entrepôt par Défaut

[ctx: Stock Entry]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Stock Entry'
en: Default Warehouse
fr: Entrepôt par Défaut

[ctx: Stock Reconciliation]
note: Label of a Link field in DocType 'Stock Reconciliation'
en: Default Warehouse
fr: Entrepôt par Défaut

[ctx: Stock Settings]
note: Label of a Link field in DocType 'Stock Settings'
en: Default Warehouse
fr: Entrepôt par Défaut

[ctx: Tally Migration]
note: Label of a Link field in DocType 'Tally Migration'
en: Default Warehouse
fr: Entrepôt par Défaut

[ctx: Company]
note: Label of a Link field in DocType 'Company'
en: Default Warehouse for Sales Return
fr: Entrepôt par défaut pour le retour des ventes

[ctx: Manufacturing Settings]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Default Warehouses for Production
fr: Entrepôts par défaut pour la production

[ctx: Manufacturing Settings]
note: Label of a Link field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Default Work In Progress Warehouse
fr: Entrepôt de Travail en Cours par Défaut

[ctx: Operation]
note: Label of a Link field in DocType 'Operation'
en: Default Workstation
fr: Station de Travail par Défaut

[ctx: Mode of Payment Account]
note: Description of the 'Default Account' (Link) field in DocType 'Mode of Payment Account'
en: Default account will be automatically updated in POS Invoice when this mode is selected.
fr: Le compte par défaut sera automatiquement mis à jour dans la facture de point de vente lorsque ce mode est sélectionné.

[ctx: Manufacturing Settings]
note: Description of the 'Time Between Operations (Mins)' (Int) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Default: 10 mins
fr: Par défaut: 10 minutes

[ctx: Accounts Settings]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Accounts Settings'
en: Deferred Accounting Settings
fr: Paramètres de comptabilité différée

[ctx: Journal Entry]
note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry'
en: Deferred Expense
fr: Frais différés

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Deferred Expense
fr: Frais différés

[ctx: Item Default]
note: Label of a Link field in DocType 'Item Default'
en: Deferred Expense Account
fr: Compte de dépenses différées

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Deferred Expense Account
fr: Compte de dépenses différées

[ctx: Journal Entry]
note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry'
en: Deferred Revenue
fr: Produits comptabilisés d'avance

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Deferred Revenue
fr: Produits comptabilisés d'avance

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Deferred Revenue
fr: Produits comptabilisés d'avance

[ctx: Item Default]
note: Label of a Link field in DocType 'Item Default'
en: Deferred Revenue Account
fr: Compte de produits comptabilisés d'avance

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Deferred Revenue Account
fr: Compte de produits comptabilisés d'avance

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Deferred Revenue Account
fr: Compte de produits comptabilisés d'avance

en: Define Project type.
fr: Définir le type de projet.

en: Delay (in Days)
fr: Retard (en jours)

[ctx: Delivery Settings]
note: Label of a Int field in DocType 'Delivery Settings'
en: Delay between Delivery Stops
fr: Délai entre les arrêts de livraison

en: Delay in payment (Days)
fr: Retard de paiement (jours)

en: Delayed Days
fr: Jours retardés

note: Name of a report
en: Delayed Item Report
fr: Rapport d'élément retardé

note: Name of a report
en: Delayed Order Report
fr: Rapport de commande retardé

en: Delete Transactions
fr: Supprimer les transactions

en: Delete all the Transactions for this Company
fr: Supprimer toutes les transactions pour cette société

en: Deletion is not permitted for country {0}
fr: La suppression n'est pas autorisée pour le pays {0}

en: Delivered
fr: Livré

[ctx: Purchase Order]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order'
en: Delivered
fr: Livré

[ctx: Serial No]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Delivered
fr: Livré

[ctx: Shipment]
note: Option for the 'Tracking Status' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Delivered
fr: Livré

[ctx: Stock Reservation Entry]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Delivered
fr: Livré

en: Delivered Amount
fr: Montant Livré

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Check field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Delivered By Supplier
fr: Livré par le Fournisseur

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Delivered By Supplier
fr: Livré par le Fournisseur

note: Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Delivered Items To Be Billed
fr: Articles Livrés à Facturer

en: Delivered Qty
fr: Qté Livrée

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Float field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Delivered Qty
fr: Qté Livrée

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Delivered Qty
fr: Qté Livrée

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Sales Order Item'
en: Delivered Qty
fr: Qté Livrée

[ctx: Serial and Batch Entry]
note: Label of a Float field in DocType 'Serial and Batch Entry'
en: Delivered Qty
fr: Qté Livrée

[ctx: Stock Reservation Entry]
note: Label of a Float field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Delivered Qty
fr: Qté Livrée

en: Delivered Quantity
fr: Quantité livrée

[ctx: Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Item'
en: Delivered by Supplier (Drop Ship)
fr: Livré par le Fournisseur (Expédition Directe)

en: Delivered: {0}
fr: Livré: {0}

en: Delivery
fr: Livraison

[ctx: Pick List]
note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Pick List'
en: Delivery
fr: Livraison

en: Delivery Date
fr: Date de livraison

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Date field in DocType 'Sales Order'
en: Delivery Date
fr: Date de livraison

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Date field in DocType 'Sales Order Item'
en: Delivery Date
fr: Date de livraison

[ctx: Delivery Trip]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Delivery Trip'
en: Delivery Details
fr: Détails de la Livraison

note: Name of a DocType
en: Delivery Note
fr: Bon de livraison

[ctx: Authorization Rule]
note: Option for the 'Transaction' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Delivery Note
fr: Bon de livraison

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Link in the Stock Workspace Label of a shortcut in the Stock Workspace
en: Delivery Note
fr: Bon de livraison

[ctx: Delivery Stop]
note: Label of a Link field in DocType 'Delivery Stop'
en: Delivery Note
fr: Bon de livraison

[ctx: Incoterm]
note: Linked DocType in Incoterm's connections
en: Delivery Note
fr: Bon de livraison

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Delivery Note
fr: Bon de livraison

[ctx: Packing Slip]
note: Label of a Link field in DocType 'Packing Slip'
en: Delivery Note
fr: Bon de livraison

[ctx: Quality Inspection]
note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Delivery Note
fr: Bon de livraison

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Delivery Note
fr: Bon de livraison

[ctx: Shipment Delivery Note]
note: Label of a Link field in DocType 'Shipment Delivery Note'
en: Delivery Note
fr: Bon de livraison

note: Name of a DocType
en: Delivery Note Item
fr: Bon de Livraison article

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Table field in DocType 'Delivery Note'
en: Delivery Note Item
fr: Bon de Livraison article

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Data field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Delivery Note Item
fr: Bon de Livraison article

[ctx: Packing Slip Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Packing Slip Item'
en: Delivery Note Item
fr: Bon de Livraison article

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Delivery Note Item
fr: Bon de Livraison article

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Delivery Note Item
fr: Bon de Livraison article

[ctx: Stock Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Stock Entry'
en: Delivery Note No
fr: Bon de Livraison N°

note: Label of a Link in the Selling Workspace Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Delivery Note Trends
fr: Tendance des Bordereaux de Livraisons

en: Delivery Note {0} is not submitted
fr: Bon de Livraison {0} n'est pas soumis

en: Delivery Notes
fr: Bons de livraison

en: Delivery Notes {0} updated
fr: Notes de livraison {0} mises à jour

note: Name of a DocType
en: Delivery Settings
fr: Paramètres de livraison

note: Name of a DocType
en: Delivery Stop
fr: Étape de Livraison

[ctx: Delivery Trip]
note: Label of a Table field in DocType 'Delivery Trip'
en: Delivery Stop
fr: Étape de Livraison

[ctx: Delivery Trip]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Delivery Trip'
en: Delivery Stops
fr: Étapes de Livraison

[ctx: Shipment]
note: Label of a Data field in DocType 'Shipment'
en: Delivery To
fr: Livraison à

note: Name of a DocType
en: Delivery Trip
fr: Service de Livraison

[ctx: Delivery Trip]
note: Label of a Link in the Stock Workspace
en: Delivery Trip
fr: Service de Livraison

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Order Item'
en: Delivery Warehouse
fr: Entrepôt de Livraison

en: Delivery warehouse required for stock item {0}
fr: Entrepôt de Livraison requis pour article du stock {0}

[ctx: Delivery Trip]
note: Label of a Datetime field in DocType 'Delivery Trip'
en: Departure Time
fr: Heure de départ

[ctx: Task]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Task'
en: Dependencies
fr: Les dépendances

note: Name of a DocType
en: Dependent Task
fr: Tâche Dépendante

[ctx: Task]
note: Label of a Table field in DocType 'Task'
en: Dependent Tasks
fr: Tâches dépendantes

[ctx: Task]
note: Label of a Code field in DocType 'Task'
en: Depends on Tasks
fr: Dépend des Tâches

en: Depreciated Amount
fr: Montant amorti

en: Depreciatied Amount
fr: Montant déprécié

en: Depreciation
fr: Amortissement

[ctx: Account]
note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Depreciation
fr: Amortissement

[ctx: Asset]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Asset' Group in Asset's connections
en: Depreciation
fr: Amortissement

en: Depreciation Amount
fr: Montant d'Amortissement

[ctx: Depreciation Schedule]
note: Label of a Currency field in DocType 'Depreciation Schedule'
en: Depreciation Amount
fr: Montant d'Amortissement

en: Depreciation Amount during the period
fr: Montant d'Amortissement au cours de la période

en: Depreciation Date
fr: Date d’Amortissement

en: Depreciation Eliminated due to disposal of assets
fr: Amortissement Eliminé en raison de cessions d'actifs

en: Depreciation Entry
fr: Ecriture d’Amortissement

[ctx: Journal Entry]
note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry'
en: Depreciation Entry
fr: Ecriture d’Amortissement

[ctx: Journal Entry Template]
note: Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Depreciation Entry
fr: Ecriture d’Amortissement

[ctx: Asset Category Account]
note: Label of a Link field in DocType 'Asset Category Account'
en: Depreciation Expense Account
fr: Compte de Dotations aux Amortissement

[ctx: Company]
note: Label of a Link field in DocType 'Company'
en: Depreciation Expense Account
fr: Compte de Dotations aux Amortissement

[ctx: Asset]
note: Label of a Select field in DocType 'Asset'
en: Depreciation Method
fr: Méthode d'Amortissement

[ctx: Asset Depreciation Schedule]
note: Label of a Select field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: Depreciation Method
fr: Méthode d'Amortissement

[ctx: Asset Finance Book]
note: Label of a Select field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Depreciation Method
fr: Méthode d'Amortissement

[ctx: Asset Category]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Asset Category'
en: Depreciation Options
fr: Options d'amortissement

[ctx: Asset Finance Book]
note: Label of a Date field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Depreciation Posting Date
fr: Date comptable de l'amortissement

en: Depreciation Row {0}: Expected value after useful life must be greater than or equal to {1}
fr: Ligne d'amortissement {0}: la valeur attendue après la durée de vie utile doit être supérieure ou égale à {1}

en: Depreciation Row {0}: Next Depreciation Date cannot be before Available-for-use Date
fr: Ligne d'amortissement {0}: La date d'amortissement suivante ne peut pas être antérieure à la date de mise en service

en: Depreciation Row {0}: Next Depreciation Date cannot be before Purchase Date
fr: Ligne d'amortissement {0}: la date d'amortissement suivante ne peut pas être antérieure à la date d'achat

note: Name of a DocType
en: Depreciation Schedule
fr: Calendrier d'Amortissement

[ctx: Asset]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Asset'
en: Depreciation Schedule
fr: Calendrier d'Amortissement

[ctx: Asset Depreciation Schedule]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of a Table field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: Depreciation Schedule
fr: Calendrier d'Amortissement

[ctx: Asset Shift Allocation]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Asset Shift Allocation' Label of a Table field in DocType 'Asset Shift Allocation'
en: Depreciation Schedule
fr: Calendrier d'Amortissement

en: Detailed Reason
fr: Raison détaillée

[ctx: Opportunity]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Opportunity'
en: Detailed Reason
fr: Raison détaillée

[ctx: Quotation]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Quotation'
en: Detailed Reason
fr: Raison détaillée

[ctx: Accounts Settings]
note: Label of a Select field in DocType 'Accounts Settings'
en: Determine Address Tax Category From
fr: Déterminer la catégorie de taxe d'adresse à partir de

en: Difference
fr: Différence

[ctx: Bisect Accounting Statements]
note: Label of a Heading field in DocType 'Bisect Accounting Statements'
en: Difference
fr: Différence

[ctx: Bisect Nodes]
note: Label of a Float field in DocType 'Bisect Nodes'
en: Difference
fr: Différence

[ctx: POS Closing Entry Detail]
note: Label of a Currency field in DocType 'POS Closing Entry Detail'
en: Difference
fr: Différence

[ctx: Journal Entry]
note: Label of a Currency field in DocType 'Journal Entry'
en: Difference (Dr - Cr)
fr: Écart (Dr - Cr )

en: Difference Account
fr: Compte d’Écart

[ctx: Payment Reconciliation Allocation]
note: Label of a Link field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation'
en: Difference Account
fr: Compte d’Écart

[ctx: Process Payment Reconciliation Log Allocations]
note: Label of a Link field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations'
en: Difference Account
fr: Compte d’Écart

[ctx: Stock Entry Detail]
note: Label of a Link field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Difference Account
fr: Compte d’Écart

[ctx: Stock Reconciliation]
note: Label of a Link field in DocType 'Stock Reconciliation'
en: Difference Account
fr: Compte d’Écart

en: Difference Account must be a Asset/Liability type account, since this Stock Entry is an Opening Entry
fr: Le compte d'écart doit être un compte de type actif / passif, car cette entrée de stock est une entrée d'ouverture.

en: Difference Account must be a Asset/Liability type account, since this Stock Reconciliation is an Opening Entry
fr: Le Compte d’Écart doit être un compte de type Actif / Passif, puisque cette Réconciliation de Stock est une écriture d'à-nouveau

en: Difference Amount
fr: Écart de Montant

[ctx: Asset Value Adjustment]
note: Label of a Currency field in DocType 'Asset Value Adjustment'
en: Difference Amount
fr: Écart de Montant

[ctx: Payment Reconciliation Allocation]
note: Label of a Currency field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation'
en: Difference Amount
fr: Écart de Montant

[ctx: Payment Reconciliation Payment]
note: Label of a Currency field in DocType 'Payment Reconciliation Payment'
en: Difference Amount
fr: Écart de Montant

[ctx: Process Payment Reconciliation Log Allocations]
note: Label of a Currency field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations'
en: Difference Amount
fr: Écart de Montant

[ctx: Stock Reconciliation]
note: Label of a Currency field in DocType 'Stock Reconciliation'
en: Difference Amount
fr: Écart de Montant

[ctx: Payment Entry]
note: Label of a Currency field in DocType 'Payment Entry'
en: Difference Amount (Company Currency)
fr: Écart de Montant (Devise de la Société)

en: Difference Amount must be zero
fr: L’Écart de Montant doit être égal à zéro

en: Difference Value
fr: Valeur de différence

en: Different UOM for items will lead to incorrect (Total) Net Weight value. Make sure that Net Weight of each item is in the same UOM.
fr: Différentes UdM pour les articles conduira à un Poids Net (Total) incorrect . Assurez-vous que le Poids Net de chaque article a la même unité de mesure .

[ctx: Accounting Dimension]
note: Label of a Table field in DocType 'Accounting Dimension'
en: Dimension Defaults
fr: Valeurs par défaut de la dimension

en: Dimension Filter
fr: Filtre de dimension

[ctx: Accounting Dimension]
note: Label of a Data field in DocType 'Accounting Dimension'
en: Dimension Name
fr: Nom de la dimension

[ctx: Inventory Dimension]
note: Label of a Data field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Dimension Name
fr: Nom de la dimension

en: Direct Expenses
fr: Charges Directes

en: Direct Income
fr: Revenu direct

[ctx: Account]
note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Direct Income
fr: Revenu direct

[ctx: Account]
note: Label of a Check field in DocType 'Account'
en: Disable
fr: Désactiver

[ctx: Accounting Dimension]
note: Label of a Check field in DocType 'Accounting Dimension'
en: Disable
fr: Désactiver

[ctx: Pricing Rule]
note: Label of a Check field in DocType 'Pricing Rule'
en: Disable
fr: Désactiver

[ctx: Promotional Scheme]
note: Label of a Check field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Disable
fr: Désactiver

[ctx: Promotional Scheme Price Discount]
note: Label of a Check field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount'
en: Disable
fr: Désactiver

[ctx: Promotional Scheme Product Discount]
note: Label of a Check field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Disable
fr: Désactiver

[ctx: Putaway Rule]
note: Label of a Check field in DocType 'Putaway Rule'
en: Disable
fr: Désactiver

[ctx: Manufacturing Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Disable Capacity Planning
fr: Désactiver la planification des capacités

[ctx: Global Defaults]
note: Label of a Check field in DocType 'Global Defaults'
en: Disable In Words
fr: Désactiver "En Lettres"

[ctx: Buying Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Buying Settings'
en: Disable Last Purchase Rate
fr: Désactiver le dernier prix d'achat

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Check field in DocType 'Delivery Note'
en: Disable Rounded Total
fr: Désactiver le Total Arrondi

[ctx: Global Defaults]
note: Label of a Check field in DocType 'Global Defaults'
en: Disable Rounded Total
fr: Désactiver le Total Arrondi

[ctx: POS Profile]
note: Label of a Check field in DocType 'POS Profile'
en: Disable Rounded Total
fr: Désactiver le Total Arrondi

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Check field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Disable Rounded Total
fr: Désactiver le Total Arrondi

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Check field in DocType 'Purchase Order'
en: Disable Rounded Total
fr: Désactiver le Total Arrondi

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Check field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Disable Rounded Total
fr: Désactiver le Total Arrondi

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Check field in DocType 'Sales Invoice'
en: Disable Rounded Total
fr: Désactiver le Total Arrondi

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Check field in DocType 'Sales Order'
en: Disable Rounded Total
fr: Désactiver le Total Arrondi

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Check field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Disable Rounded Total
fr: Désactiver le Total Arrondi

[ctx: Stock Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Stock Settings'
en: Disable Serial No And Batch Selector
fr: Désactiver le sélecteur de numéro de lot/série

en: Disabled template must not be default template
fr: Un Modèle Désactivé ne doit pas être un Modèle par Défaut

en: Disburse Loan
fr: Prêt à débourser

en: Disbursed
fr: Décaissé

[ctx: Invoice Discounting]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Disbursed
fr: Décaissé

en: Discount
fr: Remise

[ctx: Payment Schedule]
note: Label of a Float field in DocType 'Payment Schedule'
en: Discount
fr: Remise

[ctx: Payment Term]
note: Label of a Float field in DocType 'Payment Term'
en: Discount
fr: Remise

[ctx: Payment Terms Template Detail]
note: Label of a Float field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Discount
fr: Remise

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Discount Amount
fr: Remise

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Discount Amount
fr: Remise

[ctx: Pricing Rule]
note: Option for the 'Rate or Discount' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of a Currency field in DocType 'Pricing Rule'
en: Discount Amount
fr: Remise

[ctx: Promotional Scheme Price Discount]
note: Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Label of a Currency field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount'
en: Discount Amount
fr: Remise

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Discount Amount
fr: Remise

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Discount Amount
fr: Remise

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Discount Amount
fr: Remise

[ctx: Quotation Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Quotation Item'
en: Discount Amount
fr: Remise

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Discount Amount
fr: Remise

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Order Item'
en: Discount Amount
fr: Remise

[ctx: Supplier Quotation Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Discount Amount
fr: Remise

[ctx: Pricing Rule]
note: Option for the 'Rate or Discount' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of a Float field in DocType 'Pricing Rule'
en: Discount Percentage
fr: Remise en Pourcentage

[ctx: Promotional Scheme Price Discount]
note: Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Label of a Float field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount'
en: Discount Percentage
fr: Remise en Pourcentage

[ctx: Payment Schedule]
note: Label of a Select field in DocType 'Payment Schedule'
en: Discount Type
fr: Type de remise

[ctx: Payment Term]
note: Label of a Select field in DocType 'Payment Term'
en: Discount Type
fr: Type de remise

[ctx: Payment Terms Template Detail]
note: Label of a Select field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Discount Type
fr: Type de remise

[ctx: Promotional Scheme Price Discount]
note: Label of a Select field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount'
en: Discount Type
fr: Type de remise

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Discount and Margin
fr: Remise et Marge

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Discount and Margin
fr: Remise et Marge

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Discount and Margin
fr: Remise et Marge

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Discount and Margin
fr: Remise et Marge

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Discount and Margin
fr: Remise et Marge

[ctx: Quotation Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Quotation Item'
en: Discount and Margin
fr: Remise et Marge

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Discount and Margin
fr: Remise et Marge

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Sales Order Item'
en: Discount and Margin
fr: Remise et Marge

en: Discount must be less than 100
fr: La remise doit être inférieure à 100

[ctx: Pricing Rule]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Pricing Rule'
en: Discount on Other Item
fr: Remise sur un autre article

[ctx: Promotional Scheme]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Discount on Other Item
fr: Remise sur un autre article

note: Name of a DocType
en: Discounted Invoice
fr: Facture à prix réduit

[ctx: Subscription]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Subscription'
en: Discounts
fr: Réductions

[ctx: Pricing Rule]
note: Description of the 'Is Recursive' (Check) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Discounts to be applied in sequential ranges like buy 1 get 1, buy 2 get 2, buy 3 get 3 and so on
fr: La remise sera appliquée séquentiellement telque : acheter 1 => recupérer 1, acheter 2 => recupérer 2, acheter 3 => recupérer 3, etc...

[ctx: Promotional Scheme Product Discount]
note: Description of the 'Is Recursive' (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Discounts to be applied in sequential ranges like buy 1 get 1, buy 2 get 2, buy 3 get 3 and so on
fr: La remise sera appliquée séquentiellement telque : acheter 1 => recupérer 1, acheter 2 => recupérer 2, acheter 3 => recupérer 3, etc...

en: Dislikes
fr: N'aime pas

[ctx: Video]
note: Label of a Float field in DocType 'Video'
en: Dislikes
fr: N'aime pas

en: Dispatch
fr: Envoi

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Link field in DocType 'Delivery Note'
en: Dispatch Address Name
fr: Adresse de livraison intermédiaire

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Invoice'
en: Dispatch Address Name
fr: Adresse de livraison intermédiaire

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Order'
en: Dispatch Address Name
fr: Adresse de livraison intermédiaire

[ctx: Delivery Stop]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Delivery Stop'
en: Dispatch Information
fr: Informations d'expédition

en: Dispatch Notification
fr: Notification d'expédition

[ctx: Delivery Settings]
note: Label of a Link field in DocType 'Delivery Settings'
en: Dispatch Notification Attachment
fr: Pièce jointe de notification d'expédition

[ctx: Delivery Settings]
note: Label of a Link field in DocType 'Delivery Settings'
en: Dispatch Notification Template
fr: Modèle de notification d'expédition

[ctx: Delivery Settings]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Delivery Settings'
en: Dispatch Settings
fr: Paramètres de répartition

[ctx: Asset]
note: Label of a Date field in DocType 'Asset'
en: Disposal Date
fr: Date d’Élimination

[ctx: Cheque Print Template]
note: Label of a Float field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Distance from left edge
fr: Distance du bord gauche

[ctx: Cheque Print Template]
note: Label of a Float field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Distance from top edge
fr: Distance du bord supérieur

[ctx: Landed Cost Voucher]
note: Label of a Select field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Distribute Charges Based On
fr: Distribuer les Charges sur la Base de

[ctx: Monthly Distribution]
note: Label of a Data field in DocType 'Monthly Distribution'
en: Distribution Name
fr: Nom de Distribution

en: Distributor
fr: Distributeur

en: Dividends Paid
fr: Dividendes Payés

[ctx: Employee]
note: Option for the 'Marital Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Divorced
fr: Divorcé

en: Do Not Contact
fr: Ne Pas Contacter

[ctx: Lead]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Do Not Contact
fr: Ne Pas Contacter

[ctx: BOM Creator Item]
note: Label of a Check field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Do Not Explode
fr: Ne pas décomposer

[ctx: BOM Item]
note: Label of a Check field in DocType 'BOM Item'
en: Do Not Explode
fr: Ne pas décomposer

[ctx: Global Defaults]
note: Description of the 'Hide Currency Symbol' (Select) field in DocType 'Global Defaults'
en: Do not show any symbol like $ etc next to currencies.
fr: Ne plus afficher le symbole (tel que $, €...) à côté des montants.

[ctx: Item Variant Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Do not update variants on save
fr: Ne pas mettre à jour les variantes lors de la sauvegarde

en: Do you really want to restore this scrapped asset?
fr: Voulez-vous vraiment restaurer cet actif mis au rebut ?

en: Do you really want to scrap this asset?
fr: Voulez-vous vraiment mettre cet actif au rebut ?

en: Do you want to notify all the customers by email?
fr: Voulez-vous informer tous les clients par courriel?

en: Do you want to submit the material request
fr: Voulez-vous valider la demande de matériel

en: Docs Search
fr: Recherche de documents

[ctx: Subscription Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Subscription Invoice'
en: Document Type
fr: Type de document

en: Document {0} successfully uncleared
fr: Document {0} non effacé avec succès

en: Done
fr: Terminé

[ctx: Vehicle]
note: Label of a Int field in DocType 'Vehicle'
en: Doors
fr: Portes

[ctx: Asset]
note: Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Double Declining Balance
fr: Double Solde Dégressif

[ctx: Asset Depreciation Schedule]
note: Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: Double Declining Balance
fr: Double Solde Dégressif

[ctx: Asset Finance Book]
note: Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Double Declining Balance
fr: Double Solde Dégressif

en: Download PDF
fr: Télécharger au Format PDF

[ctx: Asset Repair]
note: Label of a Data field in DocType 'Asset Repair'
en: Downtime
fr: Temps d'arrêt

[ctx: Downtime Entry]
note: Label of a Float field in DocType 'Downtime Entry'
en: Downtime
fr: Temps d'arrêt

en: Downtime (In Hours)
fr: Temps d'arrêt (en heures)

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Downtime Analysis
fr: Analyse des temps d'arrêt

note: Name of a DocType
en: Downtime Entry
fr: Entrée de temps d'arrêt

[ctx: Downtime Entry]
note: Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Downtime Entry
fr: Entrée de temps d'arrêt

[ctx: Downtime Entry]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Downtime Entry'
en: Downtime Reason
fr: Raison du temps d'arrêt

[ctx: docstatus,=,0]
en: Draft
fr: Brouillon

note: Name of a DocType
en: Driver
fr: Chauffeur

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Link field in DocType 'Delivery Note'
en: Driver
fr: Chauffeur

[ctx: Delivery Trip]
note: Label of a Link field in DocType 'Delivery Trip'
en: Driver
fr: Chauffeur

[ctx: Delivery Trip]
note: Label of a Link field in DocType 'Delivery Trip'
en: Driver Address
fr: Adresse du conducteur

[ctx: Delivery Trip]
note: Label of a Data field in DocType 'Delivery Trip'
en: Driver Email
fr: Courriel du conducteur

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Data field in DocType 'Delivery Note'
en: Driver Name
fr: Nom du conducteur

[ctx: Delivery Trip]
note: Label of a Data field in DocType 'Delivery Trip'
en: Driver Name
fr: Nom du conducteur

[ctx: Driving License Category]
note: Label of a Data field in DocType 'Driving License Category'
en: Driver licence class
fr: Classe de permis de conduire

[ctx: Driver]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Driver'
en: Driving License Categories
fr: Catégories de permis de conduire

note: Name of a DocType
en: Driving License Category
fr: Catégorie de permis de conduire

[ctx: Driver]
note: Label of a Table field in DocType 'Driver'
en: Driving License Category
fr: Catégorie de permis de conduire

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Drop Ship
fr: Expédition Directe

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Purchase Order'
en: Drop Ship
fr: Expédition Directe

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Drop Ship
fr: Expédition Directe

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Sales Order Item'
en: Drop Ship
fr: Expédition Directe

en: Due / Reference Date cannot be after {0}
fr: Date d’échéance / de référence ne peut pas être après le {0}

en: Due Date cannot be before Posting / Supplier Invoice Date
fr: La date d'échéance ne peut pas être antérieure à la date de comptabilisation / facture fournisseur

en: Due Date is mandatory
fr: La Date d’Échéance est obligatoire

note: Name of a DocType
en: Dunning
fr: Relance

[ctx: Dunning Type]
note: Linked DocType in Dunning Type's connections
en: Dunning
fr: Relance

[ctx: Dunning]
note: Label of a Currency field in DocType 'Dunning'
en: Dunning Amount
fr: Montant de relance

[ctx: Dunning]
note: Label of a Currency field in DocType 'Dunning'
en: Dunning Fee
fr: Frais de relance

[ctx: Dunning Type]
note: Label of a Currency field in DocType 'Dunning Type'
en: Dunning Fee
fr: Frais de relance

[ctx: Dunning Type]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Dunning Type'
en: Dunning Letter
fr: Lettre de relance

note: Name of a DocType
en: Dunning Letter Text
fr: Texte de la lettre de relance

note: Name of a DocType
en: Dunning Type
fr: Type de relance

[ctx: Dunning]
note: Label of a Link field in DocType 'Dunning'
en: Dunning Type
fr: Type de relance

[ctx: Dunning Type]
note: Label of a Data field in DocType 'Dunning Type'
en: Dunning Type
fr: Type de relance

en: Duplicate Entry. Please check Authorization Rule {0}
fr: Écriture en double. Merci de vérifier la Règle d’Autorisation {0}

en: Duplicate Project with Tasks
fr: Projet en double avec tâches

en: Duplicate customer group found in the cutomer group table
fr: Groupe de clients en double trouvé dans le tableau des groupes de clients

en: Duplicate entry against the item code {0} and manufacturer {1}
fr: Dupliquer la saisie par rapport au code article {0} et au fabricant {1}

en: Duplicate item group found in the item group table
fr: Groupe d’articles en double trouvé dans la table des groupes d'articles

en: Duplicate project has been created
fr: Un projet en double a été créé

en: Duplicate row {0} with same {1}
fr: Ligne {0} en double avec le même {1}

en: Duplicate {0} found in the table
fr: Dupliquer {0} trouvé dans la table

[ctx: Task]
note: Label of a Int field in DocType 'Task'
en: Duration (Days)
fr: Durée (jours)

en: Duration in Days
fr: Durée en jours

en: Duties and Taxes
fr: Droits de Douane et Taxes

en: E-Invoicing Information Missing
fr: Informations manquantes sur la facturation électronique

[ctx: Tally Migration]
note: Label of a Data field in DocType 'Tally Migration'
en: ERPNext Company
fr: Société ERPNext

[ctx: Employee Group Table]
note: Label of a Data field in DocType 'Employee Group Table'
en: ERPNext User ID
fr: ID utilisateur ERPNext

[ctx: Buying Settings]
note: Option for the 'Update frequency of Project' (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Each Transaction
fr: A chaque transaction

[ctx: Selling Settings]
note: Option for the 'Sales Update Frequency in Company and Project' (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Each Transaction
fr: A chaque transaction

en: Earliest
fr: Au plus tôt

en: Earliest Age
fr: Âge le plus précoce

en: Earnest Money
fr: Arrhes

en: Edit Not Allowed
fr: Modification non autorisée

en: Edit Posting Date and Time
fr: Modifier la Date et l'Heure de la Publication

[ctx: Asset Capitalization]
note: Label of a Check field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Edit Posting Date and Time
fr: Modifier la Date et l'Heure de la Publication

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Check field in DocType 'Delivery Note'
en: Edit Posting Date and Time
fr: Modifier la Date et l'Heure de la Publication

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Check field in DocType 'POS Invoice'
en: Edit Posting Date and Time
fr: Modifier la Date et l'Heure de la Publication

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Check field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Edit Posting Date and Time
fr: Modifier la Date et l'Heure de la Publication

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Check field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Edit Posting Date and Time
fr: Modifier la Date et l'Heure de la Publication

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Check field in DocType 'Sales Invoice'
en: Edit Posting Date and Time
fr: Modifier la Date et l'Heure de la Publication

[ctx: Stock Entry]
note: Label of a Check field in DocType 'Stock Entry'
en: Edit Posting Date and Time
fr: Modifier la Date et l'Heure de la Publication

[ctx: Stock Reconciliation]
note: Label of a Check field in DocType 'Stock Reconciliation'
en: Edit Posting Date and Time
fr: Modifier la Date et l'Heure de la Publication

[ctx: Subcontracting Receipt]
note: Label of a Check field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Edit Posting Date and Time
fr: Modifier la Date et l'Heure de la Publication

en: Edit Receipt
fr: Modifier le reçu

[ctx: Employee]
note: Label of a Table field in DocType 'Employee'
en: Education
fr: Éducation

[ctx: Employee]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Employee'
en: Educational Qualification
fr: Qualification pour l'Éducation

en: Either location or employee must be required
fr: La localisation ou l'employé sont requis

en: Either target qty or target amount is mandatory
fr: Soit la qté cible soit le montant cible est obligatoire

en: Either target qty or target amount is mandatory.
fr: Soit la qté cible soit le montant cible est obligatoire.

[ctx: Vehicle]
note: Option for the 'Fuel Type' (Select) field in DocType 'Vehicle'
en: Electric
fr: Électrique

en: Electrical
fr: Électrique

[ctx: Workstation]
note: Label of a Currency field in DocType 'Workstation'
en: Electricity Cost
fr: Coût de l'Électricité

[ctx: Workstation Type]
note: Label of a Currency field in DocType 'Workstation Type'
en: Electricity Cost
fr: Coût de l'Électricité

[ctx: Downtime Entry]
note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Electricity down
fr: Électricité en baisse

en: Electronic Equipments
fr: Équipements électroniques

note: Name of a report
en: Electronic Invoice Register
fr: Registre de facture électronique

note: Name of a DocType
en: Email Campaign
fr: Campagne Email

[ctx: Email Campaign]
note: Label of a Link in the CRM Workspace
en: Email Campaign
fr: Campagne Email

[ctx: Email Campaign]
note: Label of a Select field in DocType 'Email Campaign'
en: Email Campaign For
fr: Campagne d'email pour

[ctx: Request for Quotation]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Request for Quotation'
en: Email Details
fr: Détails de l'e-mail

note: Name of a DocType
en: Email Digest
fr: Compte rendu par email

[ctx: Email Digest]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Email Digest'
en: Email Digest Settings
fr: Paramètres pour le Compte Rendu par Email

en: Email Sent to Supplier {0}
fr: E-mail envoyé au fournisseur {0}

en: Email sent successfully.
fr: E-mail envoyé avec succès.

[ctx: Delivery Stop]
note: Label of a Data field in DocType 'Delivery Stop'
en: Email sent to
fr: Email Envoyé À

en: Email sent to {0}
fr: Email envoyé à {0}

en: Emails Queued
fr: E-mails en file d'attente

[ctx: Employee]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Employee'
en: Emergency Contact
fr: Contact en cas d'Urgence

[ctx: Employee]
note: Label of a Data field in DocType 'Employee'
en: Emergency Contact Name
fr: Nom à contacter en cas d'urgence

[ctx: Employee]
note: Label of a Data field in DocType 'Employee'
en: Emergency Phone
fr: Téléphone d'Urgence

note: Name of a role Name of a DocType
en: Employee
fr: Employé

[ctx: Activity Cost]
note: Label of a Link field in DocType 'Activity Cost'
en: Employee
fr: Employé

[ctx: Contract]
note: Option for the 'Party Type' (Select) field in DocType 'Contract'
en: Employee
fr: Employé

[ctx: Delivery Trip]
note: Label of a Link field in DocType 'Delivery Trip'
en: Employee
fr: Employé

[ctx: Driver]
note: Label of a Link field in DocType 'Driver'
en: Employee
fr: Employé

[ctx: Employee]
note: Label of a Data field in DocType 'Employee'
en: Employee
fr: Employé

[ctx: Employee Group]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Employee Group' Label of a Table field in DocType 'Employee Group'
en: Employee
fr: Employé

[ctx: Employee Group Table]
note: Label of a Link field in DocType 'Employee Group Table'
en: Employee
fr: Employé

[ctx: Job Card]
note: Label of a Table MultiSelect field in DocType 'Job Card'
en: Employee
fr: Employé

[ctx: Job Card Time Log]
note: Label of a Link field in DocType 'Job Card Time Log'
en: Employee
fr: Employé

[ctx: Sales Person]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Person'
en: Employee
fr: Employé

[ctx: Serial No]
note: Label of a Link field in DocType 'Serial No'
en: Employee
fr: Employé

[ctx: Supplier Scorecard]
note: Label of a Link field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Employee
fr: Employé

[ctx: Timesheet]
note: Label of a Link field in DocType 'Timesheet'
en: Employee
fr: Employé

[ctx: Vehicle]
note: Label of a Link field in DocType 'Vehicle'
en: Employee
fr: Employé

[ctx: Supplier Scorecard Scoring Standing]
note: Label of a Link field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing'
en: Employee
fr: Employé

[ctx: Journal Entry Account]
note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Employee Advance
fr: Avance versée aux employés

en: Employee Advances
fr: Avances versées aux employés

[ctx: Timesheet]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Timesheet'
en: Employee Detail
fr: Détail Employé

note: Name of a DocType
en: Employee Education
fr: Formation de l'Employé

note: Name of a DocType
en: Employee External Work History
fr: Antécédents Professionnels de l'Employé

note: Name of a DocType
en: Employee Group
fr: Groupe d'employés

[ctx: Communication Medium Timeslot]
note: Label of a Link field in DocType 'Communication Medium Timeslot'
en: Employee Group
fr: Groupe d'employés

note: Name of a DocType
en: Employee Group Table
fr: Table de groupe d'employés

en: Employee ID
fr: Numéro d'employé

note: Name of a DocType
en: Employee Internal Work History
fr: Antécédents Professionnels Interne de l'Employé

en: Employee Name
fr: Nom de l'Employé

[ctx: Activity Cost]
note: Label of a Data field in DocType 'Activity Cost'
en: Employee Name
fr: Nom de l'Employé

[ctx: Employee Group Table]
note: Label of a Data field in DocType 'Employee Group Table'
en: Employee Name
fr: Nom de l'Employé

[ctx: Timesheet]
note: Label of a Data field in DocType 'Timesheet'
en: Employee Name
fr: Nom de l'Employé

[ctx: Employee]
note: Label of a Data field in DocType 'Employee'
en: Employee Number
fr: Numéro d'Employé

en: Employee cannot report to himself.
fr: L'employé ne peut pas rendre de compte à lui-même.

en: Employee is required while issuing Asset {0}
fr: L'employé est requis lors de l'émission de l'actif {0}

en: Employee {0} does not belongs to the company {1}
fr: L'employé {0} n'appartient pas à l'entreprise {1}

en: Empty
fr: Vide

[ctx: Appointment Booking Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Enable Appointment Scheduling
fr: Activer la planification des rendez-vous

[ctx: Process Statement Of Accounts]
note: Label of a Check field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Enable Auto Email
fr: Activer la messagerie automatique

en: Enable Auto Re-Order
fr: Activer la re-commande automatique

[ctx: Asset Category]
note: Label of a Check field in DocType 'Asset Category'
en: Enable Capital Work in Progress Accounting
fr: Activer la comptabilité des immobilisations en cours

[ctx: Accounts Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Accounts Settings'
en: Enable Common Party Accounting
fr: Activer la comptabilité des tiers communs

[ctx: Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Item'
en: Enable Deferred Expense
fr: Activer les frais reportés

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Enable Deferred Expense
fr: Activer les frais reportés

[ctx: Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Item'
en: Enable Deferred Revenue
fr: Activer les produits comptabilisés d'avance

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Check field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Enable Deferred Revenue
fr: Activer les produits comptabilisés d'avance

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Enable Deferred Revenue
fr: Activer les produits comptabilisés d'avance

[ctx: Selling Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Selling Settings'
en: Enable Discount Accounting for Selling
fr: Activation de la comptabilité d'escompte pour la vente

[ctx: Plaid Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Plaid Settings'
en: Enable European Access
fr: Activer l'accès européen

[ctx: Company]
note: Label of a Check field in DocType 'Company'
en: Enable Perpetual Inventory
fr: Autoriser l'Inventaire Perpétuel

[ctx: Company]
note: Label of a Check field in DocType 'Company'
en: Enable Provisional Accounting For Non Stock Items
fr: Activer la provision pour les articles non stockés

[ctx: Video Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Video Settings'
en: Enable YouTube Tracking
fr: Activer le suivi YouTube

[ctx: Accounts Settings]
note: Description of the 'Check Supplier Invoice Number Uniqueness' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Enabling ensure each Purchase Invoice has a unique value in Supplier Invoice No. field
fr: Garanti que chaque facture d'achat est associée à un numéro de facture fournisseur unique

[ctx: Accounts Settings]
note: Description of the 'Allow multi-currency invoices against single party account ' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Enabling this will allow creation of multi-currency invoices against single party account in company currency
fr: L'activation de cette option va permettre la création de factures multi-devises en contrepartie d'un seul compte de tiers en devise de la société

[ctx: Employee]
note: Label of a Date field in DocType 'Employee'
en: Encashment Date
fr: Date de l'Encaissement

en: End Date cannot be before Start Date.
fr: La date de fin ne peut pas être antérieure à la date de début.

[ctx: Call Log]
note: Label of a Datetime field in DocType 'Call Log'
en: End Time
fr: Heure de Fin

[ctx: Service Day]
note: Label of a Time field in DocType 'Service Day'
en: End Time
fr: Heure de Fin

[ctx: Stock Reposting Settings]
note: Label of a Time field in DocType 'Stock Reposting Settings'
en: End Time
fr: Heure de Fin

[ctx: Workstation Working Hour]
note: Label of a Time field in DocType 'Workstation Working Hour'
en: End Time
fr: Heure de Fin

en: End Year
fr: Année de Fin

en: End Year cannot be before Start Year
fr: L'Année de Fin ne peut pas être avant l'Année de Début

en: End date cannot be before start date
fr: La date de fin ne peut pas être antérieure à la date de début

[ctx: Purchase Invoice]
note: Description of the 'To Date' (Date) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: End date of current invoice's period
fr: Date de fin de la période de facturation en cours

[ctx: Item]
note: Label of a Date field in DocType 'Item'
en: End of Life
fr: Fin de Vie

en: Enough Parts to Build
fr: Pièces Suffisantes pour Construire

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Sales Order Item'
en: Ensure Delivery Based on Produced Serial No
fr: Assurer une livraison basée sur le numéro de série produit

en: Enter API key in Google Settings.
fr: Entrez la clé API dans les paramètres Google.

en: Enter Supplier
fr: Entrez le fournisseur

en: Enter amount to be redeemed.
fr: Entrez le montant à utiliser.

en: Enter customer's email
fr: Entrez l'e-mail du client

en: Enter customer's phone number
fr: Entrez le numéro de téléphone du client

en: Enter depreciation details
fr: Veuillez entrer les détails de l'amortissement

en: Enter discount percentage.
fr: Entrez le pourcentage de remise.

[ctx: Opportunity]
note: Description of the 'Campaign' (Link) field in DocType 'Opportunity'
en: Enter name of campaign if source of enquiry is campaign
fr: Entrez le nom de la campagne si la source de l'enquête est une campagne

en: Enter the Bank Guarantee Number before submittting.
fr: Entrez le numéro de garantie bancaire avant de valider.

en: Enter the name of the Beneficiary before submittting.
fr: Entrez le nom du bénéficiaire avant de valider.

en: Enter the name of the bank or lending institution before submittting.
fr: Entrez le nom de la banque ou de l'institution de prêt avant de valider.

en: Enter {0} amount.
fr: Saisissez le montant de {0}.

en: Entertainment Expenses
fr: Charges de Représentation

[ctx: Service Level Agreement]
note: Label of a Dynamic Link field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Entity
fr: Entité

[ctx: Asset Capitalization]
note: Label of a Select field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Entry Type
fr: Type d'Écriture

[ctx: Journal Entry]
note: Label of a Select field in DocType 'Journal Entry'
en: Entry Type
fr: Type d'Écriture

en: Equity
fr: Capitaux Propres

[ctx: Account]
note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Equity
fr: Capitaux Propres

[ctx: Ledger Merge]
note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Equity
fr: Capitaux Propres

[ctx: Share Transfer]
note: Label of a Link field in DocType 'Share Transfer'
en: Equity/Liability Account
fr: Compte de capitaux propres / passif

[ctx: Asset Repair]
note: Label of a Long Text field in DocType 'Asset Repair'
en: Error Description
fr: Erreur de description

[ctx: Bulk Transaction Log Detail]
note: Label of a Long Text field in DocType 'Bulk Transaction Log Detail'
en: Error Description
fr: Erreur de description

en: Error Occured
fr: Erreur est survenue

en: Error evaluating the criteria formula
fr: Erreur lors de l'évaluation de la formule du critère

en: Error occured while parsing Chart of Accounts: Please make sure that no two accounts have the same name
fr: Une erreur s'est produite lors de l'analyse du plan comptable: veuillez vous assurer qu'aucun compte ne porte le même nom

en: Error: {0} is mandatory field
fr: Erreur: {0} est un champ obligatoire

[ctx: Delivery Stop]
note: Label of a Datetime field in DocType 'Delivery Stop'
en: Estimated Arrival
fr: Arrivée estimée

en: Estimated Cost
fr: Coût estimé

[ctx: Project]
note: Label of a Currency field in DocType 'Project'
en: Estimated Cost
fr: Coût estimé

[ctx: Work Order Operation]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Work Order Operation'
en: Estimated Time and Cost
fr: Durée et Coût Estimés

[ctx: Supplier Scorecard]
note: Label of a Select field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Evaluation Period
fr: Période d'Évaluation

[ctx: Item]
note: Description of the 'Batch Number Series' (Data) field in DocType 'Item'
en: Example: ABCD.#####. If series is set and Batch No is not mentioned in transactions, then automatic batch number will be created based on this series. If you always want to explicitly mention Batch No for this item, leave this blank. Note: this setting will take priority over the Naming Series Prefix in Stock Settings.
fr: Exemple: ABCD. #####. Si le masque est définie et que le numéro de lot n'est pas mentionné dans les transactions, un numéro de lot sera automatiquement créé en avec ce masque. Si vous préferez mentionner explicitement et systématiquement le numéro de lot pour cet article, laissez ce champ vide. Remarque: ce paramètre aura la priorité sur le préfixe du masque dans les paramètres de stock.

[ctx: Company]
note: Label of a Link field in DocType 'Company'
en: Exception Budget Approver Role
fr: Rôle d'approbateur de budget exceptionnel

[ctx: Downtime Entry]
note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Excessive machine set up time
fr: Temps de configuration de la machine excessif

[ctx: Company]
note: Label of a Link field in DocType 'Company'
en: Exchange Gain / Loss Account
fr: Compte de Profits / Pertes sur Change

en: Exchange Gain/Loss
fr: Profits / Pertes sur Change

[ctx: Payment Entry Reference]
note: Label of a Currency field in DocType 'Payment Entry Reference'
en: Exchange Gain/Loss
fr: Profits / Pertes sur Change

[ctx: Purchase Invoice Advance]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Invoice Advance'
en: Exchange Gain/Loss
fr: Profits / Pertes sur Change

[ctx: Sales Invoice Advance]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Invoice Advance'
en: Exchange Gain/Loss
fr: Profits / Pertes sur Change

[ctx: Currency Exchange]
note: Label of a Float field in DocType 'Currency Exchange'
en: Exchange Rate
fr: Taux de Change

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Float field in DocType 'Delivery Note'
en: Exchange Rate
fr: Taux de Change

[ctx: Journal Entry Account]
note: Label of a Float field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Exchange Rate
fr: Taux de Change

[ctx: Landed Cost Taxes and Charges]
note: Label of a Float field in DocType 'Landed Cost Taxes and Charges'
en: Exchange Rate
fr: Taux de Change

[ctx: Opportunity]
note: Label of a Float field in DocType 'Opportunity'
en: Exchange Rate
fr: Taux de Change

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Float field in DocType 'POS Invoice'
en: Exchange Rate
fr: Taux de Change

[ctx: Payment Entry Reference]
note: Label of a Float field in DocType 'Payment Entry Reference'
en: Exchange Rate
fr: Taux de Change

[ctx: Payment Reconciliation Allocation]
note: Label of a Float field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation'
en: Exchange Rate
fr: Taux de Change

[ctx: Payment Reconciliation Invoice]
note: Label of a Float field in DocType 'Payment Reconciliation Invoice'
en: Exchange Rate
fr: Taux de Change

[ctx: Payment Reconciliation Payment]
note: Label of a Float field in DocType 'Payment Reconciliation Payment'
en: Exchange Rate
fr: Taux de Change

[ctx: Process Payment Reconciliation Log Allocations]
note: Label of a Float field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations'
en: Exchange Rate
fr: Taux de Change

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Float field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Exchange Rate
fr: Taux de Change

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Float field in DocType 'Purchase Order'
en: Exchange Rate
fr: Taux de Change

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Float field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Exchange Rate
fr: Taux de Change

[ctx: Quotation]
note: Label of a Float field in DocType 'Quotation'
en: Exchange Rate
fr: Taux de Change

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Float field in DocType 'Sales Invoice'
en: Exchange Rate
fr: Taux de Change

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Float field in DocType 'Sales Order'
en: Exchange Rate
fr: Taux de Change

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Float field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Exchange Rate
fr: Taux de Change

[ctx: Timesheet]
note: Label of a Float field in DocType 'Timesheet'
en: Exchange Rate
fr: Taux de Change

note: Name of a DocType
en: Exchange Rate Revaluation
fr: Réévaluation du taux de change

[ctx: Exchange Rate Revaluation]
note: Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Exchange Rate Revaluation
fr: Réévaluation du taux de change

[ctx: Journal Entry]
note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry'
en: Exchange Rate Revaluation
fr: Réévaluation du taux de change

[ctx: Journal Entry Account]
note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Exchange Rate Revaluation
fr: Réévaluation du taux de change

[ctx: Journal Entry Template]
note: Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Exchange Rate Revaluation
fr: Réévaluation du taux de change

note: Name of a DocType
en: Exchange Rate Revaluation Account
fr: Compte de réévaluation du taux de change

[ctx: Exchange Rate Revaluation]
note: Label of a Table field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Exchange Rate Revaluation Account
fr: Compte de réévaluation du taux de change

en: Exchange Rate must be same as {0} {1} ({2})
fr: Taux de Change doit être le même que {0} {1} ({2})

[ctx: Journal Entry]
note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry'
en: Excise Entry
fr: Écriture d'Accise

[ctx: Journal Entry Template]
note: Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Excise Entry
fr: Écriture d'Accise

en: Excise Invoice
fr: Facture d'Accise

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Data field in DocType 'Delivery Note'
en: Excise Page Number
fr: Numéro de Page d'Accise

en: Execution
fr: Exécution

[ctx: Company]
note: Option for the 'Create Chart Of Accounts Based On' (Select) field in DocType 'Company'
en: Existing Company
fr: Entreprise existante

[ctx: Company]
note: Label of a Link field in DocType 'Company'
en: Existing Company
fr: Société Existante

[ctx: Employee]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Employee'
en: Exit
fr: Quitter

[ctx: Employee]
note: Label of a Date field in DocType 'Employee'
en: Exit Interview Held On
fr: Entretien de sortie tenu le

[ctx: POS Closing Entry Detail]
note: Label of a Currency field in DocType 'POS Closing Entry Detail'
en: Expected Amount
fr: Montant prévu

en: Expected Arrival Date
fr: Date d'arrivée prévue

[ctx: Opportunity]
note: Label of a Date field in DocType 'Opportunity'
en: Expected Closing Date
fr: Date de clôture prévue

en: Expected Delivery Date
fr: Date de livraison prévue

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Date field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Expected Delivery Date
fr: Date de livraison prévue

[ctx: Subcontracting Order Item]
note: Label of a Date field in DocType 'Subcontracting Order Item'
en: Expected Delivery Date
fr: Date de livraison prévue

[ctx: Supplier Quotation Item]
note: Label of a Date field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Expected Delivery Date
fr: Date de livraison prévue

[ctx: Work Order]
note: Label of a Date field in DocType 'Work Order'
en: Expected Delivery Date
fr: Date de livraison prévue

en: Expected Delivery Date should be after Sales Order Date
fr: La Date de Livraison Prévue doit être après la Date indiquée sur la Commande Client

en: Expected End Date
fr: Date de fin prévue

[ctx: Job Card]
note: Label of a Datetime field in DocType 'Job Card'
en: Expected End Date
fr: Date de fin prévue

[ctx: Project]
note: Label of a Date field in DocType 'Project'
en: Expected End Date
fr: Date de fin prévue

[ctx: Task]
note: Label of a Date field in DocType 'Task'
en: Expected End Date
fr: Date de fin prévue

en: Expected Hrs
fr: Heures prévues

[ctx: Timesheet Detail]
note: Label of a Float field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Expected Hrs
fr: Heures prévues

en: Expected Start Date
fr: Date de début prévue

[ctx: Job Card]
note: Label of a Datetime field in DocType 'Job Card'
en: Expected Start Date
fr: Date de début prévue

[ctx: Project]
note: Label of a Date field in DocType 'Project'
en: Expected Start Date
fr: Date de début prévue

[ctx: Task]
note: Label of a Date field in DocType 'Task'
en: Expected Start Date
fr: Date de début prévue

[ctx: Task]
note: Label of a Float field in DocType 'Task'
en: Expected Time (in hours)
fr: Durée Prévue (en heures)

[ctx: Asset Depreciation Schedule]
note: Label of a Currency field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: Expected Value After Useful Life
fr: Valeur Attendue Après Utilisation Complète

[ctx: Asset Finance Book]
note: Label of a Currency field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Expected Value After Useful Life
fr: Valeur Attendue Après Utilisation Complète

en: Expense
fr: Charges

[ctx: Account]
note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Expense
fr: Charges

[ctx: Cashier Closing]
note: Label of a Float field in DocType 'Cashier Closing'
en: Expense
fr: Charges

[ctx: Ledger Merge]
note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Expense
fr: Charges

[ctx: Process Deferred Accounting]
note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Process Deferred Accounting'
en: Expense
fr: Charges

en: Expense / Difference account ({0}) must be a 'Profit or Loss' account
fr: Compte de Charge / d'Écart ({0}) doit être un Compte «de Résultat»

en: Expense Account
fr: Compte de Charge

[ctx: Account]
note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Expense Account
fr: Compte de Charge

[ctx: Asset Capitalization Service Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Asset Capitalization Service Item'
en: Expense Account
fr: Compte de Charge

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Expense Account
fr: Compte de Charge

[ctx: Landed Cost Taxes and Charges]
note: Label of a Link field in DocType 'Landed Cost Taxes and Charges'
en: Expense Account
fr: Compte de Charge

[ctx: Loyalty Program]
note: Label of a Link field in DocType 'Loyalty Program'
en: Expense Account
fr: Compte de Charge

[ctx: Material Request Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Material Request Item'
en: Expense Account
fr: Compte de Charge

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Expense Account
fr: Compte de Charge

[ctx: POS Profile]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Profile'
en: Expense Account
fr: Compte de Charge

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Expense Account
fr: Compte de Charge

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Expense Account
fr: Compte de Charge

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Expense Account
fr: Compte de Charge

[ctx: Subcontracting Order Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Subcontracting Order Item'
en: Expense Account
fr: Compte de Charge

[ctx: Subcontracting Receipt Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Expense Account
fr: Compte de Charge

en: Expense Account Missing
fr: Compte de dépenses manquant

[ctx: Journal Entry Account]
note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Expense Claim
fr: Note de Frais

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Expense Head
fr: Compte de Charges

en: Expense Head Changed
fr: Tête de dépense modifiée

en: Expense account is mandatory for item {0}
fr: Compte de charge est obligatoire pour l'article {0}

en: Expenses
fr: Charges

en: Expenses Included In Asset Valuation
fr: Dépenses incluses dans l'évaluation de l'actif

[ctx: Account]
note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Expenses Included In Asset Valuation
fr: Dépenses incluses dans l'évaluation de l'actif

en: Expenses Included In Valuation
fr: Charges Incluses dans la Valorisation

[ctx: Account]
note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Expenses Included In Valuation
fr: Charges Incluses dans la Valorisation

en: Expired Batches
fr: Lots expirés

en: Expires On
fr: Expire le

en: Expiry (In Days)
fr: Expiration (en jours)

[ctx: Batch]
note: Label of a Date field in DocType 'Batch'
en: Expiry Date
fr: Date d'expiration

[ctx: Driver]
note: Label of a Date field in DocType 'Driver'
en: Expiry Date
fr: Date d'expiration

[ctx: Driving License Category]
note: Label of a Date field in DocType 'Driving License Category'
en: Expiry Date
fr: Date d'expiration

[ctx: Loyalty Point Entry]
note: Label of a Date field in DocType 'Loyalty Point Entry'
en: Expiry Date
fr: Date d'expiration

en: Expiry Date Mandatory
fr: Date d'expiration obligatoire

[ctx: Loyalty Program]
note: Label of a Int field in DocType 'Loyalty Program'
en: Expiry Duration (in days)
fr: Durée d'expiration (en jours)

[ctx: BOM]
note: Label of a Table field in DocType 'BOM'
en: Exploded Items
fr: Articles éclatés

note: Name of a report
en: Exponential Smoothing Forecasting
fr: Prévisions de lissage exponentiel

en: Export E-Invoices
fr: Exporter des factures électroniques

[ctx: Employee]
note: Label of a Table field in DocType 'Employee'
en: External Work History
fr: Historique de Travail Externe

en: Extra Large
fr: Extra large

en: Extra Small
fr: Très Petit

[ctx: Item]
note: Option for the 'Valuation Method' (Select) field in DocType 'Item'
en: FIFO
fr: FIFO (Premier entré, Premier sorti)

[ctx: Stock Settings]
note: Option for the 'Default Valuation Method' (Select) field in DocType 'Stock Settings' Option for the 'Pick Serial / Batch Based On' (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: FIFO
fr: FIFO (Premier entré, Premier sorti)

[ctx: Tally Migration]
note: Label of a HTML field in DocType 'Tally Migration'
en: Failed Import Log
fr: Échec du journal d'importation

en: Failed to Authenticate the API key.
fr: Échec de l'authentification de la clé API.

en: Failed to install presets
fr: Échec de l'installation des préréglages

en: Failed to login
fr: Échec de la connexion

en: Failed to setup company
fr: Échec de la configuration de la société

en: Failed to setup defaults
fr: Échec de la configuration par défaut

[ctx: Asset Repair]
note: Label of a Datetime field in DocType 'Asset Repair'
en: Failure Date
fr: Date d'échec

[ctx: Employee]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Employee'
en: Family Background
fr: Antécédents Familiaux

[ctx: Quality Feedback]
note: Label of a Dynamic Link field in DocType 'Quality Feedback'
en: Feedback By
fr: Commentaires de

[ctx: Journal Entry Account]
note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Fees
fr: Honoraires

[ctx: Process Statement Of Accounts]
note: Label of a Button field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Fetch Customers
fr: Récupérer des clients

en: Fetch Data
fr: Récupérer des données

en: Fetch Items from Warehouse
fr: Récupérer des articles de l'entrepôt

en: Fetch Subscription Updates
fr: Vérifier les mises à jour des abonnements

en: Fetch Timesheet
fr: Récuprer les temps saisis

en: Fetch exploded BOM (including sub-assemblies)
fr: Récupérer la nomenclature éclatée (y compris les sous-ensembles)

[ctx: Purchase Order]
note: Description of the 'Get Items from Open Material Requests' (Button) field in DocType 'Purchase Order'
en: Fetch items based on Default Supplier.
fr: Récupérez les articles en fonction du fournisseur par défaut.

[ctx: Inventory Dimension]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Field Mapping
fr: Cartographie des champs

[ctx: Bank Transaction Mapping]
note: Label of a Select field in DocType 'Bank Transaction Mapping'
en: Field in Bank Transaction
fr: Champ dans la transaction bancaire

[ctx: Item Variant Settings]
note: Description of the 'Do not update variants on save' (Check) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Fields will be copied over only at time of creation.
fr: Les champs seront copiés uniquement au moment de la création.

[ctx: Rename Tool]
note: Label of a Attach field in DocType 'Rename Tool'
en: File to Rename
fr: Fichier à Renommer

en: Filter Based On
fr: Filtre basé sur

[ctx: Process Statement Of Accounts]
note: Label of a Int field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Filter Duration (Months)
fr: Durée du filtre (mois)

en: Filter Total Zero Qty
fr: Filtrer les totaux pour les qtés égales à zéro

en: Filter by invoice status
fr: Filtrer par statut de facture

note: Name of a DocType
en: Finance Book
fr: Livre comptable

[ctx: Account Closing Balance]
note: Label of a Link field in DocType 'Account Closing Balance'
en: Finance Book
fr: Livre comptable

[ctx: Asset Capitalization]
note: Label of a Link field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Finance Book
fr: Livre comptable

[ctx: Asset Capitalization Asset Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item'
en: Finance Book
fr: Livre comptable

[ctx: Asset Depreciation Schedule]
note: Label of a Link field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: Finance Book
fr: Livre comptable

[ctx: Asset Finance Book]
note: Label of a Link field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Finance Book
fr: Livre comptable

[ctx: Asset Shift Allocation]
note: Label of a Link field in DocType 'Asset Shift Allocation'
en: Finance Book
fr: Livre comptable

[ctx: Asset Value Adjustment]
note: Label of a Link field in DocType 'Asset Value Adjustment'
en: Finance Book
fr: Livre comptable

[ctx: Finance Book]
note: Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Finance Book
fr: Livre comptable

[ctx: GL Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'GL Entry'
en: Finance Book
fr: Livre comptable

[ctx: Journal Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Journal Entry'
en: Finance Book
fr: Livre comptable

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Finance Book
fr: Livre comptable

[ctx: Payment Ledger Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Payment Ledger Entry'
en: Finance Book
fr: Livre comptable

[ctx: Process Statement Of Accounts]
note: Label of a Link field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Finance Book
fr: Livre comptable

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Finance Book
fr: Livre comptable

[ctx: Asset Category]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Asset Category'
en: Finance Book Detail
fr: Détails du livre comptable

[ctx: Asset Depreciation Schedule]
note: Label of a Int field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: Finance Book Id
fr: Identifiant du livre comptable

[ctx: Asset]
note: Label of a Table field in DocType 'Asset' Label of a Section Break field in DocType 'Asset'
en: Finance Books
fr: Livres comptables

[ctx: Asset Category]
note: Label of a Table field in DocType 'Asset Category'
en: Finance Books
fr: Livres comptables

note: Title of an Onboarding Step Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Financial Statements
fr: États financiers

en: Finish
fr: terminer

en: Finished Good
fr: Produit fini

[ctx: BOM Creator]
note: Label of a Link field in DocType 'BOM Creator'
en: Finished Good
fr: Produit fini

[ctx: Production Plan Sub Assembly Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Finished Good
fr: Produit fini

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Finished Good
fr: Produit fini

[ctx: Subcontracting BOM]
note: Label of a Link field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Finished Good
fr: Produit fini

en: Finished Good Item Code
fr: Code d'article fini

en: Finished Goods
fr: Produits finis

en: Finished Goods Warehouse
fr: Entrepôt de produits finis

[ctx: Project]
note: Label of a Time field in DocType 'Project'
en: First Email
fr: Premier Email

[ctx: Issue]
note: Label of a Datetime field in DocType 'Issue'
en: First Responded On
fr: Première Réponse Le

en: First Response Time
fr: Temps de première réponse

[ctx: Issue]
note: Label of a Duration field in DocType 'Issue'
en: First Response Time
fr: Temps de première réponse

[ctx: Opportunity]
note: Label of a Duration field in DocType 'Opportunity'
en: First Response Time
fr: Temps de première réponse

[ctx: Service Level Priority]
note: Label of a Duration field in DocType 'Service Level Priority'
en: First Response Time
fr: Temps de première réponse

note: Name of a report Label of a Link in the Support Workspace
en: First Response Time for Issues
fr: Temps de première réponse pour les problèmes

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: First Response Time for Opportunity
fr: Temps de première réponse pour l'opportunité

en: Fiscal Regime is mandatory, kindly set the fiscal regime in the company {0}
fr: Le régime fiscal est obligatoire, veuillez définir le régime fiscal de l'entreprise {0}

note: Name of a DocType
en: Fiscal Year
fr: Exercice fiscal

[ctx: Budget]
note: Label of a Link field in DocType 'Budget'
en: Fiscal Year
fr: Exercice fiscal

[ctx: Fiscal Year]
note: Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Fiscal Year
fr: Exercice fiscal

[ctx: GL Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'GL Entry'
en: Fiscal Year
fr: Exercice fiscal

[ctx: Lower Deduction Certificate]
note: Label of a Link field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Fiscal Year
fr: Exercice fiscal

[ctx: Monthly Distribution]
note: Label of a Link field in DocType 'Monthly Distribution'
en: Fiscal Year
fr: Exercice fiscal

[ctx: Stock Ledger Entry]
note: Label of a Data field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Fiscal Year
fr: Exercice fiscal

[ctx: Target Detail]
note: Label of a Link field in DocType 'Target Detail'
en: Fiscal Year
fr: Exercice fiscal

note: Name of a DocType
en: Fiscal Year Company
fr: Société de l’Exercice Fiscal

en: Fiscal Year End Date should be one year after Fiscal Year Start Date
fr: La date de fin d'exercice doit être un an après la date de début d'exercice

en: Fiscal Year Start Date and Fiscal Year End Date are already set in Fiscal Year {0}
fr: La Date de Début et la Date de Fin de l'Exercice Fiscal sont déjà définies dans l'Année Fiscale {0}

en: Fiscal Year {0} Does Not Exist
fr: L'exercice budgétaire {0} n'existe pas

en: Fiscal Year {0} does not exist
fr: Exercice Fiscal {0} n'existe pas

en: Fiscal Year {0} is required
fr: Exercice Fiscal {0} est nécessaire

[ctx: Shipping Rule]
note: Option for the 'Calculate Based On' (Select) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Fixed
fr: Fixé

en: Fixed Asset
fr: Actif Immobilisé

[ctx: Account]
note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Fixed Asset
fr: Actif Immobilisé

[ctx: Asset Capitalization Asset Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item'
en: Fixed Asset Account
fr: Compte d'Actif Immobilisé

[ctx: Asset Category Account]
note: Label of a Link field in DocType 'Asset Category Account'
en: Fixed Asset Account
fr: Compte d'Actif Immobilisé

en: Fixed Asset Item must be a non-stock item.
fr: Un Article Immobilisé doit être un élément non stocké.

note: Name of a report Label of a shortcut in the Assets Workspace
en: Fixed Asset Register
fr: Registre des immobilisations

en: Fixed Assets
fr: Actifs Immobilisés

[ctx: Bank Guarantee]
note: Label of a Data field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Fixed Deposit Number
fr: Numéro de dépôt fixe

[ctx: Tally Migration]
note: Label of a HTML field in DocType 'Tally Migration'
en: Fixed Error Log
fr: Journal des erreurs corrigées

[ctx: Subscription Plan]
note: Option for the 'Subscription Price Based On' (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Fixed Rate
fr: Tarif fixe

note: Name of a role
en: Fleet Manager
fr: Gestionnaire de Flotte

en: Focus on Item Group filter
fr: Focus sur le filtre de groupe d'articles

en: Focus on search input
fr: Focus sur l'entrée de recherche

[ctx: Shareholder]
note: Label of a Data field in DocType 'Shareholder'
en: Folio no.
fr: No. de Folio

[ctx: Subscription]
note: Label of a Check field in DocType 'Subscription'
en: Follow Calendar Months
fr: Suivez les mois civils

en: Following Material Requests have been raised automatically based on Item's re-order level
fr: Les Demandes de Matériel suivantes ont été créées automatiquement sur la base du niveau de réapprovisionnement de l’Article

en: Following fields are mandatory to create address:
fr: Les champs suivants sont obligatoires pour créer une adresse:

en: Following item {0} is not marked as {1} item. You can enable them as {1} item from its Item master
fr: L'élément suivant {0} n'est pas marqué comme élément {1}. Vous pouvez les activer en tant qu'élément {1} à partir de sa fiche article.

en: Following items {0} are not marked as {1} item. You can enable them as {1} item from its Item master
fr: Les éléments suivants {0} ne sont pas marqués comme {1} élément. Vous pouvez les activer en tant qu'élément {1} à partir de sa fiche article.

en: For
fr: Pour

en: For 'Product Bundle' items, Warehouse, Serial No and Batch No will be considered from the 'Packing List' table. If Warehouse and Batch No are same for all packing items for any 'Product Bundle' item, those values can be entered in the main Item table, values will be copied to 'Packing List' table.
fr: Pour les articles "Ensembles de Produits", l’Entrepôt, le N° de Série et le N° de Lot proviendront de la table "Liste de Colisage". Si l’Entrepôt et le N° de Lot sont les mêmes pour tous les produits colisés d’un même article 'Produit Groupé', ces valeurs peuvent être entrées dans la table principale de l’article et elles seront copiées dans la table "Liste de Colisage".

[ctx: Currency Exchange]
note: Label of a Check field in DocType 'Currency Exchange'
en: For Buying
fr: A l'achat

[ctx: Email Digest]
note: Label of a Link field in DocType 'Email Digest'
en: For Company
fr: Pour la Société

en: For Default Supplier (Optional)
fr: Pour le fournisseur par défaut (facultatif)

[ctx: Pricing Rule]
note: Label of a Link field in DocType 'Pricing Rule'
en: For Price List
fr: Pour la Liste de Prix

[ctx: Sales Order Item]
note: Description of the 'Planned Quantity' (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Description of the 'Produced Quantity' (Float) field in DocType 'Sales Order
en: For Production
fr: Pour la Production

en: For Quantity (Manufactured Qty) is mandatory
fr: Pour Quantité (Qté Produite) est obligatoire

[ctx: Currency Exchange]
note: Label of a Check field in DocType 'Currency Exchange'
en: For Selling
fr: A la vente

en: For Supplier
fr: Pour Fournisseur

en: For Warehouse
fr: Pour l’Entrepôt

[ctx: Material Request Plan Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Material Request Plan Item'
en: For Warehouse
fr: Pour l’Entrepôt

en: For Warehouse is required before Submit
fr: Pour l’Entrepôt est requis avant de Valider

en: For an item {0}, quantity must be negative number
fr: Pour l'article {0}, la quantité doit être un nombre négatif

en: For an item {0}, quantity must be positive number
fr: Pour un article {0}, la quantité doit être un nombre positif

[ctx: Fiscal Year]
note: Description of the 'Year Name' (Data) field in DocType 'Fiscal Year'
en: For e.g. 2012, 2012-13
fr: Par exemple: 2012, 2012-13

[ctx: Loyalty Program Collection]
note: Description of the 'Collection Factor (=1 LP)' (Currency) field in DocType 'Loyalty Program Collection'
en: For how much spent = 1 Loyalty Point
fr: Pour quel montant dépensé = 1 point de fidélité

[ctx: Request for Quotation]
note: Description of the 'Supplier' (Link) field in DocType 'Request for Quotation'
en: For individual supplier
fr: Pour un fournisseur individuel

en: For job card {0}, you can only make the 'Material Transfer for Manufacture' type stock entry
fr: Pour la carte de travail {0}, vous pouvez uniquement saisir une entrée de stock de type &quot;Transfert d'article pour fabrication&quot;.

en: For operation {0}: Quantity ({1}) can not be greter than pending quantity({2})
fr: Pour l'opération {0}: la quantité ({1}) ne peut pas être supérieure à la quantité en attente ({2})

[ctx: Territory]
note: Description of the 'Territory Manager' (Link) field in DocType 'Territory'
en: For reference
fr: Pour référence

en: For row {0} in {1}. To include {2} in Item rate, rows {3} must also be included
fr: Pour la ligne {0} dans {1}. Pour inclure {2} dans le prix de l'article, les lignes {3} doivent également être incluses

en: For row {0}: Enter Planned Qty
fr: Pour la ligne {0}: entrez la quantité planifiée

en: For the 'Apply Rule On Other' condition the field {0} is mandatory
fr: Pour la condition &quot;Appliquer la règle à l'autre&quot;, le champ {0} est obligatoire

[ctx: Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Item'
en: Foreign Trade Details
fr: Détails du Commerce Extérieur

en: Forum Activity
fr: Activité du forum

[ctx: Support Settings]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Support Settings'
en: Forum Posts
fr: Messages du forum

[ctx: Support Settings]
note: Label of a Data field in DocType 'Support Settings'
en: Forum URL
fr: URL du forum

[ctx: Pricing Rule]
note: Label of a Link field in DocType 'Pricing Rule'
en: Free Item
fr: Article gratuit

[ctx: Promotional Scheme Product Discount]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Free Item
fr: Article gratuit

en: Free item code is not selected
fr: Le code d'article gratuit n'est pas sélectionné

en: Free item not set in the pricing rule {0}
fr: Article gratuit non défini dans la règle de tarification {0}

[ctx: Stock Settings]
note: Label of a Int field in DocType 'Stock Settings'
en: Freeze Stocks Older Than (Days)
fr: Gel des stocks de plus de (jours)

en: Freight and Forwarding Charges
fr: Frais de Fret et d'Expédition

[ctx: Project]
note: Label of a Select field in DocType 'Project'
en: Frequency To Collect Progress
fr: Fréquence d'envoi des emails de suivi d'avancement

[ctx: Asset]
note: Label of a Int field in DocType 'Asset'
en: Frequency of Depreciation (Months)
fr: Fréquence des Amortissements (Mois)

[ctx: Asset Depreciation Schedule]
note: Label of a Int field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: Frequency of Depreciation (Months)
fr: Fréquence des Amortissements (Mois)

[ctx: Asset Finance Book]
note: Label of a Int field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Frequency of Depreciation (Months)
fr: Fréquence des Amortissements (Mois)

en: Frequently Read Articles
fr: Articles lus fréquemment

[ctx: Stock Entry]
note: Label of a Check field in DocType 'Stock Entry'
en: From BOM
fr: Depuis la nomenclature

[ctx: Warranty Claim]
note: Label of a Data field in DocType 'Warranty Claim'
en: From Company
fr: De la Société

[ctx: Currency Exchange]
note: Label of a Link field in DocType 'Currency Exchange'
en: From Currency
fr: De la Devise

en: From Currency and To Currency cannot be same
fr: La Devise de Base et la Devise de Cotation ne peuvent pas identiques

[ctx: Lead]
note: Label of a Link field in DocType 'Lead'
en: From Customer
fr: Du Client

en: From Date and To Date are Mandatory
fr: La date de début et la date de fin sont obligatoires

en: From Date and To Date lie in different Fiscal Year
fr: De la date et de la date correspondent à un exercice différent

en: From Date cannot be greater than To Date
fr: La Date Initiale ne peut pas être postérieure à la Date Finale

en: From Date must be before To Date
fr: La Date Initiale doit être antérieure à la Date Finale

en: From Date should be within the Fiscal Year. Assuming From Date = {0}
fr: La Date Initiale doit être dans l'Exercice Fiscal. En supposant Date Initiale = {0}

en: From Datetime
fr: A partir du (Date et Heure)

en: From Delivery Note
fr: Du Bon de Livraison

[ctx: Asset Movement Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Asset Movement Item'
en: From Employee
fr: De l'Employé

en: From Fiscal Year
fr: À partir de l'année fiscale

[ctx: Share Transfer]
note: Label of a Data field in DocType 'Share Transfer'
en: From Folio No
fr: Du No de Folio

[ctx: Payment Reconciliation]
note: Label of a Date field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: From Invoice Date
fr: De la Date de la Facture

[ctx: Process Payment Reconciliation]
note: Label of a Date field in DocType 'Process Payment Reconciliation'
en: From Invoice Date
fr: De la Date de la Facture

[ctx: Customer]
note: Label of a Link field in DocType 'Customer'
en: From Lead
fr: Du Lead

[ctx: Share Balance]
note: Label of a Int field in DocType 'Share Balance'
en: From No
fr: Du No

[ctx: Share Transfer]
note: Label of a Int field in DocType 'Share Transfer'
en: From No
fr: Du No

[ctx: Customer]
note: Label of a Link field in DocType 'Customer'
en: From Opportunity
fr: Depuis l'opportunité

[ctx: Packing Slip]
note: Label of a Int field in DocType 'Packing Slip'
en: From Package No.
fr: Du N° de Colis

en: From Posting Date
fr: À partir de la date de publication

[ctx: Item Attribute]
note: Label of a Float field in DocType 'Item Attribute'
en: From Range
fr: Plage Initiale

[ctx: Item Variant Attribute]
note: Label of a Float field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: From Range
fr: Plage Initiale

en: From Range has to be less than To Range
fr: La Plage Initiale doit être inférieure à la Plage Finale

[ctx: Share Transfer]
note: Label of a Link field in DocType 'Share Transfer'
en: From Shareholder
fr: Actionnaire Initial

[ctx: Journal Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Journal Entry'
en: From Template
fr: À partir du modèle

[ctx: Project]
note: Label of a Link field in DocType 'Project'
en: From Template
fr: À partir du modèle

en: From Time
fr: Horaire de Début

[ctx: Availability Of Slots]
note: Label of a Time field in DocType 'Availability Of Slots'
en: From Time
fr: Horaire de Début

[ctx: Cashier Closing]
note: Label of a Time field in DocType 'Cashier Closing'
en: From Time
fr: Horaire de Début

[ctx: Communication Medium Timeslot]
note: Label of a Time field in DocType 'Communication Medium Timeslot'
en: From Time
fr: Horaire de Début

[ctx: Downtime Entry]
note: Label of a Datetime field in DocType 'Downtime Entry'
en: From Time
fr: Horaire de Début

[ctx: Incoming Call Handling Schedule]
note: Label of a Time field in DocType 'Incoming Call Handling Schedule'
en: From Time
fr: Horaire de Début

[ctx: Job Card Scheduled Time]
note: Label of a Datetime field in DocType 'Job Card Scheduled Time'
en: From Time
fr: Horaire de Début

[ctx: Job Card Time Log]
note: Label of a Datetime field in DocType 'Job Card Time Log'
en: From Time
fr: Horaire de Début

[ctx: Project]
note: Label of a Time field in DocType 'Project'
en: From Time
fr: Horaire de Début

[ctx: Sales Invoice Timesheet]
note: Label of a Datetime field in DocType 'Sales Invoice Timesheet'
en: From Time
fr: Horaire de Début

[ctx: Timesheet Detail]
note: Label of a Datetime field in DocType 'Timesheet Detail'
en: From Time
fr: Horaire de Début

[ctx: Appointment Booking Slots]
note: Label of a Time field in DocType 'Appointment Booking Slots'
en: From Time
fr: Horaire de Début

en: From Time Should Be Less Than To Time
fr: Du temps devrait être moins que du temps

[ctx: Shipping Rule Condition]
note: Label of a Float field in DocType 'Shipping Rule Condition'
en: From Value
fr: De la Valeur

[ctx: Material Request Plan Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Material Request Plan Item'
en: From Warehouse
fr: De l'Entrepôt

[ctx: Packed Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Packed Item'
en: From Warehouse
fr: De l'Entrepôt

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: From Warehouse
fr: De l'Entrepôt

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Order Item'
en: From Warehouse
fr: De l'Entrepôt

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: From Warehouse
fr: De l'Entrepôt

en: From and To Dates are required.
fr: Les dates de début et de fin sont obligatoires.

en: From date cannot be greater than To date
fr: La Date Initiale ne peut pas être postérieure à la Date Finale

en: From value must be less than to value in row {0}
fr: De la valeur doit être inférieure à la valeur de la ligne {0}

[ctx: Account]
note: Label of a Select field in DocType 'Account'
en: Frozen
fr: Gelé

[ctx: Vehicle]
note: Label of a Select field in DocType 'Vehicle'
en: Fuel Type
fr: Type de Carburant

[ctx: Vehicle]
note: Label of a Link field in DocType 'Vehicle'
en: Fuel UOM
fr: UdM Carburant

[ctx: Contract]
note: Option for the 'Fulfilment Status' (Select) field in DocType 'Contract'
en: Fulfilled
fr: Complété

[ctx: Contract Fulfilment Checklist]
note: Label of a Check field in DocType 'Contract Fulfilment Checklist'
en: Fulfilled
fr: Complété

[ctx: Issue]
note: Option for the 'Service Level Agreement Status' (Select) field in DocType 'Issue'
en: Fulfilled
fr: Complété

en: Fulfillment
fr: Livraison

note: Name of a role
en: Fulfillment User
fr: Livreur

[ctx: Contract]
note: Label of a Date field in DocType 'Contract'
en: Fulfilment Deadline
fr: Délai d'exécution

[ctx: Contract]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Contract'
en: Fulfilment Details
fr: Détails de l'exécution

[ctx: Contract]
note: Label of a Select field in DocType 'Contract'
en: Fulfilment Status
fr: Statut de l'exécution

[ctx: Contract]
note: Label of a Table field in DocType 'Contract'
en: Fulfilment Terms
fr: Conditions d'exécution

[ctx: Contract Template]
note: Label of a Table field in DocType 'Contract Template'
en: Fulfilment Terms and Conditions
fr: Termes et conditions d'exécution

[ctx: Sales Order]
note: Option for the 'Billing Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Fully Billed
fr: Entièrement Facturé

[ctx: Maintenance Schedule Detail]
note: Option for the 'Completion Status' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail'
en: Fully Completed
fr: Entièrement Complété

[ctx: Maintenance Visit]
note: Option for the 'Completion Status' (Select) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Fully Completed
fr: Entièrement Complété

[ctx: Sales Order]
note: Option for the 'Delivery Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Fully Delivered
fr: Entièrement Livré

en: Fully Depreciated
fr: Complètement Déprécié

[ctx: Asset]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Fully Depreciated
fr: Complètement Déprécié

en: Furnitures and Fixtures
fr: Meubles et Accessoires

en: Further accounts can be made under Groups, but entries can be made against non-Groups
fr: D'autres comptes individuels peuvent être créés dans les groupes, mais les écritures ne peuvent être faites que sur les comptes individuels

en: Further cost centers can be made under Groups but entries can be made against non-Groups
fr: D'autres centres de coûts peuvent être créés dans des Groupes, mais des écritures ne peuvent être faites que sur des centres de coûts individuels.

en: Future Payment Amount
fr: Montant du paiement futur

en: Future Payment Ref
fr: Paiement futur Ref

en: Future Payments
fr: Paiements futurs

note: Name of a DocType
en: GL Entry
fr: Écriture GL

[ctx: Exchange Rate Revaluation Account]
note: Label of a Currency field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: Gain/Loss
fr: Profit/perte

[ctx: Company]
note: Label of a Link field in DocType 'Company'
en: Gain/Loss Account on Asset Disposal
fr: Compte de Cessions des Immobilisations

en: Gain/Loss on Asset Disposal
fr: Gain/Perte sur Cessions des Immobilisations

en: Gantt Chart
fr: Diagramme de Gantt

en: Gantt chart of all tasks.
fr: Diagramme de Gantt de toutes les tâches.

[ctx: Mode of Payment]
note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Mode of Payment'
en: General
fr: Général

note: Description of a report in the Onboarding Step 'Financial Statements' Name of a report Label of a Card Break in the Accounting Workspace Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a shortcut in the Accounting Workspace
en: General Ledger
fr: Grand Livre

[ctx: Accounts Settings]
note: Label of a Int field in DocType 'Accounts Settings'
en: General Ledger
fr: Grand Livre

[ctx: Process Statement Of Accounts]
note: Option for the 'Report' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: General Ledger
fr: Grand Livre

[ctx: Warehouse]
en: General Ledger
fr: Grand Livre

[ctx: Item Group]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Item Group'
en: General Settings
fr: Paramètres Généraux

[ctx: Subscription]
note: Label of a Check field in DocType 'Subscription'
en: Generate New Invoices Past Due Date
fr: Générer de nouvelles factures en retard

[ctx: Maintenance Schedule]
note: Label of a Button field in DocType 'Maintenance Schedule'
en: Generate Schedule
fr: Créer un Échéancier

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Button field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Get Advances Paid
fr: Obtenir Acomptes Payés

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Button field in DocType 'POS Invoice'
en: Get Advances Received
fr:  Obtenir les paiements des avances

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Button field in DocType 'Sales Invoice'
en: Get Advances Received
fr:  Obtenir les paiements des avances

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Button field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Get Current Stock
fr: Obtenir le Stock Actuel

[ctx: Subcontracting Receipt]
note: Label of a Button field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Get Current Stock
fr: Obtenir le Stock Actuel

[ctx: Exchange Rate Revaluation]
note: Label of a Button field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Get Entries
fr: Obtenir des entrées

en: Get Invocies
fr: Obtenir des invocies

en: Get Invoices
fr: Obtenir des factures

en: Get Invoices based on Filters
fr: Obtenir les factures en fonction des filtres

[ctx: Pick List]
note: Label of a Button field in DocType 'Pick List'
en: Get Item Locations
fr: Obtenir les emplacements des articles

en: Get Items From
fr: Obtenir les articles de

[ctx: Production Plan]
note: Label of a Select field in DocType 'Production Plan'
en: Get Items From
fr: Obtenir les articles de

[ctx: Landed Cost Voucher]
note: Label of a Button field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Get Items From Purchase Receipts
fr: Obtenir des Articles à partir des Reçus d'Achat

en: Get Items from BOM
fr: Obtenir les Articles depuis nomenclature

en: Get Items from Material Requests against this Supplier
fr: Obtenir des articles à partir de demandes d'articles auprès de ce fournisseur

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Button field in DocType 'Purchase Order'
en: Get Items from Open Material Requests
fr: Obtenir des Articles de Demandes Matérielles Ouvertes

en: Get Items from Product Bundle
fr: Obtenir les Articles du Produit Groupé

[ctx: Support Settings]
note: Label of a Data field in DocType 'Support Settings'
en: Get Latest Query
fr: Obtenir la dernière requête

[ctx: Production Plan]
note: Label of a Button field in DocType 'Production Plan'
en: Get Material Request
fr: Obtenir la Demande de Matériel

[ctx: Journal Entry]
note: Label of a Button field in DocType 'Journal Entry'
en: Get Outstanding Invoices
fr: Obtenir les Factures Impayées

[ctx: Payment Entry]
note: Label of a Button field in DocType 'Payment Entry'
en: Get Outstanding Invoices
fr: Obtenir les Factures Impayées

en: Get Payment Entries
fr: Obtenir les Écritures de Paiement

en: Get Payments from
fr: Obtenez des paiements de

[ctx: Production Plan]
note: Label of a Button field in DocType 'Production Plan'
en: Get Sales Orders
fr: Obtenir les Commandes Client

[ctx: Support Settings]
note: Label of a Code field in DocType 'Support Settings'
en: Get Started Sections
fr: Sections d'aide

en: Get Supplier Group Details
fr: Appliquer les informations depuis le Groupe de fournisseur

en: Get Suppliers
fr: Obtenir des fournisseurs

en: Get Suppliers By
fr: Obtenir des Fournisseurs

en: Get Unreconciled Entries
fr: Obtenir les Écritures non Réconcilliées

en: Get Updates
fr: Obtenir les mises à jour

[ctx: Coupon Code]
note: Option for the 'Coupon Type' (Select) field in DocType 'Coupon Code'
en: Gift Card
fr: Carte cadeau

note: Name of a DocType
en: Global Defaults
fr: Valeurs par Défaut Globales

[ctx: Global Defaults]
note: Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace
en: Global Defaults
fr: Valeurs par Défaut Globales

note: Label of a Card Break in the Quality Workspace
en: Goal and Procedure
fr: But et procédure

en: Goods In Transit
fr: Les marchandises en transit

en: Goods Transferred
fr: Marchandises transférées

en: Goods are already received against the outward entry {0}
fr: Les marchandises sont déjà reçues pour l'entrée sortante {0}

en: Government
fr: Gouvernement

[ctx: Subscription Settings]
note: Label of a Int field in DocType 'Subscription Settings'
en: Grace Period
fr: Période de grâce

[ctx: Employee Education]
note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Employee Education'
en: Graduate
fr: Diplômé

en: Grand Total
fr: Total TTC

[ctx: Authorization Rule]
note: Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Grand Total
fr: Total TTC

[ctx: Delivery Note]
note: Option for the 'Apply Additional Discount On' (Select) field in DocType 'Delivery Note' Label of a Currency field in DocType 'Delivery Note'
en: Grand Total
fr: Total TTC

[ctx: Delivery Stop]
note: Label of a Currency field in DocType 'Delivery Stop'
en: Grand Total
fr: Total TTC

[ctx: Dunning]
note: Label of a Currency field in DocType 'Dunning'
en: Grand Total
fr: Total TTC

[ctx: Landed Cost Purchase Receipt]
note: Label of a Currency field in DocType 'Landed Cost Purchase Receipt'
en: Grand Total
fr: Total TTC

[ctx: POS Closing Entry]
note: Label of a Currency field in DocType 'POS Closing Entry'
en: Grand Total
fr: Total TTC

[ctx: POS Invoice]
note: Option for the 'Apply Additional Discount On' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Label of a Currency field in DocType 'POS Invoice'
en: Grand Total
fr: Total TTC

[ctx: POS Profile]
note: Option for the 'Apply Discount On' (Select) field in DocType 'POS Profile'
en: Grand Total
fr: Total TTC

[ctx: Payment Entry Reference]
note: Label of a Float field in DocType 'Payment Entry Reference'
en: Grand Total
fr: Total TTC

[ctx: Pricing Rule]
note: Option for the 'Apply Discount On' (Select) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Grand Total
fr: Total TTC

[ctx: Production Plan Sales Order]
note: Label of a Currency field in DocType 'Production Plan Sales Order'
en: Grand Total
fr: Total TTC

[ctx: Purchase Invoice]
note: Option for the 'Apply Additional Discount On' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of a Currency field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Grand Total
fr: Total TTC

[ctx: Purchase Order]
note: Option for the 'Apply Additional Discount On' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Label of a Currency field in DocType 'Purchase Order'
en: Grand Total
fr: Total TTC

[ctx: Purchase Receipt]
note: Option for the 'Apply Additional Discount On' (Select) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of a Currency field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Grand Total
fr: Total TTC

[ctx: Quotation]
note: Option for the 'Apply Additional Discount On' (Select) field in DocType 'Quotation' Label of a Currency field in DocType 'Quotation'
en: Grand Total
fr: Total TTC

[ctx: Sales Invoice]
note: Option for the 'Apply Additional Discount On' (Select) field in DocType 'Sales Invoice' Label of a Currency field in DocType 'Sales Invoice'
en: Grand Total
fr: Total TTC

[ctx: Sales Order]
note: Option for the 'Apply Additional Discount On' (Select) field in DocType 'Sales Order' Label of a Currency field in DocType 'Sales Order'
en: Grand Total
fr: Total TTC

[ctx: Subscription]
note: Option for the 'Apply Additional Discount On' (Select) field in DocType 'Subscription'
en: Grand Total
fr: Total TTC

[ctx: Supplier Quotation]
note: Option for the 'Apply Additional Discount On' (Select) field in DocType 'Supplier Quotation' Label of a Currency field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Grand Total
fr: Total TTC

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Currency field in DocType 'Delivery Note'
en: Grand Total (Company Currency)
fr: Total TTC (Devise de la Société)

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'POS Invoice'
en: Grand Total (Company Currency)
fr: Total TTC (Devise de la Société)

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Grand Total (Company Currency)
fr: Total TTC (Devise de la Société)

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Order'
en: Grand Total (Company Currency)
fr: Total TTC (Devise de la Société)

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Grand Total (Company Currency)
fr: Total TTC (Devise de la Société)

[ctx: Quotation]
note: Label of a Currency field in DocType 'Quotation'
en: Grand Total (Company Currency)
fr: Total TTC (Devise de la Société)

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Invoice'
en: Grand Total (Company Currency)
fr: Total TTC (Devise de la Société)

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Order'
en: Grand Total (Company Currency)
fr: Total TTC (Devise de la Société)

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Currency field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Grand Total (Company Currency)
fr: Total TTC (Devise de la Société)

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Grant Commission
fr: Eligible aux commissions

[ctx: Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Item'
en: Grant Commission
fr: Eligible aux commissions

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Check field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Grant Commission
fr: Eligible aux commissions

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Grant Commission
fr: Eligible aux commissions

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Sales Order Item'
en: Grant Commission
fr: Eligible aux commissions

en: Greater Than Amount
fr: Plus grand que le montant

[ctx: Support Settings]
note: Label of a Data field in DocType 'Support Settings'
en: Greeting Subtitle
fr: Sous-titre de bienvenue

[ctx: Support Settings]
note: Label of a Data field in DocType 'Support Settings'
en: Greeting Title
fr: Titre du message d'accueil

[ctx: Support Settings]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Support Settings'
en: Greetings Section
fr: Section salutations

[ctx: Project]
note: Label of a Currency field in DocType 'Project'
en: Gross Margin
fr: Marge Brute

note: Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Gross Profit
fr: Bénéfice brut

[ctx: Quotation Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Quotation Item'
en: Gross Profit
fr: Bénéfice brut

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Order Item'
en: Gross Profit
fr: Bénéfice brut

en: Gross Profit / Loss
fr: Bénéfice/Perte Brut

en: Gross Purchase Amount
fr: Montant d'Achat Brut

[ctx: Asset]
note: Label of a Currency field in DocType 'Asset'
en: Gross Purchase Amount
fr: Montant d'Achat Brut

[ctx: Asset Depreciation Schedule]
note: Label of a Currency field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: Gross Purchase Amount
fr: Montant d'Achat Brut

en: Gross Purchase Amount is mandatory
fr: Montant d'Achat Brut est obligatoire

[ctx: Packing Slip]
note: Label of a Float field in DocType 'Packing Slip'
en: Gross Weight
fr: Poids Brut

[ctx: Packing Slip]
note: Label of a Link field in DocType 'Packing Slip'
en: Gross Weight UOM
fr: UdM du Poids Brut

note: Name of a report
en: Gross and Net Profit Report
fr: Rapport de bénéfice brut et net

en: Group By Customer
fr: Regrouper par client

en: Group By Supplier
fr: Regrouper par fournisseur

en: Group Warehouses cannot be used in transactions. Please change the value of {0}
fr: Les entrepôts de groupe ne peuvent pas être utilisés dans les transactions. Veuillez modifier la valeur de {0}

en: Group by Account
fr: Grouper par compte

en: Group by Item
fr: Grouper par article

en: Group by Material Request
fr: Regrouper par demande de matériel

en: Group by Party
fr: Groupe par parti

en: Group by Purchase Order
fr: Regrouper par Commande d'Achat

en: Group by Sales Order
fr: Regrouper par commande client

en: Group by Supplier
fr: Regrouper par fournisseur

en: Group by Voucher
fr: Groupe par Bon

[ctx: Process Statement Of Accounts]
note: Option for the 'Group By' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Group by Voucher
fr: Groupe par Bon

en: Group by Voucher (Consolidated)
fr: Grouper par bon (consolidé)

[ctx: Process Statement Of Accounts]
note: Option for the 'Group By' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Group by Voucher (Consolidated)
fr: Grouper par bon (consolidé)

en: Group node warehouse is not allowed to select for transactions
fr: Un noeud de groupe d'entrepôt ne peut pas être sélectionné pour les transactions

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Check field in DocType 'Delivery Note'
en: Group same items
fr: Groupe les éléments identiques

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Check field in DocType 'POS Invoice'
en: Group same items
fr: Groupe les éléments identiques

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Check field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Group same items
fr: Groupe les éléments identiques

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Check field in DocType 'Purchase Order'
en: Group same items
fr: Groupe les éléments identiques

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Check field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Group same items
fr: Groupe les éléments identiques

[ctx: Quotation]
note: Label of a Check field in DocType 'Quotation'
en: Group same items
fr: Groupe les éléments identiques

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Check field in DocType 'Sales Invoice'
en: Group same items
fr: Groupe les éléments identiques

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Check field in DocType 'Sales Order'
en: Group same items
fr: Groupe les éléments identiques

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Check field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Group same items
fr: Groupe les éléments identiques

en: Groups
fr: Groupes

note: Name of a role
en: HR Manager
fr: Responsable RH

note: Name of a role
en: HR User
fr: Chargé RH

en: Hardware
fr: Matériel

[ctx: Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Item'
en: Has Batch No
fr: A un Numéro de Lot

[ctx: Serial and Batch Bundle]
note: Label of a Check field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Has Batch No
fr: A un Numéro de Lot

[ctx: Stock Ledger Entry]
note: Label of a Check field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Has Batch No
fr: A un Numéro de Lot

[ctx: Stock Reservation Entry]
note: Label of a Check field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Has Batch No
fr: A un Numéro de Lot

[ctx: Work Order]
note: Label of a Check field in DocType 'Work Order'
en: Has Batch No
fr: A un Numéro de Lot

[ctx: Asset Maintenance Log]
note: Label of a Check field in DocType 'Asset Maintenance Log'
en: Has Certificate
fr: A un certificat

[ctx: Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Item'
en: Has Expiry Date
fr: A une date d'expiration

[ctx: Cheque Print Template]
note: Label of a Check field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Has Print Format
fr: A un Format d'Impression

[ctx: Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Item'
en: Has Serial No
fr: A un N° de Série

[ctx: Serial and Batch Bundle]
note: Label of a Check field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Has Serial No
fr: A un N° de Série

[ctx: Stock Ledger Entry]
note: Label of a Check field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Has Serial No
fr: A un N° de Série

[ctx: Stock Reservation Entry]
note: Label of a Check field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Has Serial No
fr: A un N° de Série

[ctx: Work Order]
note: Label of a Check field in DocType 'Work Order'
en: Has Serial No
fr: A un N° de Série

[ctx: BOM]
note: Label of a Check field in DocType 'BOM'
en: Has Variants
fr: A Variantes

[ctx: BOM Item]
note: Label of a Check field in DocType 'BOM Item'
en: Has Variants
fr: A Variantes

[ctx: Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Item'
en: Has Variants
fr: A Variantes

[ctx: Stock Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Stock Settings'
en: Have Default Naming Series for Batch ID?
fr: Masque de numérotation par défaut pour les Lots ou Séries

[ctx: Employee]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Employee'
en: Health Details
fr: Détails de Santé

en: Help Results for
fr: Aide Résultats pour

[ctx: Loyalty Program]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Loyalty Program'
en: Help Section
fr: Section d'aide

[ctx: Process Statement Of Accounts]
note: Label of a HTML field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Help Text
fr: Texte d'aide

[ctx: Employee]
note: Description of the 'Family Background' (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Here you can maintain family details like name and occupation of parent, spouse and children
fr: Ici vous pouvez conserver les détails familiaux comme le nom et la profession des parents, le conjoint et les enfants

[ctx: Employee]
note: Description of the 'Health Details' (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Here you can maintain height, weight, allergies, medical concerns etc
fr: Ici vous pouvez conserver la hauteur, le poids, les allergies, les préoccupations médicales etc.

[ctx: Homepage]
note: Label of a Attach Image field in DocType 'Homepage'
en: Hero Image
fr: Image de héros

[ctx: Homepage]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Homepage'
en: Hero Section
fr: Section de héros

[ctx: Homepage]
note: Label of a Select field in DocType 'Homepage'
en: Hero Section Based On
fr: Section de héros basée sur

[ctx: Shareholder]
note: Description of the 'Contact List' (Code) field in DocType 'Shareholder'
en: Hidden list maintaining the list of contacts linked to Shareholder
fr: Liste cachée maintenant la liste des contacts liés aux actionnaires

[ctx: Global Defaults]
note: Label of a Select field in DocType 'Global Defaults'
en: Hide Currency Symbol
fr: Masquer le Symbole Monétaire

[ctx: Selling Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Selling Settings'
en: Hide Customer's Tax ID from Sales Transactions
fr: Masquer le numéro d'identification fiscale du client dans les transactions de vente

[ctx: POS Profile]
note: Label of a Check field in DocType 'POS Profile'
en: Hide Unavailable Items
fr: Masquer les éléments non disponibles

[ctx: Pricing Rule]
note: Description of the 'Priority' (Select) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Higher the number, higher the priority
fr: Plus le nombre est grand, plus la priorité est haute

[ctx: Employee]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Employee'
en: History In Company
fr: Ancienneté dans la Société

en: Hold
fr: Mettre en attente

en: Hold Invoice
fr: Facture en attente

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Invoice' Label of a Check field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Hold Invoice
fr: Facture en attente

[ctx: Supplier]
note: Label of a Select field in DocType 'Supplier'
en: Hold Type
fr: Documents mis en attente

note: Name of a DocType
en: Holiday
fr: Vacances

note: Name of a DocType
en: Holiday List
fr: Liste de vacances

[ctx: Appointment Booking Settings]
note: Label of a Link field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Holiday List
fr: Liste de vacances

[ctx: Employee]
note: Label of a Link field in DocType 'Employee'
en: Holiday List
fr: Liste de vacances

[ctx: Project]
note: Label of a Link field in DocType 'Project'
en: Holiday List
fr: Liste de vacances

[ctx: Service Level Agreement]
note: Label of a Link field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Holiday List
fr: Liste de vacances

[ctx: Workstation]
note: Label of a Link field in DocType 'Workstation'
en: Holiday List
fr: Liste de vacances

[ctx: Holiday List]
note: Label of a Data field in DocType 'Holiday List'
en: Holiday List Name
fr: Nom de la Liste de Vacances

[ctx: Holiday List]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Holiday List' Label of a Table field in DocType 'Holiday List'
en: Holidays
fr: Jours Fériés

note: Name of a DocType
en: Homepage
fr: Page d'Accueil

note: Name of a DocType
en: Homepage Section
fr: Section de la page d'accueil

[ctx: Homepage]
note: Option for the 'Hero Section Based On' (Select) field in DocType 'Homepage' Label of a Link field in DocType 'Homepage'
en: Homepage Section
fr: Section de la page d'accueil

note: Name of a DocType
en: Homepage Section Card
fr: Carte de section

[ctx: Homepage]
note: Label of a Link field in DocType 'Homepage'
en: Homepage Slideshow
fr: Diaporama de la page d'accueil

[ctx: BOM Operation]
note: Label of a Currency field in DocType 'BOM Operation'
en: Hour Rate
fr: Tarif Horaire

[ctx: Job Card]
note: Label of a Currency field in DocType 'Job Card'
en: Hour Rate
fr: Tarif Horaire

[ctx: Work Order Operation]
note: Label of a Float field in DocType 'Work Order Operation'
en: Hour Rate
fr: Tarif Horaire

en: Hours
fr: Heures

[ctx: Email Digest]
note: Label of a Select field in DocType 'Email Digest'
en: How frequently?
fr: A quelle fréquence ?

[ctx: Selling Settings]
note: Description of the 'Sales Update Frequency in Company and Project' (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: How often should Project and Company be updated based on Sales Transactions?
fr: À quelle fréquence le projet et l'entreprise doivent-ils être mis à jour en fonction des transactions de vente?

en: Human Resources
fr: Ressources humaines

en: IBAN is not valid
fr: IBAN n'est pas valide

[ctx: Packing Slip]
note: Description of the 'From Package No.' (Int) field in DocType 'Packing Slip'
en: Identification of the package for the delivery (for print)
fr: Identification de l'emballage pour la livraison (pour l'impression)

en: Identifying Decision Makers
fr: Identifier les décideurs

[ctx: Accounts Settings]
note: Description of the 'Book Deferred Entries Based On' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: If "Months" is selected, a fixed amount will be booked as deferred revenue or expense for each month irrespective of the number of days in a month. It will be prorated if deferred revenue or expense is not booked for an entire month
fr: Si «Mois» est sélectionné, un montant fixe sera comptabilisé en tant que revenus ou dépenses différés pour chaque mois, quel que soit le nombre de jours dans un mois. Il sera calculé au prorata si les revenus ou les dépenses différés ne sont pas comptabilisés pour un mois entier

[ctx: Journal Entry Account]
note: Description of the 'Cost Center' (Link) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: If Income or Expense
fr: Si Produits ou Charges

[ctx: Warehouse]
note: Description of the 'Account' (Link) field in DocType 'Warehouse'
en: If blank, parent Warehouse Account or company default will be considered in transactions
fr: Si ce champ est vide, le compte d'entrepôt parent ou la valeur par défaut de la société sera pris en compte dans les transactions

[ctx: Purchase Taxes and Charges]
note: Description of the 'Is this Tax included in Basic Rate?' (Check) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: If checked, the tax amount will be considered as already included in the Print Rate / Print Amount
fr: Si cochée, le montant de la taxe sera considéré comme déjà inclus dans le Taux / Prix des documents (PDF, impressions)

[ctx: Sales Taxes and Charges]
note: Description of the 'Is this Tax included in Basic Rate?' (Check) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: If checked, the tax amount will be considered as already included in the Print Rate / Print Amount
fr: Si cochée, le montant de la taxe sera considéré comme déjà inclus dans le Taux / Prix des documents (PDF, impressions)

[ctx: Warranty Claim]
note: Description of the 'Service Address' (Small Text) field in DocType 'Warranty Claim'
en: If different than customer address
fr: Si différente de l'adresse du client

[ctx: Global Defaults]
note: Description of the 'Disable In Words' (Check) field in DocType 'Global Defaults'
en: If disable, 'In Words' field will not be visible in any transaction
fr: Si coché, le champ 'En Lettre' ne sera visible dans aucune transaction

[ctx: Global Defaults]
note: Description of the 'Disable Rounded Total' (Check) field in DocType 'Global Defaults'
en: If disable, 'Rounded Total' field will not be visible in any transaction
fr: Si coché, le champ 'Total Arrondi' ne sera visible dans aucune transaction.

[ctx: Selling Settings]
note: Description of the 'Enable Discount Accounting for Selling' (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: If enabled, additional ledger entries will be made for discounts in a separate Discount Account
fr: Si cette option est activée, des écritures de grand livre supplémentaires seront effectuées pour les remises dans un compte de remise séparé.

[ctx: Accounts Settings]
note: Description of the 'Create Ledger Entries for Change Amount' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: If enabled, ledger entries will be posted for change amount in POS transactions
fr: Si cette option est activée, des écritures de grand livre seront enregistrées pour le montant de la modification dans les transactions POS.

[ctx: Item]
note: Description of the 'Variant Of' (Link) field in DocType 'Item'
en: If item is a variant of another item then description, image, pricing, taxes etc will be set from the template unless explicitly specified
fr: Si l'article est une variante d'un autre article, alors la description, l'image, le prix, les taxes etc seront fixés à partir du modèle sauf si spécifiés explicitement

[ctx: Stock Settings]
note: Description of the 'Role Allowed to Create/Edit Back-dated Transactions' (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: If mentioned, the system will allow only the users with this Role to create or modify any stock transaction earlier than the latest stock transaction for a specific item and warehouse. If set as blank, it allows all users to create/edit back-dated transactions.
fr: Les utilisateur de ce role pourront creer et modifier des transactions dans le passé. Si vide tout les utilisateurs pourrons le faire

[ctx: Packing Slip]
note: Description of the 'To Package No.' (Int) field in DocType 'Packing Slip'
en: If more than one package of the same type (for print)
fr: Si plus d'un paquet du même type (pour l'impression)

[ctx: Item]
note: Description of the 'Supply Raw Materials for Purchase' (Check) field in DocType 'Item'
en: If subcontracted to a vendor
fr: Si sous-traité à un fournisseur

[ctx: Account]
note: Description of the 'Frozen' (Select) field in DocType 'Account'
en: If the account is frozen, entries are allowed to restricted users.
fr: Si le compte est gelé, les écritures ne sont autorisés que pour un nombre restreint d'utilisateurs.

en: If the item is transacting as a Zero Valuation Rate item in this entry, please enable 'Allow Zero Valuation Rate' in the {0} Item table.
fr: Si l'article est traité comme un article à taux de valorisation nul dans cette entrée, veuillez activer &quot;Autoriser le taux de valorisation nul&quot; dans le {0} tableau des articles.

[ctx: Communication Medium]
note: Description of the 'Catch All' (Link) field in DocType 'Communication Medium'
en: If there is no assigned timeslot, then communication will be handled by this group
fr: S'il n'y a pas d'intervalle de temps attribué, la communication sera gérée par ce groupe.

[ctx: Payment Terms Template]
note: Description of the 'Allocate Payment Based On Payment Terms' (Check) field in DocType 'Payment Terms Template'
en: If this checkbox is checked, paid amount will be splitted and allocated as per the amounts in payment schedule against each payment term
fr: Si cette case est cochée, le montant payé sera divisé et réparti selon les montants du calendrier de paiement pour chaque condition de paiement

[ctx: Subscription]
note: Description of the 'Follow Calendar Months' (Check) field in DocType 'Subscription'
en: If this is checked subsequent new invoices will be created on calendar  month and quarter start dates irrespective of current invoice start date
fr: Si cette case est cochée, les nouvelles factures suivantes seront créées aux dates de début du mois civil et du trimestre, quelle que soit la date de début de facture actuelle

[ctx: Accounts Settings]
note: Description of the 'Submit Journal Entries' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: If this is unchecked Journal Entries will be saved in a Draft state and will have to be submitted manually
fr: Si cette case n'est pas cochée, les entrées de journal seront enregistrées dans un état Brouillon et devront être soumises manuellement

[ctx: Accounts Settings]
note: Description of the 'Book Deferred Entries Via Journal Entry' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: If this is unchecked, direct GL entries will be created to book deferred revenue or expense
fr: Si cette case n'est pas cochée, des entrées GL directes seront créées pour enregistrer les revenus ou les dépenses différés

[ctx: Item]
note: Description of the 'Has Variants' (Check) field in DocType 'Item'
en: If this item has variants, then it cannot be selected in sales orders etc.
fr: Si cet article a des variantes, alors il ne peut pas être sélectionné dans les commandes clients, etc.

en: If this option is configured 'Yes', ERPNext will prevent you from creating a Purchase Invoice or Receipt without creating a Purchase Order first. This configuration can be overridden for a particular supplier by enabling the 'Allow Purchase Invoice Creation Without Purchase Order' checkbox in the Supplier master.
fr: Si cette option est configurée «Oui», ERPNext vous empêchera de créer une facture d'achat ou un reçu sans créer d'abord une Commande d'Achat. Cette configuration peut être remplacée pour un fournisseur particulier en cochant la case «Autoriser la création de facture d'achat sans commmande d'achat» dans la fiche fournisseur.

en: If this option is configured 'Yes', ERPNext will prevent you from creating a Purchase Invoice without creating a Purchase Receipt first. This configuration can be overridden for a particular supplier by enabling the 'Allow Purchase Invoice Creation Without Purchase Receipt' checkbox in the Supplier master.
fr: Si cette option est configurée «Oui», ERPNext vous empêchera de créer une facture d'achat sans créer d'abord un reçu d'achat. Cette configuration peut être remplacée pour un fournisseur particulier en cochant la case &quot;Autoriser la création de facture d'achat sans reçu d'achat&quot; dans la fiche fournisseur.

en: If ticked, multiple materials can be used for a single Work Order. This is useful if one or more time consuming products are being manufactured.
fr: Si coché, plusieurs articles peuvent être utilisés pour un seul ordre de fabrication. Ceci est utile si un ou plusieurs produits chronophages sont en cours de fabrication.

en: If ticked, the BOM cost will be automatically updated based on Valuation Rate / Price List Rate / last purchase rate of raw materials.
fr: Si coché, le coût de la nomenclature sera automatiquement mis à jour en fonction du taux de valorisation / prix de la liste prix / dernier prix d'achat des matières premières.

en: If you {0} {1} quantities of the item {2}, the scheme {3} will be applied on the item.
fr: Si vous {0} {1} quantités de l'article {2}, le schéma {3} sera appliqué à l'article.

en: If you {0} {1} worth item {2}, the scheme {3} will be applied on the item.
fr: Si vous {0} {1} valez un article {2}, le schéma {3} sera appliqué à l'article.

[ctx: Budget]
note: Option for the 'Action if Annual Budget Exceeded on MR' (Select) field in DocType 'Budget' Option for the 'Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on MR' (Select) field in DocType 'Budget' Option for the 'Action if Annual Budget Exceeded on PO' (Select) field in Option for the 'Action if Accum
en: Ignore
fr: Ignorer

[ctx: Projects Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Projects Settings'
en: Ignore Employee Time Overlap
fr: Ignorer les chevauchements de temps des employés

en: Ignore Existing Ordered Qty
fr: Ignorer la quantité commandée existante

en: Ignore Existing Projected Quantity
fr: Ignorer la quantité projetée existante

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Check field in DocType 'Delivery Note'
en: Ignore Pricing Rule
fr: Ignorez Règle de Prix

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Check field in DocType 'POS Invoice'
en: Ignore Pricing Rule
fr: Ignorez Règle de Prix

[ctx: POS Profile]
note: Label of a Check field in DocType 'POS Profile'
en: Ignore Pricing Rule
fr: Ignorez Règle de Prix

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Check field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Ignore Pricing Rule
fr: Ignorez Règle de Prix

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Check field in DocType 'Purchase Order'
en: Ignore Pricing Rule
fr: Ignorez Règle de Prix

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Check field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Ignore Pricing Rule
fr: Ignorez Règle de Prix

[ctx: Quotation]
note: Label of a Check field in DocType 'Quotation'
en: Ignore Pricing Rule
fr: Ignorez Règle de Prix

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Check field in DocType 'Sales Invoice'
en: Ignore Pricing Rule
fr: Ignorez Règle de Prix

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Check field in DocType 'Sales Order'
en: Ignore Pricing Rule
fr: Ignorez Règle de Prix

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Check field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Ignore Pricing Rule
fr: Ignorez Règle de Prix

[ctx: Projects Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Projects Settings'
en: Ignore User Time Overlap
fr: Ignorer les chevauchements de temps des utilisateurs

[ctx: Projects Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Projects Settings'
en: Ignore Workstation Time Overlap
fr: Ignorer les chevauchements de temps des stations de travail

en: Import Day Book Data
fr: Données du journal d'importation

[ctx: Import Supplier Invoice]
note: Label of a Button field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Import Invoices
fr: Importer des factures

en: Import Master Data
fr: Importer des données de base

en: Import Successful
fr: Importation réussie

note: Name of a DocType
en: Import Supplier Invoice
fr: Importer la facture fournisseur

[ctx: Import Supplier Invoice]
note: Label of a Link in the Buying Workspace
en: Import Supplier Invoice
fr: Importer la facture fournisseur

en: Import in Bulk
fr: Importer en Masse

en: Importing Items and UOMs
fr: Importer des articles et des UOM

en: Importing Parties and Addresses
fr: Parties importatrices et adresses

en: In Maintenance
fr: En maintenance

[ctx: Asset]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: In Maintenance
fr: En maintenance

[ctx: Downtime Entry]
note: Description of the 'Downtime' (Float) field in DocType 'Downtime Entry'
en: In Mins
fr: En quelques minutes

[ctx: Work Order]
note: Description of the 'Lead Time' (Float) field in DocType 'Work Order'
en: In Mins
fr: En quelques minutes

[ctx: Asset Depreciation Schedule]
note: Description of the 'Rate of Depreciation' (Percent) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: In Percentage
fr: En pourcentage

[ctx: Asset Finance Book]
note: Description of the 'Rate of Depreciation' (Percent) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: In Percentage
fr: En pourcentage

[ctx: Lead]
note: Option for the 'Qualification Status' (Select) field in DocType 'Lead'
en: In Process
fr: En Cours

[ctx: Production Plan]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Production Plan'
en: In Process
fr: En Cours

[ctx: Quality Inspection]
note: Option for the 'Inspection Type' (Select) field in DocType 'Quality Inspection'
en: In Process
fr: En Cours

[ctx: Work Order]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Work Order'
en: In Process
fr: En Cours

en: In Production
fr: En production

en: In Qty
fr: En Qté

en: In Stock Qty
fr: Qté En Stock

en: In Transit
fr: En transit

[ctx: Delivery Trip]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Delivery Trip'
en: In Transit
fr: En transit

[ctx: Material Request]
note: Option for the 'Transfer Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: In Transit
fr: En transit

en: In Value
fr: En valeur

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Data field in DocType 'Delivery Note'
en: In Words
fr: En Toutes Lettres

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Data field in DocType 'POS Invoice'
en: In Words
fr: En Toutes Lettres

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Data field in DocType 'Purchase Invoice'
en: In Words
fr: En Toutes Lettres

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Data field in DocType 'Purchase Order'
en: In Words
fr: En Toutes Lettres

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Data field in DocType 'Purchase Receipt'
en: In Words
fr: En Toutes Lettres

[ctx: Quotation]
note: Label of a Data field in DocType 'Quotation'
en: In Words
fr: En Toutes Lettres

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Sales Invoice'
en: In Words
fr: En Toutes Lettres

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Data field in DocType 'Sales Order'
en: In Words
fr: En Toutes Lettres

[ctx: Subcontracting Receipt]
note: Label of a Data field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: In Words
fr: En Toutes Lettres

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Data field in DocType 'Supplier Quotation'
en: In Words
fr: En Toutes Lettres

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Data field in DocType 'Delivery Note'
en: In Words (Company Currency)
fr: En Toutes Lettres (Devise Société)

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Data field in DocType 'POS Invoice'
en: In Words (Company Currency)
fr: En Toutes Lettres (Devise Société)

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Data field in DocType 'Purchase Invoice'
en: In Words (Company Currency)
fr: En Toutes Lettres (Devise Société)

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Data field in DocType 'Purchase Order'
en: In Words (Company Currency)
fr: En Toutes Lettres (Devise Société)

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Data field in DocType 'Purchase Receipt'
en: In Words (Company Currency)
fr: En Toutes Lettres (Devise Société)

[ctx: Quotation]
note: Label of a Data field in DocType 'Quotation'
en: In Words (Company Currency)
fr: En Toutes Lettres (Devise Société)

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Sales Invoice'
en: In Words (Company Currency)
fr: En Toutes Lettres (Devise Société)

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Data field in DocType 'Sales Order'
en: In Words (Company Currency)
fr: En Toutes Lettres (Devise Société)

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Data field in DocType 'Supplier Quotation'
en: In Words (Company Currency)
fr: En Toutes Lettres (Devise Société)

[ctx: Delivery Note]
note: Description of the 'In Words' (Data) field in DocType 'Delivery Note'
en: In Words (Export) will be visible once you save the Delivery Note.
fr: En Toutes Lettres (Exportation) Sera visible une fois que vous enregistrerez le Bon de Livraison.

[ctx: Delivery Note]
note: Description of the 'In Words (Company Currency)' (Data) field in DocType 'Delivery Note'
en: In Words will be visible once you save the Delivery Note.
fr: En Toutes Lettres. Sera visible une fois que vous enregistrez le Bon de Livraison.

[ctx: POS Invoice]
note: Description of the 'In Words (Company Currency)' (Data) field in DocType 'POS Invoice'
en: In Words will be visible once you save the Sales Invoice.
fr: En Toutes Lettres. Sera visible une fois que vous enregistrerez la Facture.

[ctx: Sales Invoice]
note: Description of the 'In Words (Company Currency)' (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice'
en: In Words will be visible once you save the Sales Invoice.
fr: En Toutes Lettres. Sera visible une fois que vous enregistrerez la Facture.

[ctx: Sales Order]
note: Description of the 'In Words (Company Currency)' (Data) field in DocType 'Sales Order'
en: In Words will be visible once you save the Sales Order.
fr: En Toutes Lettres. Sera visible une fois que vous enregistrerez la Commande Client

[ctx: BOM Operation]
note: Description of the 'Operation Time ' (Float) field in DocType 'BOM Operation'
en: In minutes
fr: En minutes

[ctx: Delivery Settings]
note: Description of the 'Delay between Delivery Stops' (Int) field in DocType 'Delivery Settings'
en: In minutes
fr: En minutes

en: In stock
fr: En stock

note: Label of a Link in the CRM Workspace Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Inactive Customers
fr: Clients Inactifs

note: Name of a report
en: Inactive Sales Items
fr: Articles de vente inactifs

en: Incentives
fr: Incitations

[ctx: Sales Team]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Team'
en: Incentives
fr: Incitations

[ctx: Process Statement Of Accounts]
note: Label of a Check field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Include Ageing Summary
fr: Inclure le résumé du vieillissement

en: Include Default FB Entries
fr: Inclure les entrées de livre par défaut

en: Include Expired
fr: Inclure expiré

en: Include Exploded Items
fr: Inclure les articles éclatés

[ctx: Production Plan Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Production Plan Item'
en: Include Exploded Items
fr: Inclure les articles éclatés

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Include Exploded Items
fr: Inclure les articles éclatés

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Include Exploded Items
fr: Inclure les articles éclatés

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Include Exploded Items
fr: Inclure les articles éclatés

[ctx: Subcontracting Order Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Subcontracting Order Item'
en: Include Exploded Items
fr: Inclure les articles éclatés

[ctx: Subcontracting Receipt Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Include Exploded Items
fr: Inclure les articles éclatés

[ctx: BOM Explosion Item]
note: Label of a Check field in DocType 'BOM Explosion Item'
en: Include Item In Manufacturing
fr: Inclure l'article dans la fabrication

[ctx: BOM Item]
note: Label of a Check field in DocType 'BOM Item'
en: Include Item In Manufacturing
fr: Inclure l'article dans la fabrication

[ctx: Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Item'
en: Include Item In Manufacturing
fr: Inclure l'article dans la fabrication

[ctx: Work Order Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Work Order Item'
en: Include Item In Manufacturing
fr: Inclure l'article dans la fabrication

[ctx: Production Plan]
note: Label of a Check field in DocType 'Production Plan'
en: Include Non Stock Items
fr: Inclure les articles non stockés

en: Include POS Transactions
fr: Inclure les transactions du point de vente

[ctx: Bank Clearance]
note: Label of a Check field in DocType 'Bank Clearance'
en: Include POS Transactions
fr: Inclure les transactions du point de vente

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Check field in DocType 'POS Invoice'
en: Include Payment (POS)
fr: Inclure Paiement (PDV)

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Check field in DocType 'Sales Invoice'
en: Include Payment (POS)
fr: Inclure Paiement (PDV)

[ctx: Bank Clearance]
note: Label of a Check field in DocType 'Bank Clearance'
en: Include Reconciled Entries
fr: Inclure les Écritures Réconciliées

en: Include Sub-assembly Raw Materials
fr: Inclure les matières premières de sous-assemblage

[ctx: Production Plan]
note: Label of a Check field in DocType 'Production Plan'
en: Include Subcontracted Items
fr: Inclure les articles sous-traités

en: Include UOM
fr: Inclure UdM

[ctx: Closing Stock Balance]
note: Label of a Link field in DocType 'Closing Stock Balance'
en: Include UOM
fr: Inclure UdM

[ctx: Account]
note: Label of a Check field in DocType 'Account'
en: Include in gross
fr: Inclure en brut

en: Included in Gross Profit
fr: Inclus dans le bénéfice brut

[ctx: Stock Entry]
note: Description of the 'Use Multi-Level BOM' (Check) field in DocType 'Stock Entry'
en: Including items for sub assemblies
fr: Incluant les articles pour des sous-ensembles

en: Income
fr: Revenus

[ctx: Account]
note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Income
fr: Revenus

[ctx: Ledger Merge]
note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Income
fr: Revenus

[ctx: Process Deferred Accounting]
note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Process Deferred Accounting'
en: Income
fr: Revenus

en: Income Account
fr: Compte de Produits

[ctx: Account]
note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Income Account
fr: Compte de Produits

[ctx: Dunning]
note: Label of a Link field in DocType 'Dunning'
en: Income Account
fr: Compte de Produits

[ctx: Dunning Type]
note: Label of a Link field in DocType 'Dunning Type'
en: Income Account
fr: Compte de Produits

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Income Account
fr: Compte de Produits

[ctx: POS Profile]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Profile'
en: Income Account
fr: Compte de Produits

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Income Account
fr: Compte de Produits

en: Incoming
fr: Entrant

[ctx: Call Log]
note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: Incoming
fr: Entrant

[ctx: Quality Inspection]
note: Option for the 'Inspection Type' (Select) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Incoming
fr: Entrant

en: Incoming Rate
fr: Prix d'Entrée

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Incoming Rate
fr: Prix d'Entrée

[ctx: Packed Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Packed Item'
en: Incoming Rate
fr: Prix d'Entrée

[ctx: Serial No]
note: Label of a Float field in DocType 'Serial No'
en: Incoming Rate
fr: Prix d'Entrée

[ctx: Serial and Batch Entry]
note: Label of a Float field in DocType 'Serial and Batch Entry'
en: Incoming Rate
fr: Prix d'Entrée

[ctx: Stock Ledger Entry]
note: Label of a Currency field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Incoming Rate
fr: Prix d'Entrée

en: Incoming call from {0}
fr: Appel entrant du {0}

note: Name of a report
en: Incorrect Balance Qty After Transaction
fr: Equilibre des quantités aprés une transaction

en: Incorrect Date
fr: Date incorrecte

note: Name of a report
en: Incorrect Serial No Valuation
fr: Valorisation inccorecte par Num. Série / Lots

en: Incorrect Warehouse
fr: Entrepôt incorrect

en: Incorrect number of General Ledger Entries found. You might have selected a wrong Account in the transaction.
fr: Nombre incorrect d'Écritures Grand Livre trouvées. Vous avez peut-être choisi le mauvais Compte dans la transaction.

[ctx: Item Attribute]
note: Label of a Float field in DocType 'Item Attribute'
en: Increment
fr: Incrément

[ctx: Item Variant Attribute]
note: Label of a Float field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: Increment
fr: Incrément

en: Increment cannot be 0
fr: Incrément ne peut pas être 0

en: Increment for Attribute {0} cannot be 0
fr: Incrément pour l'Attribut {0} ne peut pas être 0

[ctx: Packing Slip]
note: Description of the 'Delivery Note' (Link) field in DocType 'Packing Slip'
en: Indicates that the package is a part of this delivery (Only Draft)
fr: Indique que le paquet est une partie de cette livraison (Brouillons Seulement)

[ctx: Supplier Scorecard]
note: Label of a Data field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Indicator Color
fr: Couleur de l'Indicateur

en: Indirect Expenses
fr: Charges Indirectes

en: Indirect Income
fr: Revenu indirect

[ctx: Account]
note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Indirect Income
fr: Revenu indirect

en: Individual
fr: Individuel

[ctx: Customer]
note: Option for the 'Customer Type' (Select) field in DocType 'Customer'
en: Individual
fr: Individuel

[ctx: Supplier]
note: Option for the 'Supplier Type' (Select) field in DocType 'Supplier'
en: Individual
fr: Individuel

[ctx: Customer]
note: Label of a Link field in DocType 'Customer'
en: Industry
fr: Industrie

[ctx: Industry Type]
note: Label of a Data field in DocType 'Industry Type'
en: Industry
fr: Industrie

[ctx: Lead]
note: Label of a Link field in DocType 'Lead'
en: Industry
fr: Industrie

[ctx: Opportunity]
note: Label of a Link field in DocType 'Opportunity'
en: Industry
fr: Industrie

[ctx: Prospect]
note: Label of a Link field in DocType 'Prospect'
en: Industry
fr: Industrie

note: Name of a DocType
en: Industry Type
fr: Secteur d'Activité

[ctx: Delivery Trip]
note: Label of a Check field in DocType 'Delivery Trip'
en: Initial Email Notification Sent
fr: Notification initiale par e-mail envoyée

en: Initiated
fr: Initié

[ctx: Payment Entry]
note: Option for the 'Payment Order Status' (Select) field in DocType 'Payment Entry'
en: Initiated
fr: Initié

[ctx: Payment Request]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request'
en: Initiated
fr: Initié

en: Inspected By
fr: Inspecté Par

[ctx: Quality Inspection]
note: Label of a Link field in DocType 'Quality Inspection'
en: Inspected By
fr: Inspecté Par

en: Inspection Required
fr: Inspection obligatoire

[ctx: Stock Entry]
note: Label of a Check field in DocType 'Stock Entry'
en: Inspection Required
fr: Inspection obligatoire

[ctx: Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Item'
en: Inspection Required before Delivery
fr: Inspection Requise à l'expedition

[ctx: Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Item'
en: Inspection Required before Purchase
fr: Inspection Requise à la réception

en: Inspection Type
fr: Type d'Inspection

[ctx: Quality Inspection]
note: Label of a Select field in DocType 'Quality Inspection'
en: Inspection Type
fr: Type d'Inspection

[ctx: Installation Note]
note: Label of a Date field in DocType 'Installation Note'
en: Installation Date
fr: Date d'Installation

note: Name of a DocType
en: Installation Note
fr: Note d'Installation

[ctx: Installation Note]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Installation Note' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Installation Note
fr: Note d'Installation

note: Name of a DocType
en: Installation Note Item
fr: Article Remarque d'Installation

en: Installation Note {0} has already been submitted
fr: Note d'Installation {0} à déjà été sousmise

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Select field in DocType 'Delivery Note'
en: Installation Status
fr: Etat de l'Installation

[ctx: Installation Note]
note: Label of a Time field in DocType 'Installation Note'
en: Installation Time
fr: Temps d'Installation

en: Installation date cannot be before delivery date for Item {0}
fr: Date d'installation ne peut pas être avant la date de livraison pour l'Article {0}

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Installed Qty
fr: Qté Installée

[ctx: Installation Note Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Installation Note Item'
en: Installed Qty
fr: Qté Installée

en: Installing presets
fr: Installation des réglages

en: Insufficient Permissions
fr: Permissions insuffisantes

en: Insufficient Stock
fr: Stock insuffisant

[ctx: Vehicle]
note: Label of a Data field in DocType 'Vehicle'
en: Insurance Company
fr: Compagnie d'Assurance

[ctx: Vehicle]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Vehicle'
en: Insurance Details
fr: Détails Assurance

[ctx: Asset]
note: Label of a Date field in DocType 'Asset'
en: Insurance End Date
fr: Date de fin de l'assurance

[ctx: Asset]
note: Label of a Date field in DocType 'Asset'
en: Insurance Start Date
fr: Date de début de l'assurance

en: Insurance Start date should be less than Insurance End date
fr: Date de Début d'Assurance devrait être antérieure à la Date de Fin d'Assurance

[ctx: Asset]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Asset'
en: Insurance details
fr: Détails de l'assurance

[ctx: Asset]
note: Label of a Data field in DocType 'Asset'
en: Insured value
fr: Valeur assurée

[ctx: Asset]
note: Label of a Data field in DocType 'Asset'
en: Insurer
fr: Assureur

[ctx: Bank Account]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Bank Account'
en: Integration Details
fr: Détails d'intégration

[ctx: Bank Account]
note: Label of a Data field in DocType 'Bank Account'
en: Integration ID
fr: ID d'intégration

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Invoice'
en: Inter Company Invoice Reference
fr: Référence de facture inter-sociétés

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Inter Company Invoice Reference
fr: Référence de facture inter-sociétés

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Invoice'
en: Inter Company Invoice Reference
fr: Référence de facture inter-sociétés

[ctx: Journal Entry]
note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry'
en: Inter Company Journal Entry
fr: Ecriture de journal inter-sociétés

[ctx: Journal Entry Template]
note: Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Inter Company Journal Entry
fr: Ecriture de journal inter-sociétés

[ctx: Journal Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Journal Entry'
en: Inter Company Journal Entry Reference
fr: Référence d'écriture de journal inter-sociétés

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Order'
en: Inter Company Order Reference
fr: Référence de commande inter-entreprises

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Order'
en: Inter Company Order Reference
fr: Référence de commande inter-entreprises

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Link field in DocType 'Delivery Note'
en: Inter Company Reference
fr: Référence inter-entreprise

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Inter Company Reference
fr: Référence inter-entreprise

[ctx: Stock Settings]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Stock Settings'
en: Inter Warehouse Transfer Settings
fr: Paramètres de transfert entre entrepôts

[ctx: Overdue Payment]
note: Label of a Currency field in DocType 'Overdue Payment'
en: Interest
fr: Intérêt

en: Interested
fr: Intéressé

[ctx: Lead]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Interested
fr: Intéressé

[ctx: Customer]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Customer'
en: Internal Customer
fr: Client interne

[ctx: Supplier]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Supplier'
en: Internal Supplier
fr: Fournisseur interne

en: Internal Transfer
fr: Transfert Interne

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Internal Transfer
fr: Transfert Interne

[ctx: Payment Entry]
note: Option for the 'Payment Type' (Select) field in DocType 'Payment Entry'
en: Internal Transfer
fr: Transfert Interne

[ctx: Purchase Invoice]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Internal Transfer
fr: Transfert Interne

[ctx: Sales Invoice]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Internal Transfer
fr: Transfert Interne

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Internal Transfer
fr: Transfert Interne

[ctx: Employee]
note: Label of a Table field in DocType 'Employee'
en: Internal Work History
fr: Historique de Travail Interne

en: Invalid Account
fr: Compte invalide

en: Invalid Attribute
fr: Attribut invalide

en: Invalid Barcode. There is no Item attached to this barcode.
fr: Code à barres invalide. Il n'y a pas d'article attaché à ce code à barres.

en: Invalid Blanket Order for the selected Customer and Item
fr: Commande avec limites non valide pour le client et l'article sélectionnés

en: Invalid Child Procedure
fr: Procédure enfant non valide

en: Invalid Company for Inter Company Transaction.
fr: Société non valide pour une transaction inter-sociétés.

en: Invalid Gross Purchase Amount
fr: Montant d'achat brut non valide

en: Invalid Item
fr: Élément non valide

en: Invalid Opening Entry
fr: Entrée d'ouverture non valide

en: Invalid POS Invoices
fr: Factures PDV non valides

en: Invalid Parent Account
fr: Compte parent non valide

en: Invalid Part Number
fr: Numéro de pièce non valide

en: Invalid Posting Time
fr: Heure de publication non valide

en: Invalid Quantity
fr: Quantité invalide

en: Invalid Selling Price
fr: Prix de vente invalide

en: Invalid Value
fr: Valeur invalide

en: Invalid condition expression
fr: Expression de condition non valide

en: Invalid lost reason {0}, please create a new lost reason
fr: Motif perdu non valide {0}, veuillez créer un nouveau motif perdu

en: Invalid naming series (. missing) for {0}
fr: Masque de numérotation non valide (. Manquante) pour {0}

en: Invalid reference {0} {1}
fr: Référence invalide {0} {1}

en: Invalid {0}
fr: Invalide {0}

en: Invalid {0} for Inter Company Transaction.
fr: {0} non valide pour la transaction inter-société.

en: Invalid {0}: {1}
fr: Invalide {0} : {1}

[ctx: Item]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Item'
en: Inventory
fr: Inventaire

[ctx: Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Item'
en: Inventory Settings
fr: Paramétrage de l'inventaire

en: Investments
fr: Investissements

en: Invoice
fr: Facture

[ctx: Discounted Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Discounted Invoice'
en: Invoice
fr: Facture

[ctx: Loyalty Point Entry]
note: Label of a Dynamic Link field in DocType 'Loyalty Point Entry'
en: Invoice
fr: Facture

[ctx: Subscription Invoice]
note: Label of a Dynamic Link field in DocType 'Subscription Invoice'
en: Invoice
fr: Facture

[ctx: Accounts Settings]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Accounts Settings'
en: Invoice Cancellation
fr: Annulation de facture

[ctx: Payment Reconciliation Invoice]
note: Label of a Date field in DocType 'Payment Reconciliation Invoice'
en: Invoice Date
fr: Date de la Facture

note: Name of a DocType
en: Invoice Discounting
fr: Rabais de facture

[ctx: Journal Entry Account]
note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Invoice Discounting
fr: Rabais de facture

en: Invoice Grand Total
fr: Total général de la facture

[ctx: Opening Invoice Creation Tool Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item'
en: Invoice Number
fr: Numéro de Facture

[ctx: Payment Reconciliation Allocation]
note: Label of a Dynamic Link field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation'
en: Invoice Number
fr: Numéro de Facture

[ctx: Payment Reconciliation Invoice]
note: Label of a Dynamic Link field in DocType 'Payment Reconciliation Invoice'
en: Invoice Number
fr: Numéro de Facture

[ctx: Process Payment Reconciliation Log Allocations]
note: Label of a Dynamic Link field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations'
en: Invoice Number
fr: Numéro de Facture

en: Invoice Portion
fr: Pourcentage de facturation

[ctx: Overdue Payment]
note: Label of a Percent field in DocType 'Overdue Payment'
en: Invoice Portion
fr: Pourcentage de facturation

[ctx: Payment Schedule]
note: Label of a Percent field in DocType 'Payment Schedule'
en: Invoice Portion
fr: Pourcentage de facturation

en: Invoice Posting Date
fr: Date d’Envois de la Facture

[ctx: Import Supplier Invoice]
note: Label of a Select field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Invoice Series
fr: Série de factures

en: Invoice Status
fr: État de la facture

en: Invoice Type
fr: Type de facture

[ctx: Loyalty Point Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Loyalty Point Entry'
en: Invoice Type
fr: Type de facture

[ctx: Opening Invoice Creation Tool]
note: Label of a Select field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool'
en: Invoice Type
fr: Type de facture

[ctx: Payment Reconciliation Allocation]
note: Label of a Link field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation'
en: Invoice Type
fr: Type de facture

[ctx: Payment Reconciliation Invoice]
note: Label of a Select field in DocType 'Payment Reconciliation Invoice'
en: Invoice Type
fr: Type de facture

[ctx: Process Payment Reconciliation Log Allocations]
note: Label of a Link field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations'
en: Invoice Type
fr: Type de facture

en: Invoice already created for all billing hours
fr: Facture déjà créée pour toutes les heures facturées

[ctx: Accounts Settings]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Accounts Settings'
en: Invoice and Billing
fr: Facturation

en: Invoice can't be made for zero billing hour
fr: La facture ne peut pas être faite pour une heure facturée à zéro

en: Invoiced Amount
fr: Montant facturé

en: Invoices
fr: Factures

[ctx: Invoice Discounting]
note: Label of a Table field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Invoices
fr: Factures

[ctx: Opening Invoice Creation Tool]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool'
en: Invoices
fr: Factures

[ctx: POS Profile]
note: Group in POS Profile's connections
en: Invoices
fr: Factures

[ctx: Payment Reconciliation]
note: Label of a Table field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Invoices
fr: Factures

[ctx: Supplier]
note: Option for the 'Hold Type' (Select) field in DocType 'Supplier'
en: Invoices
fr: Factures

[ctx: Accounts Settings]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Accounts Settings'
en: Invoicing Features
fr: Caractéristiques de la facturation

[ctx: Inventory Dimension]
note: Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Inward
fr: Vers l'intérieur

[ctx: Payment Request]
note: Option for the 'Payment Request Type' (Select) field in DocType 'Payment Request'
en: Inward
fr: Vers l'intérieur

[ctx: Serial and Batch Bundle]
note: Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Inward
fr: Vers l'intérieur

[ctx: Cheque Print Template]
note: Label of a Check field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Is Account Payable
fr: Est Compte Créditeur

[ctx: GL Entry]
note: Label of a Select field in DocType 'GL Entry'
en: Is Advance
fr: Est Accompte

[ctx: Journal Entry Account]
note: Label of a Select field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Is Advance
fr: Est Accompte

[ctx: Payment Reconciliation Allocation]
note: Label of a Data field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation'
en: Is Advance
fr: Est Accompte

[ctx: Payment Reconciliation Payment]
note: Label of a Data field in DocType 'Payment Reconciliation Payment'
en: Is Advance
fr: Est Accompte

[ctx: Process Payment Reconciliation Log Allocations]
note: Label of a Data field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations'
en: Is Advance
fr: Est Accompte

[ctx: Timesheet Detail]
note: Label of a Check field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Is Billable
fr: Est facturable

[ctx: GL Entry]
note: Label of a Check field in DocType 'GL Entry'
en: Is Cancelled
fr: Est Annulée

[ctx: Serial and Batch Bundle]
note: Label of a Check field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Is Cancelled
fr: Est Annulée

[ctx: Stock Ledger Entry]
note: Label of a Check field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Is Cancelled
fr: Est Annulée

[ctx: Share Balance]
note: Label of a Check field in DocType 'Share Balance'
en: Is Company
fr: Est une société

[ctx: Shareholder]
note: Label of a Check field in DocType 'Shareholder'
en: Is Company
fr: Est une société

[ctx: Bank Account]
note: Label of a Check field in DocType 'Bank Account'
en: Is Company Account
fr: Est le compte de l'entreprise

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Check field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Consolidated
fr: Est consolidé

[ctx: Location]
note: Label of a Check field in DocType 'Location'
en: Is Container
fr: Est le contenant

[ctx: Pricing Rule]
note: Label of a Check field in DocType 'Pricing Rule'
en: Is Cumulative
fr: Est cumulatif

[ctx: Promotional Scheme]
note: Label of a Check field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Is Cumulative
fr: Est cumulatif

[ctx: Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Item'
en: Is Customer Provided Item
fr: L'article est-il fourni par le client?

[ctx: Tally Migration]
note: Label of a Check field in DocType 'Tally Migration'
en: Is Day Book Data Imported
fr: Les données du carnet de jour sont-elles importées?

[ctx: Tally Migration]
note: Label of a Check field in DocType 'Tally Migration'
en: Is Day Book Data Processed
fr: Les données du carnet de travail sont-elles traitées

[ctx: Bank Account]
note: Label of a Check field in DocType 'Bank Account'
en: Is Default Account
fr: Est un compte par défaut

[ctx: Dunning Letter Text]
note: Label of a Check field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Is Default Language
fr: Est la langue par défaut

[ctx: Selling Settings]
note: Label of a Select field in DocType 'Selling Settings'
en: Is Delivery Note Required for Sales Invoice Creation?
fr: Un bon de livraison est-il nécessaire pour la création de factures de vente?

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Check field in DocType 'POS Invoice'
en: Is Discounted
fr: Est réduit

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Check field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Discounted
fr: Est réduit

[ctx: Asset]
note: Label of a Check field in DocType 'Asset'
en: Is Existing Asset
fr: Est Actif Existant

[ctx: Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Item'
en: Is Fixed Asset
fr: Est Immobilisation

[ctx: Landed Cost Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Landed Cost Item'
en: Is Fixed Asset
fr: Est Immobilisation

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Check field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Is Fixed Asset
fr: Est Immobilisation

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Is Fixed Asset
fr: Est Immobilisation

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Is Fixed Asset
fr: Est Immobilisation

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Is Fixed Asset
fr: Est Immobilisation

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Is Fixed Asset
fr: Est Immobilisation

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Is Free Item
fr: Est un article gratuit

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Check field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Is Free Item
fr: Est un article gratuit

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Is Free Item
fr: Est un article gratuit

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Is Free Item
fr: Est un article gratuit

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Is Free Item
fr: Est un article gratuit

[ctx: Quotation Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Quotation Item'
en: Is Free Item
fr: Est un article gratuit

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Is Free Item
fr: Est un article gratuit

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Sales Order Item'
en: Is Free Item
fr: Est un article gratuit

[ctx: Supplier Quotation Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Is Free Item
fr: Est un article gratuit

en: Is Frozen
fr: Est gelé

[ctx: Customer]
note: Label of a Check field in DocType 'Customer'
en: Is Frozen
fr: Est gelé

[ctx: Supplier]
note: Label of a Check field in DocType 'Supplier'
en: Is Frozen
fr: Est gelé

en: Is Group
fr: Est un Groupe

[ctx: Account]
note: Label of a Check field in DocType 'Account'
en: Is Group
fr: Est un Groupe

[ctx: Company]
note: Label of a Check field in DocType 'Company'
en: Is Group
fr: Est un Groupe

[ctx: Cost Center]
note: Label of a Check field in DocType 'Cost Center'
en: Is Group
fr: Est un Groupe

[ctx: Customer Group]
note: Label of a Check field in DocType 'Customer Group'
en: Is Group
fr: Est un Groupe

[ctx: Department]
note: Label of a Check field in DocType 'Department'
en: Is Group
fr: Est un Groupe

[ctx: Item Group]
note: Label of a Check field in DocType 'Item Group'
en: Is Group
fr: Est un Groupe

[ctx: Ledger Merge]
note: Label of a Check field in DocType 'Ledger Merge'
en: Is Group
fr: Est un Groupe

[ctx: Location]
note: Label of a Check field in DocType 'Location'
en: Is Group
fr: Est un Groupe

[ctx: Quality Procedure]
note: Label of a Check field in DocType 'Quality Procedure'
en: Is Group
fr: Est un Groupe

[ctx: Sales Person]
note: Label of a Check field in DocType 'Sales Person'
en: Is Group
fr: Est un Groupe

[ctx: Supplier Group]
note: Label of a Check field in DocType 'Supplier Group'
en: Is Group
fr: Est un Groupe

[ctx: Task]
note: Label of a Check field in DocType 'Task'
en: Is Group
fr: Est un Groupe

[ctx: Territory]
note: Label of a Check field in DocType 'Territory'
en: Is Group
fr: Est un Groupe

[ctx: Customer]
note: Label of a Check field in DocType 'Customer'
en: Is Internal Customer
fr: Est un client interne

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Check field in DocType 'Delivery Note'
en: Is Internal Customer
fr: Est un client interne

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Check field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Internal Customer
fr: Est un client interne

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Check field in DocType 'Sales Order'
en: Is Internal Customer
fr: Est un client interne

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Check field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Is Internal Supplier
fr: Est un fournisseur interne

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Check field in DocType 'Purchase Order'
en: Is Internal Supplier
fr: Est un fournisseur interne

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Check field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Is Internal Supplier
fr: Est un fournisseur interne

[ctx: Supplier]
note: Label of a Check field in DocType 'Supplier'
en: Is Internal Supplier
fr: Est un fournisseur interne

[ctx: Applicable On Account]
note: Label of a Check field in DocType 'Applicable On Account'
en: Is Mandatory
fr: Est obligatoire

[ctx: Tally Migration]
note: Label of a Check field in DocType 'Tally Migration'
en: Is Master Data Imported
fr: Les données de base sont-elles importées?

[ctx: Tally Migration]
note: Label of a Check field in DocType 'Tally Migration'
en: Is Master Data Processed
fr: Les données de base sont-elles traitées?

[ctx: Task]
note: Label of a Check field in DocType 'Task'
en: Is Milestone
fr: Est un Jalon

[ctx: GL Entry]
note: Label of a Select field in DocType 'GL Entry'
en: Is Opening
fr: Écriture d'Ouverture

[ctx: Journal Entry]
note: Label of a Select field in DocType 'Journal Entry'
en: Is Opening
fr: Écriture d'Ouverture

[ctx: Journal Entry Template]
note: Label of a Select field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Is Opening
fr: Écriture d'Ouverture

[ctx: Stock Entry]
note: Label of a Select field in DocType 'Stock Entry'
en: Is Opening
fr: Écriture d'Ouverture

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Select field in DocType 'POS Invoice'
en: Is Opening Entry
fr: Est Écriture Ouverte

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Select field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Is Opening Entry
fr: Est Écriture Ouverte

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Select field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Opening Entry
fr: Est Écriture Ouverte

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Check field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Is Paid
fr: Est Payé

[ctx: Buying Settings]
note: Label of a Select field in DocType 'Buying Settings'
en: Is Purchase Order Required for Purchase Invoice & Receipt Creation?
fr: Une Commande d'Achat est-il requis pour la création de factures d'achat et de reçus?

[ctx: Buying Settings]
note: Label of a Select field in DocType 'Buying Settings'
en: Is Purchase Receipt Required for Purchase Invoice Creation?
fr: Un reçu d'achat est-il requis pour la création d'une facture d'achat?

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Check field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Rate Adjustment Entry (Debit Note)
fr: Est un justement du prix de la note de débit

[ctx: Pricing Rule]
note: Label of a Check field in DocType 'Pricing Rule'
en: Is Recursive
fr: Est récursif

[ctx: Promotional Scheme Product Discount]
note: Label of a Check field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Is Recursive
fr: Est récursif

en: Is Return
fr: Est un Retour

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Check field in DocType 'Delivery Note'
en: Is Return
fr: Est un Retour

[ctx: POS Invoice Reference]
note: Label of a Check field in DocType 'POS Invoice Reference'
en: Is Return
fr: Est un Retour

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Check field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Is Return
fr: Est un Retour

[ctx: Stock Entry]
note: Label of a Check field in DocType 'Stock Entry'
en: Is Return
fr: Est un Retour

[ctx: Subcontracting Receipt]
note: Label of a Check field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Is Return
fr: Est un Retour

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Check field in DocType 'POS Invoice'
en: Is Return (Credit Note)
fr: Est un avoir (note de crédit)

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Check field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Return (Credit Note)
fr: Est un avoir (note de crédit)

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Check field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Is Return (Debit Note)
fr: Est une note de débit

[ctx: Selling Settings]
note: Label of a Select field in DocType 'Selling Settings'
en: Is Sales Order Required for Sales Invoice & Delivery Note Creation?
fr: Une commande client est-elle requise pour la création de factures clients et de bons de livraison?

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Check field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Is Subcontracted
fr: Est sous-traité

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Check field in DocType 'Purchase Order'
en: Is Subcontracted
fr: Est sous-traité

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Check field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Is Subcontracted
fr: Est sous-traité

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Check field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Is Subcontracted
fr: Est sous-traité

[ctx: Supplier]
note: Label of a Check field in DocType 'Supplier'
en: Is Transporter
fr: Est transporteur

[ctx: Payment Request]
note: Label of a Check field in DocType 'Payment Request'
en: Is a Subscription
fr: Est un abonnement

[ctx: Purchase Taxes and Charges]
note: Label of a Check field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Is this Tax included in Basic Rate?
fr: Cette Taxe est-elle incluse dans le Prix de Base ?

[ctx: Sales Taxes and Charges]
note: Label of a Check field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Is this Tax included in Basic Rate?
fr: Cette Taxe est-elle incluse dans le Prix de Base ?

note: Name of a DocType
en: Issue
fr: Ticket

[ctx: Asset]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Issue
fr: Ticket

[ctx: Asset Movement]
note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Asset Movement'
en: Issue
fr: Ticket

[ctx: Issue]
note: Label of a Link in the Support Workspace Label of a shortcut in the Support Workspace
en: Issue
fr: Ticket

[ctx: Serial No]
note: Option for the 'Asset Status' (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Issue
fr: Ticket

[ctx: Share Transfer]
note: Option for the 'Transfer Type' (Select) field in DocType 'Share Transfer'
en: Issue
fr: Ticket

[ctx: Task]
note: Label of a Link field in DocType 'Task'
en: Issue
fr: Ticket

[ctx: Warranty Claim]
note: Label of a Text Editor field in DocType 'Warranty Claim'
en: Issue
fr: Ticket

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Check field in DocType 'Delivery Note'
en: Issue Credit Note
fr: Note de crédit d'émission

[ctx: Warranty Claim]
note: Label of a Date field in DocType 'Warranty Claim'
en: Issue Date
fr: Date d'Émission

en: Issue Material
fr: Problème Matériel

note: Name of a DocType
en: Issue Priority
fr: Priorité d'émission

[ctx: Issue Priority]
note: Label of a Link in the Support Workspace
en: Issue Priority
fr: Priorité d'émission

[ctx: Issue]
note: Label of a Link field in DocType 'Issue'
en: Issue Split From
fr: Problème divisé de

note: Name of a DocType
en: Issue Type
fr: Type de ticket

[ctx: Issue]
note: Label of a Link field in DocType 'Issue'
en: Issue Type
fr: Type de ticket

[ctx: Issue Type]
note: Label of a Link in the Support Workspace
en: Issue Type
fr: Type de ticket

[ctx: Sales Invoice]
note: Description of the 'Is Rate Adjustment Entry (Debit Note)' (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Issue a debit note with 0 qty against an existing Sales Invoice
fr: Creer une note de débit avec une quatité à O pour la facture

en: Issued
fr: Publié

[ctx: Material Request]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Issued
fr: Publié

[ctx: Share Balance]
note: Option for the 'Current State' (Select) field in DocType 'Share Balance'
en: Issued
fr: Publié

note: Name of a report
en: Issued Items Against Work Order
fr: Articles émis pour l'ordre de fabrication

note: Label of a Card Break in the Support Workspace
en: Issues
fr: Tickets

[ctx: Support Settings]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Support Settings'
en: Issues
fr: Tickets

[ctx: Driver]
note: Label of a Date field in DocType 'Driver'
en: Issuing Date
fr: Date d'émission

[ctx: Driving License Category]
note: Label of a Date field in DocType 'Driving License Category'
en: Issuing Date
fr: Date d'émission

en: It is needed to fetch Item Details.
fr: Nécessaire pour aller chercher les Détails de l'Article.

note: Name of a DocType
en: Item
fr: Article

[ctx: Asset Repair Consumed Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Asset Repair Consumed Item'
en: Item
fr: Article

[ctx: Authorization Rule]
note: Option for the 'Customer or Item' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Item
fr: Article

[ctx: BOM]
note: Label of a Link field in DocType 'BOM'
en: Item
fr: Article

[ctx: Batch]
note: Label of a Link field in DocType 'Batch'
en: Item
fr: Article

[ctx: Blanket Order]
note: Label of a Table field in DocType 'Blanket Order'
en: Item
fr: Article

[ctx: Item]
note: Label of a Link in the Buying Workspace Label of a shortcut in the Buying Workspace Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a Link in the Selling Workspace Label of a shortcut in the Selling Workspace Label of a Link in the Home Workspace Label of a shortcut in the Home Workspace Lab
en: Item
fr: Article

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Item
fr: Article

[ctx: Party Specific Item]
note: Option for the 'Restrict Items Based On' (Select) field in DocType 'Party Specific Item'
en: Item
fr: Article

[ctx: Pick List Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Pick List Item'
en: Item
fr: Article

[ctx: Product Bundle Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Product Bundle Item'
en: Item
fr: Article

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Item
fr: Article

[ctx: Putaway Rule]
note: Label of a Link field in DocType 'Putaway Rule'
en: Item
fr: Article

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Item
fr: Article

[ctx: Subscription Plan]
note: Label of a Link field in DocType 'Subscription Plan'
en: Item
fr: Article

[ctx: Tax Rule]
note: Label of a Link field in DocType 'Tax Rule'
en: Item
fr: Article

en: Item 1
fr: Article 1

en: Item 2
fr: Article 2

en: Item 3
fr: Article 3

en: Item 4
fr: Article 4

en: Item 5
fr: Article 5

note: Name of a DocType
en: Item Alternative
fr: Alternative à l'Article

[ctx: Item Alternative]
note: Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Alternative
fr: Alternative à l'Article

note: Name of a DocType
en: Item Attribute
fr: Attribut de l'Article

[ctx: Item]
note: Option for the 'Variant Based On' (Select) field in DocType 'Item'
en: Item Attribute
fr: Attribut de l'Article

[ctx: Item Attribute]
note: Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Attribute
fr: Attribut de l'Article

[ctx: Item Variant]
note: Label of a Link field in DocType 'Item Variant'
en: Item Attribute
fr: Attribut de l'Article

note: Name of a DocType
en: Item Attribute Value
fr: Valeur de l'Attribut de l'Article

[ctx: Item Variant]
note: Label of a Data field in DocType 'Item Variant'
en: Item Attribute Value
fr: Valeur de l'Attribut de l'Article

[ctx: Item Attribute]
note: Label of a Table field in DocType 'Item Attribute'
en: Item Attribute Values
fr: Valeurs de l'Attribut de l'Article

note: Name of a report
en: Item Balance (Simple)
fr: Solde de l'article (simple)

note: Name of a DocType
en: Item Barcode
fr: Code barre article

[ctx: Quick Stock Balance]
note: Label of a Data field in DocType 'Quick Stock Balance'
en: Item Barcode
fr: Code barre article

en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Asset]
note: Label of a Link field in DocType 'Asset'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Asset Capitalization Asset Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Asset Capitalization Service Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Asset Capitalization Service Item'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Asset Capitalization Stock Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Asset Maintenance]
note: Label of a Read Only field in DocType 'Asset Maintenance'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Asset Maintenance Log]
note: Label of a Read Only field in DocType 'Asset Maintenance Log'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: BOM Creator Item]
note: Label of a Link field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: BOM Explosion Item]
note: Label of a Link field in DocType 'BOM Explosion Item'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: BOM Item]
note: Label of a Link field in DocType 'BOM Item'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: BOM Scrap Item]
note: Label of a Link field in DocType 'BOM Scrap Item'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: BOM Website Item]
note: Label of a Link field in DocType 'BOM Website Item'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Bin]
note: Label of a Link field in DocType 'Bin'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Blanket Order Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Blanket Order Item'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Closing Stock Balance]
note: Label of a Link field in DocType 'Closing Stock Balance'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Import Supplier Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Installation Note Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Installation Note Item'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Item'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Item Alternative]
note: Label of a Link field in DocType 'Item Alternative'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Item Manufacturer]
note: Label of a Link field in DocType 'Item Manufacturer'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Item Price]
note: Label of a Link field in DocType 'Item Price'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Job Card Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Job Card Item'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Landed Cost Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Landed Cost Item'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Maintenance Schedule Detail]
note: Label of a Link field in DocType 'Maintenance Schedule Detail'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Maintenance Schedule Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Maintenance Schedule Item'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Maintenance Visit Purpose]
note: Label of a Link field in DocType 'Maintenance Visit Purpose'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Material Request Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Material Request Item'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Material Request Plan Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Material Request Plan Item'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Opportunity Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Opportunity Item'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Packed Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Packed Item'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Packing Slip Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Packing Slip Item'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Pricing Rule]
note: Option for the 'Apply On' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Apply Rule On Other' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of a Link field in DocType 'Pricing Rule'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Pricing Rule Detail]
note: Label of a Data field in DocType 'Pricing Rule Detail'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Pricing Rule Item Code]
note: Label of a Link field in DocType 'Pricing Rule Item Code'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Production Plan]
note: Label of a Link field in DocType 'Production Plan'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Production Plan Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Production Plan Item'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Promotional Scheme]
note: Option for the 'Apply On' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme' Option for the 'Apply Rule On Other' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of a Link field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Promotional Scheme Product Discount]
note: Label of a Link field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Purchase Order Item Supplied]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Order Item Supplied'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Purchase Receipt Item Supplied]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Receipt Item Supplied'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Quality Inspection]
note: Label of a Link field in DocType 'Quality Inspection'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Quick Stock Balance]
note: Label of a Link field in DocType 'Quick Stock Balance'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Quotation Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Quotation Item'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Repost Item Valuation]
note: Label of a Link field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Request for Quotation Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Request for Quotation Item'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Order Item'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Serial No]
note: Label of a Link field in DocType 'Serial No'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Serial and Batch Bundle]
note: Label of a Link field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Stock Entry Detail]
note: Label of a Link field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Stock Ledger Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Stock Reconciliation Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Stock Reservation Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Stock Settings]
note: Option for the 'Item Naming By' (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Subcontracting Order Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Subcontracting Order Item'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Subcontracting Order Service Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Subcontracting Order Service Item'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Subcontracting Order Supplied Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Subcontracting Receipt Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Subcontracting Receipt Supplied Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Subcontracting Receipt Supplied Item'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Supplier Quotation Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Warranty Claim]
note: Label of a Link field in DocType 'Warranty Claim'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

[ctx: Work Order Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Work Order Item'
en: Item Code
fr: Code de l'Article

en: Item Code cannot be changed for Serial No.
fr: Code de l'Article ne peut pas être modifié pour le Numéro de Série

en: Item Code required at Row No {0}
fr: Code de l'Article est requis à la Ligne No {0}

en: Item Code: {0} is not available under warehouse {1}.
fr: Code d'article: {0} n'est pas disponible dans l'entrepôt {1}.

note: Name of a DocType
en: Item Customer Detail
fr: Détail de l'Article Client

note: Name of a DocType
en: Item Default
fr: Paramètre par défaut de l'article

[ctx: Item]
note: Label of a Table field in DocType 'Item'
en: Item Defaults
fr: Paramètres par défaut de l'article

[ctx: Stock Settings]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Stock Settings'
en: Item Defaults
fr: Paramètres par défaut de l'article

[ctx: BOM]
note: Label of a Small Text field in DocType 'BOM'
en: Item Description
fr: Description de l'Article

[ctx: BOM Item]
note: Label of a Text Editor field in DocType 'BOM Item'
en: Item Description
fr: Description de l'Article

[ctx: BOM Website Item]
note: Label of a Text Editor field in DocType 'BOM Website Item'
en: Item Description
fr: Description de l'Article

[ctx: Item Price]
note: Label of a Text field in DocType 'Item Price'
en: Item Description
fr: Description de l'Article

[ctx: Material Request Plan Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Material Request Plan Item'
en: Item Description
fr: Description de l'Article

[ctx: Quick Stock Balance]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Quick Stock Balance'
en: Item Description
fr: Description de l'Article

[ctx: Work Order]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Work Order'
en: Item Description
fr: Description de l'Article

[ctx: Production Plan Sub Assembly Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Item Details
fr: Détails d'article

note: Name of a DocType
en: Item Group
fr: Groupe d'Article

[ctx: Authorization Rule]
note: Option for the 'Customer or Item' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Item Group
fr: Groupe d'Article

[ctx: BOM Creator]
note: Label of a Link field in DocType 'BOM Creator'
en: Item Group
fr: Groupe d'Article

[ctx: BOM Creator Item]
note: Label of a Link field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Item Group
fr: Groupe d'Article

[ctx: Closing Stock Balance]
note: Label of a Link field in DocType 'Closing Stock Balance'
en: Item Group
fr: Groupe d'Article

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Item Group
fr: Groupe d'Article

[ctx: Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Item'
en: Item Group
fr: Groupe d'Article

[ctx: Item Group]
note: Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Selling Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Group
fr: Groupe d'Article

[ctx: Job Card Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Job Card Item'
en: Item Group
fr: Groupe d'Article

[ctx: Material Request Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Material Request Item'
en: Item Group
fr: Groupe d'Article

[ctx: Opportunity Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Opportunity Item'
en: Item Group
fr: Groupe d'Article

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Item Group
fr: Groupe d'Article

[ctx: POS Item Group]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Item Group'
en: Item Group
fr: Groupe d'Article

[ctx: Party Specific Item]
note: Option for the 'Restrict Items Based On' (Select) field in DocType 'Party Specific Item'
en: Item Group
fr: Groupe d'Article

[ctx: Pick List Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Pick List Item'
en: Item Group
fr: Groupe d'Article

[ctx: Pricing Rule]
note: Option for the 'Apply On' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Apply Rule On Other' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of a Link field in DocType 'Pricing Rule'
en: Item Group
fr: Groupe d'Article

[ctx: Pricing Rule Item Group]
note: Label of a Link field in DocType 'Pricing Rule Item Group'
en: Item Group
fr: Groupe d'Article

[ctx: Promotional Scheme]
note: Option for the 'Apply On' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme' Option for the 'Apply Rule On Other' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of a Link field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Item Group
fr: Groupe d'Article

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Item Group
fr: Groupe d'Article

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Item Group
fr: Groupe d'Article

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Item Group
fr: Groupe d'Article

[ctx: Quotation Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Quotation Item'
en: Item Group
fr: Groupe d'Article

[ctx: Request for Quotation Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Request for Quotation Item'
en: Item Group
fr: Groupe d'Article

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Item Group
fr: Groupe d'Article

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Order Item'
en: Item Group
fr: Groupe d'Article

[ctx: Serial No]
note: Label of a Link field in DocType 'Serial No'
en: Item Group
fr: Groupe d'Article

[ctx: Serial and Batch Bundle]
note: Label of a Link field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Item Group
fr: Groupe d'Article

[ctx: Stock Entry Detail]
note: Label of a Data field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Item Group
fr: Groupe d'Article

[ctx: Supplier Quotation Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Item Group
fr: Groupe d'Article

[ctx: Target Detail]
note: Label of a Link field in DocType 'Target Detail'
en: Item Group
fr: Groupe d'Article

[ctx: Tax Rule]
note: Label of a Link field in DocType 'Tax Rule'
en: Item Group
fr: Groupe d'Article

[ctx: Website Item Group]
note: Label of a Link field in DocType 'Website Item Group'
en: Item Group
fr: Groupe d'Article

[ctx: Item Group]
note: Label of a Table field in DocType 'Item Group'
en: Item Group Defaults
fr: Groupe d'articles par défaut

[ctx: Item Group]
note: Label of a Data field in DocType 'Item Group'
en: Item Group Name
fr: Nom du Groupe d'Article

en: Item Group Tree
fr: Arborescence de Groupe d'Article

en: Item Group not mentioned in item master for item {0}
fr: Le Groupe d'Articles n'est pas mentionné dans la fiche de l'article pour l'article {0}

[ctx: POS Profile]
note: Label of a Table field in DocType 'POS Profile'
en: Item Groups
fr: Groupes d'articles

[ctx: BOM]
note: Description of the 'Website Image' (Attach Image) field in DocType 'BOM'
en: Item Image (if not slideshow)
fr: Image de l'Article (si ce n'est diaporama)

[ctx: Pick List]
note: Label of a Table field in DocType 'Pick List'
en: Item Locations
fr: Emplacements des articles

note: Name of a role
en: Item Manager
fr: Gestionnaire d'Article

note: Name of a DocType
en: Item Manufacturer
fr: Fabricant d'Article

[ctx: Item Manufacturer]
note: Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Manufacturer
fr: Fabricant d'Article

en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: Asset]
note: Label of a Read Only field in DocType 'Asset'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: Asset Capitalization Asset Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: Asset Capitalization Service Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Asset Capitalization Service Item'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: Asset Capitalization Stock Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: Asset Maintenance]
note: Label of a Read Only field in DocType 'Asset Maintenance'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: Asset Maintenance Log]
note: Label of a Read Only field in DocType 'Asset Maintenance Log'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: BOM]
note: Label of a Data field in DocType 'BOM'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: BOM Creator]
note: Label of a Data field in DocType 'BOM Creator'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: BOM Creator Item]
note: Label of a Data field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: BOM Explosion Item]
note: Label of a Data field in DocType 'BOM Explosion Item'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: BOM Item]
note: Label of a Data field in DocType 'BOM Item'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: BOM Scrap Item]
note: Label of a Data field in DocType 'BOM Scrap Item'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: BOM Website Item]
note: Label of a Data field in DocType 'BOM Website Item'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: Batch]
note: Label of a Data field in DocType 'Batch'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: Blanket Order Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Blanket Order Item'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Item'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: Item Alternative]
note: Label of a Read Only field in DocType 'Item Alternative'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: Item Manufacturer]
note: Label of a Data field in DocType 'Item Manufacturer'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: Item Price]
note: Label of a Data field in DocType 'Item Price'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: Job Card]
note: Label of a Read Only field in DocType 'Job Card'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: Job Card Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Job Card Item'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: Maintenance Schedule Detail]
note: Label of a Data field in DocType 'Maintenance Schedule Detail'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: Maintenance Schedule Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Maintenance Schedule Item'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: Maintenance Visit Purpose]
note: Label of a Data field in DocType 'Maintenance Visit Purpose'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: Material Request Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Material Request Item'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: Material Request Plan Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Material Request Plan Item'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: Opening Invoice Creation Tool Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: Opportunity Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Opportunity Item'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Data field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: Packed Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Packed Item'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: Packing Slip Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Packing Slip Item'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: Pick List Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Pick List Item'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: Production Plan Sub Assembly Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: Purchase Receipt Item Supplied]
note: Label of a Data field in DocType 'Purchase Receipt Item Supplied'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: Putaway Rule]
note: Label of a Data field in DocType 'Putaway Rule'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: Quality Inspection]
note: Label of a Data field in DocType 'Quality Inspection'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: Quick Stock Balance]
note: Label of a Data field in DocType 'Quick Stock Balance'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: Quotation Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Quotation Item'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: Request for Quotation Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Request for Quotation Item'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Sales Order Item'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: Serial No]
note: Label of a Data field in DocType 'Serial No'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: Serial and Batch Bundle]
note: Label of a Data field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: Stock Entry Detail]
note: Label of a Data field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: Stock Reconciliation Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: Subcontracting Order Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Subcontracting Order Item'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: Subcontracting Order Service Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Subcontracting Order Service Item'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: Subcontracting Receipt Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: Subcontracting Receipt Supplied Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Subcontracting Receipt Supplied Item'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: Supplier Quotation Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: Warranty Claim]
note: Label of a Data field in DocType 'Warranty Claim'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: Work Order]
note: Label of a Data field in DocType 'Work Order'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: Work Order Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Work Order Item'
en: Item Name
fr: Nom de l'article

[ctx: Stock Settings]
note: Label of a Select field in DocType 'Stock Settings'
en: Item Naming By
fr: Nomenclature d'Article Par

note: Name of a DocType
en: Item Price
fr: Prix de l'Article

[ctx: Item Price]
note: Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Selling Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Price
fr: Prix de l'Article

[ctx: Selling Settings]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Selling Settings'
en: Item Price Settings
fr: Paramètres du prix de l'article

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Price Stock
fr: Stock et prix de l'article

en: Item Price added for {0} in Price List {1}
fr: Prix de l'Article ajouté pour {0} dans la Liste de Prix {1}

en: Item Price updated for {0} in Price List {1}
fr: Prix de l'Article mis à jour pour {0} dans la Liste des Prix {1}

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Prices
fr: Prix des Articles

note: Name of a DocType
en: Item Quality Inspection Parameter
fr: Paramètre d'Inspection de Qualité de l'Article

[ctx: Quality Inspection Template]
note: Label of a Table field in DocType 'Quality Inspection Template'
en: Item Quality Inspection Parameter
fr: Paramètre d'Inspection de Qualité de l'Article

note: Name of a DocType
en: Item Reorder
fr: Réorganiser les Articles

en: Item Row {0}: {1} {2} does not exist in above '{1}' table
fr: Ligne d'objet {0}: {1} {2} n'existe pas dans la table '{1}' ci-dessus

[ctx: Quality Inspection]
note: Label of a Link field in DocType 'Quality Inspection'
en: Item Serial No
fr: No de Série de l'Article

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Shortage Report
fr: Rapport de Rupture de Stock d'Article

note: Name of a DocType
en: Item Supplier
fr: Fournisseur de l'Article

note: Name of a DocType
en: Item Tax
fr: Taxe sur l'Article

[ctx: Item Group]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Item Group'
en: Item Tax
fr: Taxe sur l'Article

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Item Tax Amount Included in Value
fr: Montant de la taxe incluse dans la valeur

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Item Tax Amount Included in Value
fr: Montant de la taxe incluse dans la valeur

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Item Tax Rate
fr: Prix de la Taxe sur l'Article

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Small Text field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Item Tax Rate
fr: Prix de la Taxe sur l'Article

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Code field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Item Tax Rate
fr: Prix de la Taxe sur l'Article

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Code field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Item Tax Rate
fr: Prix de la Taxe sur l'Article

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Code field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Item Tax Rate
fr: Prix de la Taxe sur l'Article

[ctx: Quotation Item]
note: Label of a Code field in DocType 'Quotation Item'
en: Item Tax Rate
fr: Prix de la Taxe sur l'Article

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Item Tax Rate
fr: Prix de la Taxe sur l'Article

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Code field in DocType 'Sales Order Item'
en: Item Tax Rate
fr: Prix de la Taxe sur l'Article

[ctx: Supplier Quotation Item]
note: Label of a Code field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Item Tax Rate
fr: Prix de la Taxe sur l'Article

en: Item Tax Row {0} must have account of type Tax or Income or Expense or Chargeable
fr: La Ligne de Taxe d'Article {0} doit indiquer un compte de type Taxes ou Produit ou Charge ou Facturable

note: Name of a DocType
en: Item Tax Template
fr: Modèle de taxe d'article

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Item Tax Template
fr: Modèle de taxe d'article

[ctx: Item Tax]
note: Label of a Link field in DocType 'Item Tax'
en: Item Tax Template
fr: Modèle de taxe d'article

[ctx: Item Tax Template]
note: Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Item Tax Template
fr: Modèle de taxe d'article

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Item Tax Template
fr: Modèle de taxe d'article

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Item Tax Template
fr: Modèle de taxe d'article

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Item Tax Template
fr: Modèle de taxe d'article

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Item Tax Template
fr: Modèle de taxe d'article

[ctx: Quotation Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Quotation Item'
en: Item Tax Template
fr: Modèle de taxe d'article

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Item Tax Template
fr: Modèle de taxe d'article

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Order Item'
en: Item Tax Template
fr: Modèle de taxe d'article

[ctx: Supplier Quotation Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Item Tax Template
fr: Modèle de taxe d'article

note: Name of a DocType
en: Item Tax Template Detail
fr: Détail du modèle de taxe d'article

[ctx: Work Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Work Order'
en: Item To Manufacture
fr: Article à produire

[ctx: BOM]
note: Label of a Link field in DocType 'BOM'
en: Item UOM
fr: UdM de l'Article

en: Item Unavailable
fr: Article non disponible

note: Name of a DocType
en: Item Variant
fr: Variante de l'Article

note: Name of a DocType
en: Item Variant Attribute
fr: Attribut de Variante de l'Article

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Variant Details
fr: Détails de la variante de l'article

note: Name of a DocType
en: Item Variant Settings
fr: Paramètres de Variante d'Article

[ctx: Item Variant Settings]
note: Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Variant Settings
fr: Paramètres de Variante d'Article

en: Item Variant {0} already exists with same attributes
fr: La Variante de l'Article {0} existe déjà avec les mêmes caractéristiques

en: Item Variants updated
fr: Variantes d'article mises à jour

note: Name of a DocType
en: Item Website Specification
fr: Spécification de l'Article sur le Site Web

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Item Weight Details
fr: Détails du poids de l'article

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Item Weight Details
fr: Détails du poids de l'article

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Item Weight Details
fr: Détails du poids de l'article

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Item Weight Details
fr: Détails du poids de l'article

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Item Weight Details
fr: Détails du poids de l'article

[ctx: Quotation Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Quotation Item'
en: Item Weight Details
fr: Détails du poids de l'article

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Item Weight Details
fr: Détails du poids de l'article

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Sales Order Item'
en: Item Weight Details
fr: Détails du poids de l'article

[ctx: Supplier Quotation Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Item Weight Details
fr: Détails du poids de l'article

[ctx: Sales Taxes and Charges]
note: Label of a Code field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Item Wise Tax Detail
fr: Détail des Taxes par Article

[ctx: Purchase Taxes and Charges]
note: Label of a Code field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Item Wise Tax Detail
fr: Détail de la taxe de l'article Wise

[ctx: Warranty Claim]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Warranty Claim'
en: Item and Warranty Details
fr: Détails de l'Article et de la Garantie

en: Item for row {0} does not match Material Request
fr: L'élément de la ligne {0} ne correspond pas à la demande de matériel

en: Item has variants.
fr: L'article a des variantes.

en: Item must be added using 'Get Items from Purchase Receipts' button
fr: L'article doit être ajouté à l'aide du bouton 'Obtenir des éléments de Reçus d'Achat'

en: Item name
fr: Libellé de l'article

[ctx: BOM Item]
note: Label of a Link field in DocType 'BOM Item'
en: Item operation
fr: Opération de l'article

[ctx: BOM]
note: Description of the 'Item' (Link) field in DocType 'BOM'
en: Item to be manufactured or repacked
fr: Article à produire ou à réemballer

en: Item variant {0} exists with same attributes
fr: La variante de l'article {0} existe avec les mêmes caractéristiques

en: Item {0} does not exist
fr: Article {0} n'existe pas

en: Item {0} does not exist in the system or has expired
fr: L'article {0} n'existe pas dans le système ou a expiré

en: Item {0} has already been returned
fr: L'article {0} a déjà été retourné

en: Item {0} has been disabled
fr: L'article {0} a été désactivé

en: Item {0} has no Serial No. Only serilialized items can have delivery based on Serial No
fr: L'article {0} n'a pas de numéro de série. Seuls les articles sérialisés peuvent être livrés en fonction du numéro de série

en: Item {0} has reached its end of life on {1}
fr: L'article {0} a atteint sa fin de vie le {1}

en: Item {0} ignored since it is not a stock item
fr: L'article {0} est ignoré puisqu'il n'est pas en stock

en: Item {0} is cancelled
fr: Article {0} est annulé

en: Item {0} is disabled
fr: Article {0} est désactivé

en: Item {0} is not a serialized Item
fr: L'article {0} n'est pas un article avec un numéro de série

en: Item {0} is not a stock Item
fr: Article {0} n'est pas un article stocké

en: Item {0} is not active or end of life has been reached
fr: L'article {0} n’est pas actif ou sa fin de vie a été atteinte

en: Item {0} must be a Fixed Asset Item
fr: L'article {0} doit être une Immobilisation

en: Item {0} must be a Sub-contracted Item
fr: L'article {0} doit être un Article Sous-traité

en: Item {0} must be a non-stock item
fr: L'article {0} doit être un article hors stock

en: Item {0}: Ordered qty {1} cannot be less than minimum order qty {2} (defined in Item).
fr: L'article {0} : Qté commandée {1} ne peut pas être inférieure à la qté de commande minimum {2} (défini dans l'Article).

en: Item {0}: {1} qty produced.
fr: Article {0}: {1} quantité produite.

note: Name of a report
en: Item-wise Price List Rate
fr: Prix de la Liste des Prix par Article

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace
en: Item-wise Purchase History
fr: Historique d'Achats par Article

note: Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Item-wise Purchase Register
fr: Registre des Achats par Article

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Item-wise Sales History
fr: Historique des Ventes par Article

note: Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Item-wise Sales Register
fr: Registre des Ventes par Article

en: Item: {0} does not exist in the system
fr: Article : {0} n'existe pas dans le système

en: Items
fr: Articles

[ctx: BOM]
note: Label of a Table field in DocType 'BOM'
en: Items
fr: Articles

[ctx: BOM Creator]
note: Label of a Table field in DocType 'BOM Creator'
en: Items
fr: Articles

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Delivery Note'
en: Items
fr: Articles

[ctx: Installation Note]
note: Label of a Table field in DocType 'Installation Note'
en: Items
fr: Articles

[ctx: Job Card]
note: Label of a Table field in DocType 'Job Card'
en: Items
fr: Articles

[ctx: Maintenance Schedule]
note: Label of a Table field in DocType 'Maintenance Schedule'
en: Items
fr: Articles

[ctx: Material Request]
note: Label of a Table field in DocType 'Material Request' Label of a Section Break field in DocType 'Material Request'
en: Items
fr: Articles

[ctx: Opportunity]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Opportunity' Label of a Table field in DocType 'Opportunity'
en: Items
fr: Articles

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'POS Invoice' Label of a Table field in DocType 'POS Invoice'
en: Items
fr: Articles

[ctx: Packing Slip]
note: Label of a Table field in DocType 'Packing Slip'
en: Items
fr: Articles

[ctx: Product Bundle]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Product Bundle' Label of a Table field in DocType 'Product Bundle'
en: Items
fr: Articles

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Invoice' Label of a Table field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Items
fr: Articles

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Table field in DocType 'Purchase Order'
en: Items
fr: Articles

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Receipt' Label of a Table field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Items
fr: Articles

[ctx: Quotation]
note: Label of a Table field in DocType 'Quotation'
en: Items
fr: Articles

[ctx: Request for Quotation]
note: Label of a Table field in DocType 'Request for Quotation'
en: Items
fr: Articles

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Sales Invoice' Label of a Table field in DocType 'Sales Invoice'
en: Items
fr: Articles

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Sales Order' Label of a Table field in DocType 'Sales Order'
en: Items
fr: Articles

[ctx: Stock Entry]
note: Label of a Table field in DocType 'Stock Entry' Label of a Section Break field in DocType 'Stock Entry'
en: Items
fr: Articles

[ctx: Stock Reconciliation]
note: Label of a Table field in DocType 'Stock Reconciliation'
en: Items
fr: Articles

[ctx: Subcontracting Order]
note: Label of a Table field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Items
fr: Articles

[ctx: Subcontracting Receipt]
note: Label of a Table field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Items
fr: Articles

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Table field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Items
fr: Articles

[ctx: Tally Migration]
note: Label of a Attach field in DocType 'Tally Migration'
en: Items
fr: Articles

en: Items Filter
fr: Filtre d'articles

en: Items Required
fr: Articles requis

note: Label of a Link in the Buying Workspace Name of a report
en: Items To Be Requested
fr: Articles À Demander

note: Label of a Card Break in the Selling Workspace
en: Items and Pricing
fr: Articles et prix

en: Items for Raw Material Request
fr: Articles pour demande de matière première

en: Items to Manufacture are required to pull the Raw Materials associated with it.
fr: Les articles à fabriquer doivent extraire les matières premières qui leur sont associées.

[ctx: Pick List]
note: Description of the 'Parent Warehouse' (Link) field in DocType 'Pick List'
en: Items under this warehouse will be suggested
fr: Les articles sous cet entrepôt seront suggérés

[ctx: Authorization Rule]
note: Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Itemwise Discount
fr: Remise par Article

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Itemwise Recommended Reorder Level
fr: Renouvellement Recommandé par Article

note: Name of a DocType
en: Job Card
fr: Carte de travail

[ctx: BOM]
note: Option for the 'Transfer Material Against' (Select) field in DocType 'BOM'
en: Job Card
fr: Carte de travail

[ctx: Job Card]
note: Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace
en: Job Card
fr: Carte de travail

[ctx: Manufacturing Settings]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Job Card
fr: Carte de travail

[ctx: Material Request]
note: Label of a Link field in DocType 'Material Request'
en: Job Card
fr: Carte de travail

[ctx: Operation]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Operation'
en: Job Card
fr: Carte de travail

[ctx: Quality Inspection]
note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Job Card
fr: Carte de travail

[ctx: Stock Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Stock Entry'
en: Job Card
fr: Carte de travail

[ctx: Work Order]
note: Option for the 'Transfer Material Against' (Select) field in DocType 'Work Order'
en: Job Card
fr: Carte de travail

en: Job Card Analysis
fr: Analyse des cartes de travail

note: Name of a DocType
en: Job Card Item
fr: Poste de travail

[ctx: Material Request Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Material Request Item'
en: Job Card Item
fr: Poste de travail

[ctx: Stock Entry Detail]
note: Label of a Data field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Job Card Item
fr: Poste de travail

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Job Card Summary
fr: Résumé de la carte de travail

note: Name of a DocType
en: Job Card Time Log
fr: Journal de temps de la carte de travail

en: Job Started
fr: Travail commencé

[ctx: Job Card]
note: Label of a Check field in DocType 'Job Card'
en: Job Started
fr: Travail commencé

[ctx: Lead]
note: Label of a Data field in DocType 'Lead'
en: Job Title
fr: Titre de l'Emploi

[ctx: Opportunity]
note: Label of a Data field in DocType 'Opportunity'
en: Job Title
fr: Titre de l'Emploi

en: Job card {0} created
fr: Job card {0} créée

en: Join
fr: Joindre

en: Journal Entries {0} are un-linked
fr: Les Écritures de Journal {0} ne sont pas liées

note: Name of a DocType
en: Journal Entry
fr: Écriture de Journal

[ctx: Asset]
note: Group in Asset's connections Linked DocType in Asset's connections
en: Journal Entry
fr: Écriture de Journal

[ctx: Asset Value Adjustment]
note: Label of a Link field in DocType 'Asset Value Adjustment'
en: Journal Entry
fr: Écriture de Journal

[ctx: Depreciation Schedule]
note: Label of a Link field in DocType 'Depreciation Schedule'
en: Journal Entry
fr: Écriture de Journal

[ctx: Journal Entry]
note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a shortcut in the Accounting Workspace
en: Journal Entry
fr: Écriture de Journal

[ctx: Journal Entry Account]
note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Journal Entry
fr: Écriture de Journal

[ctx: Journal Entry Template]
note: Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Journal Entry
fr: Écriture de Journal

[ctx: Payment Reconciliation Invoice]
note: Option for the 'Invoice Type' (Select) field in DocType 'Payment Reconciliation Invoice'
en: Journal Entry
fr: Écriture de Journal

note: Name of a DocType
en: Journal Entry Account
fr: Compte d’Écriture de Journal

note: Name of a DocType
en: Journal Entry Template
fr: Modèle d'entrée de journal

[ctx: Journal Entry Template]
note: Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Journal Entry Template
fr: Modèle d'entrée de journal

note: Name of a DocType
en: Journal Entry Template Account
fr: Compte de modèle d'écriture au journal

[ctx: Journal Entry Template]
note: Label of a Select field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Journal Entry Type
fr: Type d'écriture au journal

[ctx: Asset]
note: Label of a Link field in DocType 'Asset'
en: Journal Entry for Scrap
fr: Écriture de Journal pour la Mise au Rebut

en: Journal Entry {0} does not have account {1} or already matched against other voucher
fr: L’Écriture de Journal {0} n'a pas le compte {1} ou est déjà réconciliée avec une autre pièce justificative

[ctx: Accounts Settings]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Accounts Settings'
en: Journals
fr: Journaux

note: Label of a Card Break in the Buying Workspace Label of a Card Break in the Selling Workspace Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Key Reports
fr: Rapports clés

en: Kindly select the company first
fr: Veuillez d'abord sélectionner l'entreprise

[ctx: Landed Cost Voucher]
note: Label of a HTML field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Landed Cost Help
fr: Aide Coûts Logistiques

note: Name of a DocType
en: Landed Cost Item
fr: Coût de l'Article au Débarquement

note: Name of a DocType
en: Landed Cost Purchase Receipt
fr: Reçu d'Achat du Coût au Débarquement

note: Name of a DocType
en: Landed Cost Taxes and Charges
fr: Taxes et Frais du Coût au Débarquement

note: Name of a DocType
en: Landed Cost Voucher
fr: Référence de Coût au Débarquement

[ctx: Landed Cost Voucher]
note: Label of a Link in the Stock Workspace
en: Landed Cost Voucher
fr: Référence de Coût au Débarquement

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Landed Cost Voucher Amount
fr: Montant de la Référence de Coût au Débarquement

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Landed Cost Voucher Amount
fr: Montant de la Référence de Coût au Débarquement

[ctx: Contract]
note: Option for the 'Fulfilment Status' (Select) field in DocType 'Contract'
en: Lapsed
fr: Caduc

en: Large
fr: Grand

[ctx: Vehicle]
note: Label of a Date field in DocType 'Vehicle'
en: Last Carbon Check
fr: Dernière Vérification Carbone

en: Last Communication
fr: Dernière communication

en: Last Communication Date
fr: Date de la Dernière Communication

[ctx: Asset Maintenance Task]
note: Label of a Date field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Last Completion Date
fr: Dernière date d'achèvement

[ctx: Bank Account]
note: Label of a Date field in DocType 'Bank Account'
en: Last Integration Date
fr: Dernière date d'intégration

en: Last Month Downtime Analysis
fr: Analyse des temps d'arrêt du mois dernier

en: Last Order Amount
fr: Montant de la Dernière Commande

en: Last Order Date
fr: Date de la dernière commande

en: Last Purchase Rate
fr: Dernier Prix d'Achat

[ctx: BOM]
note: Option for the 'Rate Of Materials Based On' (Select) field in DocType 'BOM'
en: Last Purchase Rate
fr: Dernier Prix d'Achat

[ctx: BOM Creator]
note: Option for the 'Rate Of Materials Based On' (Select) field in DocType 'BOM Creator'
en: Last Purchase Rate
fr: Dernier Prix d'Achat

[ctx: Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Item'
en: Last Purchase Rate
fr: Dernier Prix d'Achat

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Last Purchase Rate
fr: Dernier Prix d'Achat

en: Last Stock Transaction for item {0} under warehouse {1} was on {2}.
fr: La dernière transaction de stock pour l'article {0} dans l'entrepôt {1} a eu lieu le {2}.

en: Last carbon check date cannot be a future date
fr: La date du dernier bilan carbone ne peut pas être une date future

en: Latest
fr: Dernier

en: Latest Age
fr: Dernier âge

en: Lead Count
fr: Nombre de Lead

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: Lead Details
fr: Détails du Lead

en: Lead Name
fr: Nom du Lead

[ctx: Prospect Lead]
note: Label of a Data field in DocType 'Prospect Lead'
en: Lead Name
fr: Nom du Lead

en: Lead Owner
fr: Responsable du Prospect

[ctx: Lead]
note: Label of a Link field in DocType 'Lead'
en: Lead Owner
fr: Responsable du Prospect

[ctx: Prospect Lead]
note: Label of a Data field in DocType 'Prospect Lead'
en: Lead Owner
fr: Responsable du Prospect

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: Lead Owner Efficiency
fr: Efficacité des Responsables des Leads

note: Name of a DocType
en: Lead Source
fr: Source du Lead

[ctx: Lead Source]
note: Label of a Link in the CRM Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Lead Source
fr: Source du Lead

[ctx: Work Order]
note: Label of a Float field in DocType 'Work Order'
en: Lead Time
fr: Délai de mise en œuvre

en: Lead Time (Days)
fr: Délai d'exécution (jours)

en: Lead Time (in mins)
fr: Délai d'exécution (en minutes)

[ctx: Material Request Item]
note: Label of a Date field in DocType 'Material Request Item'
en: Lead Time Date
fr: Date du Délai

en: Lead Time Days
fr: Jours de Délai

[ctx: Item]
note: Label of a Int field in DocType 'Item'
en: Lead Time in days
fr: Délai en Jours

[ctx: Item Price]
note: Label of a Int field in DocType 'Item Price'
en: Lead Time in days
fr: Délai en Jours

[ctx: Lead]
note: Label of a Select field in DocType 'Lead'
en: Lead Type
fr: Type de Lead

en: Leads help you get business, add all your contacts and more as your leads
fr: Les lead vous aident à obtenir des contrats, ajoutez tous vos contacts et plus dans votre liste de lead

[ctx: Employee]
note: Label of a Select field in DocType 'Employee'
en: Leave Encashed?
fr: Laisser Encaissé ?

[ctx: Supplier]
note: Description of the 'Release Date' (Date) field in DocType 'Supplier'
en: Leave blank if the Supplier is blocked indefinitely
fr: Laisser vide si le fournisseur est bloqué indéfiniment

[ctx: Delivery Settings]
note: Description of the 'Dispatch Notification Attachment' (Link) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Leave blank to use the standard Delivery Note format
fr: Laissez vide pour utiliser le format de bon de livraison standard

en: Ledger
fr: Livre

[ctx: Quality Procedure]
note: Label of a Int field in DocType 'Quality Procedure'
en: Left Index
fr: Index gauche

en: Legal
fr: Juridique

en: Legal Expenses
fr: Frais juridiques

en: Less Than Amount
fr: Moins que le montant

[ctx: Dunning Letter Text]
note: Description of the 'Body Text' (Text Editor) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Letter or Email Body Text
fr: Texte du corps de la lettre ou de l'e-mail

[ctx: Dunning Letter Text]
note: Description of the 'Closing Text' (Text Editor) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Letter or Email Closing Text
fr: Texte de clôture de la lettre ou de l'e-mail

en: Liabilities
fr: Passifs

en: Liability
fr: Passif

[ctx: Account]
note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Liability
fr: Passif

[ctx: Ledger Merge]
note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Liability
fr: Passif

[ctx: Driver]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Driver'
en: License Details
fr: Détails de la licence

[ctx: Driver]
note: Label of a Data field in DocType 'Driver'
en: License Number
fr: Numéro de licence

[ctx: Vehicle]
note: Label of a Data field in DocType 'Vehicle'
en: License Plate
fr: Plaque d'Immatriculation

en: Limit Crossed
fr: Limite Dépassée

[ctx: Manufacturer]
note: Description of the 'Short Name' (Data) field in DocType 'Manufacturer'
en: Limited to 12 characters
fr: Limité à 12 caractères

[ctx: Cheque Print Template]
note: Label of a Float field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Line spacing for amount in words
fr: Espacement des lignes pour le montant en lettres

[ctx: Support Search Source]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Support Search Source'
en: Link Options
fr: Options du lien

[ctx: Quality Procedure Process]
note: Description of the 'Sub Procedure' (Link) field in DocType 'Quality Procedure Process'
en: Link existing Quality Procedure.
fr: Lier la procédure qualité existante.

en: Link to Material Request
fr: Lien vers la demande de matériel

en: Link to Material Requests
fr: Lien vers les demandes de matériel

[ctx: POS Closing Entry]
note: Label of a Section Break field in DocType 'POS Closing Entry'
en: Linked Invoices
fr: Factures liées

note: Name of a DocType
en: Linked Location
fr: Lieu lié

[ctx: Product Bundle]
note: Description of the 'Items' (Section Break) field in DocType 'Product Bundle'
en: List items that form the package.
fr: Liste des articles qui composent le paquet.

[ctx: Supplier Scorecard]
note: Label of a Button field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Load All Criteria
fr: Charger tous les critères

[ctx: Journal Entry Account]
note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Loan
fr: Prêt

[ctx: Invoice Discounting]
note: Label of a Date field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Loan End Date
fr: Date de fin du prêt

[ctx: Invoice Discounting]
note: Label of a Int field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Loan Period (Days)
fr: Période de prêt (jours)

[ctx: Invoice Discounting]
note: Label of a Date field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Loan Start Date
fr: Date de début du prêt

en: Loan Start Date and Loan Period are mandatory to save the Invoice Discounting
fr: La date de début du prêt et la période du prêt sont obligatoires pour sauvegarder le décompte des factures.

en: Loans (Liabilities)
fr: Prêts (Passif)

en: Loans and Advances (Assets)
fr: Prêts et avances (actif)

en: Local
fr: Locale

[ctx: Location]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Location'
en: Location Details
fr: Détails de l'emplacement

[ctx: Location]
note: Label of a Data field in DocType 'Location'
en: Location Name
fr: Nom du lieux

en: Lost
fr: Perdu

[ctx: Opportunity]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Opportunity'
en: Lost
fr: Perdu

[ctx: Quotation]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quotation'
en: Lost
fr: Perdu

[ctx: Shipment]
note: Option for the 'Tracking Status' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Lost
fr: Perdu

note: Name of a report
en: Lost Opportunity
fr: Occasion perdue

en: Lost Quotation
fr: Devis Perdu

[ctx: Lead]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Lost Quotation
fr: Devis Perdu

en: Lost Reason
fr: Raison de la Perte

[ctx: Opportunity Lost Reason]
note: Label of a Data field in DocType 'Opportunity Lost Reason'
en: Lost Reason
fr: Raison de la Perte

note: Name of a DocType
en: Lost Reason Detail
fr: Motif perdu

en: Lost Reasons
fr: Raisons perdues

[ctx: Opportunity]
note: Label of a Table MultiSelect field in DocType 'Opportunity' Label of a Section Break field in DocType 'Opportunity'
en: Lost Reasons
fr: Raisons perdues

[ctx: Quotation]
note: Label of a Table MultiSelect field in DocType 'Quotation' Label of a Section Break field in DocType 'Quotation'
en: Lost Reasons
fr: Raisons perdues

note: Name of a DocType
en: Lower Deduction Certificate
fr: Certificat de déduction inférieure

[ctx: Lower Deduction Certificate]
note: Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Lower Deduction Certificate
fr: Certificat de déduction inférieure

en: Lower Income
fr: Revenu bas

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'POS Invoice'
en: Loyalty Amount
fr: Montant de fidélité

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Invoice'
en: Loyalty Amount
fr: Montant de fidélité

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Order'
en: Loyalty Amount
fr: Montant de fidélité

note: Name of a DocType
en: Loyalty Point Entry
fr: Entrée de point de fidélité

[ctx: Loyalty Point Entry]
note: Label of a Link in the Selling Workspace
en: Loyalty Point Entry
fr: Entrée de point de fidélité

note: Name of a DocType
en: Loyalty Point Entry Redemption
fr: Utilisation d'une entrée de point de fidélité

en: Loyalty Points
fr: Points de fidélité

[ctx: Customer]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Customer'
en: Loyalty Points
fr: Points de fidélité

[ctx: Loyalty Point Entry]
note: Label of a Int field in DocType 'Loyalty Point Entry'
en: Loyalty Points
fr: Points de fidélité

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Int field in DocType 'POS Invoice'
en: Loyalty Points
fr: Points de fidélité

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Int field in DocType 'Sales Invoice'
en: Loyalty Points
fr: Points de fidélité

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Sales Order' Label of a Int field in DocType 'Sales Order'
en: Loyalty Points
fr: Points de fidélité

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'POS Invoice'
en: Loyalty Points Redemption
fr: Utilisation des points de fidélité

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Sales Invoice'
en: Loyalty Points Redemption
fr: Utilisation des points de fidélité

en: Loyalty Points: {0}
fr: Points de fidélité: {0}

note: Name of a DocType
en: Loyalty Program
fr: Programme de fidélité

[ctx: Customer]
note: Label of a Link field in DocType 'Customer'
en: Loyalty Program
fr: Programme de fidélité

[ctx: Loyalty Point Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Loyalty Point Entry'
en: Loyalty Program
fr: Programme de fidélité

[ctx: Loyalty Program]
note: Label of a Link in the Selling Workspace
en: Loyalty Program
fr: Programme de fidélité

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Invoice'
en: Loyalty Program
fr: Programme de fidélité

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Invoice'
en: Loyalty Program
fr: Programme de fidélité

note: Name of a DocType
en: Loyalty Program Collection
fr: Collecte du programme de fidélité

[ctx: Loyalty Program]
note: Label of a HTML field in DocType 'Loyalty Program'
en: Loyalty Program Help
fr: Aide au programme de fidélité

[ctx: Loyalty Program]
note: Label of a Data field in DocType 'Loyalty Program'
en: Loyalty Program Name
fr: Nom du programme de fidélité

[ctx: Customer]
note: Label of a Data field in DocType 'Customer'
en: Loyalty Program Tier
fr: Echelon de programme de fidélité

[ctx: Loyalty Point Entry]
note: Label of a Data field in DocType 'Loyalty Point Entry'
en: Loyalty Program Tier
fr: Echelon de programme de fidélité

[ctx: Loyalty Program]
note: Label of a Select field in DocType 'Loyalty Program'
en: Loyalty Program Type
fr: Type de programme de fidélité

[ctx: Installation Note]
note: Option for the 'Series' (Select) field in DocType 'Installation Note'
en: MAT-INS-.YYYY.-
fr: MAT-INS-YYYY.-

[ctx: Material Request]
note: Option for the 'Series' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: MAT-MR-.YYYY.-
fr: MAT-MR-YYYY.-

[ctx: Maintenance Schedule]
note: Option for the 'Series' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule'
en: MAT-MSH-.YYYY.-
fr: MAT-MSH-YYYY.-

[ctx: Maintenance Visit]
note: Option for the 'Series' (Select) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: MAT-MVS-.YYYY.-
fr: MAT-MVS-. AAAA.-

[ctx: Purchase Receipt]
note: Option for the 'Series' (Select) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: MAT-PRE-.YYYY.-
fr: MAT-PRE-YYYY.-

[ctx: Quality Inspection]
note: Option for the 'Series' (Select) field in DocType 'Quality Inspection'
en: MAT-QA-.YYYY.-
fr: MAT-QA-YYYY.-

[ctx: Production Plan]
note: Option for the 'Naming Series' (Select) field in DocType 'Production Plan'
en: MFG-PP-.YYYY.-
fr: MFG-PP-.AAAA.-

[ctx: Downtime Entry]
note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Machine malfunction
fr: Dysfonctionnement de la machine

[ctx: Downtime Entry]
note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Machine operator errors
fr: Erreurs de l'opérateur de la machine

en: Main
fr: Principal

[ctx: Selling Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Selling Settings'
en: Maintain Same Rate Throughout Sales Cycle
fr: Maintenir le même prix Durant le Cycle de Vente

[ctx: Buying Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Buying Settings'
en: Maintain Same Rate Throughout the Purchase Cycle
fr: Maintenir les même prix tout au long du cycle d'achat

[ctx: Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Item'
en: Maintain Stock
fr: Maintenir Stock

note: Label of a Card Break in the Assets Workspace Label of a Card Break in the CRM Workspace Label of a Card Break in the Support Workspace
en: Maintenance
fr: Entretien

[ctx: Asset]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Asset' Group in Asset's connections
en: Maintenance
fr: Entretien

[ctx: Quotation]
note: Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Quotation'
en: Maintenance
fr: Entretien

[ctx: Sales Order]
note: Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Maintenance
fr: Entretien

[ctx: Serial and Batch Bundle]
note: Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Maintenance
fr: Entretien

[ctx: Maintenance Visit]
note: Label of a Date field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Maintenance Date
fr: Date de l'Entretien

en: Maintenance Log
fr: Journal de maintenance

[ctx: Asset Maintenance]
note: Label of a Read Only field in DocType 'Asset Maintenance'
en: Maintenance Manager Name
fr: Nom du responsable de la maintenance

[ctx: Asset Maintenance Team]
note: Label of a Read Only field in DocType 'Asset Maintenance Team'
en: Maintenance Manager Name
fr: Nom du responsable de la maintenance

[ctx: Asset]
note: Label of a Check field in DocType 'Asset'
en: Maintenance Required
fr: Maintenance requise

[ctx: Maintenance Team Member]
note: Label of a Link field in DocType 'Maintenance Team Member'
en: Maintenance Role
fr: Rôle de maintenance

note: Name of a DocType
en: Maintenance Schedule
fr: Échéancier d'Entretien

[ctx: Maintenance Schedule]
note: Label of a Link in the CRM Workspace Label of a Link in the Support Workspace
en: Maintenance Schedule
fr: Échéancier d'Entretien

[ctx: Maintenance Visit]
note: Label of a Link field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Maintenance Schedule
fr: Échéancier d'Entretien

note: Name of a DocType
en: Maintenance Schedule Detail
fr: Détails de l'Échéancier d'Entretien

[ctx: Maintenance Visit]
note: Label of a Link field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Maintenance Schedule Detail
fr: Détails de l'Échéancier d'Entretien

[ctx: Maintenance Visit Purpose]
note: Label of a Data field in DocType 'Maintenance Visit Purpose'
en: Maintenance Schedule Detail
fr: Détails de l'Échéancier d'Entretien

note: Name of a DocType
en: Maintenance Schedule Item
fr: Article de Calendrier d'Entretien

en: Maintenance Schedule is not generated for all the items. Please click on 'Generate Schedule'
fr: L'Échéancier d'Entretien n'est pas créé pour tous les articles. Veuillez clicker sur 'Créer un Échéancier'

en: Maintenance Schedule {0} exists against {1}
fr: Un Calendrier de Maintenance {0} existe pour {1}

note: Name of a report
en: Maintenance Schedules
fr: Échéanciers d'Entretien

[ctx: Asset Maintenance Log]
note: Label of a Select field in DocType 'Asset Maintenance Log'
en: Maintenance Status
fr: Statut d'Entretien

[ctx: Asset Maintenance Task]
note: Label of a Select field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Maintenance Status
fr: Statut d'Entretien

[ctx: Serial No]
note: Label of a Select field in DocType 'Serial No'
en: Maintenance Status
fr: Statut d'Entretien

en: Maintenance Status has to be Cancelled or Completed to Submit
fr: Le statut de maintenance doit être annulé ou complété pour pouvoir être envoyé

[ctx: Asset Maintenance Task]
note: Label of a Data field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Maintenance Task
fr: Tâche de maintenance

[ctx: Asset Maintenance]
note: Label of a Table field in DocType 'Asset Maintenance'
en: Maintenance Tasks
fr: Tâches de maintenance

[ctx: Asset Maintenance]
note: Label of a Link field in DocType 'Asset Maintenance'
en: Maintenance Team
fr: Équipe de maintenance

note: Name of a DocType
en: Maintenance Team Member
fr: Membre de l'équipe de maintenance

[ctx: Asset Maintenance Team]
note: Label of a Table field in DocType 'Asset Maintenance Team'
en: Maintenance Team Members
fr: Membres de l'équipe de maintenance

[ctx: Asset Maintenance Team]
note: Label of a Data field in DocType 'Asset Maintenance Team'
en: Maintenance Team Name
fr: Nom de l'équipe de maintenance

[ctx: Maintenance Visit]
note: Label of a Time field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Maintenance Time
fr: Temps d'Entretien

[ctx: Asset Maintenance Log]
note: Label of a Read Only field in DocType 'Asset Maintenance Log'
en: Maintenance Type
fr: Type d'Entretien

[ctx: Asset Maintenance Task]
note: Label of a Select field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Maintenance Type
fr: Type d'Entretien

[ctx: Maintenance Visit]
note: Label of a Select field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Maintenance Type
fr: Type d'Entretien

note: Name of a DocType
en: Maintenance Visit
fr: Visite d'Entretien

[ctx: Maintenance Schedule]
note: Linked DocType in Maintenance Schedule's connections
en: Maintenance Visit
fr: Visite d'Entretien

[ctx: Maintenance Visit]
note: Label of a Link in the CRM Workspace Label of a Link in the Support Workspace Label of a shortcut in the Support Workspace
en: Maintenance Visit
fr: Visite d'Entretien

note: Name of a DocType
en: Maintenance Visit Purpose
fr: Objectif de la Visite d'Entretien

en: Maintenance start date can not be before delivery date for Serial No {0}
fr: La date de début d'entretien ne peut pas être antérieure à la date de livraison pour le N° de Série {0}

[ctx: Employee Education]
note: Label of a Text field in DocType 'Employee Education'
en: Major/Optional Subjects
fr: Sujets Principaux / En Option

en: Make
fr: Faire

[ctx: Vehicle]
note: Label of a Data field in DocType 'Vehicle'
en: Make
fr: Faire

[ctx: Depreciation Schedule]
note: Label of a Button field in DocType 'Depreciation Schedule'
en: Make Depreciation Entry
fr: Créer une Écriture d'Amortissement

[ctx: Journal Entry]
note: Label of a Button field in DocType 'Journal Entry'
en: Make Difference Entry
fr: Créer l'Écriture par Différence

[ctx: Accounts Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Accounts Settings'
en: Make Payment via Journal Entry
fr: Effectuer un Paiement par une Écriture de Journal

en: Make Purchase Invoice
fr: Faire la facture d'achat

[ctx: Payment Request]
note: Label of a Check field in DocType 'Payment Request'
en: Make Sales Invoice
fr: Faire des Factures de Vente

[ctx: Manufacturing Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Make Serial No / Batch from Work Order
fr: Générer des numéros de séries / lots depuis les Ordres de Fabrications

en: Make Stock Entry
fr: Faire une entrée de stock

en: Make project from a template.
fr: Faire un projet à partir d'un modèle.

[ctx: BOM]
note: Description of the 'With Operations' (Check) field in DocType 'BOM'
en: Manage cost of operations
fr: Gérer les coûts d'exploitation

en: Manage your orders
fr: Gérer vos commandes

en: Management
fr: Gestion

[ctx: Accounting Dimension Detail]
note: Label of a Check field in DocType 'Accounting Dimension Detail'
en: Mandatory For Balance Sheet
fr: Obligatoire pour le bilan

[ctx: Accounting Dimension Detail]
note: Label of a Check field in DocType 'Accounting Dimension Detail'
en: Mandatory For Profit and Loss Account
fr: Compte de résultat obligatoire

en: Mandatory Missing
fr: Obligatoire manquant

en: Mandatory Purchase Order
fr: Commande d'achat obligatoire

en: Mandatory Purchase Receipt
fr: Reçu d'achat obligatoire

[ctx: Asset]
note: Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Manual
fr: Manuel

[ctx: Asset Depreciation Schedule]
note: Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: Manual
fr: Manuel

[ctx: Asset Finance Book]
note: Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Manual
fr: Manuel

[ctx: BOM]
note: Option for the 'Rate Of Materials Based On' (Select) field in DocType 'BOM'
en: Manual
fr: Manuel

[ctx: BOM Creator]
note: Option for the 'Rate Of Materials Based On' (Select) field in DocType 'BOM Creator'
en: Manual
fr: Manuel

[ctx: Buying Settings]
note: Option for the 'Update frequency of Project' (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Manual
fr: Manuel

[ctx: Project]
note: Option for the '% Complete Method' (Select) field in DocType 'Project'
en: Manual
fr: Manuel

en: Manual entry cannot be created! Disable automatic entry for deferred accounting in accounts settings and try again
fr: La saisie manuelle ne peut pas être créée! Désactivez la saisie automatique pour la comptabilité différée dans les paramètres des comptes et réessayez

en: Manufacture
fr: Production

[ctx: Item]
note: Option for the 'Default Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item'
en: Manufacture
fr: Production

[ctx: Item Reorder]
note: Option for the 'Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item Reorder'
en: Manufacture
fr: Production

[ctx: Material Request]
note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Manufacture
fr: Production

[ctx: Material Request Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Material Request Item'
en: Manufacture
fr: Production

[ctx: Material Request Plan Item]
note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item'
en: Manufacture
fr: Production

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Manufacture
fr: Production

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Manufacture
fr: Production

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Manufacture
fr: Production

[ctx: Stock Entry]
note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry'
en: Manufacture
fr: Production

[ctx: Stock Entry Type]
note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Manufacture
fr: Production

[ctx: Subcontracting Order Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Subcontracting Order Item'
en: Manufacture
fr: Production

[ctx: Subcontracting Receipt Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Manufacture
fr: Production

[ctx: Supplier Quotation Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Manufacture
fr: Production

[ctx: Work Order]
note: Description of the 'Material Request' (Link) field in DocType 'Work Order'
en: Manufacture against Material Request
fr: Production liée à une Demande de Matériel

en: Manufactured
fr: Fabriqué

en: Manufactured Qty
fr: Qté Produite

[ctx: Work Order]
note: Label of a Float field in DocType 'Work Order'
en: Manufactured Qty
fr: Qté Produite

note: Name of a DocType
en: Manufacturer
fr: Fabricant

[ctx: Item]
note: Option for the 'Variant Based On' (Select) field in DocType 'Item'
en: Manufacturer
fr: Fabricant

[ctx: Item Manufacturer]
note: Label of a Link field in DocType 'Item Manufacturer'
en: Manufacturer
fr: Fabricant

[ctx: Material Request Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Material Request Item'
en: Manufacturer
fr: Fabricant

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Manufacturer
fr: Fabricant

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Manufacturer
fr: Fabricant

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Manufacturer
fr: Fabricant

[ctx: Subcontracting Order Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Subcontracting Order Item'
en: Manufacturer
fr: Fabricant

[ctx: Subcontracting Receipt Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Manufacturer
fr: Fabricant

[ctx: Supplier Quotation Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Manufacturer
fr: Fabricant

en: Manufacturer Part Number
fr: Numéro de Pièce du Fabricant

[ctx: Item Manufacturer]
note: Label of a Data field in DocType 'Item Manufacturer'
en: Manufacturer Part Number
fr: Numéro de Pièce du Fabricant

[ctx: Material Request Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Material Request Item'
en: Manufacturer Part Number
fr: Numéro de Pièce du Fabricant

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Manufacturer Part Number
fr: Numéro de Pièce du Fabricant

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Manufacturer Part Number
fr: Numéro de Pièce du Fabricant

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Manufacturer Part Number
fr: Numéro de Pièce du Fabricant

[ctx: Subcontracting Order Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Subcontracting Order Item'
en: Manufacturer Part Number
fr: Numéro de Pièce du Fabricant

[ctx: Subcontracting Receipt Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Manufacturer Part Number
fr: Numéro de Pièce du Fabricant

[ctx: Supplier Quotation Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Manufacturer Part Number
fr: Numéro de Pièce du Fabricant

en: Manufacturer Part Number <b>{0}</b> is invalid
fr: Le numéro de <b>pièce du</b> fabricant <b>{0}</b> n'est pas valide

note: Name of a Workspace
en: Manufacturing
fr: Production

[ctx: Batch]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Batch'
en: Manufacturing
fr: Production

[ctx: Item]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Item'
en: Manufacturing
fr: Production

[ctx: Batch]
note: Label of a Date field in DocType 'Batch'
en: Manufacturing Date
fr: Date de production

note: Name of a role
en: Manufacturing Manager
fr: Responsable de Production

en: Manufacturing Quantity is mandatory
fr: Quantité de production obligatoire

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Sales Order Item'
en: Manufacturing Section
fr: Section de fabrication

note: Name of a DocType Title of an Onboarding Step
en: Manufacturing Settings
fr: Paramètres de Production

[ctx: Manufacturing Settings]
note: Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a Link in the Settings Workspace
en: Manufacturing Settings
fr: Paramètres de Production

note: Name of a role
en: Manufacturing User
fr: Chargé de Production

[ctx: Pricing Rule]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Pricing Rule'
en: Margin
fr: Marge

[ctx: Project]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Project'
en: Margin
fr: Marge

[ctx: Bank Guarantee]
note: Label of a Currency field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Margin Money
fr: Couverture

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Margin Rate or Amount
fr: Taux de Marge ou Montant

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Float field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Margin Rate or Amount
fr: Taux de Marge ou Montant

[ctx: Pricing Rule]
note: Label of a Float field in DocType 'Pricing Rule'
en: Margin Rate or Amount
fr: Taux de Marge ou Montant

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Margin Rate or Amount
fr: Taux de Marge ou Montant

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Margin Rate or Amount
fr: Taux de Marge ou Montant

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Margin Rate or Amount
fr: Taux de Marge ou Montant

[ctx: Quotation Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Quotation Item'
en: Margin Rate or Amount
fr: Taux de Marge ou Montant

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Margin Rate or Amount
fr: Taux de Marge ou Montant

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Sales Order Item'
en: Margin Rate or Amount
fr: Taux de Marge ou Montant

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Select field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Margin Type
fr: Type de Marge

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Select field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Margin Type
fr: Type de Marge

[ctx: Pricing Rule]
note: Label of a Select field in DocType 'Pricing Rule'
en: Margin Type
fr: Type de Marge

[ctx: Pricing Rule Detail]
note: Label of a Data field in DocType 'Pricing Rule Detail'
en: Margin Type
fr: Type de Marge

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Select field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Margin Type
fr: Type de Marge

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Select field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Margin Type
fr: Type de Marge

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Select field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Margin Type
fr: Type de Marge

[ctx: Quotation Item]
note: Label of a Select field in DocType 'Quotation Item'
en: Margin Type
fr: Type de Marge

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Select field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Margin Type
fr: Type de Marge

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Select field in DocType 'Sales Order Item'
en: Margin Type
fr: Type de Marge

[ctx: Employee]
note: Label of a Select field in DocType 'Employee'
en: Marital Status
fr: État Civil

note: Name of a DocType
en: Market Segment
fr: Part de Marché

[ctx: Customer]
note: Label of a Link field in DocType 'Customer'
en: Market Segment
fr: Part de Marché

[ctx: Lead]
note: Label of a Link field in DocType 'Lead'
en: Market Segment
fr: Part de Marché

[ctx: Market Segment]
note: Label of a Data field in DocType 'Market Segment'
en: Market Segment
fr: Part de Marché

[ctx: Opportunity]
note: Label of a Link field in DocType 'Opportunity'
en: Market Segment
fr: Part de Marché

[ctx: Prospect]
note: Label of a Link field in DocType 'Prospect'
en: Market Segment
fr: Part de Marché

en: Marketing Expenses
fr: Frais de Marketing

[ctx: Employee]
note: Option for the 'Marital Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Married
fr: Marié

[ctx: Bank Account]
note: Label of a Data field in DocType 'Bank Account'
en: Mask
fr: Masque

en: Master
fr: Maître

[ctx: Tally Migration]
note: Label of a Attach field in DocType 'Tally Migration'
en: Master Data
fr: Données de base

note: Label of a Card Break in the CRM Workspace
en: Masters
fr: Données de Base

en: Material
fr: Matériel

en: Material Consumption
fr: Consommation de matériel

[ctx: Stock Entry]
note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry'
en: Material Consumption for Manufacture
fr: Consommation de matériaux pour la production

[ctx: Stock Entry Type]
note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Material Consumption for Manufacture
fr: Consommation de matériaux pour la production

en: Material Consumption is not set in Manufacturing Settings.
fr: La consommation de matériaux n'est pas définie dans Paramètres de Production.

[ctx: Item]
note: Option for the 'Default Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item'
en: Material Issue
fr: Sortie de Matériel

[ctx: Item Reorder]
note: Option for the 'Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item Reorder'
en: Material Issue
fr: Sortie de Matériel

[ctx: Material Request]
note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Material Issue
fr: Sortie de Matériel

[ctx: Material Request Plan Item]
note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item'
en: Material Issue
fr: Sortie de Matériel

[ctx: Stock Entry]
note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry'
en: Material Issue
fr: Sortie de Matériel

[ctx: Stock Entry Type]
note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Material Issue
fr: Sortie de Matériel

en: Material Receipt
fr: Réception Matériel

[ctx: Stock Entry]
note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry'
en: Material Receipt
fr: Réception Matériel

[ctx: Stock Entry Type]
note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Material Receipt
fr: Réception Matériel

note: Name of a DocType
en: Material Request
fr: Demande de matériel

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Material Request
fr: Demande de matériel

[ctx: Material Request]
note: Label of a Link in the Buying Workspace Label of a shortcut in the Buying Workspace Label of a Link in the Stock Workspace Label of a shortcut in the Stock Workspace
en: Material Request
fr: Demande de matériel

[ctx: Pick List]
note: Label of a Link field in DocType 'Pick List'
en: Material Request
fr: Demande de matériel

[ctx: Pick List Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Pick List Item'
en: Material Request
fr: Demande de matériel

[ctx: Production Plan]
note: Option for the 'Get Items From' (Select) field in DocType 'Production Plan'
en: Material Request
fr: Demande de matériel

[ctx: Production Plan Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Production Plan Item'
en: Material Request
fr: Demande de matériel

[ctx: Production Plan Material Request]
note: Label of a Link field in DocType 'Production Plan Material Request'
en: Material Request
fr: Demande de matériel

[ctx: Production Plan Sub Assembly Item]
note: Option for the 'Manufacturing Type' (Select) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Material Request
fr: Demande de matériel

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Material Request
fr: Demande de matériel

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Material Request
fr: Demande de matériel

[ctx: Request for Quotation Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Request for Quotation Item'
en: Material Request
fr: Demande de matériel

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Order Item'
en: Material Request
fr: Demande de matériel

[ctx: Stock Entry Detail]
note: Label of a Link field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Material Request
fr: Demande de matériel

[ctx: Subcontracting Order Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Subcontracting Order Item'
en: Material Request
fr: Demande de matériel

[ctx: Subcontracting Order Service Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Subcontracting Order Service Item'
en: Material Request
fr: Demande de matériel

[ctx: Supplier Quotation Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Material Request
fr: Demande de matériel

[ctx: Work Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Work Order'
en: Material Request
fr: Demande de matériel

en: Material Request Date
fr: Date de la Demande de Matériel

[ctx: Production Plan Material Request]
note: Label of a Date field in DocType 'Production Plan Material Request'
en: Material Request Date
fr: Date de la Demande de Matériel

[ctx: Production Plan]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Production Plan'
en: Material Request Detail
fr: Détail de la demande de matériel

note: Name of a DocType
en: Material Request Item
fr: Article de Demande de Matériel

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Material Request Item
fr: Article de Demande de Matériel

[ctx: Pick List Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Pick List Item'
en: Material Request Item
fr: Article de Demande de Matériel

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Material Request Item
fr: Article de Demande de Matériel

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Material Request Item
fr: Article de Demande de Matériel

[ctx: Request for Quotation Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Request for Quotation Item'
en: Material Request Item
fr: Article de Demande de Matériel

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Sales Order Item'
en: Material Request Item
fr: Article de Demande de Matériel

[ctx: Stock Entry Detail]
note: Label of a Link field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Material Request Item
fr: Article de Demande de Matériel

[ctx: Subcontracting Order Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Subcontracting Order Item'
en: Material Request Item
fr: Article de Demande de Matériel

[ctx: Subcontracting Order Service Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Subcontracting Order Service Item'
en: Material Request Item
fr: Article de Demande de Matériel

[ctx: Supplier Quotation Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Material Request Item
fr: Article de Demande de Matériel

[ctx: Work Order]
note: Label of a Data field in DocType 'Work Order'
en: Material Request Item
fr: Article de Demande de Matériel

en: Material Request No
fr: Demande matériel No

note: Name of a DocType
en: Material Request Plan Item
fr: Article du plan de demande de matériel

[ctx: Material Request Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Material Request Item'
en: Material Request Plan Item
fr: Article du plan de demande de matériel

[ctx: Production Plan]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Production Plan'
en: Material Request Planning
fr: Planification des demandes de matériel

[ctx: Item Reorder]
note: Label of a Select field in DocType 'Item Reorder'
en: Material Request Type
fr: Type de Demande de Matériel

en: Material Request not created, as quantity for Raw Materials already available.
fr: Demande de matériel non créée, car la quantité de matières premières est déjà disponible.

en: Material Request of maximum {0} can be made for Item {1} against Sales Order {2}
fr: Demande de Matériel d'un maximum de {0} peut être faite pour l'article {1} pour la Commande Client {2}

[ctx: Stock Entry Detail]
note: Description of the 'Material Request' (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Material Request used to make this Stock Entry
fr: Demande de Matériel utilisée pour réaliser cette Écriture de Stock

en: Material Request {0} is cancelled or stopped
fr: Demande de Matériel {0} est annulé ou arrêté

en: Material Request {0} submitted.
fr: Demande de matériel {0} soumise.

[ctx: Production Plan]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Production Plan'
en: Material Requested
fr: Matériel demandé

[ctx: Production Plan]
note: Label of a Table field in DocType 'Production Plan'
en: Material Requests
fr: Les Demandes de Matériel

en: Material Requests Required
fr: Demandes de matériel requises

note: Label of a Link in the Buying Workspace Name of a report
en: Material Requests for which Supplier Quotations are not created
fr: Demandes de Matériel dont les Devis Fournisseur ne sont pas créés

en: Material Transfer
fr: Transfert de matériel

[ctx: Item]
note: Option for the 'Default Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item'
en: Material Transfer
fr: Transfert de matériel

[ctx: Material Request]
note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Material Transfer
fr: Transfert de matériel

[ctx: Material Request Plan Item]
note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item'
en: Material Transfer
fr: Transfert de matériel

[ctx: Pick List]
note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Pick List'
en: Material Transfer
fr: Transfert de matériel

[ctx: Stock Entry]
note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry'
en: Material Transfer
fr: Transfert de matériel

[ctx: Stock Entry Type]
note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Material Transfer
fr: Transfert de matériel

[ctx: Pick List]
note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Pick List'
en: Material Transfer for Manufacture
fr: Transfert de Matériel pour la Production

[ctx: Stock Entry]
note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry'
en: Material Transfer for Manufacture
fr: Transfert de Matériel pour la Production

[ctx: Stock Entry Type]
note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Material Transfer for Manufacture
fr: Transfert de Matériel pour la Production

[ctx: Job Card]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card'
en: Material Transferred
fr: Matériel transféré

[ctx: Subcontracting Order]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Material Transferred
fr: Matériel transféré

[ctx: Manufacturing Settings]
note: Option for the 'Backflush Raw Materials Based On' (Select) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Material Transferred for Manufacture
fr: Matériel Transféré pour la Production

[ctx: Work Order]
note: Label of a Float field in DocType 'Work Order'
en: Material Transferred for Manufacturing
fr: Matériel Transféré pour la Production

[ctx: Buying Settings]
note: Option for the 'Backflush Raw Materials of Subcontract Based On' (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Material Transferred for Subcontract
fr: Matériel transféré pour sous-traitance

en: Material to Supplier
fr: Du Matériel au Fournisseur

[ctx: BOM]
note: Label of a Section Break field in DocType 'BOM'
en: Materials Required (Exploded)
fr: Matériel Requis (Éclaté)

[ctx: Promotional Scheme Price Discount]
note: Label of a Currency field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount'
en: Max Amount
fr: Montant maximum

[ctx: Promotional Scheme Product Discount]
note: Label of a Currency field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Max Amount
fr: Montant maximum

[ctx: Pricing Rule]
note: Label of a Currency field in DocType 'Pricing Rule'
en: Max Amt
fr: Montant Max

[ctx: Supplier Scorecard Scoring Standing]
note: Label of a Percent field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing'
en: Max Grade
fr: Note Maximale

[ctx: Supplier Scorecard Standing]
note: Label of a Percent field in DocType 'Supplier Scorecard Standing'
en: Max Grade
fr: Note Maximale

[ctx: Promotional Scheme Price Discount]
note: Label of a Float field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount'
en: Max Qty
fr: Qté Max

[ctx: Promotional Scheme Product Discount]
note: Label of a Float field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Max Qty
fr: Qté Max

[ctx: Item]
note: Label of a Int field in DocType 'Item'
en: Max Sample Quantity
fr: Quantité maximum d'échantillon

[ctx: Supplier Scorecard Criteria]
note: Label of a Float field in DocType 'Supplier Scorecard Criteria'
en: Max Score
fr: Score Maximal

[ctx: Supplier Scorecard Scoring Criteria]
note: Label of a Float field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Criteria'
en: Max Score
fr: Score Maximal

en: Max: {0}
fr: Max : {0}

[ctx: Payment Reconciliation]
note: Label of a Currency field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Maximum Invoice Amount
fr: Montant Maximal de la Facture

en: Maximum Samples - {0} can be retained for Batch {1} and Item {2}.
fr: Maximum d'échantillons - {0} peut être conservé pour le lot {1} et l'article {2}.

en: Maximum Samples - {0} have already been retained for Batch {1} and Item {2} in Batch {3}.
fr: Nombre maximum d'échantillons - {0} ont déjà été conservés pour le lot {1} et l'article {2} dans le lot {3}.

[ctx: Coupon Code]
note: Label of a Int field in DocType 'Coupon Code'
en: Maximum Use
fr: Utilisation maximale

[ctx: Item]
note: Description of the 'Max Sample Quantity' (Int) field in DocType 'Item'
en: Maximum sample quantity that can be retained
fr: Quantité maximale d'échantillon pouvant être conservée

en: Mention Valuation Rate in the Item master.
fr: Mentionnez le taux de valorisation dans la fiche article.

[ctx: Supplier]
note: Description of the 'Accounts' (Table) field in DocType 'Supplier'
en: Mention if non-standard payable account
fr: Veuillez mentionner s'il s'agit d'un compte créditeur non standard

[ctx: Customer Group]
note: Description of the 'Accounts' (Table) field in DocType 'Customer Group'
en: Mention if non-standard receivable account applicable
fr: Mentionner si le compte débiteur applicable n'est pas standard

[ctx: Supplier Group]
note: Description of the 'Accounts' (Table) field in DocType 'Supplier Group'
en: Mention if non-standard receivable account applicable
fr: Mentionner si le compte débiteur applicable n'est pas standard

en: Merge
fr: Fusionner

en: Merge Account
fr: Fusionner le compte

en: Merge with Existing Account
fr: Fusionner avec un compte existant

en: Message Sent
fr: Message envoyé

[ctx: Request for Quotation]
note: Label of a Text Editor field in DocType 'Request for Quotation'
en: Message for Supplier
fr: Message pour le Fournisseur

[ctx: Cheque Print Template]
note: Label of a Data field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Message to show
fr: Message à afficher

[ctx: Project]
note: Description of the 'Message' (Text) field in DocType 'Project'
en: Message will be sent to the users to get their status on the Project
fr: Un message sera envoyé aux utilisateurs pour obtenir leur statut sur le projet

[ctx: SMS Center]
note: Description of the 'Message' (Text) field in DocType 'SMS Center'
en: Messages greater than 160 characters will be split into multiple messages
fr: Message de plus de 160 caractères sera découpé en plusieurs messages

en: Middle Income
fr: Revenu Intermédiaire

[ctx: Promotional Scheme Price Discount]
note: Label of a Currency field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount'
en: Min Amount
fr: Montant minimum

[ctx: Promotional Scheme Product Discount]
note: Label of a Currency field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Min Amount
fr: Montant minimum

[ctx: Pricing Rule]
note: Label of a Currency field in DocType 'Pricing Rule'
en: Min Amt
fr: Montant Min

en: Min Amt can not be greater than Max Amt
fr: Min Amt ne peut pas être supérieur à Max Amt

[ctx: Supplier Scorecard Scoring Standing]
note: Label of a Percent field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing'
en: Min Grade
fr: Note Minimale

[ctx: Supplier Scorecard Standing]
note: Label of a Percent field in DocType 'Supplier Scorecard Standing'
en: Min Grade
fr: Note Minimale

[ctx: Material Request Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Material Request Item'
en: Min Order Qty
fr: Qté de Commande Min

[ctx: Promotional Scheme Price Discount]
note: Label of a Float field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount'
en: Min Qty
fr: Qté Min

[ctx: Promotional Scheme Product Discount]
note: Label of a Float field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Min Qty
fr: Qté Min

en: Min Qty can not be greater than Max Qty
fr: Qté Min ne peut pas être supérieure à Qté Max

[ctx: Payment Reconciliation]
note: Label of a Currency field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Minimum Invoice Amount
fr: Montant Minimum de Facturation

en: Minimum Lead Age (Days)
fr: Âge Minimum du lead (Jours)

[ctx: Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Item'
en: Minimum Order Qty
fr: Qté de Commande Minimum

[ctx: Material Request Plan Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Material Request Plan Item'
en: Minimum Order Quantity
fr: Quantité minimale d'achat

en: Minimum Qty
fr: Quantité minimum

[ctx: Loyalty Program Collection]
note: Label of a Currency field in DocType 'Loyalty Program Collection'
en: Minimum Total Spent
fr: Total minimal dépensé

[ctx: Item]
note: Description of the 'Minimum Order Qty' (Float) field in DocType 'Item'
en: Minimum quantity should be as per Stock UOM
fr: La quantité minimale doit être conforme à l'UdM du stock

en: Miscellaneous Expenses
fr: Charges Diverses

en: Missing Account
fr: Compte manquant

en: Missing email template for dispatch. Please set one in Delivery Settings.
fr: Modèle de courrier électronique manquant pour l'envoi. Veuillez en définir un dans les paramètres de livraison.

[ctx: Pricing Rule]
note: Label of a Check field in DocType 'Pricing Rule'
en: Mixed Conditions
fr: Conditions mixtes

[ctx: Promotional Scheme]
note: Label of a Check field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Mixed Conditions
fr: Conditions mixtes

en: Mode Of Payment
fr: Mode de Paiement

note: Name of a DocType
en: Mode of Payment
fr: Moyen de paiement

[ctx: Cashier Closing Payments]
note: Label of a Link field in DocType 'Cashier Closing Payments'
en: Mode of Payment
fr: Moyen de paiement

[ctx: Journal Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Journal Entry'
en: Mode of Payment
fr: Moyen de paiement

[ctx: Mode of Payment]
note: Label of a Data field in DocType 'Mode of Payment' Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Mode of Payment
fr: Moyen de paiement

[ctx: Overdue Payment]
note: Label of a Link field in DocType 'Overdue Payment'
en: Mode of Payment
fr: Moyen de paiement

[ctx: POS Closing Entry Detail]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Closing Entry Detail'
en: Mode of Payment
fr: Moyen de paiement

[ctx: POS Opening Entry Detail]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Opening Entry Detail'
en: Mode of Payment
fr: Moyen de paiement

[ctx: POS Payment Method]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Payment Method'
en: Mode of Payment
fr: Moyen de paiement

[ctx: Payment Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Payment Entry'
en: Mode of Payment
fr: Moyen de paiement

[ctx: Payment Order Reference]
note: Label of a Link field in DocType 'Payment Order Reference'
en: Mode of Payment
fr: Moyen de paiement

[ctx: Payment Request]
note: Label of a Link field in DocType 'Payment Request'
en: Mode of Payment
fr: Moyen de paiement

[ctx: Payment Schedule]
note: Label of a Link field in DocType 'Payment Schedule'
en: Mode of Payment
fr: Moyen de paiement

[ctx: Payment Term]
note: Label of a Link field in DocType 'Payment Term'
en: Mode of Payment
fr: Moyen de paiement

[ctx: Payment Terms Template Detail]
note: Label of a Link field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Mode of Payment
fr: Moyen de paiement

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Mode of Payment
fr: Moyen de paiement

[ctx: Sales Invoice Payment]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Invoice Payment'
en: Mode of Payment
fr: Moyen de paiement

note: Name of a DocType
en: Mode of Payment Account
fr: Compte du Mode de Paiement

en: Mode of Payments
fr: Mode de paiement

[ctx: Vehicle]
note: Label of a Data field in DocType 'Vehicle'
en: Model
fr: Modèle

[ctx: POS Closing Entry]
note: Label of a Section Break field in DocType 'POS Closing Entry'
en: Modes of Payment
fr: Modes de paiement

[ctx: Project]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Project'
en: Monitor Progress
fr: Suivre l'avancement

[ctx: Quality Goal]
note: Label of a Select field in DocType 'Quality Goal'
en: Monitoring Frequency
fr: Fréquence de surveillance

[ctx: Payment Term]
note: Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Discount Validity Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term'
en: Month(s) after the end of the invoice month
fr: Mois (s) après la fin du mois de la facture

[ctx: Payment Terms Template Detail]
note: Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail' Option for the 'Discount Validity Based On' (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Month(s) after the end of the invoice month
fr: Mois (s) après la fin du mois de la facture

en: Monthly Completed Work Orders
fr: Bons de travail terminés mensuellement

note: Name of a DocType
en: Monthly Distribution
fr: Répartition Mensuelle

[ctx: Budget]
note: Label of a Link field in DocType 'Budget'
en: Monthly Distribution
fr: Répartition Mensuelle

[ctx: Monthly Distribution]
note: Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Monthly Distribution
fr: Répartition Mensuelle

note: Name of a DocType
en: Monthly Distribution Percentage
fr: Pourcentage de Répartition Mensuelle

[ctx: Monthly Distribution]
note: Label of a Table field in DocType 'Monthly Distribution'
en: Monthly Distribution Percentages
fr: Pourcentages de Répartition Mensuelle

en: Monthly Quality Inspections
fr: Inspections mensuelles de la qualité

[ctx: Subscription Plan]
note: Option for the 'Subscription Price Based On' (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Monthly Rate
fr: Tarif mensuel

[ctx: Company]
note: Label of a Currency field in DocType 'Company'
en: Monthly Sales Target
fr: Objectif de Vente Mensuel

en: Monthly Total Work Orders
fr: Commandes de travail mensuelles totales

[ctx: Accounts Settings]
note: Option for the 'Book Deferred Entries Based On' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Months
fr: Mois

[ctx: BOM]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'BOM'
en: More Info
fr: Plus d'infos

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Delivery Note'
en: More Info
fr: Plus d'infos

[ctx: Material Request]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Material Request'
en: More Info
fr: Plus d'infos

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Purchase Invoice'
en: More Info
fr: Plus d'infos

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Purchase Order'
en: More Info
fr: Plus d'infos

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Purchase Receipt'
en: More Info
fr: Plus d'infos

[ctx: Quotation]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Quotation'
en: More Info
fr: Plus d'infos

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Sales Invoice'
en: More Info
fr: Plus d'infos

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Sales Order'
en: More Info
fr: Plus d'infos

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Supplier Quotation'
en: More Info
fr: Plus d'infos

[ctx: Task]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Task'
en: More Info
fr: Plus d'infos

[ctx: Work Order]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Work Order'
en: More Info
fr: Plus d'infos

en: More details
fr: Plus de détails

en: Move Item
fr: Déplacer l'Article

[ctx: Item]
note: Option for the 'Valuation Method' (Select) field in DocType 'Item'
en: Moving Average
fr: Moyenne Mobile

[ctx: Stock Settings]
note: Option for the 'Default Valuation Method' (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Moving Average
fr: Moyenne Mobile

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Multi Currency
fr: Multi-devise

[ctx: Journal Entry]
note: Label of a Check field in DocType 'Journal Entry'
en: Multi Currency
fr: Multi-devise

[ctx: Journal Entry Template]
note: Label of a Check field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Multi Currency
fr: Multi-devise

en: Multiple Price Rules exists with same criteria, please resolve conflict by assigning priority. Price Rules: {0}
fr: Plusieurs Règles de Prix existent avec les mêmes critères, veuillez résoudre les conflits en attribuant des priorités. Règles de Prix : {0}

[ctx: Loyalty Program]
note: Option for the 'Loyalty Program Type' (Select) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Multiple Tier Program
fr: Programme à plusieurs échelons

en: Multiple Variants
fr: Variantes multiples

en: Multiple fiscal years exist for the date {0}. Please set company in Fiscal Year
fr: Plusieurs Exercices existent pour la date {0}. Veuillez définir la société dans l'Exercice

en: Must be Whole Number
fr: Doit être un Nombre Entier

[ctx: UOM]
note: Label of a Check field in DocType 'UOM'
en: Must be Whole Number
fr: Doit être un Nombre Entier

[ctx: Payment Request]
note: Label of a Check field in DocType 'Payment Request'
en: Mute Email
fr: Email Silencieux

[ctx: Sales Person]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Sales Person'
en: Name and Employee ID
fr: Nom et ID de l’Employé

[ctx: Bank Guarantee]
note: Label of a Data field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Name of Beneficiary
fr: Nom du bénéficiaire

en: Name of new Account. Note: Please don't create accounts for Customers and Suppliers
fr: Nom du Nouveau Compte. Note: Veuillez ne pas créer de comptes Clients et Fournisseurs

[ctx: Monthly Distribution]
note: Description of the 'Distribution Name' (Data) field in DocType 'Monthly Distribution'
en: Name of the Monthly Distribution
fr: Nom de la Répartition Mensuelle

[ctx: Stock Settings]
note: Label of a Data field in DocType 'Stock Settings'
en: Naming Series Prefix
fr: Préfix du masque de numérotation

[ctx: Buying Settings]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Buying Settings'
en: Naming Series and Price Defaults
fr: Nom de série et Tarifs

[ctx: Vehicle]
note: Option for the 'Fuel Type' (Select) field in DocType 'Vehicle'
en: Natural Gas
fr: Gaz Naturel

en: Needs Analysis
fr: Analyse des besoins

en: Negative Quantity is not allowed
fr: Quantité Négative n'est pas autorisée

en: Negative Valuation Rate is not allowed
fr: Taux de Valorisation Négatif n'est pas autorisé

en: Negotiation/Review
fr: Négociation / Révision

[ctx: Cashier Closing]
note: Label of a Float field in DocType 'Cashier Closing'
en: Net Amount
fr: Montant Net

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Net Amount
fr: Montant Net

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Net Amount
fr: Montant Net

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Net Amount
fr: Montant Net

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Net Amount
fr: Montant Net

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Net Amount
fr: Montant Net

[ctx: Quotation Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Quotation Item'
en: Net Amount
fr: Montant Net

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Net Amount
fr: Montant Net

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Order Item'
en: Net Amount
fr: Montant Net

[ctx: Supplier Quotation Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Net Amount
fr: Montant Net

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Net Amount (Company Currency)
fr: Montant Net (Devise Société)

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Net Amount (Company Currency)
fr: Montant Net (Devise Société)

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Net Amount (Company Currency)
fr: Montant Net (Devise Société)

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Net Amount (Company Currency)
fr: Montant Net (Devise Société)

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Net Amount (Company Currency)
fr: Montant Net (Devise Société)

[ctx: Quotation Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Quotation Item'
en: Net Amount (Company Currency)
fr: Montant Net (Devise Société)

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Net Amount (Company Currency)
fr: Montant Net (Devise Société)

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Order Item'
en: Net Amount (Company Currency)
fr: Montant Net (Devise Société)

[ctx: Supplier Quotation Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Net Amount (Company Currency)
fr: Montant Net (Devise Société)

en: Net Asset value as on
fr: Valeur Nette des Actifs au

en: Net Cash from Financing
fr: Trésorerie Nette des Financements

en: Net Cash from Investing
fr: Trésorerie Nette des Investissements

en: Net Cash from Operations
fr: Trésorerie Nette des Opérations

en: Net Change in Accounts Payable
fr: Variation nette des comptes créditeurs

en: Net Change in Accounts Receivable
fr: Variation nette des comptes débiteurs

en: Net Change in Cash
fr: Variation Nette de Trésorerie

en: Net Change in Equity
fr: Variation Nette de Capitaux Propres

en: Net Change in Fixed Asset
fr: Variation Nette des Actifs Immobilisés

en: Net Change in Inventory
fr: Variation nette des stocks

[ctx: Workstation]
note: Label of a Currency field in DocType 'Workstation'
en: Net Hour Rate
fr: Taux Horaire Net

[ctx: Workstation Type]
note: Label of a Currency field in DocType 'Workstation Type'
en: Net Hour Rate
fr: Taux Horaire Net

en: Net Profit
fr: Bénéfice net

en: Net Profit/Loss
fr: Résultat net

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Net Rate
fr: Prix Net

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Net Rate
fr: Prix Net

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Net Rate
fr: Prix Net

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Net Rate
fr: Prix Net

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Net Rate
fr: Prix Net

[ctx: Quotation Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Quotation Item'
en: Net Rate
fr: Prix Net

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Net Rate
fr: Prix Net

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Order Item'
en: Net Rate
fr: Prix Net

[ctx: Supplier Quotation Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Net Rate
fr: Prix Net

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Net Rate (Company Currency)
fr: Prix Net (Devise Société)

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Net Rate (Company Currency)
fr: Prix Net (Devise Société)

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Net Rate (Company Currency)
fr: Prix Net (Devise Société)

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Net Rate (Company Currency)
fr: Prix Net (Devise Société)

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Net Rate (Company Currency)
fr: Prix Net (Devise Société)

[ctx: Quotation Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Quotation Item'
en: Net Rate (Company Currency)
fr: Prix Net (Devise Société)

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Net Rate (Company Currency)
fr: Prix Net (Devise Société)

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Order Item'
en: Net Rate (Company Currency)
fr: Prix Net (Devise Société)

[ctx: Supplier Quotation Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Net Rate (Company Currency)
fr: Prix Net (Devise Société)

en: Net Total
fr: Total net

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Currency field in DocType 'Delivery Note' Option for the 'Apply Additional Discount On' (Select) field in DocType 'Delivery Note'
en: Net Total
fr: Total net

[ctx: POS Closing Entry]
note: Label of a Currency field in DocType 'POS Closing Entry'
en: Net Total
fr: Total net

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Apply Additional Discount On' (Select) field in DocType 'POS Invoice'
en: Net Total
fr: Total net

[ctx: POS Profile]
note: Option for the 'Apply Discount On' (Select) field in DocType 'POS Profile'
en: Net Total
fr: Total net

[ctx: Pricing Rule]
note: Option for the 'Apply Discount On' (Select) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Net Total
fr: Total net

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Apply Additional Discount On' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Net Total
fr: Total net

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Apply Additional Discount On' (Select) field in DocType 'Purchase Order'
en: Net Total
fr: Total net

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Receipt' Option for the 'Apply Additional Discount On' (Select) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Net Total
fr: Total net

[ctx: Quotation]
note: Label of a Currency field in DocType 'Quotation' Option for the 'Apply Additional Discount On' (Select) field in DocType 'Quotation'
en: Net Total
fr: Total net

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Invoice' Option for the 'Apply Additional Discount On' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Net Total
fr: Total net

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Order' Option for the 'Apply Additional Discount On' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Net Total
fr: Total net

[ctx: Shipping Rule]
note: Option for the 'Calculate Based On' (Select) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Net Total
fr: Total net

[ctx: Subscription]
note: Option for the 'Apply Additional Discount On' (Select) field in DocType 'Subscription'
en: Net Total
fr: Total net

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Currency field in DocType 'Supplier Quotation' Option for the 'Apply Additional Discount On' (Select) field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Net Total
fr: Total net

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Currency field in DocType 'Delivery Note'
en: Net Total (Company Currency)
fr: Total Net (Devise Société)

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'POS Invoice'
en: Net Total (Company Currency)
fr: Total Net (Devise Société)

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Net Total (Company Currency)
fr: Total Net (Devise Société)

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Order'
en: Net Total (Company Currency)
fr: Total Net (Devise Société)

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Net Total (Company Currency)
fr: Total Net (Devise Société)

[ctx: Quotation]
note: Label of a Currency field in DocType 'Quotation'
en: Net Total (Company Currency)
fr: Total Net (Devise Société)

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Invoice'
en: Net Total (Company Currency)
fr: Total Net (Devise Société)

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Order'
en: Net Total (Company Currency)
fr: Total Net (Devise Société)

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Currency field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Net Total (Company Currency)
fr: Total Net (Devise Société)

[ctx: Packing Slip]
note: Label of a Float field in DocType 'Packing Slip'
en: Net Weight
fr: Poids Net

[ctx: Packing Slip Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Packing Slip Item'
en: Net Weight
fr: Poids Net

[ctx: Shipping Rule]
note: Option for the 'Calculate Based On' (Select) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Net Weight
fr: Poids Net

[ctx: Packing Slip]
note: Label of a Link field in DocType 'Packing Slip'
en: Net Weight UOM
fr: UdM Poids Net

en: New Account Name
fr: Nouveau Nom de Compte

[ctx: Asset Value Adjustment]
note: Label of a Currency field in DocType 'Asset Value Adjustment'
en: New Asset Value
fr: Nouvelle valeur de l'actif

en: New Assets (This Year)
fr: Nouveaux actifs (cette année)

en: New BOM
fr: Nouvelle nomenclature

[ctx: BOM Update Log]
note: Label of a Link field in DocType 'BOM Update Log'
en: New BOM
fr: Nouvelle nomenclature

[ctx: BOM Update Tool]
note: Label of a Link field in DocType 'BOM Update Tool'
en: New BOM
fr: Nouvelle nomenclature

[ctx: Exchange Rate Revaluation Account]
note: Label of a Currency field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: New Balance In Base Currency
fr: Nouveau solde en devise de base

en: New Batch ID (Optional)
fr: Nouveau Numéro de Lot (Optionnel)

en: New Batch Qty
fr: Nouvelle Qté de Lot

en: New Company
fr: Nouvelle Société

en: New Cost Center Name
fr: Nom du Nouveau Centre de Coûts

en: New Customer Revenue
fr: Nouveaux Revenus de Clientèle

en: New Customers
fr: nouveaux clients

en: New Department
fr: Nouveau département

en: New Employee
fr: Nouvel employé

[ctx: Exchange Rate Revaluation Account]
note: Label of a Float field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: New Exchange Rate
fr: Nouveau taux de change

[ctx: Email Digest]
note: Label of a Check field in DocType 'Email Digest'
en: New Expenses
fr: Nouvelles Charges

[ctx: Email Digest]
note: Label of a Check field in DocType 'Email Digest'
en: New Income
fr: Nouveaux Revenus

en: New Location
fr: Nouveau lieu

[ctx: Email Digest]
note: Label of a Check field in DocType 'Email Digest'
en: New Purchase Invoice
fr: Nouvelle facture d'achat

[ctx: Email Digest]
note: Label of a Check field in DocType 'Email Digest'
en: New Purchase Orders
fr: Nouveaux Bons de Commande

en: New Quality Procedure
fr: Nouvelle procédure qualité

[ctx: Email Digest]
note: Label of a Check field in DocType 'Email Digest'
en: New Quotations
fr: Nouveaux Devis

[ctx: Email Digest]
note: Label of a Check field in DocType 'Email Digest'
en: New Sales Invoice
fr: Nouvelle facture de vente

[ctx: Email Digest]
note: Label of a Check field in DocType 'Email Digest'
en: New Sales Orders
fr: Nouvelles Commandes Client

en: New Sales Person Name
fr: Nouveau Nom de Commercial

en: New Serial No cannot have Warehouse. Warehouse must be set by Stock Entry or Purchase Receipt
fr: Les Nouveaux N° de Série ne peuvent avoir d'entrepot. L'Entrepôt doit être établi par Écriture de Stock ou Reçus d'Achat

en: New Task
fr: Nv. Tâche à faire

en: New Warehouse Name
fr: Nouveau Nom d'Entrepôt

[ctx: Employee]
note: Label of a Data field in DocType 'Employee'
en: New Workplace
fr: Nouveau Lieu de Travail

en: New credit limit is less than current outstanding amount for the customer. Credit limit has to be atleast {0}
fr: Nouvelle limite de crédit est inférieure à l'encours actuel pour le client. Limite de crédit doit être au moins de {0}

[ctx: Subscription]
note: Description of the 'Generate New Invoices Past Due Date' (Check) field in DocType 'Subscription'
en: New invoices will be generated as per schedule even if current invoices are unpaid or past due date
fr: De nouvelles factures seront générées selon le calendrier, même si les factures actuelles sont impayées ou en retard

en: New release date should be in the future
fr: La nouvelle date de sortie devrait être dans le futur

en: New task
fr: Nouvelle tâche

en: New {0} pricing rules are created
fr: De nouvelles règles de tarification {0} sont créées.

[ctx: Asset]
note: Label of a Date field in DocType 'Asset'
en: Next Depreciation Date
fr: Date de l’Amortissement Suivant

[ctx: Asset Maintenance Task]
note: Label of a Date field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Next Due Date
fr: prochaine date d'échéance

[ctx: Email Digest]
note: Label of a Data field in DocType 'Email Digest'
en: Next email will be sent on:
fr: Le prochain Email sera envoyé le :

en: No Account matched these filters: {}
fr: Aucun compte ne correspond à ces filtres: {}

en: No Action
fr: Pas d'action

en: No Customer found for Inter Company Transactions which represents company {0}
fr: Aucun client trouvé pour les transactions intersociétés qui représentent l'entreprise {0}

en: No Delivery Note selected for Customer {}
fr: Aucun bon de livraison sélectionné pour le client {}

en: No Item with Barcode {0}
fr: Aucun Article avec le Code Barre {0}

en: No Item with Serial No {0}
fr: Aucun Article avec le N° de Série {0}

en: No Items with Bill of Materials to Manufacture
fr: Aucun Article avec une nomenclature à Produire

en: No Items with Bill of Materials.
fr: Aucun article avec nomenclature.

en: No Permission
fr: Aucune autorisation

en: No Remarks
fr: Aucune Remarque

en: No Supplier found for Inter Company Transactions which represents company {0}
fr: Aucun fournisseur trouvé pour les transactions intersociétés qui représentent l'entreprise {0}

en: No accounting entries for the following warehouses
fr: Pas d’écritures comptables pour les entrepôts suivants

en: No active BOM found for item {0}. Delivery by Serial No cannot be ensured
fr: Aucune nomenclature active trouvée pour l'article {0}. La livraison par numéro de série ne peut pas être assurée

en: No contacts with email IDs found.
fr: Aucun contact avec des identifiants de messagerie trouvés.

en: No data for this period
fr: Aucune donnée pour cette période

en: No description given
fr: Aucune Description

en: No gain or loss in the exchange rate
fr: Aucun gain ou perte dans le taux de change

en: No items found. Scan barcode again.
fr: Aucun élément trouvé. Scannez à nouveau le code-barres.

en: No items to be received are overdue
fr: Aucun article à recevoir n'est en retard

en: No material request created
fr: Aucune demande de matériel créée

[ctx: Lead]
note: Label of a Select field in DocType 'Lead'
en: No of Employees
fr: Nb de salarié(e)s

[ctx: Opportunity]
note: Label of a Select field in DocType 'Opportunity'
en: No of Employees
fr: Nb de salarié(e)s

en: No of Interactions
fr: Nombre d'interactions

en: No of Shares
fr: Nombre d'actions

[ctx: Share Balance]
note: Label of a Int field in DocType 'Share Balance'
en: No of Shares
fr: Nombre d'actions

[ctx: Share Transfer]
note: Label of a Int field in DocType 'Share Transfer'
en: No of Shares
fr: Nombre d'actions

[ctx: Maintenance Schedule Item]
note: Label of a Int field in DocType 'Maintenance Schedule Item'
en: No of Visits
fr: Nb de Visites

en: No outstanding invoices found
fr: Aucune facture en attente trouvée

en: No outstanding invoices require exchange rate revaluation
fr: Aucune facture en attente ne nécessite une réévaluation du taux de change

en: No pending Material Requests found to link for the given items.
fr: Aucune demande de matériel en attente n'a été trouvée pour créer un lien vers les articles donnés.

en: No products found.
fr: Aucun produit trouvé.

en: No record found
fr: Aucun Enregistrement Trouvé

[ctx: Stock Settings]
note: Description of the 'Stock Frozen Upto' (Date) field in DocType 'Stock Settings'
en: No stock transactions can be created or modified before this date.
fr: Aucune transaction ne peux être créée ou modifié avant cette date.

en: No values
fr: Pas de valeurs

en: No {0} found for Inter Company Transactions.
fr: Aucun {0} n'a été trouvé pour les transactions inter-sociétés.

[ctx: Prospect]
note: Label of a Select field in DocType 'Prospect'
en: No. of Employees
fr: Nb de salarié(e)s

note: Name of a DocType
en: Non Conformance
fr: Non-conformité

[ctx: Non Conformance]
note: Label of a Link in the Quality Workspace Label of a shortcut in the Quality Workspace
en: Non Conformance
fr: Non-conformité

[ctx: Quality Procedure]
note: Linked DocType in Quality Procedure's connections
en: Non Conformance
fr: Non-conformité

en: Non Profit
fr: À But Non Lucratif

en: Non stock items
fr: Articles hors stock

en: None of the items have any change in quantity or value.
fr: Aucun des Articles n’a de changement en quantité ou en valeur.

en: Nos
fr: N°

[ctx: Authorization Rule]
note: Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Not Applicable
fr: Non Applicable

[ctx: Sales Order]
note: Option for the 'Delivery Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Not Applicable
fr: Non Applicable

en: Not Available
fr: Indisponible

[ctx: Sales Order]
note: Option for the 'Billing Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Not Billed
fr: Non Facturé

[ctx: Sales Order]
note: Option for the 'Delivery Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Not Delivered
fr: Non Livré

en: Not Specified
fr: Non précisé

en: Not Started
fr: Non Commencé

[ctx: Material Request]
note: Option for the 'Transfer Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Not Started
fr: Non Commencé

[ctx: Production Plan]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Production Plan'
en: Not Started
fr: Non Commencé

[ctx: Work Order]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Work Order'
en: Not Started
fr: Non Commencé

en: Not allow to set alternative item for the item {0}
fr: Ne permet pas de définir un autre article pour l'article {0}

en: Not allowed to create accounting dimension for {0}
fr: Non autorisé à créer une dimension comptable pour {0}

en: Not allowed to update stock transactions older than {0}
fr: Non autorisé à mettre à jour les transactions du stock antérieures à {0}

en: Not authorized to edit frozen Account {0}
fr: Vous n'êtes pas autorisé à modifier le compte gelé {0}

en: Not authroized since {0} exceeds limits
fr: Non autorisé car {0} dépasse les limites

en: Not in stock
fr: En rupture

en: Note: Due / Reference Date exceeds allowed customer credit days by {0} day(s)
fr: Remarque : Date de Référence / d’Échéance dépasse le nombre de jours de crédit client autorisé de {0} jour(s)

[ctx: Email Digest]
note: Description of the 'Recipients' (Table MultiSelect) field in DocType 'Email Digest'
en: Note: Email will not be sent to disabled users
fr: Remarque : Email ne sera pas envoyé aux utilisateurs désactivés

en: Note: Item {0} added multiple times
fr: Remarque: l'élément {0} a été ajouté plusieurs fois

en: Note: Payment Entry will not be created since 'Cash or Bank Account' was not specified
fr: Remarque : Écriture de Paiement ne sera pas créée car le compte 'Compte Bancaire ou de Caisse' n'a pas été spécifié

en: Note: This Cost Center is a Group. Cannot make accounting entries against groups.
fr: Remarque : Ce Centre de Coûts est un Groupe. Vous ne pouvez pas faire des écritures comptables sur des groupes.

en: Note: {0}
fr: Note : {0}

en: Notes
fr: Remarques

[ctx: Asset Depreciation Schedule]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: Notes
fr: Remarques

[ctx: Contract Fulfilment Checklist]
note: Label of a Text field in DocType 'Contract Fulfilment Checklist'
en: Notes
fr: Remarques

[ctx: Lead]
note: Label of a Table field in DocType 'Lead'
en: Notes
fr: Remarques

[ctx: Manufacturer]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Manufacturer'
en: Notes
fr: Remarques

[ctx: Opportunity]
note: Label of a Table field in DocType 'Opportunity'
en: Notes
fr: Remarques

[ctx: Project]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Project' Label of a Text Editor field in DocType 'Project'
en: Notes
fr: Remarques

[ctx: Prospect]
note: Label of a Table field in DocType 'Prospect'
en: Notes
fr: Remarques

[ctx: Quality Review]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Quality Review'
en: Notes
fr: Remarques

en: Notes:
fr: Remarques :

en: Nothing is included in gross
fr: Rien n'est inclus dans le brut

en: Nothing more to show.
fr: Rien de plus à montrer.

[ctx: Employee]
note: Label of a Int field in DocType 'Employee'
en: Notice (days)
fr: Préavis (jours)

en: Notify Customers via Email
fr: Avertir les clients par courrier électronique

[ctx: Supplier Scorecard]
note: Label of a Check field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Notify Employee
fr: Notifier l'Employé

[ctx: Supplier Scorecard Scoring Standing]
note: Label of a Check field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing'
en: Notify Employee
fr: Notifier l'Employé

[ctx: Supplier Scorecard Standing]
note: Label of a Check field in DocType 'Supplier Scorecard Standing'
en: Notify Other
fr: Notifier Autre

[ctx: Supplier Scorecard]
note: Label of a Check field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Notify Supplier
fr: Notifier Fournisseur

[ctx: Supplier Scorecard Scoring Standing]
note: Label of a Check field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing'
en: Notify Supplier
fr: Notifier Fournisseur

[ctx: Supplier Scorecard Standing]
note: Label of a Check field in DocType 'Supplier Scorecard Standing'
en: Notify Supplier
fr: Notifier Fournisseur

[ctx: Appointment Booking Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Notify Via Email
fr: Avertir par e-mail

[ctx: Stock Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Stock Settings'
en: Notify by Email on Creation of Automatic Material Request
fr: Notifier par e-mail lors de la création d'une demande de matériel automatique

[ctx: Appointment Booking Settings]
note: Description of the 'Notify Via Email' (Check) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Notify customer and agent via email on the day of the appointment.
fr: Avertissez le client et l'agent par e-mail le jour du rendez-vous.

[ctx: Homepage Section]
note: Label of a Select field in DocType 'Homepage Section'
en: Number of Columns
fr: Le nombre de colonnes

[ctx: Appointment Booking Settings]
note: Label of a Int field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Number of Concurrent Appointments
fr: Nombre de rendez-vous simultanés

[ctx: Asset]
note: Label of a Int field in DocType 'Asset'
en: Number of Depreciations Booked
fr: Nombre d’Amortissements Comptabilisés

[ctx: Asset Depreciation Schedule]
note: Label of a Int field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: Number of Depreciations Booked
fr: Nombre d’Amortissements Comptabilisés

en: Number of Interaction
fr: Nombre d'Interactions

en: Number of Order
fr: Nombre de Commandes

[ctx: Homepage Section]
note: Description of the 'Number of Columns' (Select) field in DocType 'Homepage Section'
en: Number of columns for this section. 3 cards will be shown per row if you select 3 columns.
fr: Nombre de colonnes pour cette section. 3 cartes seront affichées par rangée si vous sélectionnez 3 colonnes.

[ctx: Subscription Settings]
note: Description of the 'Grace Period' (Int) field in DocType 'Subscription Settings'
en: Number of days after invoice date has elapsed before canceling subscription or marking subscription as unpaid
fr: Nombre de jours après la date de la facture avant d'annuler l'abonnement ou de marquer l'abonnement comme impayé

[ctx: Appointment Booking Settings]
note: Label of a Int field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Number of days appointments can be booked in advance
fr: Nombre de jours de rendez-vous peuvent être réservés à l'avance

[ctx: Subscription]
note: Description of the 'Days Until Due' (Int) field in DocType 'Subscription'
en: Number of days that the subscriber has to pay invoices generated by this subscription
fr: Nombre de jours maximum pendant lesquels l'abonné peut payer les factures générées par cet abonnement

[ctx: Subscription Plan]
note: Description of the 'Billing Interval Count' (Int) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Number of intervals for the interval field e.g if Interval is 'Days' and Billing Interval Count is 3, invoices will be generated every 3 days
fr: Nombre d'intervalles pour le champ d'intervalle, par exemple si Intervalle est &quot;Jours&quot; et si le décompte d'intervalle de facturation est 3, les factures seront générées tous les 3 jours

en: Number of new Account, it will be included in the account name as a prefix
fr: Numéro du nouveau compte, il sera inclus dans le nom du compte en tant que préfixe

en: Number of new Cost Center, it will be included in the cost center name as a prefix
fr: Numéro du nouveau centre de coûts, qui sera le préfixe du nom du centre de coûts

[ctx: Item Attribute]
note: Label of a Check field in DocType 'Item Attribute'
en: Numeric Values
fr: Valeurs Numériques

[ctx: Item Variant Attribute]
note: Label of a Check field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: Numeric Values
fr: Valeurs Numériques

en: Numero has not set in the XML file
fr: Numero n'a pas été défini dans le fichier XML

[ctx: Quality Goal Objective]
note: Label of a Text field in DocType 'Quality Goal Objective'
en: Objective
fr: Objectif

[ctx: Quality Review Objective]
note: Label of a Text field in DocType 'Quality Review Objective'
en: Objective
fr: Objectif

[ctx: Quality Goal]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Quality Goal' Label of a Table field in DocType 'Quality Goal'
en: Objectives
fr: Objectifs

[ctx: Vehicle]
note: Label of a Int field in DocType 'Vehicle'
en: Odometer Value (Last)
fr: Valeur Compteur Kilométrique (Dernier)

[ctx: Employee]
note: Label of a Date field in DocType 'Employee'
en: Offer Date
fr: Date de la Proposition

en: Office Equipments
fr: Equipements de bureau

en: Office Maintenance Expenses
fr: Charges d'Entretien de Bureau

en: Office Rent
fr: Loyer du Bureau

[ctx: Account]
note: Label of a Data field in DocType 'Account'
en: Old Parent
fr: Grand Parent

[ctx: Department]
note: Label of a Data field in DocType 'Department'
en: Old Parent
fr: Grand Parent

[ctx: Employee]
note: Label of a Data field in DocType 'Employee'
en: Old Parent
fr: Grand Parent

[ctx: Location]
note: Label of a Data field in DocType 'Location'
en: Old Parent
fr: Grand Parent

[ctx: Supplier Group]
note: Label of a Link field in DocType 'Supplier Group'
en: Old Parent
fr: Grand Parent

[ctx: Task]
note: Label of a Data field in DocType 'Task'
en: Old Parent
fr: Grand Parent

[ctx: Warehouse]
note: Label of a Link field in DocType 'Warehouse'
en: Old Parent
fr: Grand Parent

en: On Converting Opportunity
fr: Sur l'opportunité de conversion

en: On Hold
fr: En attente

[ctx: Issue]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Issue'
en: On Hold
fr: En attente

[ctx: Job Card]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card'
en: On Hold
fr: En attente

[ctx: Purchase Order]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order'
en: On Hold
fr: En attente

[ctx: Sales Order]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: On Hold
fr: En attente

[ctx: Issue]
note: Label of a Datetime field in DocType 'Issue'
en: On Hold Since
fr: En attente depuis

[ctx: Purchase Taxes and Charges]
note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: On Item Quantity
fr: Sur quantité d'article

[ctx: Sales Taxes and Charges]
note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: On Item Quantity
fr: Sur quantité d'article

[ctx: Purchase Taxes and Charges]
note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: On Net Total
fr: Sur le total net

[ctx: Sales Taxes and Charges]
note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: On Net Total
fr: Sur le total net

[ctx: Advance Taxes and Charges]
note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges'
en: On Previous Row Amount
fr: Le Montant de la Rangée Précédente

[ctx: Purchase Taxes and Charges]
note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: On Previous Row Amount
fr: Le Montant de la Rangée Précédente

[ctx: Sales Taxes and Charges]
note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: On Previous Row Amount
fr: Le Montant de la Rangée Précédente

[ctx: Advance Taxes and Charges]
note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges'
en: On Previous Row Total
fr: Le Total de la Rangée Précédente

[ctx: Purchase Taxes and Charges]
note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: On Previous Row Total
fr: Le Total de la Rangée Précédente

[ctx: Sales Taxes and Charges]
note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: On Previous Row Total
fr: Le Total de la Rangée Précédente

en: On Purchase Order Submission
fr: Sur soumission de commande

en: On Sales Order Submission
fr: Envoi de commande client

en: On Task Completion
fr: En fin de tâche

en: On {0} Creation
fr: Sur {0} Creation

[ctx: Downtime Entry]
note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: On-machine press checks
fr: Contrôles de presse sur machine

[ctx: Purchase Invoice]
note: Description of the 'Release Date' (Date) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Once set, this invoice will be on hold till the set date
fr: Une fois définie, cette facture sera mise en attente jusqu'à la date fixée

en: Ongoing Job Cards
fr: Cartes de travail en cours

[ctx: Customer Group]
note: Description of the 'Is Group' (Check) field in DocType 'Customer Group'
en: Only leaf nodes are allowed in transaction
fr: Seuls les noeuds feuilles sont autorisés dans une transaction

[ctx: Item Group]
note: Description of the 'Is Group' (Check) field in DocType 'Item Group'
en: Only leaf nodes are allowed in transaction
fr: Seuls les noeuds feuilles sont autorisés dans une transaction

[ctx: POS Profile]
note: Description of the 'Customer Groups' (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Only show Customer of these Customer Groups
fr: Afficher uniquement les clients de ces groupes de clients

[ctx: POS Profile]
note: Description of the 'Item Groups' (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Only show Items from these Item Groups
fr: Afficher uniquement les éléments de ces groupes d'éléments

en: Open Contact
fr: Contact ouvert

en: Open Form View
fr: Ouvrir la vue formulaire

[ctx: Email Digest]
note: Label of a Check field in DocType 'Email Digest'
en: Open Issues
fr: Questions ouvertes

en: Open Issues
fr: Tickets ouverts

en: Open Notifications
fr: Notifications ouvertes

[ctx: Email Digest]
note: Label of a Check field in DocType 'Email Digest'
en: Open Notifications
fr: Notifications ouvertes

note: Label of a chart in the Projects Workspace
en: Open Projects
fr: Projets ouverts

[ctx: Email Digest]
note: Label of a Check field in DocType 'Email Digest'
en: Open Projects
fr: Projets ouverts

en: Open Projects
fr: Projets ouverts

[ctx: Email Digest]
note: Label of a Check field in DocType 'Email Digest'
en: Open Quotations
fr: Citations ouvertes

[ctx: Email Digest]
note: Label of a Check field in DocType 'Email Digest'
en: Open To Do
fr: Ouvert à faire

en: Open To Do
fr: ToDo ouvertes

note: Name of a report
en: Open Work Orders
fr: Ordres de travail ouverts

en: Open a new ticket
fr: Ouvrir un nouveau ticket

en: Opening
fr: Ouverture

en: Opening (Cr)
fr: Ouverture (Cr)

en: Opening (Dr)
fr: Ouverture (Dr)

en: Opening Accumulated Depreciation
fr: Amortissement Cumulé d'Ouverture

[ctx: Asset]
note: Label of a Currency field in DocType 'Asset'
en: Opening Accumulated Depreciation
fr: Amortissement Cumulé d'Ouverture

[ctx: Asset Depreciation Schedule]
note: Label of a Currency field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: Opening Accumulated Depreciation
fr: Amortissement Cumulé d'Ouverture

[ctx: POS Closing Entry Detail]
note: Label of a Currency field in DocType 'POS Closing Entry Detail'
en: Opening Amount
fr: Montant d'ouverture

[ctx: POS Opening Entry Detail]
note: Label of a Currency field in DocType 'POS Opening Entry Detail'
en: Opening Amount
fr: Montant d'ouverture

en: Opening Balance
fr: Solde d'ouverture

[ctx: POS Opening Entry]
note: Label of a Table field in DocType 'POS Opening Entry'
en: Opening Balance Details
fr: Détails du solde d'ouverture

en: Opening Balance Equity
fr: Ouverture de la Balance des Capitaux Propres

[ctx: Issue]
note: Label of a Date field in DocType 'Issue'
en: Opening Date
fr: Date d'Ouverture

[ctx: Journal Entry]
note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry'
en: Opening Entry
fr: Écriture d'Ouverture

[ctx: Journal Entry Template]
note: Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Opening Entry
fr: Écriture d'Ouverture

en: Opening Invoice Creation In Progress
fr: Ouverture de la création de facture en cours

note: Name of a DocType
en: Opening Invoice Creation Tool
fr: Ouverture de l'outil de création de facture

[ctx: Opening Invoice Creation Tool]
note: Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a Link in the Home Workspace
en: Opening Invoice Creation Tool
fr: Ouverture de l'outil de création de facture

note: Name of a DocType
en: Opening Invoice Creation Tool Item
fr: Ouverture d'un outil de création de facture

en: Opening Invoice Item
fr: Ouverture d'un poste de facture

en: Opening Invoices Summary
fr: Ouverture des factures Résumé

en: Opening Qty
fr: Quantité d'Ouverture

en: Opening Stock
fr: Stock d'Ouverture

[ctx: Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Item'
en: Opening Stock
fr: Stock d'Ouverture

[ctx: Stock Reconciliation]
note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Reconciliation'
en: Opening Stock
fr: Stock d'Ouverture

[ctx: Issue]
note: Label of a Time field in DocType 'Issue'
en: Opening Time
fr: Horaire d'Ouverture

en: Opening Value
fr: Valeur d'Ouverture

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Opening and Closing
fr: Ouverture et fermeture

en: Operating Cost
fr: Coût d'Exploitation

[ctx: BOM]
note: Label of a Currency field in DocType 'BOM'
en: Operating Cost
fr: Coût d'Exploitation

[ctx: BOM Operation]
note: Label of a Currency field in DocType 'BOM Operation'
en: Operating Cost
fr: Coût d'Exploitation

[ctx: BOM]
note: Label of a Currency field in DocType 'BOM'
en: Operating Cost (Company Currency)
fr: Coût d'Exploitation (Devise Société)

en: Operating Cost as per Work Order / BOM
fr: Coût d'exploitation selon l'ordre de fabrication / nomenclature

[ctx: BOM Operation]
note: Label of a Currency field in DocType 'BOM Operation'
en: Operating Cost(Company Currency)
fr: Coût d'Exploitation (Devise Société)

[ctx: Workstation]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Workstation'
en: Operating Costs
fr: Coûts d'Exploitation

[ctx: Workstation Type]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Workstation Type'
en: Operating Costs
fr: Coûts d'Exploitation

[ctx: Work Order]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Work Order'
en: Operation Cost
fr: Coût de l'Opération

[ctx: Operation]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Operation'
en: Operation Description
fr: Description de l'Opération

[ctx: Work Order Operation]
note: Label of a Text Editor field in DocType 'Work Order Operation'
en: Operation Description
fr: Description de l'Opération

[ctx: Job Card]
note: Label of a Data field in DocType 'Job Card'
en: Operation ID
fr: ID d'opération

en: Operation Id
fr: ID de l'Opération

[ctx: Job Card]
note: Label of a Select field in DocType 'Job Card'
en: Operation Row Number
fr: Numéro de ligne d'opération

[ctx: BOM Website Operation]
note: Label of a Float field in DocType 'BOM Website Operation'
en: Operation Time
fr: Durée de l'Opération

[ctx: Sub Operation]
note: Label of a Float field in DocType 'Sub Operation'
en: Operation Time
fr: Durée de l'Opération

[ctx: BOM Operation]
note: Label of a Float field in DocType 'BOM Operation'
en: Operation Time
fr: Durée de l'opération

en: Operation Time must be greater than 0 for Operation {0}
fr: Temps de l'Opération doit être supérieur à 0 pour l'Opération {0}

[ctx: Work Order Operation]
note: Description of the 'Completed Qty' (Float) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Operation completed for how many finished goods?
fr: Opération terminée pour combien de produits finis ?

en: Operation {0} added multiple times in the work order {1}
fr: Opération {0} ajoutée plusieurs fois dans l'ordre de fabrication {1}

en: Operation {0} does not belong to the work order {1}
fr: L'opération {0} ne fait pas partie de l'ordre de fabrication {1}

en: Operation {0} longer than any available working hours in workstation {1}, break down the operation into multiple operations
fr: Opération {0} plus longue que toute heure de travail disponible dans la station de travail {1}, veuillez séparer l'opération en plusieurs opérations

en: Operations
fr: Opérations

[ctx: BOM]
note: Label of a Table field in DocType 'BOM' Label of a Tab Break field in DocType 'BOM' Label of a Section Break field in DocType 'BOM'
en: Operations
fr: Opérations

[ctx: Email Digest]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Email Digest'
en: Operations
fr: Opérations

[ctx: Work Order]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Work Order' Label of a Table field in DocType 'Work Order' Label of a Tab Break field in DocType 'Work Order'
en: Operations
fr: Opérations

en: Operations cannot be left blank
fr: Les opérations ne peuvent pas être laissées vides

en: Operator
fr: Opérateur

[ctx: Downtime Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Downtime Entry'
en: Operator
fr: Opérateur

en: Opp Count
fr: Compte d'Opportunités

en: Opportunities
fr: Opportunités

[ctx: Prospect]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Prospect' Label of a Table field in DocType 'Prospect'
en: Opportunities
fr: Opportunités

en: Opportunities by lead source
fr: Opportunités par source de lead

note: Name of a DocType
en: Opportunity
fr: Opportunité

[ctx: CRM Settings]
note: Label of a Section Break field in DocType 'CRM Settings'
en: Opportunity
fr: Opportunité

[ctx: Lead]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Opportunity
fr: Opportunité

[ctx: Opportunity]
note: Label of a Link in the CRM Workspace Label of a shortcut in the CRM Workspace
en: Opportunity
fr: Opportunité

[ctx: Prospect Opportunity]
note: Label of a Link field in DocType 'Prospect Opportunity'
en: Opportunity
fr: Opportunité

[ctx: Quotation]
note: Label of a Link field in DocType 'Quotation'
en: Opportunity
fr: Opportunité

[ctx: Request for Quotation]
note: Label of a Link field in DocType 'Request for Quotation'
en: Opportunity
fr: Opportunité

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Link field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Opportunity
fr: Opportunité

en: Opportunity Amount
fr: Montant de l'opportunité

[ctx: Opportunity]
note: Label of a Currency field in DocType 'Opportunity'
en: Opportunity Amount
fr: Montant de l'opportunité

[ctx: Opportunity]
note: Label of a Date field in DocType 'Opportunity'
en: Opportunity Date
fr: Date d'Opportunité

en: Opportunity From
fr: Opportunité De

[ctx: Opportunity]
note: Label of a Link field in DocType 'Opportunity'
en: Opportunity From
fr: Opportunité De

note: Name of a DocType
en: Opportunity Item
fr: Article de l'Opportunité

[ctx: Quotation]
note: Label of a Text field in DocType 'Quotation'
en: Opportunity Item
fr: Article de l'Opportunité

note: Name of a DocType
en: Opportunity Lost Reason
fr: Raison perdue

[ctx: Lost Reason Detail]
note: Label of a Link field in DocType 'Lost Reason Detail'
en: Opportunity Lost Reason
fr: Raison perdue

[ctx: Opportunity Lost Reason Detail]
note: Label of a Link field in DocType 'Opportunity Lost Reason Detail'
en: Opportunity Lost Reason
fr: Raison perdue

note: Name of a DocType
en: Opportunity Lost Reason Detail
fr: Détail de la raison perdue de l'opportunité

note: Name of a DocType
en: Opportunity Type
fr: Type d'Opportunité

[ctx: Opportunity]
note: Label of a Link field in DocType 'Opportunity'
en: Opportunity Type
fr: Type d'Opportunité

en: Opportunity {0} created
fr: Opportunité {0} créée

[ctx: Delivery Trip]
note: Label of a Button field in DocType 'Delivery Trip'
en: Optimize Route
fr: Optimiser l'itinéraire

en: Optional. Sets company's default currency, if not specified.
fr: Optionnel. Défini la devise par défaut de l'entreprise, si non spécifié.

en: Optional. This setting will be used to filter in various transactions.
fr: Facultatif. Ce paramètre sera utilisé pour filtrer différentes transactions.

en: Order Amount
fr: Montant de la commande

en: Order By
fr: Commandé par

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Date field in DocType 'Purchase Order'
en: Order Confirmation Date
fr: Date de confirmation de la commande

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Data field in DocType 'Purchase Order'
en: Order Confirmation No
fr: No de confirmation de commande

en: Order Count
fr: Compte de Commandes

[ctx: Delivery Stop]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Delivery Stop'
en: Order Information
fr: Informations sur la commande

en: Order Qty
fr: Quantité de commande

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Order'
en: Order Status
fr: Statut de la commande

[ctx: Subcontracting Order]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Order Status
fr: Statut de la commande

en: Order Type
fr: Type de Commande

[ctx: Blanket Order]
note: Label of a Select field in DocType 'Blanket Order'
en: Order Type
fr: Type de Commande

[ctx: Quotation]
note: Label of a Select field in DocType 'Quotation'
en: Order Type
fr: Type de Commande

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Select field in DocType 'Sales Order'
en: Order Type
fr: Type de Commande

en: Order Value
fr: Valeur de la commande

[ctx: Homepage Section]
note: Description of the 'Section Order' (Int) field in DocType 'Homepage Section'
en: Order in which sections should appear. 0 is first, 1 is second and so on.
fr: Ordre dans lequel les sections doivent apparaître. 0 est le premier, 1 est le deuxième et ainsi de suite.

en: Ordered
fr: Commandé

[ctx: Material Request]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Ordered
fr: Commandé

[ctx: Quotation]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quotation'
en: Ordered
fr: Commandé

en: Ordered Qty
fr: Qté Commandée

[ctx: Bin]
note: Label of a Float field in DocType 'Bin'
en: Ordered Qty
fr: Qté Commandée

[ctx: Material Request Plan Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Material Request Plan Item'
en: Ordered Qty
fr: Qté Commandée

[ctx: Packed Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Packed Item'
en: Ordered Qty
fr: Qté Commandée

[ctx: Production Plan Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Production Plan Item'
en: Ordered Qty
fr: Qté Commandée

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Sales Order Item'
en: Ordered Qty
fr: Qté Commandée

en: Ordered Quantity
fr: Quantité Commandée

[ctx: Blanket Order Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Blanket Order Item'
en: Ordered Quantity
fr: Quantité Commandée

en: Orders
fr: Commandes

en: Organization
fr: Organisation

[ctx: Lead]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Lead'
en: Organization
fr: Organisation

[ctx: Opportunity]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Opportunity'
en: Organization
fr: Organisation

[ctx: Lead]
note: Label of a Data field in DocType 'Lead'
en: Organization Name
fr: Nom de l'Organisation

[ctx: BOM Item]
note: Label of a Link field in DocType 'BOM Item'
en: Original Item
fr: Article original

[ctx: Stock Entry Detail]
note: Label of a Link field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Original Item
fr: Article original

en: Original invoice should be consolidated before or along with the return invoice.
fr: La facture originale doit être consolidée avant ou avec la facture de retour.

[ctx: Asset]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Asset'
en: Other Details
fr: Autres détails

[ctx: Bank Guarantee]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Other Details
fr: Autres détails

[ctx: Production Plan]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Production Plan'
en: Other Details
fr: Autres détails

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a HTML field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Other Details
fr: Autres détails

[ctx: Subcontracting Receipt]
note: Label of a HTML field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Other Details
fr: Autres détails

note: Label of a Card Break in the Buying Workspace Label of a Card Break in the Selling Workspace Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Other Reports
fr: Autres rapports

[ctx: CRM Settings]
note: Label of a Section Break field in DocType 'CRM Settings'
en: Other Settings
fr: Autres Paramètres

[ctx: Manufacturing Settings]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Other Settings
fr: Autres Paramètres

en: Out Qty
fr: Qté Sortante

en: Out Value
fr: Valeur Sortante

[ctx: Serial No]
note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Out of AMC
fr: Sur AMC

[ctx: Warranty Claim]
note: Option for the 'Warranty / AMC Status' (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Out of AMC
fr: Sur AMC

en: Out of Order
fr: Hors service

[ctx: Asset]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Out of Order
fr: Hors service

en: Out of Stock
fr: En rupture de stock

[ctx: Serial No]
note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Out of Warranty
fr: Hors Garantie

[ctx: Warranty Claim]
note: Option for the 'Warranty / AMC Status' (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Out of Warranty
fr: Hors Garantie

en: Outgoing
fr: Sortant

[ctx: Call Log]
note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: Outgoing
fr: Sortant

[ctx: Quality Inspection]
note: Option for the 'Inspection Type' (Select) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Outgoing
fr: Sortant

[ctx: Serial and Batch Entry]
note: Label of a Float field in DocType 'Serial and Batch Entry'
en: Outgoing Rate
fr: Prix Sortant

[ctx: Stock Ledger Entry]
note: Label of a Currency field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Outgoing Rate
fr: Prix Sortant

[ctx: Overdue Payment]
note: Label of a Currency field in DocType 'Overdue Payment'
en: Outstanding
fr: Solde

[ctx: Payment Entry Reference]
note: Label of a Float field in DocType 'Payment Entry Reference'
en: Outstanding
fr: Solde

[ctx: Payment Schedule]
note: Label of a Currency field in DocType 'Payment Schedule'
en: Outstanding
fr: Solde

en: Outstanding Amount
fr: Montant dû

[ctx: Cashier Closing]
note: Label of a Float field in DocType 'Cashier Closing'
en: Outstanding Amount
fr: Montant dû

[ctx: Discounted Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'Discounted Invoice'
en: Outstanding Amount
fr: Montant dû

[ctx: Opening Invoice Creation Tool Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item'
en: Outstanding Amount
fr: Montant dû

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'POS Invoice'
en: Outstanding Amount
fr: Montant dû

[ctx: Payment Reconciliation Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'Payment Reconciliation Invoice'
en: Outstanding Amount
fr: Montant dû

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Outstanding Amount
fr: Montant dû

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Invoice'
en: Outstanding Amount
fr: Montant dû

en: Outstanding Amt
fr: Montant en suspens

en: Outstanding Cheques and Deposits to clear
fr: Chèques et Dépôts en suspens à compenser

en: Outstanding for {0} cannot be less than zero ({1})
fr: Solde pour {0} ne peut pas être inférieur à zéro ({1})

[ctx: Inventory Dimension]
note: Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Outward
fr: À l'extérieur

[ctx: Payment Request]
note: Option for the 'Payment Request Type' (Select) field in DocType 'Payment Request'
en: Outward
fr: À l'extérieur

[ctx: Serial and Batch Bundle]
note: Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Outward
fr: À l'extérieur

[ctx: Stock Settings]
note: Label of a Float field in DocType 'Stock Settings'
en: Over Transfer Allowance
fr: Autorisation de limite de transfert

en: Overdue
fr: En retard

[ctx: Asset Maintenance Log]
note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Log'
en: Overdue
fr: En retard

[ctx: Asset Maintenance Task]
note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Overdue
fr: En retard

[ctx: POS Invoice]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice'
en: Overdue
fr: En retard

[ctx: Purchase Invoice]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Overdue
fr: En retard

[ctx: Sales Invoice]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Overdue
fr: En retard

[ctx: Task]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Task'
en: Overdue
fr: En retard

[ctx: Overdue Payment]
note: Label of a Data field in DocType 'Overdue Payment'
en: Overdue Days
fr: Jours en retard

[ctx: POS Invoice]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice'
en: Overdue and Discounted
fr: En retard et à prix réduit

[ctx: Sales Invoice]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Overdue and Discounted
fr: En retard et à prix réduit

en: Overlap in scoring between {0} and {1}
fr: Chevauchement dans la notation entre {0} et {1}

en: Overlapping conditions found between:
fr: Conditions qui coincident touvées entre :

[ctx: Manufacturing Settings]
note: Label of a Percent field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Overproduction Percentage For Sales Order
fr: Pourcentage de surproduction pour les commandes client

[ctx: Manufacturing Settings]
note: Label of a Percent field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Overproduction Percentage For Work Order
fr: Pourcentage de surproduction pour les ordres de travail

[ctx: Manufacturing Settings]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Overproduction for Sales and Work Order
fr: Surproduction pour les ventes et les bons de travail

[ctx: Employee]
note: Option for the 'Permanent Address Is' (Select) field in DocType 'Employee' Option for the 'Current Address Is' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Owned
fr: Détenu

[ctx: Lower Deduction Certificate]
note: Label of a Data field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: PAN No
fr: PAN Non

[ctx: Stock Entry Detail]
note: Label of a Data field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: PO Supplied Item
fr: PO article fourni

[ctx: Job Card]
note: Option for the 'Naming Series' (Select) field in DocType 'Job Card'
en: PO-JOB.#####
fr: PO-JOB. #####

[ctx: Accounts Settings]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Accounts Settings'
en: POS
fr: PDV

note: Name of a DocType
en: POS Closing Entry
fr: Inscription de clôture PDV

[ctx: POS Closing Entry]
note: Label of a Link in the Selling Workspace
en: POS Closing Entry
fr: Inscription de clôture PDV

[ctx: POS Invoice Merge Log]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Invoice Merge Log'
en: POS Closing Entry
fr: Inscription de clôture PDV

[ctx: POS Opening Entry]
note: Label of a Data field in DocType 'POS Opening Entry'
en: POS Closing Entry
fr: Inscription de clôture PDV

[ctx: POS Profile]
note: Linked DocType in POS Profile's connections
en: POS Closing Entry
fr: Inscription de clôture PDV

note: Name of a DocType
en: POS Closing Entry Detail
fr: Détail de l'entrée de clôture du PDV

note: Name of a DocType
en: POS Closing Entry Taxes
fr: Taxes d'entrée à la clôture du PDV

note: Name of a DocType
en: POS Customer Group
fr: Groupe Clients PDV

note: Name of a DocType
en: POS Field
fr: Champ POS

[ctx: POS Settings]
note: Label of a Table field in DocType 'POS Settings'
en: POS Field
fr: Champ POS

note: Name of a DocType
en: POS Invoice
fr: Facture PDV

[ctx: POS Invoice Reference]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Invoice Reference'
en: POS Invoice
fr: Facture PDV

[ctx: POS Profile]
note: Linked DocType in POS Profile's connections
en: POS Invoice
fr: Facture PDV

[ctx: Sales Invoice]
note: Linked DocType in Sales Invoice's connections
en: POS Invoice
fr: Facture PDV

note: Name of a DocType
en: POS Invoice Item
fr: Article de facture PDV

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Data field in DocType 'POS Invoice Item'
en: POS Invoice Item
fr: Article de facture PDV

note: Name of a DocType
en: POS Invoice Merge Log
fr: Journal de fusion des factures PDV

[ctx: POS Closing Entry]
note: Linked DocType in POS Closing Entry's connections
en: POS Invoice Merge Log
fr: Journal de fusion des factures PDV

note: Name of a DocType
en: POS Invoice Reference
fr: Référence de facture PDV

en: POS Invoice is not {}
fr: La facture PDV n'est pas {}

en: POS Invoice is {}
fr: La facture PDV est {}

en: POS Invoice isn't created by user {}
fr: La facture PDV n'est pas créée par l'utilisateur {}

en: POS Invoice should have {} field checked.
fr: Le champ {} doit être coché sur la facture PDV.

[ctx: POS Invoice Merge Log]
note: Label of a Table field in DocType 'POS Invoice Merge Log'
en: POS Invoices
fr: Factures PDV

note: Name of a DocType
en: POS Item Group
fr: Groupe d'Articles PDV

note: Name of a DocType
en: POS Opening Entry
fr: Entrée d'ouverture de PDV

[ctx: POS Closing Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Closing Entry'
en: POS Opening Entry
fr: Entrée d'ouverture de PDV

[ctx: POS Opening Entry]
note: Label of a Link in the Selling Workspace
en: POS Opening Entry
fr: Entrée d'ouverture de PDV

[ctx: POS Profile]
note: Linked DocType in POS Profile's connections
en: POS Opening Entry
fr: Entrée d'ouverture de PDV

note: Name of a DocType
en: POS Opening Entry Detail
fr: Détail de l'entrée d'ouverture du PDV

note: Name of a DocType
en: POS Payment Method
fr: Mode de paiement POS

note: Name of a DocType
en: POS Profile
fr: Profil PDV

[ctx: POS Closing Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Closing Entry'
en: POS Profile
fr: Profil PDV

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Invoice'
en: POS Profile
fr: Profil PDV

[ctx: POS Opening Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Opening Entry'
en: POS Profile
fr: Profil PDV

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Invoice'
en: POS Profile
fr: Profil PDV

note: Name of a DocType
en: POS Profile User
fr: Utilisateur du profil PDV

en: POS Profile doesn't matches {}
fr: Le profil de point de vente ne correspond pas à {}

en: POS Profile required to make POS Entry
fr: Profil PDV nécessaire pour faire une écriture de PDV

en: POS Profile {} does not belongs to company {}
fr: Le profil PDV {} n'appartient pas à l'entreprise {}

note: Name of a report
en: POS Register
fr: Registre POS

note: Name of a DocType
en: POS Settings
fr: Paramètres PDV

[ctx: POS Settings]
note: Label of a Link in the Selling Workspace
en: POS Settings
fr: Paramètres PDV

[ctx: POS Closing Entry]
note: Label of a Table field in DocType 'POS Closing Entry'
en: POS Transactions
fr: Transactions POS

en: POS invoice {0} created succesfully
fr: Facture PDV {0} créée avec succès

note: Name of a DocType
en: PSOA Cost Center
fr: Centre de coûts PSOA

note: Name of a DocType
en: PSOA Project
fr: Projet PSOA

[ctx: Request for Quotation]
note: Option for the 'Series' (Select) field in DocType 'Request for Quotation'
en: PUR-RFQ-.YYYY.-
fr: PUR-RFQ-.AAAA.-

[ctx: Supplier Quotation]
note: Option for the 'Series' (Select) field in DocType 'Supplier Quotation'
en: PUR-SQTN-.YYYY.-
fr: PUR-SQTN-.AAAA.-

[ctx: Packing Slip]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Packing Slip'
en: Package Weight Details
fr: Détails du Poids du Paquet

note: Name of a DocType
en: Packed Item
fr: Article Emballé

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Table field in DocType 'Delivery Note'
en: Packed Items
fr: Articles Emballés

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Table field in DocType 'POS Invoice'
en: Packed Items
fr: Articles Emballés

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Table field in DocType 'Sales Invoice'
en: Packed Items
fr: Articles Emballés

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Table field in DocType 'Sales Order'
en: Packed Items
fr: Articles Emballés

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Delivery Note'
en: Packing List
fr: Liste de Colisage

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'POS Invoice'
en: Packing List
fr: Liste de Colisage

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Sales Invoice'
en: Packing List
fr: Liste de Colisage

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Sales Order'
en: Packing List
fr: Liste de Colisage

note: Name of a DocType
en: Packing Slip
fr: Bordereau de Colis

[ctx: Packing Slip]
note: Label of a Link in the Stock Workspace
en: Packing Slip
fr: Bordereau de Colis

note: Name of a DocType
en: Packing Slip Item
fr: Article Emballé

en: Packing Slip(s) cancelled
fr: Bordereau(x) de Colis annulé(s)

[ctx: Item Price]
note: Label of a Int field in DocType 'Item Price'
en: Packing Unit
fr: Unité d'emballage

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Page Break
fr: Saut de Page

[ctx: Material Request Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Material Request Item'
en: Page Break
fr: Saut de Page

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Check field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Page Break
fr: Saut de Page

[ctx: Packed Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Packed Item'
en: Page Break
fr: Saut de Page

[ctx: Packing Slip Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Packing Slip Item'
en: Page Break
fr: Saut de Page

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Page Break
fr: Saut de Page

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Page Break
fr: Saut de Page

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Page Break
fr: Saut de Page

[ctx: Quotation Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Quotation Item'
en: Page Break
fr: Saut de Page

[ctx: Request for Quotation Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Request for Quotation Item'
en: Page Break
fr: Saut de Page

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Page Break
fr: Saut de Page

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Sales Order Item'
en: Page Break
fr: Saut de Page

[ctx: Subcontracting Order Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Subcontracting Order Item'
en: Page Break
fr: Saut de Page

[ctx: Subcontracting Receipt Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Page Break
fr: Saut de Page

[ctx: Supplier Quotation Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Page Break
fr: Saut de Page

en: Paid
fr: Payé

[ctx: POS Invoice]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice'
en: Paid
fr: Payé

[ctx: Payment Request]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request'
en: Paid
fr: Payé

[ctx: Purchase Invoice]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Paid
fr: Payé

[ctx: Sales Invoice]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Paid
fr: Payé

en: Paid Amount
fr: Montant payé

[ctx: Overdue Payment]
note: Label of a Currency field in DocType 'Overdue Payment'
en: Paid Amount
fr: Montant payé

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'POS Invoice'
en: Paid Amount
fr: Montant payé

[ctx: Payment Entry]
note: Label of a Currency field in DocType 'Payment Entry'
en: Paid Amount
fr: Montant payé

[ctx: Payment Schedule]
note: Label of a Currency field in DocType 'Payment Schedule'
en: Paid Amount
fr: Montant payé

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Paid Amount
fr: Montant payé

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Invoice'
en: Paid Amount
fr: Montant payé

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'POS Invoice'
en: Paid Amount (Company Currency)
fr: Montant Payé (Devise Société)

[ctx: Payment Entry]
note: Label of a Currency field in DocType 'Payment Entry'
en: Paid Amount (Company Currency)
fr: Montant Payé (Devise Société)

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Paid Amount (Company Currency)
fr: Montant Payé (Devise Société)

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Invoice'
en: Paid Amount (Company Currency)
fr: Montant Payé (Devise Société)

en: Paid Amount cannot be greater than total negative outstanding amount {0}
fr: Le Montant Payé ne peut pas être supérieur au montant impayé restant {0}

[ctx: Journal Entry]
note: Label of a Data field in DocType 'Journal Entry'
en: Paid Loan
fr: Prêt payé

en: Paid amount + Write Off Amount can not be greater than Grand Total
fr: Le Montant Payé + Montant Repris ne peut pas être supérieur au Total Général

[ctx: Item Quality Inspection Parameter]
note: Label of a Link field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter'
en: Parameter Group
fr: Groupe de paramétre

[ctx: Quality Inspection Parameter]
note: Label of a Link field in DocType 'Quality Inspection Parameter'
en: Parameter Group
fr: Groupe de paramétre

[ctx: Quality Inspection Reading]
note: Label of a Link field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Parameter Group
fr: Groupe de paramétre

[ctx: Supplier Scorecard Scoring Variable]
note: Label of a Data field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Variable'
en: Parameter Name
fr: Nom du Paramètre

[ctx: Supplier Scorecard Variable]
note: Label of a Data field in DocType 'Supplier Scorecard Variable'
en: Parameter Name
fr: Nom du Paramètre

[ctx: Currency Exchange Settings]
note: Label of a Table field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: Parameters
fr: Paramètres

[ctx: Quality Feedback]
note: Label of a Table field in DocType 'Quality Feedback'
en: Parameters
fr: Paramètres

[ctx: Quality Feedback Template]
note: Label of a Table field in DocType 'Quality Feedback Template'
en: Parameters
fr: Paramètres

[ctx: Account]
note: Label of a Link field in DocType 'Account'
en: Parent Account
fr: Compte Parent

[ctx: Batch]
note: Label of a Link field in DocType 'Batch'
en: Parent Batch
fr: Lot Parent

[ctx: Company]
note: Label of a Link field in DocType 'Company'
en: Parent Company
fr: Maison mère

en: Parent Company must be a group company
fr: La société mère doit être une société du groupe

[ctx: Cost Center]
note: Label of a Link field in DocType 'Cost Center'
en: Parent Cost Center
fr: Centre de Coûts Parent

[ctx: Customer Group]
note: Label of a Link field in DocType 'Customer Group'
en: Parent Customer Group
fr: Groupe Client Parent

[ctx: Department]
note: Label of a Link field in DocType 'Department'
en: Parent Department
fr: Département parent

[ctx: Packed Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Packed Item'
en: Parent Detail docname
fr: Nom de Document du Détail Parent

[ctx: Packed Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Packed Item'
en: Parent Item
fr: Article Parent

[ctx: Product Bundle]
note: Label of a Link field in DocType 'Product Bundle'
en: Parent Item
fr: Article Parent

[ctx: Item Group]
note: Label of a Link field in DocType 'Item Group'
en: Parent Item Group
fr: Groupe d’Articles Parent

en: Parent Item {0} must not be a Stock Item
fr: L'Article Parent {0} ne doit pas être un Élément de Stock

[ctx: Location]
note: Label of a Link field in DocType 'Location'
en: Parent Location
fr: Localisation parente

[ctx: Quality Procedure]
note: Label of a Link field in DocType 'Quality Procedure'
en: Parent Procedure
fr: Procédure parentale

[ctx: Sales Person]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Person'
en: Parent Sales Person
fr: Commercial Parent

[ctx: Supplier Group]
note: Label of a Link field in DocType 'Supplier Group'
en: Parent Supplier Group
fr: Groupe de fournisseurs parent

[ctx: Task]
note: Label of a Link field in DocType 'Task'
en: Parent Task
fr: Tâche Parente

[ctx: Territory]
note: Label of a Link field in DocType 'Territory'
en: Parent Territory
fr: Territoire Parent

en: Parent Warehouse
fr: Entrepôt Parent

[ctx: Pick List]
note: Label of a Link field in DocType 'Pick List'
en: Parent Warehouse
fr: Entrepôt Parent

[ctx: Warehouse]
note: Label of a Link field in DocType 'Warehouse'
en: Parent Warehouse
fr: Entrepôt Parent

[ctx: Maintenance Schedule Detail]
note: Option for the 'Completion Status' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail'
en: Partially Completed
fr: Partiellement Complété

[ctx: Maintenance Visit]
note: Option for the 'Completion Status' (Select) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Partially Completed
fr: Partiellement Complété

en: Partially Depreciated
fr: Partiellement déprécié

[ctx: Asset]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Partially Depreciated
fr: Partiellement déprécié

[ctx: Contract]
note: Option for the 'Fulfilment Status' (Select) field in DocType 'Contract'
en: Partially Fulfilled
fr: Partiellement rempli

en: Partially Ordered
fr: Partiellement commandé

[ctx: Material Request]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Partially Ordered
fr: Partiellement commandé

[ctx: Quotation]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quotation'
en: Partially Ordered
fr: Partiellement commandé

en: Partially Paid
fr: Partiellement payé

[ctx: Payment Request]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request'
en: Partially Paid
fr: Partiellement payé

en: Partially Received
fr: Partiellement reçu

[ctx: Material Request]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Partially Received
fr: Partiellement reçu

[ctx: Subcontracting Order]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Partially Received
fr: Partiellement reçu

en: Partially ordered
fr: Partiellement Ordonné

[ctx: Tally Migration]
note: Label of a Attach field in DocType 'Tally Migration'
en: Parties
fr: Des soirées

[ctx: Sales Order]
note: Option for the 'Billing Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Partly Billed
fr: Partiellement Facturé

[ctx: Sales Order]
note: Option for the 'Delivery Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Partly Delivered
fr: Livré en Partie

[ctx: Sales Partner]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Partner'
en: Partner Type
fr: Type de Partenaire

[ctx: Sales Partner]
note: Label of a Data field in DocType 'Sales Partner'
en: Partner website
fr: Site Partenaire

en: Party
fr: Tiers

[ctx: Appointment]
note: Label of a Dynamic Link field in DocType 'Appointment'
en: Party
fr: Tiers

[ctx: Bank Account]
note: Label of a Dynamic Link field in DocType 'Bank Account'
en: Party
fr: Tiers

[ctx: Bank Transaction]
note: Label of a Dynamic Link field in DocType 'Bank Transaction'
en: Party
fr: Tiers

[ctx: Exchange Rate Revaluation Account]
note: Label of a Dynamic Link field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: Party
fr: Tiers

[ctx: GL Entry]
note: Label of a Dynamic Link field in DocType 'GL Entry'
en: Party
fr: Tiers

[ctx: Journal Entry Account]
note: Label of a Dynamic Link field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Party
fr: Tiers

[ctx: Opening Invoice Creation Tool Item]
note: Label of a Dynamic Link field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item'
en: Party
fr: Tiers

[ctx: Opportunity]
note: Label of a Dynamic Link field in DocType 'Opportunity'
en: Party
fr: Tiers

[ctx: Payment Entry]
note: Label of a Dynamic Link field in DocType 'Payment Entry'
en: Party
fr: Tiers

[ctx: Payment Ledger Entry]
note: Label of a Dynamic Link field in DocType 'Payment Ledger Entry'
en: Party
fr: Tiers

[ctx: Payment Reconciliation]
note: Label of a Dynamic Link field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Party
fr: Tiers

[ctx: Payment Request]
note: Label of a Dynamic Link field in DocType 'Payment Request'
en: Party
fr: Tiers

[ctx: Process Payment Reconciliation]
note: Label of a Dynamic Link field in DocType 'Process Payment Reconciliation'
en: Party
fr: Tiers

[ctx: Quotation]
note: Label of a Dynamic Link field in DocType 'Quotation'
en: Party
fr: Tiers

[ctx: Subscription]
note: Label of a Dynamic Link field in DocType 'Subscription'
en: Party
fr: Tiers

[ctx: Unreconcile Payment Entries]
note: Label of a Data field in DocType 'Unreconcile Payment Entries'
en: Party
fr: Tiers

note: Name of a DocType
en: Party Account
fr: Compte de Tiers

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Invoice'
en: Party Account Currency
fr: Devise du Compte de Tiers

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Party Account Currency
fr: Devise du Compte de Tiers

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Order'
en: Party Account Currency
fr: Devise du Compte de Tiers

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Invoice'
en: Party Account Currency
fr: Devise du Compte de Tiers

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Order'
en: Party Account Currency
fr: Devise du Compte de Tiers

[ctx: Journal Entry Account]
note: Label of a Currency field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Party Balance
fr: Solde du Tiers

[ctx: Payment Entry]
note: Label of a Currency field in DocType 'Payment Entry'
en: Party Balance
fr: Solde du Tiers

[ctx: Payment Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Payment Entry'
en: Party Bank Account
fr: Compte bancaire du parti

[ctx: Bank Account]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Bank Account'
en: Party Details
fr: Parti Détails

[ctx: Payment Request]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Payment Request'
en: Party Details
fr: Parti Détails

[ctx: Pricing Rule]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Pricing Rule'
en: Party Information
fr: Informations sur le tier

[ctx: Promotional Scheme]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Party Information
fr: Informations sur le tier

en: Party Name
fr: Nom du Tiers

[ctx: Contract]
note: Label of a Dynamic Link field in DocType 'Contract'
en: Party Name
fr: Nom du Tiers

[ctx: Party Specific Item]
note: Label of a Dynamic Link field in DocType 'Party Specific Item'
en: Party Name
fr: Nom du Tiers

[ctx: Payment Entry]
note: Label of a Data field in DocType 'Payment Entry'
en: Party Name
fr: Nom du Tiers

note: Name of a DocType
en: Party Specific Item
fr: Restriction d'article disponible

[ctx: Customer]
note: Linked DocType in Customer's connections
en: Party Specific Item
fr: Restriction d'article disponible

[ctx: Supplier]
note: Linked DocType in Supplier's connections
en: Party Specific Item
fr: Restriction d'article disponible

note: Name of a DocType
en: Party Type
fr: Type de Tiers

[ctx: Bank Account]
note: Label of a Link field in DocType 'Bank Account'
en: Party Type
fr: Type de Tiers

[ctx: Bank Transaction]
note: Label of a Link field in DocType 'Bank Transaction'
en: Party Type
fr: Type de Tiers

[ctx: Contract]
note: Label of a Select field in DocType 'Contract'
en: Party Type
fr: Type de Tiers

[ctx: Exchange Rate Revaluation Account]
note: Label of a Link field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: Party Type
fr: Type de Tiers

[ctx: GL Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'GL Entry'
en: Party Type
fr: Type de Tiers

[ctx: Journal Entry Account]
note: Label of a Link field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Party Type
fr: Type de Tiers

[ctx: Opening Invoice Creation Tool Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item'
en: Party Type
fr: Type de Tiers

[ctx: Party Specific Item]
note: Label of a Select field in DocType 'Party Specific Item'
en: Party Type
fr: Type de Tiers

[ctx: Party Type]
note: Label of a Link field in DocType 'Party Type'
en: Party Type
fr: Type de Tiers

[ctx: Payment Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Payment Entry'
en: Party Type
fr: Type de Tiers

[ctx: Payment Ledger Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Payment Ledger Entry'
en: Party Type
fr: Type de Tiers

[ctx: Payment Reconciliation]
note: Label of a Link field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Party Type
fr: Type de Tiers

[ctx: Payment Request]
note: Label of a Link field in DocType 'Payment Request'
en: Party Type
fr: Type de Tiers

[ctx: Process Payment Reconciliation]
note: Label of a Link field in DocType 'Process Payment Reconciliation'
en: Party Type
fr: Type de Tiers

[ctx: Subscription]
note: Label of a Link field in DocType 'Subscription'
en: Party Type
fr: Type de Tiers

[ctx: Unreconcile Payment Entries]
note: Label of a Data field in DocType 'Unreconcile Payment Entries'
en: Party Type
fr: Type de Tiers

en: Party Type and Party is mandatory for {0} account
fr: Le type de tiers et le tiers sont obligatoires pour le compte {0}

en: Party Type is mandatory
fr: Type de Tiers Obligatoire

[ctx: Contract]
note: Label of a Link field in DocType 'Contract'
en: Party User
fr: Utilisateur tiers

en: Party is mandatory
fr: Le Tiers est obligatoire

[ctx: Quality Review]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Review'
en: Passed
fr: Passé

[ctx: Quality Review Objective]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Review Objective'
en: Passed
fr: Passé

[ctx: Employee]
note: Label of a Data field in DocType 'Employee'
en: Passport Number
fr: Numéro de Passeport

en: Past Due Date
fr: Date d'échéance dépassée

[ctx: Subscription]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subscription'
en: Past Due Date
fr: Date d'échéance dépassée

note: Name of a DocType
en: Pause SLA On Status
fr: Mettre en veille le statut SLA activé

[ctx: Payment Entry]
note: Option for the 'Payment Type' (Select) field in DocType 'Payment Entry'
en: Pay
fr: Payer

[ctx: Journal Entry]
note: Label of a Data field in DocType 'Journal Entry'
en: Pay To / Recd From
fr: Payé À / Reçu De

en: Payable
fr: Créditeur

[ctx: Account]
note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Payable
fr: Créditeur

[ctx: Party Type]
note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Party Type'
en: Payable
fr: Créditeur

[ctx: Payment Ledger Entry]
note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Payment Ledger Entry'
en: Payable
fr: Créditeur

en: Payable Account
fr: Comptes Créditeurs

[ctx: Email Digest]
note: Label of a Check field in DocType 'Email Digest'
en: Payables
fr: Dettes

[ctx: Cheque Print Template]
note: Label of a Column Break field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Payer Settings
fr: Paramètres du Payeur

en: Payment
fr: Paiement

[ctx: Payment Gateway Account]
note: Label of a Link field in DocType 'Payment Gateway Account'
en: Payment Account
fr: Compte de Paiement

[ctx: Payment Request]
note: Label of a Read Only field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Account
fr: Compte de Paiement

en: Payment Amount
fr: Montant du paiement

[ctx: Overdue Payment]
note: Label of a Currency field in DocType 'Overdue Payment'
en: Payment Amount
fr: Montant du paiement

[ctx: Payment Schedule]
note: Label of a Currency field in DocType 'Payment Schedule'
en: Payment Amount
fr: Montant du paiement

[ctx: Payment Gateway Account]
note: Label of a Select field in DocType 'Payment Gateway Account'
en: Payment Channel
fr: Canal de paiement

[ctx: Payment Request]
note: Label of a Select field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Channel
fr: Canal de paiement

[ctx: Payment Entry]
note: Label of a Table field in DocType 'Payment Entry'
en: Payment Deductions or Loss
fr: Déductions sur le Paiement ou Perte

en: Payment Document
fr: Document de paiement

[ctx: Bank Clearance Detail]
note: Label of a Link field in DocType 'Bank Clearance Detail'
en: Payment Document
fr: Document de paiement

[ctx: Bank Transaction Payments]
note: Label of a Link field in DocType 'Bank Transaction Payments'
en: Payment Document
fr: Document de paiement

en: Payment Document Type
fr: Type de document de paiement

en: Payment Due Date
fr: Date d'Échéance de Paiement

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Date field in DocType 'POS Invoice'
en: Payment Due Date
fr: Date d'Échéance de Paiement

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Date field in DocType 'Sales Invoice'
en: Payment Due Date
fr: Date d'Échéance de Paiement

[ctx: Bank Clearance]
note: Label of a Table field in DocType 'Bank Clearance'
en: Payment Entries
fr: Écritures de Paiement

[ctx: Bank Transaction]
note: Label of a Table field in DocType 'Bank Transaction'
en: Payment Entries
fr: Écritures de Paiement

en: Payment Entries {0} are un-linked
fr: Écritures de Paiement {0} ne sont pas liées

note: Name of a DocType
en: Payment Entry
fr: Écriture de Paiement

[ctx: Bank Clearance Detail]
note: Label of a Dynamic Link field in DocType 'Bank Clearance Detail'
en: Payment Entry
fr: Écriture de Paiement

[ctx: Bank Transaction Payments]
note: Label of a Dynamic Link field in DocType 'Bank Transaction Payments'
en: Payment Entry
fr: Écriture de Paiement

[ctx: Journal Entry Account]
note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Payment Entry
fr: Écriture de Paiement

[ctx: Payment Entry]
note: Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a shortcut in the Accounting Workspace
en: Payment Entry
fr: Écriture de Paiement

[ctx: Payment Order]
note: Option for the 'Payment Order Type' (Select) field in DocType 'Payment Order'
en: Payment Entry
fr: Écriture de Paiement

note: Name of a DocType
en: Payment Entry Deduction
fr: Déduction d’Écriture de Paiement

note: Name of a DocType
en: Payment Entry Reference
fr: Référence d’Écriture de Paiement

en: Payment Entry already exists
fr: L’Écriture de Paiement existe déjà

en: Payment Entry has been modified after you pulled it. Please pull it again.
fr: L’Écriture de Paiement a été modifié après que vous l’ayez récupérée. Veuillez la récupérer à nouveau.

en: Payment Entry is already created
fr: L’Écriture de Paiement est déjà créée

en: Payment Failed
fr: Le Paiement a Échoué

[ctx: Bank Transaction]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Bank Transaction'
en: Payment From / To
fr: Paiement De / À

[ctx: Payment Entry]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Payment Entry'
en: Payment From / To
fr: Paiement De / À

[ctx: Payment Gateway Account]
note: Label of a Link field in DocType 'Payment Gateway Account'
en: Payment Gateway
fr: Passerelle de Paiement

[ctx: Payment Request]
note: Label of a Read Only field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Gateway
fr: Passerelle de Paiement

[ctx: Subscription Plan]
note: Label of a Link field in DocType 'Subscription Plan'
en: Payment Gateway
fr: Passerelle de Paiement

note: Name of a DocType
en: Payment Gateway Account
fr: Compte Passerelle de Paiement

[ctx: Payment Gateway Account]
note: Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Payment Gateway Account
fr: Compte Passerelle de Paiement

[ctx: Payment Request]
note: Label of a Link field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Gateway Account
fr: Compte Passerelle de Paiement

en: Payment Gateway Account not created, please create one manually.
fr: Le Compte Passerelle de Paiement n’existe pas, veuillez en créer un manuellement.

[ctx: Payment Request]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Gateway Details
fr: Détails de la Passerelle de Paiement

en: Payment Method
fr: Mode de paiement

[ctx: POS Profile]
note: Label of a Section Break field in DocType 'POS Profile' Label of a Table field in DocType 'POS Profile'
en: Payment Methods
fr: méthodes de payement

en: Payment Mode
fr: Mode de paiement

note: Name of a DocType
en: Payment Order
fr: Ordre de paiement

[ctx: Journal Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Journal Entry'
en: Payment Order
fr: Ordre de paiement

[ctx: Payment Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Payment Entry'
en: Payment Order
fr: Ordre de paiement

[ctx: Payment Request]
note: Label of a Link field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Order
fr: Ordre de paiement

note: Name of a DocType
en: Payment Order Reference
fr: Référence de l'ordre de paiement

[ctx: Payment Order]
note: Label of a Table field in DocType 'Payment Order'
en: Payment Order Reference
fr: Référence de l'ordre de paiement

[ctx: Payment Entry]
note: Label of a Select field in DocType 'Payment Entry'
en: Payment Order Status
fr: État de l'ordre de paiement

[ctx: Payment Order]
note: Label of a Select field in DocType 'Payment Order'
en: Payment Order Type
fr: Type d'ordre de paiement

[ctx: Payment Entry]
note: Option for the 'Payment Order Status' (Select) field in DocType 'Payment Entry'
en: Payment Ordered
fr: Paiement commandé

[ctx: Payment Request]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Ordered
fr: Paiement commandé

note: Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Payment Period Based On Invoice Date
fr: Période de Paiement basée sur la Date de la Facture

[ctx: Subscription Plan]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Subscription Plan'
en: Payment Plan
fr: Plan de paiement

en: Payment Receipt Note
fr: Bon de Réception du Paiement

en: Payment Received
fr: Paiement reçu

note: Name of a DocType
en: Payment Reconciliation
fr: Réconciliation des Paiements

[ctx: POS Closing Entry]
note: Label of a Table field in DocType 'POS Closing Entry'
en: Payment Reconciliation
fr: Réconciliation des Paiements

[ctx: Payment Reconciliation]
note: Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Payment Reconciliation
fr: Réconciliation des Paiements

note: Name of a DocType
en: Payment Reconciliation Invoice
fr: Facture de Réconciliation des Paiements

note: Name of a DocType
en: Payment Reconciliation Payment
fr: Paiement de Réconciliation des Paiements

[ctx: Payment Order Reference]
note: Label of a Data field in DocType 'Payment Order Reference'
en: Payment Reference
fr: Référence de paiement

[ctx: Payment Entry]
note: Label of a Table field in DocType 'Payment Entry'
en: Payment References
fr: Références de Paiement

note: Name of a DocType
en: Payment Request
fr: Requête de Paiement

[ctx: Payment Order]
note: Option for the 'Payment Order Type' (Select) field in DocType 'Payment Order'
en: Payment Request
fr: Requête de Paiement

[ctx: Payment Order Reference]
note: Label of a Link field in DocType 'Payment Order Reference'
en: Payment Request
fr: Requête de Paiement

[ctx: Payment Request]
note: Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Payment Request
fr: Requête de Paiement

[ctx: Payment Request]
note: Label of a Select field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Request Type
fr: Type de demande de paiement

en: Payment Request for {0}
fr: Demande de paiement pour {0}

note: Name of a DocType
en: Payment Schedule
fr: Calendrier de paiement

[ctx: Overdue Payment]
note: Label of a Data field in DocType 'Overdue Payment'
en: Payment Schedule
fr: Calendrier de paiement

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Table field in DocType 'POS Invoice'
en: Payment Schedule
fr: Calendrier de paiement

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Table field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Payment Schedule
fr: Calendrier de paiement

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Table field in DocType 'Purchase Order'
en: Payment Schedule
fr: Calendrier de paiement

[ctx: Quotation]
note: Label of a Table field in DocType 'Quotation'
en: Payment Schedule
fr: Calendrier de paiement

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Table field in DocType 'Sales Invoice'
en: Payment Schedule
fr: Calendrier de paiement

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Table field in DocType 'Sales Order'
en: Payment Schedule
fr: Calendrier de paiement

note: Name of a DocType
en: Payment Term
fr: Terme de paiement

[ctx: Overdue Payment]
note: Label of a Link field in DocType 'Overdue Payment'
en: Payment Term
fr: Terme de paiement

[ctx: Payment Entry Reference]
note: Label of a Link field in DocType 'Payment Entry Reference'
en: Payment Term
fr: Terme de paiement

[ctx: Payment Schedule]
note: Label of a Link field in DocType 'Payment Schedule'
en: Payment Term
fr: Terme de paiement

[ctx: Payment Term]
note: Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Payment Term
fr: Terme de paiement

[ctx: Payment Terms Template Detail]
note: Label of a Link field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Payment Term
fr: Terme de paiement

[ctx: Payment Term]
note: Label of a Data field in DocType 'Payment Term'
en: Payment Term Name
fr: Nom du terme de paiement

en: Payment Terms
fr: Termes de paiement

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'POS Invoice'
en: Payment Terms
fr: Termes de paiement

[ctx: Payment Terms Template]
note: Label of a Table field in DocType 'Payment Terms Template'
en: Payment Terms
fr: Termes de paiement

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Payment Terms
fr: Termes de paiement

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Order'
en: Payment Terms
fr: Termes de paiement

[ctx: Quotation]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Quotation'
en: Payment Terms
fr: Termes de paiement

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Sales Invoice'
en: Payment Terms
fr: Termes de paiement

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Sales Order'
en: Payment Terms
fr: Termes de paiement

note: Name of a DocType
en: Payment Terms Template
fr: Modèle de termes de paiement

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Invoice'
en: Payment Terms Template
fr: Modèle de termes de paiement

[ctx: Process Statement Of Accounts]
note: Label of a Link field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Payment Terms Template
fr: Modèle de termes de paiement

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Payment Terms Template
fr: Modèle de termes de paiement

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Order'
en: Payment Terms Template
fr: Modèle de termes de paiement

[ctx: Quotation]
note: Label of a Link field in DocType 'Quotation'
en: Payment Terms Template
fr: Modèle de termes de paiement

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Invoice'
en: Payment Terms Template
fr: Modèle de termes de paiement

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Order'
en: Payment Terms Template
fr: Modèle de termes de paiement

note: Name of a DocType
en: Payment Terms Template Detail
fr: Détail du modèle de conditions de paiement

[ctx: Accounts Settings]
note: Description of the 'Automatically Fetch Payment Terms from Order' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Payment Terms from orders will be fetched into the invoices as is
fr: Les termes de paiement des commandes seront récupérées dans les factures telles quelles

en: Payment Type
fr: Type de paiement

[ctx: Payment Entry]
note: Label of a Select field in DocType 'Payment Entry'
en: Payment Type
fr: Type de paiement

en: Payment Type must be one of Receive, Pay and Internal Transfer
fr: Type de Paiement doit être Recevoir, Payer ou Transfert Interne

en: Payment against {0} {1} cannot be greater than Outstanding Amount {2}
fr: Paiement pour {0} {1} ne peut pas être supérieur à Encours {2}

en: Payment amount cannot be less than or equal to 0
fr: Le montant du paiement ne peut pas être inférieur ou égal à 0

en: Payment methods are mandatory. Please add at least one payment method.
fr: Les modes de paiement sont obligatoires. Veuillez ajouter au moins un mode de paiement.

en: Payment related to {0} is not completed
fr: Le paiement lié à {0} n'est pas terminé

en: Payments
fr: Paiements

[ctx: Cashier Closing]
note: Label of a Table field in DocType 'Cashier Closing'
en: Payments
fr: Paiements

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'POS Invoice'
en: Payments
fr: Paiements

[ctx: Payment Reconciliation]
note: Label of a Table field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Payments
fr: Paiements

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Invoice' Label of a Tab Break field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Payments
fr: Paiements

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Sales Invoice' Label of a Tab Break field in DocType 'Sales Invoice'
en: Payments
fr: Paiements

[ctx: Supplier]
note: Option for the 'Hold Type' (Select) field in DocType 'Supplier'
en: Payments
fr: Paiements

[ctx: Journal Entry Account]
note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Payroll Entry
fr: Entrée de la paie

en: Payroll Payable
fr: Paie à Payer

en: Payslip
fr: Fiche de paie

[ctx: Timesheet]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Timesheet'
en: Payslip
fr: Fiche de paie

en: Pending Activities
fr: Activités en attente

en: Pending Amount
fr: Montant en attente

en: Pending Qty
fr: Qté en Attente

[ctx: Production Plan Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Production Plan Item'
en: Pending Qty
fr: Qté en Attente

en: Pending Quantity
fr: Quantité en attente

[ctx: Task]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Task'
en: Pending Review
fr: Revue en Attente

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Pending SO Items For Purchase Request
fr: Articles de Commande Client en Attente Pour la Demande d'Achat

en: Pending Work Order
fr: Ordre de fabrication en attente

en: Pending activities for today
fr: Activités en Attente pour aujourd'hui

[ctx: Supplier Scorecard]
note: Option for the 'Evaluation Period' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Per Month
fr: Par Mois

[ctx: Stock Entry]
note: Label of a Percent field in DocType 'Stock Entry'
en: Per Transferred
fr: Par transféré

[ctx: Supplier Scorecard]
note: Option for the 'Evaluation Period' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Per Week
fr: Par Semaine

[ctx: Supplier Scorecard]
note: Option for the 'Evaluation Period' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Per Year
fr: Par An

[ctx: Monthly Distribution Percentage]
note: Label of a Float field in DocType 'Monthly Distribution Percentage'
en: Percentage Allocation
fr: Allocation en Pourcentage

en: Perception Analysis
fr: Analyse de perception

en: Period Based On
fr: Période basée sur

en: Period Closing Entry
fr: Écriture de Clôture de la Période

[ctx: Accounts Settings]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Accounts Settings'
en: Period Closing Settings
fr: Paramètres de clôture de la période

note: Name of a DocType
en: Period Closing Voucher
fr: Bon de Clôture de la Période

[ctx: Account Closing Balance]
note: Label of a Link field in DocType 'Account Closing Balance'
en: Period Closing Voucher
fr: Bon de Clôture de la Période

[ctx: Period Closing Voucher]
note: Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Period Closing Voucher
fr: Bon de Clôture de la Période

[ctx: POS Closing Entry]
note: Label of a Datetime field in DocType 'POS Closing Entry'
en: Period End Date
fr: Date de fin de la période

[ctx: POS Opening Entry]
note: Label of a Date field in DocType 'POS Opening Entry'
en: Period End Date
fr: Date de fin de la période

[ctx: Accounting Period]
note: Label of a Data field in DocType 'Accounting Period'
en: Period Name
fr: Nom de période

[ctx: Supplier Scorecard Period]
note: Label of a Percent field in DocType 'Supplier Scorecard Period'
en: Period Score
fr: Score de la Période

[ctx: Pricing Rule]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Pricing Rule'
en: Period Settings
fr: Paramètres de période

[ctx: Promotional Scheme]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Period Settings
fr: Paramètres de période

[ctx: POS Closing Entry]
note: Label of a Datetime field in DocType 'POS Closing Entry'
en: Period Start Date
fr: Date de début de la période

[ctx: POS Opening Entry]
note: Label of a Datetime field in DocType 'POS Opening Entry'
en: Period Start Date
fr: Date de début de la période

en: Period based On
fr: Période basée sur

en: Periodicity
fr: Périodicité

[ctx: Asset Maintenance Log]
note: Label of a Data field in DocType 'Asset Maintenance Log'
en: Periodicity
fr: Périodicité

[ctx: Asset Maintenance Task]
note: Label of a Select field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Periodicity
fr: Périodicité

[ctx: Maintenance Schedule Item]
note: Label of a Select field in DocType 'Maintenance Schedule Item'
en: Periodicity
fr: Périodicité

[ctx: Employee]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Employee'
en: Permanent Address
fr: Adresse Permanente

[ctx: Employee]
note: Label of a Select field in DocType 'Employee'
en: Permanent Address Is
fr: L’Adresse Permanente Est

en: Perpetual inventory required for the company {0} to view this report.
fr: Inventaire permanent requis pour que la société {0} puisse consulter ce rapport.

[ctx: Employee]
note: Option for the 'Prefered Contact Email' (Select) field in DocType 'Employee' Label of a Data field in DocType 'Employee'
en: Personal Email
fr: Email Personnel

[ctx: Vehicle]
note: Option for the 'Fuel Type' (Select) field in DocType 'Vehicle'
en: Petrol
fr: Essence

en: Pharmaceutical
fr: Pharmaceutique

[ctx: Company]
note: Label of a Data field in DocType 'Company'
en: Phone No
fr: N° de Téléphone

[ctx: Warehouse]
note: Label of a Data field in DocType 'Warehouse'
en: Phone No
fr: N° de Téléphone

en: Phone Number
fr: Numéro de téléphone

[ctx: Appointment]
note: Label of a Data field in DocType 'Appointment'
en: Phone Number
fr: Numéro de téléphone

note: Name of a DocType
en: Pick List
fr: Liste de sélection

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Link field in DocType 'Delivery Note'
en: Pick List
fr: Liste de sélection

[ctx: Pick List]
note: Label of a Link in the Stock Workspace
en: Pick List
fr: Liste de sélection

[ctx: Stock Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Stock Entry'
en: Pick List
fr: Liste de sélection

[ctx: Stock Reservation Entry]
note: Option for the 'From Voucher Type' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Pick List
fr: Liste de sélection

note: Name of a DocType
en: Pick List Item
fr: Élément de la liste de choix

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Pick List Item
fr: Élément de la liste de choix

[ctx: Packed Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Packed Item'
en: Picked Qty
fr: Quantité choisie

[ctx: Employee]
note: Label of a Data field in DocType 'Employee'
en: Place of Issue
fr: Lieu d'Émission

[ctx: Bank]
note: Label of a Data field in DocType 'Bank'
en: Plaid Access Token
fr: Jeton d'accès plaid

[ctx: Plaid Settings]
note: Label of a Data field in DocType 'Plaid Settings'
en: Plaid Client ID
fr: ID client plaid

[ctx: Plaid Settings]
note: Label of a Select field in DocType 'Plaid Settings'
en: Plaid Environment
fr: Environnement écossais

[ctx: Plaid Settings]
note: Label of a Password field in DocType 'Plaid Settings'
en: Plaid Secret
fr: Secret de plaid

note: Name of a DocType
en: Plaid Settings
fr: Paramètres de plaid

[ctx: Plaid Settings]
note: Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Plaid Settings
fr: Paramètres de plaid

en: Plaid transactions sync error
fr: Erreur de synchronisation des transactions plaid

[ctx: Subscription Plan]
note: Label of a Data field in DocType 'Subscription Plan'
en: Plan Name
fr: Nom du Plan

[ctx: Work Order]
note: Description of the 'Use Multi-Level BOM' (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Plan material for sub-assemblies
fr: Plan de matériaux pour les sous-ensembles

[ctx: Manufacturing Settings]
note: Description of the 'Capacity Planning For (Days)' (Int) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Plan operations X days in advance
fr: Planifier les opérations X jours à l'avance

[ctx: Manufacturing Settings]
note: Description of the 'Allow Overtime' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Plan time logs outside Workstation working hours
fr: Planifier les journaux de temps en dehors des heures de travail du poste de travail

[ctx: Asset Maintenance Log]
note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Log'
en: Planned
fr: Prévu

[ctx: Asset Maintenance Task]
note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Planned
fr: Prévu

en: Planned End Date
fr: Date de Fin Prévue

[ctx: Work Order]
note: Label of a Datetime field in DocType 'Work Order'
en: Planned End Date
fr: Date de Fin Prévue

[ctx: Work Order Operation]
note: Label of a Datetime field in DocType 'Work Order Operation'
en: Planned End Time
fr: Heure de Fin Prévue

[ctx: Work Order]
note: Label of a Currency field in DocType 'Work Order'
en: Planned Operating Cost
fr: Coûts de Fonctionnement Prévus

[ctx: Work Order Operation]
note: Label of a Currency field in DocType 'Work Order Operation'
en: Planned Operating Cost
fr: Coûts de Fonctionnement Prévus

en: Planned Qty
fr: Qté Planifiée

[ctx: Bin]
note: Label of a Float field in DocType 'Bin'
en: Planned Qty
fr: Qté Planifiée

[ctx: Production Plan Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Production Plan Item'
en: Planned Qty
fr: Qté Planifiée

en: Planned Quantity
fr: Quantité Planifiée

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Sales Order Item'
en: Planned Quantity
fr: Quantité Planifiée

en: Planned Start Date
fr: Date de Début Prévue

[ctx: Production Plan Item]
note: Label of a Datetime field in DocType 'Production Plan Item'
en: Planned Start Date
fr: Date de Début Prévue

[ctx: Work Order]
note: Label of a Datetime field in DocType 'Work Order'
en: Planned Start Date
fr: Date de Début Prévue

[ctx: Work Order Operation]
note: Label of a Datetime field in DocType 'Work Order Operation'
en: Planned Start Time
fr: Heure de Début Prévue

en: Planning
fr: Planification

[ctx: Quotation Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Quotation Item'
en: Planning
fr: Planification

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Sales Order Item'
en: Planning
fr: Planification

en: Plants and Machineries
fr: Usines et Machines

en: Please Restock Items and Update the Pick List to continue. To discontinue, cancel the Pick List.
fr: Veuillez réapprovisionner les articles et mettre à jour la liste de sélection pour continuer. Pour interrompre, annulez la liste de sélection.

en: Please Select a Company
fr: Veuillez sélectionner une entreprise

en: Please Select a Company.
fr: Veuillez sélectionner une entreprise.

en: Please Select a Customer
fr: Veuillez sélectionner un client

en: Please Select a Supplier
fr: Veuillez sélectionner un fournisseur

en: Please Set Supplier Group in Buying Settings.
fr: Veuillez définir un groupe de fournisseurs par défaut dans les paramètres d'achat.

en: Please add Mode of payments and opening balance details.
fr: Veuillez ajouter le mode de paiement et les détails du solde d'ouverture.

en: Please add a Temporary Opening account in Chart of Accounts
fr: Veuillez ajouter un compte d'ouverture temporaire dans le plan comptable

en: Please add the account to root level Company - {}
fr: Veuillez ajouter le compte à la société au niveau racine - {}

en: Please check Multi Currency option to allow accounts with other currency
fr: Veuillez vérifier l'option Multi-Devises pour permettre les comptes avec une autre devise

en: Please check your Plaid client ID and secret values
fr: Veuillez vérifier votre identifiant client Plaid et vos valeurs secrètes

en: Please click on 'Generate Schedule'
fr: Veuillez cliquer sur "Générer calendrier''

en: Please click on 'Generate Schedule' to fetch Serial No added for Item {0}
fr: Veuillez cliquer sur ‘Générer Calendrier’ pour récupérer le N° Série ajouté à l'article {0}

en: Please click on 'Generate Schedule' to get schedule
fr: Veuillez cliquer sur ‘Générer Calendrier’ pour obtenir le calendrier

en: Please convert the parent account in corresponding child company to a group account.
fr: Veuillez convertir le compte parent de l'entreprise enfant correspondante en compte de groupe.

en: Please create Customer from Lead {0}.
fr: Veuillez créer un client à partir du lead {0}.

en: Please create purchase receipt or purchase invoice for the item {0}
fr: Veuillez créer un reçu d'achat ou une facture d'achat pour l'article {0}

en: Please do not create more than 500 items at a time
fr: Ne créez pas plus de 500 objets à la fois.

en: Please enable Applicable on Booking Actual Expenses
fr: Veuillez activer l'option : Applicable sur la base de l'enregistrement des dépenses réelles

en: Please enable Applicable on Purchase Order and Applicable on Booking Actual Expenses
fr: Veuillez activer les options : Applicable sur la base des bons de commande d'achat et Applicable sur la base des bons de commande d'achat

en: Please ensure {} account is a Balance Sheet account. You can change the parent account to a Balance Sheet account or select a different account.
fr: Veuillez vous assurer que {} compte est un compte de bilan. Vous pouvez changer le compte parent en compte de bilan ou sélectionner un autre compte.

en: Please enter <b>Difference Account</b> or set default <b>Stock Adjustment Account</b> for company {0}
fr: Veuillez saisir un <b>compte d'écart</b> ou définir un <b>compte d'ajustement de stock</b> par défaut pour la société {0}

en: Please enter Account for Change Amount
fr: Veuillez entrez un Compte pour le Montant de Change

en: Please enter Approving Role or Approving User
fr: Veuillez entrer un Rôle Approbateur ou un Rôle Utilisateur

en: Please enter Cost Center
fr: Veuillez entrer un Centre de Coûts

en: Please enter Delivery Date
fr: Entrez la Date de Livraison

en: Please enter Employee Id of this sales person
fr: Veuillez entrer l’ID Employé de ce commercial

en: Please enter Expense Account
fr: Veuillez entrer un Compte de Charges

en: Please enter Item Code to get Batch Number
fr: Veuillez entrer le Code d'Article pour obtenir le Numéro de Lot

en: Please enter Item Code to get batch no
fr: Veuillez entrer le Code d'Article pour obtenir n° de lot

en: Please enter Item first
fr: Veuillez d’abord entrer l'Article

en: Please enter Maintaince Details first
fr: Veuillez d’abord entrer les Détails de Maintenance

en: Please enter Planned Qty for Item {0} at row {1}
fr: Veuillez entrer la Qté Planifiée pour l'Article {0} à la ligne {1}

en: Please enter Preferred Contact Email
fr: Veuillez entrer l’Email de Contact Préférré

en: Please enter Production Item first
fr: Veuillez d’abord entrer l'Article en Production

en: Please enter Purchase Receipt first
fr: Veuillez d’abord entrer un Reçu d'Achat

en: Please enter Receipt Document
fr: Veuillez entrer le Document de Réception

en: Please enter Reference date
fr: Veuillez entrer la date de Référence

en: Please enter Reqd by Date
fr: Veuillez entrer Reqd par date

en: Please enter Warehouse and Date
fr: Veuillez entrer entrepôt et date

en: Please enter Write Off Account
fr: Veuillez entrer un Compte de Reprise

en: Please enter company first
fr: Veuillez d’abord entrer une Société

en: Please enter company name first
fr: Veuillez d’abord entrer le nom de l'entreprise

en: Please enter default currency in Company Master
fr: Veuillez entrer la devise par défaut dans les Données de Base de la Société

en: Please enter message before sending
fr: Veuillez entrer le message avant d'envoyer

en: Please enter parent cost center
fr: Veuillez entrer le centre de coût parent

en: Please enter relieving date.
fr: Veuillez entrer la date de relève.

en: Please enter the company name to confirm
fr: Veuillez saisir le nom de l'entreprise pour confirmer

en: Please enter the phone number first
fr: Veuillez d'abord saisir le numéro de téléphone

en: Please enter valid Financial Year Start and End Dates
fr: Veuillez entrer des Dates de Début et de Fin d’Exercice Comptable valides

en: Please enter {0}
fr: Veuillez saisir {0}

en: Please enter {0} first
fr: Veuillez d’abord entrer {0}

en: Please fill the Material Requests table
fr: Veuillez remplir le tableau des demandes de matériel

en: Please fill the Sales Orders table
fr: Veuillez remplir le tableau des commandes client

en: Please make sure the employees above report to another Active employee.
fr: Veuillez vous assurer que les employés ci-dessus font rapport à un autre employé actif.

en: Please make sure you really want to delete all the transactions for this company. Your master data will remain as it is. This action cannot be undone.
fr: Veuillez vous assurer que vous voulez vraiment supprimer tous les transactions de cette société. Vos données de base resteront intactes. Cette action ne peut être annulée.

en: Please mention Round Off Account in Company
fr: Veuillez indiquer le Compte d’Arrondi de la Société

en: Please mention Round Off Cost Center in Company
fr: Veuillez indiquer le Centre de Coûts d’Arrondi de la Société

en: Please mention no of visits required
fr: Veuillez indiquer le nb de visites requises

en: Please pull items from Delivery Note
fr: Veuillez récupérer les articles des Bons de Livraison

en: Please save first
fr: S'il vous plaît enregistrer en premier

en: Please select <b>Template Type</b> to download template
fr: Veuillez sélectionner le <b>type</b> de modèle pour télécharger le modèle

en: Please select Apply Discount On
fr: Veuillez sélectionnez Appliquer Remise Sur

en: Please select BOM against item {0}
fr: Veuillez sélectionner la nomenclature pour l'article {0}

en: Please select BOM for Item in Row {0}
fr: Veuillez sélectionnez une nomenclature pour l’Article à la Ligne {0}

en: Please select BOM in BOM field for Item {0}
fr: Veuillez sélectionner une nomenclature dans le champ nomenclature pour l’Article {0}

en: Please select Category first
fr: Veuillez d’abord sélectionner une Catégorie

en: Please select Charge Type first
fr: Veuillez d’abord sélectionner le Type de Facturation

en: Please select Company and Posting Date to getting entries
fr: Veuillez sélectionner la société et la date de comptabilisation pour obtenir les écritures

en: Please select Company first
fr: Veuillez d’abord sélectionner une Société

en: Please select Completion Date for Completed Asset Maintenance Log
fr: Veuillez sélectionner la date d'achèvement pour le journal de maintenance des actifs terminé

en: Please select Customer first
fr: S'il vous plaît sélectionnez d'abord le client

en: Please select Existing Company for creating Chart of Accounts
fr: Veuillez sélectionner une Société Existante pour créer un Plan de Compte

en: Please select Item Code first
fr: Veuillez d'abord sélectionner le code d'article

en: Please select Maintenance Status as Completed or remove Completion Date
fr: Veuillez sélectionner le statut de maintenance comme terminé ou supprimer la date de fin

en: Please select Party Type first
fr: Veuillez d’abord sélectionner le Type de Tiers

en: Please select Posting Date before selecting Party
fr: Veuillez sélectionner la Date de Comptabilisation avant de sélectionner le Tiers

en: Please select Posting Date first
fr: Veuillez d’abord sélectionner la Date de Comptabilisation

en: Please select Price List
fr: Veuillez sélectionner une Liste de Prix

en: Please select Qty against item {0}
fr: Veuillez sélectionner Qté par rapport à l'élément {0}

en: Please select Sample Retention Warehouse in Stock Settings first
fr: Veuillez d'abord définir un entrepôt de stockage des échantillons dans les paramètres de stock

en: Please select Start Date and End Date for Item {0}
fr: Veuillez sélectionner la Date de Début et Date de Fin pour l'Article {0}

en: Please select a BOM
fr: Veuillez sélectionner une nomenclature

en: Please select a Company
fr: Veuillez sélectionner une Société

en: Please select a Company first.
fr: Veuillez d'abord sélectionner une entreprise.

en: Please select a Customer
fr: S'il vous plaît sélectionner un client

en: Please select a Delivery Note
fr: Veuillez sélectionner un bon de livraison

en: Please select a Supplier
fr: Veuillez sélectionner un fournisseur

en: Please select a default mode of payment
fr: Veuillez sélectionner un mode de paiement par défaut

en: Please select a field to edit from numpad
fr: Veuillez sélectionner un champ à modifier sur le pavé numérique

en: Please select a value for {0} quotation_to {1}
fr: Veuillez sélectionner une valeur pour {0} devis à {1}

en: Please select correct account
fr: Veuillez sélectionner un compte correct

en: Please select date
fr: Veuillez sélectionner une date

en: Please select item code
fr: Veuillez sélectionner un code d'article

en: Please select the Company
fr: Veuillez sélectionner la société

en: Please select the Multiple Tier Program type for more than one collection rules.
fr: Veuillez sélectionner le type de programme à plusieurs niveaux pour plus d'une règle de collecte.

en: Please select the customer.
fr: S'il vous plaît sélectionner le client.

en: Please select the document type first
fr: Veuillez d’abord sélectionner le type de document

en: Please select weekly off day
fr: Veuillez sélectionnez les jours de congé hebdomadaires

en: Please select {0} first
fr: Veuillez d’abord sélectionner {0}

en: Please set 'Apply Additional Discount On'
fr: Veuillez définir ‘Appliquer Réduction Supplémentaire Sur ‘

en: Please set 'Asset Depreciation Cost Center' in Company {0}
fr: Veuillez définir 'Centre de Coûts des Amortissements d’Actifs’ de la Société {0}

en: Please set 'Gain/Loss Account on Asset Disposal' in Company {0}
fr: Veuillez définir ‘Compte de Gain/Perte sur les Cessions d’Immobilisations’ de la Société {0}

en: Please set Account in Warehouse {0} or Default Inventory Account in Company {1}
fr: Veuillez définir le compte dans l’entrepôt {0} ou le compte d’inventaire par défaut dans la société {1}.

en: Please set Company
fr: Veuillez sélectionner une Société

en: Please set Depreciation related Accounts in Asset Category {0} or Company {1}
fr: Veuillez définir le Compte relatif aux Amortissements dans la Catégorie d’Actifs {0} ou la Société {1}

en: Please set Number of Depreciations Booked
fr: Veuillez définir le Nombre d’Amortissements Comptabilisés

en: Please set Unrealized Exchange Gain/Loss Account in Company {0}
fr: Veuillez définir un compte de gain / perte de change non réalisé pour la société {0}

en: Please set a Company
fr: Veuillez définir une entreprise

en: Please set a Supplier against the Items to be considered in the Purchase Order.
fr: Veuillez définir un fournisseur par rapport aux articles à prendre en compte dans la Commande d'Achat.

en: Please set a default Holiday List for Employee {0} or Company {1}
fr: Veuillez définir une Liste de Vacances par défaut pour l'Employé {0} ou la Société {1}

en: Please set account in Warehouse {0}
fr: Veuillez définir un compte dans l'entrepôt {0}

en: Please set an email id for the Lead {0}
fr: Veuillez définir un identifiant de messagerie pour le lead {0}.

en: Please set at least one row in the Taxes and Charges Table
fr: Veuillez définir au moins une ligne dans le tableau des taxes et des frais.

en: Please set default Cash or Bank account in Mode of Payment {0}
fr: Veuillez définir un compte de Caisse ou de Banque par défaut pour le Mode de Paiement {0}

en: Please set default Cash or Bank account in Mode of Payment {}
fr: Veuillez définir le compte de trésorerie ou bancaire par défaut dans le mode de paiement {}

en: Please set default Cash or Bank account in Mode of Payments {}
fr: Veuillez définir le compte par défaut en espèces ou en banque dans Mode de paiement {}

en: Please set default UOM in Stock Settings
fr: Veuillez définir l'UdM par défaut dans les paramètres de stock

en: Please set default {0} in Company {1}
fr: Veuillez définir {0} par défaut dans la Société {1}

en: Please set filter based on Item or Warehouse
fr: Veuillez définir un filtre basé sur l'Article ou l'Entrepôt

en: Please set recurring after saving
fr: Veuillez définir la récurrence après avoir sauvegardé

en: Please set the Customer Address
fr: Veuillez définir l'adresse du client

en: Please set the Default Cost Center in {0} company.
fr: Veuillez définir un centre de coûts par défaut pour la société {0}.

en: Please set the Item Code first
fr: Veuillez définir le Code d'Article en premier

en: Please set the Payment Schedule
fr: Veuillez définir le calendrier de paiement

en: Please set up the Campaign Schedule in the Campaign {0}
fr: Configurez le calendrier de la campagne dans la campagne {0}.

en: Please set {0}
fr: Veuillez définir {0}

en: Please set {0} for Batched Item {1}, which is used to set {2} on Submit.
fr: Veuillez définir {0} pour l'article par lots {1}, qui est utilisé pour définir {2} sur Valider.

en: Please set {0} for address {1}
fr: Définissez {0} pour l'adresse {1}.

en: Please setup a default bank account for company {0}
fr: Veuillez configurer un compte bancaire par défaut pour la société {0}.

en: Please specify Company
fr: Veuillez spécifier la Société

en: Please specify Company to proceed
fr: Veuillez spécifier la Société pour continuer

en: Please specify a valid Row ID for row {0} in table {1}
fr: Veuillez spécifier un N° de Ligne valide pour la ligne {0} de la table {1}

en: Please specify at least one attribute in the Attributes table
fr: Veuillez spécifier au moins un attribut dans la table Attributs

en: Please specify either Quantity or Valuation Rate or both
fr: Veuillez spécifier la Quantité, le Taux de Valorisation ou les deux

en: Please specify from/to range
fr: Veuillez préciser la plage de / à

en: Please supply the specified items at the best possible rates
fr: Veuillez fournir les articles spécifiés aux meilleurs tarifs possibles

note: Label of a Card Break in the Selling Workspace Label of a shortcut in the Selling Workspace
en: Point of Sale
fr: Point de vente

[ctx: POS Profile]
note: Label of a Link in the Selling Workspace
en: Point-of-Sale Profile
fr: Profil de Point-De-Vente

[ctx: Vehicle]
note: Label of a Data field in DocType 'Vehicle'
en: Policy No
fr: Politique N°

[ctx: Asset]
note: Label of a Data field in DocType 'Asset'
en: Policy number
fr: Numéro de politique

en: Possible Supplier
fr: Fournisseur Potentiel

[ctx: Support Search Source]
note: Label of a Data field in DocType 'Support Search Source'
en: Post Description Key
fr: Clé de description du message

[ctx: Support Settings]
note: Label of a Data field in DocType 'Support Settings'
en: Post Description Key
fr: Clé de description du message

[ctx: Employee Education]
note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Employee Education'
en: Post Graduate
fr: Post-Diplômé

[ctx: Support Settings]
note: Label of a Data field in DocType 'Support Settings'
en: Post Route Key
fr: Clé du lien du message

[ctx: Support Search Source]
note: Label of a Data field in DocType 'Support Search Source'
en: Post Route Key List
fr: Liste de clés du lien du message

[ctx: Support Search Source]
note: Label of a Data field in DocType 'Support Search Source'
en: Post Route String
fr: Chaîne de caractères du lien du message

[ctx: Support Settings]
note: Label of a Data field in DocType 'Support Settings'
en: Post Route String
fr: Chaîne de caractères du lien du message

[ctx: Support Search Source]
note: Label of a Data field in DocType 'Support Search Source'
en: Post Title Key
fr: Clé du titre du message

[ctx: Support Settings]
note: Label of a Data field in DocType 'Support Settings'
en: Post Title Key
fr: Clé du titre du message

en: Postal Expenses
fr: Frais postaux

en: Posting Date
fr: Date de Comptabilisation

[ctx: Asset Capitalization]
note: Label of a Date field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Posting Date
fr: Date de Comptabilisation

[ctx: Bank Clearance Detail]
note: Label of a Date field in DocType 'Bank Clearance Detail'
en: Posting Date
fr: Date de Comptabilisation

[ctx: Exchange Rate Revaluation]
note: Label of a Date field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Posting Date
fr: Date de Comptabilisation

[ctx: GL Entry]
note: Label of a Date field in DocType 'GL Entry'
en: Posting Date
fr: Date de Comptabilisation

[ctx: Invoice Discounting]
note: Label of a Date field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Posting Date
fr: Date de Comptabilisation

[ctx: Job Card]
note: Label of a Date field in DocType 'Job Card'
en: Posting Date
fr: Date de Comptabilisation

[ctx: Journal Entry]
note: Label of a Date field in DocType 'Journal Entry'
en: Posting Date
fr: Date de Comptabilisation

[ctx: Landed Cost Purchase Receipt]
note: Label of a Date field in DocType 'Landed Cost Purchase Receipt'
en: Posting Date
fr: Date de Comptabilisation

[ctx: Landed Cost Voucher]
note: Label of a Date field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Posting Date
fr: Date de Comptabilisation

[ctx: Loyalty Point Entry]
note: Label of a Date field in DocType 'Loyalty Point Entry'
en: Posting Date
fr: Date de Comptabilisation

[ctx: Opening Invoice Creation Tool Item]
note: Label of a Date field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item'
en: Posting Date
fr: Date de Comptabilisation

[ctx: POS Closing Entry]
note: Label of a Date field in DocType 'POS Closing Entry'
en: Posting Date
fr: Date de Comptabilisation

[ctx: POS Invoice Merge Log]
note: Label of a Date field in DocType 'POS Invoice Merge Log'
en: Posting Date
fr: Date de Comptabilisation

[ctx: POS Opening Entry]
note: Label of a Date field in DocType 'POS Opening Entry'
en: Posting Date
fr: Date de Comptabilisation

[ctx: Payment Entry]
note: Label of a Date field in DocType 'Payment Entry'
en: Posting Date
fr: Date de Comptabilisation

[ctx: Payment Ledger Entry]
note: Label of a Date field in DocType 'Payment Ledger Entry'
en: Posting Date
fr: Date de Comptabilisation

[ctx: Payment Order]
note: Label of a Date field in DocType 'Payment Order'
en: Posting Date
fr: Date de Comptabilisation

[ctx: Payment Reconciliation Payment]
note: Label of a Date field in DocType 'Payment Reconciliation Payment'
en: Posting Date
fr: Date de Comptabilisation

[ctx: Period Closing Voucher]
note: Label of a Date field in DocType 'Period Closing Voucher'
en: Posting Date
fr: Date de Comptabilisation

[ctx: Process Deferred Accounting]
note: Label of a Date field in DocType 'Process Deferred Accounting'
en: Posting Date
fr: Date de Comptabilisation

[ctx: Process Statement Of Accounts]
note: Option for the 'Ageing Based On' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of a Date field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Posting Date
fr: Date de Comptabilisation

[ctx: Process Subscription]
note: Label of a Date field in DocType 'Process Subscription'
en: Posting Date
fr: Date de Comptabilisation

[ctx: Production Plan]
note: Label of a Date field in DocType 'Production Plan'
en: Posting Date
fr: Date de Comptabilisation

[ctx: Repost Item Valuation]
note: Label of a Date field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Posting Date
fr: Date de Comptabilisation

[ctx: Repost Payment Ledger]
note: Label of a Date field in DocType 'Repost Payment Ledger'
en: Posting Date
fr: Date de Comptabilisation

[ctx: Serial and Batch Bundle]
note: Label of a Date field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Posting Date
fr: Date de Comptabilisation

[ctx: Stock Entry]
note: Label of a Date field in DocType 'Stock Entry'
en: Posting Date
fr: Date de Comptabilisation

[ctx: Stock Ledger Entry]
note: Label of a Date field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Posting Date
fr: Date de Comptabilisation

[ctx: Stock Reconciliation]
note: Label of a Date field in DocType 'Stock Reconciliation'
en: Posting Date
fr: Date de Comptabilisation

en: Posting Date cannot be future date
fr: La Date de Publication ne peut pas être une date future

en: Posting Time
fr: Heure de Publication

[ctx: Asset Capitalization]
note: Label of a Time field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Posting Time
fr: Heure de Publication

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Time field in DocType 'Delivery Note'
en: Posting Time
fr: Heure de Publication

[ctx: Dunning]
note: Label of a Time field in DocType 'Dunning'
en: Posting Time
fr: Heure de Publication

[ctx: POS Closing Entry]
note: Label of a Time field in DocType 'POS Closing Entry'
en: Posting Time
fr: Heure de Publication

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Time field in DocType 'POS Invoice'
en: Posting Time
fr: Heure de Publication

[ctx: POS Invoice Merge Log]
note: Label of a Time field in DocType 'POS Invoice Merge Log'
en: Posting Time
fr: Heure de Publication

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Time field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Posting Time
fr: Heure de Publication

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Time field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Posting Time
fr: Heure de Publication

[ctx: Repost Item Valuation]
note: Label of a Time field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Posting Time
fr: Heure de Publication

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Time field in DocType 'Sales Invoice'
en: Posting Time
fr: Heure de Publication

[ctx: Serial and Batch Bundle]
note: Label of a Time field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Posting Time
fr: Heure de Publication

[ctx: Stock Entry]
note: Label of a Time field in DocType 'Stock Entry'
en: Posting Time
fr: Heure de Publication

[ctx: Stock Ledger Entry]
note: Label of a Time field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Posting Time
fr: Heure de Publication

[ctx: Stock Reconciliation]
note: Label of a Time field in DocType 'Stock Reconciliation'
en: Posting Time
fr: Heure de Publication

[ctx: Subcontracting Receipt]
note: Label of a Time field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Posting Time
fr: Heure de Publication

en: Posting date and posting time is mandatory
fr: La Date et l’heure de comptabilisation sont obligatoires

en: Posting timestamp must be after {0}
fr: Horodatage de Publication doit être après {0}

en: Pre Sales
fr: Prévente

[ctx: Employee]
note: Label of a Select field in DocType 'Employee'
en: Prefered Contact Email
fr: Email de Contact Préféré

[ctx: Employee]
note: Label of a Data field in DocType 'Employee'
en: Prefered Email
fr: Email Préféré

en: Preference
fr: Préférence

[ctx: Packed Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Packed Item'
en: Prevdoc DocType
fr: DocPréc DocType

[ctx: Supplier]
note: Label of a Check field in DocType 'Supplier'
en: Prevent POs
fr: Interdire les Bons de Commande d'Achat

[ctx: Supplier Scorecard]
note: Label of a Check field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Prevent POs
fr: Interdire les Bons de Commande d'Achat

[ctx: Supplier Scorecard Scoring Standing]
note: Label of a Check field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing'
en: Prevent Purchase Orders
fr: Interdire les Bons de Commande d'Achat

[ctx: Supplier Scorecard Standing]
note: Label of a Check field in DocType 'Supplier Scorecard Standing'
en: Prevent Purchase Orders
fr: Interdire les Bons de Commande d'Achat

[ctx: Supplier]
note: Label of a Check field in DocType 'Supplier'
en: Prevent RFQs
fr: Interdire les Appels d'Offres

[ctx: Supplier Scorecard]
note: Label of a Check field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Prevent RFQs
fr: Interdire les Appels d'Offres

[ctx: Supplier Scorecard Scoring Standing]
note: Label of a Check field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing'
en: Prevent RFQs
fr: Interdire les Appels d'Offres

[ctx: Supplier Scorecard Standing]
note: Label of a Check field in DocType 'Supplier Scorecard Standing'
en: Prevent RFQs
fr: Interdire les Appels d'Offres

[ctx: Quality Action]
note: Option for the 'Corrective/Preventive' (Select) field in DocType 'Quality Action'
en: Preventive
fr: Préventif

[ctx: Non Conformance]
note: Label of a Text Editor field in DocType 'Non Conformance'
en: Preventive Action
fr: Action préventive

[ctx: Asset Maintenance Task]
note: Option for the 'Maintenance Type' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Preventive Maintenance
fr: Maintenance préventive

en: Preview Email
fr: Aperçu de l'e-mail

[ctx: Request for Quotation]
note: Label of a Button field in DocType 'Request for Quotation'
en: Preview Email
fr: Aperçu de l'e-mail

en: Previous Financial Year is not closed
fr: L’Exercice Financier Précédent n’est pas fermé

[ctx: Employee]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Employee'
en: Previous Work Experience
fr: Expérience de Travail Antérieure

en: Price
fr: Prix

[ctx: Pricing Rule]
note: Option for the 'Price or Product Discount' (Select) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Price
fr: Prix

[ctx: Pricing Rule]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Pricing Rule'
en: Price Discount Scheme
fr: Schéma de remise de prix

[ctx: Promotional Scheme]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Price Discount Slabs
fr: Dalles à prix réduit

note: Name of a DocType
en: Price List
fr: Liste de prix

[ctx: BOM]
note: Option for the 'Rate Of Materials Based On' (Select) field in DocType 'BOM' Label of a Link field in DocType 'BOM'
en: Price List
fr: Liste de prix

[ctx: BOM Creator]
note: Option for the 'Rate Of Materials Based On' (Select) field in DocType 'BOM Creator' Label of a Link field in DocType 'BOM Creator'
en: Price List
fr: Liste de prix

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Link field in DocType 'Delivery Note'
en: Price List
fr: Liste de prix

[ctx: Item Price]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Item Price' Label of a Link field in DocType 'Item Price'
en: Price List
fr: Liste de prix

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Invoice'
en: Price List
fr: Liste de prix

[ctx: POS Profile]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Profile'
en: Price List
fr: Liste de prix

[ctx: Price List]
note: Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Selling Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Price List
fr: Liste de prix

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Price List
fr: Liste de prix

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Order'
en: Price List
fr: Liste de prix

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Price List
fr: Liste de prix

[ctx: Quotation]
note: Label of a Link field in DocType 'Quotation'
en: Price List
fr: Liste de prix

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Invoice'
en: Price List
fr: Liste de prix

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Order'
en: Price List
fr: Liste de prix

[ctx: Subscription Plan]
note: Label of a Link field in DocType 'Subscription Plan'
en: Price List
fr: Liste de prix

[ctx: Supplier]
note: Label of a Link field in DocType 'Supplier'
en: Price List
fr: Liste de prix

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Link field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Price List
fr: Liste de prix

note: Name of a DocType
en: Price List Country
fr: Pays de la Liste des Prix

[ctx: BOM]
note: Label of a Link field in DocType 'BOM'
en: Price List Currency
fr: Devise de la Liste de Prix

[ctx: BOM Creator]
note: Label of a Link field in DocType 'BOM Creator'
en: Price List Currency
fr: Devise de la Liste de Prix

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Link field in DocType 'Delivery Note'
en: Price List Currency
fr: Devise de la Liste de Prix

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Invoice'
en: Price List Currency
fr: Devise de la Liste de Prix

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Price List Currency
fr: Devise de la Liste de Prix

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Order'
en: Price List Currency
fr: Devise de la Liste de Prix

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Price List Currency
fr: Devise de la Liste de Prix

[ctx: Quotation]
note: Label of a Link field in DocType 'Quotation'
en: Price List Currency
fr: Devise de la Liste de Prix

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Invoice'
en: Price List Currency
fr: Devise de la Liste de Prix

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Order'
en: Price List Currency
fr: Devise de la Liste de Prix

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Link field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Price List Currency
fr: Devise de la Liste de Prix

en: Price List Currency not selected
fr: Devise de la Liste de Prix non sélectionnée

[ctx: BOM]
note: Label of a Float field in DocType 'BOM'
en: Price List Exchange Rate
fr: Taux de Change de la Liste de Prix

[ctx: BOM Creator]
note: Label of a Float field in DocType 'BOM Creator'
en: Price List Exchange Rate
fr: Taux de Change de la Liste de Prix

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Float field in DocType 'Delivery Note'
en: Price List Exchange Rate
fr: Taux de Change de la Liste de Prix

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Float field in DocType 'POS Invoice'
en: Price List Exchange Rate
fr: Taux de Change de la Liste de Prix

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Float field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Price List Exchange Rate
fr: Taux de Change de la Liste de Prix

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Float field in DocType 'Purchase Order'
en: Price List Exchange Rate
fr: Taux de Change de la Liste de Prix

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Float field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Price List Exchange Rate
fr: Taux de Change de la Liste de Prix

[ctx: Quotation]
note: Label of a Float field in DocType 'Quotation'
en: Price List Exchange Rate
fr: Taux de Change de la Liste de Prix

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Float field in DocType 'Sales Invoice'
en: Price List Exchange Rate
fr: Taux de Change de la Liste de Prix

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Float field in DocType 'Sales Order'
en: Price List Exchange Rate
fr: Taux de Change de la Liste de Prix

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Float field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Price List Exchange Rate
fr: Taux de Change de la Liste de Prix

[ctx: Price List]
note: Label of a Data field in DocType 'Price List'
en: Price List Name
fr: Nom de la Liste de Prix

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Price List Rate
fr: Prix de la Liste des Prix

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Price List Rate
fr: Prix de la Liste des Prix

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Price List Rate
fr: Prix de la Liste des Prix

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Price List Rate
fr: Prix de la Liste des Prix

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Price List Rate
fr: Prix de la Liste des Prix

[ctx: Quotation Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Quotation Item'
en: Price List Rate
fr: Prix de la Liste des Prix

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Price List Rate
fr: Prix de la Liste des Prix

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Order Item'
en: Price List Rate
fr: Prix de la Liste des Prix

[ctx: Supplier Quotation Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Price List Rate
fr: Prix de la Liste des Prix

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Price List Rate (Company Currency)
fr: Taux de la Liste de Prix (Devise Société)

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Price List Rate (Company Currency)
fr: Taux de la Liste de Prix (Devise Société)

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Price List Rate (Company Currency)
fr: Taux de la Liste de Prix (Devise Société)

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Price List Rate (Company Currency)
fr: Taux de la Liste de Prix (Devise Société)

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Price List Rate (Company Currency)
fr: Taux de la Liste de Prix (Devise Société)

[ctx: Quotation Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Quotation Item'
en: Price List Rate (Company Currency)
fr: Taux de la Liste de Prix (Devise Société)

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Price List Rate (Company Currency)
fr: Taux de la Liste de Prix (Devise Société)

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Order Item'
en: Price List Rate (Company Currency)
fr: Taux de la Liste de Prix (Devise Société)

[ctx: Supplier Quotation Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Price List Rate (Company Currency)
fr: Taux de la Liste de Prix (Devise Société)

en: Price List must be applicable for Buying or Selling
fr: La Liste de Prix doit être applicable pour les Achats et les Ventes

en: Price List {0} is disabled or does not exist
fr: Liste des Prix {0} est désactivée ou n'existe pas

[ctx: Price List]
note: Label of a Check field in DocType 'Price List'
en: Price Not UOM Dependent
fr: Prix non dépendant de l'UdM

en: Price not found for item {0} in price list {1}
fr: Prix non trouvé pour l'article {0} dans la liste de prix {1}

[ctx: Pricing Rule]
note: Label of a Select field in DocType 'Pricing Rule'
en: Price or Product Discount
fr: Prix ou remise de produit

en: Price or product discount slabs are required
fr: Des dalles de prix ou de remise de produit sont requises

en: Price per Unit (Stock UOM)
fr: Prix unitaire (Stock UdM)

en: Pricing
fr: Tarification

note: Name of a DocType
en: Pricing Rule
fr: Règle de tarification

[ctx: Coupon Code]
note: Label of a Link field in DocType 'Coupon Code'
en: Pricing Rule
fr: Règle de tarification

[ctx: Pricing Rule]
note: Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Selling Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Pricing Rule
fr: Règle de tarification

[ctx: Pricing Rule Detail]
note: Label of a Link field in DocType 'Pricing Rule Detail'
en: Pricing Rule
fr: Règle de tarification

note: Name of a DocType
en: Pricing Rule Brand
fr: Marque de règle de tarification

[ctx: Promotional Scheme]
note: Label of a Table field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Pricing Rule Brand
fr: Marque de règle de tarification

note: Name of a DocType
en: Pricing Rule Detail
fr: Détail de la règle de tarification

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Table field in DocType 'Delivery Note'
en: Pricing Rule Detail
fr: Détail de la règle de tarification

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Table field in DocType 'POS Invoice'
en: Pricing Rule Detail
fr: Détail de la règle de tarification

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Table field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Pricing Rule Detail
fr: Détail de la règle de tarification

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Table field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Pricing Rule Detail
fr: Détail de la règle de tarification

[ctx: Quotation]
note: Label of a Table field in DocType 'Quotation'
en: Pricing Rule Detail
fr: Détail de la règle de tarification

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Table field in DocType 'Sales Invoice'
en: Pricing Rule Detail
fr: Détail de la règle de tarification

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Table field in DocType 'Sales Order'
en: Pricing Rule Detail
fr: Détail de la règle de tarification

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Table field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Pricing Rule Detail
fr: Détail de la règle de tarification

[ctx: Pricing Rule]
note: Label of a HTML field in DocType 'Pricing Rule'
en: Pricing Rule Help
fr: Aide pour les Règles de Tarification

note: Name of a DocType
en: Pricing Rule Item Code
fr: Règle de tarification Article Code

[ctx: Promotional Scheme]
note: Label of a Table field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Pricing Rule Item Code
fr: Règle de tarification Article Code

note: Name of a DocType
en: Pricing Rule Item Group
fr: Groupe de postes de règle de tarification

[ctx: Promotional Scheme]
note: Label of a Table field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Pricing Rule Item Group
fr: Groupe de postes de règle de tarification

en: Pricing Rule {0} is updated
fr: La règle de tarification {0} est mise à jour

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Delivery Note'
en: Pricing Rules
fr: Règles de tarification

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Pricing Rules
fr: Règles de tarification

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'POS Invoice'
en: Pricing Rules
fr: Règles de tarification

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Small Text field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Pricing Rules
fr: Règles de tarification

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Pricing Rules
fr: Règles de tarification

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Pricing Rules
fr: Règles de tarification

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Order'
en: Pricing Rules
fr: Règles de tarification

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Pricing Rules
fr: Règles de tarification

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Pricing Rules
fr: Règles de tarification

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Pricing Rules
fr: Règles de tarification

[ctx: Quotation]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Quotation'
en: Pricing Rules
fr: Règles de tarification

[ctx: Quotation Item]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Quotation Item'
en: Pricing Rules
fr: Règles de tarification

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Sales Invoice'
en: Pricing Rules
fr: Règles de tarification

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Pricing Rules
fr: Règles de tarification

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Sales Order'
en: Pricing Rules
fr: Règles de tarification

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Sales Order Item'
en: Pricing Rules
fr: Règles de tarification

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Pricing Rules
fr: Règles de tarification

[ctx: Supplier Quotation Item]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Pricing Rules
fr: Règles de tarification

[ctx: Customer]
note: Label of a Text field in DocType 'Customer'
en: Primary Address
fr: Adresse principale

[ctx: Supplier]
note: Label of a Text field in DocType 'Supplier'
en: Primary Address
fr: Adresse principale

en: Primary Address Details
fr: Détails de l'adresse principale

[ctx: Customer]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Customer'
en: Primary Address and Contact
fr: Adresse et contact principal

[ctx: Supplier]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Supplier'
en: Primary Address and Contact
fr: Adresse et contact principal

en: Primary Contact Details
fr: Détails du contact principal

[ctx: Process Statement Of Accounts Customer]
note: Label of a Read Only field in DocType 'Process Statement Of Accounts Customer'
en: Primary Contact Email
fr: Adresse e-mail du contact principal

[ctx: Cheque Print Template]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Primary Settings
fr: Paramètres Principaux

note: Name of a DocType
en: Print Heading
fr: Imprimer Titre

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Link field in DocType 'Delivery Note'
en: Print Heading
fr: Imprimer Titre

[ctx: Journal Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Journal Entry'
en: Print Heading
fr: Imprimer Titre

[ctx: Material Request]
note: Label of a Link field in DocType 'Material Request'
en: Print Heading
fr: Imprimer Titre

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Invoice'
en: Print Heading
fr: Imprimer Titre

[ctx: POS Profile]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Profile'
en: Print Heading
fr: Imprimer Titre

[ctx: Payment Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Payment Entry'
en: Print Heading
fr: Imprimer Titre

[ctx: Print Heading]
note: Label of a Data field in DocType 'Print Heading'
en: Print Heading
fr: Imprimer Titre

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Print Heading
fr: Imprimer Titre

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Order'
en: Print Heading
fr: Imprimer Titre

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Print Heading
fr: Imprimer Titre

[ctx: Quotation]
note: Label of a Link field in DocType 'Quotation'
en: Print Heading
fr: Imprimer Titre

[ctx: Request for Quotation]
note: Label of a Link field in DocType 'Request for Quotation'
en: Print Heading
fr: Imprimer Titre

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Invoice'
en: Print Heading
fr: Imprimer Titre

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Order'
en: Print Heading
fr: Imprimer Titre

[ctx: Stock Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Stock Entry'
en: Print Heading
fr: Imprimer Titre

[ctx: Subcontracting Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Print Heading
fr: Imprimer Titre

[ctx: Subcontracting Receipt]
note: Label of a Link field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Print Heading
fr: Imprimer Titre

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Link field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Print Heading
fr: Imprimer Titre

en: Print IRS 1099 Forms
fr: Imprimer les formulaires IRS 1099

[ctx: Customer]
note: Label of a Link field in DocType 'Customer'
en: Print Language
fr: Langue d’Impression

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Data field in DocType 'Delivery Note'
en: Print Language
fr: Langue d’Impression

[ctx: Dunning]
note: Label of a Link field in DocType 'Dunning'
en: Print Language
fr: Langue d’Impression

[ctx: Lead]
note: Label of a Link field in DocType 'Lead'
en: Print Language
fr: Langue d’Impression

[ctx: Opportunity]
note: Label of a Link field in DocType 'Opportunity'
en: Print Language
fr: Langue d’Impression

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Data field in DocType 'POS Invoice'
en: Print Language
fr: Langue d’Impression

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Data field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Print Language
fr: Langue d’Impression

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Data field in DocType 'Purchase Order'
en: Print Language
fr: Langue d’Impression

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Data field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Print Language
fr: Langue d’Impression

[ctx: Quotation]
note: Label of a Data field in DocType 'Quotation'
en: Print Language
fr: Langue d’Impression

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Data field in DocType 'Sales Invoice'
en: Print Language
fr: Langue d’Impression

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Data field in DocType 'Sales Order'
en: Print Language
fr: Langue d’Impression

[ctx: Subcontracting Receipt]
note: Label of a Data field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Print Language
fr: Langue d’Impression

[ctx: Supplier]
note: Label of a Link field in DocType 'Supplier'
en: Print Language
fr: Langue d’Impression

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Data field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Print Language
fr: Langue d’Impression

[ctx: Process Statement Of Accounts]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Print Preferences
fr: Préférences d'impression

en: Print Receipt
fr: Imprimer le reçu

[ctx: Accounts Settings]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Accounts Settings'
en: Print Settings
fr: Paramètres d'impression

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Delivery Note'
en: Print Settings
fr: Paramètres d'impression

[ctx: POS Profile]
note: Label of a Section Break field in DocType 'POS Profile'
en: Print Settings
fr: Paramètres d'impression

[ctx: Pick List]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Pick List'
en: Print Settings
fr: Paramètres d'impression

[ctx: Print Settings]
note: Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace
en: Print Settings
fr: Paramètres d'impression

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Print Settings
fr: Paramètres d'impression

[ctx: Quotation]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Quotation'
en: Print Settings
fr: Paramètres d'impression

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Sales Invoice'
en: Print Settings
fr: Paramètres d'impression

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Sales Order'
en: Print Settings
fr: Paramètres d'impression

en: Print UOM after Quantity
fr: Imprimer UdM après la quantité

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Check field in DocType 'Delivery Note'
en: Print Without Amount
fr: Imprimer Sans Montant

en: Print and Stationery
fr: Impression et Papeterie

en: Print settings updated in respective print format
fr: Paramètres d'impression mis à jour avec le format d'impression indiqué

en: Printed On
fr: Imprimé sur

[ctx: Material Request]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Material Request'
en: Printing Details
fr: Détails d'Impression

[ctx: Dunning]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Dunning'
en: Printing Settings
fr: Paramètres d'Impression

[ctx: Journal Entry]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Journal Entry'
en: Printing Settings
fr: Paramètres d'Impression

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'POS Invoice'
en: Printing Settings
fr: Paramètres d'Impression

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Order'
en: Printing Settings
fr: Paramètres d'Impression

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Printing Settings
fr: Paramètres d'Impression

[ctx: Request for Quotation]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Request for Quotation'
en: Printing Settings
fr: Paramètres d'Impression

[ctx: Stock Entry]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Stock Entry'
en: Printing Settings
fr: Paramètres d'Impression

[ctx: Subcontracting Order]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Printing Settings
fr: Paramètres d'Impression

[ctx: Subcontracting Receipt]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Printing Settings
fr: Paramètres d'Impression

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Printing Settings
fr: Paramètres d'Impression

[ctx: Service Level Agreement]
note: Label of a Table field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Priorities
fr: Les priorités

en: Priority has been changed to {0}.
fr: La priorité a été changée en {0}.

en: Priority {0} has been repeated.
fr: La priorité {0} a été répétée.

[ctx: Prospect Opportunity]
note: Label of a Percent field in DocType 'Prospect Opportunity'
en: Probability
fr: Probabilité

[ctx: Quality Action Resolution]
note: Label of a Long Text field in DocType 'Quality Action Resolution'
en: Problem
fr: Problème

[ctx: Non Conformance]
note: Label of a Link field in DocType 'Non Conformance'
en: Procedure
fr: Procédure

[ctx: Quality Action]
note: Label of a Link field in DocType 'Quality Action'
en: Procedure
fr: Procédure

[ctx: Quality Goal]
note: Label of a Link field in DocType 'Quality Goal'
en: Procedure
fr: Procédure

[ctx: Quality Review]
note: Label of a Link field in DocType 'Quality Review'
en: Procedure
fr: Procédure

en: Process Day Book Data
fr: Traiter les données du registre journalier

note: Name of a DocType
en: Process Deferred Accounting
fr: Traitement de la comptabilité différée

[ctx: Journal Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Journal Entry'
en: Process Deferred Accounting
fr: Traitement de la comptabilité différée

[ctx: Quality Procedure Process]
note: Label of a Text Editor field in DocType 'Quality Procedure Process'
en: Process Description
fr: Description du processus

en: Process Failed
fr: Échec du processus

en: Process Master Data
fr: Traiter les données de base

[ctx: Non Conformance]
note: Label of a Data field in DocType 'Non Conformance'
en: Process Owner
fr: Propriétaire du processus

[ctx: Quality Procedure]
note: Label of a Link field in DocType 'Quality Procedure'
en: Process Owner
fr: Propriétaire du processus

[ctx: Quality Procedure]
note: Label of a Data field in DocType 'Quality Procedure'
en: Process Owner Full Name
fr: Nom complet du propriétaire du processus

note: Name of a DocType
en: Process Statement Of Accounts
fr: Traiter l'état des comptes

note: Name of a DocType
en: Process Statement Of Accounts Customer
fr: Traiter le relevé des comptes client

[ctx: Tally Migration]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Tally Migration'
en: Processed Files
fr: Fichiers traités

[ctx: Quality Procedure]
note: Label of a Table field in DocType 'Quality Procedure'
en: Processes
fr: Les processus

en: Processing Chart of Accounts and Parties
fr: Plan de traitement des comptes et des parties

en: Processing Items and UOMs
fr: Traitement des articles et des UOM

en: Processing Party Addresses
fr: Traitement des adresses de partie

en: Processing Vouchers
fr: Traitement des bons

en: Processing XML Files
fr: Traitement des fichiers XML

en: Procurement
fr: Approvisionnement

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace
en: Procurement Tracker
fr: Suivi des achats

en: Produce Qty
fr: Produire la quantité

en: Produced Qty
fr: Quantité produite

[ctx: Batch]
note: Label of a Float field in DocType 'Batch'
en: Produced Qty
fr: Quantité produite

[ctx: Production Plan Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Production Plan Item'
en: Produced Qty
fr: Quantité produite

[ctx: Production Plan Sub Assembly Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Produced Qty
fr: Quantité produite

en: Produced Quantity
fr: Quantité Produite

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Sales Order Item'
en: Produced Quantity
fr: Quantité Produite

[ctx: Pricing Rule]
note: Option for the 'Price or Product Discount' (Select) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Product
fr: Produit

note: Name of a DocType
en: Product Bundle
fr: Ensemble de Produits

[ctx: Product Bundle]
note: Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Selling Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Product Bundle
fr: Ensemble de Produits

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Product Bundle
fr: Ensemble de Produits

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Product Bundle
fr: Ensemble de Produits

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Product Bundle
fr: Ensemble de Produits

note: Name of a report
en: Product Bundle Balance
fr: Balance de produit

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a HTML field in DocType 'Delivery Note'
en: Product Bundle Help
fr: Aide pour les Ensembles de Produits

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a HTML field in DocType 'POS Invoice'
en: Product Bundle Help
fr: Aide pour les Ensembles de Produits

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a HTML field in DocType 'Sales Invoice'
en: Product Bundle Help
fr: Aide pour les Ensembles de Produits

note: Name of a DocType
en: Product Bundle Item
fr: Article d'un Ensemble de Produits

[ctx: Pick List Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Pick List Item'
en: Product Bundle Item
fr: Article d'un Ensemble de Produits

[ctx: Production Plan Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Production Plan Item'
en: Product Bundle Item
fr: Article d'un Ensemble de Produits

[ctx: Work Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Work Order'
en: Product Bundle Item
fr: Article d'un Ensemble de Produits

[ctx: Pricing Rule]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Pricing Rule'
en: Product Discount Scheme
fr: Schéma de remise de produit

[ctx: Promotional Scheme]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Product Discount Slabs
fr: Dalles à prix réduit

[ctx: Lead]
note: Option for the 'Request Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Product Enquiry
fr: Demande d'Information Produit

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Production Analytics
fr: Analyse de la Production

[ctx: Workstation]
note: Label of a Int field in DocType 'Workstation'
en: Production Capacity
fr: Capacité de production

en: Production Item
fr: Article de production

[ctx: BOM]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'BOM'
en: Production Item
fr: Article de production

[ctx: Job Card]
note: Label of a Link field in DocType 'Job Card'
en: Production Item
fr: Article de production

[ctx: Work Order]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Work Order'
en: Production Item
fr: Article de production

note: Name of a DocType
en: Production Plan
fr: Plan de production

[ctx: Material Request Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Material Request Item'
en: Production Plan
fr: Plan de production

[ctx: Production Plan]
note: Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace
en: Production Plan
fr: Plan de production

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Production Plan
fr: Plan de production

[ctx: Work Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Work Order'
en: Production Plan
fr: Plan de production

note: Name of a DocType
en: Production Plan Item
fr: Article du Plan de Production

[ctx: Production Plan Sub Assembly Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Production Plan Item
fr: Article du Plan de Production

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Production Plan Item
fr: Article du Plan de Production

[ctx: Work Order]
note: Label of a Data field in DocType 'Work Order'
en: Production Plan Item
fr: Article du Plan de Production

note: Name of a DocType
en: Production Plan Material Request
fr: Demande de Matériel du Plan de Production

note: Name of a DocType
en: Production Plan Material Request Warehouse
fr: Entrepôt de demande de matériel du plan de production

note: Name of a DocType
en: Production Plan Sales Order
fr: Commande Client du Plan de Production

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace
en: Production Planning Report
fr: Rapport de planification de la production

en: Products
fr: Produits

[ctx: Email Digest]
note: Label of a Column Break field in DocType 'Email Digest'
en: Profit & Loss
fr: Profits & Pertes

en: Profit This Year
fr: Bénéfice cette année

note: Label of a chart in the Accounting Workspace
en: Profit and Loss
fr: Pertes et Profits

[ctx: Account]
note: Option for the 'Report Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Profit and Loss
fr: Pertes et Profits

note: Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Profit and Loss Statement
fr: Compte de Résultat

en: Profit for the year
fr: Bénéfice de l'exercice

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Profitability
fr: Rentabilité

note: Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Profitability Analysis
fr: Analyse de Profitabilité

en: Project Collaboration Invitation
fr: Invitation de Collaboration à un Projet

en: Project Id
fr: ID du projet

en: Project Name
fr: nom du projet

[ctx: Project]
note: Label of a Data field in DocType 'Project'
en: Project Name
fr: nom du projet

[ctx: Sales Invoice Timesheet]
note: Label of a Data field in DocType 'Sales Invoice Timesheet'
en: Project Name
fr: nom du projet

[ctx: Timesheet Detail]
note: Label of a Data field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Project Name
fr: nom du projet

en: Project Start Date
fr: Date de début du projet

en: Project Status
fr: Statut du Projet

[ctx: Project User]
note: Label of a Text field in DocType 'Project User'
en: Project Status
fr: Statut du Projet

note: Name of a report
en: Project Summary
fr: Résumé du projet

en: Project Summary for {0}
fr: Résumé du projet pour {0}

note: Name of a DocType
en: Project Template
fr: Modèle de projet

[ctx: Project Template]
note: Label of a Link in the Projects Workspace
en: Project Template
fr: Modèle de projet

note: Name of a DocType
en: Project Template Task
fr: Modèle de projet

note: Name of a DocType
en: Project Type
fr: Type de Projet

[ctx: Project]
note: Label of a Link field in DocType 'Project'
en: Project Type
fr: Type de Projet

[ctx: Project Template]
note: Label of a Link field in DocType 'Project Template'
en: Project Type
fr: Type de Projet

[ctx: Project Type]
note: Label of a Data field in DocType 'Project Type' Label of a Link in the Projects Workspace
en: Project Type
fr: Type de Projet

note: Name of a DocType
en: Project Update
fr: Mise à jour du projet

[ctx: Project Update]
note: Label of a Link in the Projects Workspace
en: Project Update
fr: Mise à jour du projet

en: Project Update.
fr: Mise à jour du projet.

note: Name of a DocType
en: Project User
fr: Utilisateur du Projet

en: Project Value
fr: Valeur du projet

en: Project activity / task.
fr: Activité du projet / tâche.

en: Project master.
fr: Données de Base du Projet.

[ctx: Project]
note: Description of the 'Users' (Table) field in DocType 'Project'
en: Project will be accessible on the website to these users
fr: Le Projet sera accessible sur le site web à ces utilisateurs

note: Label of a Link in the Projects Workspace
en: Project wise Stock Tracking
fr: Suivi des stocks par projet

note: Name of a report
en: Project wise Stock Tracking
fr: Suivi des Stocks par Projet

en: Project-wise data is not available for Quotation
fr: Les données par projet ne sont pas disponibles pour un devis

en: Projected Qty
fr: Quantité projetée

[ctx: Bin]
note: Label of a Float field in DocType 'Bin'
en: Projected Qty
fr: Quantité projetée

[ctx: Material Request Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Material Request Item'
en: Projected Qty
fr: Quantité projetée

[ctx: Material Request Plan Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Material Request Plan Item'
en: Projected Qty
fr: Quantité projetée

[ctx: Packed Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Packed Item'
en: Projected Qty
fr: Quantité projetée

[ctx: Production Plan Sub Assembly Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Projected Qty
fr: Quantité projetée

[ctx: Quotation Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Quotation Item'
en: Projected Qty
fr: Quantité projetée

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Sales Order Item'
en: Projected Qty
fr: Quantité projetée

en: Projected Quantity
fr: Quantité projetée

en: Projected qty
fr: Qté Projetée

note: Name of a Workspace Label of a Card Break in the Projects Workspace
en: Projects
fr: Projets

note: Name of a role
en: Projects Manager
fr: Chef de Projet

note: Name of a DocType
en: Projects Settings
fr: Paramètres des Projets

[ctx: Projects Settings]
note: Label of a Link in the Projects Workspace Label of a Link in the Settings Workspace
en: Projects Settings
fr: Paramètres des Projets

note: Name of a role
en: Projects User
fr: Utilisateur/Intervenant Projets

[ctx: Coupon Code]
note: Option for the 'Coupon Type' (Select) field in DocType 'Coupon Code'
en: Promotional
fr: Promotionnel

note: Name of a DocType
en: Promotional Scheme
fr: Schéma promotionnel

[ctx: Pricing Rule]
note: Label of a Link field in DocType 'Pricing Rule'
en: Promotional Scheme
fr: Schéma promotionnel

[ctx: Promotional Scheme]
note: Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Promotional Scheme
fr: Schéma promotionnel

[ctx: Pricing Rule]
note: Label of a Data field in DocType 'Pricing Rule'
en: Promotional Scheme Id
fr: Id de schéma promotionnel

note: Name of a DocType
en: Promotional Scheme Price Discount
fr: Promotion Tarif Promotion Prix

[ctx: Promotional Scheme]
note: Label of a Table field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Promotional Scheme Price Discount
fr: Promotion Tarif Promotion Prix

note: Name of a DocType
en: Promotional Scheme Product Discount
fr: Schéma promotionnel Réduction de produit

[ctx: Promotional Scheme]
note: Label of a Table field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Promotional Scheme Product Discount
fr: Schéma promotionnel Réduction de produit

en: Proposal Writing
fr: Rédaction de Propositions

en: Proposal/Price Quote
fr: Proposition / devis

[ctx: Subscription Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Subscription Settings'
en: Prorate
fr: Calculer au prorata

[ctx: Prospect]
note: Label of a Link field in DocType 'Prospect'
en: Prospect Owner
fr: Resp. du Prospect

en: Prospecting
fr: Prospection

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: Prospects Engaged But Not Converted
fr: Prospects Contactés mais non Convertis

[ctx: Employee]
note: Description of the 'Company Email' (Data) field in DocType 'Employee'
en: Provide Email Address registered in company
fr: Fournir l'Adresse Email enregistrée dans la société

[ctx: Bank Guarantee]
note: Option for the 'Bank Guarantee Type' (Select) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Providing
fr: Fournie

en: Provisional Profit / Loss (Credit)
fr: Gain / Perte (Crédit) Provisoire

en: Publications
fr: Des publications

[ctx: Video]
note: Label of a Date field in DocType 'Video'
en: Publish Date
fr: Date de publication

en: Published Date
fr: date de publication

en: Purchase
fr: achat

[ctx: Item]
note: Option for the 'Default Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item'
en: Purchase
fr: achat

[ctx: Item Reorder]
note: Option for the 'Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item Reorder'
en: Purchase
fr: achat

[ctx: Material Request]
note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Purchase
fr: achat

[ctx: Material Request Plan Item]
note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item'
en: Purchase
fr: achat

[ctx: Opening Invoice Creation Tool]
note: Option for the 'Invoice Type' (Select) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool'
en: Purchase
fr: achat

[ctx: Share Transfer]
note: Option for the 'Transfer Type' (Select) field in DocType 'Share Transfer'
en: Purchase
fr: achat

[ctx: Tax Rule]
note: Option for the 'Tax Type' (Select) field in DocType 'Tax Rule'
en: Purchase
fr: achat

en: Purchase Amount
fr: Montant de l'Achat

[ctx: Loyalty Point Entry]
note: Label of a Currency field in DocType 'Loyalty Point Entry'
en: Purchase Amount
fr: Montant de l'Achat

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace Label of a shortcut in the Buying Workspace
en: Purchase Analytics
fr: Analyses des Achats

en: Purchase Date
fr: Date d'Achat

[ctx: Asset]
note: Label of a Date field in DocType 'Asset'
en: Purchase Date
fr: Date d'Achat

[ctx: Item Default]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Item Default'
en: Purchase Defaults
fr: Valeurs par défaut pour les achats

[ctx: Asset]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Asset'
en: Purchase Details
fr: Détails d'achat

note: Name of a DocType
en: Purchase Invoice
fr: Facture d’Achat

[ctx: Asset]
note: Label of a Link field in DocType 'Asset'
en: Purchase Invoice
fr: Facture d’Achat

[ctx: Asset Repair]
note: Label of a Link field in DocType 'Asset Repair'
en: Purchase Invoice
fr: Facture d’Achat

[ctx: Authorization Rule]
note: Option for the 'Transaction' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Purchase Invoice
fr: Facture d’Achat

[ctx: Contract]
note: Option for the 'Document Type' (Select) field in DocType 'Contract'
en: Purchase Invoice
fr: Facture d’Achat

[ctx: Incoterm]
note: Linked DocType in Incoterm's connections
en: Purchase Invoice
fr: Facture d’Achat

[ctx: Journal Entry Account]
note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Purchase Invoice
fr: Facture d’Achat

[ctx: Landed Cost Item]
note: Option for the 'Receipt Document Type' (Select) field in DocType 'Landed Cost Item'
en: Purchase Invoice
fr: Facture d’Achat

[ctx: Landed Cost Purchase Receipt]
note: Option for the 'Receipt Document Type' (Select) field in DocType 'Landed Cost Purchase Receipt'
en: Purchase Invoice
fr: Facture d’Achat

[ctx: Payment Reconciliation Invoice]
note: Option for the 'Invoice Type' (Select) field in DocType 'Payment Reconciliation Invoice'
en: Purchase Invoice
fr: Facture d’Achat

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of a Link in the Buying Workspace
en: Purchase Invoice
fr: Facture d’Achat

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Purchase Invoice
fr: Facture d’Achat

[ctx: Quality Inspection]
note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Purchase Invoice
fr: Facture d’Achat

[ctx: Subscription]
note: Linked DocType in Subscription's connections
en: Purchase Invoice
fr: Facture d’Achat

note: Name of a DocType
en: Purchase Invoice Advance
fr: Avance sur Facture d’Achat

note: Name of a DocType
en: Purchase Invoice Item
fr: Article de la Facture d'Achat

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Purchase Invoice Item
fr: Article de la Facture d'Achat

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Purchase Invoice Item
fr: Article de la Facture d'Achat

note: Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a Link in the Buying Workspace
en: Purchase Invoice Trends
fr: Tendances des Factures d'Achat

en: Purchase Invoice cannot be made against an existing asset {0}
fr: La facture d'achat ne peut pas être effectuée sur un élément existant {0}

en: Purchase Invoice {0} is already submitted
fr: La Facture d’Achat {0} est déjà soumise

en: Purchase Invoices
fr: Factures d'achat

note: Name of a DocType
en: Purchase Order
fr: Commande d'Achat

[ctx: Authorization Rule]
note: Option for the 'Transaction' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Purchase Order
fr: Commande d'Achat

[ctx: Contract]
note: Option for the 'Document Type' (Select) field in DocType 'Contract'
en: Purchase Order
fr: Commande d'Achat

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Purchase Order
fr: Commande d'Achat

[ctx: Incoterm]
note: Linked DocType in Incoterm's connections
en: Purchase Order
fr: Commande d'Achat

[ctx: Journal Entry Account]
note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Purchase Order
fr: Commande d'Achat

[ctx: Production Plan Sub Assembly Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Purchase Order
fr: Commande d'Achat

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Purchase Order
fr: Commande d'Achat

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Link in the Buying Workspace Label of a shortcut in the Buying Workspace
en: Purchase Order
fr: Commande d'Achat

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Purchase Order
fr: Commande d'Achat

[ctx: Purchase Receipt Item Supplied]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Receipt Item Supplied'
en: Purchase Order
fr: Commande d'Achat

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Purchase Order
fr: Commande d'Achat

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Order Item'
en: Purchase Order
fr: Commande d'Achat

[ctx: Stock Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Stock Entry'
en: Purchase Order
fr: Commande d'Achat

[ctx: Subcontracting Receipt Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Purchase Order
fr: Commande d'Achat

en: Purchase Order Amount
fr: Montant de la Commande d'Achat

en: Purchase Order Amount(Company Currency)
fr: Montant de la Commande d'Achat (devise de la société)

note: Label of a Link in the Accounting Workspace Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace Label of a shortcut in the Buying Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Purchase Order Analysis
fr: Analyse des bons de commande

en: Purchase Order Date
fr: Date du de la Commande d'Achat

note: Name of a DocType
en: Purchase Order Item
fr: Article de la Commande d'Achat

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Purchase Order Item
fr: Article de la Commande d'Achat

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Purchase Order Item
fr: Article de la Commande d'Achat

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Purchase Order Item
fr: Article de la Commande d'Achat

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Purchase Order Item
fr: Article de la Commande d'Achat

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Sales Order Item'
en: Purchase Order Item
fr: Article de la Commande d'Achat

[ctx: Subcontracting Order Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Subcontracting Order Item'
en: Purchase Order Item
fr: Article de la Commande d'Achat

[ctx: Subcontracting Order Service Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Subcontracting Order Service Item'
en: Purchase Order Item
fr: Article de la Commande d'Achat

[ctx: Subcontracting Receipt Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Purchase Order Item
fr: Article de la Commande d'Achat

note: Name of a DocType
en: Purchase Order Item Supplied
fr: Article Fourni depuis la Commande d'Achat

en: Purchase Order Items not received on time
fr: Articles de la Commande d'Achat non reçus à temps

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Table field in DocType 'Purchase Order'
en: Purchase Order Pricing Rule
fr: Règle de tarification des bons de commande

en: Purchase Order Required
fr: Commande d'Achat requise

en: Purchase Order Required for item {}
fr: Commande d'Achat requise pour l'article {}

note: Name of a report Label of a chart in the Buying Workspace Label of a Link in the Buying Workspace
en: Purchase Order Trends
fr: Tendances des Bons de Commande

en: Purchase Order already created for all Sales Order items
fr: Commande d'Achat déjà créé pour tous les articles de commande client

en: Purchase Order number required for Item {0}
fr: Numéro de la Commande d'Achat requis pour l'Article {0}

en: Purchase Order {0} is not submitted
fr: La Commande d'Achat {0} n’est pas soumise

en: Purchase Orders
fr: Acheter en ligne

[ctx: Email Digest]
note: Label of a Check field in DocType 'Email Digest'
en: Purchase Orders Items Overdue
fr: Articles de commandes d'achat en retard

en: Purchase Orders are not allowed for {0} due to a scorecard standing of {1}.
fr: Les Commandes d'Achats ne sont pas autorisés pour {0} en raison d'une note sur la fiche d'évaluation de {1}.

[ctx: Email Digest]
note: Label of a Check field in DocType 'Email Digest'
en: Purchase Orders to Bill
fr: Commandes d'achat à facturer

[ctx: Email Digest]
note: Label of a Check field in DocType 'Email Digest'
en: Purchase Orders to Receive
fr: Commandes d'achat à recevoir

en: Purchase Price List
fr: Liste des Prix d'Achat

note: Name of a DocType
en: Purchase Receipt
fr: Reçu d’Achat

[ctx: Asset]
note: Label of a Link field in DocType 'Asset'
en: Purchase Receipt
fr: Reçu d’Achat

[ctx: Authorization Rule]
note: Option for the 'Transaction' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Purchase Receipt
fr: Reçu d’Achat

[ctx: Incoterm]
note: Linked DocType in Incoterm's connections
en: Purchase Receipt
fr: Reçu d’Achat

[ctx: Landed Cost Item]
note: Option for the 'Receipt Document Type' (Select) field in DocType 'Landed Cost Item'
en: Purchase Receipt
fr: Reçu d’Achat

[ctx: Landed Cost Purchase Receipt]
note: Option for the 'Receipt Document Type' (Select) field in DocType 'Landed Cost Purchase Receipt'
en: Purchase Receipt
fr: Reçu d’Achat

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Purchase Receipt
fr: Reçu d’Achat

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Link in the Stock Workspace Label of a shortcut in the Stock Workspace
en: Purchase Receipt
fr: Reçu d’Achat

[ctx: Quality Inspection]
note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Purchase Receipt
fr: Reçu d’Achat

[ctx: Stock Reservation Entry]
note: Option for the 'From Voucher Type' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Purchase Receipt
fr: Reçu d’Achat

[ctx: Asset]
note: Label of a Currency field in DocType 'Asset'
en: Purchase Receipt Amount
fr: Montant du reçu d'achat

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Purchase Receipt Detail
fr: Détail du reçu d'achat

note: Name of a DocType
en: Purchase Receipt Item
fr: Article du Reçu d’Achat

[ctx: Landed Cost Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Landed Cost Item'
en: Purchase Receipt Item
fr: Article du Reçu d’Achat

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Purchase Receipt Item
fr: Article du Reçu d’Achat

note: Name of a DocType
en: Purchase Receipt Item Supplied
fr: Articles Fournis du Reçus d’Achat

[ctx: Landed Cost Voucher]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Landed Cost Voucher' Label of a Table field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Purchase Receipt Items
fr: Articles du Reçu d’Achat

[ctx: Stock Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Stock Entry'
en: Purchase Receipt No
fr: N° du Reçu d'Achat

en: Purchase Receipt Required
fr: Reçu d’Achat Requis

en: Purchase Receipt Required for item {}
fr: Reçu d'achat requis pour l'article {}

note: Label of a Link in the Buying Workspace Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Purchase Receipt Trends
fr: Tendances des Reçus d'Achats

en: Purchase Receipt doesn't have any Item for which Retain Sample is enabled.
fr: Le reçu d’achat ne contient aucun élément pour lequel Conserver échantillon est activé.

en: Purchase Receipt {0} is not submitted
fr: Le Reçu d’Achat {0} n'est pas soumis

[ctx: Landed Cost Voucher]
note: Label of a Table field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Purchase Receipts
fr: Reçus d'Achats

note: Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Purchase Register
fr: Registre des Achats

en: Purchase Return
fr: Retour d'Achat

en: Purchase Tax Template
fr: Modèle de Taxes pour les Achats

[ctx: Tax Rule]
note: Label of a Link field in DocType 'Tax Rule'
en: Purchase Tax Template
fr: Modèle de Taxes pour les Achats

note: Name of a DocType
en: Purchase Taxes and Charges
fr: Taxes et Frais d’Achats

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Table field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Purchase Taxes and Charges
fr: Taxes et Frais d’Achats

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Table field in DocType 'Purchase Order'
en: Purchase Taxes and Charges
fr: Taxes et Frais d’Achats

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Table field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Purchase Taxes and Charges
fr: Taxes et Frais d’Achats

[ctx: Purchase Taxes and Charges Template]
note: Label of a Table field in DocType 'Purchase Taxes and Charges Template'
en: Purchase Taxes and Charges
fr: Taxes et Frais d’Achats

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Table field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Purchase Taxes and Charges
fr: Taxes et Frais d’Achats

note: Name of a DocType
en: Purchase Taxes and Charges Template
fr: Modèle de Taxe et Frais d'Achat

[ctx: Payment Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Payment Entry'
en: Purchase Taxes and Charges Template
fr: Modèle de Taxe et Frais d'Achat

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Purchase Taxes and Charges Template
fr: Modèle de Taxe et Frais d'Achat

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Order'
en: Purchase Taxes and Charges Template
fr: Modèle de Taxe et Frais d'Achat

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Purchase Taxes and Charges Template
fr: Modèle de Taxe et Frais d'Achat

[ctx: Purchase Taxes and Charges Template]
note: Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a Link in the Buying Workspace
en: Purchase Taxes and Charges Template
fr: Modèle de Taxe et Frais d'Achat

[ctx: Subscription]
note: Label of a Link field in DocType 'Subscription'
en: Purchase Taxes and Charges Template
fr: Modèle de Taxe et Frais d'Achat

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Link field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Purchase Taxes and Charges Template
fr: Modèle de Taxe et Frais d'Achat

en: Purchase orders help you plan and follow up on your purchases
fr: Les Bons de Commande vous aider à planifier et à assurer le suivi de vos achats

[ctx: Share Balance]
note: Option for the 'Current State' (Select) field in DocType 'Share Balance'
en: Purchased
fr: Acheté

en: Purchasing
fr: Achat

[ctx: Blanket Order]
note: Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Blanket Order'
en: Purchasing
fr: Achat

[ctx: Item]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Item'
en: Purchasing
fr: Achat

en: Purpose
fr: Objet

[ctx: Asset Movement]
note: Label of a Select field in DocType 'Asset Movement'
en: Purpose
fr: Objet

[ctx: Material Request]
note: Label of a Select field in DocType 'Material Request'
en: Purpose
fr: Objet

[ctx: Pick List]
note: Label of a Select field in DocType 'Pick List'
en: Purpose
fr: Objet

[ctx: Stock Entry]
note: Label of a Select field in DocType 'Stock Entry'
en: Purpose
fr: Objet

[ctx: Stock Entry Type]
note: Label of a Select field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Purpose
fr: Objet

[ctx: Stock Reconciliation]
note: Label of a Select field in DocType 'Stock Reconciliation'
en: Purpose
fr: Objet

en: Purpose must be one of {0}
fr: L'Objet doit être parmi {0}

[ctx: Maintenance Visit]
note: Label of a Table field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Purposes
fr: Objets

en: Qty
fr: Qté

[ctx: Asset Capitalization Service Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Asset Capitalization Service Item'
en: Qty
fr: Qté

[ctx: Asset Capitalization Stock Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item'
en: Qty
fr: Qté

[ctx: BOM Creator Item]
note: Label of a Float field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Qty
fr: Qté

[ctx: BOM Item]
note: Label of a Float field in DocType 'BOM Item'
en: Qty
fr: Qté

[ctx: BOM Scrap Item]
note: Label of a Float field in DocType 'BOM Scrap Item'
en: Qty
fr: Qté

[ctx: BOM Website Item]
note: Label of a Float field in DocType 'BOM Website Item'
en: Qty
fr: Qté

[ctx: Job Card Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Job Card Item'
en: Qty
fr: Qté

[ctx: Job Card Scrap Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Job Card Scrap Item'
en: Qty
fr: Qté

[ctx: Landed Cost Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Landed Cost Item'
en: Qty
fr: Qté

[ctx: Landed Cost Voucher]
note: Option for the 'Distribute Charges Based On' (Select) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Qty
fr: Qté

[ctx: Opportunity Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Opportunity Item'
en: Qty
fr: Qté

[ctx: Packed Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Packed Item'
en: Qty
fr: Qté

[ctx: Pick List Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Pick List Item'
en: Qty
fr: Qté

[ctx: Pricing Rule]
note: Label of a Float field in DocType 'Pricing Rule'
en: Qty
fr: Qté

[ctx: Product Bundle Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Product Bundle Item'
en: Qty
fr: Qté

[ctx: Production Plan Item Reference]
note: Label of a Data field in DocType 'Production Plan Item Reference'
en: Qty
fr: Qté

[ctx: Promotional Scheme Product Discount]
note: Label of a Float field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Qty
fr: Qté

[ctx: Serial and Batch Entry]
note: Label of a Float field in DocType 'Serial and Batch Entry'
en: Qty
fr: Qté

[ctx: Stock Entry Detail]
note: Label of a Float field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Qty
fr: Qté

[ctx: Stock Reservation Entry]
note: Option for the 'Reservation Based On' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Qty
fr: Qté

[ctx: Subcontracting Order]
note: Option for the 'Distribute Additional Costs Based On ' (Select) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Qty
fr: Qté

[ctx: Subcontracting Receipt]
note: Option for the 'Distribute Additional Costs Based On ' (Select) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Qty
fr: Qté

[ctx: Work Order Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Work Order Item'
en: Qty
fr: Qté

[ctx: BOM Explosion Item]
note: Label of a Float field in DocType 'BOM Explosion Item'
en: Qty Consumed Per Unit
fr: Qté Consommée Par Unité

[ctx: BOM Item]
note: Label of a Float field in DocType 'BOM Item'
en: Qty Consumed Per Unit
fr: Qté Consommée Par Unité

en: Qty To Manufacture
fr: Quantité À Produire

[ctx: Job Card]
note: Label of a Float field in DocType 'Job Card'
en: Qty To Manufacture
fr: Quantité À Produire

[ctx: Work Order]
note: Label of a Float field in DocType 'Work Order'
en: Qty To Manufacture
fr: Quantité À Produire

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Float field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Qty as per Stock UOM
fr: Qté par UdM du Stock

[ctx: Quotation Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Quotation Item'
en: Qty as per Stock UOM
fr: Qté par UdM du Stock

[ctx: Request for Quotation Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Request for Quotation Item'
en: Qty as per Stock UOM
fr: Qté par UdM du Stock

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Qty as per Stock UOM
fr: Qté par UdM du Stock

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Sales Order Item'
en: Qty as per Stock UOM
fr: Qté par UdM du Stock

[ctx: Stock Entry Detail]
note: Label of a Float field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Qty as per Stock UOM
fr: Qté par UdM du Stock

[ctx: Supplier Quotation Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Qty as per Stock UOM
fr: Qté par UdM du Stock

en: Qty for {0}
fr: Qté pour {0}

en: Qty of Finished Goods Item
fr: Quantité de produits finis

[ctx: Pick List]
note: Label of a Float field in DocType 'Pick List'
en: Qty of Finished Goods Item
fr: Quantité de produits finis

[ctx: Pick List]
note: Description of the 'Qty of Finished Goods Item' (Float) field in DocType 'Pick List'
en: Qty of raw materials will be decided based on the qty of the Finished Goods Item
fr: La quantité de matières premières sera déterminée en fonction de la quantité de produits finis.

en: Qty to Bill
fr: Qté à facturer

en: Qty to Deliver
fr: Quantité à Livrer

en: Qty to Manufacture
fr: Quantité À Produire

en: Qty to Order
fr: Quantité à Commander

en: Qty to Receive
fr: Quantité à Recevoir

[ctx: Lead]
note: Label of a Link field in DocType 'Lead'
en: Qualified By
fr: Qualifié par

[ctx: Lead]
note: Label of a Date field in DocType 'Lead'
en: Qualified on
fr: Qualifié le

note: Name of a Workspace
en: Quality
fr: Qualité

[ctx: Item]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Item'
en: Quality
fr: Qualité

note: Name of a DocType
en: Quality Action
fr: Action Qualité

[ctx: Quality Action]
note: Label of a Link in the Quality Workspace Label of a shortcut in the Quality Workspace
en: Quality Action
fr: Action Qualité

[ctx: Quality Feedback]
note: Linked DocType in Quality Feedback's connections
en: Quality Action
fr: Action Qualité

[ctx: Quality Meeting Minutes]
note: Option for the 'Document Type' (Select) field in DocType 'Quality Meeting Minutes'
en: Quality Action
fr: Action Qualité

[ctx: Quality Procedure]
note: Linked DocType in Quality Procedure's connections
en: Quality Action
fr: Action Qualité

[ctx: Quality Review]
note: Linked DocType in Quality Review's connections
en: Quality Action
fr: Action Qualité

note: Name of a DocType
en: Quality Feedback
fr: Commentaires sur la qualité

[ctx: Quality Feedback]
note: Label of a Link in the Quality Workspace
en: Quality Feedback
fr: Commentaires sur la qualité

[ctx: Quality Feedback Template]
note: Linked DocType in Quality Feedback Template's connections
en: Quality Feedback
fr: Commentaires sur la qualité

[ctx: Quality Meeting Minutes]
note: Option for the 'Document Type' (Select) field in DocType 'Quality Meeting Minutes'
en: Quality Feedback
fr: Commentaires sur la qualité

note: Name of a DocType
en: Quality Feedback Parameter
fr: Paramètre de retour qualité

note: Name of a DocType
en: Quality Feedback Template
fr: Modèle de commentaires sur la qualité

[ctx: Quality Feedback Template]
note: Label of a Link in the Quality Workspace
en: Quality Feedback Template
fr: Modèle de commentaires sur la qualité

note: Name of a DocType
en: Quality Feedback Template Parameter
fr: Paramètre de modèle de commentaires de qualité

note: Name of a DocType
en: Quality Goal
fr: Objectif de qualité

[ctx: Quality Goal]
note: Label of a Link in the Quality Workspace Label of a shortcut in the Quality Workspace
en: Quality Goal
fr: Objectif de qualité

[ctx: Quality Procedure]
note: Linked DocType in Quality Procedure's connections
en: Quality Goal
fr: Objectif de qualité

note: Name of a DocType
en: Quality Goal Objective
fr: Objectif de qualité Objectif

note: Name of a DocType
en: Quality Inspection
fr: Inspection de la Qualité

[ctx: BOM]
note: Label of a Section Break field in DocType 'BOM'
en: Quality Inspection
fr: Inspection de la Qualité

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Quality Inspection
fr: Inspection de la Qualité

[ctx: Job Card]
note: Label of a Link field in DocType 'Job Card' Label of a Section Break field in DocType 'Job Card'
en: Quality Inspection
fr: Inspection de la Qualité

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Quality Inspection
fr: Inspection de la Qualité

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Quality Inspection
fr: Inspection de la Qualité

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Quality Inspection
fr: Inspection de la Qualité

[ctx: Quality Inspection]
note: Label of a shortcut in the Quality Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Quality Inspection
fr: Inspection de la Qualité

[ctx: Quality Inspection Template]
note: Group in Quality Inspection Template's connections Linked DocType in Quality Inspection Template's connections
en: Quality Inspection
fr: Inspection de la Qualité

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Quality Inspection
fr: Inspection de la Qualité

[ctx: Stock Entry Detail]
note: Label of a Link field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Quality Inspection
fr: Inspection de la Qualité

[ctx: Subcontracting Receipt Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Quality Inspection
fr: Inspection de la Qualité

en: Quality Inspection Analysis
fr: Analyse d'inspection de la qualité

note: Name of a DocType
en: Quality Inspection Parameter
fr: Paramétre des Inspection Qualite

note: Name of a DocType
en: Quality Inspection Reading
fr: Libellé du Contrôle de Qualité

[ctx: BOM]
note: Label of a Check field in DocType 'BOM'
en: Quality Inspection Required
fr: Inspection de qualité requise

[ctx: Stock Settings]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Stock Settings'
en: Quality Inspection Settings
fr: Paramétre de l'inspection qualits

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Quality Inspection Summary
fr: Résumé de l'inspection de la qualité

note: Name of a DocType
en: Quality Inspection Template
fr: Modèle d'inspection de la qualité

[ctx: BOM]
note: Label of a Link field in DocType 'BOM'
en: Quality Inspection Template
fr: Modèle d'inspection de la qualité

[ctx: Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Item'
en: Quality Inspection Template
fr: Modèle d'inspection de la qualité

[ctx: Job Card]
note: Label of a Link field in DocType 'Job Card'
en: Quality Inspection Template
fr: Modèle d'inspection de la qualité

[ctx: Operation]
note: Label of a Link field in DocType 'Operation'
en: Quality Inspection Template
fr: Modèle d'inspection de la qualité

[ctx: Quality Inspection]
note: Label of a Link field in DocType 'Quality Inspection'
en: Quality Inspection Template
fr: Modèle d'inspection de la qualité

[ctx: Quality Inspection Template]
note: Label of a Link in the Stock Workspace
en: Quality Inspection Template
fr: Modèle d'inspection de la qualité

[ctx: Quality Inspection Template]
note: Label of a Data field in DocType 'Quality Inspection Template'
en: Quality Inspection Template Name
fr: Nom du modèle d'inspection de la qualité

en: Quality Inspection(s)
fr: Inspection(s) Qualite

en: Quality Management
fr: Gestion de la qualité

note: Name of a role
en: Quality Manager
fr: Responsable Qualité

note: Name of a DocType
en: Quality Meeting
fr: Réunion de qualité

[ctx: Quality Meeting]
note: Label of a Link in the Quality Workspace
en: Quality Meeting
fr: Réunion de qualité

note: Name of a DocType
en: Quality Meeting Agenda
fr: Agenda de réunion de qualité

note: Name of a DocType
en: Quality Meeting Minutes
fr: Compte rendu de réunion de qualité

note: Name of a DocType
en: Quality Procedure
fr: Procédure de qualité

[ctx: Quality Procedure]
note: Label of a Data field in DocType 'Quality Procedure' Label of a Link in the Quality Workspace Label of a shortcut in the Quality Workspace
en: Quality Procedure
fr: Procédure de qualité

note: Name of a DocType
en: Quality Procedure Process
fr: Processus de procédure de qualité

note: Name of a DocType
en: Quality Review
fr: Examen de la qualité

[ctx: Quality Goal]
note: Linked DocType in Quality Goal's connections
en: Quality Review
fr: Examen de la qualité

[ctx: Quality Meeting Minutes]
note: Option for the 'Document Type' (Select) field in DocType 'Quality Meeting Minutes'
en: Quality Review
fr: Examen de la qualité

[ctx: Quality Procedure]
note: Linked DocType in Quality Procedure's connections
en: Quality Review
fr: Examen de la qualité

[ctx: Quality Review]
note: Label of a Link in the Quality Workspace Label of a shortcut in the Quality Workspace
en: Quality Review
fr: Examen de la qualité

note: Name of a DocType
en: Quality Review Objective
fr: Objectif de revue de qualité

en: Quantity
fr: Quantité

[ctx: BOM]
note: Label of a Float field in DocType 'BOM'
en: Quantity
fr: Quantité

[ctx: BOM Creator]
note: Label of a Float field in DocType 'BOM Creator'
en: Quantity
fr: Quantité

[ctx: Blanket Order Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Blanket Order Item'
en: Quantity
fr: Quantité

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Quantity
fr: Quantité

[ctx: Material Request Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Material Request Item'
en: Quantity
fr: Quantité

[ctx: Opening Invoice Creation Tool Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item'
en: Quantity
fr: Quantité

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Float field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Quantity
fr: Quantité

[ctx: Packing Slip Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Packing Slip Item' Label of a Float field in DocType 'Packing Slip Item'
en: Quantity
fr: Quantité

[ctx: Pick List Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Pick List Item'
en: Quantity
fr: Quantité

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Quantity
fr: Quantité

[ctx: Quotation Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Quotation Item'
en: Quantity
fr: Quantité

[ctx: Request for Quotation Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Request for Quotation Item'
en: Quantity
fr: Quantité

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Quantity
fr: Quantité

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Sales Order Item'
en: Quantity
fr: Quantité

[ctx: Stock Entry Detail]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Quantity
fr: Quantité

[ctx: Stock Reconciliation Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Quantity
fr: Quantité

[ctx: Subcontracting Order Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Subcontracting Order Item'
en: Quantity
fr: Quantité

[ctx: Subcontracting Order Service Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Subcontracting Order Service Item'
en: Quantity
fr: Quantité

[ctx: Subscription Plan Detail]
note: Label of a Int field in DocType 'Subscription Plan Detail'
en: Quantity
fr: Quantité

[ctx: Supplier Quotation Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Quantity
fr: Quantité

[ctx: Item Price]
note: Description of the 'Packing Unit' (Int) field in DocType 'Item Price'
en: Quantity  that must be bought or sold per UOM
fr: Quantité à acheter ou à vendre par unité de mesure

[ctx: Request for Quotation Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Request for Quotation Item'
en: Quantity & Stock
fr: Quantité et stock

[ctx: Stock Reconciliation Item]
note: Label of a Read Only field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Quantity Difference
fr: Différence de Quantité

[ctx: Pricing Rule]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Pricing Rule'
en: Quantity and Amount
fr: Quantité et montant

[ctx: Production Plan Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Production Plan Item'
en: Quantity and Description
fr: Quantité et description

[ctx: BOM Creator Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Quantity and Rate
fr: Quantité et Prix

[ctx: BOM Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'BOM Item'
en: Quantity and Rate
fr: Quantité et Prix

[ctx: BOM Scrap Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'BOM Scrap Item'
en: Quantity and Rate
fr: Quantité et Prix

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Quantity and Rate
fr: Quantité et Prix

[ctx: Job Card Scrap Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Job Card Scrap Item'
en: Quantity and Rate
fr: Quantité et Prix

[ctx: Opportunity Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Opportunity Item'
en: Quantity and Rate
fr: Quantité et Prix

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Quantity and Rate
fr: Quantité et Prix

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Quantity and Rate
fr: Quantité et Prix

[ctx: Quotation Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Quotation Item'
en: Quantity and Rate
fr: Quantité et Prix

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Sales Order Item'
en: Quantity and Rate
fr: Quantité et Prix

[ctx: Serial and Batch Bundle]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Quantity and Rate
fr: Quantité et Prix

[ctx: Subcontracting Order Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Subcontracting Order Item'
en: Quantity and Rate
fr: Quantité et Prix

[ctx: Supplier Quotation Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Quantity and Rate
fr: Quantité et Prix

[ctx: Material Request Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Material Request Item'
en: Quantity and Warehouse
fr: Quantité et Entrepôt

en: Quantity in row {0} ({1}) must be same as manufactured quantity {2}
fr: Quantité à la ligne {0} ({1}) doit être égale a la quantité produite {2}

en: Quantity must not be more than {0}
fr: Quantité ne doit pas être plus de {0}

[ctx: BOM]
note: Description of the 'Quantity' (Float) field in DocType 'BOM'
en: Quantity of item obtained after manufacturing / repacking from given quantities of raw materials
fr: Quantité d'article obtenue après production / reconditionnement des quantités données de matières premières

en: Quantity required for Item {0} in row {1}
fr: Quantité requise pour l'Article {0} à la ligne {1}

en: Quantity should be greater than 0
fr: Quantité doit être supérieure à 0

en: Quantity to Make
fr: Quantité à faire

en: Quantity to Manufacture
fr: Quantité à fabriquer

en: Quantity to Manufacture can not be zero for the operation {0}
fr: La quantité à fabriquer ne peut pas être nulle pour l'opération {0}

en: Quantity to Manufacture must be greater than 0.
fr: La quantité à produire doit être supérieur à 0.

en: Quantity to Produce
fr: Quantité à produire

[ctx: Support Search Source]
note: Label of a Data field in DocType 'Support Search Source'
en: Query Route String
fr: Chaîne de caractères du lien de requête

en: Quick Journal Entry
fr: Écriture Rapide dans le Journal

note: Name of a DocType
en: Quick Stock Balance
fr: Solde rapide des stocks

[ctx: Quick Stock Balance]
note: Label of a Link in the Stock Workspace
en: Quick Stock Balance
fr: Solde rapide des stocks

[ctx: QuickBooks Migrator]
note: Label of a Data field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Quickbooks Company ID
fr: ID Quickbooks de la société

en: Quot Count
fr: Compte de Devis

note: Name of a DocType
en: Quotation
fr: Devis

[ctx: Authorization Rule]
note: Option for the 'Transaction' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Quotation
fr: Devis

[ctx: CRM Settings]
note: Label of a Section Break field in DocType 'CRM Settings'
en: Quotation
fr: Devis

[ctx: Contract]
note: Option for the 'Document Type' (Select) field in DocType 'Contract'
en: Quotation
fr: Devis

[ctx: Incoterm]
note: Linked DocType in Incoterm's connections
en: Quotation
fr: Devis

[ctx: Lead]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Quotation
fr: Devis

[ctx: Opportunity]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Opportunity'
en: Quotation
fr: Devis

[ctx: Quotation]
note: Label of a Link in the Selling Workspace
en: Quotation
fr: Devis

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Order Item'
en: Quotation
fr: Devis

en: Quotation Amount
fr: Montant du devis

note: Name of a DocType
en: Quotation Item
fr: Article du Devis

note: Name of a DocType
en: Quotation Lost Reason
fr: Raison de la Perte du Devis

[ctx: Quotation Lost Reason]
note: Label of a Data field in DocType 'Quotation Lost Reason'
en: Quotation Lost Reason
fr: Raison de la Perte du Devis

[ctx: Quotation Lost Reason Detail]
note: Label of a Link field in DocType 'Quotation Lost Reason Detail'
en: Quotation Lost Reason
fr: Raison de la Perte du Devis

note: Name of a DocType
en: Quotation Lost Reason Detail
fr: Détail du motif perdu du devis

[ctx: Quotation Lost Reason]
note: Linked DocType in Quotation Lost Reason's connections
en: Quotation Lost Reason Detail
fr: Détail du motif perdu du devis

[ctx: Quotation]
note: Label of a Link field in DocType 'Quotation'
en: Quotation To
fr: Devis Pour

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Quotation Trends
fr: Tendances des Devis

en: Quotation {0} is cancelled
fr: Devis {0} est annulée

en: Quotation {0} not of type {1}
fr: Le devis {0} n'est pas du type {1}

en: Quotations
fr: Devis

en: Quotations are proposals, bids you have sent to your customers
fr: Les devis sont des propositions, offres que vous avez envoyées à vos clients

en: Quotations:
fr: Devis :

[ctx: Request for Quotation Supplier]
note: Label of a Select field in DocType 'Request for Quotation Supplier'
en: Quote Status
fr: Statut du Devis

en: RFQs are not allowed for {0} due to a scorecard standing of {1}
fr: Les Appels d'Offres ne sont pas autorisés pour {0} en raison d'une note de {1} sur la fiche d'évaluation

[ctx: Stock Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Stock Settings'
en: Raise Material Request When Stock Reaches Re-order Level
fr: Augmenter la demande d'article lorsque le stock atteint le niveau de commande

[ctx: Warranty Claim]
note: Label of a Data field in DocType 'Warranty Claim'
en: Raised By
fr: Créé par

[ctx: Issue]
note: Label of a Data field in DocType 'Issue'
en: Raised By (Email)
fr: Créé par (Email)

en: Rate
fr: Prix

[ctx: Account]
note: Label of a Float field in DocType 'Account'
en: Rate
fr: Prix

[ctx: Advance Taxes and Charges]
note: Label of a Float field in DocType 'Advance Taxes and Charges'
en: Rate
fr: Prix

[ctx: Asset Capitalization Service Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Asset Capitalization Service Item'
en: Rate
fr: Prix

[ctx: BOM Creator Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Rate
fr: Prix

[ctx: BOM Explosion Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'BOM Explosion Item'
en: Rate
fr: Prix

[ctx: BOM Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'BOM Item'
en: Rate
fr: Prix

[ctx: BOM Scrap Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'BOM Scrap Item'
en: Rate
fr: Prix

[ctx: Blanket Order Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Blanket Order Item'
en: Rate
fr: Prix

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Rate
fr: Prix

[ctx: Item Price]
note: Label of a Currency field in DocType 'Item Price'
en: Rate
fr: Prix

[ctx: Landed Cost Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Landed Cost Item'
en: Rate
fr: Prix

[ctx: Material Request Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Material Request Item'
en: Rate
fr: Prix

[ctx: Opportunity Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Opportunity Item'
en: Rate
fr: Prix

[ctx: POS Closing Entry Taxes]
note: Label of a Percent field in DocType 'POS Closing Entry Taxes'
en: Rate
fr: Prix

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Rate
fr: Prix

[ctx: Packed Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Packed Item'
en: Rate
fr: Prix

[ctx: Pricing Rule]
note: Option for the 'Rate or Discount' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of a Currency field in DocType 'Pricing Rule'
en: Rate
fr: Prix

[ctx: Product Bundle Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Product Bundle Item'
en: Rate
fr: Prix

[ctx: Promotional Scheme Price Discount]
note: Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Label of a Currency field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount'
en: Rate
fr: Prix

[ctx: Promotional Scheme Product Discount]
note: Label of a Currency field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Rate
fr: Prix

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Rate
fr: Prix

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Rate
fr: Prix

[ctx: Purchase Order Item Supplied]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Order Item Supplied'
en: Rate
fr: Prix

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Rate
fr: Prix

[ctx: Purchase Receipt Item Supplied]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Receipt Item Supplied'
en: Rate
fr: Prix

[ctx: Purchase Taxes and Charges]
note: Label of a Float field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Rate
fr: Prix

[ctx: Quotation Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Quotation Item'
en: Rate
fr: Prix

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Rate
fr: Prix

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Order Item'
en: Rate
fr: Prix

[ctx: Sales Taxes and Charges]
note: Label of a Float field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Rate
fr: Prix

[ctx: Share Balance]
note: Label of a Int field in DocType 'Share Balance'
en: Rate
fr: Prix

[ctx: Share Transfer]
note: Label of a Currency field in DocType 'Share Transfer'
en: Rate
fr: Prix

[ctx: Subcontracting Order Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Subcontracting Order Item'
en: Rate
fr: Prix

[ctx: Subcontracting Order Service Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Subcontracting Order Service Item'
en: Rate
fr: Prix

[ctx: Subcontracting Order Supplied Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item'
en: Rate
fr: Prix

[ctx: Subcontracting Receipt Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Rate
fr: Prix

[ctx: Subcontracting Receipt Supplied Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Subcontracting Receipt Supplied Item'
en: Rate
fr: Prix

[ctx: Supplier Quotation Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Rate
fr: Prix

[ctx: Work Order Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Work Order Item'
en: Rate
fr: Prix

[ctx: BOM Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'BOM Item'
en: Rate & Amount
fr: Prix et Montant

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Rate (Company Currency)
fr: Prix (Devise Société)

[ctx: Opportunity Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Opportunity Item'
en: Rate (Company Currency)
fr: Prix (Devise Société)

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Rate (Company Currency)
fr: Prix (Devise Société)

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Rate (Company Currency)
fr: Prix (Devise Société)

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Rate (Company Currency)
fr: Prix (Devise Société)

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Rate (Company Currency)
fr: Prix (Devise Société)

[ctx: Quotation Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Quotation Item'
en: Rate (Company Currency)
fr: Prix (Devise Société)

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Rate (Company Currency)
fr: Prix (Devise Société)

[ctx: Supplier Quotation Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Rate (Company Currency)
fr: Prix (Devise Société)

[ctx: BOM]
note: Label of a Select field in DocType 'BOM'
en: Rate Of Materials Based On
fr: Prix des Matériaux Basé sur

[ctx: BOM Creator]
note: Label of a Select field in DocType 'BOM Creator'
en: Rate Of Materials Based On
fr: Prix des Matériaux Basé sur

[ctx: Lower Deduction Certificate]
note: Label of a Percent field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Rate Of TDS As Per Certificate
fr: Taux de TDS selon le certificat

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Rate With Margin
fr: Prix Avec Marge

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Rate With Margin
fr: Prix Avec Marge

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Rate With Margin
fr: Prix Avec Marge

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Rate With Margin
fr: Prix Avec Marge

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Rate With Margin
fr: Prix Avec Marge

[ctx: Quotation Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Quotation Item'
en: Rate With Margin
fr: Prix Avec Marge

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Rate With Margin
fr: Prix Avec Marge

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Order Item'
en: Rate With Margin
fr: Prix Avec Marge

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Rate With Margin (Company Currency)
fr: Prix avec marge (devise de l'entreprise)

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Rate With Margin (Company Currency)
fr: Prix avec marge (devise de l'entreprise)

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Rate With Margin (Company Currency)
fr: Prix avec marge (devise de l'entreprise)

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Rate With Margin (Company Currency)
fr: Prix avec marge (devise de l'entreprise)

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Rate With Margin (Company Currency)
fr: Prix avec marge (devise de l'entreprise)

[ctx: Quotation Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Quotation Item'
en: Rate With Margin (Company Currency)
fr: Prix avec marge (devise de l'entreprise)

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Rate With Margin (Company Currency)
fr: Prix avec marge (devise de l'entreprise)

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Order Item'
en: Rate With Margin (Company Currency)
fr: Prix avec marge (devise de l'entreprise)

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Rate and Amount
fr: Prix et Montant

[ctx: Subcontracting Receipt Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Rate and Amount
fr: Prix et Montant

[ctx: POS Invoice]
note: Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'POS Invoice'
en: Rate at which Customer Currency is converted to customer's base currency
fr: Taux auquel la Devise Client est convertie en devise client de base

[ctx: Sales Invoice]
note: Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Rate at which Customer Currency is converted to customer's base currency
fr: Taux auquel la Devise Client est convertie en devise client de base

[ctx: Delivery Note]
note: Description of the 'Price List Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Delivery Note'
en: Rate at which Price list currency is converted to company's base currency
fr: Taux auquel la devise de la Liste de prix est convertie en devise société de base

[ctx: Quotation]
note: Description of the 'Price List Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Quotation'
en: Rate at which Price list currency is converted to company's base currency
fr: Taux auquel la devise de la Liste de prix est convertie en devise société de base

[ctx: Sales Order]
note: Description of the 'Price List Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Sales Order'
en: Rate at which Price list currency is converted to company's base currency
fr: Taux auquel la devise de la Liste de prix est convertie en devise société de base

[ctx: POS Invoice]
note: Description of the 'Price List Exchange Rate' (Float) field in DocType 'POS Invoice'
en: Rate at which Price list currency is converted to customer's base currency
fr: Taux auquel la devise de la Liste de prix est convertie en devise du client de base

[ctx: Sales Invoice]
note: Description of the 'Price List Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Rate at which Price list currency is converted to customer's base currency
fr: Taux auquel la devise de la Liste de prix est convertie en devise du client de base

[ctx: Delivery Note]
note: Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Delivery Note'
en: Rate at which customer's currency is converted to company's base currency
fr: Taux auquel la devise client est convertie en devise client de base

[ctx: Quotation]
note: Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Quotation'
en: Rate at which customer's currency is converted to company's base currency
fr: Taux auquel la devise client est convertie en devise client de base

[ctx: Sales Order]
note: Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Sales Order'
en: Rate at which customer's currency is converted to company's base currency
fr: Taux auquel la devise client est convertie en devise client de base

[ctx: Purchase Receipt]
note: Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Rate at which supplier's currency is converted to company's base currency
fr: Taux auquel la devise du fournisseur est convertie en devise société de base

[ctx: Account]
note: Description of the 'Rate' (Float) field in DocType 'Account'
en: Rate at which this tax is applied
fr: Taux auquel cette taxe est appliquée

[ctx: Asset Depreciation Schedule]
note: Label of a Percent field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: Rate of Depreciation
fr: Taux d'amortissement

[ctx: Asset Finance Book]
note: Label of a Percent field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Rate of Depreciation
fr: Taux d'amortissement

[ctx: Pricing Rule]
note: Label of a Select field in DocType 'Pricing Rule'
en: Rate or Discount
fr: Prix unitaire ou réduction

[ctx: Pricing Rule Detail]
note: Label of a Data field in DocType 'Pricing Rule Detail'
en: Rate or Discount
fr: Prix unitaire ou réduction

en: Rate or Discount is required for the price discount.
fr: Le prix ou la remise est requis pour la remise.

[ctx: Stock Entry Detail]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Rates
fr: Prix

[ctx: Tax Withholding Category]
note: Label of a Table field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Rates
fr: Prix

en: Raw Material
fr: Matières Premières

en: Raw Material Code
fr: Code matière première

[ctx: BOM]
note: Label of a Currency field in DocType 'BOM'
en: Raw Material Cost
fr: Coût de Matière Première

[ctx: BOM]
note: Label of a Currency field in DocType 'BOM'
en: Raw Material Cost (Company Currency)
fr: Coût de la matière première (devise de la société)

[ctx: Purchase Order Item Supplied]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Order Item Supplied'
en: Raw Material Item Code
fr: Code d’Article de Matière Première

[ctx: Purchase Receipt Item Supplied]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Receipt Item Supplied'
en: Raw Material Item Code
fr: Code d’Article de Matière Première

[ctx: Subcontracting Order Supplied Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item'
en: Raw Material Item Code
fr: Code d’Article de Matière Première

[ctx: Subcontracting Receipt Supplied Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Subcontracting Receipt Supplied Item'
en: Raw Material Item Code
fr: Code d’Article de Matière Première

en: Raw Material Name
fr: Nom de la matière première

en: Raw Material Warehouse
fr: Entrepôt de matières premières

en: Raw Materials
fr: Matières premières

[ctx: BOM]
note: Label of a Section Break field in DocType 'BOM'
en: Raw Materials
fr: Matières premières

[ctx: Job Card]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Job Card'
en: Raw Materials
fr: Matières premières

[ctx: Production Plan]
note: Label of a Table field in DocType 'Production Plan'
en: Raw Materials
fr: Matières premières

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Raw Materials Consumed
fr: Matières premières consommées

[ctx: Subcontracting Receipt]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Raw Materials Consumed
fr: Matières premières consommées

[ctx: Manufacturing Settings]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Raw Materials Consumption
fr: Consommation de matières premières

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Raw Materials Supplied
fr: Matières Premières Fournies

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Order'
en: Raw Materials Supplied
fr: Matières Premières Fournies

[ctx: Subcontracting Order]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Raw Materials Supplied
fr: Matières Premières Fournies

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Raw Materials Supplied Cost
fr: Coût des Matières Premières Fournies

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Raw Materials Supplied Cost
fr: Coût des Matières Premières Fournies

[ctx: Subcontracting Receipt Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Raw Materials Supplied Cost
fr: Coût des Matières Premières Fournies

en: Raw Materials cannot be blank.
fr: Matières Premières ne peuvent pas être vides.

en: Re-open
fr: Ré-ouvrir

[ctx: Item Reorder]
note: Label of a Float field in DocType 'Item Reorder'
en: Re-order Level
fr: Niveau de Réapprovisionnement

[ctx: Item Reorder]
note: Label of a Float field in DocType 'Item Reorder'
en: Re-order Qty
fr: Qté de Réapprovisionnement

en: Read blog
fr: Lire le blog

[ctx: Quality Inspection Reading]
note: Label of a Data field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 1
fr: Lecture 1

[ctx: Quality Inspection Reading]
note: Label of a Data field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 10
fr: Lecture 10

[ctx: Quality Inspection Reading]
note: Label of a Data field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 2
fr: Lecture 2

[ctx: Quality Inspection Reading]
note: Label of a Data field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 6
fr: Lecture 6

[ctx: Quality Inspection Reading]
note: Label of a Data field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 7
fr: Lecture 7

[ctx: Quality Inspection Reading]
note: Label of a Data field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 8
fr: Lecture 8

[ctx: Quality Inspection Reading]
note: Label of a Data field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 9
fr: Lecture 9

en: Reading Uploaded File
fr: Lecture du fichier téléchargé

[ctx: Quality Inspection]
note: Label of a Table field in DocType 'Quality Inspection'
en: Readings
fr: Lectures

en: Reason For Putting On Hold
fr: Raison de la mise en attente

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Reason For Putting On Hold
fr: Raison de la mise en attente

en: Reason for Hold
fr: Raison de tenir

[ctx: Employee]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Employee'
en: Reason for Leaving
fr: Raison du Départ

en: Receipt
fr: Reçu

[ctx: Asset]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Receipt
fr: Reçu

[ctx: Asset Movement]
note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Asset Movement'
en: Receipt
fr: Reçu

[ctx: Serial No]
note: Option for the 'Asset Status' (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Receipt
fr: Reçu

[ctx: Landed Cost Item]
note: Label of a Dynamic Link field in DocType 'Landed Cost Item'
en: Receipt Document
fr: Reçu

[ctx: Landed Cost Purchase Receipt]
note: Label of a Dynamic Link field in DocType 'Landed Cost Purchase Receipt'
en: Receipt Document
fr: Reçu

[ctx: Landed Cost Item]
note: Label of a Select field in DocType 'Landed Cost Item'
en: Receipt Document Type
fr: Type de Reçu

[ctx: Landed Cost Purchase Receipt]
note: Label of a Select field in DocType 'Landed Cost Purchase Receipt'
en: Receipt Document Type
fr: Type de Reçu

en: Receivable
fr: Créance

[ctx: Account]
note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Receivable
fr: Créance

[ctx: Party Type]
note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Party Type'
en: Receivable
fr: Créance

[ctx: Payment Ledger Entry]
note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Payment Ledger Entry'
en: Receivable
fr: Créance

[ctx: Payment Reconciliation]
note: Label of a Link field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Receivable / Payable Account
fr: Compte Débiteur / Créditeur

en: Receivable Account
fr: Compte Débiteur

[ctx: Email Digest]
note: Label of a Check field in DocType 'Email Digest'
en: Receivables
fr: Créances

[ctx: Payment Entry]
note: Option for the 'Payment Type' (Select) field in DocType 'Payment Entry'
en: Receive
fr: Recevoir

[ctx: Payment Entry]
note: Label of a Currency field in DocType 'Payment Entry'
en: Received Amount
fr: Montant Reçu

[ctx: Payment Entry]
note: Label of a Currency field in DocType 'Payment Entry'
en: Received Amount (Company Currency)
fr: Montant Reçu (Devise Société)

en: Received From
fr: Reçu de

note: Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Received Items To Be Billed
fr: Articles Reçus à Facturer

en: Received On
fr: Reçu le

en: Received Qty
fr: Qté Reçue

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Received Qty
fr: Qté Reçue

[ctx: Material Request Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Material Request Item'
en: Received Qty
fr: Qté Reçue

[ctx: Production Plan Sub Assembly Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Received Qty
fr: Qté Reçue

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Received Qty
fr: Qté Reçue

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Received Qty
fr: Qté Reçue

[ctx: Subcontracting Order Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Subcontracting Order Item'
en: Received Qty
fr: Qté Reçue

en: Received Qty Amount
fr: Quantité reçue Quantité

en: Received Quantity
fr: Quantité reçue

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Received Quantity
fr: Quantité reçue

[ctx: Subcontracting Receipt Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Received Quantity
fr: Quantité reçue

en: Received Stock Entries
fr: Entrées de stock reçues

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Received and Accepted
fr: Reçus et Acceptés

[ctx: Subcontracting Receipt Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Received and Accepted
fr: Reçus et Acceptés

[ctx: SMS Center]
note: Label of a Code field in DocType 'SMS Center'
en: Receiver List
fr: Liste de Destinataires

en: Receiver List is empty. Please create Receiver List
fr: La Liste de Destinataires est vide. Veuillez créer une Liste de Destinataires

[ctx: Bank Guarantee]
note: Option for the 'Bank Guarantee Type' (Select) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Receiving
fr: Reçue

[ctx: Payment Request]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Payment Request'
en: Recipient Message And Payment Details
fr: Message du Destinataire et Détails de Paiement

en: Reconcile
fr: Réconcilier

[ctx: Bank Reconciliation Tool]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: Reconcile
fr: Réconcilier

en: Reconcile Entries
fr: Réconcilier les entrées

en: Reconciled
fr: Réconcilié

[ctx: Bank Transaction]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Reconciled
fr: Réconcilié

[ctx: Process Payment Reconciliation Log]
note: Label of a Check field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log'
en: Reconciled
fr: Réconcilié

[ctx: Process Payment Reconciliation Log Allocations]
note: Label of a Check field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations'
en: Reconciled
fr: Réconcilié

[ctx: Call Log]
note: Label of a Data field in DocType 'Call Log'
en: Recording URL
fr: URL d'enregistrement

[ctx: Quality Feedback Template]
note: Group in Quality Feedback Template's connections
en: Records
fr: Dossiers

[ctx: Loyalty Point Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Loyalty Point Entry'
en: Redeem Against
fr: Échanger contre

en: Redeem Loyalty Points
fr: Échanger des points de fidélité

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Check field in DocType 'POS Invoice'
en: Redeem Loyalty Points
fr: Échanger des points de fidélité

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Check field in DocType 'Sales Invoice'
en: Redeem Loyalty Points
fr: Échanger des points de fidélité

[ctx: Loyalty Point Entry Redemption]
note: Label of a Int field in DocType 'Loyalty Point Entry Redemption'
en: Redeemed Points
fr: Points échangés

[ctx: Loyalty Program]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Loyalty Program'
en: Redemption
fr: Echange

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Invoice'
en: Redemption Account
fr: Compte pour l'échange

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Invoice'
en: Redemption Account
fr: Compte pour l'échange

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Invoice'
en: Redemption Cost Center
fr: Centre de coûts pour l'échange

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Invoice'
en: Redemption Cost Center
fr: Centre de coûts pour l'échange

[ctx: Loyalty Point Entry Redemption]
note: Label of a Date field in DocType 'Loyalty Point Entry Redemption'
en: Redemption Date
fr: Date de l'échange

[ctx: Item Customer Detail]
note: Label of a Data field in DocType 'Item Customer Detail'
en: Ref Code
fr: Code de Réf.

en: Ref Date
fr: Date de Réf.

en: Reference #{0} dated {1}
fr: Référence #{0} datée du {1}

[ctx: Journal Entry Account]
note: Label of a Data field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Reference Detail No
fr: Détail de référence Non

en: Reference Doctype must be one of {0}
fr: Doctype de la Référence doit être parmi {0}

[ctx: Asset Movement]
note: Label of a Dynamic Link field in DocType 'Asset Movement'
en: Reference Document Name
fr: Nom du document de référence

[ctx: Bank Guarantee]
note: Label of a Dynamic Link field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Reference Document Name
fr: Nom du document de référence

[ctx: Journal Entry Account]
note: Label of a Date field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Reference Due Date
fr: Date d'échéance de référence

en: Reference No & Reference Date is required for {0}
fr: N° et Date de Référence sont nécessaires pour {0}

en: Reference No and Reference Date is mandatory for Bank transaction
fr: Le N° de Référence et la Date de Référence sont nécessaires pour une Transaction Bancaire

en: Reference No is mandatory if you entered Reference Date
fr: N° de Référence obligatoire si vous avez entré une date

en: Reference No.
fr: Numéro de référence

en: Reference Number
fr: Numéro de réference

[ctx: Bank Transaction]
note: Label of a Data field in DocType 'Bank Transaction'
en: Reference Number
fr: Numéro de réference

[ctx: Journal Entry]
note: Label of a Data field in DocType 'Journal Entry'
en: Reference Number
fr: Numéro de réference

[ctx: Stock Entry Detail]
note: Label of a Link field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Reference Purchase Receipt
fr: Reçu d'achat de référence

[ctx: Payment Reconciliation Allocation]
note: Label of a Data field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation'
en: Reference Row
fr: Ligne de Référence

[ctx: Payment Reconciliation Payment]
note: Label of a Data field in DocType 'Payment Reconciliation Payment'
en: Reference Row
fr: Ligne de Référence

[ctx: Process Payment Reconciliation Log Allocations]
note: Label of a Data field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations'
en: Reference Row
fr: Ligne de Référence

[ctx: Purchase Invoice Advance]
note: Label of a Data field in DocType 'Purchase Invoice Advance'
en: Reference Row
fr: Ligne de Référence

[ctx: Sales Invoice Advance]
note: Label of a Data field in DocType 'Sales Invoice Advance'
en: Reference Row
fr: Ligne de Référence

[ctx: Advance Taxes and Charges]
note: Label of a Data field in DocType 'Advance Taxes and Charges'
en: Reference Row #
fr: Ligne de Référence #

[ctx: Purchase Taxes and Charges]
note: Label of a Data field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Reference Row #
fr: Ligne de Référence #

[ctx: Sales Taxes and Charges]
note: Label of a Data field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Reference Row #
fr: Ligne de Référence #

en: Reference: {0}, Item Code: {1} and Customer: {2}
fr: Référence: {0}, Code de l'article: {1} et Client: {2}

en: References
fr: Références

[ctx: Contract]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Contract'
en: References
fr: Références

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'POS Invoice Item'
en: References
fr: Références

[ctx: POS Invoice Merge Log]
note: Label of a Section Break field in DocType 'POS Invoice Merge Log'
en: References
fr: Références

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Order Item'
en: References
fr: Références

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: References
fr: Références

[ctx: Sales Partner]
note: Label of a Data field in DocType 'Sales Partner'
en: Referral Code
fr: Code de Parrainage

[ctx: Quotation]
note: Label of a Link field in DocType 'Quotation'
en: Referral Sales Partner
fr: Partenaire commercial de référence

en: Regards,
fr: Cordialement,

note: Label of a Card Break in the Buying Workspace
en: Regional
fr: Régional

[ctx: Company]
note: Label of a Code field in DocType 'Company'
en: Registration Details
fr: Informations Légales

[ctx: Cheque Print Template]
note: Option for the 'Cheque Size' (Select) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Regular
fr: Ordinaire

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Rejected Qty
fr: Qté Rejetée

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Rejected Quantity
fr: Quantité Rejetée

[ctx: Subcontracting Receipt Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Rejected Quantity
fr: Quantité Rejetée

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Text field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Rejected Serial No
fr: N° de Série Rejeté

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Text field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Rejected Serial No
fr: N° de Série Rejeté

[ctx: Subcontracting Receipt Item]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Rejected Serial No
fr: N° de Série Rejeté

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Rejected Warehouse
fr: Entrepôt Rejeté

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Rejected Warehouse
fr: Entrepôt Rejeté

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Rejected Warehouse
fr: Entrepôt Rejeté

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Rejected Warehouse
fr: Entrepôt Rejeté

[ctx: Subcontracting Receipt]
note: Label of a Link field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Rejected Warehouse
fr: Entrepôt Rejeté

[ctx: Subcontracting Receipt Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Rejected Warehouse
fr: Entrepôt Rejeté

en: Related
fr: en relation

en: Release Date
fr: Date de la fin de mise en attente

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Date field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Release Date
fr: Date de la fin de mise en attente

[ctx: Supplier]
note: Label of a Date field in DocType 'Supplier'
en: Release Date
fr: Date de la fin de mise en attente

en: Release date must be in the future
fr: La date de sortie doit être dans le futur

[ctx: Employee]
note: Label of a Date field in DocType 'Employee'
en: Relieving Date
fr: Date de Relève

en: Remaining
fr: Restant

en: Remaining Balance
fr: Solde restant

en: Remark
fr: Remarque

[ctx: Journal Entry]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Journal Entry'
en: Remark
fr: Remarque

[ctx: Payment Reconciliation Payment]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Payment Reconciliation Payment'
en: Remark
fr: Remarque

en: Remarks
fr: Remarques

[ctx: BOM Creator]
note: Label of a Text Editor field in DocType 'BOM Creator' Label of a Tab Break field in DocType 'BOM Creator'
en: Remarks
fr: Remarques

[ctx: Downtime Entry]
note: Label of a Text field in DocType 'Downtime Entry'
en: Remarks
fr: Remarques

[ctx: GL Entry]
note: Label of a Text field in DocType 'GL Entry'
en: Remarks
fr: Remarques

[ctx: Installation Note]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Installation Note'
en: Remarks
fr: Remarques

[ctx: Job Card]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Job Card'
en: Remarks
fr: Remarques

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Small Text field in DocType 'POS Invoice'
en: Remarks
fr: Remarques

[ctx: Payment Entry]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Payment Entry'
en: Remarks
fr: Remarques

[ctx: Payment Ledger Entry]
note: Label of a Text field in DocType 'Payment Ledger Entry'
en: Remarks
fr: Remarques

[ctx: Period Closing Voucher]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Period Closing Voucher'
en: Remarks
fr: Remarques

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Remarks
fr: Remarques

[ctx: Purchase Invoice Advance]
note: Label of a Text field in DocType 'Purchase Invoice Advance'
en: Remarks
fr: Remarques

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Remarks
fr: Remarques

[ctx: Quality Inspection]
note: Label of a Text field in DocType 'Quality Inspection'
en: Remarks
fr: Remarques

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Sales Invoice'
en: Remarks
fr: Remarques

[ctx: Sales Invoice Advance]
note: Label of a Text field in DocType 'Sales Invoice Advance'
en: Remarks
fr: Remarques

[ctx: Share Transfer]
note: Label of a Long Text field in DocType 'Share Transfer'
en: Remarks
fr: Remarques

[ctx: Stock Entry]
note: Label of a Text field in DocType 'Stock Entry'
en: Remarks
fr: Remarques

[ctx: Subcontracting Receipt]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Remarks
fr: Remarques

en: Removed items with no change in quantity or value.
fr: Les articles avec aucune modification de quantité ou de valeur ont étés retirés.

[ctx: Item Variant Settings]
note: Description of the 'Allow Rename Attribute Value' (Check) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Rename Attribute Value in Item Attribute.
fr: Renommez la valeur de l'attribut dans l'attribut de l'article.

[ctx: Rename Tool]
note: Label of a HTML field in DocType 'Rename Tool'
en: Rename Log
fr: Journal des Renommages

en: Rename Not Allowed
fr: Renommer non autorisé

note: Name of a DocType
en: Rename Tool
fr: Outil de Renommage

en: Renaming it is only allowed via parent company {0}, to avoid mismatch.
fr: Le renommer n'est autorisé que via la société mère {0}, pour éviter les incompatibilités.

[ctx: Workstation]
note: Label of a Currency field in DocType 'Workstation'
en: Rent Cost
fr: Coût de la Location

[ctx: Workstation Type]
note: Label of a Currency field in DocType 'Workstation Type'
en: Rent Cost
fr: Coût de la Location

[ctx: Employee]
note: Option for the 'Permanent Address Is' (Select) field in DocType 'Employee' Option for the 'Current Address Is' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Rented
fr: Loué

en: Reorder Level
fr: Niveau de réapprovisionnement

en: Reorder Qty
fr: Qté de Réapprovisionnement

[ctx: Item]
note: Label of a Table field in DocType 'Item'
en: Reorder level based on Warehouse
fr: Niveau de réapprovisionnement basé sur l’Entrepôt

[ctx: Stock Entry]
note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry'
en: Repack
fr: Ré-emballer

[ctx: Stock Entry Type]
note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Repack
fr: Ré-emballer

[ctx: Asset Repair]
note: Label of a Currency field in DocType 'Asset Repair'
en: Repair Cost
fr: Coût de réparation

[ctx: Asset Repair]
note: Label of a Select field in DocType 'Asset Repair'
en: Repair Status
fr: État de réparation

en: Repeat Customer Revenue
fr: Revenus de Clients Récurrents

en: Repeat Customers
fr: Clients Récurrents

[ctx: BOM Update Tool]
note: Label of a Button field in DocType 'BOM Update Tool'
en: Replace
fr: Remplacer

[ctx: BOM Update Log]
note: Option for the 'Update Type' (Select) field in DocType 'BOM Update Log'
en: Replace BOM
fr: Remplacer la nomenclature

[ctx: BOM Update Tool]
note: Label of a Section Break field in DocType 'BOM Update Tool'
en: Replace BOM
fr: Remplacer la nomenclature

en: Report Date
fr: Date du Rapport

[ctx: Quality Inspection]
note: Label of a Date field in DocType 'Quality Inspection'
en: Report Date
fr: Date du Rapport

en: Report Type is mandatory
fr: Le Type de Rapport est nécessaire

[ctx: Employee]
note: Label of a Link field in DocType 'Employee'
en: Reports to
fr: Rapports À

[ctx: Customer]
note: Label of a Link field in DocType 'Customer'
en: Represents Company
fr: Représente la société

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Link field in DocType 'Delivery Note'
en: Represents Company
fr: Représente la société

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Represents Company
fr: Représente la société

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Order'
en: Represents Company
fr: Représente la société

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Represents Company
fr: Représente la société

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Invoice'
en: Represents Company
fr: Représente la société

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Order'
en: Represents Company
fr: Représente la société

[ctx: Subcontracting Receipt]
note: Label of a Link field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Represents Company
fr: Représente la société

[ctx: Supplier]
note: Label of a Link field in DocType 'Supplier'
en: Represents Company
fr: Représente la société

en: Reqd by date
fr: Reqd par date

en: Request For Quotation
fr: Demande de devis

[ctx: Lead]
note: Label of a Select field in DocType 'Lead'
en: Request Type
fr: Type de Demande

[ctx: Item Reorder]
note: Label of a Link field in DocType 'Item Reorder'
en: Request for
fr: Demander Pour

[ctx: Lead]
note: Option for the 'Request Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Request for Information
fr: Demande de Renseignements

note: Name of a DocType
en: Request for Quotation
fr: Appel d'Offre

[ctx: Incoterm]
note: Linked DocType in Incoterm's connections
en: Request for Quotation
fr: Appel d'Offre

[ctx: Request for Quotation]
note: Label of a Link in the Buying Workspace
en: Request for Quotation
fr: Appel d'Offre

[ctx: Supplier Quotation Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Request for Quotation
fr: Appel d'Offre

note: Name of a DocType
en: Request for Quotation Item
fr: Article de l'Appel d'Offre

[ctx: Supplier Quotation Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Request for Quotation Item
fr: Article de l'Appel d'Offre

note: Name of a DocType
en: Request for Quotation Supplier
fr: Fournisseur de l'Appel d'Offre

en: Request for Raw Materials
fr: Demande de matières premières

en: Requested
fr: Demandé

[ctx: Payment Request]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request'
en: Requested
fr: Demandé

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Requested Items To Be Transferred
fr: Articles Demandés à Transférer

note: Name of a report
en: Requested Items to Order and Receive
fr: Articles demandés à commander et à recevoir

en: Requested Qty
fr: Qté demandée

[ctx: Bin]
note: Label of a Float field in DocType 'Bin'
en: Requested Qty
fr: Qté demandée

[ctx: Job Card]
note: Label of a Float field in DocType 'Job Card'
en: Requested Qty
fr: Qté demandée

[ctx: Material Request Plan Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Material Request Plan Item'
en: Requested Qty
fr: Qté demandée

en: Requesting Site
fr: Site demandeur

en: Requestor
fr: Demandeur

en: Required By
fr: Requis pour le

[ctx: Material Request]
note: Label of a Date field in DocType 'Material Request'
en: Required By
fr: Requis pour le

[ctx: Material Request Item]
note: Label of a Date field in DocType 'Material Request Item'
en: Required By
fr: Requis pour le

[ctx: Material Request Plan Item]
note: Label of a Date field in DocType 'Material Request Plan Item'
en: Required By
fr: Requis pour le

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Date field in DocType 'Purchase Order'
en: Required By
fr: Requis pour le

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Date field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Required By
fr: Requis pour le

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Date field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Required By
fr: Requis pour le

[ctx: Subcontracting Order]
note: Label of a Date field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Required By
fr: Requis pour le

[ctx: Subcontracting Order Item]
note: Label of a Date field in DocType 'Subcontracting Order Item'
en: Required By
fr: Requis pour le

[ctx: Subcontracting Receipt Item]
note: Label of a Date field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Required By
fr: Requis pour le

[ctx: Request for Quotation]
note: Label of a Date field in DocType 'Request for Quotation'
en: Required Date
fr: Date Requise

[ctx: Request for Quotation Item]
note: Label of a Date field in DocType 'Request for Quotation Item'
en: Required Date
fr: Date Requise

[ctx: Work Order]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Work Order' Label of a Table field in DocType 'Work Order'
en: Required Items
fr: Articles Requis

en: Required Qty
fr: Qté requise

[ctx: Job Card Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Job Card Item'
en: Required Qty
fr: Qté requise

[ctx: Production Plan Sub Assembly Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Required Qty
fr: Qté requise

[ctx: Purchase Order Item Supplied]
note: Label of a Float field in DocType 'Purchase Order Item Supplied'
en: Required Qty
fr: Qté requise

[ctx: Subcontracting Order Supplied Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item'
en: Required Qty
fr: Qté requise

[ctx: Subcontracting Receipt Supplied Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Subcontracting Receipt Supplied Item'
en: Required Qty
fr: Qté requise

[ctx: Work Order Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Work Order Item'
en: Required Qty
fr: Qté requise

en: Required Quantity
fr: Quantité requise

[ctx: Contract Fulfilment Checklist]
note: Label of a Data field in DocType 'Contract Fulfilment Checklist'
en: Requirement
fr: Obligations

[ctx: Contract Template Fulfilment Terms]
note: Label of a Data field in DocType 'Contract Template Fulfilment Terms'
en: Requirement
fr: Obligations

[ctx: Contract]
note: Label of a Check field in DocType 'Contract'
en: Requires Fulfilment
fr: Nécessite des conditions

[ctx: Contract Template]
note: Label of a Check field in DocType 'Contract Template'
en: Requires Fulfilment
fr: Nécessite des conditions

en: Research
fr: Recherche

en: Research & Development
fr: Recherche & Développement

[ctx: Customer]
note: Description of the 'Customer Primary Address' (Link) field in DocType 'Customer'
en: Reselect, if the chosen address is edited after save
fr: Re-sélectionner, si l'adresse choisie est éditée après l'enregistrement

[ctx: Supplier]
note: Description of the 'Supplier Primary Address' (Link) field in DocType 'Supplier'
en: Reselect, if the chosen address is edited after save
fr: Re-sélectionner, si l'adresse choisie est éditée après l'enregistrement

[ctx: Customer]
note: Description of the 'Customer Primary Contact' (Link) field in DocType 'Customer'
en: Reselect, if the chosen contact is edited after save
fr: Re-sélectionner, si le contact choisi est édité après l'enregistrement

[ctx: Supplier]
note: Description of the 'Supplier Primary Contact' (Link) field in DocType 'Supplier'
en: Reselect, if the chosen contact is edited after save
fr: Re-sélectionner, si le contact choisi est édité après l'enregistrement

en: Resend Payment Email
fr: Renvoyer Email de Paiement

[ctx: Purchase Order Item Supplied]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Order Item Supplied'
en: Reserve Warehouse
fr: Entrepôt de réserve

[ctx: Subcontracting Order Supplied Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item'
en: Reserve Warehouse
fr: Entrepôt de réserve

[ctx: Stock Reservation Entry]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Reserved
fr: Réservé

en: Reserved Qty
fr: Qté Réservées

[ctx: Bin]
note: Label of a Float field in DocType 'Bin'
en: Reserved Qty
fr: Qté Réservées

[ctx: Stock Reservation Entry]
note: Label of a Float field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Reserved Qty
fr: Qté Réservées

[ctx: Bin]
note: Label of a Float field in DocType 'Bin'
en: Reserved Qty for Production
fr: Qté Réservée pour la Production

[ctx: Material Request Plan Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Material Request Plan Item'
en: Reserved Qty for Production
fr: Qté Réservée pour la Production

en: Reserved Quantity
fr: Quantité Réservée

en: Reserved Quantity for Production
fr: Quantité réservée pour la production

en: Reserved for manufacturing
fr: Réservé pour la production

en: Reserved for sale
fr: Réservé à la vente

en: Reserved for sub contracting
fr: Réservé à la sous-traitance

en: Reset Service Level Agreement
fr: Réinitialiser l'accord de niveau de service

[ctx: Issue]
note: Label of a Button field in DocType 'Issue'
en: Reset Service Level Agreement
fr: Réinitialiser l'accord de niveau de service

en: Resetting Service Level Agreement.
fr: Réinitialisation de l'accord de niveau de service.

[ctx: Employee]
note: Label of a Date field in DocType 'Employee'
en: Resignation Letter Date
fr: Date de la Lettre de Démission

[ctx: Quality Action]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Quality Action'
en: Resolution
fr: Résolution

[ctx: Quality Action Resolution]
note: Label of a Text Editor field in DocType 'Quality Action Resolution'
en: Resolution
fr: Résolution

[ctx: Warranty Claim]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Warranty Claim'
en: Resolution
fr: Résolution

[ctx: Issue]
note: Label of a Datetime field in DocType 'Issue'
en: Resolution By
fr: Résolution de

[ctx: Issue]
note: Label of a Datetime field in DocType 'Issue'
en: Resolution Date
fr: Date de Résolution

[ctx: Warranty Claim]
note: Label of a Datetime field in DocType 'Warranty Claim'
en: Resolution Date
fr: Date de Résolution

[ctx: Issue]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Issue' Label of a Text Editor field in DocType 'Issue'
en: Resolution Details
fr: Détails de la Résolution

[ctx: Warranty Claim]
note: Label of a Text field in DocType 'Warranty Claim'
en: Resolution Details
fr: Détails de la Résolution

[ctx: Issue]
note: Label of a Duration field in DocType 'Issue'
en: Resolution Time
fr: Temps de résolution

[ctx: Service Level Priority]
note: Label of a Duration field in DocType 'Service Level Priority'
en: Resolution Time
fr: Temps de résolution

[ctx: Quality Action]
note: Label of a Table field in DocType 'Quality Action'
en: Resolutions
fr: Les résolutions

en: Resolve
fr: Résoudre

en: Resolved
fr: Résolu

[ctx: Dunning]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Dunning'
en: Resolved
fr: Résolu

[ctx: Issue]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Issue'
en: Resolved
fr: Résolu

[ctx: Non Conformance]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Non Conformance'
en: Resolved
fr: Résolu

[ctx: Warranty Claim]
note: Label of a Link field in DocType 'Warranty Claim'
en: Resolved By
fr: Résolu Par

[ctx: Issue]
note: Label of a Datetime field in DocType 'Issue'
en: Response By
fr: Réponse de

[ctx: Issue]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Issue'
en: Response Details
fr: Détails de la réponse

[ctx: Support Settings]
note: Label of a Data field in DocType 'Support Settings'
en: Response Key List
fr: Liste des clés de réponse

[ctx: Support Search Source]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Support Search Source'
en: Response Options
fr: Options de réponse

[ctx: Support Search Source]
note: Label of a Data field in DocType 'Support Search Source'
en: Response Result Key Path
fr: Chemin de la clé du résultat de réponse

en: Response Time for {0} priority in row {1} can't be greater than Resolution Time.
fr: Le temps de réponse pour la {0} priorité dans la ligne {1} ne peut pas être supérieur au temps de résolution.

[ctx: Quality Action Resolution]
note: Label of a Link field in DocType 'Quality Action Resolution'
en: Responsible
fr: Responsable

en: Rest Of The World
fr: Reste du monde

en: Restart Subscription
fr: Redémarrer l'abonnement

[ctx: Party Specific Item]
note: Label of a Select field in DocType 'Party Specific Item'
en: Restrict Items Based On
fr: Type de critére de restriction

[ctx: Shipping Rule]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Shipping Rule'
en: Restrict to Countries
fr: Restreindre aux pays

[ctx: Support Search Source]
note: Label of a Data field in DocType 'Support Search Source'
en: Result Preview Field
fr: Champ d'aperçu du résultat

[ctx: Support Search Source]
note: Label of a Data field in DocType 'Support Search Source'
en: Result Route Field
fr: Champ du lien du résultat

[ctx: Support Search Source]
note: Label of a Data field in DocType 'Support Search Source'
en: Result Title Field
fr: Champ du titre du résultat

en: Resume
fr: CV

[ctx: Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Item'
en: Retain Sample
fr: Conserver l'échantillon

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Retain Sample
fr: Conserver l'échantillon

[ctx: Stock Entry Detail]
note: Label of a Check field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Retain Sample
fr: Conserver l'échantillon

en: Retained Earnings
fr: Bénéfices Non Répartis

en: Retention Stock Entry
fr: Entrée de stock de rétention

en: Retention Stock Entry already created or Sample Quantity not provided
fr: Saisie de stock de rétention déjà créée ou quantité d'échantillon non fournie

en: Return
fr: Retour

[ctx: POS Invoice]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice'
en: Return
fr: Retour

[ctx: Purchase Invoice]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Return
fr: Retour

[ctx: Sales Invoice]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Return
fr: Retour

[ctx: Subcontracting Receipt]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Return
fr: Retour

en: Return / Credit Note
fr: Retour / Note de crédit

en: Return / Debit Note
fr: Retour / Note de Débit

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Link field in DocType 'Delivery Note'
en: Return Against Delivery Note
fr: Retour contre Bon de Livraison

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Return Against Purchase Invoice
fr: Retour contre Facture d’Achat

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Return Against Purchase Receipt
fr: Retour contre Reçu d'Achat

en: Returned Amount
fr: Montant retourné

en: Returned Qty
fr: Qté Retournée

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Returned Qty
fr: Qté Retournée

[ctx: Purchase Order Item Supplied]
note: Label of a Float field in DocType 'Purchase Order Item Supplied'
en: Returned Qty
fr: Qté Retournée

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Sales Order Item'
en: Returned Qty
fr: Qté Retournée

[ctx: Subcontracting Order Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Subcontracting Order Item'
en: Returned Qty
fr: Qté Retournée

[ctx: Subcontracting Order Supplied Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item'
en: Returned Qty
fr: Qté Retournée

[ctx: Subcontracting Receipt Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Returned Qty
fr: Qté Retournée

en: Returns
fr: Retours

[ctx: Cashier Closing]
note: Label of a Float field in DocType 'Cashier Closing'
en: Returns
fr: Retours

en: Reverse Journal Entry
fr: Ecriture de journal de contre-passation

[ctx: Task]
note: Label of a Date field in DocType 'Task'
en: Review Date
fr: Date de Revue

note: Label of a Card Break in the Quality Workspace
en: Review and Action
fr: Révision et action

[ctx: Quality Procedure]
note: Label of a Int field in DocType 'Quality Procedure'
en: Right Index
fr: Index droit

[ctx: Call Log]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: Ringing
fr: Sonnerie

[ctx: Stock Settings]
note: Label of a Link field in DocType 'Stock Settings'
en: Role Allowed to Create/Edit Back-dated Transactions
fr: Rôle autorisé à créer et modifier des transactions anti-datée

[ctx: Stock Settings]
note: Label of a Link field in DocType 'Stock Settings'
en: Role Allowed to Edit Frozen Stock
fr: Rôle autorisé à modifier le stock gelé

[ctx: Accounts Settings]
note: Label of a Link field in DocType 'Accounts Settings'
en: Role Allowed to Over Bill
fr: Rôle autorisé à sur-facturer

[ctx: Stock Settings]
note: Label of a Link field in DocType 'Stock Settings'
en: Role Allowed to Over Deliver/Receive
fr:  Rôle autorisé à dépasser cette limite

[ctx: Buying Settings]
note: Label of a Link field in DocType 'Buying Settings'
en: Role Allowed to Override Stop Action
fr: Rôle autorisé à outrepasser l'action Stop

[ctx: Selling Settings]
note: Label of a Link field in DocType 'Selling Settings'
en: Role Allowed to Override Stop Action
fr: Rôle autorisé à outrepasser l'action Stop

[ctx: Accounts Settings]
note: Label of a Link field in DocType 'Accounts Settings'
en: Role Allowed to Set Frozen Accounts and Edit Frozen Entries
fr: Rôle autorisé à définir des comptes gelés et à modifier les entrées gelées

[ctx: Accounts Settings]
note: Label of a Link field in DocType 'Accounts Settings'
en: Role allowed to bypass Credit Limit
fr: Rôle autorisé à contourner la limite de crédit

en: Root Company
fr: Compagnie Racine

en: Root Type
fr: Type de racine

[ctx: Account]
note: Label of a Select field in DocType 'Account'
en: Root Type
fr: Type de racine

[ctx: Ledger Merge]
note: Label of a Select field in DocType 'Ledger Merge'
en: Root Type
fr: Type de racine

en: Root Type is mandatory
fr: Le type de racine est obligatoire

en: Root cannot be edited.
fr: La racine ne peut pas être modifiée.

en: Root cannot have a parent cost center
fr: Racine ne peut pas avoir un centre de coûts parent

en: Round Off
fr: Arrondi

[ctx: Account]
note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Round Off
fr: Arrondi

[ctx: Company]
note: Label of a Link field in DocType 'Company'
en: Round Off Account
fr: Compte d’Arrondi

[ctx: Company]
note: Label of a Link field in DocType 'Company'
en: Round Off Cost Center
fr: Centre de Coûts d’Arrondi

en: Rounded Total
fr: Total arrondi

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Currency field in DocType 'Delivery Note'
en: Rounded Total
fr: Total arrondi

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'POS Invoice'
en: Rounded Total
fr: Total arrondi

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Rounded Total
fr: Total arrondi

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Order'
en: Rounded Total
fr: Total arrondi

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Rounded Total
fr: Total arrondi

[ctx: Quotation]
note: Label of a Currency field in DocType 'Quotation'
en: Rounded Total
fr: Total arrondi

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Invoice'
en: Rounded Total
fr: Total arrondi

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Order'
en: Rounded Total
fr: Total arrondi

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Currency field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Rounded Total
fr: Total arrondi

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Currency field in DocType 'Delivery Note'
en: Rounded Total (Company Currency)
fr: Total Arrondi (Devise Société)

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'POS Invoice'
en: Rounded Total (Company Currency)
fr: Total Arrondi (Devise Société)

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Rounded Total (Company Currency)
fr: Total Arrondi (Devise Société)

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Order'
en: Rounded Total (Company Currency)
fr: Total Arrondi (Devise Société)

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Rounded Total (Company Currency)
fr: Total Arrondi (Devise Société)

[ctx: Quotation]
note: Label of a Currency field in DocType 'Quotation'
en: Rounded Total (Company Currency)
fr: Total Arrondi (Devise Société)

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Invoice'
en: Rounded Total (Company Currency)
fr: Total Arrondi (Devise Société)

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Order'
en: Rounded Total (Company Currency)
fr: Total Arrondi (Devise Société)

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Currency field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Rounded Total (Company Currency)
fr: Total Arrondi (Devise Société)

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Currency field in DocType 'Delivery Note'
en: Rounding Adjustment
fr: Arrondi

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'POS Invoice'
en: Rounding Adjustment
fr: Arrondi

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Rounding Adjustment
fr: Arrondi

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Order'
en: Rounding Adjustment
fr: Arrondi

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Rounding Adjustment
fr: Arrondi

[ctx: Quotation]
note: Label of a Currency field in DocType 'Quotation'
en: Rounding Adjustment
fr: Arrondi

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Invoice'
en: Rounding Adjustment
fr: Arrondi

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Order'
en: Rounding Adjustment
fr: Arrondi

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Currency field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Rounding Adjustment
fr: Arrondi

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Currency field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Rounding Adjustment (Company Currency
fr: Arrondi (Devise Société)

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Currency field in DocType 'Delivery Note'
en: Rounding Adjustment (Company Currency)
fr: Arrondi (Devise Société)

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'POS Invoice'
en: Rounding Adjustment (Company Currency)
fr: Arrondi (Devise Société)

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Rounding Adjustment (Company Currency)
fr: Arrondi (Devise Société)

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Order'
en: Rounding Adjustment (Company Currency)
fr: Arrondi (Devise Société)

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Rounding Adjustment (Company Currency)
fr: Arrondi (Devise Société)

[ctx: Quotation]
note: Label of a Currency field in DocType 'Quotation'
en: Rounding Adjustment (Company Currency)
fr: Arrondi (Devise Société)

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Invoice'
en: Rounding Adjustment (Company Currency)
fr: Arrondi (Devise Société)

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Order'
en: Rounding Adjustment (Company Currency)
fr: Arrondi (Devise Société)

note: Name of a DocType Title of an Onboarding Step
en: Routing
fr: Routage

[ctx: BOM]
note: Label of a Link field in DocType 'BOM'
en: Routing
fr: Routage

[ctx: Routing]
note: Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Routing
fr: Routage

[ctx: Routing]
note: Label of a Data field in DocType 'Routing'
en: Routing Name
fr: Nom d'acheminement

en: Row # {0}: Cannot return more than {1} for Item {2}
fr: Ligne # {0} : Vous ne pouvez pas retourner plus de {1} pour l’Article {2}

en: Row # {0}: Rate cannot be greater than the rate used in {1} {2}
fr: Ligne # {0}: Le prix ne peut pas être supérieur au prix utilisé dans {1} {2}

en: Row # {0}: Returned Item {1} does not exist in {2} {3}
fr: Ligne n ° {0}: l'élément renvoyé {1} n'existe pas dans {2} {3}

en: Row #{0} (Payment Table): Amount must be negative
fr: Row # {0} (Table de paiement): le montant doit être négatif

en: Row #{0} (Payment Table): Amount must be positive
fr: Ligne #{0} (Table de paiement): Le montant doit être positif

en: Row #{0}: Accepted Warehouse and Supplier Warehouse cannot be same
fr: Ligne # {0}: l'entrepôt accepté et l'entrepôt fournisseur ne peuvent pas être identiques

en: Row #{0}: Account {1} does not belong to company {2}
fr: Ligne # {0}: le compte {1} n'appartient pas à la société {2}

en: Row #{0}: Allocated Amount cannot be greater than outstanding amount.
fr: Ligne # {0}: montant attribué ne peut pas être supérieur au montant en souffrance.

en: Row #{0}: Asset {1} cannot be submitted, it is already {2}
fr: Ligne #{0} : L’Actif {1} ne peut pas être soumis, il est déjà {2}

en: Row #{0}: Cannot delete item {1} which has already been billed.
fr: Ligne # {0}: impossible de supprimer l'élément {1} qui a déjà été facturé.

en: Row #{0}: Cannot delete item {1} which has already been delivered
fr: Ligne # {0}: impossible de supprimer l'élément {1} qui a déjà été livré

en: Row #{0}: Cannot delete item {1} which has already been received
fr: Ligne # {0}: impossible de supprimer l'élément {1} qui a déjà été reçu

en: Row #{0}: Cannot delete item {1} which has work order assigned to it.
fr: Ligne # {0}: impossible de supprimer l'élément {1} auquel un bon de travail est affecté.

en: Row #{0}: Cannot delete item {1} which is assigned to customer's purchase order.
fr: Ligne # {0}: impossible de supprimer l'article {1} affecté à la commande d'achat du client.

en: Row #{0}: Cannot select Supplier Warehouse while suppling raw materials to subcontractor
fr: Ligne # {0}: Impossible de sélectionner l'entrepôt fournisseur lors de la fourniture de matières premières au sous-traitant

en: Row #{0}: Cannot set Rate if amount is greater than billed amount for Item {1}.
fr: Ligne n ° {0}: impossible de définir le prix si le montant est supérieur au montant facturé pour l'élément {1}.

en: Row #{0}: Child Item should not be a Product Bundle. Please remove Item {1} and Save
fr: Ligne n ° {0}: l'élément enfant ne doit pas être un ensemble de produits. Veuillez supprimer l'élément {1} et enregistrer

en: Row #{0}: Clearance date {1} cannot be before Cheque Date {2}
fr: Ligne #{0} : Date de compensation {1} ne peut pas être antérieure à la Date du Chèque {2}

en: Row #{0}: Cost Center {1} does not belong to company {2}
fr: Ligne # {0}: le centre de coûts {1} n'appartient pas à l'entreprise {2}

en: Row #{0}: Duplicate entry in References {1} {2}
fr: Ligne # {0}: entrée en double dans les références {1} {2}

en: Row #{0}: Expected Delivery Date cannot be before Purchase Order Date
fr: Ligne {0}: la date de livraison prévue ne peut pas être avant la date de commande

en: Row #{0}: Item added
fr: Ligne n ° {0}: élément ajouté

en: Row #{0}: Item {1} is not a Serialized/Batched Item. It cannot have a Serial No/Batch No against it.
fr: Ligne # {0}: l'article {1} n'est pas un article sérialisé / en lot. Il ne peut pas avoir de numéro de série / de lot contre lui.

en: Row #{0}: Journal Entry {1} does not have account {2} or already matched against another voucher
fr: Ligne #{0} : L’Écriture de Journal {1} n'a pas le compte {2} ou est déjà réconciliée avec une autre référence

en: Row #{0}: Not allowed to change Supplier as Purchase Order already exists
fr: Ligne #{0} : Changement de Fournisseur non autorisé car une Commande d'Achat existe déjà

en: Row #{0}: Operation {1} is not completed for {2} qty of finished goods in Work Order {3}. Please update operation status via Job Card {4}.
fr: Ligne n ° {0}: l'opération {1} n'est pas terminée pour {2} quantité de produits finis dans l'ordre de fabrication {3}. Veuillez mettre à jour le statut de l'opération via la carte de travail {4}.

en: Row #{0}: Payment document is required to complete the transaction
fr: Ligne n ° {0}: Un document de paiement est requis pour effectuer la transaction.

en: Row #{0}: Please set reorder quantity
fr: Ligne #{0} : Veuillez définir la quantité de réapprovisionnement

en: Row #{0}: Quantity for Item {1} cannot be zero.
fr: Ligne n° {0}: La quantité de l'article {1} ne peut être nulle

en: Row #{0}: Reference Document Type must be one of Purchase Order, Purchase Invoice or Journal Entry
fr: Ligne #{0} : Type de Document de Référence doit être une Commande d'Achat, une Facture d'Achat ou une Écriture de Journal

en: Row #{0}: Reference Document Type must be one of Sales Order, Sales Invoice, Journal Entry or Dunning
fr: Ligne n ° {0}: le type de document de référence doit être l'un des suivants: Commande client, facture client, écriture de journal ou relance

en: Row #{0}: Rejected Qty can not be entered in Purchase Return
fr: Ligne #{0} : Qté Rejetée ne peut pas être entrée dans le Retour d’Achat

en: Row #{0}: Reqd by Date cannot be before Transaction Date
fr: La ligne # {0}: Reqd par date ne peut pas être antérieure à la date de la transaction

en: Row #{0}: Serial No {1} does not belong to Batch {2}
fr: Ligne # {0}: le numéro de série {1} n'appartient pas au lot {2}

en: Row #{0}: Service End Date cannot be before Invoice Posting Date
fr: Ligne # {0}: la date de fin du service ne peut pas être antérieure à la date de validation de la facture

en: Row #{0}: Service Start Date cannot be greater than Service End Date
fr: Ligne # {0}: la date de début du service ne peut pas être supérieure à la date de fin du service

en: Row #{0}: Service Start and End Date is required for deferred accounting
fr: Ligne # {0}: la date de début et de fin du service est requise pour la comptabilité différée

en: Row #{0}: Set Supplier for item {1}
fr: Ligne #{0} : Définir Fournisseur pour l’article {1}

en: Row #{0}: Status must be {1} for Invoice Discounting {2}
fr: Ligne n ° {0}: l'état doit être {1} pour l'actualisation de facture {2}.

en: Row #{0}: The batch {1} has already expired.
fr: Ligne n ° {0}: le lot {1} a déjà expiré.

en: Row #{0}: Timings conflicts with row {1}
fr: Ligne #{0}: Minutage en conflit avec la ligne {1}

en: Row #{0}: {1} can not be negative for item {2}
fr: Ligne #{0} : {1} ne peut pas être négatif pour l’article {2}

en: Row #{0}: {1} is required to create the Opening {2} Invoices
fr: Ligne n ° {0}: {1} est requise pour créer les {2} factures d'ouverture

en: Row #{}: Currency of {} - {} doesn't matches company currency.
fr: Ligne n ° {}: la devise de {} - {} ne correspond pas à la devise de l'entreprise.

en: Row #{}: Depreciation Posting Date should not be equal to Available for Use Date.
fr: Ligne n ° {}: la date comptable de l'amortissement ne doit pas être égale à la date de disponibilité.

en: Row #{}: Item Code: {} is not available under warehouse {}.
fr: Ligne n ° {}: code article: {} n'est pas disponible dans l'entrepôt {}.

en: Row #{}: POS Invoice {} has been {}
fr: Ligne n ° {}: Facture PDV {} a été {}

en: Row #{}: POS Invoice {} is not against customer {}
fr: Ligne n ° {}: la facture PDV {} n'est pas contre le client {}

en: Row #{}: POS Invoice {} is not submitted yet
fr: Ligne n ° {}: La facture PDV {} n'est pas encore envoyée

en: Row #{}: Please asign task to a member.
fr: Ligne n ° {}: veuillez attribuer la tâche à un membre.

en: Row #{}: Serial No {} cannot be returned since it was not transacted in original invoice {}
fr: Ligne n ° {}: le numéro de série {} ne peut pas être renvoyé car il n'a pas été traité dans la facture d'origine {}

en: Row #{}: Stock quantity not enough for Item Code: {} under warehouse {}. Available quantity {}.
fr: Ligne n ° {}: quantité en stock insuffisante pour le code article: {} sous l'entrepôt {}. Quantité disponible {}.

en: Row #{}: You cannot add postive quantities in a return invoice. Please remove item {} to complete the return.
fr: Ligne n ° {}: vous ne pouvez pas ajouter de quantités positives dans une facture de retour. Veuillez supprimer l'article {} pour terminer le retour.

en: Row #{}: {}
fr: Rangée #{}: {}

en: Row #{}: {} {} does not exist.
fr: Ligne n ° {}: {} {} n'existe pas.

en: Row {0} : Operation is required against the raw material item {1}
fr: Ligne {0}: l'opération est requise pour l'article de matière première {1}

en: Row {0}: Activity Type is mandatory.
fr: Ligne {0} : Le Type d'Activité est obligatoire.

en: Row {0}: Advance against Customer must be credit
fr: Ligne {0} : L’Avance du Client doit être un crédit

en: Row {0}: Advance against Supplier must be debit
fr: Ligne {0} : L’Avance du Fournisseur doit être un débit

en: Row {0}: Bill of Materials not found for the Item {1}
fr: Ligne {0} : Nomenclature non trouvée pour l’Article {1}

en: Row {0}: Conversion Factor is mandatory
fr: Ligne {0} : Le Facteur de Conversion est obligatoire

en: Row {0}: Cost center is required for an item {1}
fr: Ligne {0}: le Centre de Coûts est requis pour un article {1}

en: Row {0}: Credit entry can not be linked with a {1}
fr: Ligne {0} : L’Écriture de crédit ne peut pas être liée à un {1}

en: Row {0}: Currency of the BOM #{1} should be equal to the selected currency {2}
fr: Ligne {0} : La devise de la nomenclature #{1} doit être égale à la devise sélectionnée {2}

en: Row {0}: Debit entry can not be linked with a {1}
fr: Ligne {0} : L’Écriture de Débit ne peut pas être lié à un {1}

en: Row {0}: Delivery Warehouse ({1}) and Customer Warehouse ({2}) can not be same
fr: Ligne {0}: l'entrepôt de livraison ({1}) et l'entrepôt client ({2}) ne peuvent pas être identiques

en: Row {0}: Depreciation Start Date is required
fr: Ligne {0}: la date de début de l'amortissement est obligatoire

en: Row {0}: Due Date in the Payment Terms table cannot be before Posting Date
fr: Ligne {0}: la date d'échéance dans le tableau des conditions de paiement ne peut pas être antérieure à la date comptable

en: Row {0}: Enter location for the asset item {1}
fr: Ligne {0}: entrez la localisation de l'actif {1}

en: Row {0}: Exchange Rate is mandatory
fr: Ligne {0} : Le Taux de Change est obligatoire

en: Row {0}: Expected Value After Useful Life must be less than Gross Purchase Amount
fr: Ligne {0}: la valeur attendue après la durée de vie utile doit être inférieure au montant brut de l'achat

en: Row {0}: For Supplier {1}, Email Address is Required to send an email
fr: Ligne {0}: pour le fournisseur {1}, l'adresse e-mail est obligatoire pour envoyer un e-mail

en: Row {0}: From Time and To Time is mandatory.
fr: Ligne {0} : Heure de Début et Heure de Fin obligatoires.

en: Row {0}: From Time and To Time of {1} is overlapping with {2}
fr: Ligne {0} : Heure de Début et Heure de Fin de {1} sont en conflit avec {2}

en: Row {0}: From time must be less than to time
fr: Ligne {0}: le temps doit être inférieur au temps

en: Row {0}: Hours value must be greater than zero.
fr: Ligne {0} : La valeur des heures doit être supérieure à zéro.

en: Row {0}: Invalid reference {1}
fr: Ligne {0} : Référence {1} non valide

en: Row {0}: Party / Account does not match with {1} / {2} in {3} {4}
fr: Ligne {0} : Tiers / Compte ne correspond pas à {1} / {2} en {3} {4}

en: Row {0}: Party Type and Party is required for Receivable / Payable account {1}
fr: Ligne {0} : Le Type de Tiers et le Tiers sont requis pour le compte Débiteur / Créditeur {1}

en: Row {0}: Payment against Sales/Purchase Order should always be marked as advance
fr: Ligne {0} : Paiements contre Commandes Client / Fournisseur doivent toujours être marqués comme des avances

en: Row {0}: Please check 'Is Advance' against Account {1} if this is an advance entry.
fr: Ligne {0} : Veuillez vérifier 'Est Avance' sur le compte {1} si c'est une avance.

en: Row {0}: Please set at Tax Exemption Reason in Sales Taxes and Charges
fr: Ligne {0}: Définissez le motif d'exemption de taxe dans les taxes de vente et les frais.

en: Row {0}: Please set the Mode of Payment in Payment Schedule
fr: Ligne {0}: Veuillez définir le mode de paiement dans le calendrier de paiement.

en: Row {0}: Please set the correct code on Mode of Payment {1}
fr: Ligne {0}: définissez le code correct sur le mode de paiement {1}.

en: Row {0}: Quantity not available for {4} in warehouse {1} at posting time of the entry ({2} {3})
fr: Ligne {0}: quantité non disponible pour {4} dans l'entrepôt {1} au moment de la comptabilisation de l'entrée ({2} {3}).

en: Row {0}: Subcontracted Item is mandatory for the raw material {1}
fr: Ligne {0}: l'article sous-traité est obligatoire pour la matière première {1}

en: Row {0}: The item {1}, quantity must be positive number
fr: Ligne {0}: l'article {1}, la quantité doit être un nombre positif

en: Row {0}: UOM Conversion Factor is mandatory
fr: Ligne {0} : Facteur de Conversion nomenclature est obligatoire

en: Row {0}: user has not applied the rule {1} on the item {2}
fr: Ligne {0}: l'utilisateur n'a pas appliqué la règle {1} sur l'élément {2}

en: Row {0}: {1} must be greater than 0
fr: Ligne {0}: {1} doit être supérieure à 0

en: Row {0}: {1} {2} does not match with {3}
fr: Ligne {0} : {1} {2} ne correspond pas à {3}

en: Row {1}: Quantity ({0}) cannot be a fraction. To allow this, disable '{2}' in UOM {3}.
fr: Ligne {1}: la quantité ({0}) ne peut pas être une fraction. Pour autoriser cela, désactivez «{2}» dans UdM {3}.

en: Row {}: Asset Naming Series is mandatory for the auto creation for item {}
fr: Ligne {}: Le masque de numérotation d'éléments est obligatoire pour la création automatique de l'élément {}

en: Row({0}): {1} is already discounted in {2}
fr: Ligne ({0}): {1} est déjà réduit dans {2}.

en: Rows Added in {0}
fr: Lignes ajoutées dans {0}

en: Rows Removed in {0}
fr: Lignes supprimées dans {0}

[ctx: Accounts Settings]
note: Description of the 'Merge Similar Account Heads' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Rows with Same Account heads will be merged on Ledger
fr: Les lignes associées aux mêmes comptes comptables seront fusionnées dans le grand livre

en: Rows with duplicate due dates in other rows were found: {0}
fr: Des lignes avec des dates d'échéance en double dans les autres lignes ont été trouvées: {0}

[ctx: Pricing Rule Detail]
note: Label of a Check field in DocType 'Pricing Rule Detail'
en: Rule Applied
fr: Règle appliquée

[ctx: Pricing Rule]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Pricing Rule'
en: Rule Description
fr: Description de la règle

[ctx: Promotional Scheme Price Discount]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount'
en: Rule Description
fr: Description de la règle

[ctx: Promotional Scheme Product Discount]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Rule Description
fr: Description de la règle

en: S.O. No.
fr: S.O. N°.

[ctx: Campaign]
note: Option for the 'Naming Series' (Select) field in DocType 'Campaign'
en: SAL-CAM-.YYYY.-
fr: SAL-CAM-YYYY.-

[ctx: Sales Order]
note: Option for the 'Series' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: SAL-ORD-.YYYY.-
fr: SAL-ORD-.AAAA.-

[ctx: Quotation]
note: Option for the 'Series' (Select) field in DocType 'Quotation'
en: SAL-QTN-.YYYY.-
fr: SAL-QTN-. AAAA.-

en: SLA is on hold since {0}
fr: SLA est en attente depuis le {0}

note: Name of a DocType
en: SMS Center
fr: Centre des SMS

[ctx: SMS Center]
note: Label of a Link in the CRM Workspace
en: SMS Center
fr: Centre des SMS

[ctx: SMS Log]
note: Label of a Link in the CRM Workspace
en: SMS Log
fr: Journal des SMS

en: SO Qty
fr: SO Qté

[ctx: Item]
note: Option for the 'Series' (Select) field in DocType 'Item'
en: STO-ITEM-.YYYY.-
fr: STO-ITEM-YYYY.-

[ctx: Payment Request]
note: Label of a Read Only field in DocType 'Payment Request'
en: SWIFT Number
fr: Numéro SWIFT

[ctx: Bank]
note: Label of a Data field in DocType 'Bank'
en: SWIFT number
fr: Numéro rapide

[ctx: Bank Guarantee]
note: Label of a Data field in DocType 'Bank Guarantee'
en: SWIFT number
fr: Numéro rapide

en: Safety Stock
fr: Stock de Sécurité

[ctx: Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Item'
en: Safety Stock
fr: Stock de Sécurité

[ctx: Material Request Plan Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Material Request Plan Item'
en: Safety Stock
fr: Stock de Sécurité

en: Salary
fr: Salaire

[ctx: Employee]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Employee'
en: Salary
fr: Salaire

[ctx: Employee External Work History]
note: Label of a Currency field in DocType 'Employee External Work History'
en: Salary
fr: Salaire

[ctx: Employee]
note: Label of a Select field in DocType 'Employee'
en: Salary Mode
fr: Mode de Rémunération

en: Sales
fr: Ventes

[ctx: Item]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Item'
en: Sales
fr: Ventes

[ctx: Opening Invoice Creation Tool]
note: Option for the 'Invoice Type' (Select) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool'
en: Sales
fr: Ventes

[ctx: Quotation]
note: Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Quotation'
en: Sales
fr: Ventes

[ctx: Sales Order]
note: Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Sales
fr: Ventes

[ctx: Tax Rule]
note: Option for the 'Tax Type' (Select) field in DocType 'Tax Rule'
en: Sales
fr: Ventes

en: Sales Account
fr: Compte de vente

note: Label of a shortcut in the CRM Workspace Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace Label of a shortcut in the Selling Workspace
en: Sales Analytics
fr: Analyse des Ventes

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Table field in DocType 'Sales Invoice'
en: Sales Contributions and Incentives
fr: Contributions et incitations aux ventes

[ctx: Item Default]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Item Default'
en: Sales Defaults
fr: Valeurs par défaut pour la vente

en: Sales Expenses
fr: Frais de vente

note: Label of a Link in the CRM Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Funnel
fr: Entonnoir de vente

note: Name of a DocType
en: Sales Invoice
fr: Facture de vente

[ctx: Authorization Rule]
note: Option for the 'Transaction' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Sales Invoice
fr: Facture de vente

[ctx: Contract]
note: Option for the 'Document Type' (Select) field in DocType 'Contract'
en: Sales Invoice
fr: Facture de vente

[ctx: Incoterm]
note: Linked DocType in Incoterm's connections
en: Sales Invoice
fr: Facture de vente

[ctx: Journal Entry Account]
note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Sales Invoice
fr: Facture de vente

[ctx: Loyalty Point Entry Redemption]
note: Label of a Data field in DocType 'Loyalty Point Entry Redemption'
en: Sales Invoice
fr: Facture de vente

[ctx: Overdue Payment]
note: Label of a Link field in DocType 'Overdue Payment'
en: Sales Invoice
fr: Facture de vente

[ctx: POS Profile]
note: Linked DocType in POS Profile's connections
en: Sales Invoice
fr: Facture de vente

[ctx: Payment Reconciliation Invoice]
note: Option for the 'Invoice Type' (Select) field in DocType 'Payment Reconciliation Invoice'
en: Sales Invoice
fr: Facture de vente

[ctx: Quality Inspection]
note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Sales Invoice
fr: Facture de vente

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of a Link in the Selling Workspace Label of a shortcut in the Home Workspace
en: Sales Invoice
fr: Facture de vente

[ctx: Subscription]
note: Linked DocType in Subscription's connections
en: Sales Invoice
fr: Facture de vente

[ctx: Timesheet]
note: Label of a Link field in DocType 'Timesheet'
en: Sales Invoice
fr: Facture de vente

[ctx: Timesheet Detail]
note: Label of a Link field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Sales Invoice
fr: Facture de vente

note: Name of a DocType
en: Sales Invoice Advance
fr: Avance sur Facture de Vente

note: Name of a DocType
en: Sales Invoice Item
fr: Article de la Facture de Vente

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Sales Invoice Item
fr: Article de la Facture de Vente

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Sales Invoice Item
fr: Article de la Facture de Vente

[ctx: Stock Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Stock Entry'
en: Sales Invoice No
fr: N° de la Facture de Vente

note: Name of a DocType
en: Sales Invoice Payment
fr: Paiement de la Facture de Vente

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Table field in DocType 'POS Invoice'
en: Sales Invoice Payment
fr: Paiement de la Facture de Vente

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Table field in DocType 'Sales Invoice'
en: Sales Invoice Payment
fr: Paiement de la Facture de Vente

note: Name of a DocType
en: Sales Invoice Timesheet
fr: Feuille de Temps de la Facture de Vente

note: Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Invoice Trends
fr: Tendances des Factures de Vente

en: Sales Invoice {0} has already been submitted
fr: La Facture Vente {0} a déjà été transmise

[ctx: Company]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Company'
en: Sales Monthly History
fr: Historique des Ventes Mensuel

note: Name of a DocType Title of an Onboarding Step
en: Sales Order
fr: Commande client

[ctx: Authorization Rule]
note: Option for the 'Transaction' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Sales Order
fr: Commande client

[ctx: Contract]
note: Option for the 'Document Type' (Select) field in DocType 'Contract'
en: Sales Order
fr: Commande client

[ctx: Incoterm]
note: Linked DocType in Incoterm's connections
en: Sales Order
fr: Commande client

[ctx: Journal Entry Account]
note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Sales Order
fr: Commande client

[ctx: Maintenance Schedule Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Maintenance Schedule Item'
en: Sales Order
fr: Commande client

[ctx: Material Request Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Material Request Item'
en: Sales Order
fr: Commande client

[ctx: Material Request Plan Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Material Request Plan Item'
en: Sales Order
fr: Commande client

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Sales Order
fr: Commande client

[ctx: Pick List Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Pick List Item'
en: Sales Order
fr: Commande client

[ctx: Production Plan]
note: Option for the 'Get Items From' (Select) field in DocType 'Production Plan'
en: Sales Order
fr: Commande client

[ctx: Production Plan Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Production Plan Item'
en: Sales Order
fr: Commande client

[ctx: Production Plan Sales Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Production Plan Sales Order'
en: Sales Order
fr: Commande client

[ctx: Project]
note: Label of a Link field in DocType 'Project'
en: Sales Order
fr: Commande client

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Sales Order
fr: Commande client

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Sales Order
fr: Commande client

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Sales Order
fr: Commande client

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Link in the Selling Workspace Label of a shortcut in the Selling Workspace
en: Sales Order
fr: Commande client

[ctx: Stock Reservation Entry]
note: Option for the 'Voucher Type' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Sales Order
fr: Commande client

[ctx: Supplier Quotation Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Sales Order
fr: Commande client

[ctx: Work Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Work Order'
en: Sales Order
fr: Commande client

note: Label of a Link in the Accounting Workspace Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Sales Order Analysis
fr: Analyse des commandes clients

[ctx: Production Plan Sales Order]
note: Label of a Date field in DocType 'Production Plan Sales Order'
en: Sales Order Date
fr: Date de la Commande Client

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Date field in DocType 'Sales Order Item'
en: Sales Order Date
fr: Date de la Commande Client

note: Name of a DocType
en: Sales Order Item
fr: Article de la Commande Client

[ctx: Material Request Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Material Request Item'
en: Sales Order Item
fr: Article de la Commande Client

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Data field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Sales Order Item
fr: Article de la Commande Client

[ctx: Pick List Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Pick List Item'
en: Sales Order Item
fr: Article de la Commande Client

[ctx: Production Plan Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Production Plan Item'
en: Sales Order Item
fr: Article de la Commande Client

[ctx: Production Plan Item Reference]
note: Label of a Data field in DocType 'Production Plan Item Reference'
en: Sales Order Item
fr: Article de la Commande Client

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Sales Order Item
fr: Article de la Commande Client

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Sales Order Item
fr: Article de la Commande Client

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Sales Order Item
fr: Article de la Commande Client

[ctx: Work Order]
note: Label of a Data field in DocType 'Work Order'
en: Sales Order Item
fr: Article de la Commande Client

note: Name of a report Label of a chart in the Selling Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Order Trends
fr: Tendances des Commandes Client

en: Sales Order required for Item {0}
fr: Commande Client requise pour l'Article {0}

en: Sales Order {0} is not submitted
fr: Commande Client {0} n'a pas été transmise

en: Sales Order {0} is not valid
fr: Commande Client {0} invalide

en: Sales Order {0} is {1}
fr: Commande Client {0} est {1}

en: Sales Orders
fr: Commandes Clients

[ctx: Production Plan]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Production Plan' Label of a Table field in DocType 'Production Plan'
en: Sales Orders
fr: Commandes Clients

en: Sales Orders Required
fr: Commandes client requises

[ctx: Email Digest]
note: Label of a Check field in DocType 'Email Digest'
en: Sales Orders to Bill
fr: Commandes de vente à facture

[ctx: Email Digest]
note: Label of a Check field in DocType 'Email Digest'
en: Sales Orders to Deliver
fr: Commandes de vente à livrer

note: Name of a DocType
en: Sales Partner
fr: Partenaire commercial

[ctx: Customer]
note: Label of a Link field in DocType 'Customer'
en: Sales Partner
fr: Partenaire commercial

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Link field in DocType 'Delivery Note'
en: Sales Partner
fr: Partenaire commercial

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Invoice'
en: Sales Partner
fr: Partenaire commercial

[ctx: Pricing Rule]
note: Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of a Link field in DocType 'Pricing Rule'
en: Sales Partner
fr: Partenaire commercial

[ctx: Process Statement Of Accounts]
note: Option for the 'Select Customers By' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of a Link field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Sales Partner
fr: Partenaire commercial

[ctx: Promotional Scheme]
note: Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of a Table MultiSelect field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Sales Partner
fr: Partenaire commercial

[ctx: SMS Center]
note: Label of a Link field in DocType 'SMS Center'
en: Sales Partner
fr: Partenaire commercial

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Invoice'
en: Sales Partner
fr: Partenaire commercial

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Order'
en: Sales Partner
fr: Partenaire commercial

[ctx: Sales Partner]
note: Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Partner
fr: Partenaire commercial

note: Name of a report
en: Sales Partner Commission Summary
fr: Résumé de la commission partenaire

[ctx: Sales Partner]
note: Label of a Data field in DocType 'Sales Partner'
en: Sales Partner Name
fr: Nom du Partenaire de Vente

[ctx: Sales Partner]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Sales Partner'
en: Sales Partner Target
fr: Objectif du Partenaire Commercial

note: Name of a report
en: Sales Partner Target Variance based on Item Group
fr: Variance cible du partenaire commercial basée sur le groupe de postes

note: Name of a report
en: Sales Partner Transaction Summary
fr: Récapitulatif des transactions du partenaire commercial

note: Name of a DocType
en: Sales Partner Type
fr: Type de partenaire de vente

[ctx: Sales Partner Type]
note: Label of a Data field in DocType 'Sales Partner Type'
en: Sales Partner Type
fr: Type de partenaire de vente

note: Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Partners Commission
fr: Commission des Partenaires de Vente

note: Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Sales Payment Summary
fr: Résumé du paiement des ventes

note: Name of a DocType
en: Sales Person
fr: Vendeur

[ctx: Maintenance Schedule Detail]
note: Label of a Link field in DocType 'Maintenance Schedule Detail'
en: Sales Person
fr: Vendeur

[ctx: Maintenance Schedule Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Maintenance Schedule Item'
en: Sales Person
fr: Vendeur

[ctx: Maintenance Visit Purpose]
note: Label of a Link field in DocType 'Maintenance Visit Purpose'
en: Sales Person
fr: Vendeur

[ctx: Process Statement Of Accounts]
note: Option for the 'Select Customers By' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of a Link field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Sales Person
fr: Vendeur

[ctx: Sales Person]
note: Label of a Link in the CRM Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Person
fr: Vendeur

[ctx: Sales Team]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Team'
en: Sales Person
fr: Vendeur

note: Name of a report
en: Sales Person Commission Summary
fr: Récapitulatif de la commission des ventes

[ctx: Sales Person]
note: Label of a Data field in DocType 'Sales Person'
en: Sales Person Name
fr: Nom du Vendeur

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Person Target Variance Based On Item Group
fr: Écart cible du commercial basé sur le groupe de postes

[ctx: Sales Person]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Sales Person'
en: Sales Person Targets
fr: Objectifs des Commerciaux

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Person-wise Transaction Summary
fr: Résumé des Transactions par Commerciaux

note: Label of a Card Break in the CRM Workspace
en: Sales Pipeline
fr: Pipeline de Ventes

en: Sales Price List
fr: Liste de prix de vente

note: Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Sales Register
fr: Registre des Ventes

en: Sales Return
fr: Retour de Ventes

note: Name of a DocType
en: Sales Stage
fr: Stade de vente

[ctx: Opportunity]
note: Label of a Link field in DocType 'Opportunity'
en: Sales Stage
fr: Stade de vente

[ctx: Sales Stage]
note: Label of a Link in the CRM Workspace
en: Sales Stage
fr: Stade de vente

en: Sales Summary
fr: Récapitulatif des ventes

en: Sales Tax Template
fr: Modèle de la Taxe de Vente

[ctx: Tax Rule]
note: Label of a Link field in DocType 'Tax Rule'
en: Sales Tax Template
fr: Modèle de la Taxe de Vente

note: Name of a DocType
en: Sales Taxes and Charges
fr: Taxes et Frais de Vente

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Table field in DocType 'Delivery Note'
en: Sales Taxes and Charges
fr: Taxes et Frais de Vente

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Table field in DocType 'POS Invoice'
en: Sales Taxes and Charges
fr: Taxes et Frais de Vente

[ctx: Quotation]
note: Label of a Table field in DocType 'Quotation'
en: Sales Taxes and Charges
fr: Taxes et Frais de Vente

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Table field in DocType 'Sales Invoice'
en: Sales Taxes and Charges
fr: Taxes et Frais de Vente

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Table field in DocType 'Sales Order'
en: Sales Taxes and Charges
fr: Taxes et Frais de Vente

[ctx: Sales Taxes and Charges Template]
note: Label of a Table field in DocType 'Sales Taxes and Charges Template'
en: Sales Taxes and Charges
fr: Taxes et Frais de Vente

note: Name of a DocType
en: Sales Taxes and Charges Template
fr: Modèle de Taxes et Frais de Vente

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Link field in DocType 'Delivery Note'
en: Sales Taxes and Charges Template
fr: Modèle de Taxes et Frais de Vente

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Invoice'
en: Sales Taxes and Charges Template
fr: Modèle de Taxes et Frais de Vente

[ctx: Payment Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Payment Entry'
en: Sales Taxes and Charges Template
fr: Modèle de Taxes et Frais de Vente

[ctx: Quotation]
note: Label of a Link field in DocType 'Quotation'
en: Sales Taxes and Charges Template
fr: Modèle de Taxes et Frais de Vente

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Invoice'
en: Sales Taxes and Charges Template
fr: Modèle de Taxes et Frais de Vente

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Order'
en: Sales Taxes and Charges Template
fr: Modèle de Taxes et Frais de Vente

[ctx: Sales Taxes and Charges Template]
note: Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Taxes and Charges Template
fr: Modèle de Taxes et Frais de Vente

[ctx: Subscription]
note: Label of a Link field in DocType 'Subscription'
en: Sales Taxes and Charges Template
fr: Modèle de Taxes et Frais de Vente

note: Name of a DocType
en: Sales Team
fr: Équipe des Ventes

[ctx: Customer]
note: Label of a Table field in DocType 'Customer' Label of a Tab Break field in DocType 'Customer'
en: Sales Team
fr: Équipe des Ventes

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Delivery Note' Label of a Table field in DocType 'Delivery Note'
en: Sales Team
fr: Équipe des Ventes

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'POS Invoice' Label of a Table field in DocType 'POS Invoice'
en: Sales Team
fr: Équipe des Ventes

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Sales Invoice'
en: Sales Team
fr: Équipe des Ventes

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Sales Order' Label of a Table field in DocType 'Sales Order'
en: Sales Team
fr: Équipe des Ventes

[ctx: Selling Settings]
note: Label of a Select field in DocType 'Selling Settings'
en: Sales Update Frequency in Company and Project
fr: Fréquence de mise à jour des ventes dans la société et le projet

en: Sales Value
fr: La valeur des ventes

en: Sales and Returns
fr: Ventes et retours

en: Sales orders are not available for production
fr: Aucune commande client n'est disponible pour la production

en: Same Company is entered more than once
fr: La même Société a été entrée plus d'une fois

[ctx: Pricing Rule]
note: Label of a Check field in DocType 'Pricing Rule'
en: Same Item
fr: Même article

[ctx: Promotional Scheme Product Discount]
note: Label of a Check field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Same Item
fr: Même article

en: Same item cannot be entered multiple times.
fr: Le même article ne peut pas être entré plusieurs fois.

en: Same supplier has been entered multiple times
fr: Le même fournisseur a été saisi plusieurs fois

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Int field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Sample Quantity
fr: Quantité d'échantillon

[ctx: Stock Entry Detail]
note: Label of a Int field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Sample Quantity
fr: Quantité d'échantillon

[ctx: Stock Settings]
note: Label of a Link field in DocType 'Stock Settings'
en: Sample Retention Warehouse
fr: Entrepôt de stockage des échantillons

en: Sample Size
fr: Taille de l'Échantillon

[ctx: Quality Inspection]
note: Label of a Float field in DocType 'Quality Inspection'
en: Sample Size
fr: Taille de l'Échantillon

en: Sample quantity {0} cannot be more than received quantity {1}
fr: La quantité d'échantillon {0} ne peut pas dépasser la quantité reçue {1}

en: Sanctioned
fr: Sanctionné

[ctx: Invoice Discounting]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Sanctioned
fr: Sanctionné

en: Save as Draft
fr: Enregistrer comme brouillon

en: Saving {0}
fr: Enregistrement {0}

en: Scan Barcode
fr: Scan Code Barre

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Data field in DocType 'Delivery Note'
en: Scan Barcode
fr: Scan Code Barre

[ctx: Material Request]
note: Label of a Data field in DocType 'Material Request'
en: Scan Barcode
fr: Scan Code Barre

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Data field in DocType 'POS Invoice'
en: Scan Barcode
fr: Scan Code Barre

[ctx: Pick List]
note: Label of a Data field in DocType 'Pick List'
en: Scan Barcode
fr: Scan Code Barre

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Data field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Scan Barcode
fr: Scan Code Barre

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Data field in DocType 'Purchase Order'
en: Scan Barcode
fr: Scan Code Barre

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Data field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Scan Barcode
fr: Scan Code Barre

[ctx: Quotation]
note: Label of a Data field in DocType 'Quotation'
en: Scan Barcode
fr: Scan Code Barre

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Data field in DocType 'Sales Invoice'
en: Scan Barcode
fr: Scan Code Barre

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Data field in DocType 'Sales Order'
en: Scan Barcode
fr: Scan Code Barre

[ctx: Stock Entry]
note: Label of a Data field in DocType 'Stock Entry'
en: Scan Barcode
fr: Scan Code Barre

[ctx: Stock Reconciliation]
note: Label of a Data field in DocType 'Stock Reconciliation'
en: Scan Barcode
fr: Scan Code Barre

[ctx: Cheque Print Template]
note: Label of a Attach field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Scanned Cheque
fr: Chèque Numérisé

[ctx: Maintenance Schedule]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Maintenance Schedule'
en: Schedule
fr: Calendrier

en: Schedule Date
fr: Date du Calendrier

[ctx: Depreciation Schedule]
note: Label of a Date field in DocType 'Depreciation Schedule'
en: Schedule Date
fr: Date du Calendrier

[ctx: Production Plan Sub Assembly Item]
note: Label of a Datetime field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Schedule Date
fr: Date du Calendrier

en: Scheduled Date
fr: Date Prévue

[ctx: Maintenance Schedule Detail]
note: Label of a Date field in DocType 'Maintenance Schedule Detail'
en: Scheduled Date
fr: Date Prévue

[ctx: Appointment]
note: Label of a Datetime field in DocType 'Appointment'
en: Scheduled Time
fr: Heure prévue

[ctx: Job Card]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Job Card'
en: Scheduled Time
fr: Heure prévue

[ctx: Maintenance Schedule]
note: Label of a Table field in DocType 'Maintenance Schedule'
en: Schedules
fr: Horaires

[ctx: Employee Education]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Employee Education'
en: School/University
fr: École/Université

[ctx: QuickBooks Migrator]
note: Label of a Data field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Scope
fr: Portée

[ctx: Supplier Scorecard]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Scorecard Actions
fr: Actions de la Fiche d'Évaluation

en: Scorecards
fr: Fiches d'Évaluation

[ctx: Supplier Scorecard]
note: Label of a Table field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Scoring Criteria
fr: Critères de Notation

[ctx: Supplier Scorecard]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Scoring Setup
fr: Paramétrage de la Notation

[ctx: Supplier Scorecard]
note: Label of a Table field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Scoring Standings
fr: Classement des Fiches d'Évaluation

[ctx: BOM]
note: Label of a Table field in DocType 'BOM' Label of a Section Break field in DocType 'BOM'
en: Scrap Items
fr: Mettre au Rebut des Articles

[ctx: Job Card]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Job Card' Label of a Table field in DocType 'Job Card'
en: Scrap Items
fr: Mettre au Rebut des Articles

[ctx: BOM]
note: Label of a Currency field in DocType 'BOM'
en: Scrap Material Cost
fr: Coût de Mise au Rebut des Matériaux

[ctx: BOM]
note: Label of a Currency field in DocType 'BOM'
en: Scrap Material Cost(Company Currency)
fr: Coût de Mise au Rebut des Matériaux (Devise Société)

[ctx: Work Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Work Order'
en: Scrap Warehouse
fr: Entrepôt de Rebut

en: Scrapped
fr: Mis au rebut

[ctx: Asset]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Scrapped
fr: Mis au rebut

[ctx: Support Settings]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Support Settings' Label of a Table field in DocType 'Support Settings'
en: Search APIs
fr: API de recherche

en: Search Sub Assemblies
fr: Rechercher les Sous-Ensembles

[ctx: Support Search Source]
note: Label of a Data field in DocType 'Support Search Source'
en: Search Term Param Name
fr: Nom du paramètre de recherche

en: Search by customer name, phone, email.
fr: Recherche par nom de client, téléphone, e-mail.

en: Search by invoice id or customer name
fr: Recherche par numéro de facture ou nom de client

[ctx: Project]
note: Label of a Time field in DocType 'Project'
en: Second Email
fr: Deuxième Email

[ctx: Homepage Section]
note: Label of a Select field in DocType 'Homepage Section'
en: Section Based On
fr: Section basée sur

[ctx: Homepage Section]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Homepage Section' Label of a Table field in DocType 'Homepage Section'
en: Section Cards
fr: Cartes de section

en: Section Code
fr: Code de section

[ctx: Homepage Section]
note: Label of a Int field in DocType 'Homepage Section'
en: Section Order
fr: Commande de la section

en: Secured Loans
fr: Prêts garantis

en: Securities and Deposits
fr: Titres et Dépôts

en: See All Articles
fr: Voir tous les articles

en: See all open tickets
fr: Voir tous les tickets ouverts

en: Select Alternate Item
fr: Sélectionnez un autre élément

en: Select Attribute Values
fr: Sélectionner les valeurs d'attribut

en: Select BOM
fr: Sélectionner une nomenclature

en: Select BOM and Qty for Production
fr: Sélectionner la nomenclature et la Qté pour la Production

en: Select BOM, Qty and For Warehouse
fr: Sélectionner une nomenclature, une quantité et un entrepôt

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Select Billing Address
fr: Selectionner l'adresse de facturation

[ctx: Subcontracting Receipt]
note: Label of a Link field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Select Billing Address
fr: Selectionner l'adresse de facturation

en: Select Brand...
fr: Sélectionner une Marque ...

en: Select Company
fr: Sélectionnez une entreprise

[ctx: Process Statement Of Accounts]
note: Label of a Select field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Select Customers By
fr: Sélectionner les clients par

en: Select Default Supplier
fr: Sélectionner le Fournisseur par Défaut

en: Select Difference Account
fr: Sélectionnez compte différentiel

en: Select Employees
fr: Sélectionner les Employés

en: Select Items
fr: Sélectionner des éléments

en: Select Items based on Delivery Date
fr: Sélectionnez les articles en fonction de la Date de Livraison

en: Select Items to Manufacture
fr: Sélectionner les articles à produire

[ctx: Production Plan]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Production Plan'
en: Select Items to Manufacture
fr: Sélectionner les articles à produire

en: Select Loyalty Program
fr: Sélectionner un programme de fidélité

en: Select Possible Supplier
fr: Sélectionner le Fournisseur Possible

en: Select Quantity
fr: Sélectionner Quantité

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Select Shipping Address
fr: Sélectionner l'Adresse de Livraison

[ctx: Subcontracting Receipt]
note: Label of a Link field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Select Shipping Address
fr: Sélectionner l'Adresse de Livraison

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Select Supplier Address
fr: Sélectionner l'Adresse du Fournisseur

[ctx: Subcontracting Receipt]
note: Label of a Link field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Select Supplier Address
fr: Sélectionner l'Adresse du Fournisseur

en: Select Target Warehouse
fr: Sélectionner l'Entrepôt Cible

en: Select Warehouse...
fr: Sélectionner l'Entrepôt ...

en: Select a Company
fr: Sélectionnez une entreprise

en: Select a Default Priority.
fr: Sélectionnez une priorité par défaut.

en: Select a Supplier
fr: Sélectionnez un fournisseur

en: Select a Supplier from the Default Suppliers of the items below. On selection, a Purchase Order will be made against items belonging to the selected Supplier only.
fr: Sélectionnez un fournisseur parmi les fournisseurs par défaut des articles ci-dessous. Lors de la sélection, une commande d'achat sera effectué contre des articles appartenant uniquement au fournisseur sélectionné.

en: Select a company
fr: Sélectionnez une entreprise

en: Select an account to print in account currency
fr: Sélectionnez un compte à imprimer dans la devise du compte

en: Select change amount account
fr: Sélectionner le compte de change

en: Select company first
fr: Sélectionnez d'abord la société

[ctx: Sales Person]
note: Description of the 'Parent Sales Person' (Link) field in DocType 'Sales Person'
en: Select company name first.
fr: Sélectionner d'abord le nom de la société.

en: Select finance book for the item {0} at row {1}
fr: Sélectionnez le livre de financement pour l'élément {0} à la ligne {1}.

en: Select item group
fr: Sélectionnez un groupe d'articles

en: Select template item
fr: Sélectionnez l'élément de modèle

[ctx: Bank Clearance]
note: Description of the 'Bank Account' (Link) field in DocType 'Bank Clearance'
en: Select the Bank Account to reconcile.
fr: Sélectionnez le compte bancaire à rapprocher.

en: Select the customer or supplier.
fr: Veuillez sélectionner le client ou le fournisseur.

en: Select variant item code for the template item {0}
fr: Sélectionnez le code d'article de variante pour l'article de modèle {0}

[ctx: Customer]
note: Description of the 'Primary Address and Contact' (Section Break) field in DocType 'Customer'
en: Select, to make the customer searchable with these fields
fr: Sélectionnez, pour rendre le client recherchable avec ces champs

en: Selected POS Opening Entry should be open.
fr: L'entrée d'ouverture de PDV sélectionnée doit être ouverte.

en: Selected Price List should have buying and selling fields checked.
fr: La liste de prix sélectionnée doit avoir les champs d'achat et de vente cochés.

en: Sell
fr: Vendre

note: Name of a Workspace Label of a Card Break in the Selling Workspace
en: Selling
fr: Vente

[ctx: Blanket Order]
note: Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Blanket Order'
en: Selling
fr: Vente

[ctx: Incoterm]
note: Group in Incoterm's connections
en: Selling
fr: Vente

[ctx: Item Price]
note: Label of a Check field in DocType 'Item Price'
en: Selling
fr: Vente

[ctx: Price List]
note: Label of a Check field in DocType 'Price List'
en: Selling
fr: Vente

[ctx: Pricing Rule]
note: Label of a Check field in DocType 'Pricing Rule'
en: Selling
fr: Vente

[ctx: Promotional Scheme]
note: Label of a Check field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Selling
fr: Vente

[ctx: Shipping Rule]
note: Option for the 'Shipping Rule Type' (Select) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Selling
fr: Vente

[ctx: Subscription]
note: Group in Subscription's connections
en: Selling
fr: Vente

[ctx: Terms and Conditions]
note: Label of a Check field in DocType 'Terms and Conditions'
en: Selling
fr: Vente

en: Selling Amount
fr: Montant de Vente

en: Selling Price List
fr: Liste de prix de vente

en: Selling Rate
fr: Prix de vente

note: Name of a DocType Title of an Onboarding Step
en: Selling Settings
fr: Paramètres de Vente

[ctx: Selling Settings]
note: Label of a Link in the Selling Workspace Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace
en: Selling Settings
fr: Paramètres de Vente

en: Selling must be checked, if Applicable For is selected as {0}
fr: Vente doit être vérifiée, si "Applicable pour" est sélectionné comme {0}

[ctx: Campaign Email Schedule]
note: Label of a Int field in DocType 'Campaign Email Schedule'
en: Send After (days)
fr: Envoyer après (jours)

[ctx: Request for Quotation Supplier]
note: Label of a Check field in DocType 'Request for Quotation Supplier'
en: Send Email
fr: Envoyer un Email

en: Send Emails to Suppliers
fr: Envoyer des e-mails aux fournisseurs

en: Send SMS
fr: Envoyer un SMS

[ctx: SMS Center]
note: Label of a Button field in DocType 'SMS Center'
en: Send SMS
fr: Envoyer un SMS

[ctx: SMS Center]
note: Label of a Select field in DocType 'SMS Center'
en: Send To
fr: Envoyer À

[ctx: Process Statement Of Accounts]
note: Label of a Check field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Send To Primary Contact
fr: Envoyer au contact principal

[ctx: Stock Entry]
note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry'
en: Send to Subcontractor
fr: Envoyer au sous-traitant

[ctx: Stock Entry Type]
note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Send to Subcontractor
fr: Envoyer au sous-traitant

[ctx: Delivery Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Delivery Settings'
en: Send with Attachment
fr: Envoyer avec pièce jointe

[ctx: BOM Operation]
note: Label of a Int field in DocType 'BOM Operation'
en: Sequence ID
fr: ID de séquence

[ctx: Work Order Operation]
note: Label of a Int field in DocType 'Work Order Operation'
en: Sequence ID
fr: ID de séquence

en: Sequence Id
fr: Id de séquence

[ctx: Job Card]
note: Label of a Int field in DocType 'Job Card'
en: Sequence Id
fr: Id de séquence

note: Name of a DocType
en: Serial No
fr: N° de Série

[ctx: Asset Capitalization Stock Item]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item'
en: Serial No
fr: N° de Série

[ctx: Asset Repair Consumed Item]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Asset Repair Consumed Item'
en: Serial No
fr: N° de Série

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Text field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Serial No
fr: N° de Série

[ctx: Installation Note Item]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Installation Note Item'
en: Serial No
fr: N° de Série

[ctx: Job Card]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Job Card'
en: Serial No
fr: N° de Série

[ctx: Maintenance Schedule Detail]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Maintenance Schedule Detail'
en: Serial No
fr: N° de Série

[ctx: Maintenance Schedule Item]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Maintenance Schedule Item'
en: Serial No
fr: N° de Série

[ctx: Maintenance Visit Purpose]
note: Label of a Link field in DocType 'Maintenance Visit Purpose'
en: Serial No
fr: N° de Série

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Small Text field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Serial No
fr: N° de Série

[ctx: Packed Item]
note: Label of a Text field in DocType 'Packed Item'
en: Serial No
fr: N° de Série

[ctx: Pick List Item]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Pick List Item'
en: Serial No
fr: N° de Série

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Text field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Serial No
fr: N° de Série

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Text field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Serial No
fr: N° de Série

[ctx: Purchase Receipt Item Supplied]
note: Label of a Text field in DocType 'Purchase Receipt Item Supplied'
en: Serial No
fr: N° de Série

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Serial No
fr: N° de Série

[ctx: Serial No]
note: Label of a Data field in DocType 'Serial No' Label of a Link in the Stock Workspace Label of a Link in the Support Workspace
en: Serial No
fr: N° de Série

[ctx: Serial and Batch Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Serial and Batch Entry'
en: Serial No
fr: N° de Série

[ctx: Stock Entry Detail]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Serial No
fr: N° de Série

[ctx: Stock Ledger Entry]
note: Label of a Long Text field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Serial No
fr: N° de Série

[ctx: Stock Reconciliation Item]
note: Label of a Long Text field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Serial No
fr: N° de Série

[ctx: Subcontracting Receipt Item]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Serial No
fr: N° de Série

[ctx: Subcontracting Receipt Supplied Item]
note: Label of a Text field in DocType 'Subcontracting Receipt Supplied Item'
en: Serial No
fr: N° de Série

[ctx: Warranty Claim]
note: Label of a Link field in DocType 'Warranty Claim'
en: Serial No
fr: N° de Série

[ctx: Stock Entry Detail]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Serial No / Batch
fr: N° de Série / Lot

en: Serial No Count
fr: Numéro de série

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Serial No Service Contract Expiry
fr: Expiration du Contrat de Service du N° de Série

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Serial No Status
fr: Statut du N° de Série

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Serial No Warranty Expiry
fr: Expiration de Garantie du N° de Série

note: Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Serial No and Batch
fr: N° de Série et lot

[ctx: Pick List Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Pick List Item'
en: Serial No and Batch
fr: N° de Série et lot

[ctx: Stock Reconciliation Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Serial No and Batch
fr: N° de Série et lot

en: Serial No is mandatory for Item {0}
fr: N° de Série est obligatoire pour l'Article {0}

en: Serial No {0} does not belong to Delivery Note {1}
fr: N° de Série {0} ne fait pas partie du Bon de Livraison {1}

en: Serial No {0} does not belong to Item {1}
fr: N° de Série {0} n'appartient pas à l'Article {1}

en: Serial No {0} does not exist
fr: N° de Série {0} n’existe pas

en: Serial No {0} is under maintenance contract upto {1}
fr: N° de Série {0} est sous contrat de maintenance jusqu'à {1}

en: Serial No {0} is under warranty upto {1}
fr: N° de Série {0} est sous garantie jusqu'au {1}

en: Serial No {0} not found
fr: N° de Série {0} introuvable

en: Serial No: {0} has already been transacted into another POS Invoice.
fr: Numéro de série: {0} a déjà été traité sur une autre facture PDV.

[ctx: Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Item'
en: Serial Nos and Batches
fr: N° de Série et Lots

[ctx: Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Item'
en: Serial Number Series
fr: Séries de Numéros de Série

en: Serial number {0} entered more than once
fr: Numéro de série {0} est entré plus d'une fois

en: Series
fr: Séries

[ctx: Asset Capitalization]
note: Label of a Select field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Series
fr: Séries

[ctx: Asset Maintenance Log]
note: Label of a Select field in DocType 'Asset Maintenance Log'
en: Series
fr: Séries

[ctx: Asset Repair]
note: Label of a Select field in DocType 'Asset Repair'
en: Series
fr: Séries

[ctx: Bank Transaction]
note: Label of a Select field in DocType 'Bank Transaction'
en: Series
fr: Séries

[ctx: Blanket Order]
note: Label of a Select field in DocType 'Blanket Order'
en: Series
fr: Séries

[ctx: Budget]
note: Label of a Data field in DocType 'Budget'
en: Series
fr: Séries

[ctx: Cashier Closing]
note: Label of a Select field in DocType 'Cashier Closing'
en: Series
fr: Séries

[ctx: Customer]
note: Label of a Select field in DocType 'Customer'
en: Series
fr: Séries

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Select field in DocType 'Delivery Note'
en: Series
fr: Séries

[ctx: Delivery Trip]
note: Label of a Select field in DocType 'Delivery Trip'
en: Series
fr: Séries

[ctx: Driver]
note: Label of a Select field in DocType 'Driver'
en: Series
fr: Séries

[ctx: Dunning]
note: Label of a Select field in DocType 'Dunning'
en: Series
fr: Séries

[ctx: Employee]
note: Label of a Select field in DocType 'Employee'
en: Series
fr: Séries

[ctx: Installation Note]
note: Label of a Select field in DocType 'Installation Note'
en: Series
fr: Séries

[ctx: Issue]
note: Label of a Select field in DocType 'Issue'
en: Series
fr: Séries

[ctx: Item]
note: Label of a Select field in DocType 'Item'
en: Series
fr: Séries

[ctx: Journal Entry]
note: Label of a Select field in DocType 'Journal Entry'
en: Series
fr: Séries

[ctx: Journal Entry Template]
note: Label of a Select field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Series
fr: Séries

[ctx: Landed Cost Voucher]
note: Label of a Select field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Series
fr: Séries

[ctx: Lead]
note: Label of a Select field in DocType 'Lead'
en: Series
fr: Séries

[ctx: Maintenance Schedule]
note: Label of a Select field in DocType 'Maintenance Schedule'
en: Series
fr: Séries

[ctx: Maintenance Visit]
note: Label of a Select field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Series
fr: Séries

[ctx: Material Request]
note: Label of a Select field in DocType 'Material Request'
en: Series
fr: Séries

[ctx: Opportunity]
note: Label of a Select field in DocType 'Opportunity'
en: Series
fr: Séries

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Select field in DocType 'POS Invoice'
en: Series
fr: Séries

[ctx: Packing Slip]
note: Label of a Select field in DocType 'Packing Slip'
en: Series
fr: Séries

[ctx: Payment Entry]
note: Label of a Select field in DocType 'Payment Entry'
en: Series
fr: Séries

[ctx: Payment Order]
note: Label of a Select field in DocType 'Payment Order'
en: Series
fr: Séries

[ctx: Payment Request]
note: Label of a Select field in DocType 'Payment Request'
en: Series
fr: Séries

[ctx: Pick List]
note: Label of a Select field in DocType 'Pick List'
en: Series
fr: Séries

[ctx: Project]
note: Label of a Select field in DocType 'Project'
en: Series
fr: Séries

[ctx: Project Update]
note: Label of a Data field in DocType 'Project Update'
en: Series
fr: Séries

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Select field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Series
fr: Séries

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Select field in DocType 'Purchase Order'
en: Series
fr: Séries

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Select field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Series
fr: Séries

[ctx: Quality Inspection]
note: Label of a Select field in DocType 'Quality Inspection'
en: Series
fr: Séries

[ctx: Quotation]
note: Label of a Select field in DocType 'Quotation'
en: Series
fr: Séries

[ctx: Request for Quotation]
note: Label of a Select field in DocType 'Request for Quotation'
en: Series
fr: Séries

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Select field in DocType 'Sales Invoice'
en: Series
fr: Séries

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Select field in DocType 'Sales Order'
en: Series
fr: Séries

[ctx: Stock Entry]
note: Label of a Select field in DocType 'Stock Entry'
en: Series
fr: Séries

[ctx: Stock Reconciliation]
note: Label of a Select field in DocType 'Stock Reconciliation'
en: Series
fr: Séries

[ctx: Subcontracting Order]
note: Label of a Select field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Series
fr: Séries

[ctx: Subcontracting Receipt]
note: Label of a Select field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Series
fr: Séries

[ctx: Supplier]
note: Label of a Select field in DocType 'Supplier'
en: Series
fr: Séries

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Select field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Series
fr: Séries

[ctx: Timesheet]
note: Label of a Select field in DocType 'Timesheet'
en: Series
fr: Séries

[ctx: Warranty Claim]
note: Label of a Select field in DocType 'Warranty Claim'
en: Series
fr: Séries

[ctx: Work Order]
note: Label of a Select field in DocType 'Work Order'
en: Series
fr: Séries

[ctx: Company]
note: Label of a Data field in DocType 'Company'
en: Series for Asset Depreciation Entry (Journal Entry)
fr: Série pour la Dépréciation d'Actifs (Entrée de Journal)

en: Series is mandatory
fr: Série est obligatoire

[ctx: Warranty Claim]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Warranty Claim'
en: Service Address
fr: Adresse du Service

note: Name of a DocType
en: Service Day
fr: Jour de service

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Date field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Service End Date
fr: Date de fin du service

[ctx: Process Deferred Accounting]
note: Label of a Date field in DocType 'Process Deferred Accounting'
en: Service End Date
fr: Date de fin du service

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Date field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Service End Date
fr: Date de fin du service

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Date field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Service End Date
fr: Date de fin du service

note: Name of a DocType Label of a Card Break in the Support Workspace
en: Service Level Agreement
fr: Contrat de niveau de service

[ctx: Issue]
note: Label of a Link field in DocType 'Issue'
en: Service Level Agreement
fr: Contrat de niveau de service

[ctx: Service Level Agreement]
note: Label of a Link in the Support Workspace Label of a shortcut in the Support Workspace
en: Service Level Agreement
fr: Contrat de niveau de service

[ctx: Issue]
note: Label of a Datetime field in DocType 'Issue'
en: Service Level Agreement Creation
fr: Création d'un contrat de niveau de service

[ctx: Issue]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Issue'
en: Service Level Agreement Details
fr: Détails de l'accord de niveau de service

[ctx: Issue]
note: Label of a Select field in DocType 'Issue'
en: Service Level Agreement Status
fr: Statut de l'accord de niveau de service

en: Service Level Agreement has been changed to {0}.
fr: L'accord de niveau de service a été remplacé par {0}.

en: Service Level Agreement was reset.
fr: L'accord de niveau de service a été réinitialisé.

[ctx: Support Settings]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Support Settings'
en: Service Level Agreements
fr: Accords de Niveau de Service

note: Name of a DocType
en: Service Level Priority
fr: Priorité de niveau de service

[ctx: Account]
note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Service Received But Not Billed
fr: Service reçu mais non facturé

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Date field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Service Start Date
fr: Date de début du service

[ctx: Process Deferred Accounting]
note: Label of a Date field in DocType 'Process Deferred Accounting'
en: Service Start Date
fr: Date de début du service

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Date field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Service Start Date
fr: Date de début du service

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Date field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Service Start Date
fr: Date de début du service

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Date field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Service Stop Date
fr: Date d'arrêt du service

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Date field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Service Stop Date
fr: Date d'arrêt du service

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Date field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Service Stop Date
fr: Date d'arrêt du service

en: Service Stop Date cannot be after Service End Date
fr: La date d'arrêt du service ne peut pas être postérieure à la date de fin du service

en: Service Stop Date cannot be before Service Start Date
fr: La date d'arrêt du service ne peut pas être antérieure à la date de début du service

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Set Accepted Warehouse
fr: Définir le magasin accepté

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Check field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Set Advances and Allocate (FIFO)
fr: Affecter les encours au réglement

[ctx: Stock Entry Detail]
note: Label of a Check field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Set Basic Rate Manually
fr: Définir manuellement le prix de base

[ctx: Payment Entry]
note: Label of a Button field in DocType 'Payment Entry'
en: Set Exchange Gain / Loss
fr: Définir le change Gain / Perte

[ctx: Territory]
note: Description of the 'Territory Targets' (Section Break) field in DocType 'Territory'
en: Set Item Group-wise budgets on this Territory. You can also include seasonality by setting the Distribution.
fr: Définir des budgets par Groupes d'Articles sur ce Territoire. Vous pouvez également inclure de la saisonnalité en définissant la Répartition.

en: Set Meta Tags
fr: Définir les balises méta

en: Set New Release Date
fr: Définir la nouvelle date de fin de mise en attente

[ctx: POS Opening Entry]
note: Label of a Check field in DocType 'POS Opening Entry'
en: Set Posting Date
fr: Définir la date de publication

en: Set Project and all Tasks to status {0}?
fr: Définir le projet et toutes les tâches sur le statut {0}?

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Order'
en: Set Reserve Warehouse
fr: Définir l'entrepôt de réserve

[ctx: Subcontracting Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Set Reserve Warehouse
fr: Définir l'entrepôt de réserve

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Link field in DocType 'Delivery Note'
en: Set Source Warehouse
fr: Entrepôt d'origine

[ctx: Material Request]
note: Label of a Link field in DocType 'Material Request'
en: Set Source Warehouse
fr: Entrepôt d'origine

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Order'
en: Set Source Warehouse
fr: Entrepôt d'origine

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Link field in DocType 'Delivery Note'
en: Set Target Warehouse
fr: Définir le magasin cible

[ctx: Material Request]
note: Label of a Link field in DocType 'Material Request'
en: Set Target Warehouse
fr: Définir le magasin cible

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Order'
en: Set Target Warehouse
fr: Définir le magasin cible

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Invoice'
en: Set Target Warehouse
fr: Définir le magasin cible

[ctx: Subcontracting Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Set Target Warehouse
fr: Définir le magasin cible

en: Set as Closed
fr: Définir comme fermé

en: Set as Completed
fr: Définir comme terminé

en: Set as Lost
fr: Définir comme perdu

en: Set as Open
fr: Définir comme ouvert

en: Set default inventory account for perpetual inventory
fr: Configurer le compte d'inventaire par défaut pour l'inventaire perpétuel

[ctx: BOM]
note: Label of a Check field in DocType 'BOM'
en: Set rate of sub-assembly item based on BOM
fr: Définir le prix des articles de sous-assemblage en fonction de la nomenclature

[ctx: Sales Person]
note: Description of the 'Sales Person Targets' (Section Break) field in DocType 'Sales Person'
en: Set targets Item Group-wise for this Sales Person.
fr: Définir des objectifs par Groupe d'Articles pour ce Commercial

en: Set this if the customer is a Public Administration company.
fr: Définissez cette option si le client est une société d'administration publique.

en: Set {0} in asset category {1} or company {2}
fr: Définissez {0} dans la catégorie d'actifs {1} ou la société {2}

en: Set {0} in company {1}
fr: Définissez {0} dans l'entreprise {1}

[ctx: Stock Entry]
note: Description of the 'Default Source Warehouse' (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Sets 'Source Warehouse' in each row of the items table.
fr: Définit «Entrepôt source» dans chaque ligne de la table des éléments.

[ctx: Stock Entry]
note: Description of the 'Default Target Warehouse' (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Sets 'Target Warehouse' in each row of the items table.
fr: Définit «Entrepôt cible» dans chaque ligne de la table des articles.

[ctx: Subcontracting Order]
note: Description of the 'Set Target Warehouse' (Link) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Sets 'Warehouse' in each row of the Items table.
fr: Définit «Entrepôt» dans chaque ligne de la table Articles.

[ctx: Account]
note: Description of the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Setting Account Type helps in selecting this Account in transactions.
fr: Définir le Type de Compte aide à sélectionner ce Compte dans les transactions.

en: Setting Events to {0}, since the Employee attached to the below Sales Persons does not have a User ID{1}
fr: Définir les Événements à {0}, puisque l'employé attaché au Commercial ci-dessous n'a pas d'ID Utilisateur {1}

en: Setting defaults
fr: Définition des valeurs par défaut

note: Title of an Onboarding Step
en: Setting up Taxes
fr: Configuration des Impôts

en: Setting up company
fr: Création d'entreprise

en: Settled
fr: Colonisé

[ctx: Bank Transaction]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Settled
fr: Colonisé

[ctx: Invoice Discounting]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Settled
fr: Colonisé

note: Name of a DocType Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Share Balance
fr: Balance des actions

[ctx: Shareholder]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Shareholder' Label of a Table field in DocType 'Shareholder'
en: Share Balance
fr: Balance des actions

note: Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Share Ledger
fr: Registre des actions

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Share Management
fr: Gestion des actions

note: Name of a DocType
en: Share Transfer
fr: Transfert d'actions

[ctx: Share Transfer]
note: Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Share Transfer
fr: Transfert d'actions

note: Name of a DocType
en: Share Type
fr: Type de partage

[ctx: Share Balance]
note: Label of a Link field in DocType 'Share Balance'
en: Share Type
fr: Type de partage

[ctx: Share Transfer]
note: Label of a Link field in DocType 'Share Transfer'
en: Share Type
fr: Type de partage

note: Name of a DocType
en: Shareholder
fr: Actionnaire

[ctx: Shareholder]
note: Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Shareholder
fr: Actionnaire

[ctx: Item]
note: Label of a Int field in DocType 'Item'
en: Shelf Life In Days
fr: Durée de conservation en jours

en: Shipments
fr: Livraisons

[ctx: Shipping Rule]
note: Label of a Link field in DocType 'Shipping Rule'
en: Shipping Account
fr: Compte de Livraison

en: Shipping Address
fr: Adresse de livraison

[ctx: Accounts Settings]
note: Option for the 'Determine Address Tax Category From' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Shipping Address
fr: Adresse de livraison

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Link field in DocType 'Delivery Note' Label of a Small Text field in DocType 'Delivery Note' Label of a Section Break field in DocType 'Delivery Note'
en: Shipping Address
fr: Adresse de livraison

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Small Text field in DocType 'POS Invoice'
en: Shipping Address
fr: Adresse de livraison

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Shipping Address
fr: Adresse de livraison

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Order' Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Order'
en: Shipping Address
fr: Adresse de livraison

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Shipping Address
fr: Adresse de livraison

[ctx: Quotation]
note: Label of a Link field in DocType 'Quotation' Label of a Small Text field in DocType 'Quotation' Label of a Section Break field in DocType 'Quotation'
en: Shipping Address
fr: Adresse de livraison

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Sales Invoice' Label of a Section Break field in DocType 'Sales Invoice'
en: Shipping Address
fr: Adresse de livraison

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Sales Order' Label of a Section Break field in DocType 'Sales Order'
en: Shipping Address
fr: Adresse de livraison

[ctx: Subcontracting Receipt]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Shipping Address
fr: Adresse de livraison

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Link field in DocType 'Supplier Quotation' Label of a Section Break field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Shipping Address
fr: Adresse de livraison

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Purchase Order'
en: Shipping Address Details
fr: Détail d'adresse d'expédition

[ctx: Subcontracting Order]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Shipping Address Details
fr: Détail d'adresse d'expédition

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Shipping Address Details
fr: Détail d'adresse d'expédition

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Invoice'
en: Shipping Address Name
fr: Nom de l'Adresse de Livraison

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Invoice'
en: Shipping Address Name
fr: Nom de l'Adresse de Livraison

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Order'
en: Shipping Address Name
fr: Nom de l'Adresse de Livraison

en: Shipping Address does not have country, which is required for this Shipping Rule
fr: L'adresse de livraison n'a pas de pays, ce qui est requis pour cette règle d'expédition

[ctx: Shipping Rule]
note: Label of a Currency field in DocType 'Shipping Rule'
en: Shipping Amount
fr: Montant de la Livraison

[ctx: Shipping Rule Condition]
note: Label of a Currency field in DocType 'Shipping Rule Condition'
en: Shipping Amount
fr: Montant de la Livraison

[ctx: Tax Rule]
note: Label of a Data field in DocType 'Tax Rule'
en: Shipping City
fr: Ville de Livraison

[ctx: Tax Rule]
note: Label of a Link field in DocType 'Tax Rule'
en: Shipping Country
fr: Pays de Livraison

[ctx: Tax Rule]
note: Label of a Data field in DocType 'Tax Rule'
en: Shipping County
fr: Comté de Livraison

note: Name of a DocType
en: Shipping Rule
fr: Règle de Livraison

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Link field in DocType 'Delivery Note'
en: Shipping Rule
fr: Règle de Livraison

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Invoice'
en: Shipping Rule
fr: Règle de Livraison

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Shipping Rule
fr: Règle de Livraison

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Order'
en: Shipping Rule
fr: Règle de Livraison

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Shipping Rule
fr: Règle de Livraison

[ctx: Quotation]
note: Label of a Link field in DocType 'Quotation'
en: Shipping Rule
fr: Règle de Livraison

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Invoice'
en: Shipping Rule
fr: Règle de Livraison

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Order'
en: Shipping Rule
fr: Règle de Livraison

[ctx: Shipping Rule]
note: Label of a Link in the Selling Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Shipping Rule
fr: Règle de Livraison

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Link field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Shipping Rule
fr: Règle de Livraison

note: Name of a DocType
en: Shipping Rule Condition
fr: Condition de la Règle de Livraison

[ctx: Shipping Rule]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Shipping Rule' Label of a Table field in DocType 'Shipping Rule'
en: Shipping Rule Conditions
fr: Conditions de la Règle de Livraison

note: Name of a DocType
en: Shipping Rule Country
fr: Pays de la Règle de Livraison

[ctx: Shipping Rule]
note: Label of a Data field in DocType 'Shipping Rule'
en: Shipping Rule Label
fr: Étiquette de la Règle de Livraison

[ctx: Shipping Rule]
note: Label of a Select field in DocType 'Shipping Rule'
en: Shipping Rule Type
fr: Type de règle d'expédition

[ctx: Tax Rule]
note: Label of a Data field in DocType 'Tax Rule'
en: Shipping State
fr: État de livraison

[ctx: Tax Rule]
note: Label of a Data field in DocType 'Tax Rule'
en: Shipping Zipcode
fr: Code postal d'expédition

en: Shipping rule not applicable for country {0} in Shipping Address
fr: Règle de livraison non applicable pour le pays {0} dans l'adresse de livraison

en: Shipping rule only applicable for Buying
fr: Règle d'expédition applicable uniquement pour l'achat

en: Shipping rule only applicable for Selling
fr: Règle d'expédition applicable uniquement pour la vente

[ctx: Quotation]
note: Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Quotation'
en: Shopping Cart
fr: Panier

[ctx: Quotation Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Quotation Item'
en: Shopping Cart
fr: Panier

[ctx: Sales Order]
note: Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Shopping Cart
fr: Panier

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Sales Order Item'
en: Shopping Cart
fr: Panier

[ctx: Invoice Discounting]
note: Label of a Link field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Short Term Loan Account
fr: Compte de prêt à court terme

[ctx: Employee]
note: Description of the 'Bio / Cover Letter' (Text Editor) field in DocType 'Employee'
en: Short biography for website and other publications.
fr: Courte biographie pour le site web et d'autres publications.

en: Shortage Qty
fr: Qté de Pénurie

[ctx: Accounts Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Accounts Settings'
en: Show Balances in Chart Of Accounts
fr: Afficher les soldes dans le plan comptable

[ctx: Stock Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Stock Settings'
en: Show Barcode Field in Stock Transactions
fr: Afficher le champ Code Barre dans les transactions de stock

en: Show Cancelled Entries
fr: Afficher les entrées annulées

en: Show Completed
fr: Montrer terminé

en: Show Cumulative Amount
fr: Afficher le montant cumulatif

en: Show Future Payments
fr: Afficher les paiements futurs

[ctx: Sales Partner]
note: Label of a Check field in DocType 'Sales Partner'
en: Show In Website
fr: Afficher dans le Site Web

[ctx: Accounts Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Accounts Settings'
en: Show Inclusive Tax in Print
fr: Afficher la taxe incluse en version imprimée

[ctx: BOM]
note: Label of a Check field in DocType 'BOM'
en: Show Items
fr: Afficher les Articles

[ctx: Support Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Support Settings'
en: Show Latest Forum Posts
fr: Afficher les derniers messages du forum

en: Show Linked Delivery Notes
fr: Afficher les bons de livraison liés

en: Show Open
fr: Afficher ouverte

en: Show Opening Entries
fr: Afficher les entrées d'ouverture

[ctx: BOM]
note: Label of a Check field in DocType 'BOM'
en: Show Operations
fr: Afficher Opérations

en: Show Payment Details
fr: Afficher les détails du paiement

[ctx: Accounts Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Accounts Settings'
en: Show Payment Schedule in Print
fr: Afficher le calendrier de paiement dans Imprimer

en: Show Return Entries
fr: Afficher les entrées de retour

en: Show Sales Person
fr: Afficher le vendeur

en: Show Stock Ageing Data
fr: Afficher les données sur le vieillissement des stocks

en: Show Variant Attributes
fr: Afficher les attributs de variante

en: Show Variants
fr: Afficher les variantes

en: Show Warehouse-wise Stock
fr: Afficher le stock entre les magasins

en: Show exploded view
fr: Afficher la vue éclatée

[ctx: BOM]
note: Label of a Check field in DocType 'BOM'
en: Show in Website
fr: Afficher sur le site Web

en: Show only POS
fr: Afficher uniquement les points de vente

en: Show unclosed fiscal year's P&L balances
fr: Afficher le solde du compte de résulat des exercices non cloturés

en: Show zero values
fr: Afficher les valeurs nulles

en: Show {0}
fr: Montrer {0}

[ctx: Cheque Print Template]
note: Label of a Column Break field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Signatory Position
fr: Position Signataire

[ctx: Contract]
note: Label of a Check field in DocType 'Contract'
en: Signed
fr: Signé

[ctx: Contract]
note: Label of a Link field in DocType 'Contract'
en: Signed By (Company)
fr: Signé par (entreprise)

[ctx: Contract]
note: Label of a Datetime field in DocType 'Contract'
en: Signed On
fr: Signé le

[ctx: Contract]
note: Label of a Data field in DocType 'Contract'
en: Signee
fr: Signataire

[ctx: Contract]
note: Label of a Signature field in DocType 'Contract'
en: Signee (Company)
fr: Signee (société)

[ctx: Contract]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Contract'
en: Signee Details
fr: Détails du signataire

[ctx: Pricing Rule]
note: Description of the 'Condition' (Code) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Simple Python Expression, Example: territory != 'All Territories'
fr: Expression Python simple, exemple: territoire! = 'Tous les territoires'

[ctx: Employee]
note: Option for the 'Marital Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Single
fr: Unique

[ctx: Loyalty Program]
note: Option for the 'Loyalty Program Type' (Select) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Single Tier Program
fr: Programme à échelon unique

[ctx: Tax Withholding Rate]
note: Label of a Float field in DocType 'Tax Withholding Rate'
en: Single Transaction Threshold
fr: Seuil de transaction unique

en: Single Variant
fr: Variante unique

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Check field in DocType 'Sales Order'
en: Skip Delivery Note
fr: Ignorer le bon de livraison

[ctx: Work Order]
note: Label of a Check field in DocType 'Work Order'
en: Skip Material Transfer to WIP Warehouse
fr: Ignorer le transfert de matériel vers l'entrepôt WIP

[ctx: Appointment]
note: Label of a Data field in DocType 'Appointment'
en: Skype ID
fr: ID Skype

en: Small
fr: Petit

en: Smoothing Constant
fr: Constante de lissage

en: Sold
fr: Vendu

[ctx: Asset]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Sold
fr: Vendu

en: Sorry, this coupon code is no longer valid
fr: Désolé, ce code promo n'est plus valide

en: Sorry, this coupon code's validity has expired
fr: Désolé, la validité de ce code promo a expiré

en: Sorry, this coupon code's validity has not started
fr: Désolé, la validité de ce code promo n'a pas commencé

[ctx: Support Search Source]
note: Label of a Link field in DocType 'Support Search Source'
en: Source DocType
fr: DocType source

[ctx: Batch]
note: Label of a Dynamic Link field in DocType 'Batch'
en: Source Document Name
fr: Nom du Document Source

[ctx: Batch]
note: Label of a Link field in DocType 'Batch'
en: Source Document Type
fr: Type de Document Source

[ctx: Asset Movement Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Asset Movement Item'
en: Source Location
fr: Localisation source

[ctx: Support Search Source]
note: Label of a Select field in DocType 'Support Search Source'
en: Source Type
fr: Type de source

en: Source Warehouse
fr: Entrepôt source

[ctx: BOM Creator Item]
note: Label of a Link field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Source Warehouse
fr: Entrepôt source

[ctx: BOM Explosion Item]
note: Label of a Link field in DocType 'BOM Explosion Item'
en: Source Warehouse
fr: Entrepôt source

[ctx: BOM Item]
note: Label of a Link field in DocType 'BOM Item'
en: Source Warehouse
fr: Entrepôt source

[ctx: Job Card Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Job Card Item'
en: Source Warehouse
fr: Entrepôt source

[ctx: Material Request Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Material Request Item'
en: Source Warehouse
fr: Entrepôt source

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Invoice'
en: Source Warehouse
fr: Entrepôt source

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Invoice'
en: Source Warehouse
fr: Entrepôt source

[ctx: Stock Entry Detail]
note: Label of a Link field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Source Warehouse
fr: Entrepôt source

[ctx: Work Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Work Order'
en: Source Warehouse
fr: Entrepôt source

[ctx: Work Order Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Work Order Item'
en: Source Warehouse
fr: Entrepôt source

[ctx: Stock Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Stock Entry' Label of a Small Text field in DocType 'Stock Entry'
en: Source Warehouse Address
fr: Adresse de l'entrepôt source

en: Source and Target Location cannot be same
fr: Les localisations source et cible ne peuvent pas être identiques

en: Source and target warehouse cannot be same for row {0}
fr: L'entrepôt source et destination ne peuvent être similaire dans la ligne {0}

en: Source and target warehouse must be different
fr: Entrepôt source et destination doivent être différents

en: Source of Funds (Liabilities)
fr: Source des Fonds (Passif)

en: Source warehouse is mandatory for row {0}
fr: Entrepôt source est obligatoire à la ligne {0}

[ctx: BOM Creator Item]
note: Label of a Check field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Sourced by Supplier
fr: Fourni par le fournisseur

[ctx: BOM Explosion Item]
note: Label of a Check field in DocType 'BOM Explosion Item'
en: Sourced by Supplier
fr: Fourni par le fournisseur

[ctx: BOM Item]
note: Label of a Check field in DocType 'BOM Item'
en: Sourced by Supplier
fr: Fourni par le fournisseur

en: Split
fr: Fractionner

en: Split Batch
fr: Lot Fractionné

en: Split Issue
fr: Diviser le ticket

[ctx: Prospect Opportunity]
note: Label of a Data field in DocType 'Prospect Opportunity'
en: Stage
fr: Etape

[ctx: Sales Stage]
note: Label of a Data field in DocType 'Sales Stage'
en: Stage Name
fr: Nom de scène

[ctx: Accounts Settings]
note: Label of a Int field in DocType 'Accounts Settings'
en: Stale Days
fr: Journées Passées

en: Standard Buying
fr: Achat standard

en: Standard Selling
fr: Vente standard

[ctx: Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Item'
en: Standard Selling Rate
fr: Prix de Vente Standard

[ctx: Company]
note: Option for the 'Create Chart Of Accounts Based On' (Select) field in DocType 'Company'
en: Standard Template
fr: Modèle Standard

[ctx: Supplier Scorecard Scoring Standing]
note: Label of a Link field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing'
en: Standing Name
fr: Nom du Classement

[ctx: Supplier Scorecard Standing]
note: Label of a Data field in DocType 'Supplier Scorecard Standing'
en: Standing Name
fr: Nom du Classement

en: Start Date cannot be before the current date
fr: La date de début ne peut pas être antérieure à la date du jour

en: Start Year
fr: Année de début

en: Start Year and End Year are mandatory
fr: L'année de début et l'année de fin sont obligatoires

[ctx: Project]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Project'
en: Start and End Dates
fr: Dates de Début et de Fin

[ctx: Purchase Invoice]
note: Description of the 'From Date' (Date) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Start date of current invoice's period
fr: Date de début de la période de facturation en cours

en: Start date should be less than end date for Item {0}
fr: La date de début doit être antérieure à la date de fin pour l'Article {0}

en: Start date should be less than end date for task {0}
fr: La date de début doit être inférieure à la date de fin de la tâche {0}

[ctx: Job Card]
note: Label of a Datetime field in DocType 'Job Card'
en: Started Time
fr: Heure de début

[ctx: Cheque Print Template]
note: Label of a Float field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Starting location from left edge
fr: Position initiale depuis bord gauche

[ctx: Cheque Print Template]
note: Label of a Float field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Starting position from top edge
fr: Position initiale depuis bord haut

en: Status must be Cancelled or Completed
fr: Le statut doit être annulé ou complété

en: Status must be one of {0}
fr: Le statut doit être l'un des {0}

[ctx: Supplier]
note: Description of the 'Supplier Details' (Text) field in DocType 'Supplier'
en: Statutory info and other general information about your Supplier
fr: Informations légales et autres informations générales au sujet de votre Fournisseur

en: Stock Adjustment
fr: Ajustement du Stock

[ctx: Account]
note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Stock Adjustment
fr: Ajustement du Stock

[ctx: Company]
note: Label of a Link field in DocType 'Company'
en: Stock Adjustment Account
fr: Compte d'Ajustement du Stock

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Ageing
fr: Viellissement du Stock

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Analytics
fr: Analyse du Stock

en: Stock Assets
fr: Actifs du Stock

en: Stock Available
fr: Stock disponible

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace Label of a shortcut in the Stock Workspace
en: Stock Balance
fr: Solde du Stock

[ctx: Quotation Item]
note: Label of a Button field in DocType 'Quotation Item'
en: Stock Balance
fr: Solde du Stock

en: Stock Balance Report
fr: Rapport de solde des stocks

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Stock Details
fr: Détails du Stock

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Stock Details
fr: Détails du Stock

note: Name of a DocType
en: Stock Entry
fr: Écriture de Stock

[ctx: Asset Repair]
note: Label of a Link field in DocType 'Asset Repair'
en: Stock Entry
fr: Écriture de Stock

[ctx: Journal Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Journal Entry'
en: Stock Entry
fr: Écriture de Stock

[ctx: Quality Inspection]
note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Stock Entry
fr: Écriture de Stock

[ctx: Stock Entry]
note: Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a Link in the Stock Workspace Label of a shortcut in the Stock Workspace
en: Stock Entry
fr: Écriture de Stock

[ctx: Stock Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Stock Entry'
en: Stock Entry (Outward GIT)
fr: Entrée de stock (GIT sortant)

[ctx: Stock Entry Detail]
note: Label of a Data field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Stock Entry Child
fr: Entrée de stock enfant

note: Name of a DocType
en: Stock Entry Detail
fr: Détails de l'Écriture de Stock

note: Name of a DocType
en: Stock Entry Type
fr: Type d'entrée de stock

[ctx: Stock Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Stock Entry'
en: Stock Entry Type
fr: Type d'entrée de stock

en: Stock Entry has been already created against this Pick List
fr: Une entrée de stock a déjà été créée dans cette liste de choix

en: Stock Entry {0} created
fr: Écriture de Stock {0} créée

en: Stock Entry {0} is not submitted
fr: Écriture de Stock {0} n'est pas soumise

en: Stock Expenses
fr: Charges de Stock

[ctx: Stock Settings]
note: Label of a Date field in DocType 'Stock Settings'
en: Stock Frozen Upto
fr: Stock Gelé Jusqu'au

en: Stock In Hand
fr: Stock Existant

[ctx: Asset Capitalization]
note: Label of a Table field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Stock Items
fr: Articles de Stock

[ctx: Asset Repair]
note: Label of a Table field in DocType 'Asset Repair'
en: Stock Items
fr: Articles de Stock

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace Label of a shortcut in the Stock Workspace
en: Stock Ledger
fr: Livre d'Inventaire

note: Name of a DocType
en: Stock Ledger Entry
fr: Écriture du Livre d'Inventaire

en: Stock Ledger ID
fr: ID du registre des stocks

en: Stock Levels
fr: Niveaux du Stocks

en: Stock Liabilities
fr: Passif du Stock

note: Name of a role
en: Stock Manager
fr: Responsable des Stocks

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Projected Qty
fr: Qté de Stock Projeté

en: Stock Qty
fr: Qté en unité de stock

[ctx: BOM Creator Item]
note: Label of a Float field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Stock Qty
fr: Qté en unité de stock

[ctx: BOM Explosion Item]
note: Label of a Float field in DocType 'BOM Explosion Item'
en: Stock Qty
fr: Qté en unité de stock

[ctx: BOM Item]
note: Label of a Float field in DocType 'BOM Item'
en: Stock Qty
fr: Qté en unité de stock

[ctx: Material Request Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Material Request Item'
en: Stock Qty
fr: Qté en unité de stock

[ctx: Pick List Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Pick List Item'
en: Stock Qty
fr: Qté en unité de stock

note: Name of a report
en: Stock Qty vs Serial No Count
fr: Quantité de stock vs numéro de série

en: Stock Received But Not Billed
fr: Stock Reçus Mais Non Facturés

[ctx: Account]
note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Stock Received But Not Billed
fr: Stock Reçus Mais Non Facturés

[ctx: Company]
note: Label of a Link field in DocType 'Company'
en: Stock Received But Not Billed
fr: Stock Reçus Mais Non Facturés

note: Name of a DocType
en: Stock Reconciliation
fr: Réconciliation du Stock

[ctx: Stock Reconciliation]
note: Label of a Link in the Home Workspace Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Reconciliation' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Reconciliation
fr: Réconciliation du Stock

note: Name of a DocType
en: Stock Reconciliation Item
fr: Article de Réconciliation du Stock

en: Stock Reconciliations
fr: Rapprochements des stocks

note: Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Stock Reports
fr: Rapports de stock

note: Name of a DocType
en: Stock Settings
fr: Paramètres du Stock

[ctx: Company]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Company'
en: Stock Settings
fr: Paramètres du Stock

[ctx: Stock Settings]
note: Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Settings
fr: Paramètres du Stock

note: Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Summary
fr: Résumé du Stock

note: Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Stock Transactions
fr: Transactions du Stock

[ctx: Stock Settings]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Stock Settings'
en: Stock Transactions Settings
fr:  Paramétre des transactions

en: Stock UOM
fr: UdM du Stock

[ctx: Asset Capitalization]
note: Label of a Link field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Stock UOM
fr: UdM du Stock

[ctx: Asset Capitalization Stock Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item'
en: Stock UOM
fr: UdM du Stock

[ctx: BOM Creator Item]
note: Label of a Link field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Stock UOM
fr: UdM du Stock

[ctx: BOM Explosion Item]
note: Label of a Link field in DocType 'BOM Explosion Item'
en: Stock UOM
fr: UdM du Stock

[ctx: BOM Item]
note: Label of a Link field in DocType 'BOM Item'
en: Stock UOM
fr: UdM du Stock

[ctx: BOM Scrap Item]
note: Label of a Link field in DocType 'BOM Scrap Item'
en: Stock UOM
fr: UdM du Stock

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Stock UOM
fr: UdM du Stock

[ctx: Job Card Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Job Card Item'
en: Stock UOM
fr: UdM du Stock

[ctx: Job Card Scrap Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Job Card Scrap Item'
en: Stock UOM
fr: UdM du Stock

[ctx: Material Request Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Material Request Item'
en: Stock UOM
fr: UdM du Stock

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Stock UOM
fr: UdM du Stock

[ctx: Pick List Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Pick List Item'
en: Stock UOM
fr: UdM du Stock

[ctx: Production Plan Sub Assembly Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Stock UOM
fr: UdM du Stock

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Stock UOM
fr: UdM du Stock

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Stock UOM
fr: UdM du Stock

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Stock UOM
fr: UdM du Stock

[ctx: Putaway Rule]
note: Label of a Link field in DocType 'Putaway Rule'
en: Stock UOM
fr: UdM du Stock

[ctx: Quotation Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Quotation Item'
en: Stock UOM
fr: UdM du Stock

[ctx: Request for Quotation Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Request for Quotation Item'
en: Stock UOM
fr: UdM du Stock

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Stock UOM
fr: UdM du Stock

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Order Item'
en: Stock UOM
fr: UdM du Stock

[ctx: Stock Entry Detail]
note: Label of a Link field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Stock UOM
fr: UdM du Stock

[ctx: Stock Ledger Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Stock UOM
fr: UdM du Stock

[ctx: Stock Reservation Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Stock UOM
fr: UdM du Stock

[ctx: Subcontracting Order Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Subcontracting Order Item'
en: Stock UOM
fr: UdM du Stock

[ctx: Subcontracting Receipt Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Stock UOM
fr: UdM du Stock

[ctx: Supplier Quotation Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Stock UOM
fr: UdM du Stock

[ctx: Work Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Work Order'
en: Stock UOM
fr: UdM du Stock

[ctx: Purchase Order Item Supplied]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Order Item Supplied'
en: Stock Uom
fr: UdM du Stock

[ctx: Purchase Receipt Item Supplied]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Receipt Item Supplied'
en: Stock Uom
fr: UdM du Stock

[ctx: Subcontracting Order Supplied Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item'
en: Stock Uom
fr: UdM du Stock

[ctx: Subcontracting Receipt Supplied Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Subcontracting Receipt Supplied Item'
en: Stock Uom
fr: UdM du Stock

note: Name of a role
en: Stock User
fr: Chargé des Stocks

en: Stock Value
fr: Valeur du Stock

[ctx: Bin]
note: Label of a Float field in DocType 'Bin'
en: Stock Value
fr: Valeur du Stock

[ctx: Quick Stock Balance]
note: Label of a Currency field in DocType 'Quick Stock Balance'
en: Stock Value
fr: Valeur du Stock

note: Name of a report
en: Stock and Account Value Comparison
fr: Comparaison de la valeur des actions et des comptes

en: Stock cannot be updated against Delivery Note {0}
fr: Stock ne peut pas être mis à jour pour le Bon de Livraison {0}

en: Stock cannot be updated against Purchase Receipt {0}
fr: Stock ne peut pas être mis à jour pour le Reçu d'Achat {0}

en: Stock transactions before {0} are frozen
fr: Les transactions du stock avant {0} sont gelées

[ctx: Stock Settings]
note: Description of the 'Freeze Stocks Older Than (Days)' (Int) field in DocType 'Stock Settings'
en: Stock transactions that are older than the mentioned days cannot be modified.
fr: Les transactions de stock plus ancienne que le nombre de jours ci-dessus ne peuvent être modifiées

en: Stop Reason
fr: Arrêter la raison

[ctx: Downtime Entry]
note: Label of a Select field in DocType 'Downtime Entry'
en: Stop Reason
fr: Arrêter la raison

en: Stopped Work Order cannot be cancelled, Unstop it first to cancel
fr: Un ordre de fabrication arrêté ne peut être annulé, Re-démarrez le pour pouvoir l'annuler

en: Stores
fr: Magasins

[ctx: Asset]
note: Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Straight Line
fr: Linéaire

[ctx: Asset Depreciation Schedule]
note: Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: Straight Line
fr: Linéaire

[ctx: Asset Finance Book]
note: Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Straight Line
fr: Linéaire

en: Sub Assemblies
fr: Sous-Ensembles

[ctx: Quality Procedure Process]
note: Label of a Link field in DocType 'Quality Procedure Process'
en: Sub Procedure
fr: Sous-procédure

en: Sub-assembly BOM Count
fr: Nombre de nomenclatures de sous-assemblages

en: Sub-contracting
fr: Sous-traitant

en: Subcontract
fr: Sous-traiter

[ctx: Production Plan Sub Assembly Item]
note: Option for the 'Manufacturing Type' (Select) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Subcontract
fr: Sous-traiter

en: Subcontracted Item
fr: Article sous-traité

[ctx: Stock Entry Detail]
note: Label of a Link field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Subcontracted Item
fr: Article sous-traité

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Subcontracted Item To Be Received
fr: Article sous-traité à recevoir

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Subcontracted Raw Materials To Be Transferred
fr: Matières premières sous-traitées à transférer

[ctx: Buying Settings]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Buying Settings'
en: Subcontracting Settings
fr: Paramètres de sous-traitance

[ctx: Accounts Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Accounts Settings'
en: Submit Journal Entries
fr: Valider les entrées de journal

en: Submit this Work Order for further processing.
fr: Valider cet ordre de fabrication pour continuer son traitement.

note: Name of a DocType
en: Subscription
fr: Abonnement

[ctx: Process Subscription]
note: Label of a Link field in DocType 'Process Subscription'
en: Subscription
fr: Abonnement

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Invoice' Label of a Link field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Subscription
fr: Abonnement

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Sales Invoice' Label of a Link field in DocType 'Sales Invoice'
en: Subscription
fr: Abonnement

[ctx: Subscription]
note: Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Subscription
fr: Abonnement

[ctx: Subscription]
note: Label of a Date field in DocType 'Subscription'
en: Subscription End Date
fr: Date de fin d'abonnement

en: Subscription End Date is mandatory to follow calendar months
fr: La date de fin de l'abonnement est obligatoire pour suivre les mois civils

en: Subscription End Date must be after {0} as per the subscription plan
fr: La date de fin de l'abonnement doit être postérieure au {0} selon le plan d'abonnement

note: Name of a DocType
en: Subscription Invoice
fr: Facture d'abonnement

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Subscription Management
fr: Gestion des abonnements

[ctx: Subscription]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Subscription'
en: Subscription Period
fr: Période d'abonnement

note: Name of a DocType
en: Subscription Plan
fr: Plan d'abonnement

[ctx: Subscription Plan]
note: Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Subscription Plan
fr: Plan d'abonnement

note: Name of a DocType
en: Subscription Plan Detail
fr: Détail du plan d'abonnement

[ctx: Payment Request]
note: Label of a Table field in DocType 'Payment Request'
en: Subscription Plans
fr: Plans d'abonnement

[ctx: Subscription Plan]
note: Label of a Select field in DocType 'Subscription Plan'
en: Subscription Price Based On
fr: Prix d'abonnement basé sur

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Delivery Note'
en: Subscription Section
fr: Section Abonnement

[ctx: Journal Entry]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Journal Entry'
en: Subscription Section
fr: Section Abonnement

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'POS Invoice'
en: Subscription Section
fr: Section Abonnement

[ctx: Payment Entry]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Payment Entry'
en: Subscription Section
fr: Section Abonnement

[ctx: Payment Request]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Payment Request'
en: Subscription Section
fr: Section Abonnement

note: Name of a DocType
en: Subscription Settings
fr: Paramètres des Abonnements

[ctx: Subscription Settings]
note: Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Subscription Settings
fr: Paramètres des Abonnements

[ctx: Subscription]
note: Label of a Date field in DocType 'Subscription'
en: Subscription Start Date
fr: Date de début de l'abonnement

en: Subscriptions
fr: Abonnements

[ctx: Homepage Section Card]
note: Label of a Data field in DocType 'Homepage Section Card'
en: Subtitle
fr: Sous-titre

[ctx: Appointment Booking Settings]
note: Label of a Data field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Success Redirect URL
fr: URL de redirection réussie

[ctx: Appointment Booking Settings]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Success Settings
fr: Paramètres de réussite

[ctx: Asset]
note: Option for the 'Depreciation Entry Posting Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Successful
fr: Réussi

en: Successfully Reconciled
fr: Réconcilié avec succès

en: Successfully Set Supplier
fr: Fournisseur défini avec succès

en: Successfully deleted all transactions related to this company!
fr: Suppression de toutes les transactions liées à cette société avec succès !

en: Summary for this month and pending activities
fr: Résumé du mois et des activités en suspens

en: Summary for this week and pending activities
fr: Résumé de la semaine et des activités en suspens

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Table field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Supplied Items
fr: Articles Fournis

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Table field in DocType 'Purchase Order'
en: Supplied Items
fr: Articles Fournis

[ctx: Subcontracting Order]
note: Label of a Table field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Supplied Items
fr: Articles Fournis

en: Supplied Qty
fr: Qté Fournie

[ctx: Purchase Order Item Supplied]
note: Label of a Float field in DocType 'Purchase Order Item Supplied'
en: Supplied Qty
fr: Qté Fournie

[ctx: Subcontracting Order Supplied Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item'
en: Supplied Qty
fr: Qté Fournie

note: Name of a DocType Label of a Card Break in the Buying Workspace
en: Supplier
fr: Fournisseur

[ctx: Asset]
note: Option for the 'Asset Owner' (Select) field in DocType 'Asset' Label of a Link field in DocType 'Asset'
en: Supplier
fr: Fournisseur

[ctx: Bank Guarantee]
note: Label of a Link field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Supplier
fr: Fournisseur

[ctx: Batch]
note: Label of a Link field in DocType 'Batch'
en: Supplier
fr: Fournisseur

[ctx: Blanket Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Blanket Order'
en: Supplier
fr: Fournisseur

[ctx: Contract]
note: Option for the 'Party Type' (Select) field in DocType 'Contract'
en: Supplier
fr: Fournisseur

[ctx: Item Price]
note: Label of a Link field in DocType 'Item Price'
en: Supplier
fr: Fournisseur

[ctx: Item Supplier]
note: Label of a Link field in DocType 'Item Supplier'
en: Supplier
fr: Fournisseur

[ctx: Landed Cost Purchase Receipt]
note: Label of a Link field in DocType 'Landed Cost Purchase Receipt'
en: Supplier
fr: Fournisseur

[ctx: Lower Deduction Certificate]
note: Label of a Link field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Supplier
fr: Fournisseur

[ctx: Party Specific Item]
note: Option for the 'Party Type' (Select) field in DocType 'Party Specific Item'
en: Supplier
fr: Fournisseur

[ctx: Payment Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Payment Order'
en: Supplier
fr: Fournisseur

[ctx: Payment Order Reference]
note: Label of a Link field in DocType 'Payment Order Reference'
en: Supplier
fr: Fournisseur

[ctx: Pricing Rule]
note: Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of a Link field in DocType 'Pricing Rule'
en: Supplier
fr: Fournisseur

[ctx: Production Plan Sub Assembly Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Supplier
fr: Fournisseur

[ctx: Promotional Scheme]
note: Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of a Table MultiSelect field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Supplier
fr: Fournisseur

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Supplier
fr: Fournisseur

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Order'
en: Supplier
fr: Fournisseur

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Supplier
fr: Fournisseur

[ctx: Request for Quotation]
note: Label of a Link field in DocType 'Request for Quotation'
en: Supplier
fr: Fournisseur

[ctx: Request for Quotation Supplier]
note: Label of a Link field in DocType 'Request for Quotation Supplier'
en: Supplier
fr: Fournisseur

[ctx: SMS Center]
note: Label of a Link field in DocType 'SMS Center'
en: Supplier
fr: Fournisseur

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Order Item'
en: Supplier
fr: Fournisseur

[ctx: Shipment]
note: Option for the 'Pickup from' (Select) field in DocType 'Shipment' Label of a Link field in DocType 'Shipment' Option for the 'Delivery to' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Supplier
fr: Fournisseur

[ctx: Stock Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Stock Entry'
en: Supplier
fr: Fournisseur

[ctx: Subcontracting Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Supplier
fr: Fournisseur

[ctx: Subcontracting Receipt]
note: Label of a Link field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Supplier
fr: Fournisseur

[ctx: Supplier]
note: Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Home Workspace Label of a shortcut in the Home Workspace
en: Supplier
fr: Fournisseur

[ctx: Supplier Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Supplier Item'
en: Supplier
fr: Fournisseur

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Link field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Supplier
fr: Fournisseur

[ctx: Supplier Scorecard]
note: Label of a Link field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Supplier
fr: Fournisseur

[ctx: Supplier Scorecard Period]
note: Label of a Link field in DocType 'Supplier Scorecard Period'
en: Supplier
fr: Fournisseur

[ctx: Tax Rule]
note: Label of a Link field in DocType 'Tax Rule'
en: Supplier
fr: Fournisseur

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Supplier Address
fr: Adresse du Fournisseur

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Order' Label of a Link field in DocType 'Purchase Order'
en: Supplier Address
fr: Adresse du Fournisseur

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Receipt' Label of a Link field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Supplier Address
fr: Adresse du Fournisseur

[ctx: Stock Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Stock Entry'
en: Supplier Address
fr: Adresse du Fournisseur

[ctx: Subcontracting Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Supplier Address
fr: Adresse du Fournisseur

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Link field in DocType 'Supplier Quotation' Label of a Section Break field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Supplier Address
fr: Adresse du Fournisseur

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Purchase Order'
en: Supplier Address Details
fr: Adresse Fournisseur (détails)

[ctx: Subcontracting Order]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Supplier Address Details
fr: Adresse Fournisseur (détails)

note: Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Addresses And Contacts
fr: Adresses et contacts des fournisseurs

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Order'
en: Supplier Contact
fr: Contact fournisseur

[ctx: Subcontracting Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Supplier Contact
fr: Contact fournisseur

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Data field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Supplier Delivery Note
fr: Bon de Livraison du Fournisseur

[ctx: Subcontracting Receipt]
note: Label of a Data field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Supplier Delivery Note
fr: Bon de Livraison du Fournisseur

[ctx: Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Item'
en: Supplier Details
fr: Détails du Fournisseur

[ctx: Stock Entry]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Stock Entry'
en: Supplier Details
fr: Détails du Fournisseur

[ctx: Supplier]
note: Label of a Text field in DocType 'Supplier'
en: Supplier Details
fr: Détails du Fournisseur

note: Name of a DocType
en: Supplier Group
fr: Groupe de fournisseurs

[ctx: Import Supplier Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Supplier Group
fr: Groupe de fournisseurs

[ctx: Pricing Rule]
note: Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of a Link field in DocType 'Pricing Rule'
en: Supplier Group
fr: Groupe de fournisseurs

[ctx: Promotional Scheme]
note: Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of a Table MultiSelect field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Supplier Group
fr: Groupe de fournisseurs

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Supplier Group
fr: Groupe de fournisseurs

[ctx: Supplier]
note: Label of a Link field in DocType 'Supplier'
en: Supplier Group
fr: Groupe de fournisseurs

[ctx: Supplier Group]
note: Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Group
fr: Groupe de fournisseurs

[ctx: Supplier Group Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Supplier Group Item'
en: Supplier Group
fr: Groupe de fournisseurs

[ctx: Tax Rule]
note: Label of a Link field in DocType 'Tax Rule'
en: Supplier Group
fr: Groupe de fournisseurs

[ctx: Supplier Group]
note: Label of a Data field in DocType 'Supplier Group'
en: Supplier Group Name
fr: Nom du groupe de fournisseurs

en: Supplier Invoice Date
fr: Date de la Facture du Fournisseur

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Date field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Supplier Invoice Date
fr: Date de la Facture du Fournisseur

en: Supplier Invoice Date cannot be greater than Posting Date
fr: Fournisseur Date de la Facture du Fournisseur ne peut pas être postérieure à Date de Publication

en: Supplier Invoice No
fr: N° de Facture du Fournisseur

[ctx: Payment Entry Reference]
note: Label of a Data field in DocType 'Payment Entry Reference'
en: Supplier Invoice No
fr: N° de Facture du Fournisseur

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Data field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Supplier Invoice No
fr: N° de Facture du Fournisseur

en: Supplier Invoice No exists in Purchase Invoice {0}
fr: N° de la Facture du Fournisseur existe dans la Facture d'Achat {0}

[ctx: Item]
note: Label of a Table field in DocType 'Item'
en: Supplier Items
fr: Articles Fournisseur

[ctx: Supplier Quotation Item]
note: Label of a Int field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Supplier Lead Time (days)
fr: Délai fournisseur (jours)

note: Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Supplier Ledger Summary
fr: Récapitulatif du grand livre des fournisseurs

en: Supplier Name
fr: Nom du fournisseur

[ctx: Blanket Order]
note: Label of a Data field in DocType 'Blanket Order'
en: Supplier Name
fr: Nom du fournisseur

[ctx: Buying Settings]
note: Option for the 'Supplier Naming By' (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Supplier Name
fr: Nom du fournisseur

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Data field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Supplier Name
fr: Nom du fournisseur

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Data field in DocType 'Purchase Order'
en: Supplier Name
fr: Nom du fournisseur

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Data field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Supplier Name
fr: Nom du fournisseur

[ctx: Request for Quotation Supplier]
note: Label of a Read Only field in DocType 'Request for Quotation Supplier'
en: Supplier Name
fr: Nom du fournisseur

[ctx: Stock Entry]
note: Label of a Data field in DocType 'Stock Entry'
en: Supplier Name
fr: Nom du fournisseur

[ctx: Subcontracting Order]
note: Label of a Data field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Supplier Name
fr: Nom du fournisseur

[ctx: Subcontracting Receipt]
note: Label of a Data field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Supplier Name
fr: Nom du fournisseur

[ctx: Supplier]
note: Label of a Data field in DocType 'Supplier'
en: Supplier Name
fr: Nom du fournisseur

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Data field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Supplier Name
fr: Nom du fournisseur

[ctx: Buying Settings]
note: Label of a Select field in DocType 'Buying Settings'
en: Supplier Naming By
fr: Nomenclature de Fournisseur Par

en: Supplier Part No
fr: N° de Pièce du Fournisseur

[ctx: Request for Quotation Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Request for Quotation Item'
en: Supplier Part No
fr: N° de Pièce du Fournisseur

[ctx: Item Supplier]
note: Label of a Data field in DocType 'Item Supplier'
en: Supplier Part Number
fr: Numéro de Pièce du Fournisseur

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Supplier Part Number
fr: Numéro de Pièce du Fournisseur

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Supplier Part Number
fr: Numéro de Pièce du Fournisseur

[ctx: Supplier Quotation Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Supplier Part Number
fr: Numéro de Pièce du Fournisseur

[ctx: Supplier]
note: Label of a Link field in DocType 'Supplier'
en: Supplier Primary Address
fr: Adresse fournisseur principal

[ctx: Supplier]
note: Label of a Link field in DocType 'Supplier'
en: Supplier Primary Contact
fr: Contact fournisseur principal

note: Name of a DocType
en: Supplier Quotation
fr: Devis fournisseur

[ctx: Incoterm]
note: Linked DocType in Incoterm's connections
en: Supplier Quotation
fr: Devis fournisseur

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Order'
en: Supplier Quotation
fr: Devis fournisseur

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Supplier Quotation
fr: Devis fournisseur

[ctx: Quotation]
note: Label of a Link field in DocType 'Quotation'
en: Supplier Quotation
fr: Devis fournisseur

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Quotation
fr: Devis fournisseur

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Quotation Comparison
fr: Comparaison des devis fournisseurs

note: Name of a DocType
en: Supplier Quotation Item
fr: Article Devis Fournisseur

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Supplier Quotation Item
fr: Article Devis Fournisseur

en: Supplier Quotation {0} Created
fr: Devis fournisseur {0} créé

[ctx: Supplier Scorecard]
note: Label of a Data field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Supplier Score
fr: Note du Fournisseur

note: Name of a DocType Label of a Card Break in the Buying Workspace
en: Supplier Scorecard
fr: Fiche d'Évaluation des Fournisseurs

[ctx: Supplier Scorecard]
note: Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Scorecard
fr: Fiche d'Évaluation des Fournisseurs

note: Name of a DocType
en: Supplier Scorecard Criteria
fr: Critères de Fiche d'Évaluation Fournisseur

[ctx: Supplier Scorecard Criteria]
note: Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Scorecard Criteria
fr: Critères de Fiche d'Évaluation Fournisseur

note: Name of a DocType
en: Supplier Scorecard Period
fr: Période de la Fiche d'Évaluation Fournisseur

note: Name of a DocType
en: Supplier Scorecard Scoring Criteria
fr: Critères de Notation de la Fiche d'Évaluation Fournisseur

note: Name of a DocType
en: Supplier Scorecard Scoring Standing
fr: Classement de la Fiche d'Évaluation Fournisseur

note: Name of a DocType
en: Supplier Scorecard Scoring Variable
fr: Variable de la Fiche d'Évaluation Fournisseur

[ctx: Supplier Scorecard Period]
note: Label of a Link field in DocType 'Supplier Scorecard Period'
en: Supplier Scorecard Setup
fr: Configuration de la Fiche d'Évaluation Fournisseur

note: Name of a DocType
en: Supplier Scorecard Standing
fr: Classement de la Fiche d'Évaluation Fournisseur

[ctx: Supplier Scorecard Standing]
note: Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Scorecard Standing
fr: Classement de la Fiche d'Évaluation Fournisseur

note: Name of a DocType
en: Supplier Scorecard Variable
fr: Variable de la Fiche d'Évaluation Fournisseur

[ctx: Supplier Scorecard Variable]
note: Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Scorecard Variable
fr: Variable de la Fiche d'Évaluation Fournisseur

[ctx: Supplier]
note: Label of a Select field in DocType 'Supplier'
en: Supplier Type
fr: Type de Fournisseur

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Supplier Warehouse
fr: Entrepôt Fournisseur

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Order'
en: Supplier Warehouse
fr: Entrepôt Fournisseur

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Supplier Warehouse
fr: Entrepôt Fournisseur

[ctx: Subcontracting Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Supplier Warehouse
fr: Entrepôt Fournisseur

[ctx: Subcontracting Receipt]
note: Label of a Link field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Supplier Warehouse
fr: Entrepôt Fournisseur

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Sales Order Item'
en: Supplier delivers to Customer
fr: Fournisseur livre au Client

en: Supplier {0} not found in {1}
fr: Fournisseur {0} introuvable dans {1}

en: Supplier(s)
fr: Fournisseur(s)

note: Label of a Link in the Buying Workspace Name of a report
en: Supplier-Wise Sales Analytics
fr: Analyse des Ventes par Fournisseur

[ctx: Request for Quotation]
note: Label of a Table field in DocType 'Request for Quotation'
en: Suppliers
fr: Fournisseurs

[ctx: Item]
note: Label of a Check field in DocType 'Item'
en: Supply Raw Materials for Purchase
fr: Fournir les Matières Premières pour l'Achat

note: Name of a Workspace
en: Support
fr: Assistance/Support

note: Name of a report
en: Support Hour Distribution
fr: Répartition des Heures de Support

[ctx: Support Settings]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Support Settings'
en: Support Portal
fr: Portail du support

note: Name of a DocType
en: Support Search Source
fr: Source de la recherche du support

note: Name of a DocType
en: Support Settings
fr: Paramètres du module Assistance

[ctx: Support Settings]
note: Label of a Link in the Settings Workspace Label of a Link in the Support Workspace
en: Support Settings
fr: Paramètres du module Assistance

note: Name of a role
en: Support Team
fr: Équipe de Support

en: Support Tickets
fr: Ticket d'assistance

[ctx: Driver]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Driver'
en: Suspended
fr: Suspendu

[ctx: Employee]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Suspended
fr: Suspendu

en: Switch Between Payment Modes
fr: Basculer entre les modes de paiement

[ctx: Plaid Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Plaid Settings'
en: Synchronize all accounts every hour
fr: Synchroniser tous les comptes toutes les heures

[ctx: Employee]
note: Description of the 'User ID' (Link) field in DocType 'Employee'
en: System User (login) ID. If set, it will become default for all HR forms.
fr: L'ID (de connexion) de l'Utilisateur Système. S'il est défini, il deviendra la valeur par défaut pour tous les formulaires des RH.

[ctx: Manufacturing Settings]
note: Description of the 'Make Serial No / Batch from Work Order' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: System will automatically create the serial numbers / batch for the Finished Good on submission of work order
fr: le systéme va créer des numéros de séries / lots à la validation des produit finis depuis les Ordres de Fabrications

[ctx: Payment Reconciliation]
note: Description of the 'Invoice Limit' (Int) field in DocType 'Payment Reconciliation' Description of the 'Payment Limit' (Int) field in DocType 'Payment
en: System will fetch all the entries if limit value is zero.
fr: Le système récupérera toutes les entrées si la valeur limite est zéro.

[ctx: Pricing Rule]
note: Description of the 'Threshold for Suggestion (In Percentage)' (Percent) field in DocType 'Pricing Rule'
en: System will notify to increase or decrease quantity or amount
fr: Le système notifiera d'augmenter ou de diminuer la quantité ou le montant

note: Name of a report
en: TDS Computation Summary
fr: Résumé des calculs TDS

[ctx: Homepage]
note: Label of a Data field in DocType 'Homepage'
en: Tag Line
fr: Ligne de Tag

[ctx: Tally Migration]
note: Label of a Data field in DocType 'Tally Migration'
en: Tally Company
fr: Compagnie de comptage

[ctx: Tally Migration]
note: Label of a Data field in DocType 'Tally Migration'
en: Tally Creditors Account
fr: Compte de créanciers

[ctx: Tally Migration]
note: Label of a Data field in DocType 'Tally Migration'
en: Tally Debtors Account
fr: Compte de débiteurs

note: Name of a DocType
en: Tally Migration
fr: Migration Tally

en: Tally Migration Error
fr: Erreur de migration de Tally

[ctx: Target Detail]
note: Label of a Float field in DocType 'Target Detail'
en: Target  Amount
fr: Montant Cible

en: Target ({})
fr: Cible ({})

note: Name of a DocType
en: Target Detail
fr: Détail Cible

en: Target Details
fr: Détails de la cible

[ctx: Target Detail]
note: Label of a Link field in DocType 'Target Detail'
en: Target Distribution
fr: Distribution Cible

[ctx: Asset Movement Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Asset Movement Item'
en: Target Location
fr: Localisation cible

en: Target Location is required while receiving Asset {0} from an employee
fr: L'emplacement cible est requis lors de la réception de l'élément {0} d'un employé

en: Target Location is required while transferring Asset {0}
fr: L'emplacement cible est requis lors du transfert de l'élément {0}

en: Target Location or To Employee is required while receiving Asset {0}
fr: L'emplacement cible ou l'employé est requis lors de la réception de l'élément {0}

en: Target On
fr: Cible sur

[ctx: Asset Capitalization]
note: Label of a Float field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Qty
fr: Qté Cible

[ctx: Target Detail]
note: Label of a Float field in DocType 'Target Detail'
en: Target Qty
fr: Qté Cible

en: Target Warehouse
fr: Entrepôt cible

[ctx: Asset Capitalization]
note: Label of a Link field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Warehouse
fr: Entrepôt cible

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Target Warehouse
fr: Entrepôt cible

[ctx: Material Request Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Material Request Item'
en: Target Warehouse
fr: Entrepôt cible

[ctx: Production Plan Sub Assembly Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Target Warehouse
fr: Entrepôt cible

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Target Warehouse
fr: Entrepôt cible

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Target Warehouse
fr: Entrepôt cible

[ctx: Stock Entry Detail]
note: Label of a Link field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Target Warehouse
fr: Entrepôt cible

[ctx: Work Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Work Order'
en: Target Warehouse
fr: Entrepôt cible

[ctx: Stock Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Stock Entry' Label of a Small Text field in DocType 'Stock Entry'
en: Target Warehouse Address
fr: Adresse de l'entrepôt cible

en: Target warehouse is mandatory for row {0}
fr: L’Entrepôt cible est obligatoire pour la ligne {0}

[ctx: Sales Partner]
note: Label of a Table field in DocType 'Sales Partner'
en: Targets
fr: Cibles

[ctx: Sales Person]
note: Label of a Table field in DocType 'Sales Person'
en: Targets
fr: Cibles

[ctx: Territory]
note: Label of a Table field in DocType 'Territory'
en: Targets
fr: Cibles

[ctx: Customs Tariff Number]
note: Label of a Data field in DocType 'Customs Tariff Number'
en: Tariff Number
fr: Tarif

[ctx: Project]
note: Option for the '% Complete Method' (Select) field in DocType 'Project'
en: Task Completion
fr: Achèvement de la Tâche

note: Name of a DocType
en: Task Depends On
fr: Tâche Dépend De

[ctx: Task]
note: Label of a Text Editor field in DocType 'Task'
en: Task Description
fr: Description de la tâche

[ctx: Asset Maintenance Log]
note: Label of a Data field in DocType 'Asset Maintenance Log'
en: Task Name
fr: Nom de la Tâche

[ctx: Project]
note: Option for the '% Complete Method' (Select) field in DocType 'Project'
en: Task Progress
fr: Progression de la Tâche

note: Name of a DocType
en: Task Type
fr: Type de tâche

[ctx: Project]
note: Option for the '% Complete Method' (Select) field in DocType 'Project'
en: Task Weight
fr: Poids de la Tâche

en: Tasks Completed
fr: Tâches terminées

en: Tasks Overdue
fr: Tâches en retard

en: Tax
fr: Taxe

[ctx: Account]
note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Tax
fr: Taxe

[ctx: Customer]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Customer'
en: Tax
fr: Taxe

[ctx: Item]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Item'
en: Tax
fr: Taxe

[ctx: Item Tax Template Detail]
note: Label of a Link field in DocType 'Item Tax Template Detail'
en: Tax
fr: Taxe

[ctx: Supplier]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Supplier'
en: Tax
fr: Taxe

[ctx: Import Supplier Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Tax Account
fr: Compte de taxes

[ctx: Purchase Taxes and Charges]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Tax Amount After Discount Amount
fr: Montant de la Taxe après Remise

[ctx: Sales Taxes and Charges]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Tax Amount After Discount Amount
fr: Montant de la Taxe après Remise

[ctx: Sales Taxes and Charges]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Tax Amount After Discount Amount (Company Currency)
fr: Montant de la Taxe Après Remise (Devise Société)

en: Tax Assets
fr: Actifs d'Impôts

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Delivery Note'
en: Tax Breakup
fr: Répartition des Taxes

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'POS Invoice'
en: Tax Breakup
fr: Répartition des Taxes

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Tax Breakup
fr: Répartition des Taxes

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Order'
en: Tax Breakup
fr: Répartition des Taxes

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Tax Breakup
fr: Répartition des Taxes

[ctx: Quotation]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Quotation'
en: Tax Breakup
fr: Répartition des Taxes

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Sales Invoice'
en: Tax Breakup
fr: Répartition des Taxes

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Sales Order'
en: Tax Breakup
fr: Répartition des Taxes

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Tax Breakup
fr: Répartition des Taxes

en: Tax Category has been changed to "Total" because all the Items are non-stock items
fr: La Catégorie de Taxe a été changée à "Total" car tous les articles sont des articles hors stock

en: Tax ID
fr: Numéro d'identification fiscale

[ctx: Company]
note: Label of a Data field in DocType 'Company'
en: Tax ID
fr: Numéro d'identification fiscale

[ctx: Customer]
note: Label of a Data field in DocType 'Customer'
en: Tax ID
fr: Numéro d'identification fiscale

[ctx: Supplier]
note: Label of a Data field in DocType 'Supplier'
en: Tax ID
fr: Numéro d'identification fiscale

en: Tax Id
fr: Numéro d'identification fiscale

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Data field in DocType 'Delivery Note'
en: Tax Id
fr: Numéro d'identification fiscale

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Data field in DocType 'POS Invoice'
en: Tax Id
fr: Numéro d'identification fiscale

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Read Only field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Tax Id
fr: Numéro d'identification fiscale

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Data field in DocType 'Sales Invoice'
en: Tax Id
fr: Numéro d'identification fiscale

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Data field in DocType 'Sales Order'
en: Tax Id
fr: Numéro d'identification fiscale

en: Tax Id:
fr: Numéro d'identification fiscale:

en: Tax Rate
fr: Taux d'Imposition

[ctx: Item Tax Template Detail]
note: Label of a Float field in DocType 'Item Tax Template Detail'
en: Tax Rate
fr: Taux d'Imposition

[ctx: Item Tax Template]
note: Label of a Table field in DocType 'Item Tax Template'
en: Tax Rates
fr: Les taux d'imposition

note: Name of a DocType
en: Tax Rule
fr: Règle de Taxation

[ctx: Tax Rule]
note: Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Tax Rule
fr: Règle de Taxation

en: Tax Rule Conflicts with {0}
fr: Règle de Taxation est en Conflit avec {0}

en: Tax Template is mandatory.
fr: Un Modèle de Taxe est obligatoire.

en: Tax Total
fr: Total de la taxe

[ctx: Tax Rule]
note: Label of a Select field in DocType 'Tax Rule'
en: Tax Type
fr: Type de Taxe

note: Name of a DocType
en: Tax Withholding Account
fr: Compte de taxation à la source

note: Name of a DocType
en: Tax Withholding Category
fr: Catégorie de taxation à la source

[ctx: Customer]
note: Label of a Link field in DocType 'Customer'
en: Tax Withholding Category
fr: Catégorie de taxation à la source

[ctx: Journal Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Journal Entry'
en: Tax Withholding Category
fr: Catégorie de taxation à la source

[ctx: Lower Deduction Certificate]
note: Label of a Link field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Tax Withholding Category
fr: Catégorie de taxation à la source

[ctx: Payment Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Payment Entry'
en: Tax Withholding Category
fr: Catégorie de taxation à la source

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Tax Withholding Category
fr: Catégorie de taxation à la source

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Order'
en: Tax Withholding Category
fr: Catégorie de taxation à la source

[ctx: Supplier]
note: Label of a Link field in DocType 'Supplier'
en: Tax Withholding Category
fr: Catégorie de taxation à la source

[ctx: Tax Withholding Category]
note: Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Tax Withholding Category
fr: Catégorie de taxation à la source

note: Name of a DocType
en: Tax Withholding Rate
fr: Taux de retenue d'impôt

[ctx: Tax Withholding Rate]
note: Label of a Float field in DocType 'Tax Withholding Rate'
en: Tax Withholding Rate
fr: Taux de retenue d'impôt

[ctx: Tax Withholding Category]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Tax Withholding Rates
fr: Taux de retenue d'impôt

en: Taxable Amount
fr: Montant Taxable

[ctx: Tax Withheld Vouchers]
note: Label of a Currency field in DocType 'Tax Withheld Vouchers'
en: Taxable Amount
fr: Montant Taxable

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Delivery Note'
en: Taxes and Charges
fr: Taxes et Frais

[ctx: Landed Cost Voucher]
note: Label of a Table field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Taxes and Charges
fr: Taxes et Frais

[ctx: POS Profile]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Profile'
en: Taxes and Charges
fr: Taxes et Frais

[ctx: Payment Entry]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Payment Entry'
en: Taxes and Charges
fr: Taxes et Frais

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Taxes and Charges
fr: Taxes et Frais

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Order'
en: Taxes and Charges
fr: Taxes et Frais

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Taxes and Charges
fr: Taxes et Frais

[ctx: Quotation]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Quotation'
en: Taxes and Charges
fr: Taxes et Frais

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Sales Invoice'
en: Taxes and Charges
fr: Taxes et Frais

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Taxes and Charges
fr: Taxes et Frais

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Taxes and Charges Added
fr: Taxes et Frais Additionnels

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Order'
en: Taxes and Charges Added
fr: Taxes et Frais Additionnels

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Taxes and Charges Added
fr: Taxes et Frais Additionnels

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Currency field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Taxes and Charges Added
fr: Taxes et Frais Additionnels

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Taxes and Charges Added (Company Currency)
fr: Taxes et Frais Additionnels (Devise Société)

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Order'
en: Taxes and Charges Added (Company Currency)
fr: Taxes et Frais Additionnels (Devise Société)

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Taxes and Charges Added (Company Currency)
fr: Taxes et Frais Additionnels (Devise Société)

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Currency field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Taxes and Charges Added (Company Currency)
fr: Taxes et Frais Additionnels (Devise Société)

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Long Text field in DocType 'Delivery Note'
en: Taxes and Charges Calculation
fr: Calcul des Frais et Taxes

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Long Text field in DocType 'POS Invoice'
en: Taxes and Charges Calculation
fr: Calcul des Frais et Taxes

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Long Text field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Taxes and Charges Calculation
fr: Calcul des Frais et Taxes

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Long Text field in DocType 'Purchase Order'
en: Taxes and Charges Calculation
fr: Calcul des Frais et Taxes

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Long Text field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Taxes and Charges Calculation
fr: Calcul des Frais et Taxes

[ctx: Quotation]
note: Label of a Long Text field in DocType 'Quotation'
en: Taxes and Charges Calculation
fr: Calcul des Frais et Taxes

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Long Text field in DocType 'Sales Invoice'
en: Taxes and Charges Calculation
fr: Calcul des Frais et Taxes

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Long Text field in DocType 'Sales Order'
en: Taxes and Charges Calculation
fr: Calcul des Frais et Taxes

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Long Text field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Taxes and Charges Calculation
fr: Calcul des Frais et Taxes

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Taxes and Charges Deducted
fr: Taxes et Frais Déductibles

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Order'
en: Taxes and Charges Deducted
fr: Taxes et Frais Déductibles

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Taxes and Charges Deducted
fr: Taxes et Frais Déductibles

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Currency field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Taxes and Charges Deducted
fr: Taxes et Frais Déductibles

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Taxes and Charges Deducted (Company Currency)
fr: Taxes et Frais Déductibles (Devise Société)

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Order'
en: Taxes and Charges Deducted (Company Currency)
fr: Taxes et Frais Déductibles (Devise Société)

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Taxes and Charges Deducted (Company Currency)
fr: Taxes et Frais Déductibles (Devise Société)

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Currency field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Taxes and Charges Deducted (Company Currency)
fr: Taxes et Frais Déductibles (Devise Société)

[ctx: Maintenance Team Member]
note: Label of a Link field in DocType 'Maintenance Team Member'
en: Team Member
fr: Membre de l'équipe

en: Telephone Expenses
fr: Frais Téléphoniques

en: Template Item
fr: Élément de modèle

[ctx: Payment Terms Template]
note: Label of a Data field in DocType 'Payment Terms Template'
en: Template Name
fr: Nom du Modèle

[ctx: Quality Feedback Template]
note: Label of a Data field in DocType 'Quality Feedback Template'
en: Template Name
fr: Nom du Modèle

[ctx: Journal Entry Template]
note: Label of a Data field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Template Title
fr: Titre du modèle

en: Temporarily on Hold
fr: Temporairement en attente

en: Temporary
fr: Temporaire

[ctx: Account]
note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Temporary
fr: Temporaire

en: Temporary Accounts
fr: Comptes temporaires

en: Temporary Opening
fr: Ouverture temporaire

[ctx: Opening Invoice Creation Tool Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item'
en: Temporary Opening Account
fr: Compte temporaire d'ouverture

[ctx: Quotation]
note: Label of a Text Editor field in DocType 'Quotation'
en: Term Details
fr: Détails du Terme

[ctx: Blanket Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Blanket Order'
en: Terms
fr: Termes

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Link field in DocType 'Delivery Note' Label of a Tab Break field in DocType 'Delivery Note'
en: Terms
fr: Termes

[ctx: Material Request]
note: Label of a Link field in DocType 'Material Request' Label of a Tab Break field in DocType 'Material Request'
en: Terms
fr: Termes

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Invoice'
en: Terms
fr: Termes

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Invoice' Label of a Tab Break field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Terms
fr: Termes

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Order' Label of a Tab Break field in DocType 'Purchase Order'
en: Terms
fr: Termes

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Receipt' Label of a Tab Break field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Terms
fr: Termes

[ctx: Quotation]
note: Label of a Link field in DocType 'Quotation' Label of a Tab Break field in DocType 'Quotation'
en: Terms
fr: Termes

[ctx: Request for Quotation]
note: Label of a Link field in DocType 'Request for Quotation'
en: Terms
fr: Termes

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Invoice' Label of a Tab Break field in DocType 'Sales Invoice'
en: Terms
fr: Termes

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Sales Order' Label of a Link field in DocType 'Sales Order'
en: Terms
fr: Termes

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Terms
fr: Termes

note: Name of a DocType
en: Terms and Conditions
fr: Termes et conditions

[ctx: Blanket Order]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Blanket Order'
en: Terms and Conditions
fr: Termes et conditions

[ctx: Blanket Order Item]
note: Label of a Text field in DocType 'Blanket Order Item'
en: Terms and Conditions
fr: Termes et conditions

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'POS Invoice'
en: Terms and Conditions
fr: Termes et conditions

[ctx: POS Profile]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Profile'
en: Terms and Conditions
fr: Termes et conditions

[ctx: Process Statement Of Accounts]
note: Label of a Link field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Terms and Conditions
fr: Termes et conditions

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Invoice' Label of a Text Editor field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Terms and Conditions
fr: Termes et conditions

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Text Editor field in DocType 'Purchase Order'
en: Terms and Conditions
fr: Termes et conditions

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Text Editor field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Terms and Conditions
fr: Termes et conditions

[ctx: Quotation]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Quotation'
en: Terms and Conditions
fr: Termes et conditions

[ctx: Request for Quotation]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Request for Quotation' Label of a Text Editor field in DocType 'Request for Quotation'
en: Terms and Conditions
fr: Termes et conditions

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Sales Invoice'
en: Terms and Conditions
fr: Termes et conditions

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Text Editor field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Terms and Conditions
fr: Termes et conditions

[ctx: Terms and Conditions]
note: Label of a Text Editor field in DocType 'Terms and Conditions'
en: Terms and Conditions
fr: Termes et conditions

[ctx: Material Request]
note: Label of a Text Editor field in DocType 'Material Request'
en: Terms and Conditions Content
fr: Contenu des Termes et Conditions

[ctx: Blanket Order]
note: Label of a Text Editor field in DocType 'Blanket Order'
en: Terms and Conditions Details
fr: Détails des Termes et Conditions

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Text Editor field in DocType 'Delivery Note'
en: Terms and Conditions Details
fr: Détails des Termes et Conditions

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Text Editor field in DocType 'POS Invoice'
en: Terms and Conditions Details
fr: Détails des Termes et Conditions

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Text Editor field in DocType 'Sales Invoice'
en: Terms and Conditions Details
fr: Détails des Termes et Conditions

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Text Editor field in DocType 'Sales Order'
en: Terms and Conditions Details
fr: Détails des Termes et Conditions

[ctx: Terms and Conditions]
note: Label of a HTML field in DocType 'Terms and Conditions'
en: Terms and Conditions Help
fr: Aide des Termes et Conditions

[ctx: Terms and Conditions]
note: Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Terms and Conditions Template
fr: Modèle des Termes et Conditions

note: Name of a DocType
en: Territory
fr: Région

[ctx: Customer]
note: Label of a Link field in DocType 'Customer'
en: Territory
fr: Région

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Link field in DocType 'Delivery Note'
en: Territory
fr: Région

[ctx: Installation Note]
note: Label of a Link field in DocType 'Installation Note'
en: Territory
fr: Région

[ctx: Lead]
note: Label of a Link field in DocType 'Lead'
en: Territory
fr: Région

[ctx: Maintenance Schedule]
note: Label of a Link field in DocType 'Maintenance Schedule'
en: Territory
fr: Région

[ctx: Maintenance Visit]
note: Label of a Link field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Territory
fr: Région

[ctx: Opportunity]
note: Label of a Link field in DocType 'Opportunity'
en: Territory
fr: Région

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Invoice'
en: Territory
fr: Région

[ctx: Pricing Rule]
note: Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of a Link field in DocType 'Pricing Rule'
en: Territory
fr: Région

[ctx: Process Statement Of Accounts]
note: Option for the 'Select Customers By' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of a Link field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Territory
fr: Région

[ctx: Promotional Scheme]
note: Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of a Table MultiSelect field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Territory
fr: Région

[ctx: Prospect]
note: Label of a Link field in DocType 'Prospect'
en: Territory
fr: Région

[ctx: Quotation]
note: Label of a Link field in DocType 'Quotation'
en: Territory
fr: Région

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Invoice'
en: Territory
fr: Région

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Order'
en: Territory
fr: Région

[ctx: Sales Partner]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Partner'
en: Territory
fr: Région

[ctx: Service Level Agreement]
note: Option for the 'Entity Type' (Select) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Territory
fr: Région

[ctx: Territory]
note: Label of a Link in the CRM Workspace Label of a Link in the Selling Workspace Label of a Link in the Home Workspace
en: Territory
fr: Région

[ctx: Territory Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Territory Item'
en: Territory
fr: Région

[ctx: Warranty Claim]
note: Label of a Link field in DocType 'Warranty Claim'
en: Territory
fr: Région

[ctx: Territory]
note: Label of a Link field in DocType 'Territory'
en: Territory Manager
fr: Responsable Régional

[ctx: Territory]
note: Label of a Data field in DocType 'Territory'
en: Territory Name
fr: Nom de la Région

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Territory Target Variance Based On Item Group
fr: Écart de cible de territoire basé sur un groupe d'articles

[ctx: Territory]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Territory'
en: Territory Targets
fr: Objectifs Régionaux

note: Name of a report
en: Territory-wise Sales
fr: Ventes par territoire

en: The 'From Package No.' field must neither be empty nor it's value less than 1.
fr: Le champ 'N° de Paquet' ne doit pas être vide ni sa valeur être inférieure à 1.

en: The Access to Request for Quotation From Portal is Disabled. To Allow Access, Enable it in Portal Settings.
fr: L'accès à la demande de devis du portail est désactivé. Pour autoriser l'accès, activez-le dans les paramètres du portail.

[ctx: BOM Update Tool]
note: Description of the 'Current BOM' (Link) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: The BOM which will be replaced
fr: La nomenclature qui sera remplacée

en: The Campaign '{0}' already exists for the {1} '{2}'
fr: La campagne '{0}' existe déjà pour le {1} '{2}'.

en: The Loyalty Program isn't valid for the selected company
fr: Le programme de fidélité n'est pas valable pour la société sélectionnée

en: The Payment Term at row {0} is possibly a duplicate.
fr: Le délai de paiement à la ligne {0} est probablement un doublon.

en: The Stock Entry of type 'Manufacture' is known as backflush. Raw materials being consumed to manufacture finished goods is known as backflushing. <br><br> When creating Manufacture Entry, raw-material items are backflushed based on BOM of production item. If you want raw-material items to be backflushed based on Material Transfer entry made against that Work Order instead, then you can set it under this field.
fr: L'entrée de stock de type «Fabrication» est connue sous le nom de post-consommation. Les matières premières consommées pour fabriquer des produits finis sont connues sous le nom de rétro-consommation.<br><br> Lors de la création d'une entrée de fabrication, les articles de matières premières sont rétro-consommés en fonction de la nomenclature de l'article de production. Si vous souhaitez plutôt que les articles de matières premières soient postconsommés en fonction de l'entrée de transfert de matières effectuée par rapport à cet ordre de fabrication, vous pouvez la définir dans ce champ.

[ctx: Period Closing Voucher]
note: Description of the 'Closing Account Head' (Link) field in DocType 'Period Closing Voucher'
en: The account head under Liability or Equity, in which Profit/Loss will be booked
fr: Le titre du compte de Passif ou de Capitaux Propres, dans lequel les Bénéfices/Pertes seront comptabilisés

[ctx: Tally Migration]
note: Description of the 'Accounts' (Section Break) field in DocType 'Tally Migration'
en: The accounts are set by the system automatically but do confirm these defaults
fr: Les comptes sont définis automatiquement par le système mais confirment ces valeurs par défaut

en: The amount of {0} set in this payment request is different from the calculated amount of all payment plans: {1}. Make sure this is correct before submitting the document.
fr: Le montant {0} défini dans cette requête de paiement est différent du montant calculé de tous les plans de paiement: {1}.\nVeuillez vérifier que c'est correct avant de valider le document.

en: The difference between from time and To Time must be a multiple of Appointment
fr: La différence entre from time et To Time doit être un multiple de Appointment

en: The field Asset Account cannot be blank
fr: Le champ Compte d'actif ne peut pas être vide

en: The field Equity/Liability Account cannot be blank
fr: Le champ Compte d’équité / de responsabilité ne peut pas être vide

en: The field From Shareholder cannot be blank
fr: Le champ 'De l'actionnaire' ne peut pas être vide

en: The field To Shareholder cannot be blank
fr: Le champ 'A l'actionnaire' ne peut pas être vide

en: The fields From Shareholder and To Shareholder cannot be blank
fr: Les champs 'De l'actionnaire' et 'A l'actionnaire' ne peuvent pas être vides

en: The folio numbers are not matching
fr: Les numéros de folio ne correspondent pas

en: The following deleted attributes exist in Variants but not in the Template. You can either delete the Variants or keep the attribute(s) in template.
fr: Les attributs supprimés suivants existent dans les variantes mais pas dans le modèle. Vous pouvez supprimer les variantes ou conserver le ou les attributs dans le modèle.

en: The following employees are currently still reporting to {0}:
fr: Les employés suivants relèvent toujours de {0}:

en: The following {0} were created: {1}
fr: Les {0} suivants ont été créés: {1}

[ctx: Packing Slip]
note: Description of the 'Gross Weight' (Float) field in DocType 'Packing Slip'
en: The gross weight of the package. Usually net weight + packaging material weight. (for print)
fr: Le poids brut du colis. Habituellement poids net + poids du matériau d'emballage. (Pour l'impression)

en: The holiday on {0} is not between From Date and To Date
fr: Le jour de vacances {0} n’est pas compris entre la Date Initiale et la Date Finale

[ctx: Packing Slip]
note: Description of the 'Net Weight' (Float) field in DocType 'Packing Slip'
en: The net weight of this package. (calculated automatically as sum of net weight of items)
fr: Le poids net de ce paquet. (Calculé automatiquement comme la somme du poids net des articles)

[ctx: BOM Update Tool]
note: Description of the 'New BOM' (Link) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: The new BOM after replacement
fr: La nouvelle nomenclature après remplacement

en: The number of shares and the share numbers are inconsistent
fr: Le nombre d'actions dans les transactions est incohérent avec le nombre total d'actions

en: The parent account {0} does not exists in the uploaded template
fr: Le compte parent {0} n'existe pas dans le modèle téléchargé

en: The payment gateway account in plan {0} is different from the payment gateway account in this payment request
fr: Le compte passerelle de paiement dans le plan {0} est différent du compte passerelle de paiement dans cette requête de paiement.

en: The root account {0} must be a group
fr: Le compte racine {0} doit être un groupe

en: The selected BOMs are not for the same item
fr: Les nomenclatures sélectionnées ne sont pas pour le même article

en: The selected change account {} doesn't belongs to Company {}.
fr: Le compte de modification sélectionné {} n'appartient pas à l'entreprise {}.

en: The selected item cannot have Batch
fr: L’article sélectionné ne peut pas avoir de Lot

en: The seller and the buyer cannot be the same
fr: Le vendeur et l'acheteur ne peuvent pas être les mêmes

en: The serial no {0} does not belong to item {1}
fr: Le numéro de série {0} n'appartient pas à l'article {1}

en: The shareholder does not belong to this company
fr: L'actionnaire n'appartient pas à cette société

en: The shares already exist
fr: Les actions existent déjà

en: The shares don't exist with the {0}
fr: Les actions n'existent pas pour {0}

en: The task has been enqueued as a background job. In case there is any issue on processing in background, the system will add a comment about the error on this Stock Reconciliation and revert to the Draft stage
fr: La tâche a été mise en file d'attente en tant que tâche en arrière-plan. En cas de problème de traitement en arrière-plan, le système ajoute un commentaire concernant l'erreur sur ce rapprochement des stocks et revient au stade de brouillon.

en: The value of {0} differs between Items {1} and {2}
fr: La valeur de {0} diffère entre les éléments {1} et {2}

en: The value {0} is already assigned to an existing Item {1}.
fr: La valeur {0} est déjà attribuée à un élément existant {1}.

en: The {0} ({1}) must be equal to {2} ({3})
fr: Le {0} ({1}) doit être égal à {2} ({3})

en: The {0} {1} created sucessfully
fr: Le {0} {1} a été créé avec succès

en: There are active maintenance or repairs against the asset. You must complete all of them before cancelling the asset.
fr: Il y a une maintenance active ou des réparations sur l'actif. Vous devez les compléter tous avant d'annuler l'élément.

en: There are inconsistencies between the rate, no of shares and the amount calculated
fr: Il existe des incohérences entre le prix unitaire, le nombre d'actions et le montant calculé

en: There can only be 1 Account per Company in {0} {1}
fr: Il ne peut y avoir qu’un Compte par Société dans {0} {1}

en: There can only be one Shipping Rule Condition with 0 or blank value for "To Value"
fr: Il ne peut y avoir qu’une Condition de Règle de Livraison avec 0 ou une valeur vide pour « A la Valeur"

en: There is no batch found against the {0}: {1}
fr: Aucun lot trouvé pour {0}: {1}

en: There is nothing to edit.
fr: Il n'y a rien à modifier.

en: There was an error saving the document.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'enregistrement du document.

en: This Item is a Template and cannot be used in transactions. Item attributes will be copied over into the variants unless 'No Copy' is set
fr: Cet Article est un Modèle et ne peut être utilisé dans les transactions. Les Attributs d’Articles seront copiés dans les variantes sauf si ‘Pas de Copie’ est coché

en: This Item is a Variant of {0} (Template).
fr: Cet article est une Variante de {0} (Modèle).

en: This Month's Summary
fr: Résumé Mensuel

en: This Warehouse will be auto-updated in the Target Warehouse field of Work Order.
fr: Cet entrepôt sera mis à jour automatiquement dans le champ Entrepôt cible de l'ordre de fabrication.

en: This Warehouse will be auto-updated in the Work In Progress Warehouse field of Work Orders.
fr: Cet entrepôt sera mis à jour automatiquement dans le champ Entrepôt de travaux en cours des bons de travail.

en: This Week's Summary
fr: Résumé Hebdomadaire

en: This action will stop future billing. Are you sure you want to cancel this subscription?
fr: Cette action arrêtera la facturation future. Êtes-vous sûr de vouloir annuler cet abonnement?

en: This action will unlink this account from any external service integrating ERPNext with your bank accounts. It cannot be undone. Are you certain ?
fr: Cette action dissociera ce compte de tout service externe intégrant ERPNext avec vos comptes bancaires. Ça ne peut pas être défait. Êtes-vous sûr ?

en: This covers all scorecards tied to this Setup
fr: Cela couvre toutes les fiches d'Évaluation liées à cette Configuration

en: This document is over limit by {0} {1} for item {4}. Are you making another {3} against the same {2}?
fr: Ce document excède la limite de {0} {1} pour l’article {4}. Faites-vous un autre {3} contre le même {2} ?

[ctx: Work Order]
note: Description of the 'Target Warehouse' (Link) field in DocType 'Work Order'
en: This is a location where final product stored.
fr: Il s'agit d'un emplacement où le produit final est stocké.

[ctx: Work Order]
note: Description of the 'Work-in-Progress Warehouse' (Link) field in DocType 'Work Order'
en: This is a location where operations are executed.
fr: Il s'agit d'un emplacement où les opérations sont exécutées.

[ctx: Work Order]
note: Description of the 'Source Warehouse' (Link) field in DocType 'Work Order'
en: This is a location where raw materials are available.
fr: C'est un endroit où les matières premières sont disponibles.

[ctx: Work Order]
note: Description of the 'Scrap Warehouse' (Link) field in DocType 'Work Order'
en: This is a location where scraped materials are stored.
fr: Il s'agit d'un emplacement où les matériaux raclés sont stockés.

en: This is a root account and cannot be edited.
fr: Il s'agit d'un compte racine qui ne peut être modifié.

en: This is a root customer group and cannot be edited.
fr: C’est un groupe de clients racine qui ne peut être modifié.

en: This is a root department and cannot be edited.
fr: Ceci est un département racine et ne peut pas être modifié.

en: This is a root item group and cannot be edited.
fr: Il s’agit d’un groupe d'élément racine qui ne peut être modifié.

en: This is a root sales person and cannot be edited.
fr: C’est un commercial racine qui ne peut être modifié.

en: This is a root supplier group and cannot be edited.
fr: Ceci est un groupe de fournisseurs racine et ne peut pas être modifié.

en: This is a root territory and cannot be edited.
fr: Il s’agit d’une région racine qui ne peut être modifiée.

en: This is an example website auto-generated from ERPNext
fr: Ceci est un exemple de site généré automatiquement à partir d’ERPNext

en: This is based on stock movement. See {0} for details
fr: Basé sur les mouvements de stock. Voir {0} pour plus de détails

en: This is based on the Time Sheets created against this project
fr: Basé sur les Feuilles de Temps créées pour ce projet

en: This is based on transactions against this Customer. See timeline below for details
fr: Basé sur les transactions avec ce client. Voir la chronologie ci-dessous pour plus de détails

en: This is based on transactions against this Sales Person. See timeline below for details
fr: Ceci est basé sur les transactions contre ce vendeur. Voir la chronologie ci-dessous pour plus de détails

en: This is based on transactions against this Supplier. See timeline below for details
fr: Basé sur les transactions avec ce fournisseur. Voir la chronologie ci-dessous pour plus de détails

en: This is done to handle accounting for cases when Purchase Receipt is created after Purchase Invoice
fr: Ceci est fait pour gérer la comptabilité des cas où le reçu d'achat est créé après la facture d'achat

[ctx: Dunning Type]
note: Description of the 'Dunning Letter' (Section Break) field in DocType 'Dunning Type'
en: This section allows the user to set the Body and Closing text of the Dunning Letter for the Dunning Type based on language, which can be used in Print.
fr: Cette section permet à l'utilisateur de définir le corps et le texte de clôture de la lettre de relance pour le type de relance en fonction de la langue, qui peut être utilisée dans l'impression.

[ctx: Item Attribute Value]
note: Description of the 'Abbreviation' (Data) field in DocType 'Item Attribute Value'
en: This will be appended to the Item Code of the variant. For example, if your abbreviation is "SM", and the item code is "T-SHIRT", the item code of the variant will be "T-SHIRT-SM"
fr: Ce sera ajoutée au Code de la Variante de l'Article. Par exemple, si votre abréviation est «SM», et le code de l'article est "T-SHIRT", le code de l'article de la variante sera "T-SHIRT-SM"

[ctx: Employee]
note: Description of the 'Create User Permission' (Check) field in DocType 'Employee'
en: This will restrict user access to other employee records
fr: Cela limitera l'accès des utilisateurs aux données des autres employés

[ctx: Promotional Scheme Price Discount]
note: Label of a Percent field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount'
en: Threshold for Suggestion
fr: Seuil de suggestion

[ctx: Promotional Scheme Product Discount]
note: Label of a Percent field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Threshold for Suggestion
fr: Seuil de suggestion

[ctx: BOM]
note: Label of a Data field in DocType 'BOM'
en: Thumbnail
fr: Vignette

[ctx: BOM Website Operation]
note: Label of a Data field in DocType 'BOM Website Operation'
en: Thumbnail
fr: Vignette

[ctx: Loyalty Program Collection]
note: Label of a Data field in DocType 'Loyalty Program Collection'
en: Tier Name
fr: Nom de l'échelon

en: Time (In Mins)
fr: Temps (en minutes)

[ctx: Job Card Scheduled Time]
note: Label of a Float field in DocType 'Job Card Scheduled Time'
en: Time (In Mins)
fr: Temps (en minutes)

[ctx: Manufacturing Settings]
note: Label of a Int field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Time Between Operations (Mins)
fr: Temps entre les opérations (minutes)

en: Time Required (In Mins)
fr: Temps requis (en minutes)

[ctx: Sales Invoice Timesheet]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Invoice Timesheet'
en: Time Sheet
fr: Feuille de Temps

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'POS Invoice'
en: Time Sheet List
fr: Liste de Feuille de Temps

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Sales Invoice'
en: Time Sheet List
fr: Liste de Feuille de Temps

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Table field in DocType 'POS Invoice'
en: Time Sheets
fr: Feuilles de Temps

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Table field in DocType 'Sales Invoice'
en: Time Sheets
fr: Feuilles de Temps

[ctx: Timesheet]
note: Label of a Table field in DocType 'Timesheet'
en: Time Sheets
fr: Feuilles de Temps

note: Label of a Card Break in the Projects Workspace
en: Time Tracking
fr: Suivi du temps

[ctx: Subcontracting Receipt]
note: Description of the 'Posting Time' (Time) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Time at which materials were received
fr: Heure à laquelle les matériaux ont été reçus

en: Time logs are required for {0} {1}
fr: Des journaux horaires sont requis pour {0} {1}

en: Time(in mins)
fr: Temps (en min)

[ctx: Task]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Task'
en: Timeline
fr: Chronologie

en: Timer
fr: Minuteur

en: Timer exceeded the given hours.
fr: La minuterie a dépassé les heures configurées.

note: Name of a DocType
en: Timesheet
fr: Feuille de Temps

[ctx: Timesheet]
note: Label of a Link in the Projects Workspace Label of a shortcut in the Projects Workspace
en: Timesheet
fr: Feuille de Temps

note: Name of a DocType
en: Timesheet Detail
fr: Détails de la Feuille de Temps

[ctx: Sales Invoice Timesheet]
note: Label of a Data field in DocType 'Sales Invoice Timesheet'
en: Timesheet Detail
fr: Détails de la Feuille de Temps

en: Timesheet for tasks.
fr: Feuille de temps pour les tâches.

en: Timesheet {0} is already completed or cancelled
fr: La Feuille de Temps {0} est déjà terminée ou annulée

en: Timesheets
fr: Feuilles de temps

[ctx: Projects Settings]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Projects Settings'
en: Timesheets
fr: Feuilles de temps

en: Timesheets help keep track of time, cost and billing for activites done by your team
fr: Les Feuilles de Temps aident au suivi du temps, coût et facturation des activités effectuées par votre équipe

[ctx: Communication Medium]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Communication Medium' Label of a Table field in DocType 'Communication Medium'
en: Timeslots
fr: Tranches de temps

en: To Be Paid
fr: Être payé

en: To Bill
fr: À Facturer

[ctx: Delivery Note]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Delivery Note'
en: To Bill
fr: À Facturer

[ctx: Production Plan]
note: Option for the 'Sales Order Status' (Select) field in DocType 'Production Plan'
en: To Bill
fr: À Facturer

[ctx: Purchase Order]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order'
en: To Bill
fr: À Facturer

[ctx: Purchase Receipt]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: To Bill
fr: À Facturer

[ctx: Sales Order]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: To Bill
fr: À Facturer

[ctx: Currency Exchange]
note: Label of a Link field in DocType 'Currency Exchange'
en: To Currency
fr: Devise Finale

en: To Date cannot be before From Date
fr: La date de fin ne peut être antérieure à la date de début

en: To Date cannot be before From Date.
fr: La date de fin ne peut pas être antérieure à la date de début.

en: To Date cannot be less than From Date
fr: La date de fin ne peut pas précéder la date de début

en: To Date must be greater than From Date
fr: La date de fin doit être supérieure à la date de début

en: To Date should be within the Fiscal Year. Assuming To Date = {0}
fr: La Date Finale doit être dans l'exercice. En supposant Date Finale = {0}

en: To Datetime
fr: À la Date

en: To Deliver
fr: À Livrer

[ctx: Production Plan]
note: Option for the 'Sales Order Status' (Select) field in DocType 'Production Plan'
en: To Deliver
fr: À Livrer

[ctx: Sales Order]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: To Deliver
fr: À Livrer

en: To Deliver and Bill
fr: À Livrer et Facturer

[ctx: Production Plan]
note: Option for the 'Sales Order Status' (Select) field in DocType 'Production Plan'
en: To Deliver and Bill
fr: À Livrer et Facturer

[ctx: Sales Order]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: To Deliver and Bill
fr: À Livrer et Facturer

[ctx: Asset Movement Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Asset Movement Item'
en: To Employee
fr: À l'employé

en: To Fiscal Year
fr: À l'année fiscale

[ctx: Share Transfer]
note: Label of a Data field in DocType 'Share Transfer'
en: To Folio No
fr: Au N. de Folio

[ctx: Payment Reconciliation]
note: Label of a Date field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: To Invoice Date
fr: Date de Facture Finale

[ctx: Process Payment Reconciliation]
note: Label of a Date field in DocType 'Process Payment Reconciliation'
en: To Invoice Date
fr: Date de Facture Finale

[ctx: Share Balance]
note: Label of a Int field in DocType 'Share Balance'
en: To No
fr: Au N.

[ctx: Share Transfer]
note: Label of a Int field in DocType 'Share Transfer'
en: To No
fr: Au N.

[ctx: Packing Slip]
note: Label of a Int field in DocType 'Packing Slip'
en: To Package No.
fr: Au N° de Paquet

en: To Posting Date
fr: À la date de publication

[ctx: Item Attribute]
note: Label of a Float field in DocType 'Item Attribute'
en: To Range
fr: Au Rang

[ctx: Item Variant Attribute]
note: Label of a Float field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: To Range
fr: Au Rang

en: To Receive
fr: À Recevoir

[ctx: Purchase Order]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order'
en: To Receive
fr: À Recevoir

en: To Receive and Bill
fr: À Recevoir et Facturer

[ctx: Purchase Order]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order'
en: To Receive and Bill
fr: À Recevoir et Facturer

[ctx: GL Entry]
note: Label of a Check field in DocType 'GL Entry'
en: To Rename
fr: Renommer

[ctx: Stock Ledger Entry]
note: Label of a Check field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: To Rename
fr: Renommer

[ctx: Share Transfer]
note: Label of a Link field in DocType 'Share Transfer'
en: To Shareholder
fr: A l'actionnaire

en: To Time
fr: Horaire de Fin

[ctx: Appointment Booking Slots]
note: Label of a Time field in DocType 'Appointment Booking Slots'
en: To Time
fr: Horaire de Fin

[ctx: Availability Of Slots]
note: Label of a Time field in DocType 'Availability Of Slots'
en: To Time
fr: Horaire de Fin

[ctx: Cashier Closing]
note: Label of a Time field in DocType 'Cashier Closing'
en: To Time
fr: Horaire de Fin

[ctx: Communication Medium Timeslot]
note: Label of a Time field in DocType 'Communication Medium Timeslot'
en: To Time
fr: Horaire de Fin

[ctx: Downtime Entry]
note: Label of a Datetime field in DocType 'Downtime Entry'
en: To Time
fr: Horaire de Fin

[ctx: Incoming Call Handling Schedule]
note: Label of a Time field in DocType 'Incoming Call Handling Schedule'
en: To Time
fr: Horaire de Fin

[ctx: Job Card Scheduled Time]
note: Label of a Datetime field in DocType 'Job Card Scheduled Time'
en: To Time
fr: Horaire de Fin

[ctx: Job Card Time Log]
note: Label of a Datetime field in DocType 'Job Card Time Log'
en: To Time
fr: Horaire de Fin

[ctx: Project]
note: Label of a Time field in DocType 'Project'
en: To Time
fr: Horaire de Fin

[ctx: Sales Invoice Timesheet]
note: Label of a Datetime field in DocType 'Sales Invoice Timesheet'
en: To Time
fr: Horaire de Fin

[ctx: Timesheet Detail]
note: Label of a Datetime field in DocType 'Timesheet Detail'
en: To Time
fr: Horaire de Fin

[ctx: Sales Partner]
note: Description of the 'Referral Code' (Data) field in DocType 'Sales Partner'
en: To Track inbound purchase
fr: Pour suivre les achats entrants

[ctx: Shipping Rule Condition]
note: Label of a Float field in DocType 'Shipping Rule Condition'
en: To Value
fr: Valeur Finale

en: To Warehouse
fr: À l'Entrepôt

[ctx: Packed Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Packed Item'
en: To Warehouse (Optional)
fr: À l'Entrepôt (Facultatif)

en: To allow over billing, update "Over Billing Allowance" in Accounts Settings or the Item.
fr: Pour autoriser la facturation excédentaire, mettez à jour &quot;Provision de facturation excédentaire&quot; dans les paramètres de compte ou le poste.

en: To allow over receipt / delivery, update "Over Receipt/Delivery Allowance" in Stock Settings or the Item.
fr: Pour autoriser le dépassement de réception / livraison, mettez à jour &quot;Limite de dépassement de réception / livraison&quot; dans les paramètres de stock ou le poste.

en: To create a Payment Request reference document is required
fr: Pour créer une Demande de Paiement, un document de référence est requis

en: To date cannot be before from date
fr: À ce jour ne peut pas être antérieure à la date du

en: To include tax in row {0} in Item rate, taxes in rows {1} must also be included
fr: Pour inclure la taxe de la ligne {0} dans le prix de l'Article, les taxes des lignes {1} doivent également être incluses

en: To merge, following properties must be same for both items
fr: Pour fusionner, les propriétés suivantes doivent être les mêmes pour les deux articles

en: To overrule this, enable '{0}' in company {1}
fr: Pour contourner ce problème, activez «{0}» dans l'entreprise {1}

en: To still proceed with editing this Attribute Value, enable {0} in Item Variant Settings.
fr: Pour continuer à modifier cette valeur d'attribut, activez {0} dans les paramètres de variante d'article.

en: Toggle Recent Orders
fr: Toggle Commandes récentes

[ctx: QuickBooks Migrator]
note: Label of a Data field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Token Endpoint
fr: Point de terminaison de jeton

note: Label of a Card Break in the Manufacturing Workspace Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Tools
fr: Outils

[ctx: Email Digest]
note: Label of a Column Break field in DocType 'Email Digest'
en: Tools
fr: Outils

[ctx: Advance Taxes and Charges]
note: Label of a Currency field in DocType 'Advance Taxes and Charges'
en: Total (Company Currency)
fr: Total (Devise Société)

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Currency field in DocType 'Delivery Note'
en: Total (Company Currency)
fr: Total (Devise Société)

[ctx: Opportunity]
note: Label of a Currency field in DocType 'Opportunity'
en: Total (Company Currency)
fr: Total (Devise Société)

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'POS Invoice'
en: Total (Company Currency)
fr: Total (Devise Société)

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Total (Company Currency)
fr: Total (Devise Société)

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Order'
en: Total (Company Currency)
fr: Total (Devise Société)

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Total (Company Currency)
fr: Total (Devise Société)

[ctx: Purchase Taxes and Charges]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Total (Company Currency)
fr: Total (Devise Société)

[ctx: Quotation]
note: Label of a Currency field in DocType 'Quotation'
en: Total (Company Currency)
fr: Total (Devise Société)

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Invoice'
en: Total (Company Currency)
fr: Total (Devise Société)

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Order'
en: Total (Company Currency)
fr: Total (Devise Société)

[ctx: Sales Taxes and Charges]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Total (Company Currency)
fr: Total (Devise Société)

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Currency field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Total (Company Currency)
fr: Total (Devise Société)

en: Total (Credit)
fr: Total (Crédit)

en: Total (Without Tax)
fr: Total (hors taxes)

en: Total Achieved
fr: Total Obtenu

en: Total Actual
fr: Total réel

[ctx: Stock Entry]
note: Label of a Currency field in DocType 'Stock Entry'
en: Total Additional Costs
fr: Total des Coûts Additionnels

[ctx: Subcontracting Order]
note: Label of a Currency field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Total Additional Costs
fr: Total des Coûts Additionnels

[ctx: Subcontracting Receipt]
note: Label of a Currency field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Total Additional Costs
fr: Total des Coûts Additionnels

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'POS Invoice'
en: Total Advance
fr: Total Avance

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Total Advance
fr: Total Avance

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Invoice'
en: Total Advance
fr: Total Avance

[ctx: Payment Entry]
note: Label of a Currency field in DocType 'Payment Entry'
en: Total Allocated Amount
fr: Montant Total Alloué

[ctx: Payment Entry]
note: Label of a Currency field in DocType 'Payment Entry'
en: Total Allocated Amount (Company Currency)
fr: Montant Total Alloué (Devise Société)

en: Total Amount
fr: Montant total

[ctx: Invoice Discounting]
note: Label of a Currency field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Total Amount
fr: Montant total

[ctx: Journal Entry]
note: Label of a Currency field in DocType 'Journal Entry'
en: Total Amount
fr: Montant total

[ctx: Serial and Batch Bundle]
note: Label of a Float field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Total Amount
fr: Montant total

[ctx: Stock Entry]
note: Label of a Currency field in DocType 'Stock Entry'
en: Total Amount
fr: Montant total

[ctx: Journal Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Journal Entry'
en: Total Amount Currency
fr: Montant Total en Devise

[ctx: Journal Entry]
note: Label of a Data field in DocType 'Journal Entry'
en: Total Amount in Words
fr: Montant Total En Toutes Lettres

en: Total Applicable Charges in Purchase Receipt Items table must be same as Total Taxes and Charges
fr: Total des Frais Applicables dans la Table des Articles de Reçus d’Achat doit être égal au Total des Taxes et Frais

en: Total Assets
fr: Actif total

[ctx: Timesheet]
note: Label of a Currency field in DocType 'Timesheet'
en: Total Billable Amount
fr: Montant Total Facturable

[ctx: Project]
note: Label of a Currency field in DocType 'Project'
en: Total Billable Amount (via Timesheet)
fr: Montant total facturable (via les feuilles de temps)

[ctx: Task]
note: Label of a Currency field in DocType 'Task'
en: Total Billable Amount (via Timesheet)
fr: Montant total facturable (via les feuilles de temps)

[ctx: Timesheet]
note: Label of a Float field in DocType 'Timesheet'
en: Total Billable Hours
fr: Total des Heures Facturables

[ctx: Timesheet]
note: Label of a Currency field in DocType 'Timesheet'
en: Total Billed Amount
fr: Montant Total Facturé

[ctx: Project]
note: Label of a Currency field in DocType 'Project'
en: Total Billed Amount (via Sales Invoice)
fr: Montant total facturé (via les factures de vente)

[ctx: Timesheet]
note: Label of a Float field in DocType 'Timesheet'
en: Total Billed Hours
fr: Total des Heures Facturées

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'POS Invoice'
en: Total Billing Amount
fr: Montant Total de Facturation

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Invoice'
en: Total Billing Amount
fr: Montant Total de Facturation

en: Total Budget
fr: Budget total

[ctx: SMS Center]
note: Label of a Int field in DocType 'SMS Center'
en: Total Characters
fr: Nombre de Caractères

en: Total Commission
fr: Total de la Commission

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Currency field in DocType 'Delivery Note'
en: Total Commission
fr: Total de la Commission

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'POS Invoice'
en: Total Commission
fr: Total de la Commission

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Invoice'
en: Total Commission
fr: Total de la Commission

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Order'
en: Total Commission
fr: Total de la Commission

en: Total Completed Qty
fr: Total terminé Quantité

[ctx: Job Card]
note: Label of a Float field in DocType 'Job Card'
en: Total Completed Qty
fr: Total terminé Quantité

[ctx: Project]
note: Label of a Currency field in DocType 'Project'
en: Total Consumed Material Cost (via Stock Entry)
fr: Coût total du matériel consommé (via écriture de stock)

[ctx: BOM]
note: Label of a Currency field in DocType 'BOM'
en: Total Cost
fr: Coût Total

[ctx: BOM Creator]
note: Label of a Currency field in DocType 'BOM Creator'
en: Total Cost
fr: Coût Total

[ctx: BOM]
note: Label of a Currency field in DocType 'BOM'
en: Total Cost (Company Currency)
fr: Coût total (devise de l'entreprise)

[ctx: Timesheet]
note: Label of a Currency field in DocType 'Timesheet'
en: Total Costing Amount
fr: Montant Total des Coûts

[ctx: Project]
note: Label of a Currency field in DocType 'Project'
en: Total Costing Amount (via Timesheet)
fr: Montant total des coûts (via les feuilles de temps)

[ctx: Task]
note: Label of a Currency field in DocType 'Task'
en: Total Costing Amount (via Timesheet)
fr: Montant total des coûts (via les feuilles de temps)

[ctx: Journal Entry]
note: Label of a Currency field in DocType 'Journal Entry'
en: Total Credit
fr: Total Crédit

en: Total Credit/ Debit Amount should be same as linked Journal Entry
fr: Le montant total du crédit / débit doit être le même que dans l'écriture de journal liée

[ctx: Journal Entry]
note: Label of a Currency field in DocType 'Journal Entry'
en: Total Debit
fr: Total Débit

en: Total Debit must be equal to Total Credit. The difference is {0}
fr: Le Total du Débit doit être égal au Total du Crédit. La différence est de {0}

en: Total Delivered Amount
fr: Montant total livré

en: Total Demand (Past Data)
fr: Demande totale (données antérieures)

[ctx: Delivery Trip]
note: Label of a Float field in DocType 'Delivery Trip'
en: Total Estimated Distance
fr: Distance totale estimée

en: Total Expense
fr: Dépense totale

en: Total Expense This Year
fr: Dépenses totales cette année

[ctx: Employee External Work History]
note: Label of a Data field in DocType 'Employee External Work History'
en: Total Experience
fr: Expérience Totale

en: Total Forecast (Future Data)
fr: Prévisions totales (données futures)

en: Total Forecast (Past Data)
fr: Prévisions totales (données antérieures)

[ctx: Exchange Rate Revaluation]
note: Label of a Currency field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Total Gain/Loss
fr: Total des profits/pertes

[ctx: Issue]
note: Label of a Duration field in DocType 'Issue'
en: Total Hold Time
fr: Temps de maintien total

[ctx: Holiday List]
note: Label of a Int field in DocType 'Holiday List'
en: Total Holidays
fr: Total des vacances

en: Total Income
fr: Revenu total

en: Total Income This Year
fr: Revenu total cette année

en: Total Invoiced Amount
fr: Montant total facturé

[ctx: SMS Center]
note: Label of a Int field in DocType 'SMS Center'
en: Total Message(s)
fr: Total des Messages

[ctx: Company]
note: Label of a Currency field in DocType 'Company'
en: Total Monthly Sales
fr: Total des Ventes Mensuelles

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Float field in DocType 'Delivery Note'
en: Total Net Weight
fr: Poids net total

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Float field in DocType 'POS Invoice'
en: Total Net Weight
fr: Poids net total

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Float field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Total Net Weight
fr: Poids net total

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Float field in DocType 'Purchase Order'
en: Total Net Weight
fr: Poids net total

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Float field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Total Net Weight
fr: Poids net total

[ctx: Quotation]
note: Label of a Float field in DocType 'Quotation'
en: Total Net Weight
fr: Poids net total

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Float field in DocType 'Sales Invoice'
en: Total Net Weight
fr: Poids net total

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Float field in DocType 'Sales Order'
en: Total Net Weight
fr: Poids net total

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Float field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Total Net Weight
fr: Poids net total

[ctx: Asset]
note: Label of a Int field in DocType 'Asset'
en: Total Number of Depreciations
fr: Nombre Total d’Amortissements

[ctx: Asset Depreciation Schedule]
note: Label of a Int field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: Total Number of Depreciations
fr: Nombre Total d’Amortissements

[ctx: Asset Finance Book]
note: Label of a Int field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Total Number of Depreciations
fr: Nombre Total d’Amortissements

[ctx: Work Order]
note: Label of a Currency field in DocType 'Work Order'
en: Total Operating Cost
fr: Coût d'Exploitation Total

en: Total Order Considered
fr: Total de la Commande Considéré

en: Total Order Value
fr: Total de la Valeur de la Commande

en: Total Outgoing
fr: Total sortant

en: Total Outstanding
fr: Total en suspens

[ctx: Dunning]
note: Label of a Currency field in DocType 'Dunning'
en: Total Outstanding
fr: Total en suspens

en: Total Outstanding Amount
fr: Encours total

en: Total Paid Amount
fr: Montant total payé

en: Total Payment Amount in Payment Schedule must be equal to Grand / Rounded Total
fr: Le montant total du paiement dans l'échéancier doit être égal au Total Général / Total Arrondi

en: Total Payment Request amount cannot be greater than {0} amount
fr: Le montant total de la demande de paiement ne peut être supérieur à {0}.

en: Total Payments
fr: Total des paiements

[ctx: Production Plan]
note: Label of a Float field in DocType 'Production Plan'
en: Total Planned Qty
fr: Quantité totale prévue

[ctx: Production Plan]
note: Label of a Float field in DocType 'Production Plan'
en: Total Produced Qty
fr: Quantité totale produite

[ctx: Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Item'
en: Total Projected Qty
fr: Qté Totale Prévue

[ctx: Project]
note: Label of a Currency field in DocType 'Project'
en: Total Purchase Cost (via Purchase Invoice)
fr: Coût d'Achat Total (via Facture d'Achat)

en: Total Qty
fr: Qté Totale

[ctx: Serial and Batch Bundle]
note: Label of a Float field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Total Qty
fr: Qté Totale

en: Total Quantity
fr: Quantité totale

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Float field in DocType 'Delivery Note'
en: Total Quantity
fr: Quantité totale

[ctx: POS Closing Entry]
note: Label of a Float field in DocType 'POS Closing Entry'
en: Total Quantity
fr: Quantité totale

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Float field in DocType 'POS Invoice'
en: Total Quantity
fr: Quantité totale

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Float field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Total Quantity
fr: Quantité totale

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Float field in DocType 'Purchase Order'
en: Total Quantity
fr: Quantité totale

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Float field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Total Quantity
fr: Quantité totale

[ctx: Quotation]
note: Label of a Float field in DocType 'Quotation'
en: Total Quantity
fr: Quantité totale

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Float field in DocType 'Sales Invoice'
en: Total Quantity
fr: Quantité totale

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Float field in DocType 'Sales Order'
en: Total Quantity
fr: Quantité totale

[ctx: Subcontracting Order]
note: Label of a Float field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Total Quantity
fr: Quantité totale

[ctx: Subcontracting Receipt]
note: Label of a Float field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Total Quantity
fr: Quantité totale

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Float field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Total Quantity
fr: Quantité totale

en: Total Received Amount
fr: Montant total reçu

en: Total Revenue
fr: Revenu total

[ctx: Project]
note: Label of a Currency field in DocType 'Project'
en: Total Sales Amount (via Sales Order)
fr: Montant total des ventes (via la commande client)

note: Name of a report
en: Total Stock Summary
fr: Récapitulatif de l'Inventaire Total

en: Total Target
fr: Cible Totale

en: Total Tasks
fr: Total des tâches

en: Total Tax
fr: Total des Taxes

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Currency field in DocType 'Delivery Note'
en: Total Taxes and Charges
fr: Total des Taxes et Frais

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'POS Invoice'
en: Total Taxes and Charges
fr: Total des Taxes et Frais

[ctx: Payment Entry]
note: Label of a Currency field in DocType 'Payment Entry'
en: Total Taxes and Charges
fr: Total des Taxes et Frais

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Total Taxes and Charges
fr: Total des Taxes et Frais

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Order'
en: Total Taxes and Charges
fr: Total des Taxes et Frais

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Total Taxes and Charges
fr: Total des Taxes et Frais

[ctx: Quotation]
note: Label of a Currency field in DocType 'Quotation'
en: Total Taxes and Charges
fr: Total des Taxes et Frais

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Invoice'
en: Total Taxes and Charges
fr: Total des Taxes et Frais

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Order'
en: Total Taxes and Charges
fr: Total des Taxes et Frais

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Currency field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Total Taxes and Charges
fr: Total des Taxes et Frais

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Currency field in DocType 'Delivery Note'
en: Total Taxes and Charges (Company Currency)
fr: Total des Taxes et Frais (Devise Société)

[ctx: Landed Cost Voucher]
note: Label of a Currency field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Total Taxes and Charges (Company Currency)
fr: Total des Taxes et Frais (Devise Société)

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'POS Invoice'
en: Total Taxes and Charges (Company Currency)
fr: Total des Taxes et Frais (Devise Société)

[ctx: Payment Entry]
note: Label of a Currency field in DocType 'Payment Entry'
en: Total Taxes and Charges (Company Currency)
fr: Total des Taxes et Frais (Devise Société)

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Total Taxes and Charges (Company Currency)
fr: Total des Taxes et Frais (Devise Société)

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Order'
en: Total Taxes and Charges (Company Currency)
fr: Total des Taxes et Frais (Devise Société)

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Total Taxes and Charges (Company Currency)
fr: Total des Taxes et Frais (Devise Société)

[ctx: Quotation]
note: Label of a Currency field in DocType 'Quotation'
en: Total Taxes and Charges (Company Currency)
fr: Total des Taxes et Frais (Devise Société)

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Invoice'
en: Total Taxes and Charges (Company Currency)
fr: Total des Taxes et Frais (Devise Société)

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Order'
en: Total Taxes and Charges (Company Currency)
fr: Total des Taxes et Frais (Devise Société)

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Currency field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Total Taxes and Charges (Company Currency)
fr: Total des Taxes et Frais (Devise Société)

[ctx: Job Card]
note: Label of a Float field in DocType 'Job Card'
en: Total Time in Mins
fr: Temps total en minutes

en: Total Unpaid: {0}
fr: Total des Impayés : {0}

en: Total Variance
fr: Variance totale

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Total Weight
fr: Poids total

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Float field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Total Weight
fr: Poids total

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Total Weight
fr: Poids total

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Total Weight
fr: Poids total

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Total Weight
fr: Poids total

[ctx: Quotation Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Quotation Item'
en: Total Weight
fr: Poids total

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Total Weight
fr: Poids total

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Sales Order Item'
en: Total Weight
fr: Poids total

[ctx: Supplier Quotation Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Total Weight
fr: Poids total

[ctx: Timesheet]
note: Label of a Float field in DocType 'Timesheet'
en: Total Working Hours
fr: Total des Heures Travaillées

en: Total advance ({0}) against Order {1} cannot be greater than the Grand Total ({2})
fr: Avance totale ({0}) pour la Commande {1} ne peut pas être supérieure au Total Général ({2})

en: Total allocated percentage for sales team should be 100
fr: Pourcentage total attribué à l'équipe commerciale devrait être de 100

en: Total contribution percentage should be equal to 100
fr: Le pourcentage total de contribution devrait être égal à 100

en: Total payments amount can't be greater than {}
fr: Le montant total des paiements ne peut être supérieur à {}

en: Total {0} for all items is zero, may be you should change 'Distribute Charges Based On'
fr: Le Total {0} pour tous les articles est nul, peut-être devriez-vous modifier ‘Distribuez les Frais sur la Base de’

en: Total(Amt)
fr: Total (Mnt)

en: Total(Qty)
fr: Total (Qté)

en: Traceability
fr: Traçabilité

[ctx: Support Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Support Settings'
en: Track Service Level Agreement
fr: Suivi du contrat de niveau de service

[ctx: GL Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'GL Entry'
en: Transaction Currency
fr: Devise de la Transaction

[ctx: Payment Request]
note: Label of a Link field in DocType 'Payment Request'
en: Transaction Currency
fr: Devise de la Transaction

en: Transaction Date
fr: Date de la transaction

[ctx: Asset Movement]
note: Label of a Datetime field in DocType 'Asset Movement'
en: Transaction Date
fr: Date de la transaction

[ctx: GL Entry]
note: Label of a Date field in DocType 'GL Entry'
en: Transaction Date
fr: Date de la transaction

[ctx: Maintenance Schedule]
note: Label of a Date field in DocType 'Maintenance Schedule'
en: Transaction Date
fr: Date de la transaction

[ctx: Material Request]
note: Label of a Date field in DocType 'Material Request'
en: Transaction Date
fr: Date de la transaction

[ctx: Payment Request]
note: Label of a Date field in DocType 'Payment Request'
en: Transaction Date
fr: Date de la transaction

[ctx: Period Closing Voucher]
note: Label of a Date field in DocType 'Period Closing Voucher'
en: Transaction Date
fr: Date de la transaction

[ctx: Payment Request]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Payment Request'
en: Transaction Details
fr: détails de la transaction

[ctx: Bank Transaction]
note: Label of a Data field in DocType 'Bank Transaction'
en: Transaction ID
fr: Identifiant de Transaction

[ctx: Payment Entry]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Payment Entry'
en: Transaction ID
fr: Identifiant de Transaction

[ctx: Buying Settings]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Buying Settings'
en: Transaction Settings
fr: Paramètres des transactions

[ctx: Selling Settings]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Selling Settings'
en: Transaction Settings
fr: Paramètres des transactions

en: Transaction Type
fr: Type de transaction

[ctx: Bank Transaction]
note: Label of a Data field in DocType 'Bank Transaction'
en: Transaction Type
fr: Type de transaction

en: Transaction currency must be same as Payment Gateway currency
fr: La devise de la Transaction doit être la même que la devise de la Passerelle de Paiement

en: Transaction not allowed against stopped Work Order {0}
fr: La transaction n'est pas autorisée pour l'ordre de fabrication arrêté {0}

en: Transaction reference no {0} dated {1}
fr: Référence de la transaction n° {0} datée du {1}

[ctx: Company]
note: Label of a Code field in DocType 'Company'
en: Transactions Annual History
fr: Historique annuel des transactions

en: Transfer
fr: Transférer

[ctx: Asset Movement]
note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Asset Movement'
en: Transfer
fr: Transférer

[ctx: Item Reorder]
note: Option for the 'Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item Reorder'
en: Transfer
fr: Transférer

[ctx: Serial No]
note: Option for the 'Asset Status' (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Transfer
fr: Transférer

[ctx: Share Transfer]
note: Option for the 'Transfer Type' (Select) field in DocType 'Share Transfer'
en: Transfer
fr: Transférer

[ctx: BOM]
note: Label of a Select field in DocType 'BOM'
en: Transfer Material Against
fr: Transférer du matériel contre

[ctx: Work Order]
note: Label of a Select field in DocType 'Work Order'
en: Transfer Material Against
fr: Transférer du matériel contre

en: Transfer Materials For Warehouse {0}
fr: Transférer des matériaux pour l'entrepôt {0}

[ctx: Material Request]
note: Label of a Select field in DocType 'Material Request'
en: Transfer Status
fr: Statut de transfert

en: Transfer Type
fr: Type de transfert

[ctx: Share Transfer]
note: Label of a Select field in DocType 'Share Transfer'
en: Transfer Type
fr: Type de transfert

en: Transfered
fr: Transféré

[ctx: Material Request]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Transferred
fr: Transféré

en: Transferred Qty
fr: Quantité Transférée

[ctx: Job Card Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Job Card Item'
en: Transferred Qty
fr: Quantité Transférée

[ctx: Stock Entry Detail]
note: Label of a Float field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Transferred Qty
fr: Quantité Transférée

[ctx: Work Order Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Work Order Item'
en: Transferred Qty
fr: Quantité Transférée

en: Transferred Quantity
fr: Quantité transférée

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Date field in DocType 'Delivery Note'
en: Transport Receipt Date
fr: Date de réception du transport

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Data field in DocType 'Delivery Note'
en: Transport Receipt No
fr: N° de reçu du transport

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Link field in DocType 'Delivery Note'
en: Transporter
fr: Transporteur

[ctx: Driver]
note: Label of a Link field in DocType 'Driver'
en: Transporter
fr: Transporteur

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Transporter
fr: Transporteur

[ctx: Subcontracting Receipt]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Transporter Details
fr: Détails du Transporteur

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Delivery Note'
en: Transporter Info
fr: Infos Transporteur

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Data field in DocType 'Delivery Note'
en: Transporter Name
fr: Nom du transporteur

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Data field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Transporter Name
fr: Nom du transporteur

[ctx: Subcontracting Receipt]
note: Label of a Data field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Transporter Name
fr: Nom du transporteur

en: Travel Expenses
fr: Frais de Déplacement

[ctx: Location]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Location'
en: Tree Details
fr: Détails de l’Arbre

[ctx: Warehouse]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Warehouse'
en: Tree Details
fr: Détails de l’Arbre

en: Tree Type
fr: Type d'Arbre

[ctx: Quality Procedure]
note: Label of a Link in the Quality Workspace
en: Tree of Procedures
fr: Arbre de procédures

note: Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a shortcut in the Accounting Workspace
en: Trial Balance
fr: Balance Générale

note: Name of a report
en: Trial Balance (Simple)
fr: Balance d'essai (simple)

note: Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Trial Balance for Party
fr: Balance Auxiliaire

[ctx: Subscription]
note: Label of a Date field in DocType 'Subscription'
en: Trial Period End Date
fr: Date de fin de la période d'évaluation

en: Trial Period End Date Cannot be before Trial Period Start Date
fr: La date de fin de la période d'évaluation ne peut pas précéder la date de début de la période d'évaluation

[ctx: Subscription]
note: Label of a Date field in DocType 'Subscription'
en: Trial Period Start Date
fr: Date de début de la période d'essai

en: Trial Period Start date cannot be after Subscription Start Date
fr: La date de début de la période d'essai ne peut pas être postérieure à la date de début de l'abonnement

en: Trialling
fr: Essai

[ctx: Subscription]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subscription'
en: Trialling
fr: Essai

[ctx: Project]
note: Option for the 'Frequency To Collect Progress' (Select) field in DocType 'Project'
en: Twice Daily
fr: Deux fois par jour

[ctx: Item Alternative]
note: Label of a Check field in DocType 'Item Alternative'
en: Two-way
fr: A double-sens

[ctx: Payment Entry]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Payment Entry'
en: Type of Payment
fr: Type de Paiement

[ctx: Rename Tool]
note: Description of the 'Select DocType' (Select) field in DocType 'Rename Tool'
en: Type of document to rename.
fr: Type de document à renommer.

en: Types of activities for Time Logs
fr: Types d'activités pour Journaux de Temps

note: Name of a DocType
en: UOM
fr: UdM

[ctx: Asset Capitalization Service Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Asset Capitalization Service Item'
en: UOM
fr: UdM

[ctx: BOM Creator]
note: Label of a Link field in DocType 'BOM Creator'
en: UOM
fr: UdM

[ctx: BOM Creator Item]
note: Label of a Link field in DocType 'BOM Creator Item'
en: UOM
fr: UdM

[ctx: BOM Item]
note: Label of a Link field in DocType 'BOM Item'
en: UOM
fr: UdM

[ctx: Bin]
note: Label of a Link field in DocType 'Bin'
en: UOM
fr: UdM

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Delivery Note Item'
en: UOM
fr: UdM

[ctx: Delivery Stop]
note: Label of a Link field in DocType 'Delivery Stop'
en: UOM
fr: UdM

[ctx: Item Barcode]
note: Label of a Link field in DocType 'Item Barcode'
en: UOM
fr: UdM

[ctx: Item Price]
note: Label of a Link field in DocType 'Item Price'
en: UOM
fr: UdM

[ctx: Job Card Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Job Card Item'
en: UOM
fr: UdM

[ctx: Material Request Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Material Request Item'
en: UOM
fr: UdM

[ctx: Material Request Plan Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Material Request Plan Item'
en: UOM
fr: UdM

[ctx: Opportunity Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Opportunity Item'
en: UOM
fr: UdM

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Invoice Item'
en: UOM
fr: UdM

[ctx: Packed Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Packed Item'
en: UOM
fr: UdM

[ctx: Packing Slip Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Packing Slip Item'
en: UOM
fr: UdM

[ctx: Pick List Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Pick List Item'
en: UOM
fr: UdM

[ctx: Pricing Rule]
note: Label of a Link field in DocType 'Pricing Rule'
en: UOM
fr: UdM

[ctx: Pricing Rule Brand]
note: Label of a Link field in DocType 'Pricing Rule Brand'
en: UOM
fr: UdM

[ctx: Pricing Rule Item Code]
note: Label of a Link field in DocType 'Pricing Rule Item Code'
en: UOM
fr: UdM

[ctx: Pricing Rule Item Group]
note: Label of a Link field in DocType 'Pricing Rule Item Group'
en: UOM
fr: UdM

[ctx: Product Bundle Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Product Bundle Item'
en: UOM
fr: UdM

[ctx: Production Plan Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Production Plan Item'
en: UOM
fr: UdM

[ctx: Production Plan Sub Assembly Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: UOM
fr: UdM

[ctx: Promotional Scheme Product Discount]
note: Label of a Link field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: UOM
fr: UdM

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: UOM
fr: UdM

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Order Item'
en: UOM
fr: UdM

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: UOM
fr: UdM

[ctx: Putaway Rule]
note: Label of a Link field in DocType 'Putaway Rule'
en: UOM
fr: UdM

[ctx: Quality Goal Objective]
note: Label of a Link field in DocType 'Quality Goal Objective'
en: UOM
fr: UdM

[ctx: Quality Review Objective]
note: Label of a Link field in DocType 'Quality Review Objective'
en: UOM
fr: UdM

[ctx: Quotation Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Quotation Item'
en: UOM
fr: UdM

[ctx: Request for Quotation Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Request for Quotation Item'
en: UOM
fr: UdM

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: UOM
fr: UdM

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Order Item'
en: UOM
fr: UdM

[ctx: Stock Entry Detail]
note: Label of a Link field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: UOM
fr: UdM

[ctx: Supplier Quotation Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: UOM
fr: UdM

[ctx: UOM Conversion Detail]
note: Label of a Link field in DocType 'UOM Conversion Detail'
en: UOM
fr: UdM

note: Name of a DocType
en: UOM Category
fr: Catégorie d'unité de mesure (UdM)

note: Name of a DocType
en: UOM Conversion Detail
fr: Détails de Conversion de l'UdM

note: Name of a DocType
en: UOM Conversion Factor
fr: Facteur de Conversion de l'UdM

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Delivery Note Item'
en: UOM Conversion Factor
fr: Facteur de Conversion de l'UdM

[ctx: Material Request Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Material Request Item'
en: UOM Conversion Factor
fr: Facteur de Conversion de l'UdM

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Float field in DocType 'POS Invoice Item'
en: UOM Conversion Factor
fr: Facteur de Conversion de l'UdM

[ctx: Pick List Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Pick List Item'
en: UOM Conversion Factor
fr: Facteur de Conversion de l'UdM

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: UOM Conversion Factor
fr: Facteur de Conversion de l'UdM

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Purchase Order Item'
en: UOM Conversion Factor
fr: Facteur de Conversion de l'UdM

[ctx: Quotation Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Quotation Item'
en: UOM Conversion Factor
fr: Facteur de Conversion de l'UdM

[ctx: Request for Quotation Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Request for Quotation Item'
en: UOM Conversion Factor
fr: Facteur de Conversion de l'UdM

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: UOM Conversion Factor
fr: Facteur de Conversion de l'UdM

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Sales Order Item'
en: UOM Conversion Factor
fr: Facteur de Conversion de l'UdM

[ctx: Supplier Quotation Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: UOM Conversion Factor
fr: Facteur de Conversion de l'UdM

[ctx: UOM Conversion Factor]
note: Label of a Link in the Stock Workspace
en: UOM Conversion Factor
fr: Facteur de Conversion de l'UdM

en: UOM Conversion factor ({0} -> {1}) not found for item: {2}
fr: Facteur de conversion UdM ({0} -&gt; {1}) introuvable pour l'article: {2}

en: UOM Conversion factor is required in row {0}
fr: Facteur de conversion de l'UdM est obligatoire dans la ligne {0}

[ctx: UOM]
note: Label of a Data field in DocType 'UOM'
en: UOM Name
fr: Nom UdM

[ctx: Tally Migration]
note: Description of the 'Default UOM' (Link) field in DocType 'Tally Migration'
en: UOM in case unspecified in imported data
fr: UdM en cas non spécifié dans les données importées

[ctx: Item]
note: Label of a Table field in DocType 'Item'
en: UOMs
fr: UDMs

[ctx: Tally Migration]
note: Label of a Attach field in DocType 'Tally Migration'
en: UOMs
fr: UDMs

en: URL can only be a string
fr: L'URL ne peut être qu'une chaîne

en: Unable to find exchange rate for {0} to {1} for key date {2}. Please create a Currency Exchange record manually
fr: Impossible de trouver le taux de change pour {0} à {1} pour la date clé {2}. Veuillez créer une entrée de taux de change manuellement

en: Unable to find score starting at {0}. You need to have standing scores covering 0 to 100
fr: Impossible de trouver un score démarrant à {0}. Vous devez avoir des scores couvrant 0 à 100

en: Unable to find the time slot in the next {0} days for the operation {1}.
fr: Impossible de trouver l'intervalle de temps dans les {0} jours suivants pour l'opération {1}.

en: Unallocated Amount
fr: Montant Non Alloué

[ctx: Bank Transaction]
note: Label of a Currency field in DocType 'Bank Transaction'
en: Unallocated Amount
fr: Montant Non Alloué

[ctx: Payment Entry]
note: Label of a Currency field in DocType 'Payment Entry'
en: Unallocated Amount
fr: Montant Non Alloué

en: Unblock Invoice
fr: Débloquer la facture

en: Unclosed Fiscal Years Profit / Loss (Credit)
fr: Bénéfice / Perte (Crédit) des Exercices Non Clos

[ctx: QuickBooks Migrator]
note: Label of a Link field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Undeposited Funds Account
fr: Compte de fonds non déposés

[ctx: Serial No]
note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Under AMC
fr: Sous AMC

[ctx: Warranty Claim]
note: Option for the 'Warranty / AMC Status' (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Under AMC
fr: Sous AMC

[ctx: Employee Education]
note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Employee Education'
en: Under Graduate
fr: Non Diplômé

[ctx: Serial No]
note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Under Warranty
fr: Sous Garantie

[ctx: Warranty Claim]
note: Option for the 'Warranty / AMC Status' (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Under Warranty
fr: Sous Garantie

[ctx: Contract]
note: Option for the 'Fulfilment Status' (Select) field in DocType 'Contract'
en: Unfulfilled
fr: Non-rempli

en: Unit of Measure
fr: Unité de mesure

[ctx: UOM]
note: Label of a Link in the Home Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Unit of Measure (UOM)
fr: Unité de mesure (UdM)

en: Unit of Measure {0} has been entered more than once in Conversion Factor Table
fr: Unité de Mesure {0} a été saisie plus d'une fois dans la Table de Facteur de Conversion

[ctx: Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Item'
en: Units of Measure
fr: Unités de Mesure

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Unknown Caller
fr: Appelant inconnu

[ctx: Accounts Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Accounts Settings'
en: Unlink Advance Payment on Cancellation of Order
fr: Dissocier le paiement anticipé lors de l'annulation de la commande

[ctx: Accounts Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Accounts Settings'
en: Unlink Payment on Cancellation of Invoice
fr: Délier Paiement à l'Annulation de la Facture

en: Unlink external integrations
fr: Dissocier les intégrations externes

en: Unpaid
fr: Impayé

[ctx: POS Invoice]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice'
en: Unpaid
fr: Impayé

[ctx: Purchase Invoice]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Unpaid
fr: Impayé

[ctx: Sales Invoice]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Unpaid
fr: Impayé

[ctx: Subscription]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subscription'
en: Unpaid
fr: Impayé

[ctx: POS Invoice]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice'
en: Unpaid and Discounted
fr: Non payé et à prix réduit

[ctx: Sales Invoice]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Unpaid and Discounted
fr: Non payé et à prix réduit

[ctx: Downtime Entry]
note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Unplanned machine maintenance
fr: Maintenance non planifiée de la machine

[ctx: Company]
note: Label of a Link field in DocType 'Company'
en: Unrealized Exchange Gain/Loss Account
fr: Compte de gains / pertes de change non réalisés

[ctx: Company]
note: Label of a Link field in DocType 'Company'
en: Unrealized Profit / Loss Account
fr: Compte de perte

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Unrealized Profit / Loss Account
fr: Compte de perte

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Invoice'
en: Unrealized Profit / Loss Account
fr: Compte de perte

en: Unreconciled
fr: Non réconcilié

[ctx: Bank Transaction]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Unreconciled
fr: Non réconcilié

en: Unresolved
fr: Non résolu

[ctx: Dunning]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Dunning'
en: Unresolved
fr: Non résolu

[ctx: Maintenance Visit]
note: Option for the 'Maintenance Type' (Select) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Unscheduled
fr: Non programmé

en: Unsecured Loans
fr: Prêts non garantis

[ctx: Contract]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Contract'
en: Unsigned
fr: Non signé

en: Unsubscribe from this Email Digest
fr: Se Désinscire de ce Compte Rendu par Email

en: Until
fr: Jusqu'à

[ctx: Appointment]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Appointment'
en: Unverified
fr: Non vérifié

en: Unverified Webhook Data
fr: Données de Webhook non vérifiées

[ctx: Email Digest]
note: Label of a Check field in DocType 'Email Digest'
en: Upcoming Calendar Events
fr: Prochains événements du calendrier

en: Upcoming Calendar Events
fr: Prochains Événements du Calendrier

en: Update Account Name / Number
fr: Mettre à jour le nom / numéro du compte

en: Update Account Number / Name
fr: Mettre à jour le numéro de compte / nom

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Button field in DocType 'POS Invoice'
en: Update Auto Repeat Reference
fr: Mettre à jour la référence de répétition automatique

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Button field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Update Auto Repeat Reference
fr: Mettre à jour la référence de répétition automatique

[ctx: Purchase Order]
note: Label of a Button field in DocType 'Purchase Order'
en: Update Auto Repeat Reference
fr: Mettre à jour la référence de répétition automatique

[ctx: Quotation]
note: Label of a Button field in DocType 'Quotation'
en: Update Auto Repeat Reference
fr: Mettre à jour la référence de répétition automatique

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Button field in DocType 'Sales Invoice'
en: Update Auto Repeat Reference
fr: Mettre à jour la référence de répétition automatique

[ctx: Sales Order]
note: Label of a Button field in DocType 'Sales Order'
en: Update Auto Repeat Reference
fr: Mettre à jour la référence de répétition automatique

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Button field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Update Auto Repeat Reference
fr: Mettre à jour la référence de répétition automatique

en: Update BOM Cost Automatically
fr: Mettre à jour automatiquement le coût de la nomenclature

[ctx: Manufacturing Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Update BOM Cost Automatically
fr: Mettre à jour automatiquement le coût de la nomenclature

[ctx: Manufacturing Settings]
note: Description of the 'Update BOM Cost Automatically' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Update BOM cost automatically via scheduler, based on the latest Valuation Rate/Price List Rate/Last Purchase Rate of raw materials
fr: Mettre à jour automatiquement le coût de la nomenclature via le planificateur, en fonction du dernier taux de valorisation / prix de la liste de prix / dernier prix d'achat de matières premières

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Check field in DocType 'POS Invoice'
en: Update Billed Amount in Sales Order
fr: Mettre à jour le montant facturé dans la commande client

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Check field in DocType 'Sales Invoice'
en: Update Billed Amount in Sales Order
fr: Mettre à jour le montant facturé dans la commande client

en: Update Clearance Date
fr: Mettre à Jour la Date de Compensation

[ctx: Work Order]
note: Label of a Check field in DocType 'Work Order'
en: Update Consumed Material Cost In Project
fr: Mettre à jour le coût des matières consommées dans le projet

en: Update Cost
fr: Mettre à jour le Coût

[ctx: BOM Update Log]
note: Option for the 'Update Type' (Select) field in DocType 'BOM Update Log'
en: Update Cost
fr: Mettre à jour le Coût

[ctx: BOM Update Tool]
note: Label of a Section Break field in DocType 'BOM Update Tool'
en: Update Cost
fr: Mettre à jour le Coût

en: Update Cost Center Name / Number
fr: Mettre à jour le nom / numéro du centre de coûts

en: Update Current Stock
fr: Mettre à jour le stock actuel

[ctx: Stock Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Stock Settings'
en: Update Existing Price List Rate
fr: Mise a jour automatique du prix dans les listes de prix

en: Update Items
fr: Mise à jour des articles

en: Update Print Format
fr: Mettre à Jour le Format d'Impression

[ctx: Stock Entry]
note: Label of a Button field in DocType 'Stock Entry'
en: Update Rate and Availability
fr: Mettre à Jour le Prix et la Disponibilité

en: Update Rate as per Last Purchase
fr: Mettre à jour avec les derniers prix d'achats

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Check field in DocType 'POS Invoice'
en: Update Stock
fr: Mettre à Jour le Stock

[ctx: POS Profile]
note: Label of a Check field in DocType 'POS Profile'
en: Update Stock
fr: Mettre à Jour le Stock

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Check field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Update Stock
fr: Mettre à Jour le Stock

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Check field in DocType 'Sales Invoice'
en: Update Stock
fr: Mettre à Jour le Stock

[ctx: BOM Update Log]
note: Label of a Select field in DocType 'BOM Update Log'
en: Update Type
fr: Type de mise à jour

[ctx: BOM Update Tool]
note: Label of a Button field in DocType 'BOM Update Tool'
en: Update latest price in all BOMs
fr: Mettre à jour le prix le plus récent dans toutes les nomenclatures

en: Updating Variants...
fr: Mise à jour des variantes ...

[ctx: Import Supplier Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Upload XML Invoices
fr: Télécharger des factures XML

en: Upper Income
fr: Revenu Élevé

[ctx: Delivery Trip]
note: Description of the 'Calculate Estimated Arrival Times' (Button) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Use Google Maps Direction API to calculate estimated arrival times
fr: Utiliser l'API Google Maps Direction pour calculer les heures d'arrivée estimées

[ctx: Delivery Trip]
note: Description of the 'Optimize Route' (Button) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Use Google Maps Direction API to optimize route
fr: Utiliser l'API Google Maps Direction pour optimiser l'itinéraire

[ctx: Stock Entry]
note: Label of a Check field in DocType 'Stock Entry'
en: Use Multi-Level BOM
fr: Utiliser les nomenclatures à plusieurs niveaux

[ctx: Work Order]
note: Label of a Check field in DocType 'Work Order'
en: Use Multi-Level BOM
fr: Utiliser les nomenclatures à plusieurs niveaux

en: Use a name that is different from previous project name
fr: Utilisez un nom différent du nom du projet précédent

[ctx: Tax Rule]
note: Label of a Check field in DocType 'Tax Rule'
en: Use for Shopping Cart
fr: Utiliser pour le Panier

[ctx: Homepage Section]
note: Description of the 'Section HTML' (Code) field in DocType 'Homepage Section'
en: Use this field to render any custom HTML in the section.
fr: Utilisez ce champ pour rendre tout code HTML personnalisé dans la section.

[ctx: Coupon Code]
note: Label of a Int field in DocType 'Coupon Code'
en: Used
fr: Utilisé

[ctx: Sales Order Item]
note: Description of the 'Sales Order Date' (Date) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Used for Production Plan
fr: Utilisé pour Plan de Production

[ctx: Employee]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Employee'
en: User Details
fr: Détails de l'utilisateur

[ctx: POS Closing Entry]
note: Label of a Section Break field in DocType 'POS Closing Entry'
en: User Details
fr: Détails de l'utilisateur

en: User ID not set for Employee {0}
fr: ID de l'Utilisateur non défini pour l'Employé {0}

en: User Remark
fr: Remarque de l'Utilisateur

[ctx: Journal Entry]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Journal Entry'
en: User Remark
fr: Remarque de l'Utilisateur

[ctx: Journal Entry Account]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Journal Entry Account'
en: User Remark
fr: Remarque de l'Utilisateur

[ctx: Issue]
note: Label of a Duration field in DocType 'Issue'
en: User Resolution Time
fr: Temps de résolution utilisateur

en: User has not applied rule on the invoice {0}
fr: L'utilisateur n'a pas appliqué la règle sur la facture {0}

en: User {0} does not exist
fr: Utilisateur {0} n'existe pas

en: User {0} doesn't have any default POS Profile. Check Default at Row {1} for this User.
fr: L'utilisateur {0} n'a aucun profil POS par défaut. Vérifiez par défaut à la ligne {1} pour cet utilisateur.

en: User {0} is already assigned to Employee {1}
fr: Utilisateur {0} est déjà attribué à l'Employé {1}

en: User {} is disabled. Please select valid user/cashier
fr: L'utilisateur {} est désactivé. Veuillez sélectionner un utilisateur / caissier valide

[ctx: Accounts Settings]
note: Description of the 'Role Allowed to Over Bill ' (Link) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Users with this role are allowed to over bill above the allowance percentage
fr: Les utilisateurs avec ce rôle sont autorisés à sur-facturer au delà du pourcentage de tolérance

[ctx: Stock Settings]
note: Description of the 'Role Allowed to Over Deliver/Receive' (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Users with this role are allowed to over deliver/receive against orders above the allowance percentage
fr: Rôle Utilisateur qui sont autorisé à livrée/commandé au-delà de la limite

[ctx: Accounts Settings]
note: Description of the 'Role Allowed to Set Frozen Accounts and Edit Frozen Entries' (Link) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Users with this role are allowed to set frozen accounts and create / modify accounting entries against frozen accounts
fr: Les utilisateurs ayant ce rôle sont autorisés à définir les comptes gelés et à créer / modifier des écritures comptables sur des comptes gelés

en: Utility Expenses
fr: Frais de Services d'Utilité Publique

[ctx: Cost Center Allocation]
note: Label of a Date field in DocType 'Cost Center Allocation'
en: Valid From
fr: Valide à partir de

[ctx: Coupon Code]
note: Label of a Date field in DocType 'Coupon Code'
en: Valid From
fr: Valide à partir de

[ctx: Item Price]
note: Label of a Date field in DocType 'Item Price'
en: Valid From
fr: Valide à partir de

[ctx: Item Tax]
note: Label of a Date field in DocType 'Item Tax'
en: Valid From
fr: Valide à partir de

[ctx: Lower Deduction Certificate]
note: Label of a Date field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Valid From
fr: Valide à partir de

[ctx: Pricing Rule]
note: Label of a Date field in DocType 'Pricing Rule'
en: Valid From
fr: Valide à partir de

[ctx: Promotional Scheme]
note: Label of a Date field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Valid From
fr: Valide à partir de

[ctx: Service Level Agreement]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Valid From
fr: Valide à partir de

en: Valid From Date must be lesser than Valid Upto Date.
fr: La date de début de validité doit être inférieure à la date de mise en service valide.

en: Valid From date not in Fiscal Year {0}
fr: Date de début de validité non comprise dans l'exercice {0}

en: Valid Till
fr: Valable Jusqu'au

[ctx: Quotation]
note: Label of a Date field in DocType 'Quotation'
en: Valid Till
fr: Valable Jusqu'au

[ctx: Supplier Quotation]
note: Label of a Date field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Valid Till
fr: Valable Jusqu'au

[ctx: Coupon Code]
note: Label of a Date field in DocType 'Coupon Code'
en: Valid Upto
fr: Valable jusqu'au

[ctx: Employee]
note: Label of a Date field in DocType 'Employee'
en: Valid Upto
fr: Valable jusqu'au

[ctx: Item Price]
note: Label of a Date field in DocType 'Item Price'
en: Valid Upto
fr: Valable jusqu'au

[ctx: Lower Deduction Certificate]
note: Label of a Date field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Valid Upto
fr: Valable jusqu'au

[ctx: Pricing Rule]
note: Label of a Date field in DocType 'Pricing Rule'
en: Valid Upto
fr: Valable jusqu'au

[ctx: Promotional Scheme]
note: Label of a Date field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Valid Upto
fr: Valable jusqu'au

en: Valid Upto date cannot be before Valid From date
fr: La date de validité valide ne peut pas être antérieure à la date de début de validité

en: Valid Upto date not in Fiscal Year {0}
fr: Valable jusqu'à la date hors exercice {0}

[ctx: Shipping Rule]
note: Label of a Table field in DocType 'Shipping Rule'
en: Valid for Countries
fr: Valable pour les Pays

en: Valid from and valid upto fields are mandatory for the cumulative
fr: Les champs valides à partir de et valables jusqu'à sont obligatoires pour le cumulatif.

en: Valid till Date cannot be before Transaction Date
fr: La date de validité ne peut pas être antérieure à la date de transaction

en: Valid till date cannot be before transaction date
fr: La date de validité ne peut pas être avant la date de transaction

[ctx: Pricing Rule]
note: Label of a Check field in DocType 'Pricing Rule'
en: Validate Applied Rule
fr: Valider la règle appliquée

[ctx: Promotional Scheme Price Discount]
note: Label of a Check field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount'
en: Validate Applied Rule
fr: Valider la règle appliquée

[ctx: Selling Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Selling Settings'
en: Validate Selling Price for Item Against Purchase Rate or Valuation Rate
fr: Valider le prix de vente de l'article par rapport au prix d'achat ou au taux de valorisation

[ctx: Lower Deduction Certificate]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Validity Details
fr: Détails de validité

[ctx: Coupon Code]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Coupon Code'
en: Validity and Usage
fr: Validité et utilisation

[ctx: Bank Guarantee]
note: Label of a Int field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Validity in Days
fr: Validité en Jours

en: Validity period of this quotation has ended.
fr: La période de validité de ce devis a pris fin.

[ctx: Purchase Taxes and Charges]
note: Option for the 'Consider Tax or Charge for' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Valuation
fr: Valorisation

en: Valuation Method
fr: Méthode de Valorisation

[ctx: Item]
note: Label of a Select field in DocType 'Item'
en: Valuation Method
fr: Méthode de Valorisation

en: Valuation Rate
fr: Taux de Valorisation

[ctx: Asset Capitalization Stock Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item'
en: Valuation Rate
fr: Taux de Valorisation

[ctx: Asset Repair Consumed Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Asset Repair Consumed Item'
en: Valuation Rate
fr: Taux de Valorisation

[ctx: BOM]
note: Option for the 'Rate Of Materials Based On' (Select) field in DocType 'BOM'
en: Valuation Rate
fr: Taux de Valorisation

[ctx: BOM Creator]
note: Option for the 'Rate Of Materials Based On' (Select) field in DocType 'BOM Creator'
en: Valuation Rate
fr: Taux de Valorisation

[ctx: Bin]
note: Label of a Float field in DocType 'Bin'
en: Valuation Rate
fr: Taux de Valorisation

[ctx: Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Item'
en: Valuation Rate
fr: Taux de Valorisation

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Valuation Rate
fr: Taux de Valorisation

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Valuation Rate
fr: Taux de Valorisation

[ctx: Quotation Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Quotation Item'
en: Valuation Rate
fr: Taux de Valorisation

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Order Item'
en: Valuation Rate
fr: Taux de Valorisation

[ctx: Stock Entry Detail]
note: Label of a Currency field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Valuation Rate
fr: Taux de Valorisation

[ctx: Stock Ledger Entry]
note: Label of a Currency field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Valuation Rate
fr: Taux de Valorisation

[ctx: Stock Reconciliation Item]
note: Label of a Currency field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Valuation Rate
fr: Taux de Valorisation

en: Valuation Rate Missing
fr: Taux de valorisation manquant

en: Valuation Rate for the Item {0}, is required to do accounting entries for {1} {2}.
fr: Le taux de valorisation de l'article {0} est requis pour effectuer des écritures comptables pour {1} {2}.

en: Valuation Rate is mandatory if Opening Stock entered
fr: Le Taux de Valorisation est obligatoire si un Stock Initial est entré

en: Valuation Rate required for Item {0} at row {1}
fr: Taux de valorisation requis pour le poste {0} à la ligne {1}

[ctx: Purchase Taxes and Charges]
note: Option for the 'Consider Tax or Charge for' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Valuation and Total
fr: Valorisation et Total

en: Valuation type charges can not be marked as Inclusive
fr: Les frais de type d'évaluation ne peuvent pas être marqués comme inclusifs

en: Valuation type charges can not marked as Inclusive
fr: Frais de type valorisation ne peuvent pas être marqués comme inclus

en: Value After Depreciation
fr: Valeur Après Amortissement

[ctx: Asset]
note: Label of a Currency field in DocType 'Asset'
en: Value After Depreciation
fr: Valeur Après Amortissement

[ctx: Asset Finance Book]
note: Label of a Currency field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Value After Depreciation
fr: Valeur Après Amortissement

en: Value Or Qty
fr: Valeur ou Qté

en: Value Proposition
fr: Proposition de valeur

en: Value for Attribute {0} must be within the range of {1} to {2} in the increments of {3} for Item {4}
fr: Valeur pour l'attribut {0} doit être dans la gamme de {1} à {2} dans les incréments de {3} pour le poste {4}

en: Value or Qty
fr: Valeur ou Qté

[ctx: Supplier Scorecard Scoring Variable]
note: Label of a Link field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Variable'
en: Variable Name
fr: Nom de la Variable

[ctx: Supplier Scorecard Variable]
note: Label of a Data field in DocType 'Supplier Scorecard Variable'
en: Variable Name
fr: Nom de la Variable

en: Variant
fr: Variante

en: Variant Attribute Error
fr: Erreur d'attribut de variante

[ctx: Item]
note: Label of a Table field in DocType 'Item'
en: Variant Attributes
fr: Attributs Variant

en: Variant BOM
fr: Variante de nomenclature

[ctx: Item]
note: Label of a Select field in DocType 'Item'
en: Variant Based On
fr: Variante Basée Sur

en: Variant Based On cannot be changed
fr: Les variantes basées sur ne peuvent pas être modifiées

en: Variant Details Report
fr: Rapport détaillé des variantes

note: Name of a DocType
en: Variant Field
fr: Champ de Variante

en: Variant Item
fr: Élément de variante

en: Variant Items
fr: Articles de variante

[ctx: Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Item'
en: Variant Of
fr: Variante de

[ctx: Item Variant Attribute]
note: Label of a Link field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: Variant Of
fr: Variante de

en: Variant creation has been queued.
fr: La création de variantes a été placée en file d'attente.

[ctx: Item]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Item'
en: Variants
fr: Variantes

note: Name of a DocType
en: Vehicle
fr: Véhicule

[ctx: Delivery Trip]
note: Label of a Link field in DocType 'Delivery Trip'
en: Vehicle
fr: Véhicule

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Date field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Vehicle Date
fr: Date du Véhicule

[ctx: Subcontracting Receipt]
note: Label of a Date field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Vehicle Date
fr: Date du Véhicule

[ctx: Delivery Note]
note: Label of a Data field in DocType 'Delivery Note'
en: Vehicle No
fr: N° du Véhicule

[ctx: Purchase Receipt]
note: Label of a Data field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Vehicle Number
fr: Numéro de Véhicule

[ctx: Subcontracting Receipt]
note: Label of a Data field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Vehicle Number
fr: Numéro de Véhicule

[ctx: Vehicle]
note: Label of a Currency field in DocType 'Vehicle'
en: Vehicle Value
fr: Valeur du Véhicule

en: Vendor Name
fr: Nom du vendeur

[ctx: Quality Inspection]
note: Label of a Data field in DocType 'Quality Inspection'
en: Verified By
fr: Vérifié Par

en: Verify Email
fr: Vérifier les courriels

[ctx: Issue]
note: Label of a Check field in DocType 'Issue'
en: Via Customer Portal
fr: Via le portail client

note: Name of a DocType
en: Video
fr: Vidéo

note: Name of a DocType
en: Video Settings
fr: Paramètres vidéo

en: View
fr: Vue

en: View Chart of Accounts
fr: Voir le plan comptable

en: View Leads
fr: Voir Lead

en: View Ledger
fr: Voir le Journal

en: View Now
fr: Voir maintenant

en: View Type
fr: Type de vue

[ctx: Project User]
note: Label of a Check field in DocType 'Project User'
en: View attachments
fr: Voir les pièces jointes

en: Views
fr: Vues

[ctx: Video]
note: Label of a Float field in DocType 'Video'
en: Views
fr: Vues

en: Visit the forums
fr: Visitez les forums

[ctx: Delivery Stop]
note: Label of a Check field in DocType 'Delivery Stop'
en: Visited
fr: Visité

[ctx: Communication Medium]
note: Option for the 'Communication Medium Type' (Select) field in DocType 'Communication Medium'
en: Voice
fr: Voix

en: Voucher #
fr: Référence #

[ctx: GL Entry]
note: Label of a Data field in DocType 'GL Entry'
en: Voucher Detail No
fr: Détail de la Référence N°

[ctx: Payment Ledger Entry]
note: Label of a Data field in DocType 'Payment Ledger Entry'
en: Voucher Detail No
fr: Détail de la Référence N°

[ctx: Serial and Batch Bundle]
note: Label of a Data field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Voucher Detail No
fr: Détail de la Référence N°

[ctx: Stock Ledger Entry]
note: Label of a Data field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Voucher Detail No
fr: Détail de la Référence N°

[ctx: Stock Reservation Entry]
note: Label of a Data field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Voucher Detail No
fr: Détail de la Référence N°

en: Voucher No
fr: N° de Référence

[ctx: GL Entry]
note: Label of a Dynamic Link field in DocType 'GL Entry'
en: Voucher No
fr: N° de Référence

[ctx: Payment Ledger Entry]
note: Label of a Dynamic Link field in DocType 'Payment Ledger Entry'
en: Voucher No
fr: N° de Référence

[ctx: Repost Accounting Ledger Items]
note: Label of a Dynamic Link field in DocType 'Repost Accounting Ledger Items'
en: Voucher No
fr: N° de Référence

[ctx: Repost Item Valuation]
note: Label of a Dynamic Link field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Voucher No
fr: N° de Référence

[ctx: Repost Payment Ledger Items]
note: Label of a Dynamic Link field in DocType 'Repost Payment Ledger Items'
en: Voucher No
fr: N° de Référence

[ctx: Serial and Batch Bundle]
note: Label of a Dynamic Link field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Voucher No
fr: N° de Référence

[ctx: Stock Ledger Entry]
note: Label of a Dynamic Link field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Voucher No
fr: N° de Référence

[ctx: Stock Reservation Entry]
note: Label of a Dynamic Link field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Voucher No
fr: N° de Référence

[ctx: Unreconcile Payment]
note: Label of a Dynamic Link field in DocType 'Unreconcile Payment'
en: Voucher No
fr: N° de Référence

en: Voucher Type
fr: Type de Référence

[ctx: GL Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'GL Entry'
en: Voucher Type
fr: Type de Référence

[ctx: Payment Ledger Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Payment Ledger Entry'
en: Voucher Type
fr: Type de Référence

[ctx: Repost Accounting Ledger Items]
note: Label of a Link field in DocType 'Repost Accounting Ledger Items'
en: Voucher Type
fr: Type de Référence

[ctx: Repost Item Valuation]
note: Label of a Link field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Voucher Type
fr: Type de Référence

[ctx: Repost Payment Ledger]
note: Label of a Link field in DocType 'Repost Payment Ledger'
en: Voucher Type
fr: Type de Référence

[ctx: Repost Payment Ledger Items]
note: Label of a Link field in DocType 'Repost Payment Ledger Items'
en: Voucher Type
fr: Type de Référence

[ctx: Serial and Batch Bundle]
note: Label of a Link field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Voucher Type
fr: Type de Référence

[ctx: Stock Ledger Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Voucher Type
fr: Type de Référence

[ctx: Stock Reservation Entry]
note: Label of a Select field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Voucher Type
fr: Type de Référence

[ctx: Tax Withheld Vouchers]
note: Label of a Link field in DocType 'Tax Withheld Vouchers'
en: Voucher Type
fr: Type de Référence

[ctx: Unreconcile Payment]
note: Label of a Link field in DocType 'Unreconcile Payment'
en: Voucher Type
fr: Type de Référence

[ctx: Repost Accounting Ledger]
note: Label of a Table field in DocType 'Repost Accounting Ledger'
en: Vouchers
fr: Pièces justificatives

[ctx: Repost Payment Ledger]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Repost Payment Ledger'
en: Vouchers
fr: Pièces justificatives

[ctx: Tally Migration]
note: Label of a Attach field in DocType 'Tally Migration'
en: Vouchers
fr: Pièces justificatives

en: WIP Warehouse
fr: Entrepôt (Travaux en Cours)

[ctx: Job Card]
note: Label of a Link field in DocType 'Job Card'
en: WIP Warehouse
fr: Entrepôt (Travaux en Cours)

[ctx: Workstation]
note: Label of a Currency field in DocType 'Workstation'
en: Wages
fr: Salaires

[ctx: Workstation Type]
note: Label of a Currency field in DocType 'Workstation Type'
en: Wages
fr: Salaires

[ctx: Workstation]
note: Description of the 'Wages' (Currency) field in DocType 'Workstation'
en: Wages per hour
fr: Salaires par heure

[ctx: Workstation Type]
note: Description of the 'Wages' (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Wages per hour
fr: Salaires par heure

[ctx: Warehouse]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Warehouse'
en: Warehouse Contact Info
fr: Info de Contact de l'Entrepôt

[ctx: Warehouse]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Warehouse'
en: Warehouse Detail
fr: Détail de l'Entrepôt

[ctx: Warehouse]
note: Label of a Data field in DocType 'Warehouse'
en: Warehouse Name
fr: Nom de l'Entrepôt

note: Name of a DocType
en: Warehouse Type
fr: Type d'entrepôt

[ctx: Closing Stock Balance]
note: Label of a Link field in DocType 'Closing Stock Balance'
en: Warehouse Type
fr: Type d'entrepôt

[ctx: Warehouse]
note: Label of a Link field in DocType 'Warehouse'
en: Warehouse Type
fr: Type d'entrepôt

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Warehouse and Reference
fr: Entrepôt et Référence

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Warehouse and Reference
fr: Entrepôt et Référence

[ctx: Quotation Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Quotation Item'
en: Warehouse and Reference
fr: Entrepôt et Référence

[ctx: Request for Quotation Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Request for Quotation Item'
en: Warehouse and Reference
fr: Entrepôt et Référence

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Sales Order Item'
en: Warehouse and Reference
fr: Entrepôt et Référence

[ctx: Subcontracting Receipt Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Warehouse and Reference
fr: Entrepôt et Référence

[ctx: Supplier Quotation Item]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Warehouse and Reference
fr: Entrepôt et Référence

en: Warehouse can not be deleted as stock ledger entry exists for this warehouse.
fr: L'entrepôt ne peut pas être supprimé car une écriture existe dans le Livre d'Inventaire pour cet entrepôt.

en: Warehouse cannot be changed for Serial No.
fr: L'entrepôt ne peut être modifié pour le N° de Série

en: Warehouse is mandatory
fr: L'entrepôt est obligatoire

en: Warehouse not found against the account {0}
fr: Entrepôt introuvable sur le compte {0}

en: Warehouse not found in the system
fr: L'entrepôt n'a pas été trouvé dans le système

en: Warehouse required for stock Item {0}
fr: Magasin requis pour l'article en stock {0}

note: Name of a report
en: Warehouse wise Item Balance Age and Value
fr: Balance des articles par entrepôt

en: Warehouse {0} can not be deleted as quantity exists for Item {1}
fr: L'entrepôt {0} ne peut pas être supprimé car il existe une quantité pour l'Article {1}

en: Warehouse {0} does not belong to company {1}
fr: L'entrepôt {0} n'appartient pas à la société {1}

en: Warehouse: {0} does not belong to {1}
fr: Entrepôt: {0} n'appartient pas à {1}

en: Warehouses
fr: Entrepôts

[ctx: Production Plan]
note: Label of a Table MultiSelect field in DocType 'Production Plan'
en: Warehouses
fr: Entrepôts

en: Warehouses with child nodes cannot be converted to ledger
fr: Les entrepôts avec nœuds enfants ne peuvent pas être convertis en livre

en: Warehouses with existing transaction can not be converted to group.
fr: Les entrepôts avec des transactions existantes ne peuvent pas être convertis en groupe.

en: Warehouses with existing transaction can not be converted to ledger.
fr: Les entrepôts avec des transactions existantes ne peuvent pas être convertis en livre.

[ctx: Budget]
note: Option for the 'Action if Annual Budget Exceeded on MR' (Select) field in DocType 'Budget' Option for the 'Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on MR' (Select) field in DocType 'Budget' Option for the 'Action if Annual Budget Exceeded on PO' (Select) field in Option for the 'Action if Accum
en: Warn
fr: Avertir

[ctx: Buying Settings]
note: Option for the 'Action If Same Rate is Not Maintained' (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Warn
fr: Avertir

[ctx: Selling Settings]
note: Option for the 'Action if Same Rate is Not Maintained Throughout Sales Cycle' (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Warn
fr: Avertir

[ctx: Stock Settings]
note: Option for the 'Action If Quality Inspection Is Not Submitted' (Select) field in DocType 'Stock Settings' Option for the 'Action If Quality Inspection Is Rejected' (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Warn
fr: Avertir

[ctx: Supplier]
note: Label of a Check field in DocType 'Supplier'
en: Warn POs
fr: Avertir lors des Commande d'Achat

[ctx: Supplier Scorecard Scoring Standing]
note: Label of a Check field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing'
en: Warn Purchase Orders
fr: Avertir lors de Bons de Commande

[ctx: Supplier Scorecard Standing]
note: Label of a Check field in DocType 'Supplier Scorecard Standing'
en: Warn Purchase Orders
fr: Avertir lors de Bons de Commande

[ctx: Supplier]
note: Label of a Check field in DocType 'Supplier'
en: Warn RFQs
fr: Avertir lors des Appels d'Offres

[ctx: Supplier Scorecard Scoring Standing]
note: Label of a Check field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing'
en: Warn RFQs
fr: Avertir lors des Appels d'Offres

[ctx: Supplier Scorecard Standing]
note: Label of a Check field in DocType 'Supplier Scorecard Standing'
en: Warn RFQs
fr: Avertir lors des Appels d'Offres

[ctx: Supplier Scorecard]
note: Label of a Check field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Warn for new Purchase Orders
fr: Avertir lors des nouveaux Bons de Commande

[ctx: Supplier Scorecard]
note: Label of a Check field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Warn for new Request for Quotations
fr: Avertir lors d'une nouvelle Demande de Devis

en: Warning: Another {0} # {1} exists against stock entry {2}
fr: Attention : Un autre {0} {1} # existe pour l'écriture de stock {2}

en: Warning: Material Requested Qty is less than Minimum Order Qty
fr: Attention : La Quantité de Matériel Commandé est inférieure à la Qté Minimum de Commande

en: Warning: Sales Order {0} already exists against Customer's Purchase Order {1}
fr: Attention : La Commande Client {0} existe déjà pour la Commande d'Achat du Client {1}

note: Label of a Card Break in the Support Workspace
en: Warranty
fr: garantie

[ctx: Serial No]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Serial No'
en: Warranty / AMC Details
fr: Garantie / Détails AMC

[ctx: Warranty Claim]
note: Label of a Select field in DocType 'Warranty Claim'
en: Warranty / AMC Status
fr: Garantie / Statut AMC

note: Name of a DocType
en: Warranty Claim
fr: Réclamation de Garantie

[ctx: Warranty Claim]
note: Label of a Link in the CRM Workspace Label of a Link in the Support Workspace
en: Warranty Claim
fr: Réclamation de Garantie

[ctx: Serial No]
note: Label of a Date field in DocType 'Serial No'
en: Warranty Expiry Date
fr: Date d'Expiration de la Garantie

[ctx: Warranty Claim]
note: Label of a Date field in DocType 'Warranty Claim'
en: Warranty Expiry Date
fr: Date d'Expiration de la Garantie

[ctx: Serial No]
note: Label of a Int field in DocType 'Serial No'
en: Warranty Period (Days)
fr: Période de Garantie (Jours)

[ctx: Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Item'
en: Warranty Period (in days)
fr: Période de Garantie (en jours)

en: We're here to help!
fr: Nous sommes là pour vous aider!

note: Name of a DocType
en: Website Attribute
fr: Attribut de site Web

[ctx: BOM]
note: Label of a Text Editor field in DocType 'BOM'
en: Website Description
fr: Description du Site Web

note: Name of a DocType
en: Website Filter Field
fr: Champ de filtrage de site Web

[ctx: BOM]
note: Label of a Attach Image field in DocType 'BOM'
en: Website Image
fr: Image du site

note: Name of a DocType
en: Website Item Group
fr: Groupe d'Articles du Site Web

[ctx: BOM]
note: Label of a Section Break field in DocType 'BOM'
en: Website Specifications
fr: Spécifications du Site Web

[ctx: Quality Goal]
note: Label of a Select field in DocType 'Quality Goal'
en: Weekday
fr: Jour de la semaine

[ctx: Holiday]
note: Label of a Check field in DocType 'Holiday'
en: Weekly Off
fr: Jours de Congé Hebdomadaire

[ctx: Holiday List]
note: Label of a Select field in DocType 'Holiday List'
en: Weekly Off
fr: Jours de Congé Hebdomadaire

[ctx: Task]
note: Label of a Float field in DocType 'Task'
en: Weight
fr: Poids

[ctx: Task Type]
note: Label of a Float field in DocType 'Task Type'
en: Weight
fr: Poids

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Weight Per Unit
fr: Poids par unité

[ctx: Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Item'
en: Weight Per Unit
fr: Poids par unité

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Float field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Weight Per Unit
fr: Poids par unité

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Weight Per Unit
fr: Poids par unité

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Weight Per Unit
fr: Poids par unité

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Weight Per Unit
fr: Poids par unité

[ctx: Quotation Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Quotation Item'
en: Weight Per Unit
fr: Poids par unité

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Weight Per Unit
fr: Poids par unité

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Sales Order Item'
en: Weight Per Unit
fr: Poids par unité

[ctx: Supplier Quotation Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Weight Per Unit
fr: Poids par unité

[ctx: Delivery Note Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Weight UOM
fr: UdM de Poids

[ctx: Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Item'
en: Weight UOM
fr: UdM de Poids

[ctx: POS Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Weight UOM
fr: UdM de Poids

[ctx: Packing Slip Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Packing Slip Item'
en: Weight UOM
fr: UdM de Poids

[ctx: Purchase Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Weight UOM
fr: UdM de Poids

[ctx: Purchase Order Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Weight UOM
fr: UdM de Poids

[ctx: Purchase Receipt Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Weight UOM
fr: UdM de Poids

[ctx: Quotation Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Quotation Item'
en: Weight UOM
fr: UdM de Poids

[ctx: Sales Invoice Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Weight UOM
fr: UdM de Poids

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Order Item'
en: Weight UOM
fr: UdM de Poids

[ctx: Supplier Quotation Item]
note: Label of a Link field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Weight UOM
fr: UdM de Poids

[ctx: Supplier Scorecard]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Weighting Function
fr: Fonction de Pondération

en: What do you need help with?
fr: Avec quoi avez vous besoin d'aide ?

[ctx: Vehicle]
note: Label of a Int field in DocType 'Vehicle'
en: Wheels
fr: Roues

en: While creating account for Child Company {0}, parent account {1} found as a ledger account.
fr: Lors de la création du compte pour l'entreprise enfant {0}, le compte parent {1} a été trouvé en tant que compte du grand livre.

en: While creating account for Child Company {0}, parent account {1} not found. Please create the parent account in corresponding COA
fr: Lors de la création du compte pour l'entreprise enfant {0}, le compte parent {1} est introuvable. Veuillez créer le compte parent dans le COA correspondant

en: White
fr: blanc

[ctx: Employee]
note: Option for the 'Marital Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Widowed
fr: Veuf

[ctx: Cheque Print Template]
note: Label of a Float field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Width of amount in word
fr: Largeur du montant en toutes lettres

[ctx: Item]
note: Description of the 'UOMs' (Table) field in DocType 'Item' Description of the 'Taxes' (Table) field in DocType 'Item'
en: Will also apply for variants
fr: S'appliquera également pour les variantes

[ctx: Item]
note: Description of the 'Reorder level based on Warehouse' (Table) field in DocType 'Item'
en: Will also apply for variants unless overridden
fr: S'appliquera également pour des variantes sauf si remplacé

en: Wire Transfer
fr: Virement

[ctx: BOM]
note: Label of a Check field in DocType 'BOM'
en: With Operations
fr: Avec des Opérations

[ctx: Maintenance Visit Purpose]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Maintenance Visit Purpose'
en: Work Done
fr: Travaux Effectués

en: Work In Progress
fr: Travaux en cours

[ctx: Job Card]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card'
en: Work In Progress
fr: Travaux en cours

[ctx: Job Card Operation]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card Operation'
en: Work In Progress
fr: Travaux en cours

[ctx: Warranty Claim]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Work In Progress
fr: Travaux en cours

en: Work In Progress Warehouse
fr: Entrepôt de travaux en cours

note: Name of a DocType Title of an Onboarding Step
en: Work Order
fr: Ordre de fabrication

[ctx: BOM]
note: Option for the 'Transfer Material Against' (Select) field in DocType 'BOM'
en: Work Order
fr: Ordre de fabrication

[ctx: Job Card]
note: Label of a Link field in DocType 'Job Card'
en: Work Order
fr: Ordre de fabrication

[ctx: Material Request]
note: Label of a Link field in DocType 'Material Request'
en: Work Order
fr: Ordre de fabrication

[ctx: Pick List]
note: Label of a Link field in DocType 'Pick List'
en: Work Order
fr: Ordre de fabrication

[ctx: Serial No]
note: Label of a Link field in DocType 'Serial No'
en: Work Order
fr: Ordre de fabrication

[ctx: Stock Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Stock Entry'
en: Work Order
fr: Ordre de fabrication

[ctx: Work Order]
note: Option for the 'Transfer Material Against' (Select) field in DocType 'Work Order' Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace
en: Work Order
fr: Ordre de fabrication

en: Work Order Analysis
fr: Analyse des bons de travail

note: Name of a DocType
en: Work Order Item
fr: Article d'ordre de fabrication

note: Name of a DocType
en: Work Order Operation
fr: Opération d'ordre de fabrication

[ctx: Sales Order Item]
note: Label of a Float field in DocType 'Sales Order Item'
en: Work Order Qty
fr: Qté de l'ordre de fabrication

en: Work Order Qty Analysis
fr: Analyse de la quantité des bons de travail

note: Name of a report
en: Work Order Stock Report
fr: Rapport de stock d'ordre de fabrication

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Work Order Summary
fr: Résumé de l'ordre de fabrication

en: Work Order cannot be created for following reason: <br> {0}
fr: L'ordre de fabrication ne peut pas être créé pour la raison suivante:<br> {0}

en: Work Order cannot be raised against a Item Template
fr: Un ordre de fabrication ne peut pas être créé pour un modèle d'article

en: Work Order has been {0}
fr: L'ordre de fabrication a été {0}

en: Work Order not created
fr: Ordre de fabrication non créé

en: Work Order {0}: Job Card not found for the operation {1}
fr: Bon de travail {0}: carte de travail non trouvée pour l'opération {1}

en: Work Orders
fr: Bons de travail

en: Work Orders Created: {0}
fr: Ordres de travail créés: {0}

note: Name of a report
en: Work Orders in Progress
fr: Ordres de travail en cours

[ctx: Email Digest]
note: Label of a Column Break field in DocType 'Email Digest'
en: Work in Progress
fr: Travaux En Cours

[ctx: Work Order Operation]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Work in Progress
fr: Travaux En Cours

[ctx: Work Order]
note: Label of a Link field in DocType 'Work Order'
en: Work-in-Progress Warehouse
fr: Entrepôt des Travaux en Cours

en: Work-in-Progress Warehouse is required before Submit
fr: L'entrepôt des Travaux en Cours est nécessaire avant de Valider

[ctx: Service Day]
note: Label of a Select field in DocType 'Service Day'
en: Workday
fr: Journée de travail

en: Workday {0} has been repeated.
fr: La journée de travail {0} a été répétée.

[ctx: Task]
note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Task'
en: Working
fr: Travail en cours

en: Working Hours
fr: Heures de travail

[ctx: Service Level Agreement]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Service Level Agreement' Label of a Table field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Working Hours
fr: Heures de travail

[ctx: Workstation]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Workstation' Label of a Table field in DocType 'Workstation'
en: Working Hours
fr: Heures de travail

note: Name of a DocType Title of an Onboarding Step
en: Workstation
fr: Station de travail

[ctx: BOM Operation]
note: Label of a Link field in DocType 'BOM Operation'
en: Workstation
fr: Station de travail

[ctx: BOM Website Operation]
note: Label of a Link field in DocType 'BOM Website Operation'
en: Workstation
fr: Station de travail

[ctx: Job Card]
note: Label of a Link field in DocType 'Job Card'
en: Workstation
fr: Station de travail

[ctx: Work Order Operation]
note: Label of a Link field in DocType 'Work Order Operation'
en: Workstation
fr: Station de travail

[ctx: Workstation]
note: Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Workstation
fr: Station de travail

[ctx: Downtime Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Downtime Entry'
en: Workstation / Machine
fr: Poste de travail / machine

[ctx: Workstation]
note: Label of a Data field in DocType 'Workstation'
en: Workstation Name
fr: Nom de la station de travail

note: Name of a DocType
en: Workstation Working Hour
fr: Heures de travail de la station de travail

en: Workstation is closed on the following dates as per Holiday List: {0}
fr: La station de travail est fermée aux dates suivantes d'après la liste de vacances : {0}

en: Wrapping up
fr: Emballer

en: Write Off
fr: Reprise

[ctx: Journal Entry]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Journal Entry'
en: Write Off
fr: Reprise

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'POS Invoice'
en: Write Off
fr: Reprise

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Write Off
fr: Reprise

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Sales Invoice'
en: Write Off
fr: Reprise

[ctx: Company]
note: Label of a Link field in DocType 'Company'
en: Write Off Account
fr: Compte de Reprise

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Invoice'
en: Write Off Account
fr: Compte de Reprise

[ctx: POS Profile]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Profile'
en: Write Off Account
fr: Compte de Reprise

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Write Off Account
fr: Compte de Reprise

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Invoice'
en: Write Off Account
fr: Compte de Reprise

[ctx: Journal Entry]
note: Label of a Currency field in DocType 'Journal Entry'
en: Write Off Amount
fr: Montant radié

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'POS Invoice'
en: Write Off Amount
fr: Montant radié

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Write Off Amount
fr: Montant radié

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Invoice'
en: Write Off Amount
fr: Montant radié

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'POS Invoice'
en: Write Off Amount (Company Currency)
fr: Montant de la Reprise (Devise Société)

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Write Off Amount (Company Currency)
fr: Montant de la Reprise (Devise Société)

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Currency field in DocType 'Sales Invoice'
en: Write Off Amount (Company Currency)
fr: Montant de la Reprise (Devise Société)

[ctx: Journal Entry]
note: Label of a Select field in DocType 'Journal Entry'
en: Write Off Based On
fr: Reprise Basée Sur

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Invoice'
en: Write Off Cost Center
fr: Centre de Coûts des Reprises

[ctx: POS Profile]
note: Label of a Link field in DocType 'POS Profile'
en: Write Off Cost Center
fr: Centre de Coûts des Reprises

[ctx: Purchase Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Write Off Cost Center
fr: Centre de Coûts des Reprises

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Link field in DocType 'Sales Invoice'
en: Write Off Cost Center
fr: Centre de Coûts des Reprises

[ctx: Payment Entry]
note: Label of a Button field in DocType 'Payment Entry'
en: Write Off Difference Amount
fr: Montant de la Différence de la Reprise

[ctx: Journal Entry]
note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry'
en: Write Off Entry
fr: Écriture de Reprise

[ctx: Journal Entry Template]
note: Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Write Off Entry
fr: Écriture de Reprise

[ctx: POS Invoice]
note: Label of a Check field in DocType 'POS Invoice'
en: Write Off Outstanding Amount
fr: Encours de Reprise

[ctx: Sales Invoice]
note: Label of a Check field in DocType 'Sales Invoice'
en: Write Off Outstanding Amount
fr: Encours de Reprise

[ctx: Payment Entry]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Payment Entry'
en: Writeoff
fr: Écrire

[ctx: Asset Depreciation Schedule]
note: Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: Written Down Value
fr: Valeur comptable nette

[ctx: Asset Finance Book]
note: Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Written Down Value
fr: Valeur comptable nette

en: Wrong Password
fr: Mauvais mot de passe

en: XML Files Processed
fr: Fichiers XML traités

[ctx: Fiscal Year]
note: Label of a Date field in DocType 'Fiscal Year'
en: Year End Date
fr: Date de Fin de l'Exercice

[ctx: Fiscal Year]
note: Label of a Data field in DocType 'Fiscal Year'
en: Year Name
fr: Nom de l'Année

[ctx: Fiscal Year]
note: Label of a Date field in DocType 'Fiscal Year'
en: Year Start Date
fr: Date de Début de l'Exercice

[ctx: Period Closing Voucher]
note: Label of a Date field in DocType 'Period Closing Voucher'
en: Year Start Date
fr: Date de Début de l'Exercice

[ctx: Employee Education]
note: Label of a Int field in DocType 'Employee Education'
en: Year of Passing
fr: Année de Passage

en: Year start date or end date is overlapping with {0}. To avoid please set company
fr: Année de début ou de fin chevauche avec {0}. Pour l'éviter veuillez définir la société

en: You are not allowed to update as per the conditions set in {} Workflow.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à effectuer la mise à jour selon les conditions définies dans {} Workflow.

en: You are not authorized to add or update entries before {0}
fr: Vous n'êtes pas autorisé à ajouter ou faire une mise à jour des écritures avant le {0}

en: You are not authorized to set Frozen value
fr: Vous n'êtes pas autorisé à définir des valeurs gelées

en: You can add original invoice {} manually to proceed.
fr: Vous pouvez ajouter la facture originale {} manuellement pour continuer.

en: You can also copy-paste this link in your browser
fr: Vous pouvez également copier-coller ce lien dans votre navigateur

en: You can also set default CWIP account in Company {}
fr: Vous pouvez également définir le compte CWIP par défaut dans Entreprise {}

en: You can change the parent account to a Balance Sheet account or select a different account.
fr: Vous pouvez changer le compte parent en compte de bilan ou sélectionner un autre compte.

en: You can not enter current voucher in 'Against Journal Entry' column
fr: Vous ne pouvez pas entrer le bon actuel dans la colonne 'Pour l'Écriture de Journal'

en: You can only have Plans with the same billing cycle in a Subscription
fr: Vous ne pouvez avoir que des plans ayant le même cycle de facturation dans le même abonnement

en: You can only redeem max {0} points in this order.
fr: Vous pouvez uniquement échanger un maximum de {0} points dans cet commande.

en: You can only select one mode of payment as default
fr: Vous ne pouvez sélectionner qu'un seul mode de paiement par défaut

en: You can redeem upto {0}.
fr: Vous pouvez utiliser jusqu'à {0}.

en: You cannot create or cancel any accounting entries with in the closed Accounting Period {0}
fr: Vous ne pouvez pas créer ou annuler des écritures comptables dans la période comptable clôturée {0}

en: You cannot credit and debit same account at the same time
fr: Vous ne pouvez pas créditer et débiter le même compte simultanément

en: You cannot delete Project Type 'External'
fr: Vous ne pouvez pas supprimer le Type de Projet 'Externe'

en: You cannot edit root node.
fr: Vous ne pouvez pas modifier le nœud racine.

en: You cannot redeem more than {0}.
fr: Vous ne pouvez pas utiliser plus de {0}.

en: You cannot restart a Subscription that is not cancelled.
fr: Vous ne pouvez pas redémarrer un abonnement qui n'est pas annulé.

en: You cannot submit empty order.
fr: Vous ne pouvez pas valider de commande vide.

en: You cannot submit the order without payment.
fr: Vous ne pouvez pas valider la commande sans paiement.

en: You do not have permissions to {} items in a {}.
fr: Vous ne disposez pas des autorisations nécessaires pour {} éléments dans un {}.

en: You don't have enough Loyalty Points to redeem
fr: Vous n'avez pas assez de points de fidélité à échanger

en: You don't have enough points to redeem.
fr: Vous n'avez pas assez de points à échanger.

en: You had {} errors while creating opening invoices. Check {} for more details
fr: Vous avez rencontré {} erreurs lors de la création des factures d'ouverture. Consultez {} pour plus de détails

en: You have already selected items from {0} {1}
fr: Vous avez déjà choisi des articles de {0} {1}

en: You have been invited to collaborate on the project: {0}
fr: Vous avez été invité à collaborer sur le projet : {0}

en: You have to enable auto re-order in Stock Settings to maintain re-order levels.
fr: Vous devez activer la re-commande automatique dans les paramètres de stock pour maintenir les niveaux de ré-commande.

en: You must add atleast one item to save it as draft.
fr: Vous devez ajouter au moins un élément pour l'enregistrer en tant que brouillon.

en: You must select a customer before adding an item.
fr: Vous devez sélectionner un client avant d'ajouter un article.

[ctx: Video]
note: Option for the 'Provider' (Select) field in DocType 'Video'
en: YouTube
fr: Youtube

note: Name of a report
en: YouTube Interactions
fr: Interactions YouTube

[ctx: Tally Migration]
note: Description of the 'ERPNext Company' (Data) field in DocType 'Tally Migration'
en: Your Company set in ERPNext
fr: Votre entreprise définie dans ERPNext

en: Your email address...
fr: Votre adresse email...

en: Your order is out for delivery!
fr: Votre commande est livrée!

en: Your tickets
fr: Vos billets

[ctx: Video]
note: Label of a Data field in DocType 'Video'
en: Youtube ID
fr: Identifiant Youtube

[ctx: Video]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Video'
en: Youtube Statistics
fr: Statistiques Youtube

en: ZIP Code
fr: Code postal

[ctx: Import Supplier Invoice]
note: Label of a Attach field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Zip File
fr: Fichier zip

en: [Important] [ERPNext] Auto Reorder Errors
fr: [Important] [ERPNext] Erreurs de réorganisation automatique

en: based_on
fr: basé sur

[ctx: Plaid Settings]
note: Option for the 'Plaid Environment' (Select) field in DocType 'Plaid Settings'
en: development
fr: développement

[ctx: Coupon Code]
note: Description of the 'Coupon Name' (Data) field in DocType 'Coupon Code'
en: e.g. "Summer Holiday 2019 Offer 20"
fr: ex. &quot;Offre vacances d'été 2019 20&quot;

[ctx: Shipping Rule]
note: Description of the 'Shipping Rule Label' (Data) field in DocType 'Shipping Rule'
en: example: Next Day Shipping
fr: Exemple : Livraison le Jour Suivant

[ctx: Cost Center]
note: Label of a Int field in DocType 'Cost Center'
en: lft
fr: Lft

[ctx: Customer Group]
note: Label of a Int field in DocType 'Customer Group'
en: lft
fr: Lft

[ctx: Department]
note: Label of a Int field in DocType 'Department'
en: lft
fr: Lft

[ctx: Employee]
note: Label of a Int field in DocType 'Employee'
en: lft
fr: Lft

[ctx: Item Group]
note: Label of a Int field in DocType 'Item Group'
en: lft
fr: Lft

[ctx: Location]
note: Label of a Int field in DocType 'Location'
en: lft
fr: Lft

[ctx: Sales Person]
note: Label of a Int field in DocType 'Sales Person'
en: lft
fr: Lft

[ctx: Supplier Group]
note: Label of a Int field in DocType 'Supplier Group'
en: lft
fr: Lft

[ctx: Task]
note: Label of a Int field in DocType 'Task'
en: lft
fr: Lft

[ctx: Territory]
note: Label of a Int field in DocType 'Territory'
en: lft
fr: Lft

[ctx: Warehouse]
note: Label of a Int field in DocType 'Warehouse'
en: lft
fr: Lft

[ctx: Production Plan Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Production Plan Item'
en: material_request_item
fr: article_demande_de_materiel

[ctx: Activity Cost]
note: Description of the 'Billing Rate' (Currency) field in DocType 'Activity Cost' Description of the 'Costing Rate' (Currency) field in DocType 'Activity
en: per hour
fr: par heure

[ctx: Workstation]
note: Description of the 'Electricity Cost' (Currency) field in DocType 'Workstation' Description of the 'Consumable Cost' (Currency) field in DocType Description of the 'Rent Cost' (Currency) field in DocType 'Workstation' Description of the 'Net Hour Rate' (Currency) field in DocType 'Workstation'
en: per hour
fr: par heure

[ctx: Workstation Type]
note: Description of the 'Electricity Cost' (Currency) field in DocType 'Workstation Type' Description of the 'Consumable Cost' (Currency) field in DocType Description of the 'Rent Cost' (Currency) field in DocType 'Workstation Type' Description of the 'Net Hour Rate' (Currency) field in DocType 'Workstat
en: per hour
fr: par heure

en: received from
fr: reçu de

[ctx: Plaid Settings]
note: Option for the 'Plaid Environment' (Select) field in DocType 'Plaid Settings'
en: sandbox
fr: bac à sable

[ctx: Activity Cost]
note: Label of a Data field in DocType 'Activity Cost'
en: title
fr: Titre

en: to
fr: à

[ctx: Coupon Code]
note: Description of the 'Coupon Code' (Data) field in DocType 'Coupon Code'
en: unique e.g. SAVE20  To be used to get discount
fr: unique, par exemple SAVE20 À utiliser pour obtenir une remise

en: you must select Capital Work in Progress Account in accounts table
fr: vous devez sélectionner le compte des travaux d'immobilisations en cours dans le tableau des comptes

en: {0} '{1}' is disabled
fr: {0} '{1}' est désactivé(e)

en: {0} '{1}' not in Fiscal Year {2}
fr: {0} '{1}' n'est pas dans l’Exercice {2}

en: {0} ({1}) cannot be greater than planned quantity ({2}) in Work Order {3}
fr: {0} ({1}) ne peut pas être supérieur à la quantité planifiée ({2}) dans l'ordre de fabrication {3}

en: {0} Coupon used are {1}. Allowed quantity is exhausted
fr: Le {0} coupon utilisé est {1}. La quantité autorisée est épuisée

en: {0} Digest
fr: Résumé {0}

en: {0} Number {1} is already used in {2} {3}
fr: Le {0} numéro {1} est déjà utilisé dans {2} {3}

en: {0} Operations: {1}
fr: {0} Opérations: {1}

en: {0} Request for {1}
fr: {0} demande de {1}

en: {0} Retain Sample is based on batch, please check Has Batch No to retain sample of item
fr: {0} Conserver l'échantillon est basé sur le lot, veuillez cocher A un numéro de lot pour conserver l'échantillon d'article

en: {0} against Bill {1} dated {2}
fr: {0} pour la Facture {1} du {2}

en: {0} against Purchase Order {1}
fr: {0} pour la Commande d'Achat {1}

en: {0} against Sales Invoice {1}
fr: {0} pour la Facture de Vente {1}

en: {0} against Sales Order {1}
fr: {0} pour la Commande Client {1}

en: {0} already has a Parent Procedure {1}.
fr: {0} a déjà une procédure parent {1}.

en: {0} and {1} are mandatory
fr: {0} et {1} sont obligatoires

en: {0} asset cannot be transferred
fr: {0} actif ne peut pas être transféré

en: {0} can not be negative
fr: {0} ne peut pas être négatif

en: {0} created
fr: {0} créé

en: {0} currently has a {1} Supplier Scorecard standing, and Purchase Orders to this supplier should be issued with caution.
fr: {0} est actuellement associé avec une fiche d'évaluation fournisseur {1}. Les bons de commande pour ce fournisseur doivent être édités avec précaution.

en: {0} currently has a {1} Supplier Scorecard standing, and RFQs to this supplier should be issued with caution.
fr: {0} est actuellement associée avec une fiche d'évaluation fournisseur {1}. Les appels d'offres pour ce fournisseur doivent être édités avec précaution.

en: {0} does not belong to Company {1}
fr: {0} n'appartient pas à la Société {1}

en: {0} entered twice in Item Tax
fr: {0} est entré deux fois dans la Taxe de l'Article

en: {0} for {1}
fr: {0} pour {1}

en: {0} has been submitted successfully
fr: {0} a été envoyé avec succès

en: {0} in row {1}
fr: {0} dans la ligne {1}

en: {0} is blocked so this transaction cannot proceed
fr: {0} est bloqué donc cette transaction ne peut pas continuer

en: {0} is mandatory for Item {1}
fr: {0} est obligatoire pour l’Article {1}

en: {0} is mandatory. Maybe Currency Exchange record is not created for {1} to {2}
fr: {0} est obligatoire. L'enregistrement de change de devises n'est peut-être pas créé pour le {1} au {2}

en: {0} is mandatory. Maybe Currency Exchange record is not created for {1} to {2}.
fr: {0} est obligatoire. Peut-être qu’un enregistrement de Taux de Change n'est pas créé pour {1} et {2}.

en: {0} is not a company bank account
fr: {0} n'est pas un compte bancaire d'entreprise

en: {0} is not a group node. Please select a group node as parent cost center
fr: {0} n'est pas un nœud de groupe. Veuillez sélectionner un nœud de groupe comme centre de coûts parent

en: {0} is not a stock Item
fr: {0} n'est pas un Article de stock

en: {0} is not a valid Value for Attribute {1} of Item {2}.
fr: {0} n'est pas une valeur valide pour l'attribut {1} de l'article {2}.

en: {0} is not added in the table
fr: {0} n'est pas ajouté dans la table

en: {0} is not enabled in {1}
fr: {0} n'est pas activé dans {1}

en: {0} is not the default supplier for any items.
fr: {0} n'est le fournisseur par défaut d'aucun élément.

en: {0} is on hold till {1}
fr: {0} est en attente jusqu'à {1}

en: {0} items in progress
fr: {0} articles en cours

en: {0} items produced
fr: {0} articles produits

en: {0} must be negative in return document
fr: {0} doit être négatif dans le document de retour

en: {0} not allowed to transact with {1}. Please change the Company.
fr: {0} n'est pas autorisé à traiter avec {1}. Veuillez changer la société.

en: {0} not found for item {1}
fr: {0} introuvable pour l'élément {1}

en: {0} parameter is invalid
fr: Le paramètre {0} n'est pas valide

en: {0} payment entries can not be filtered by {1}
fr: {0} écritures de paiement ne peuvent pas être filtrées par {1}

en: {0} units of Item {1} is not available.
fr: {0} unités de l'élément {1} ne sont pas disponibles.

en: {0} units of {1} needed in {2} on {3} {4} for {5} to complete this transaction.
fr: {0} unités de {1} nécessaires dans {2} sur {3} {4} pour {5} pour compléter cette transaction.

en: {0} units of {1} needed in {2} to complete this transaction.
fr: {0} unités de {1} nécessaires dans {2} pour compléter cette transaction.

en: {0} valid serial nos for Item {1}
fr: {0} numéro de série valide pour l'objet {1}

en: {0} variants created.
fr: {0} variantes créées.

en: {0} {1} created
fr: {0} {1} créé

en: {0} {1} does not exist
fr: {0} {1} n'existe pas

en: {0} {1} has accounting entries in currency {2} for company {3}. Please select a receivable or payable account with currency {2}.
fr: {0} {1} a des écritures comptables dans la devise {2} pour l'entreprise {3}. Veuillez sélectionner un compte à recevoir ou à payer avec la devise {2}.

en: {0} {1} has been modified. Please refresh.
fr: {0} {1} a été modifié. Veuillez actualiser.

en: {0} {1} has not been submitted so the action cannot be completed
fr: {0} {1} n'a pas été soumis, donc l'action ne peut pas être complétée

en: {0} {1} is associated with {2}, but Party Account is {3}
fr: {0} {1} est associé à {2}, mais le compte tiers est {3}

en: {0} {1} is cancelled or closed
fr: {0} {1} est annulé ou fermé

en: {0} {1} is cancelled or stopped
fr: {0} {1} est annulé ou arrêté

en: {0} {1} is cancelled so the action cannot be completed
fr: {0} {1} est annulé, donc l'action ne peut pas être complétée

en: {0} {1} is closed
fr: {0} {1} est fermé

en: {0} {1} is disabled
fr: {0} {1} est désactivé

en: {0} {1} is frozen
fr: {0} {1} est gelée

en: {0} {1} is fully billed
fr: {0} {1} est entièrement facturé

en: {0} {1} is not active
fr: {0} {1} n'est pas actif

en: {0} {1} is not associated with {2} {3}
fr: {0} {1} n'est pas associé à {2} {3}

en: {0} {1} is not submitted
fr: {0} {1} n'a pas été soumis

en: {0} {1} is {2}
fr: {0} {1} est {2}

en: {0} {1} must be submitted
fr: {0} {1} doit être soumis

en: {0} {1} status is {2}
fr: Le Statut de {0} {1} est {2}

en: {0} {1}: 'Profit and Loss' type account {2} not allowed in Opening Entry
fr: {0} {1}: Compte {2} de type ‘Pertes et Profits’ non admis en Écriture d’Ouverture

en: {0} {1}: Account {2} does not belong to Company {3}
fr: {0} {1} : Compte {2} ne fait pas partie de la Société {3}

en: {0} {1}: Account {2} is inactive
fr: {0} {1} : Compte {2} inactif

en: {0} {1}: Accounting Entry for {2} can only be made in currency: {3}
fr: {0} {1} : L’Écriture Comptable pour {2} peut seulement être faite en devise: {3}

en: {0} {1}: Cost Center is mandatory for Item {2}
fr: {0} {1}: Centre de Coûts est obligatoire pour l’Article {2}

en: {0} {1}: Cost Center {2} does not belong to Company {3}
fr: {0} {1} : Le Centre de Coûts {2} ne fait pas partie de la Société {3}

en: {0} {1}: Customer is required against Receivable account {2}
fr: {0} {1} : Un Client est requis pour le Compte Débiteur {2}

en: {0} {1}: Either debit or credit amount is required for {2}
fr: {0} {1} : Un montant est requis au débit ou au crédit pour {2}

en: {0} {1}: Supplier is required against Payable account {2}
fr: {0} {1} : Un Fournisseur est requis pour le Compte Créditeur {2}

en: {0}, complete the operation {1} before the operation {2}.
fr: {0}, terminez l'opération {1} avant l'opération {2}.

en: {0}: {1} does not exists
fr: {0} : {1} n’existe pas

en: {0}: {1} must be less than {2}
fr: {0}: {1} doit être inférieur à {2}

en: {0}{1} Did you rename the item? Please contact Administrator / Tech support
fr: {0} {1} Avez-vous renommé l'élément? Veuillez contacter l'administrateur / le support technique

en: {} Assets created for {}
fr: {} Éléments créés pour {}

en: {} can't be cancelled since the Loyalty Points earned has been redeemed. First cancel the {} No {}
fr: {} ne peut pas être annulé car les points de fidélité gagnés ont été utilisés. Annulez d'abord le {} Non {}

en: {} has submitted assets linked to it. You need to cancel the assets to create purchase return.
fr: {} a soumis des éléments qui lui sont associés. Vous devez annuler les actifs pour créer un retour d'achat.

en: {} of {}
fr: {} de {}
